Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizma, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen, bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle eklemlerin iç yüzeyinde iltihaplanmalara neden olan kronik bir rahatsızlıktır. Uzun dönemli, tedavi edilmeyen romatizma, oluştuğu eklemlerin hareket kabiliyetini kısıtlar.

data-ad-region="test">

Günümüzde romatizma tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri hastalığı tamamen ortadan kaldırmamakla birlikte etkisini azaltarak belirtilerinin hafifletilmesine yaramaktadır.

Romatizmaya iyi gelen yiyecekleri günlük beslenmenize ekleyerek eklem ağrılarını hafifletebilir, şişliği ve iltihaplanmanın şiddetini azaltabilirsiniz. Herhangi bir besin takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Romatizma ve Beslenme

Nar Özü: Son bir kaç yılda nar özünün romatizma üzerine etkileri alanında yapılan hayvanlar üzerindeki araştırmalar, nar özünün kemik ve kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmayı azalttığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Düzenli olarak nar suyu ya da nar özü tüketmek romatizmal ağrıların ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olabilir ancak bu alanda kesin bir kanıt için daha çok bilimsel araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Balık: Balık, özellikle somon, ton gibi soğuk su balıkları bol miktarda omega yağ asidi içerir ve omega 3 yağ asitlerinin iltihaplı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Haftada en az 3 öğün balık tüketerek romatizma ağrılarını azaltabilir ve eklemleri etkileyen iltihabın yayılmasını yavaşlatabilirsiniz.

Eğer romatizma nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız balık yağı kapsülü gibi besin desteklerini kullanmadan önce doktorunuza danışın.
data-ad-region=”test”>

Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi keten tohumu da yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asidi ile besin lifi benzeri bir madde olan “lignan” içerir.

Günlük olarak tüketilen keten tohumu eklem ağrılarını hafifletirken eklem sertleşmesini azaltabilir.

Keten tohumu içerisinde bulunan lif bazı ilaçların emilimini azaltabileceğinden, düzenli ilaç kullananların herhangi bir yan etkiye karşı korunmak adına keten tohumu kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları tavsiye edilir.

Hodan Otu, Frenk Üzümü: Bitki tohumlarında bulunan doğal bir omega-6 yağ asidi olan “gamma-linolenik asit” doğal bir iltihap önleyicidir, romatizma nedeniyle meydana gelen iltihaplanmayı ve dolayısıyla eklem şişliklerini azaltabilir.

Çuha çiçeği, hodan otu ve siyah kuş üzümü gamma-linolenik asit bakımından en zengin gıdalar arasında yer almaktadır. Ancak özellikle hodan otunun aşırı tüketimi karaciğeri yorabileceğinden dikkati tüketilmelidir.

Yumurta: Sağlıklı doku, kemik ve eklemler için sülfür gerekir ve sülfür yumurtada bol miktarda bulunur.

Aynı zamanda B vitamini bakımından zengin olan yumurta kas dokusunun ve eklem dokusunun gelişmesine katkıda bulunur.

Romatizma İçin Doğal Tedaviler

Beslenme ve Egzersiz: Yukarıdaki gıdalara ek olarak romatizma tedavisine destek olması amacıyla tüketebileceğiniz gıdaları doktorunuza danışabilirsiniz.

Ayrıca haftada en az 5 gün, 30 dakika kadar yapılacak egzersizler eklemleri çalıştırarak güçlendirir ve esnekliğini arttırır.

Sıcak, Soğuk Kompres: Uzmanlar artan romatizma ağrıları ve eklem şişlikleri için sıcak ve soğuk kompresin faydalı olduğunu belirtiyor. 15 dakikalık sıcak bir duş eklem ağrılarını azaltabilir.

Aynı şekilde eklemlere uygulanacak soğuk kompres ile kas sertliği, ağrılar ve şişlikler hafifletilebilir.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, ,

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler hakkında 48 yorum yapılmış

 1. Buse 30/03/2013 at 09:14 #

  Başka yiyecekler yok mu?

  • melda 08/01/2014 at 18:00 #

   Ben de romatizma hastasıyım 25 tane kiraz çöpünü bir su bardağı kaynayan suya koyun 3 dakika kaynatın sonra bir tutam ısırganotu ekleyerek 3 dakikada beraber kaynatın. Sonra süzün, ılık olarak 15 gün tok karnına için. 15 gün ara verip tekrar için. Ben çok faydasını gördüm geçmiş olsun.

   • Emel 17/05/2014 at 22:42 #

    Melda Hanım, ben annem için denemek istiyorum bu kuru, kendisi zehirli romatizma hastası, siz bu kürü neren duydunuz? Her şeyi denemeye çekiniyoruz açıkçası. Sağlıklı günler dileriz.

    • özlem 09/08/2014 at 06:59 #

     Emel hanım bu kür İbrahim Saraçoğlu’nun kürüdür. İlaçlar bu hastalığı ortadan kaldırmayıp sadece ağrıları azaltıyor. Fakat bu kür hastalığı tamamen ortadan kaldırıyormuş. Sabah kahvaltıdan 2 saat sonra, akşam yemekten 2 saat önce içilmelidir. Benim 10 yaşındaki kızıma da romatoid artrit teşhisi konuldu. Biz yeni denemeye başladık. Rabbim evladıma ve bütün hastalara şifa verir inşallah.

     • Lale 07/09/2016 at 19:54 #

      Benim oğlum da dört yaşında romait atrit hastası uç ay oldu teşhis konali ama ailecek çok zor dönem geciriyoruz sizin çocukta atakları nasıl oluyor neler yaşıyorsunuz

   • betül 23/06/2015 at 19:37 #

    tşk edrm
    .D

   • Celil 05/08/2015 at 15:45 #

    Melda hanim faydasını gördünüz mu benim çocuk 10 yaşında 3 yıldır var tavsiye ediyor musunuz?

   • Mehmet yılmaz 02/01/2017 at 20:05 #

    SLM bende uzun süreli romatizma hastasıyım pek inanmıyorum ama gerçekten denicem

  • gülay bedo 02/07/2014 at 11:02 #

   10 yıldır iltihaplı eklem romatizması hastasıyım ve şuan ellerim ayaklarım şiş ne yapmalıyım?

   • suat 01/07/2016 at 17:02 #

    Deniz suyu iyi gelebilir ve sıcak hava.

  • sinem 13/01/2017 at 14:31 #

   Merhabalar Ben 26 yaşındayım. bundan 11 yaşında romatoid artrid teşhisi ile 9 yıl ilaç tedavisi gördüm. yaklaşık 6 yıl önce ilaçlarımı tamamen bıraktım. Şuan arada ataklar yaşıyorum fakat yılda birkaç kez. Uyguladığım kürü size de anlatmak isterim. Fakat ben doktor veya eczacı değilim bu nedenle söylediklerimi sadece tavsiye olarak alın lütfen. ataklarımda sarı veya kırmızı elmayı kabukları ile kesip bir miktar suda haşlıyorum. posasını atıp suyunu içiyorum sıcakken. daha sonra kalın battaniye ile sadece yüzüm açık kalacak şekilde etrafımı sarıp acım çok olsa da uyumaya çalışıyorum. zaten uyandığınızda nekadar terlediğinizi farkedeceksiniz. terinizi vucudunuz emmeden duşa girmenizi ve sonrasında kurulanıp kalın giyinmenizi tavsiye ederim. ben bu sayede ilaçlarımı yendim. henüz hastalığımı yenememiş olsam da artık hayatıma devam edebiliyorum. yılda birkaç sefer geçirdiğim ataklar da çok yıpratıcı olmuyor. Allah hepinize şifa versin inşallah. Dediğim gibi lütfen sadece tavsiye niteliğinde yazdığımı da unutmayın. ama elmadır ne zararı olur değil mi.

 2. zehra 08/10/2013 at 13:06 #

  Varsa paylaşır mısınız?

 3. imgenur 14/07/2014 at 16:03 #

  Profesörler bana iltihaplı romatizmada ilaç verdiler hap. (p) harfi ile başlıyor. Bu ilacı sağlık bakanlığına şikayet edeceğim biz yandık mahvolduk başkaları yanmasın. 25-30 adet kiraz sapını ağzı kapalı çaydanlıkta kısık ateşte 3 dakika bekletin, şeker kaşığı ile 1 kaşık ısırgan otunu da kısık ateşte 3 dakika bekletin toplam 6 dakika dolan çaydanlıktaki kürü günde iki kez sabah akşam için. Ben ilacı içtim kasları çökertti doktor doktor gezdim kaslarımı hapta kaybettim. İnsan denecek halim kalmadı. Çok masraf ettim. Dar vaktimde sıfırı tükettim. Fakat bu kürü bendeki geçmez öldürmez, güldürmez sadece süründürür dedikleri iltihaplı romatizmayı sıfırladı. Romatizma hapı kaslarımı çökertti. Bünyeden bünyeye değişir belki ama kendimi Allah tarafından kurtarılmış şanslı biri olarak addettim.

  • samet 28/10/2014 at 15:15 #

   Merhaba bende yaklaşık 20 yıldır iltihaplı romatizma diyorlar dr kullandırmadık ilaç bırakmadılar kortizon bile verdiler sadece kandırmaca geçici bir sure ağrıları kesti sonrasında kilo aldım yüzde vücutta sivilceler neler çektim onu vücuttan atmak için inşallah sizin kuru deneyeceğim inanın iyi gelirse minnettar kalırım sağ olun.

  • Hatice 20/01/2015 at 07:30 #

   İmgenur hanim merhaba bende 5 yıldır artrit hastasıyım m harfi ile başlayan bir ilaç kullanıyorum haftada bir gün ve mide koruyucuları vücudumda ağrı yok çok şükür. Fakat iki el bileğimde çok ağrılı ve aşırı hareket kısıtlılığı var Allahın izniyle bu hastalığı atmak istiyorum gerçekten kür ise yarıyor mu sizin de hastalığınız tam olarak artrit mi bana doktorlar tamamen iyileşmez dediler çok üzülüyorum.

 4. melek 11/08/2014 at 04:57 #

  Bende 1 yıldır iltihaplı eklem romatizma hastasıyım bu ilacı kullanıyorum ve kalıcı körlük yapabilir dedikleri için bıraktım 🙁

 5. Gülden 15/08/2014 at 23:10 #

  Keçiboynuzu, üzüm, keçiboynuzu pekmezi, üzüm pekmezi, kuşburnu marmeladı, zencefil de iyi geliyor. 1 tatlı kaşığı kuşburnu, 1 tatlı kaşığı ısırgan, 1 tatlı kaşığı zencefil kaynamış 250 cc iyi su ile derleyip içeren iyi gelir. Ayrıca çiğ kuru soğan ve tuzdan kaçının. Herkese acil şifalar diliyorum.

 6. Yunus 30/08/2014 at 12:00 #

  Merhaba, tüm paylaşımlar için teşekkür ederim, ben henüz tahlil yaptırmamakla beraber yüksek ihtimal bende de romatizma var, bacak kasları var omuzlarımda çok ağrı olup bazen adim atamayacak kadar halsizlik veriyor. Peki, bu kiraz çöpü olayı iltihaplı için mi iyi geliyor? Herhangi bir kızarıklık veya yara yok eklem yerlerinde bu iltihapsız romatizma belirtisi mi?

  • Miço nova 28/09/2014 at 15:30 #

   Arkadaşlar bir çoğunuzun uzun zamandan beri ankilozan spondilit olduğunuzu soyluyorsunuz ve sizlerde sekil bozukluğu olmuş mu ben ilaç kullanıyorum ve ağrılarım eskisi gibi değil çok azalma oldu ama ara ara oluyor bu hastalık için en önemli ilaç kendinizsiniz moral çok iyi 🙂 stresten uzak durun bol bol c vitamin tüketin.

 7. nefise 09/09/2014 at 07:55 #

  Bende yedi senedir ankilozan spondilit hastasıyım. Kalça kemikleri arasında iltihaplı romatizma yani. Kullandığım haplar hormonal bozukluğa yol açtı. Bıraktım. Prof. muayene oluyorum ama bir şey yaptığı yok hap a devam diyor ve ağrılarım çoğaldı. Yürütmekte zorlanıyorum. Hangi ilaç ya da kür iyi gelir bilmiyorum ne yapacağımı şaşırdım.

  • Arif 04/03/2015 at 07:37 #

   Merhaba hanımefendi ben 25 yaşındayım ve 5 6 yıldır bununla uğraşıyorum. Özellikle yağmurlu havalarda ve yağmur yağmadan önce ağrının şiddeti artıyor. 2 sene boyunca ilaç kullandım ve hiç bir şekilde sonuç alamadım sıcak sudan uzak durun arttırıyor. Bunu tetikleyen tek şey vücuttaki kilo bel hareket etmediği için bel bölgesinde kilo almalar oluyor zayıflamak düzenli spor. Bel bölgesi ağırlıklı be Yüzmek ben şuan gayet iyiyim geçmiş olsun patates yemeyin.

 8. tugba 08/12/2014 at 02:44 #

  Merhaba romatizması olanlar lahanayı kaynatıp suyunu içsinler ve yapraklarını da yesinler bir kaç defa tekrarladıktan sonra tamamen ortadan kalkacaktır. Geçmiş olsun.

 9. şrfnisa 30/01/2015 at 12:59 #

  Bende 8 aylık romotoid artrid hastasıyım 24 yaşındayım ve doğum sonrası gerçekleşen bir durum ben iki haftada bir iğne kullanıyorum sigorta karşılıyor hiç bir ücret ödemiyorum ve günlük 6 mg malum o p. ilacını kullanıyorum bu kürü duymamıştım mutlaka deneyeceğim teşekkürler herkese acil şifalar.

 10. bekir 31/01/2015 at 19:28 #

  Selam herkese şimdiden Allahtan şifa diliyorum bende el parmak romatizmasıyım doktor yeni 3 farklı ilaç yazdı normal halimden oldum bana soğuk hiç gelmiyor siz arkadaşlar ne tavsiye edersiniz.

 11. selen 10/02/2015 at 19:35 #

  Merhaba; Yukarıda bahsi geçen kiraz saplı kürü bende kullandım evet işe yarıyor ama ilaçsız tedavi asla düşünmeyin. Evet ilaç yararlı değil ama bu hastalık için yarar-zarar dengesi kurulmak zorunda. Ben başkalarını dinledim doktorum kortizon verdi 5mg almadım çok kilo yapar içme dediler içmedim haftalık iğnemi de bıraktım ve 1 ay sonunda yatağa bağımlı hale geldim. 10 gün rapor aldım sedyeyle hastaneye gittim. İlaçlarıma başladım her gece bu kürden bir bardak içtim ve şu an hiç ağrım yok. O ağrı öyle bir şey ki 28 yaşındayım yaşamdan soğuduğum dönemler oldu. Lütfen bu hastalığa yakalananlar ilaçlarınızı düzenli alın söylenenlere kulak asmayın, Bu hastalık sadece kürlerle bitkisellerle geçecek bir hastalık değil. Herkese acil şifalar. Aman soğukta da fazla kalmayın elleriniz kaskatı olur eldivensiz asla dışarı çıkmayın derim.

  • Sifa 15/07/2015 at 15:16 #

   Ben 8 yıldır psiroasis sedef hastasıyım ilaçlarınızı düzenli kullanın bunun yanında günde 1 tane sarımsak yutun inanın bana çok iyi geldi çörek otu yağıyla da her gün masaj yapın çok rahatlayacaksınız emin olun.

 12. Adem 30/03/2015 at 11:22 #

  Sevgili Taylan kardeşim, ben yaklaşık dört yıldır kullanıyorum, ağrıları düzenli kullanımda gerçekten ortadan kaldırıyor, âmâ getirisinin yanında götürüsüne de bakmak lazım. Ben mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum, riskleri de çok fazla, en önemlisi kansere davetiye çıkarıyor yüzden mümkün olduğunca, beslememe ve koca karı ilaçları kullanmaya çalışıyorum, ilaçların tahribatları sonradan çıkıyor, herkese acil şifalar diliyorum.

 13. coşkun 08/04/2015 at 13:45 #

  Merhaba kiraz sapı ve ısırganı beraber kaynatıp içildiğinde romatizmadan kurtuluyorsunuz denemenizde yarar var.

 14. merve 12/05/2015 at 23:17 #

  Merhaba tüm yorumları okudum bir bir ne olur ilaçlarınızı bırakmayın alternatif olan bitkisel kürleri deneyin elbette ama bir dönem. İyi gelen şey için sonra yataklara düşmeyin ben 10 yıldır atreit ve ankilozon spondilit hastasıyım kemik erimesi de var. Benim hamileliğimde şikâyetlerim başladı dr sürekli bunların hamilelikten alınan kilolardan olduğunu söyleyerek geçiştirdi şişliklerin normal olduğunu söyledi ve ardından evladıma doğumda kuyruk sokumum çatladı ve kalçam çıktı. aylarca yatalak kaldım sonrasında 4 yıl fizyoterapi gördüm her terapi sonrası hastanelik oldum hala çözüm yok sürekli tremal damlalar bu arada ben yurt dışında yaşıyorum.

 15. Sevda kavak 03/06/2015 at 19:14 #

  Merhaba ben de denemek istiyorum bu kürü bende de gizli romatizma var.

 16. Beyhan 26/08/2015 at 00:15 #

  Herkese geçmiş olsun acil şifalar diliyorum umarım bir çare bulunur hastalığımıza.

 17. Mehmet 15/09/2015 at 23:42 #

  Romatizma ilaçları astımı da artırıyor ne yapacağımı şaşırdım evden çıkmak istemiyorum sürekli oturmak ve uyumak istiyorum çalışırken çok zorlanıyorum kendimden soğuttu beni.

 18. suzan 05/11/2015 at 17:32 #

  Bu ısırgan otu kürünü içmenin ölçüsü nedir?

 19. cuma 14/11/2015 at 20:41 #

  Bende de romatizma varmış. Aynı zamanda boyun fıtığı vardı. Ama çok küçük. Ağrıyı yapan romatizma imiş boş yere boyundan ameliyat olmuşum boynuma platin taktılar. Ama ağrıları devam ediyor. Meğer romatizma imiş, doktorla bir davamız olacak gibi.

 20. Dilek 21/12/2015 at 10:38 #

  Imgenur Hanım o ilaç ‘p’ harfiyle sarı kaplı küçük beyaz kortizonlu ilaç mı 16 mg 4 mg’lığı mı var ben şimdi hamileyim doktorum dozajını azaltarak kullandırıyor bana acil cevap yazarsanız sevinirim.

 21. Nurcan 25/01/2016 at 14:36 #

  Ben de kortizon kullandım ağrılarım geçti fakat bir sure sonra vücutta kortizon fazlam çıktı ve kestiler. Dikkat ettiğim halde yine kilo aldım yanında kanser ilacı da uyguladılar ve simdi krem karışımı kullanıyorum şimdilik iyiyim hamdolsun. Herkese geçmiş olsun ağrılar dayanılmaz. Zor bir rahatsızlık ve süreç.

 22. Özlem 13/02/2016 at 19:45 #

  7 gündür bu kürü uyguluyorum. Ağrılarımın %70 i gitti çok şükür. Herkese tavsiye ederim. Ben de şimdiye kadar çok ilaç kullandım ama hepsi boş.

 23. Mehmet 09/03/2016 at 15:14 #

  Oğlum 4 yaşında septrik artrik teşhisi konuldu. Dizi ve ayak bileği şiş tedaviye başladık. Ama henüz bir gelisme yok.

 24. Zeynep 25/05/2016 at 21:29 #

  33 yaşındayım, 14 yaşından beri seronegatif artrit teşhisi ile tedavi görüyorum. Onlarca profesör, doçent, uzman doktora gittim. Türlü ilaçlar, kürler,iğneler vs.den sonra hala ataklarım kontrol altına alınamadığı için o zamanki doktorumun yönlendirmesiyle başka bir doktora daha gittim. Hayatım o noktadan sonra değişti, 28 yaşındaydım. Yeni doktorum – hala aynı dr.a gidiyorum – FMF’ten şüphelendi. Testler sonucunda FMF (Akdeniz Ateşi) ile birlikte romatizma hastası da olduğum ortaya çıktı. Şu an ilaçlarımın tamamını düzenli kullanmasam da (çok sorumsuz bir hastayım maalesef) iğnelerimi, tahlillerimi ve doktor kontrollerimi asla aksatmıyorum. Romatizmamın türü sedef romatizması olarak kesinleşti, FMF ile beraber tedavi ediliyor. Yatağa çakılı aylardan, kilitlenmiş eklemlerden vs sonra bu noktaya gelebildiğim için şükrediyorum. İlaçlarınızı lütfen aksatmayın, sağlıklı beslenin, hiçbir spor yapmıyorsanız her gün en azından 20 dk yürüyüş yapmaya çalışın. Ben sigara da içiyorum ama bırakma yolundayım, siz de içiyorsanız mutlaka bırakın. Ayrıca yorumları okudukça bir konuda naçizane yorum yapmak istedim; gerekli durumlarda kortizon tedavisi yapılabilir. Günde 5-15 gr arası sizi şişmanlatmaz. Sakın korkup almamazlık yapmayın. 10 ay hem günde 15 gr kortizon alıp hem de toplamda 8 kg “verdim”. Her şey beslenmenize bağlı, hurafelere ve insanların kulaktan dolma bilgilerle verdiği öğütlere kulaklarınızı tıkayın lütfen.. Hepinize şifalar dilerim, sevgiler selamlar..

  • Nurettin akbal 30/10/2016 at 18:23 #

   Zeynep bende yaklaşık 11 senedir seronegatif spondil artrit hastasıyım. Kullandığın ilaçlar, bitkisel bi tedavi yada doktor varmı, ne gibi bi tedavi sürecindesin. Vücudunda şişlik ve hareket kısıtlılıgı varmı, sol dizim sag dizime göre biraz şiş ve tam olarak yere çömelemiyorum. Bi bilgin varsa yada bilgi edinirsen benimle paylasırmısın lütfen

 25. Pınar 09/08/2016 at 08:05 #

  Bende sedefe bağlı romatizma var haftalık igne kullanıyorum cok migde bulantısı yapıyor kiraz sapı gercekten iyi geliyormu lütfen yardımcı olun Allah ım cok zor bir imtihan Allah hepimizin yardımcısı olsun

