Kefirin Faydaları

Kökeni Kafkas Dağlarında yaşayan topluluklara dayanan ve günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen kefir kısaca fermente süttür. Bazı kaynaklarda “kefir” adının Türkçe “keyif”ten türetildiği belirtilmektedir. Kefir inek, koyun ve keçi sütünden hazırlanabilir. Fermantasyon sürecinden geçtiği için tadı hafif ekşidir. Sütten farkı “iyi” olarak tabir edilen ve sindirime yardımcı olan bakterilerden süte oranla daha çok içermesi ve kısa sürede bağırsak hareketi sağlamasıdır. Aynı zamanda, genel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecektir.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Sindirime yardımcı olan bakteriler (laktobasiller) bakımından zengin olan kefir, sindirim sorunu bulunanlar, kabızlık ve hazımsızlık çekenler için ideal bir içecektir. Sütten farkı, hem daha çok probiyotik içermesi hem de laktoz intoleransı bulunanlar tarafından da tüketilebilmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sisteminde mevcut bakteri ve mikropların temizlenmesine yardımcı olur, mide ülserine neden olan “helikobakter pilori” isimli bakteriyi öldürür ve antibiyotik özelliği vardır. Kefirde bulunan B12, B1, biotin ve K vitaminleri genel sağlığa katkıda bulunur. Yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriği ile kemik sağlığını korur ve kemik kaybını önlemeye yardımcıdır.

Kefir ve Bağışıklık Sistemi

Kefirde bulunan bazı bileşenler bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemi sorunlarından kaynaklanan çeşitli alerjilere iyi gelir ve genel olarak iltihaplanmayı önler. Yapılan çalışmalarda kefirde bulunan bakterilerin vücudun alerjik tepkiler vermesine neden olan “IgE” üretimini baskıladığı tespit edilmiştir.

Kefirin faydaları hakkında yapılan bir diğer araştırmaya göre, düzenli olarak kefir tüketmek tümör gelişimini önlüyor ve bu özelliği ile kanserin ilerlemesini durdurmak için kullanılabilecek gıdalar arasında gösteriliyor. Ancak bu konuda yapılan bilimsel çalışma sayısı oldukça az ve daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kefirin Besin Değeri

1 bardak kefir yaklaşık 150 kaloridir ve 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat içerir. Protein bakımından oldukça zengin olan kefirin 1 bardağı 8-11 gram protein içermektedir.1 bardak kefir içerek günlük A vitamini ihtiyacının %10’ununu, kalsiyum ihtiyacının %30’unu ve C vitamini ihtiyacının %4’ünü alabilirsiniz. Aynı miktarda kefir 125 mg sodyum, 350 mg potasyum ve 4 gram şeker içerir.

Kefirle Yoğurt Arasında Ne Fark Var?

İkisi de mayalanmış süt ile hazırlanan kefir ve yoğurt görünüş olarak birbirine benzer. Her iki ürün arasındaki fark ise birinin probiyotik üretimine yardımcı olması diğerinin kendisinin probiyotik olmasıdır. Yani yoğurt içerdiği bileşenler ile probiyotik üretimine katkıda bulunurken kefir direkt olarak bu mikroorganizmaları içermektedir. Bu özelliği ile sindirim sorunlarına daha hızlı bir çözüm sunar. Ayrıca kefirde “iyi bakteriler” olan bifidobakterler ve laktobasiller varken, kefirde bu bakterilere ek olarak lactobacillus caucasus, leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakteriler bulunmaktadır.

Kefirin Diğer Faydaları

Kefir geleneksel olarak aşağıdaki sağlık sorunları ve durumlar için kullanılmakla beraber bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar oldukça azdır. Yani kesin olarak bu sağlık sorunlarına iyi gelip gelmediği bilinmemektedir. Ancak çeşitli toplumlarda bu hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır. Aşağıdaki listede yer alan sağlık sorunlarından birini yaşıyorsanız, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine öncelikle bir doktor muayenesine gitmeniz daha güvenli bir yol olacaktır.

