İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal, gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların sonucunda ya da ishale yol açtığı bilinen bazı gıdaların aşırı tüketimi nedeniyle oluşabilir. İshal süresince sindirimi zor olmayan hafif gıdaların tüketilmesi ve sıvı tüketiminin arttırılması gerekir. Bu dönemde alkol, kafein, baharatlı gıdalar, süt ürünleri, yağlı gıdalar ve yüksek oranda lif içeren gıdalardan uzak durmalısınız. İshale iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıralarda düşük lifli pirinç, muz, elma püresi ve bir kaç dilim ekmek ilk sıralarda gelmektedir.

İshal Tedavisine Yardımcı Gıdalar

Pirinç ve Pirinç Suyu: İshal sırasında dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Beyaz pirinç düşük lif içeriğiyle bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Esmer pirinç lifli olduğundan ve bağırsakları daha da yumuşatacağından ishal sırasında tüketilmemelidir. Eğer ishaliniz uzun sürdüyse ve pirinç yemekte zorlanıyorsanız yarım kase beyaz pirinci 3 kase suda 45 dakika beklettikten sonra süzerek suyunu içebilirsiniz. Pirinç suyu, ishal sırasında ihtiyaç duyacağınız nişasta ve besin değerlerini sağlarken sindirim sistemini zorlamadan kaybedilen suyu yerine koymanızı sağlar.

Muz: Hafif ve sindirimi kolay bir meyve olan muz ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzda bol miktarda bulunur. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal nedeniyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlayabilir.

Elma Püresi: Bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesine yardımcı, bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir. İshalken elmanın kabuklarını soyun çünkü elma kabuğu sindirim sisteminizi daha da hassaslaştırabilir.

Böğürtlen: İshal tedavisinde geleneksel olarak kullanılan böğürtleni meyve olarak yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz. Daha etkili bir tedavi için böğürtlen suyu içine birkaç çay kaşığı yenibahar atıp her saat başı yarım çay bardağı tüketebilirsiniz.

Limon Suyu: Günde 3-5 kez taze sıkılmış limon suyu içmek ishale neden olan patojenleri öldürecektir.

Elma Sirkesi: Doğal bir antiseptik olan elma sirkesi bağırsakların ve tüm sindirim yolunun temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi içinde bulunan “pektin” maddesi dışkının sertleşmesini ve ishalin hafiflemesini sağlayabilir. Her öğünden sonra dolu su bardağına 1-2 çay kaşığı sirke karıştırarak içebilirsiniz.

Kepek: Her gün 1 yemek kaşığı kepeği beslenmenize ekleyerek ishalin daha kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak kahvaltılık gevreklerde bulunan kepek ya da kepekli ekmek gibi işlenmiş kepek değil, işlenmemiş doğal kepek tüketmeniz gerekiyor. İşlenmemiş kepeği çorbalarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz. Kepeğin özelliği her tanenin kendi ağırlığının 8 katı kadar su emebilmesi ve ishal sırasında bağırsaklarda biriken suyu azaltmasıdır.

Keçiboynuzu Tozu: Tanen ve bağlayıcı pektin maddesi bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu tozu anti-viral etkiye sahiptir. Bebek ishalinde de kullanılabilecek keçi tozundan 1 çay kaşığı kadar bebek mamasına ekleyebilirsiniz.

Havuç: 1-2 havucun dış kısmını soyduktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezerek püre kıvamına getirin. Her 15 dakikada 1 çay kaşığı yiyerek ishali hafifletebilirsiniz.

Sarımsak: İshale neden olan bakterileri daha kısa sürede öldürmek için her gün 2-3 çiğ sarımsak yiyebilirsiniz. Bu yöntem özellikle seyahatler sırasında faydalı olabilir.

Bal: Bakteri nedeniyle oluşan ishal tedavisi için bal kullanabilirsiniz. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal karıştırın ve gün içine yayarak için. Şeker hastalarının bal tüketirken dikkatli olması gerekmektedir.

Patates Çorbası: Kendinize bir tencere patates çorbası hazırlayın ve gün boyu için. Papates bağırsaklarınızın normale dönmesini sağlayacaktır.

