Kefirin Faydaları

Kökeni Kafkas Dağlarında yaşayan topluluklara dayanan ve günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen kefir kısaca fermente süttür. Bazı kaynaklarda “kefir” adının Türkçe “keyif”ten türetildiği belirtilmektedir. Kefir inek, koyun ve keçi sütünden hazırlanabilir. Fermantasyon sürecinden geçtiği için tadı hafif ekşidir. Sütten farkı “iyi” olarak tabir edilen ve sindirime yardımcı olan bakterilerden süte oranla daha çok içermesi ve kısa sürede bağırsak hareketi sağlamasıdır. Aynı zamanda, genel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecektir.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Sindirime yardımcı olan bakteriler (laktobasiller) bakımından zengin olan kefir, sindirim sorunu bulunanlar, kabızlık ve hazımsızlık çekenler için ideal bir içecektir. Sütten farkı, hem daha çok probiyotik içermesi hem de laktoz intoleransı bulunanlar tarafından da tüketilebilmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sisteminde mevcut bakteri ve mikropların temizlenmesine yardımcı olur, mide ülserine neden olan “helikobakter pilori” isimli bakteriyi öldürür ve antibiyotik özelliği vardır. Kefirde bulunan B12, B1, biotin ve K vitaminleri genel sağlığa katkıda bulunur. Yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriği ile kemik sağlığını korur ve kemik kaybını önlemeye yardımcıdır.

Kefir ve Bağışıklık Sistemi

Kefirde bulunan bazı bileşenler bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemi sorunlarından kaynaklanan çeşitli alerjilere iyi gelir ve genel olarak iltihaplanmayı önler. Yapılan çalışmalarda kefirde bulunan bakterilerin vücudun alerjik tepkiler vermesine neden olan “IgE” üretimini baskıladığı tespit edilmiştir.

Kefirin faydaları hakkında yapılan bir diğer araştırmaya göre, düzenli olarak kefir tüketmek tümör gelişimini önlüyor ve bu özelliği ile kanserin ilerlemesini durdurmak için kullanılabilecek gıdalar arasında gösteriliyor. Ancak bu konuda yapılan bilimsel çalışma sayısı oldukça az ve daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kefirin Besin Değeri

1 bardak kefir yaklaşık 150 kaloridir ve 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat içerir. Protein bakımından oldukça zengin olan kefirin 1 bardağı 8-11 gram protein içermektedir.1 bardak kefir içerek günlük A vitamini ihtiyacının %10’ununu, kalsiyum ihtiyacının %30’unu ve C vitamini ihtiyacının %4’ünü alabilirsiniz. Aynı miktarda kefir 125 mg sodyum, 350 mg potasyum ve 4 gram şeker içerir.

Kefirle Yoğurt Arasında Ne Fark Var?

İkisi de mayalanmış süt ile hazırlanan kefir ve yoğurt görünüş olarak birbirine benzer. Her iki ürün arasındaki fark ise birinin probiyotik üretimine yardımcı olması diğerinin kendisinin probiyotik olmasıdır. Yani yoğurt içerdiği bileşenler ile probiyotik üretimine katkıda bulunurken kefir direkt olarak bu mikroorganizmaları içermektedir. Bu özelliği ile sindirim sorunlarına daha hızlı bir çözüm sunar. Ayrıca kefirde “iyi bakteriler” olan bifidobakterler ve laktobasiller varken, kefirde bu bakterilere ek olarak lactobacillus caucasus, leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakteriler bulunmaktadır.

Kefirin Diğer Faydaları

Kefir geleneksel olarak aşağıdaki sağlık sorunları ve durumlar için kullanılmakla beraber bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar oldukça azdır. Yani kesin olarak bu sağlık sorunlarına iyi gelip gelmediği bilinmemektedir. Ancak çeşitli toplumlarda bu hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır. Aşağıdaki listede yer alan sağlık sorunlarından birini yaşıyorsanız, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine öncelikle bir doktor muayenesine gitmeniz daha güvenli bir yol olacaktır.

 • Antibiyotik etkisiyle iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olur
 • Fazla tuzun ve ödemin atılmasına yardımcı olur
 • Bağırsakları temizler, bakteri ve mikropları öldürür
 • Sindirime iyi gelir, kabızlığı önler
 • Mide ülserinin tedavisinde kullanılır
 • Sinüzite iyi gelir
 • Enfeksiyonlu hastalıklarının tedavisinde kullanılır
 • Kolesterolü düşürür
 • Kanserin oluşmasını ve ilerlemesini önler
 • Kanserli tümörlerin gelişimini durdurur
 • İçerdiği A vitamini ile göz sağlığına katkıda bulunur
 • Güçlü kemikler ve dişler için önerilir
 • Kalp sağlığını korur
 • Karaciğere faydalıdır
 • Harici olarak kullanıldığından egzama tedavisine yardımcıdır
 • Cilde sürüldüğünde sivilce oluşumunu önler
 • Şişkinliği önler
 • Cilt mantarı tedavisine yardımcıdır
 • Mide kramplarını hafifletir
 • Akciğer enfeksiyonlarına karşı kullanılır

Kefirin Dezavantajları

İçerdiği yüksek kalori nedeniyle fazla tüketimi kilo almanıza neden olabilir. 1 bardak kefir 150 kaloridir ve 8 gram yağ içerir. Yağ oranının az olması için kefir satın alırken “az yağlı” ya da “diyet” olmasına dikkat edin. Organik kefir normal kefirden daha fazla “iyi bakteri” içermektedir. Bazı araştırmalar kefirde bulunan bazı bakterilerin ishale neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Kefir ve diğer probiyotikler bebeklerde kullanılmamalıdır.