 • Antibiyotik etkisiyle iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olur
 • Fazla tuzun ve ödemin atılmasına yardımcı olur
 • Bağırsakları temizler, bakteri ve mikropları öldürür
 • Sindirime iyi gelir, kabızlığı önler
 • Mide ülserinin tedavisinde kullanılır
 • Sinüzite iyi gelir
 • Enfeksiyonlu hastalıklarının tedavisinde kullanılır
 • Kolesterolü düşürür
 • Kanserin oluşmasını ve ilerlemesini önler
 • Kanserli tümörlerin gelişimini durdurur
 • İçerdiği A vitamini ile göz sağlığına katkıda bulunur
 • Güçlü kemikler ve dişler için önerilir
 • Kalp sağlığını korur
 • Karaciğere faydalıdır
 • Harici olarak kullanıldığından egzama tedavisine yardımcıdır
 • Cilde sürüldüğünde sivilce oluşumunu önler
 • Şişkinliği önler
 • Cilt mantarı tedavisine yardımcıdır
 • Mide kramplarını hafifletir
 • Akciğer enfeksiyonlarına karşı kullanılır

Kefirin Dezavantajları

İçerdiği yüksek kalori nedeniyle fazla tüketimi kilo almanıza neden olabilir. 1 bardak kefir 150 kaloridir ve 8 gram yağ içerir. Yağ oranının az olması için kefir satın alırken “az yağlı” ya da “diyet” olmasına dikkat edin. Organik kefir normal kefirden daha fazla “iyi bakteri” içermektedir. Bazı araştırmalar kefirde bulunan bazı bakterilerin ishale neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Kefir ve diğer probiyotikler bebeklerde kullanılmamalıdır.

Galeri
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, , , , , , , ,


Kefirin Faydaları İçin 39 Yorum Yapılmış

 1. Mustafa 08/03/2014 #

  Bendeki kronik hastalıklar yok oldu sanki günde 1.5 lt içiyorum (reflü,ülser spastik kolon astım)

  • burçin 21/07/2014 #

   Ciddi misiniz spastik kolonda da etkili mi?

  • serdar 15/06/2015 #

   Merhaba ne kadar zamanda düzeldiniz?

 2. fikret 01/06/2014 #

  Ben kefir mayası nerden bulabilirim organik ama bir suru yerde var ama güvenemiyorum yardımcı olur musunuz?

  • gul 24/07/2014 #

   Baharatçılardan alabilirsiniz, aldığınız maya zaten organiktir. Beyaz renkli karnabahar gibi.

 3. Selim haste 31/08/2014 #

  B 12 vitamin eksiğim hangi yiyeceklerde mevcuttur?

 4. ayşe 03/11/2014 #

  Emes hastasıyım kefirin faydasını olur mu acaba?

  • can65 23/04/2015 #

   Çok geçmiş olsun bende MS hastasıyım. Kefirin derdinize derman olacağını sanmıyorum.

 5. hikmet çiçek 16/11/2014 #

  Kefir şeker hastalığına iyi gelir mi?

  • Mustafa 14/04/2015 #

   Eğer tip 2 iseniz ciddi faydası olur. Düzenli 6 ay tüketin faydasını göreceğinizi düşünüyorum.

  • ibrahim buyukakbas 16/12/2015 #

   Şeker hastalığına kekik ve peryavşan otu sabahları bir bardak 365 gün suyunu iç sabahları aç karnına.

 6. ebrar 05/12/2014 #

  İki yaşında oğlumun kabızlık problemi var ona kullana bilir miyim acil cevap lütfen.

  • pınar 12/04/2015 #

   7-8 aydan itibaren yetişkinlere göre biraz daha az miktarlarda verilmek kaydı ile güvenle içilebilir. Hiç korkmayın verin, hatta azar azar arttırırsınız severse. Ama bebeklerde günlük maks 1 su bardağı yeterli olur.

 7. Kefir Danem 09/01/2015 #

  Sağlıklı beslenme adına paylaşımlarınız için teşekkürler. Kefir konusunda hassasiyet gösterdiğiniz ve bilgilendirici, farkındalık oluşturucu bir içerik paylaştığınız için teşekkür ederiz. Biz de Kefir üzerine akademik çalışmalar ve üretimler yapıyoruz. Bir çok farklı platformda Kefir ile ilgili paylaşımların yapılması ve kefir içiminin desteklenmesini sağlamaya çalışıyoruz.