Zencefil: Gün içinde, yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı içerek hem ishalin etkilerini hafifletmiş hem de ishal nedeniyle vücudunuzun kaybettiği suyun bir miktarını yerine koymuş olursunuz. Aynı şekilde nane, civanperçemi ve meyan kökü çayları da ishali azaltmak için kullanılabilir.

İshal İçin Beslenme Önerileri

Bazı gıdalar ishal belirtilerini hafifletebildiği gibi bazı gıdalar ishali şiddetlendirebilir. İshal olduğunuzda yağ, yağlı gıdalar ve yoğurt dışında kalan süt ürünlerini tüketmeyin. İshalle birlikte kusma görülüyorsa katı yemekler yerine çorba gibi sıvı ve sindirimi kolay yemekler tüketin. Ayrıca ishalken bol su içmeniz önerilmektedir. İshal 3-4 günden uzun sürdüyse ve şiddetini arttırıyorsa doktora görünün.

Galeri
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

,


İshale İyi Gelen Yiyecekler İçin 64 Yorum Yapılmış

 1. nalan 30/11/2012 #

  Kocaman bir yalan öyle çayla falan zayıflanmaz. Bol bol spor yapacaksınız, plates spor kısacası bol bol hareket. Sakın inanmayın bu çay hikayelerine resmen para tuzağı.

  • ekin 15/09/2014 #

   Bu konu ne alaka ki?

  • Abdullah 01/10/2014 #

   Dengesiz misin acaba? Burada zayıflamayla ilgili tek bir cümle yok :)

  • isimsiz 21/12/2014 #

   Katılıyorum çay hikaye bol bol spor ve hareket.

 2. yase 16/02/2013 #

  Aynen hap, tablet çay vb hep para tuzağı. Ben dahil kaç kadın kullandık, hani nerede zayıflık? Ha cüzdanlarımız zayıfladı tabii.

  • Admin 18/02/2013 #

   @nalan, @yase, yazıda zayıflama çaylarıyla zayıflanır diye bir bölüm yok. Acaba ben mi görmedim diye tekrar okudum ancak sadece ishal nedeniyle kaybedilen suyu yerine koymak için çay içebilirsiniz cümlesi var. Acaba zayıflama çayları hakkında bilgiyi nerede gördünüz?

   • Emine 02/09/2013 #

    Çok haklısın admin yorumları görünce yanlışlıkla başka sayfayı mı açtım diye ben de şaşırdım. Bu yazıya bu yorumu yapmaları hakikaten çok ilginç :)

  • muamma 12/06/2014 #

   Zayıflamak için ah bir islama uysanız ve tam anlamıyla yaşamaya başlasanız hiç problem çekmeyeceksiniz. Aç çocukları düşünüp gırtlağınızı tutacaksınız gerekirse yıl boyu oruç tutacak sindirim sisteminizde bünyenizi de rahatlatacaksınız. Uzmanlara falanda kulak asmayın hepsi para tuzağı bilim adamları bile çok az yemek tüketenlerin her türlü gıdayı alarak dengeli beslenenlerden daha uzun ve sağlıklı yaşadığını ispatladı. Boşa değil Allah katında ahiret günü en zayıf olanlarınız en gözde kullarımdandır diyor. Görmemiş gibi her bulduğunu yer günlerce 1 dilim ekmek bulamayan aç çocuklar varken her öğünde 10 dilimi kendine bölersen sonra gelir buralarda ay kilom çok fazla ay zayıflayamıyorum yok çaylar işe yaramıyor yok haplar bahane gibi saçmalar durursun. Bünye meselesi falanda değil bu yersen kilo alırsın yemezsen almazsın bu kadar basit nefsine hakim olacaksın.

   • ege 29/07/2014 #

    Muamma arkadaş hipotroid ve diyabet gibi hastalıklar vücudu yavaşlatarak az bile yesen kilo aldırırlar, bir bakarsın dünyayı yiyor zapzayıf yersen alırsın yemezsen almazsın diye bir şey yok!

   • Lawliet 03/01/2015 #

    Beyninizi kullanırsanız kilo almazsınız yalnız buranın konusu zayıflamak değil gidin başka yerde konuşun lütfen yorum kirliliği yapmayın.

 3. enes 26/02/2013 #

  Çok güzel bir site ve her hastalığa iyi gelen şeyler var. Bu siteyi kim kurduysa Allah razı olsun.

 4. filizx 23/03/2013 #

  Çok güzel bilgiler, teşekkürler.

 5. dilara 07/04/2013 #

  Şu an çok karnım ağrıyor, ishalim ve yarın yazılı haftamın ilk günü. Şu an saat akşam 10 bir şey yapsam da fayda etmeyecek. Yarın annem kesin beni okula gönderir. O yüzden işim çok zor.

 6. ece 30/05/2013 #

  Bence bu site çok güzel. Kim bu siteyi yaptıysa eline sağlık elleri dert görmesin.

 7. ishalcocuk 14/06/2013 #

  Ben bu yiyecek ve içeceklerin çoğunu kullandım ama 3 gündür karnım ağrıyor ve ishalim devam ediyor ne yapmam lazım ?

  • muhammet 01/12/2013 #

   Tabiiki de doktora gideceksin.

   • MEHMET ALİ AKGEYİK 13/02/2014 #

    İshal için en etkili çözüm ayva yaprağıdır. Kurusu veya yaşı fark etmez kaynatın için çok da güzel bir tadı vardır. Arkadaşlar ben yıllardır biliyorum ve arkadaşlarıma tavsiye ediyorum şu ana kadar iyi gelmedi diyen yok kesin çözüm.

    • ali 30/04/2014 #

     Arkadaşlar ishale en iyi gelen muz. Gerçekten de öyle 4 yada 5 tane her öğünden yarım saat önce yiyin. Detoks yapın, sadece çiğ meyve ve çiğ sebzeyi 6 ay yiyin. Başka hiç ama hiç bir şey yiyip içmeyin. İçecek olarak sadece dağ sularından alın. İnanın hiç bir hastalığa yakalanmayacaksınız, kanseri bile yeneceksiniz. Benden söylemesi isteyen inanır isteyen inanmaz ama benim arkadaşımın göz bozukluğu ve saç dökülmesi gibi sorunlarda çözüldü. Bunları söylemek çoğu sitelerde ve tvlerde yasak çünkü adamlar ilaç satamıyorlar işin özeti bu.

  • quinnie 18/02/2014 #

   Eğer şiddetli ishalse ve 3 gündür mide bulantın da varsa doktora bir görün dizanteri de olabilir.

  • istiklal 06/07/2014 #

   Kardeşim sen en iyisi doktora git.

 8. çiçek 12/07/2013 #

  Merhaba,
  ishal için karanfil çayından fayda gördüm. Bir bardak sıcak suya 15 tane karanfil atıp 5 dakika bekliyor sonra süzmeden içiyorum.

  • serhat 31/01/2014 #

   5 dakika içinde soğumuyor mu?

 9. Melis 01/08/2013 #

  Site çok güzel. Her şey olması gerektiği gibi yazılmış. Yorumlarda zayıflama çaylarından bahsedilmiş. Hatta yönetici bile anlam verememiş nereden çıkardıklarına :) Neyse konu açılmışken söyleyelim. Aman arkadaşlar sakın kullanmayın zayıflama çaylarını. Genelde adlarında form yazar. İlk başta ishal yapıyor ama sonrasında çok kötü kabız oluyorsunuz. Çünkü bağırsaklarınızda ki mukus tabakasını eritiyor. Asla ama asla kullanmayın.

  • akinelieyioglu 27/12/2013 #

   O da nereden çıktı yani zararlı mı?

 10. Mustafa 13/08/2013 #

  Teşekkürler! Güzel site.

 11. ceren 04/09/2013 #

  Güzel bir site, tavsiyeler güzel, admin teşekkür ederim.

 12. ishaladam 25/09/2013 #

  Hepsini denedim yediğim içtiğim her şeyi olduğu gibi 2 dk sonra geri dışarı atıyorum. Kusura bakmayın ama ne yapmalıyım bu çok kötü bir şey.

  • akinelieyioglu 27/12/2013 #

   Üşütmeden kaynaklı kardeş.

 13. sakine 30/09/2013 #

  Bu günle beraber dört gündür ishal ve karın ağrımla birlikte mide bulantısı da var. Sitenizi yeni gördüm tavsiyelerinizi deneyeceğim inşallah faydası olur. Şimdiden teşekkürler.

 14. hüseyin 17/10/2013 #

  Çok iyi bir site.

 15. semih 24/10/2013 #

  2 çay kaşığı Türk kahvesi ve tam limonu bir çay bardağına sıkın 1 saat sonra düzeldiğinizi fark edersiniz.

 16. Fadime 16/11/2013 #

  Harika bir site, emekleriniz için teşekkürler, başarılarınızın devamını dilerim. Bilgiler muhteşem.

 17. burak43 22/11/2013 #

  Mineral kaybı da söz konusu olduğu için maden suyu önerir misiniz?

 18. gülsüm 06/12/2013 #

  Patates tüketilmesi daha iyi.

 19. hulya 20/12/2013 #

  Tek ve kesin çözüm. Kurutulmuş ayva yaprağını bir cezve içinde 5 dakika kaynat. Şeker ilavesi ile çay gibi iç. Bebeklere de verilebilir. Hiç bir yan etkisi yok. Tadı da güzel. Günde iki defa. Geçmiş olsun.

 20. hulya 20/12/2013 #

  Ayva yaprağı çayı yarım saatte ishali kesiyor. Karın ağrısını durduruyor. Mutfağımda kurutulmuş ayva yaprağı her zaman bulunur. İsteyenlere de hep veriyorum. Daha fayda görmeyen olmadı.

 21. Ahmet 02/01/2014 #

  O çay ile ilgili yorumların sebebi sayfadaki reklamlar. Reklamlarda zayıflama çayı ile ilgili şeyler geliyor.

 22. bade 22/01/2014 #

  Okul yurdunda bu besinlere ulaşmam çok zor, öleyim ben en iyisi karın ağrısından.

 23. ayşem17 12/04/2014 #

  Siyah kola yarım çay bardağı + yarım çay bardağı soda ama soda sade olacak meyveli olmaz ve buna yarım limon sıkın için 20 dk ya anında kesilir ishal.

  • ibrahim heşeyim 08/06/2014 #

   Teşekkürler işe yaradı.

 24. saban 21/04/2014 #

  Yemekten sonra midem çok fena bulanıyor ne yapmam lazım?

 25. Seyfi 04/06/2014 #

  İshale en iyi gelen şey taze şeftali yerseniz anında kabız olursunuz.

 26. dilruba 05/07/2014 #

  İyi güzel yorum yapmışsınız ama herkesin bünyesi farklı sana iyi gelen bana iyi gelmez bence ishaliniz kusmanız vb. Ateş gibi rahatsızlıklarınız varsa doktora gidip bilinçli bir şekilde tedavi olmak gerekir herkese geçmiş olsun.

 27. Fatma 07/07/2014 #

  Şeftali, muz, pirinç siyah kolanın içine 1 tane aspirin atın için ishaliniz kesilecektir hemen geçmez biraz çekeceksiniz normal olarak :)

 28. MeTe 10/07/2014 #

  Son çare olarak doktora göründüm 1 saat serum aldım bütün ağrılar geçti.

  • karbıagrıyancocuk 22/07/2014 #

   Aynen kardeşim benim 3-4 gün ağrımıştı doktora gittim bir serumla bütün ağrılarım gitti çok faydası oluyor serumun.

 29. karbıagrıyancocuk 22/07/2014 #

  Arkadaşlar bir kere daha karnım çok ağrıyordu ve isal olmuştum doktora mutlaka gidin ve size serum taksınlar şimdide çok karnım ağrıyor fakat daha doktora gidemedim bu akşam gideceğim. Serum takılınca bütün karın ağrınız ve isaliniz gidiyor benden size büyük bir tavsiye.

 30. Zulya 25/07/2014 #

  uzun sure geçmeyen yada antibiyotik alımı sonrası oluşan ishal de, bağırsak mikroflorası olumsuz etkilenir, genelde bu tur ishallere probiyotik iyi gelir (bağırsaklarda yararlı ve zararlı bakteriler var ) probiyotik bağırsaklarda yararlı olan canlı bakteridir, eczanelerde var, uzun yıllardır ishal sorunu yaşadım, 2 sene önce bir kurs probiyotik içtim ve ishali unuttum, doktorların bu probiyotikden haberleri bile yok, kaç doktora gittim hiç birinin uyguladığı tedavi beni iyileştirmedi, sağlık ansiklopedisinden buldum probiyotik hakkında bilgileri ve kendi kendimi tedavi ettim.

  • sema 25/12/2014 #

   Arkadaşım mümkünse kullandığın probiyotiğin ismini verebilir misin? Bende yıllardır ishal sorunu yaşıyorum. Bir günüm ishalsiz geçmedi.

 31. Ali Can 03/08/2014 #

  2 gündür ölüyorum ya bu ne böyle.

 32. furkan 08/08/2014 #

  Süper site güzel bilgiler teşekkür ederim.

 33. üneys 31/08/2014 #

  İki gündür bende karın acısını çekiyorum doktorada gittim iğnede serumda yaptı geçmedi ne yapabilirim?

 34. halilGS 03/09/2014 #

  Her saat başı altımıza yapıyoruz rezil olduk artık muz iyi geldi ama beni çok şükür ama şimdi karnım ağrıyor.

 35. aynur 18/09/2014 #

  1 tatlı kaşı nar ekşisi ve 1 tatlı kaşığı kuru çekilmiş kahve karıştırıp yerseniz ishalden eser kalmaz tavsiye ederim.

 36. Hasanü 09/10/2014 #

  3 gündür ishalim doktorun verdiği ilaç fayda etmedi ve istifra da ediyorum yiyip içemiyorum midem kaldırmıyor.

 37. Ümit 27/10/2014 #

  Umarım tedaviler işe yarar çok kötü ishalim yarından sonra gezimiz var allah yardımcımız olsun.

 38. zavalli anne 23/11/2014 #

  Benimde bebeğim ishal oldu arkadaşlar. Ne yapacam bilmiyorum.doktora götürdüm sadece bir antibiyotik verdi. Bir buçuk yaşında bebegim.hepten halsizleşti, yemiyor içmiyor .gözümün önünde eriyor gitgide.napacam bilmiyorum.O kahveyi bende duydum çok etkisi oluyor gerçekten ama nasıl yedirecem onu ona.siringalarla beslemeye başladım. Çorbayı ağzına sıkarak veriyorum.

 39. ali 28/11/2014 #

  Arkadaş burada konumuz ishal zayıflama çayları konusu falan nereden çıktı saçma sapan yorumlar yapmayın lütfen.

 40. Kaan 11/12/2014 #

  Buradaki yapılan yorumların ve yorum yapanların sıkıntısı nedir çözemedim. gerekli açıklamanın ve bilgilendirmenin yanında konuyu açacak daha aydın bir yorumlama yerine bu saçmalık döngüsü ne için? Ayrıca bir şey eklenmeli ki bu yorumları yapan kişilerin ne gibi bir madde kullandığı merak konusudur. Sizin bence Senegal’e ziyaret vaktiniz gelmiş değerli değersiz arkadaşlarım. Ayrıca şu sağlık şeysinde dini konuların ne gibi bir bağlamı olduğunu ve paralelliği olduğunu anlamış değilim. Biri de bu ne saçmalık dememiş.

 41. bo cu 15/12/2014 #

  Herkese tavsiyeleri için teşekkürler.

 42. Sema 25/12/2014 #

  Benim 4 yıldır ishalim var. Yorumlarda okuduğum ayva yaprağı ve probiyotik takviyesini deneyeceğim. Umarım işe yarar.

 43. Meral Çetin 19/01/2015 #

  Ve ishal içinde kuru üzüm ve 3 veya 5 tane yiyebilirsiniz.

 44. isim vermek 10/02/2015 #

  Bence böyle bir site yapmak çok akıllıca. Kim yaptıysa eline sağlık. Bir sürü hastalığa çözüm var. Yapana çok teşekkür ederim.

 45. ozlem 17/02/2015 #

  İshal konusundaki paylaşımlarınıza teşekkür ediyorum, bilmediğim yeni yöntemleri öğrendim.

Bir Cevap Yazın