Cevizin Faydaları

Cevizin faydaları konusunda yayınlanan bilimsel makalelerin, gazete haberlerinin ve uzman görüşlerinin ortak noktası cevizin “kötü kolesterolü” düşürmeye yardımcı olmasıdır. Bu sadece “laf” olarak söylenen bir söz değildir.

data-ad-region="test">

Bilimsel araştırmalar, düzenli olarak ceviz tüketmenin “gerçekten” kötü kolesterolü düşürerek kalp ve özellikle damar sağlığını korumak için etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Hatta ceviz, sadece kötü kolesterolü düşürerek damarlarda plaka oluşumu riskini azaltmakla kalmaz aynı zamanda damaların esnek kalmasını ve kan akışının normal şekilde (tansiyonu yükseltmeden) devam etmesini sağlar.

Cevizin faydaları arasında sayılan tüm bu olumlu etkilerden yararlanmak için önerilen tüketim miktarı ise; günde 3-4 adet ceviz (derisiyle birlikte) ve haftada toplam 3-4 yemek kaşığı ceviz yağı (salatalarla birlikte olabilir) olarak belirtiliyor.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin faydalarına geçmeden önce ceviz içinde bulunan hangi bileşenlerin faydalı olduğu konusunda kısa bilgi vereyim.

Bir omega 3 yağ asidi türü olan alfa-linolenik asit, temel E vitamini türü olan ve pek çok bitki tohumunda bulunan gama-tokoferol, son olarak kolesterol benzeri bir molekül olan ve kolesterol plakalarının damar çeperlerinden temizlenmesini sağlayan fitosteroller cevizin sağlığa bu kadar faydalı bir yemiş olmasını sağlıyor.
data-ad-region=”test”>

Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: Penn State, Tufts Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacıların ortak olarak yaptığı çalışmaya göre düzenli olarak ceviz yemek kolesterolü önemli miktarda düşürüyor.

Cevizin bu etkisi iyi kolesterol olarak bilinen “HDL” kolesterol seviyesini yükseltmesinden kaynaklanıyor. HDL kolesterol, damarlarda birikmeye başlayan kötü kolesterol plakalarını temizleyerek vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Aynı araştırmaya göre 1 tatlı kaşığı ceviz yağı tüketmek kolesterolün kısa bir süre içinde düşmesine yardımcı oluyor.

Tip 2 Diyabet Hastalarına Faydaları: Tip 2 diyabet hastalarında sorun genel olarak kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesi ve insülinin metabolize edilmesi olarak kabul edilirken aslında tip 2 diyabet kalp ve damarlar başta olmak üzere diğer sistemleri de yakından ilginlendirmektedir.

Cevizin damarlar üzerindeki olumlu etkisinin Tip 2 diyabet hastalarında damar tıkanıklığı riskini düşürdüğü ve buna bağlı kalp hastalıkları görülme olasığını azalttığı araştırmalarla belirlenmiştir.

Kanseri Önleme: Antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan cevizin kanseri önlemek için yaygın olarak tüketilmesi aslında pek şaşırtıcı değil.

Vücutta serbest radikallerin artmasına bağlı olarak oluşan ve kanser gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini yükselten “kronik oksidatif stresi” düzenli ceviz tüketimi ile dengeleyebilirsiniz.

Cevizin kanseri önleme etkisi hakkında yapılan araştırmalar genel olarak prostat ve göğüs kanseri üzerine yoğunlaşmış olsa da uzmanlar her tür kansere karşı vücudu güçlendirmek için ceviz tüketilmesini öneriyor.
data-ad-region=”test”>

Cevizin Diğer Faydaları

Kemiklere Faydaları: Ceviz, özellikle ilerleyen yaşlarda görülen kemik zayıflamasını ve kemiklerde yaşnan mineral kaybını yavaşlatan yiyecekler arasında yer alıyor.

Kilo Verme: Cevizin yüksek kalorili olduğu ve yüksek oranda yağ içerdiği düşünüldüğünde kilo vermeye yardımcı olması biraz şaşırtıcı gelebilir ancak günde 3-4 adet ceviz yemek tokluk hissini uzatarak, öğün aralarında daha fazla kalorili atıştırmalıkların önünü kesiyor.

Hafıza: Bu konuda yapılan araştırmaların sayısı henüz yetersiz olmakla birlikte mevcut araştırmalar cevizin hafızayı güçlendirdiği ve bilişsel fonksiyona katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor.

Cevizin Besin Değeri

28 gram, yaklaşık olarak 7 adet dış kabuğu soyulmuş ceviz;

 • 185 kaloridir
 • Kolesterol içermez
 • Günlük besin lifi ihtiyacının %8’ini karşılar (2gr)
 • Günlük kalsiyum ihtiyacının %3’ünü karşılar
 • Günlük demir ihtiyacının %5’ini karşılar
 • Günlük tiamin ihtiyacının %6’sını karşılar (0,01mg)
 • Günlük folat ihtiyacının %7’sini karşılar (27,7mcg)
 • Günlük magnezyum ihtiyacının %11’ini karşılar (44,6mg)
 • Günlük fosfor ihtiyacının %10’unu karşılar (97,8mg)
 • Günlük çinko ihtiyacının %6’sını karşılar (0,9mg)
 • Günlük bakır ihtiyacının %22’sini karşılar (0,4mg)
 • Günlük manganez ihtiyacının %48’ini karşılar (1mg)
 • Günlük selenyum ihtiyacının %2’sini karşılar (1,4mcg)

Aynı miktarda ceviz (7 adet) yaklaşık 2500mg omega 3 ve 11000mg omega 6 yağ asidi içermektedir.

Ceviz Hakkında Diğer Bilgiler

Ceviz Türkiye’nin batısına özgü bir yemiş olmasına karşın tarihte cevizin ticari olarak üretimi ilk olarak Yunanlılar tarafından gerçekleştirilmiştir.

Günümüzde tüm dünyadaki ceviz üretiminin %60’ı ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yapılmaktadır (300 bin tonun üzerinde).

Ceviz, Ortaçağ İngilteresi ve Antik Yunan’da akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktaydı.

Roma döneminde doğurganlığı ve isteği arttırmak için yaygın olarak kullanılan yemişler arasında ilk sıralarda geliyordu.

Pers cevizi olarak da bilinen “İngiliz cevizi” 1700’lü yıllarda ABD’ye götürülmüştür.

Ceviz ağaçta yetişen en eski gıdalardan biridir ve insanlar tarafından tüketilmeye başlaması M.Ö 10.000 yılına kadar dayanmaktadır.

Ceviz hasadı yılda bir kez, Eylül ve Kasım ayları arasında yapılır.

Dünya genelinde 30 farklı ceviz türü bulunmaktadır.

Riboflavin, niasin, tiamin, pantotenik asit, B6 vitamini ve folat içeren ceviz B kompleks vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Sonuç olarak; ceviz özellikle kolesterolü kontrol altında tutmak ve damar tıkanıklığını önlemek için tavsiye edilen yiyecekler arasında gösterilmektedir.

Uzmanların önerisi günde 2-3 adet dış zarı soyulmamış ceviz tüketilmesi ve haftada 2-3 kez salatalarda 1’er yemek kaşığı ceviz yağı kullanılması şeklinde.

Tabii cevizin yüksek kalorili bir yemiş olduğunu unutmadan (100 gramı yaklaşık 650 kalori) ceviz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, , , , , , , , , ,

Cevizin Faydaları hakkında 14 yorum yapılmış

 1. nevzat özcan 02/02/2015 at 21:22 #

  Cevizin zararı da var. Ben 62 yaşındayım. Günde 2 cevizden fazla yersem, 1- başımda sac içinde sivilce oluşuyor. 2- dişlerde iltihap ve ağrı oluşuyor. 2 gün ara verince bu rahatsızlıklar yok oluyor. Yıllardır bu olayı yaşıyorum. Gün aşırı 2 ceviz içi benim için faydalı ve zararlı yan etkisi olmuyor. Sağlıklı günler.

  • Halil 20/03/2015 at 11:56 #

   Cevizi ben sürekli yiyorum faydasına görüyorum sizin yaşınız uygun olmadığından düşüncenize katılıyorum ceviz yemeseniz daha iyi olur.

  • Serkan 16/05/2015 at 08:40 #

   Sizin cevize alerjiniz olabilir, ya da çok hassas yağ dokularına sahip olabilirsiniz. Bir dahiliye doktoruna gitmenizi tavsiye ederim.

  • lucas 21/09/2016 at 19:41 #

   Belki de alerjiniz vardır.

 2. Fatih 03/02/2015 at 09:58 #

  Nevzat bey acaba cevize alerjiniz mi var. Mesela ben bir seferde 6-7 ceviz yiyorum hiç bir zararını görmüyorum. Sizin bahsettiğiniz şeyler ceviz alerjisine benziyor.

 3. aysegul 12/04/2015 at 20:10 #

  Aksamdan 2 tane cevizi 1 su bardağı suyun içine ıslatıp sabah aç karnına içiyorum.

 4. dilara 22/10/2015 at 12:43 #

  Günde 3-4 tane ceviz yenmesi önerilir diyorsunuz ama besin değerlerini verirken günlük 7 ceviz (28 gr) için vermişsiniz. Günde 7 tane mi yemeliyiz yoksa 3-4 tane mi?

  • Admin 11/11/2015 at 13:09 #

   Dialra Hanım 3-4 tane yiyebilirsiniz, besin değerlerinin referans aldığı gramaj ile yenmesi gereken miktar arasında bir bağlantı yok.

 5. Kanber 04/12/2015 at 20:42 #

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürümü bir borç bilirim.

 6. Maragoza 28/02/2016 at 14:16 #

  Ben her gün tüketiyorum,özellikle kabuklu, aslında kabuklu ceviz kırmanın da elleri güçlendirdiğini de eklemek isterim, kabuksuz satılanlar hem pahalı hem de melez cevizler ile karıştırılmadığını da nereden bilebiliriz veya bozuk olabilme ihtimalini kabuklu olanının bu hususta biraz daha güvenilirliğinin olduğunu düşünüyorum ayrıca elle emekle kırarak yemenizi, özellikle de yürürken gezerken ki ben böyle yapıyorum çok faydasını gördüm 127 KG’dan 88 oldum şu an sabah sağlam kahvaltı öğle ve akşam arası ceviz yiyorum oldukça da tok tutuyor karbonhidrat bağımlılığını da sanıyorum ortadan kaldırıyor. Ceviz ile ilgili bilgiler için teşekkür ederim paylaşımlarınızın devamı dileklerimle saygılarımla.

 7. Tuğba 25/04/2016 at 08:16 #

  Ben ise ac karna yedigimde ishal oluyorum

 8. EMİNE 15/05/2016 at 15:46 #

  Ceviz bu güne kadar her derde deva olan ceviz zekayı geliştirir hafızayı güçlendirir her hastalığa iyi gelir mutlaka deneyin ve görün cevizi akşamdan suya koyun sabah kalkın suyunu için ve göreceksiniz ne kadar zayıfladığınızı.

 9. Hayrierdemir 31/10/2016 at 00:28 #

  Ben şahsen çok severim ve günde 20 25 ceviz yerim bana iyi geliyor sigara içimimi engelliyor o yüzden çok seviyorum suyunu da içmeye başladım ben çok zayıf biriyim ceviz beni güçlendirdiğini düşünüyorum memleketimde 25 agacım var o yüzden parayla almıyorum kendim yetiştiriyorum

 10. ozkan fidan 08/04/2017 at 19:25 #

  Bende cevizi kirip balin üzerine atip üstten kasikla cevizleri yiyorum,yani bala bulasmis olarak,çok güzel bir lezzet oluyor,tavsiye ederim.enerjmi az hissettiğim zaman boyle yiyorum ve hemen toparlaniyorum acilkcasi . karar mis siyahî si kabuklu cevizler yağmur,nem kalmis oluyor ve genelde çürük cikiyor,bir de ince kabuklulari tercih edin bence.kalin kabuklu cevizler çok ya gli oluyor.

Bir Cevap Yazın