Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Mide zarının iltihaplanması olan gastritin tedavisi tüketilen gıdalarla yakından ilgilidir. Esas olarak “helicobacter” bakterisi enfeksiyonu nedeniyle meydana gelen gastritin diğer nedenleri arasında non-steroid enflamatuar olmayan ilaçlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, alkol ve gıda alerjileri gösterilmektedir. Uzun süre tedavi edilmeyen gastrit, peptik ülser olarak bilinen, midenin iç yüzeyinde meydana gelen yaralara yol açar. Belirli gıdalardan kaçınmak ve bazı gıdaları daha sık tüketmek gastrit ve ülser tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Gastrite Karşı Beslenme Önerileri

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: Gastriti veya mide ülseri olan hastalar koyu yeşil ve yapraklı sebze tüketimini arttırmalıdır. Bu tür sebzeler A,C,K vitaminleri ile folat, demir ve kalsiyum yönünden zengindir. Bu vitaminler ve mineraller midenin kendi kendini tedavi sürecine destek olur. Sadec tedavi döneminde değil hastalığın tekrar etmemesi içinde brokoli, brüksel lahanası, lahana, kuşkonmaz, lahana, kara lahana, ıspanak, bezelye ve yeşil fasulye gibi sebzeleri beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

Az Yağlı Protein Kaynakları: Protein, vücuda gereken enerjiyi sağlamanın yanı sıra hasarlı hücrelerin onarılması içinde gereklidir. Gastriti olanlar mide zarını ve sindirimi zorlayan yağlı protein kaynakları yerine az yağlı olanları tercih etmelidir. Aşırı yağ aynı zamanda mide asidi üretimi arttırarak mide zarındaki iltihaplanmayı ülsere çevirebilir ve kanamalara yol açabilir. Yağlı ete alternatif olarak yağsız et, balık, tavuk, soya ürünleri, baklagiller, az yağlı süt ve az yağlı yoğurt tüketebilirsiniz.

Flavonoidler İçeren Yiyecekler: Parlak renkli meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan flavonoidler gastrite neden olan helicobacter bakterisiyle savaşarak etkilerini hafifletir ve gastritin yayılmasını, ülsere dönüşmesini engeller. Flavonoidler bakımından zengin gıdalar arasında kereviz, kızılcık, elma, yeşil çay, yaban mersini, kiraz, kabak ve biber sayılabilir.

Gastrite İyi Gelmeyen Besinler

Alkol ve Kafeinli İçecekler: Yüksek miktarda asit içeren alkol ve kafeinli kahve, kola gibi içecekler mide zarında tahrişe yol açabilir ve gastrit belirtilerini şiddetlendirebilir. Düzenli alkol kullanımı gastriti olan hastalarda mide kanamasına kadar varan rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Kahve, çay ve asitli içecekler sindirim için gerekli olan mide asidiyle birleşerek mide zarının üzerine kaldırabileceğinden daha fazla yük bindirir.

Rafine Gıdalar: Uzmanlar beyaz ekmek, makarna, şeker gibi sindirimi zor rafine gıdaların gastiriti olan kişiler tarafından tüketiminin sınırlandırılması gerektiğinin altını çiziyor. Buna ek olarak çikolata, kakao, çay ve kahve tüketimi azaltılmalı ve bu gibi içeceklerin yerine sindirime destek olan, mide asidi üretimini dengeleyen bitkisel çaylar tercih edilmeli.

Trans Yağlar: Çerezler, patates kızartması, börekler, hamur işleri gibi ticari, hazır gıda ürünleri katı trans yağ içerir. Mide trans yağı kolay işleyemez ve sindirim zorlanır. Trans yağı parçalamak için mide asidi üretimi artar ve bu asit gastrit nedeniyle hassas olan mide zarına zarar verebilir. Trans yağlar sadece gastrit için değil kolesterol, kalp ve damar sağlığı açısından da tavsiye edilmemektedir.

Baharatlı Gıdalar ve Domates: Baharatlı yiyeceklerin tüketimini sınırlamak gastrit belirtilerini kontrol altına almanızda size yardımcı olacaktır. Sitrik asit içeren domates, portakal ve mandalina gibi asitli meyveler hastalığın belirtilerini şiddetlendirir çünkü sitrik asidi iltihaplı mide zarı ile temas ettirmek açık yaraya alkol sürmekle aynı etkiyi yaratacaktır. Ayrıca karabiber, kırmızı biber, acı biber, jalapeno biberi ve biber tozu da gastrit ağrısı artırabilir ve bu baharatların aşırı miktarda tüketiminden kaçınılmalıdır.