 26. kara 30/09/2016 at 17:24 #

  Bende de romatizma cikti , fibromyalgie diorlar , sanirim turkce de fibromage , tam ne romatizmasi onu da bilmiorum , kas romatizmasi diye dillendirior doktorlar ne kadar dogru bilmiorum , cunku cok doktor dolastim ve bu teshisi en sonunda koydular , hic bir tedavisi yok sirf kaslarimi gelistirmek icin hareket yapiorum , ne ilaclarin faydasi var ne de baska birseyin , bu sene belki iyi gelir dusuncesiyle kaplica ya bile gittim , ama ne yazik ki kalici bir hastalik ozellikle soguk ve yagmurlu havalarda cok sizlior bacaklarim , bazen yurumek de zorlaniorum , bacaklarim titrior bir anda kilitlenior oldugum yerde kaliorum , fakat kimseye inandiramiorum , cunku gorunurde hic birsey yok , fakat acisi cok kotu , rabbim sifalar versin bir cok hastaligim oldu ama en zoru buydu , cunku yanliz basima herseyi yapamiorum hep bir destek gerekior sukurler olsun ki annem yanimda , cok gecmis olsun sizlere de Allahim beterinden saklasin.

 27. Ayse 05/10/2016 at 20:40 #

  Bende 20 yildir eklem romatizmasi var.genc yasda basladi malesef. tedavilere devam ediyorum ataklarım çok zorlamadı beni sukur ama doktor kontrolumu hic aksatmadim. her zaman ilaç kullanmadim ara ara ataklar oldukca kullandim ama bitkisel caylar da kullandim onlarin faydasını cok gordugume inanıyorum.simdide suluk tedavisi yaptırdım rahatlatti bisure.ama bu kronik bir hastalik malesef. sadece birazdaha kaliteli yasama cabasi benimki.

 28. Yasar karahan 24/10/2016 at 05:15 #

  Bende yaklaşık üç aydır başladı sabit bir yeri yok durmadan geziyor dilerime ayak bileklerime elime çok acısı var şimdi elimi kapatamiyorum ağrı kesici kullanmaktan midem ağrıyor ne yapmalıyım lütfen bir cevap yardimci olun çok kötüyüm

 29. Aysu 11/11/2016 at 20:49 #

  Asit içeren yiyeceklerden uzak durun, böyle bir diet var. Hollandalı bir yazar asit içeren yiyecek ve içecekler tüketmeyerek bol yağlı balık tüketerek bu hastalığı yemiş, herkese Allah tan şifa dilerim

 30. isimsiz 06/02/2017 at 09:41 #

  Bu hastalık gecmıyor ılk once o konuyu kabul etmek ve hastalıkla yasamayı ogrenmek lazım . 19 yıldır tedavı goruyorum geçmedi.kullanmadıgım ılac ıgne gitmediğim doktor kalmadı. ama bır ıse yaramıyor.

 31. Fahri 01/03/2017 at 08:23 #

  Sabahlari ari sutu, polen, bal bir saat sonra zerdecal zeytinyagi karişimi icin, bir saat sonra da zencefil elma sirkesi karisimi icin.üc ay boyunca hayvansal yiyeceklerin hepsini kesin.kesinlikle ekmek yemeyin.yeşillik vemeyve zebze yeyin.cerez yiyin.sabahlari yuruş yapin eve gelincede eksersayiz yapin.arsiz olun sikinti etmeyin.
  Sebzeler, meyveler, protoinler, lifli gidalar tuketin
  Yasak olanlar: alkol, A vitaminleri, doymus yag iceren besinler, tuz ve sodyum. Siyah cay ve kahveyi durdurun
  Eczanelere “L” ile başlayan 10 mg lik gunluk doz iltihapli romatizma icin diye sorun birde kas guclendirici gunluk 5 mg storoid sorun bunlari gunluk olarak kullanin.allahin izniyle atlatacaksiniz
  Diyet:
  Sabahlari yukarida yazdigim icecekleri alinciya kadar oglen olur. Ayni zamanda oglen yiyecegini hazirlamiş olursunuz. Öglenleri: mercimek corbasi lahana karişimi
  İki saat sonra meyve aksamlari: balik turleri yesil salata ( bunlarin benzerlerini degistirerek kendinize gore birşeyler bulun.yani komple yeme aliskanliginizi degistirin)
  Hepinize gecmiş olsun. Uc sonra burda cevabinizi bekliyorum.

Bir Cevap Yazın