 8. özgür 20/01/2015 #

  Ağız yarası olan afttan kurtulmama sebep oldu. Ayda bir kere ağzımdan aft çıkardı tavsiye üzerine 1 aydır kefir tüketiyorum. Kendim yapıyorum kefirimi satın alınanlar bu kadar etkili olmadı. Şuan ağzımdan herhangi bir aft falan yok ki şimdiye kadar kesin çıkardı. Günde 1 bardak içiyorum.

  • yıldız yılmaz 05/03/2015 #

   Özgür bey kendiniz nasıl yapıyorsunuz. Tarif verir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

   • metin 18/03/2015 #

    Az miktar kefir alırsınız kendiliğinden çoğalan bir ürün kefiri 1 bardak sütun içine bırakarak mayalana kadar kalması gerekiyor. Mayalandıktan sonra kefiri süzgece koyup musluğun önüne tutarak yıkamalısınız yıkadıktan sonra cam şişede muhafaza edilir. Çelik turu hiç bir şey kullanılmamalıdır. Taze ürünü elde etmeniz için her gün aynı şekilde uygulamalısınız.

   • anka kaan 20/03/2015 #

    Kefir mayasını 1 kg kaynamış ve soğumuş süte yarım yemek kaşığı kefir mayasını katıyorsunuz. Oda sıcaklığında ve karanlık ortamda en fazla iki gün en az bir gün ağzı peçete kapalı olarak bekletiyorsunuz. Sonra süzgeçle biraz sulandırıp süzgeçte süzüyorsunuz. Ayran şeklinde güzde bir bardak içiyorsunuz. Mayasını ise yeni işlemde kullanıyorsunuz. Maya çoğaldıkça bir kaç litrede yapabilirsiniz.

   • ayhan 28/03/2015 #

    Çok sağlıklı bir içecek.

 9. Güngör Berk 20/03/2015 #

  Senelerdir kefir kullanıyorum.79 yaşındayım ama yapılan testlerde beden yaşım 39-40 çıktı. Kullandığım kefiri evde yapıyorum. Hakiki kefir mayası kullanmak lazım. Bazı sitelerde hakiki kefir mayası satan kişileri bulabilirsiniz. Her gün kullanırsanız ve sağlıklı beslenirseniz, hasta olmayacağınızı söyleyebilirim. Çünkü kefir gençlik iksiridir. Hemen hemen her derde deva bir içecek. İnternette faydalarına ait yazıları okuyun, hepsi hakikattir. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşantı diliyorum.

  • Huriye 25/12/2015 #

   Günlük ne kadar tüketmek lazım ben her sabah bir su bardağı içiyorum fakat hazır kefir alıyorum çünkü marketler haricinde süt bulamıyorum. Kemik erimesi var.

 10. anka kaan 20/03/2015 #

  Özellikle mide hastalıklarında çok şifalı bir besindir. Helikobakteriin neden olduğu mide hastalığında kullandım üç aydır devam etmekteyim. Büyük ölçüde şikayetlerim azaldı. B vitamini eksikliğimde normale yaklaştı. Sürekli b vitamini iğnesi kullanıyordum. Ağrı şişkinlik nefes kokusu şikayetlerim yok. Kendimi daha sağlıklı hissetmekteyim. Tadı ise ayranımsı bir tat. Umarım sizlerde şifa bulursunuz.

  • Mustafa 14/04/2015 #

   Kefir içilmesi sonrası bağırsak florası normale döndüğü için bağırsaktaki yararlı bakteriler zaten b12 ve türevlerini sentezlediği için artık dışarıdan almanıza gerek kalmıyor.

 11. Rüveyda 22/03/2015 #

  Merhaba yazınız için teşekkürler. Kefiri gün içinde ne zaman ve ne kadar içmek gerekiyor? Ayrıca tavsiye ettiğiniz bir marka var mıdır?