Gastrit Belirtileri ve Teşhisi

Gastrit tanısı için doktorunuz çeşitli testler isteyebilir. Mide biyopsisi, dışkı testi, endoskopi gibi yöntemler ile gastritin hangi aşamada olduğu ve nedenleri belirlenebilir. Gastritin belirtilerini ise aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Hazımsızlık (dispepsi)
 • Mide ekşimesi
 • Karın ağrısı
 • Hıçkırık
 • İştah kaybı
 • Bulantı
 • Kanlı kusma
 • Koyu renkli dışkı
Galeri
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, ,


Gastrite İyi Gelen Yiyecekler İçin 33 Yorum Yapılmış

 1. umo 03/03/2013 #

  Okunması gereken bilgiler.

 2. emrah 02/11/2013 #

  Teşekkürler böyle yararlı paylaşım yaptığınız için.

 3. ömer 11/12/2013 #

  Teşekkür ederim, inşallah faydasını görürüz.

 4. murat 15/01/2014 #

  Merhaba. Benim tam olarak sorunum hıçkırık ve aynı zamanda geğirmek ve bu başladığı zaman sürekli devam ediyor ve hiç dinmiyor. Sürekli hıçkır ve geğirme olarak 3 5 gün aralıksız sürebiliyor. Doktora başvurdum endeskopi yapıldı. Gastrit ve reflü çıktı doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum yaklaşık 2. Buçuk ay oldu ama hala devam ediyor aralıklarla şiddetleniyor ağrı ve yanma hissi de veriyor. Doktora tekrar başvurdum ama midenizde bir şey yok ilaçlara devam edin geçmezse dahili dedi? Ne yapmam gerekiyor acaba?

  • merve 25/02/2014 #

   Aynı sıkıntı bende de var. Endoskopi yapıldı gastrit çıktı. Yalnız son zamanlarda bunun sinirsel olduğunu düşünmeye başladım. Kendinizi üzecek şeylerden kaçının. Buna bir dikkat edin. Stresten uzak kalın tek tavsiyem bu.

   • levent 15/12/2014 #

    O iş o kadar kolay değil işte. Boşuna dememişler duvarı nem yıkar insanı gam.

  • selin 01/03/2015 #

   Doktora tekrar gitmelisiniz.

 5. Saadet 20/01/2014 #

  Merhaba, benim sorunum karnımda aşırı gaz ve şişkinlik oluyor. Bir de karnımın sağ tarafında ve kaburgalarıma doğru bir baskı hissi oluyor. Doktor mide ilaçları verdi. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

  • hasan 06/01/2015 #

   Aynı sorun bende de var kalp sancısı yapıyor mide ilaçları verdi bana da geçer mi acaba.

 6. dilara kılıç 03/02/2014 #

  Benim annnemin midesinde yara var ve gastiriti var. Bu yiyecekleri yediğinden beri midesi rahatladı çok teşşekür ederiz.

 7. Melike 14/04/2014 #

  Merhaba , doktorum da bana bu şekilde tavsiyeler verdi. Ben yaklaşık 3 yıldır aralıksız hıçkırıyorum hazımsızlık, böbrek rahatsızlığı diye bir çok süreçten geçtim ama bir çözümü bulunamadı. Endoskopi yapıldı antril gastrit cıktı ama hıçkırığım hala devam ediyor. Yemeği az ve sindirerek yiyiyorum sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

 8. eda 18/05/2014 #

  Merhabalar helicobactery pyoler ve gastritten mustarip kişiler. Ben 2010 yılında mide rahatsızlığı yasadım parmağımın ucundan kan aldılar ve o mikrop helicobaktery vardı. Mikropmuş mideme oturmuş misafir olmuştu istenmeyen misafir yani :) 6 ay sonra gitti bir ton ilaç ve şurup kullandım ağrısı da midemi sanki bir şey sıkıyordu yasam kalitem düşmüştü. Berbat bir ağrı ne yesem midem ağrıyordu ve açken ağrım olmuyordu tokken ağrıyanda varmış. Neyse bir kaç gündür midem ağrıyor dışarıda yediğim döner yaptı sanırım ev yemekleri gibisi yok şiddetle ev yemeği yiyin bence en azından güvenle yiyorsunuz. Hayır, acı yok deyip de önünüze acı yemek gelmiyor dışarıda yenilen yemekler kötü ve baharatlı. Ben 4 yıldır sağlıklı besleniyorum mide ağrısı yasamamak için çırpınıyorum mide çok hassas bir organ. Kalp kadar önemli. Kola hazır gıdalar ve özellikle kırmızı pul biber düşmanım asla yemiyorum pribiyotik yoğurt bir bardak süt ve çorba, yağsız yemekler hamur işi yasak.

  • feyyaz 08/08/2014 #

   Hangi ilaçları kullandınız acaba?

 9. asife 12/06/2014 #

  17 yaşındayım yediğim her şey dokunuyor ve sürekli geğiriyorum her zaman her yerde sürekli geğirmesem midem gaz yapıyor. Çok abur cubur yağlı tüketmiyorum su içmek bile rahatsız ediyor alkol kullanmıyorum sigara tek tük. Çok rahatsızım doktor ilaç yazdı kullanıcam inşallah iyi gelir.

 10. melis 13/06/2014 #

  Merhabalar. Benim sorunumda gastrit fakat benimki biraz farklı. 2 kez endoskopi yapıldı gastrit başlangıcı dendi ama benim hissettiğim ağrı hiçte başlangıç gibi değil. Sırtımla birlikte bir ağrı başlıyor ve beni iki büklüm bırakıyor. Serum yemeden de rahatlayamıyorum. Hiç böyle bir gastrit ağrısı duymadım kimseden. Ne yapabilirim ne yiyebilirim hiç bilmiyorum resmen yemek yemeğe korkuyorum artık.

  • şükran 05/07/2014 #

   Merhaba herkese şifalar diliyorum. Gastrit bende de var. Melis ve Saadet sizdeki şikayetleri 2 yıl önce bende yaşadım. Safra kesemde taş vardı ameliyatla safra kesem alındı.

  • Ergün 06/07/2014 #

   Size tavsiye ederim ki maydanoz suyu size çok iyi gelir.

  • barış 30/01/2015 #

   Melis arkadaşım bence birde kalbini kontrol ettirmende fayda var panik atak da yaşıyor olabilirsin kalp ile mide karışıyor birbirine mide hastalıklarının çoğu stres ve helico bakter plori geçmiş olsun.

 11. ERGÜN 06/07/2014 #

  Merhaba arkadaşlar gastrit bendede vardı tam 6 ay hastane bıktım ama Allaha şükürler olsun ağrılardan kurtuldum size tavsiyem bol bol sebze ve meyveler tüketin yalnız kabukları kesinlikle soymadan yemeyiniz.

 12. berçem 25/07/2014 #

  Şu 1 aydır bende gastrit var ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen.

 13. bir dost 08/08/2014 #

  Selamın aleykum arkadaşlar. Mevla’m hepimize acil şifalar versin inşallah. Ben yurtdışında doğdum ve orada yaşıyorum ve senelerdir mide rahatsızlığım var. Hiç bir zaman ciddiye almamıştım fakat bir kaç ay önce İstanbul’dayken birden fenalaştım ve Esenyurt devlet hastanesine başvuruda bulundum. Fakat neyim olduğunu söylemeden bir kaç tane paket ilaç yazdı. Tabii kullanmadım. Tekrar yurtdışındaki evime varınca buradaki doktorlar yağlı yemeklerden uzak kalmamı stres yapmamamı söyledi fakat neyim olduğunu hala bilmiyorum. Su an 20 yaşındayım ve yaklaşık 6 senedir var bu rahatsızlık. Ne yapmalı? Midede sürekli bir yanma ve yediklerimi çıkarma hissi oluşuyor içimde. Bu his oldukça rahatsız edici.

  • adar 23/09/2014 #

   Merhaba bende yurt dışında kalıyorum 3 sene boyunca bu işkenceyi çektim sebebini bilmediğim için psikolojim bozuldu hala düzelmedi sürekli kus bas dönmesi kiriz gibi şeyler Türkiye’ye gittim bir hastanede endoskopi yaptırdım kronik gastrit çıktı.

 14. yunus emre demirtaş 16/10/2014 #

  Merhaba arkadaşlar, şimdi size vereceğim bir tavsiye ile bu hastalıktan (gastrit, ülser, mide kanseri ve diğer mide hastalıkları) inşallah kurtuluyoruz. Ben Muğla’da yaşıyorum ve 1 senedir mide yanması şikayetiyle konulan teşhisle gastrit olduğum saptandı. Tüm tavsiyeleri yerine getirerek ilaç kullanımı da dahil olmak üzere hastalıktan kurtulamadım. Hastalığın kesin sebebinin stres olduğunun kanısındayım.

  Şimdi gelelim tavsiyeme ‘sığla yağı’ evet Muğla’da yetişen ve kullanımı uzun tarihe dayanan bir ilaç. Yapmanız gereken tek şey aktardan temin edebileceğiniz bu ilacı 1 litre bal ile karıştırıp günde 2 kez sabah akşam bir kaşık kullanmak. Ben tedaviye başladım umarım iyi sonuç alacağım ve inşallah herkese fayda gösterir ve bu hastalığı çeken arkadaşlarım sağlığına kavuşur.

  • Büşra 03/11/2014 #

   Yunus emre bey bende gastritten muzdaribim ne yaptıysam çare bulamadım. Sığla yağını kullandınız mı faydası oldu mu?

 15. Mevlüt 25/10/2014 #

  Merhaba bende gastrit var bu rahatsızlık insanın yaşamını çok zorlaştırıyor çünkü sürekli geğirmen lazım daha çok stresten oluyor onun için depresyon hapı kullanıyorum 2 senedir doktora gidiyorum ama hiç bir tedavi görmedim çözüm bulursanız ban ada haber verirseniz sevinirim.

 16. Gülşen 17/11/2014 #

  Merhabalar benim de midem de gastrit var yiyeceklerime dikkat ettiğim için bazı rahatsızları yaşamıyorum Yaşadığım büyük sıkıntım kabızlık ve şişkinlik ve yanı sıra bağırsak Koliti denilen rahatsızlığım var bakliyat türü gazlı içecekler ve süt ürünleri tüketemiyorum ve de gıdalarını alamıyorum çok şaşkınım ne yapacağımı bilemiyorum.

 17. eda 22/11/2014 #

  İki gün önce ayni sorunlardan gittim doktora . Endoskopi yaptı gastrit dedi. Benim hep bulantı hissi oldu sonra açık ve yeşil renkte kusuyordum çok kötü etkiledi bünyemde çok zayıf. İlaç tedavisi oluyorum. Enfeksiyonun çok etkisi var bu ağrılara kanımda enfeksiyonda çıktı. Valla dikkat edip önlemini alınız.

 18. Furkan 31/12/2014 #

  Merhaba arkadaşlar bende 2 sene yakın bu hastalığı çekiyorum aslında geçen sene iyileşmiştim ama ilacı yarım kestim ve kışın başlangıcında havaya aldanıp ince giyindim ve mide rahatsızlığım başladı 3 aydır rahat edemiyorum. Bana kalırsa midenin en büyük düşmanı soğuktur. Soğuktan kendinizi iyi korumaya bakın sıcak havalarda kendimi çok iyi hissediyorum. Diğer bilgiler zaten yukarıda var.

 19. tayfun aydın 07/01/2015 #

  Bende mide de gastrit ve mide fıtığı var dedi doktor 1 yıldır ilaç kullanıyorum hala geçmedi yağlı baharatlı asitli içeceklerden uzak durdum hala geçmiyor.

 20. gonul 06/02/2015 #

  Bende 8 yıldır çekiyorum aralıksız lansor kullanıyorum yaşım daha küçük bir ömür hala bağlı yaşamak çok zor şişkinlik geğirti kramplar cabası denemediğim bitki kalmadı şifa bulan olursa paylaşırsa sevinirim.

 21. Bünyamin 01/03/2015 #

  Arkadaşlar öncelikle geçmiş olsun bu sorunu iki yıldır bende çekiyorum ve ömrümde hastane bilmezdim gastrite kadar. Öncelikle bu hastalığın nedeni stres ve üzgünüm ki çaresi de yok, doktorların verdiği mide ilaçları tam aksine kabız yapıyor ve kalp düşmanı ilaçlar. Şikâyetimizi azaltabiliriz, öncelikle midemizi üşütmüyoruz ve gastriti azdıran sigara, çay, kahve, çikolata ve asitli içeceklerden uzak duruyoruz bu arada süt, kuru fasulye ve nohut gibi yiyecekleri rahatlıkla yiyebiliriz çünkü bunlar vücuttan gaz çıkışını kolaylaştıran besinler. En önemlisi bu hastalıkla yaşamaya alışmak ve moralimizi bozmamak, Allah hepimize yardımcı olsun.

 22. arzu 04/03/2015 #

  Arkadaşlar bende mide fıtığı ve kronik reflü vardı. Ameliyat oldum rahatlamıştım, az yiyor ve bir kase çorbayla doyuyordum. Beş ay sonra hamile kaldım çocuk doğunca ağzım sulanmaya yemeye başladım. Doyduğumu hissetmiyorum biraz kilo da aldım. Sordum ameliyat eden doktora ilaç tedavisi verdi bitince yazdım kronik gastrit sanırım dedi. Ne yesek dokunuyor ağrı oluyor arada bir çaresi olsa yapacağım. Canım yandı yemeyi seven biri olarak çoğu şeyi yiyememek çok zor Allah sabırlar versin.

 23. hülya 09/03/2015 #

  Arkadaşlar öncelikle geçmiş olsun benim midem de ve göbeğim şiş 1 haftadır bu şekilde şişkinlik var bir lokma yeşimde şişiyor şunu belirtmek istiyorum günde 2 tane sade soda içiyordum bağımlılık yaptı ve bunun zararı olur mu ve gastrit belirtisi midir sizce.

Bir Cevap Yazın