Galeri
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, , , , , , , ,


Kefirin Faydaları İçin 18 Yorum Yapılmış

 1. Mustafa 08/03/2014 #

  Bendeki kronik hastalıklar yok oldu sanki günde 1.5 lt içiyorum (reflü,ülser spastik kolon astım)

  • burçin 21/07/2014 #

   Ciddi misiniz spastik kolonda da etkili mi?

 2. fikret 01/06/2014 #

  Ben kefir mayası nerden bulabilirim organik ama bir suru yerde var ama güvenemiyorum yardımcı olur musunuz?

  • gul 24/07/2014 #

   Baharatçılardan alabilirsiniz, aldığınız maya zaten organiktir. Beyaz renkli karnabahar gibi.

 3. Selim haste 31/08/2014 #

  B 12 vitamin eksiğim hangi yiyeceklerde mevcuttur?

 4. ayşe 03/11/2014 #

  Emes hastasıyım kefirin faydasını olur mu acaba?

 5. hikmet çiçek 16/11/2014 #

  Kefir şeker hastalığına iyi gelir mi?

 6. ebrar 05/12/2014 #

  İki yaşında oğlumun kabızlık problemi var ona kullana bilir miyim acil cevap lütfen.

 7. Kefir Danem 09/01/2015 #

  Sağlıklı beslenme adına paylaşımlarınız için teşekkürler. Kefir konusunda hassasiyet gösterdiğiniz ve bilgilendirici, farkındalık oluşturucu bir içerik paylaştığınız için teşekkür ederiz. Biz de Kefir üzerine akademik çalışmalar ve üretimler yapıyoruz. Bir çok farklı platformda Kefir ile ilgili paylaşımların yapılması ve kefir içiminin desteklenmesini sağlamaya çalışıyoruz.

 8. özgür 20/01/2015 #

  Ağız yarası olan afttan kurtulmama sebep oldu. Ayda bir kere ağzımdan aft çıkardı tavsiye üzerine 1 aydır kefir tüketiyorum. Kendim yapıyorum kefirimi satın alınanlar bu kadar etkili olmadı. Şuan ağzımdan herhangi bir aft falan yok ki şimdiye kadar kesin çıkardı. Günde 1 bardak içiyorum.

  • yıldız yılmaz 05/03/2015 #

   Özgür bey kendiniz nasıl yapıyorsunuz. Tarif verir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

   • metin 18/03/2015 #

    Az miktar kefir alırsınız kendiliğinden çoğalan bir ürün kefiri 1 bardak sütun içine bırakarak mayalana kadar kalması gerekiyor. Mayalandıktan sonra kefiri süzgece koyup musluğun önüne tutarak yıkamalısınız yıkadıktan sonra cam şişede muhafaza edilir. Çelik turu hiç bir şey kullanılmamalıdır. Taze ürünü elde etmeniz için her gün aynı şekilde uygulamalısınız.

   • anka kaan 20/03/2015 #

    Kefir mayasını 1 kg kaynamış ve soğumuş süte yarım yemek kaşığı kefir mayasını katıyorsunuz. Oda sıcaklığında ve karanlık ortamda en fazla iki gün en az bir gün ağzı peçete kapalı olarak bekletiyorsunuz. Sonra süzgeçle biraz sulandırıp süzgeçte süzüyorsunuz. Ayran şeklinde güzde bir bardak içiyorsunuz. Mayasını ise yeni işlemde kullanıyorsunuz. Maya çoğaldıkça bir kaç litrede yapabilirsiniz.

   • ayhan 28/03/2015 #

    Çok sağlıklı bir içecek.

 9. Güngör Berk 20/03/2015 #

  Senelerdir kefir kullanıyorum.79 yaşındayım ama yapılan testlerde beden yaşım 39-40 çıktı. Kullandığım kefiri evde yapıyorum. Hakiki kefir mayası kullanmak lazım. Bazı sitelerde hakiki kefir mayası satan kişileri bulabilirsiniz. Her gün kullanırsanız ve sağlıklı beslenirseniz, hasta olmayacağınızı söyleyebilirim. Çünkü kefir gençlik iksiridir. Hemen hemen her derde deva bir içecek. İnternette faydalarına ait yazıları okuyun, hepsi hakikattir. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşantı diliyorum.

 10. anka kaan 20/03/2015 #

  Özellikle mide hastalıklarında çok şifalı bir besindir. Helikobakteriin neden olduğu mide hastalığında kullandım üç aydır devam etmekteyim. Büyük ölçüde şikayetlerim azaldı. B vitamini eksikliğimde normale yaklaştı. Sürekli b vitamini iğnesi kullanıyordum. Ağrı şişkinlik nefes kokusu şikayetlerim yok. Kendimi daha sağlıklı hissetmekteyim. Tadı ise ayranımsı bir tat. Umarım sizlerde şifa bulursunuz.

 11. Rüveyda 22/03/2015 #

  Merhaba yazınız için teşekkürler. Kefiri gün içinde ne zaman ve ne kadar içmek gerekiyor? Ayrıca tavsiye ettiğiniz bir marka var mıdır?

 12. bahar 22/03/2015 #

  Selam kefiri günde kaç bardak içmeliyiz ben sabah akşam içiyorum fazlamı acaba evde kendim yapıyorum.

Bir Cevap Yazın