Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler

Bağırsak hareketlerinin doğal ve düzenli olması, sindirimin doğru çalışması, tuvalete çıkabilme, gaz ve şişkinliğin önlenmesi için önemlidir. Günde 1 kez bağırsakların çalışması veya gün aşırı tuvalete çıkma normal olarak kabul edilir. Günlük olarak 25 ile 30 gram arası besin lifi tüketmek bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi için yeterli olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda bol miktarda sıvı tüketmek sistemin çalışması ve besin liflerinin kolay sindirilebilmesi için gereklidir.

Bağırsakları Çalıştıran Besinler

Bakliyat: Yüksek oranda lif içeren fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller sağlıklı bir bağırsak hareketine yardımcı olabilir. 1 bardak haşlanmış bezelye 16 gram, 1 bardak pişmiş mercimek ise 15 gram lif içerir ve bu miktar günlük lif ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. Bağırsakları çalıştıran bakliyat ürünleri aynı zamanda protein ve demir gibi mineraller açısından iyi bir kaynaktır. Bu özellikleri ile et ürünlerine alternatif olarak kullanılabilirler. Bakliyatı yemek olarak veya salatalara, çorbalara, pilav ve makarnalara katarak tüketebilirsiniz.

Kepekli Tahıllar: Bakliyat ürünleri gibi kepekli tahıllarda yüksek oranda besin lifi içerir. Kepekli tahılları sabah kahvaltılarınızda gevrek olarak sütle birlikte tüketebilirsiniz. Gün içinde ise yüksek kalorili atıştırmalıklar yerine, bir avuç kepekli tahıllardan üretilen kahvaltılık gevrek yemek boş ve faydasız kalori alımına sağlıklı bir alternatif olacaktır.

Kuru Meyveler: 3 adet kurutulmuş incir 1.5 gram, 2 adet kuru kayısı 1.7 gram ve 3 adet kuru erik yaklaşık olarak 1.9 gram besin lifi içermektedir. Bu tip kuru meyveleri atıştırmalık olarak tüketerek hem öğünler arasındaki açlık hissini bastırabilir hem de sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kuru meyveler salatalarda da kullanılabilir.

Taze Meyveler: Meyveler lif bakımından zengindir ve günlük ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin çoğunu almanıza yardımcı olur. Örneğin 1 fincan ahududu yaklaşık 8 gram, orta boy bir armut ise 5.5 gram lif içerir. Diğer yüksek lifli meyveler arasında kabuklu elma, portakal, çilek ve muzu sayabiliriz.

Sebzeler: Bağırsaklar iyi gelen sebzeler arasında ilk sıralarda enginar, brokoli, şalgam, mısır, Brüksel lahanası ve patates gösterilmektedir.

Su: Gıdalar yoluyla alınan liflerin sindirilmesi, bağırsakların daha kolay çalışması için gün boyu alınan sıvı miktarı önem taşımaktadır. Bu sıvının kahve ve çay gibi içecekler yerine su olarak alınması gerekmektedir. Yetersiz su tüketimi bağırsakların sertleşmesine ve tuvalete çıkmada zorlanmaya neden olabilir.

Bağırsaklardaki İyi Bakterileri Arttıran Gıdalar

Her insanın bağırsaklarında besinlerin parçalanmasında kullanılan ve tehlikeli mikroorganizmalarla savaşan “probiyotik” adı verilen bakteriler bulunmaktadır. Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium bifidum adlı bakteriler, gıdalardan vitamin ve minerallerin alınmasına yardımcı olurken bağırsak ve idrar yolu patojenlerine karşı koruma sağlar.

Bazı durumlarda (antibiyotik kullanımı gibi) bu yararlı bakterilerin sayısı azalır ve sindirim sistemi yavaşlayabilir. Bu gibi durumlarda probiyotik yönünden zengin gıdalarla iyi bakterilerin sayısını arttırabilirsiniz.