  • meryem 10/04/2015 #

   Ben her gün kendim yapıyorum iki kaşık kadar kefir mayasını bir kaseye koyuyorum üzerine günlük süt koyup kasenin üstünü temiz bir mutfak havlusuyla örtüyorum. 12 saat veya 18 saat mayalanıyor dışarda buzdolabında değil plastik süzgeçle ve tahta kaşıkla iyice bastırarak bir kaseye süzdürüyorum. Mayasını isterseniz musluğun altında yıkatarak tekrar kaseye koyup içine günlük süt doldurup mayalayın. Yıkamadan da mayalayabilirsiniz ve taze taze için soğuk sevenler buzdolabında bekletip içebilir.

  • pınar 12/04/2015 #

   Tavsiyem hazır kefirleri içmemeniz, çünkü hepsinde katkı maddesi var. Çevrenizde sıkı araştırın sorun doğal maya bulup kendiniz mayalayın.

 12. bahar 22/03/2015 #

  Selam kefiri günde kaç bardak içmeliyiz ben sabah akşam içiyorum fazlamı acaba evde kendim yapıyorum.

 13. mehmet 11/04/2015 #

  Sayın arkadaşlar kefirin faydalarını sayıyorsunuz sac büyümesinde faydasını gören var mı bir programda duydum ama daha kullanmadım avokado meyvesi ile karışıp kulanın diyorlardı kullanan lütfen yazsın.

 14. ayşegül 18/04/2015 #

  Selam benim 1,5 yaşında kızım var 9,5 kilo acaba kefir içirmem de bir sakınca var mı?

 15. cigdem 06/05/2015 #

  Bendede irritabl bağırsak sendromu var bende kullansam iyi gelir mi bir de hamileyim zararı olur mu?

 16. İbrahim 01/06/2015 #

  Bende kefiri çok seviyorum. Keşke daha önce tanısaydım. Özelliklede Orman Meyveliyi çok seviyorum.

 17. Asuman 19/08/2015 #

  Oğlumun 4 yıllık allerjisini kefir sayesinde yendik şimdi ilaç kullanmıyor kesinlikle tavsiye ederim

  • Merve 29/08/2015 #

   Oğlunuzun alerjisi ürtiker miydi acaba gerçekten iyi geliyor mu?

 18. serkan 24/09/2015 #

  Antibiyotikten kaynaklanan kronik ishal sorunu yaşıyordum 1 senedir. Şimdi daha iyiyim. İnek sütü kefir için iyi ama keçi sütünden yapılan kefir daha etkili marketlerden pastörize kullandım 1 lt haftada 1 kez onun haricinde kimyon, kişniş, zencefil, zerdeçal ve kakule gibi baharatlar yemek için kullanılmalıdır. Gaz ve şişme sorunu için ben sadece kimyon kullanıyorum ve onunda faydasını gördüm. Probiyotikler ve prebiyotikler bunları eksik etmeyin. Meyve kabukları elma gibi şimdilik uzak durun, ıvır zıvırdan kesinlikle kakao çikolata kola musluk suyu süt tatlıları…

 19. Tutku 14/10/2015 #

  IBS ve kronik kabızlık yaşayan herkese evde kendi kefirini mayalayıp bir tedavi gibi sabahları aç karna içmelerini öneririm. Ben fayda gördüm ve çok mutluyum uzun yıllardır savaştığım rahatsızlığıma tedavi oldu kefir. Gerçek bir mucize denemekten çekinmeyin.

  • Aylin 21/10/2015 #

   Nerden buldunuz kefiri ben de kullanmak istiyorum.

 20. AYHAN 22/10/2015 #

  Sindirim ağızda başlar. Ağızda hem dişlerle parçalayarak mekanik sindirim, hem tükürük ile kimyasal sindirim olur. Mideye gelen besinler burada HCl (hidro klorik asit)ile sindirilmeye devam edilir. HCl en güçlü asitlerden biridir.Sonra duodenuma (12 parmak barsağına) geçen besinlerin içinde bulunan yağlar ,karaciğerden gelen safra ile sindirilir ve ince barsağa geçer. İnce barsakta besinler burada bulunan yararlı bakteriler tarafından parçalanarak kana geçecek hale getirilir ve işe yarayan kısımları emilerek kana geçer. Kalın barsağa gelen ve emilemeyen posa kısmının içindeki su da kalın barsaklardan emilir. Geri kalan kısmı gayta olarak dışarı atılır. İnce barsaklarda trilyonlarca-trilyonlarca adet(1 gr gaytada 10 üzeri 11 adet) ve değişik türlerde bakteriler bulunur(tabiri caizse hayvanat bahçesi gibi).Bunların oranları farklı farklı ve sabittir, normalde. Buna barsak florası denir. Ancak kullanılan antibiyotikler, alınan bazı gıda katkı maddeleri vs.bu floradaki bakteri dağılımını bozar. Bazı yararlı bakterilerin miktarında azalma olurken, bazı zararlı bakterilerin miktarında artma olur. Bu zararlı bakterilerde gıdayı parçalarlar ancak aşırı ve zararlı gazların açığa çıkmasına neden olurlar. Açığa çıkan bu gazlar şişkinliğe, barsak sinirlerini etkileyerek barsak hareketlerinde değişikliğe neden olurlar. İnce barsak hızlı hareket ederse gıdaları ememeden kalın barsağa hızlı geçişe neden olur.Kalın barsak hızlı hareket ederse suyu ememeden gaytanın sulu bir şekilde defekasyonona, yani ishale sebep olur.Eğer kalın barsak yavaş hareket ederse, bu sefer de gaytanın suyunu fazla emer ve kabızlığa neden olur.Az bir miktar yemek yeriz ve karnımız tef gibi şişer ve gerilir. Anaerob (oksijensiz ortamda üreyen)-yani zararlı bakteriler barsaklardaki bu aşırı gaz birikimine neden olur. Bu gaz mideye doğru da ilerler. Hazımsızlığa, HCl gazı ile birleşerek mide reflüsüne, yani mide içeriğinin yukarı geri kaçmasına neden olur. Çok kuvvetli asit olan Hidro Klorik Asitin gazı da asit olduğundan gittiği bölgelerde tahribata yol açarak, kronik enfeksiyonlara zemin hazırlar. Kronik faranjit, aft, Diş çürükleri, laranjit (ses kısıklığı ile kendini gösterir), rinit, sinüzit, otit vs. probiyotik olan kefir, kombu çayı ile eksilen yararlı bakteriler yerine konularak tüm bu hastalıklar hem önlenir. Hem de tedavi edilebilir. Yoğurt, sirke, turşu, mayalı ekmek vs. gibi prebiyotik gıdalar da bu yararlı bakterilerin ince barsakta üremesi için uygun zemin hazırlar. Tabii bunlar şifa için iyi birer vesile, bir nevi dua hükmündedir. Şafii hakiki yalnız Allah(cc) dır.

 21. Gökhan 30/11/2015 #

  1 litre süte 1 çay bardağı marketlerdeki kefirden katın 24 saat oda ısısında bekletin işte size kefir, olan kefirden gene aynı şekilde kefir oluyor.

 22. Handan 10/12/2015 #

  Kefir ve benzeri ürünlerdeki yağ faydalı yağdır. Kefirin yağını çıkarıp atarsanız, faydalarının önemli kısımlarınıda atmış olursunuz. Tıpkı salata gibi siz sızma zeytinyağsız salata tükettiğinizde, vitamin ve mineraller açığa çıkmaz dolayısıyla posasıyla yetinmiş olursunuz. Kutu sütler çöpten farksızdır, günlük tüketilen cam şişe sütler nisbeten daha faydalıdır. Keçi sütü kefir yapıldığında ve cam şişedeyken faydalıdır. Kutu süt haline gelen ürünlerden uzak durunuz. Ben kefiri faydalı hale getirmek için dereotuyla çekerek kullandım ve kilo vermemde çok etkili oldu. Günde 1 lt dereotlu kefir tüketiyordum. Beslenmemde değiştirdiğim tek şey buydu diyebilirim, çok tok tuttu hele şimdi keçi kefiri çıkmış fayda üstüne fayda :)

Bir Cevap Yazın