B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 vitamininin ana görevi (diğer görevleri yanında) kırmızı kan hücresi üretimi ve merkezi sinir sisteminin korunmasıdır. B12 vitaminini gereğinden fazla almak gibi bir durum söz konusu değildir, çünkü B12 vitamini suda çözünen vitaminler arasındadır ve vücut ihtiyacı olanı aldıktan sonra fazlasını idrar yoluyla sistemden atar. Bu nedenle düzenli olarak alınmalıdır. B12 vitamini hayvansal ve bitkisel gıdalarda (takviye edilmiş olanlarında) bulunmasına karşın hayvansal gıdalardan alınan B12 vitamini vücut tarafından daha iyi emilir. B12 vitamini eksikliğinde anemi, denge kaybı, bacak ve kollarda uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi belirtiler görülebilir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamininin ana kaynağı hayvansal gıdalardır ve pek çok hayvansal gıda bu vitamin bakımından zengindir. Günümüzde bazı bitkisel gıdalara sonradan B12 vitamini eklenmektedir. Satın aldığınız bitkisel gıdanın B12 vitamini içerip içermediğini ambalajında bulunan “içindekiler” bölümünden öğrenebilirsiniz.

Aşağıda B12 vitamini bakımından en zengin gıdaları bulabilirsiniz. Bu besinler yüksek oranda B12 içermesine karşın bazılarının kolesterol ve kalori oranları herkesin tüketimi için uygun olmayabilir. Yüksek kolesterolü olanlar bu gıdaları tüketmeye başlamadan önce doktora danışarak, kendileri için uygun bir beslenme programı veya vitamin takviyesi önerisi almalıdır.

Deniz Ürünleri: Balık yumurtası en çok B12 vitamini içeren gıdalar arasındadır. 50 gram balık yumurtası günlük B12 vitamini ihtiyacının yaklaşık 5 katını karşılar. Ülkemiz mutfağında pek popüler olmayan, ancak B12 bakımından zengin bir diğer deniz ürünü ise ahtapottur. 15 gram ahtapot günlük B12 ihtiyacının tamamını karşılamaya yeter. Yüksek miktarda protein ve esansiyel yağ asitleri içeren uskumru, somon, sardalya ve ton balıkları aynı zamanda iyi birer B12 vitamini kaynağıdır. 100 gram uskumru günlük B12 ihtiyacının 3 katını, aynı miktarda somon yine 3 katını, ton balığı yaklaşık 2 katını, sardalya 1.5 katını karşılar. B12 bulunan diğer deniz ürünleri ise istiridye ve midyedir.

Et: Sırasıyla; kuzu ciğeri, sığır ciğeri, dana ciğeri, hindi ciğeri, ördek ciğeri ve kaz ciğeri B12 vitamini bakımından en zengin et ürünleridir. Bunlar dışında sığır eti veya dana kıyma da hem B12 hem de protein, çinko ve demir bakımından oldukça zengindir. 100 gram kuzu eti günlük B12 ihtiyacının yarısından fazlasını karşılar.

Yumurta ve Peynir: Yüksek kolesterollü olması bir yana peynir çeşitleri B2 (riboflavin), protein ve kalsiyum içerir. Peynir çeşitlerinde bulunan B12 vitamini miktarı peynir tipine göre farklılıklar gösterebilir. Örnek olarak 100 gram beyaz peynir günlük B12 vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak 1/3’ünü karşılar. 1 adet yumurta sarısı ise günlük ihtiyacın %6’sını karşılar.

B12 Vitamini Bulunan Diğer Besinler

 • Takviye edilmiş kahvaltılık gevrekler
 • Yağsız yoğurt
 • Yağsız süt
 • Tam yağlı süt
 • Tam yağlı yoğurt
 • Tavuk
 • Takviye edilmiş tofu
 • Karides
 • Geyik eti
 • Deniz yosunu
 • Maya
 • Takviye edilmiş soya sütü
 • Sakatat

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Mide rahatsızlıkları B12 vitamini eksikliği nedenleri arasındadır. B12 vitamininin vücut tarafından emilmesine yardımcı olan hücreler, mide tahrişi veya mide iltihabı nedeniyle fonksiyonlarını yerine getiremezse vitamin sisteme dahil olamaz. Aynı şekilde mide asidi üretiminin az olduğu kişilerde B12 vitamini vücut tarafından emilemediği için B12 eksikliği görülebilir. Bu mide hastalıklarının pek çok farklı nedeni olabileceği gibi mide asidini dengeleyen reçeteli ilaçların aşırı kullanımı da aynı sonuçları doğurabilir.

B12 vitamini eksikliğinin diğer nedenleri arasında aşırı alkol tüketimi, çölyak hastalığı, bağırsak parazitleri ve bakterileri, mide ülseri, gastrit ve protein bakımından yetersiz beslenme sayılabilir.

B12 bakımından zengin hayvansal gıdaları tüketmeyen vejetaryenler genel olarak bu vitaminin eksikliği riskiyle karşı karşıyadır.

50 yaşın üzerindeki kişilerde vücut B12 vitaminini emme yeteneğini büyük ölçüde kaybeder. Aynı zamanda mide ve bağırsaklarla ilgili ameliyatlar sonrası B12 vitamini eksikliği görülebilir.

B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

B12 vitamini eksikliğinin en yaygın belirtileri; iştahsızlık, yorgunluk, kabızlık, kilo kaybı ve anemidir. Ayrıca el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma gibi sinir sistemi sorunları görülebilir. İlerleyen vakalarda denge sorunları, depresyon, zihin karışıklığı, bunama, hafıza zayıflığı, ağız içinde ve dilde ağrılar oluşabilir. B12 eksikliği anemi sorunu olmayan kişilerde bile sinir sistemi sorunlarına neden olabilmektedir. Bebeklerde görülen belirtiler ise büyüme geriliği, hareket ile ilgili sorunlar, gelişimsel sorunlar ve megaloblastik anemidir. Bu nedenle, yetişkinlerde ya da bebeklerde görülen B12 eksikliği en kısa sürede önlem alınması gereken önemli bir durumdur.

B12 Vitamininin Ön Plana Çıktığı Hastalıklar

Aşağıdaki hastalıkların tedavisinde B12 vitamini bakımından zengin bir beslenme programı ya da B12 vitamini takviyesi kullanımı önerilebilir.

 • Alkolizm
 • Anemi (Pernisiyöz)
 • Artrit (Romatoid)
 • Astım (Bronş)
 • Kteroskleroz
 • Kanser
 • Çölyak Hastalığı
 • Crohn Hastalığı
 • Dermatit (Seboreik)
 • Kronik yorgunluk
 • Lösemi
 • Lupus
 • Multipl Skleroz
 • Nöropatiler
Galeri
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, , , , , , , , , , ,


B12 Vitamini Nelerde Bulunur? İçin 23 Yorum Yapılmış

 1. gamze 07/02/2014 #

  B12 vitamini kilo aldırır mı?

 2. gonca 11/02/2014 #

  Bende kan düşüklüğü var, ne yapmam gerekiyor. Doktor B12 testi yapalım diyor, onda çıkar mı?

  • Sabri 09/06/2014 #

   Araştırma hastanesine git erken teşhis hayat kurtarıyor Allah göstermesinin kanser yapıyor.

  • Ömer 30/01/2015 #

   Sabahları pekmez ye kara üzüm ye kısaca kan yapıcı besinler mesela vişneli meyve suyu iç.

 3. elıf 10/03/2014 #

  Hamileyken bacaklarımda uyuşma ve yel giriyordu doğum yaptım hala devam ediyor. Bacağımı hiç çekemiyorum ne yapmam lazım?

 4. Merve 20/05/2014 #

  B12 ilacı kilo aldırmaz arkadaşlar diyetisyen doktorum söyledi sadece iştah açıyor :). Ben tup şeklinde aldım haftada bir iğneye gideceğim.

 5. Sabri 09/06/2014 #

  Arkadaslar gerçekten b12 çok önemli benimde kanım düşüyordu mds diye bir hastalığa yakalandım tedavi gördüm kemoterapi 6 sonra tedavi bitti tekrar kan düştü kansere çevirdi şimdi ilik nakli olacam onu bekliyorum. Sizden ricam kanınız düşüyor ise hemen araştırma hastanelerine gidin ben yandım siz yanmayın sevgilerle.

 6. pelinkarakol 17/07/2014 #

  B12 vitamin hapı kilo aldırıyor mu?

 7. Rukiye uysal 25/08/2014 #

  Arkadaşlar benim b12 131 sınırda dedi ama vitamin vermedi sizce düşük mü bende de unutkanlık var ve halsizim bilgilendirirseniz sevinirim.

  • ahmet idris ulutaş 09/10/2014 #

   Kefir içiniz.

 8. mine 28/08/2014 #

  Benim kanım 13.5 B12 198 doktor ilaç verdi kullandım yine de bas ağrım oluyor halsizliğim ve unutkanlığım çok bu nedenle korkuyorum kotu bir şey olmasından doktora gitmiyorum doğru düzgün araştırmıyorlar.

 9. halil 19/09/2014 #

  B12 hayat kurtarır. Alzheimer düşmanıdır. Sakatat, dana ciğer kuzu ciğer bol tüketin.

 10. mıne 23/09/2014 #

  El ve ayaklarda kasılmalar oluyor ani kramplar giriyor B12’yle ilgisi var mı varsa ne önerirsiniz. Saygılar teşekkürler.

 11. Oğuzcan 26/10/2014 #

  Arkadaşlar burada yazılanlar teknik olarak doğru ama bilinmeyenler var. B12 Aslında topraktadır. Hayvanların ağızları genelde çimenlerde topraklarda olduğu için Vitamin bakımından çok zenginlerdir ama. Ölü hayvanın etinde bulunan vitaminde ölüdür. Siz et yiyip günlük B12 vitamini aldığınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

 12. mustafa 03/11/2014 #

  Ölü hayvandaki vitaminler ölüdür diyorsun da canlı canlı mı yiyeceğiz :)

 13. irem 20/11/2014 #

  Ben kırmızı et, balık, süt ürünleri yemiyorum B12 eksikliği var fakat doktor bana ilaç vermedi.

 14. özlem 27/01/2015 #

  Ben de test yaptırdım ve B12 vitamini 113 düşük gösteriyor. Ben yeterli beslendiğimi düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor yani bana bir zararı olur mu.

 15. nurcan 31/01/2015 #

  Merhaba arkadaşlar benim b12 değerim 102 çıktı yolumu bile zor buluyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum günlük iğneye rağmen hep aynıyım bunun daha güçlü ilacını bilen var mı?

 16. selma 10/02/2015 #

  Arkadaşlar benim b12 185 çıktı sorun yaratır mı iğne verdi doktor şimdi bu iğne kilo falan aldırır mı? Halbuki kendi mi iyi hissediyorum diyetisyen için geldim onun eksik olduğunu söylediler of daraldım iğneyi kesin yaptırmak lazım mı teşekkürler.

 17. gunnur 27/02/2015 #

  Bende de demir eksikliği çıktı. B12 ile demir ilacını bir arada kullanabilir miyim? Anlaşılan bu herkesin ortak sorunu herkese sağlıklı günler dilerim.

 18. ejder 05/03/2015 #

  Dün ağız ve dil yarası için doktora gittim b12 yok denecek kadar azmış. Halsizlik yorgunluk kolumda uyuşma gibi şeylerde vardı hepsinin sebebi bu vitaminin eksikliğindenmiş. Biraz araştırdım sinir sistemine de etkisi varmış zayıflığımın sebebi buymuş. Doktor iğne verdi hafta da bir yapılacak. Ama çok korktum o yüzden ilaç da alacağım fazlasını idrar yoluyla atıyormuş vücut. Her yanımdan arıza vermeye başlamıştım meğer tek sebepmiş bence ihmal edilmemeli. Hepinize geçmiş olsun.

 19. osman 08/03/2015 #

  Ağzım her yerinde yaralar oluşuyor ayda iki sefer oluşuyor bıktım artık. Ve başımdan ağrı hiç eksik olmuyor halsizlik var. Gücüm yok hiç ayakta duramıyorum sürekli üşüyorum ısınamıyorum ağrı kesicilerin hiçbir faydası yok.

 20. murat 19/03/2015 #

  Herkes eksik diye panikte dün çıkan test sonucumda 1478 b 12 çıkmış. Hiç bir şikayetim yok kilo da fazla değil. Turp gibiyim çok şükür ama nedense yüksek çıktı diye bir paniklerdeyim vesselam.

Bir Cevap Yazın