Süt Ürünleri: Süt probiyotik bakımından zengindir ve her iki ana gruptaki probiyotikleri içerir. Aldığınız sütün etiketinde “canlı ve aktif kültürleri içerir” yazısı bulunuyorsa iyi bakteri içeriyor anlamına gelmektedir.

Prebiyotikler: Enginar, muz, çilek, keten, sarımsak ve bal gibi besinlerde doğal olarak bulunan prebiyotikler iyi bakteriler için enerji sağlar ve besinlerin parçalanmasına katkıda bulunur.

Takviyeler: Laktoz intoleransı bulunan kişiler probiyotik bakımından zengin süt ve süt ürünlerini tüketemediğinden doktora danışarak probiyotik takviyesi kullanabilirler.

Galeri
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, ,


Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler İçin 16 Yorum Yapılmış

 1. aylin 17/03/2013 #

  Ben kilomda kalmak istiyorum. Bunu yerine nasıl getirebilirim?

  • Admin 17/03/2013 #

   Merhaba,
   Kilonuzu korumak için öncelikle gün boyu gıdalar yoluyla aldığınız kalorinin harcadığınız kaloriye eşit olması gerekiyor. Gün boyu herhangi bir egzersiz yapmadan harcadığınız kaloriyi ise metabolizma hızınızı ölçtürerek öğrenebilirsiniz. Metabolizma hızı, vücudun çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu enerji miktarıdır.

 2. mert 23/12/2013 #

  Hemoroid ameliyatı oldum. Dr. şurup yazmıştı o şurup çok iyi gelmişti bağırsaklarıma. Ancak üzerinden bir kaç ay geçti ve su an tekrar tuvalet sorunu yaşıyorum. Ayrıca tekrar makatta hafif yanma var. Acaba bağırsaklarımda mı bir problem var?

 3. fethiye 22/02/2014 #

  Bağırsak tembelliği için ne yapmalıyız?

 4. esra 05/08/2014 #

  15 yaşındayım boyum 1.76 kilom 58-59 ben 55 kilo olmak istiyorum ne yapmalıyım?

  • nihan 07/09/2015 #

   Kilon gayet normal.

 5. Görkem 08/09/2014 #

  Bağırsak sistemine başka ne iyi gelebilir.

  • mehmet 20/07/2015 #

   Asitli içeceklerden uzak dur.

 6. derya 23/10/2014 #

  Benim 5 kg fazlam var ama mide ve bağırsaklarda problem var yani şişkinlik ve gaz var ne yapmam lazım kilo veremiyorum bu durumda.

  • Ayşe Dağdeviren 23/12/2014 #

   Kan gurubuna göre özel beslenmenizi öneririm size gelmeyen yanlış gıdalar vardır neyi ne ile yiyorsun? Asla bir araya gelmeyecek gıdalar vardır kan gruplarında göre dikkat etmek gerekiyor.

 7. ismail hakkı 16/11/2014 #

  Benim bağırsaklarım çok çalışıyor ve bazen ishal oluyorum probiyotikler iyi gelir mi?

  • helen 01/02/2015 #

   Kan testi yaptırmanızı öneririm colyak (gluten alerjisi) hastalığınız bulunuyor olabilir.

 8. vanessa bown 12/02/2015 #

  Arkadaşlar karnım bağırsaklarım ağrıyor ve geçen gün ishal oldum geçti ama karın ağrısı geçmedi ekrandaki yiyecek içecekleri de her gün kullanıyorum ne yapmalıyım.

 9. Mehmet 18/03/2015 #

  Benim bağırsaklarım çalışmıyor ve devamlı kilo alıyorum spor da yapıyorum su tüketimimde fazla günlük 2.5 lt civarı ama yine sıkıntılıyım.

  • Cüneyt 14/04/2015 #

   Endoskopiyi öneririm.

 10. mustafa 17/11/2015 #

  Ben kamyon şoförüyüm günde 12 saat araba kullanıyorum ve yemeğimiz daima lokanta yemeği olup yani kuru yemek (döner kebap pide) vesaire ve ister istemez kabız oluyorum. WC çıkmak zorlanıyorum. Ne yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın