Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

“Zayıflamak için ne yapmalıyım?” sorusunu bende sık sık kendime soruyorum. Yani bariz olan “gün boyu gıdalardan alınan kalorinin yakılan kaloriden az olması” dışında kalan zayıflamak için neler yapılabilir, diyetimi bozmadan nasıl devam edebilirim, nasıl daha kısa sürede kilo verebilirim ve verdiğim kiloyu nasıl koruyabilirim gibi sorular kafamı kurcalıyor.

data-ad-region="test">

Kilo vermeyi başardığım diyetleri düşününce zayıflamak için ilk kural olarak önce zihnen hazır olmak gerektiği ortaya çıkıyor.

İnsan kendini zihnen zayıflamaya odakladığında öyle veya böyle gerisi geliyor. Tabii kendine uygun bir diyet programı bulmak, düzenli egzersiz gibi önemli noktaları da atlamamak lazım.

Zayıflamak İçin Neler Yapmalı?

Temel Kural: Fazla kilolarınız varsa bu kilolardan kurtulmak için uymanız gereken temel kural aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden az olmasıdır.

Örneğin metabolizma hızınız 1500 ise ve düzenli olarak egzersiz yapmıyorsanız yiyeceklerden 1800 kalori almak sizin mevcut kilonuzu korumanızı sağlayacaktır.

Ancak aldığınız kalori miktarını 1500’e düşürüp 200 kaloriyi de egzersizle harcarsanız alınan ve yakılan kalori farkı 500’e çıkar. Bu eksi kalori değerini ne kadar uzun süre devam ettirirseniz o kadar kilo çok verebilirsiniz.

Hedefinizi Belirleyin: Aslında hedef sadece 5-10 kilo vermek değil beslenme şeklinde yapılan hataların düzenlenerek daha sağlık bir beslenme programına geçilmesi olmalı. Ama insan yine de bir kilo hedefi belirleyip o hedefe yaklaştıkça kendini iyi hissediyor ve diyetine olan bağlılığı artıyor. Bu nedenle önce kendinize gerçekçi bir kilo verme hedefi belirleyin.

Yaşınıza, boyunuza, metabolizma hızınıza göre ideal kilonuzun ne olduğunu belirledikten sonra “2 ayda 10 kilo vereceğim” yada “her hafta 1 kilo” gibi hedefler seçin.
data-ad-region=”test”>

Günlük Tutun: Bir diyet günlüğü tutmak diyet yaparken yaptığınız doğruları ve yanlışları bir anda görmek açısından oldukça yararlı bir alışkanlıktır. Her öğün neler yediğinizi, belirlediğiniz diyet programının dışında bir şey yiyip yemediğinizi, yemekleri nasıl hazırladığınızı (haşlama, kızartma, fırında gibi), o gün yaptığınız egzersizi ve kaç kalori alıp kaç kalori yaktığınızı bu günlüğe yazabilirsiniz.

Eğer günlüğü detaylı olarak tutarsanız diyetiniz hakkında önemli veriler birikmeye başlayacaktır. Örneğin 1 hafta boyunca ne yemişsiniz, kaç dakika egzersiz yapmışsınız, kaç kalori alıp kaç kalori harcamışsınız gibi.

Diyet günlüğü tutarak nerelerde doğru veya nerelerde yanlış yaptığınızı net olarak görebilirsiniz.

Öğün Atlamayın: Diyete başladığımızda öğün atlayarak daha az kalori almaya çalışmak hepimizin düştüğü bir tuzak. Tuzak diyorum çünkü belki öğün atlandığında o öğünden alınacak kaloriden kurtuluyoruz ancak bu durum metabolizmamızı yavaşlatarak gün boyu yaktığımız kalori miktarını düşürüyor (1).

Aç kalmanın yarattığı halsizlik, sürekli açlık hissiyle boğuşma hali ve bir sonraki öğünde açlıktan dolayı fazla kalori alma riski de cabası. Bu konuda yapılan, yani diyet yaparken öğün atlayanlar ve en az 3 öğün yemek yiyenler arasında yapılan araştırmalara göre 3 öğün yemek yiyenlerin diğerlerine oranla daha fazla kilo verdikleri tespit edilmiş.

Uzun süre öğün atlayarak, kendinizi aç bırakarak yaptığınız diyet neticesinde yağ yerine kas dokusu kaybı yaşayabilirsiniz.
data-ad-region=”test”>

Ev Yemekleri: Beslenme tarzının zayıflama üzerine etkisi hakkında yapılan çalışmalar yemeklerini evde yiyenlerin dışarıda yiyenlere oranla daha fazla kilo verdiğini ortaya koyuyor. Bunun nedeni olarak restoranda yemek yemenin öğünlerin büyüklüğünü kontrol etmeyi zorlaştırdığı ve restoranda yemek yemenin evde yemek hazırlamaktan çok daha kolay olduğu için kişinin daha fazla yemek yeme eğiliminde olduğu gösteriliyor.

Tabii evde yemek hazırlamak yoğun iş temposunda her zaman mümkün olmuyor ancak dışarıda yediğiniz öğün sayısını ne kadar azaltırsanız o kadar iyi.

İzinli olduğunuz günler hafta içi yiyeceğiniz 2-3 günlük yemeği hazırlayarak her gün yemek yapma derdinden biraz olsun kurtulabilirsiniz.

Su İçin: “Günde en az 8 bardak su içilmeli” öğüdünü tüm doktorlardan, beslenme uzmanlarından, köşe yazarlarından, haberlerden ve tüm diğer kaynaklardan duyduk, okuduk. Bu sağlık açısından olduğu kadar zayıflamak açısından da önemli çünkü su mideyi doldurarak tokluk hissini uzatıyor ve bunu “0 kalori” ile yapıyor (2).

Yemeklerden 30 dakika önce su içmek yemek sırasında daha az kalori almanıza yardımcı olacaktır.

Listenizi Hazırlayın ve Ona Bağlı Kalın: 1 hafta boyunca yiyeceğiniz tüm öğünleri detaylı olarak planlayın, kağıda dökün ve plana sadık kalın. Bu sayede ne kadar kalori aldığınızı ne kadar kalori harcadığınızı daha kolay takip edebilirsiniz.

Bu yöntem aynı zamanda istenmeyen atıştırmalıkların önüne geçecektir. Listeyi hazırlarken gerçekçi olmak listeye sadık kalabilmeniz açısından önemli. Sevdiğiniz yemekleri tamamen liste dışı tutmayın.

Haftanın 1 günü üzerinizdeki stresi atmak için “diyet tatili” ilan edebilir ve tadını özlediğiniz yemekleri aşırıya kaçmadan bu günde yiyebilirsiniz.

Daha Fazla Hareket Edin: İş alınan kalorinin ne kadar egzersiz yaparak yakılacağı konusuna gelince durum biraz iç karartıcı olabiliyor. Örneğin 1 adet simitin içerdiği kaloriyi yakmak için neredeyse 1.5 saat tempolu yürümek gerekiyor veya 1 dilim beyaz ekmekle gelen kaloriyi yakmak için 5-6 dakika koşmak gerekiyor.

Ancak egzersiz hala zayıflamak isteyenlerin 1 numaralı yardımcısı (3). Fazla kaloriyi egzersizle yakmak çok düşük kalorili bir diyet yapmaya çalışmaktan çok daha sağlıklı ve kolay. Daha çok yürümeye çalışın, işten eve dönerken veya eve döndükten sonra dışarı çıkıp 30-45 dakika tempolu olarak yürüyün.

Haftada en az 150 dakika spor yapabilirseniz daha kolay kilo verir ve kendinizi daha dinç hissedersiniz.

Zayıflamak İçin Yapılması Gereken Diğer Şeyler

 • Her gün tartılmak yerine haftada 1 tartılın. Önemli olan 1 haftada kaç kilo verdiğiniz değil az da olsa kilo vermeye devam etmeniz (4).
 • Her öğünden önce ve sonra 1 büyük bardak su için.
 • Yakın çevrenize diyet yaptığınızı söyleyerek onlardan moral desteği alın.
 • Bir araştırmaya göre zayıflayacağı konusunda arkadaşlarıyla iddiaya girenler daha çabuk kilo veriyor (5).
 • Kola ve ambalajlı meyve suları içmeyin. Diyet bile olsa hazır meyve suyu yerine taze sıkılmış meyve suyu için.
 • Yatağa girmeden 2 saat önce bir şeyler yemeyi bırakın.
 • Kilo veremiyorum diye stres yapmayın. Stres sadece daha fazla yemek yemenize veya yüksek kalorili atıştırmalıklara yönelmenize neden olur.
 • Her hafta hedeflediğiniz kiloyu veremeyebilirsiniz. Bu normal ve herkes için geçerli bir durum. Bu gibi haftalarda kendinize yüklenmeyin.
data-ad-region="test">

, ,

Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? hakkında 33 yorum yapılmış

 1. Balca 07/07/2015 at 16:51 #

  Bütün gün çikolata vb şeyler yediğimizi düşünelim veya yağlı şeyler, eğer yediğimiz bu tarz yiyecekler yine de bazal metabolizma hızımızı geçmiyorsa kilo alır mıyız? Vücut yağ depolar mı?

  • Aleyna 13/07/2015 at 00:19 #

   Tabii ki de kilo alırsınız çünkü o abur cuburlarda yağdan yapılıyor biraz dikkat edin.

  • eslem 08/08/2015 at 07:23 #

   Depolamaz iki günde bir yersen olur.

  • gerçek öğren 01/03/2016 at 17:15 #

   Abur cubur metabolizmayı hızlandırır ve sağlıksızdır ve yağ çok oranda bulunur abur cubur yemeyin çok zor dersiniz ama yemeyince alışıyorsunuz abur cubur parasını saklayıp meyve alın hem güzel hem de sağlıklıdır önemli bir uyarıdır bunlar yaparsanız zayıflarsınız!

 2. ayşe 18/08/2015 at 10:25 #

  Ben 22 yaşındayım 68 kiloyum zayıflamak istiyorum ya 10 veya 15 kilo vermek istiyorum pantolon elbise olmayınca psikolojim bozuldu. Çok eskiden tam 50 kiloydum. ne yapabilirim :(((

  • rüya 20/08/2015 at 06:33 #

   Psikolojini bozmamalısın psikolojin bozulduğu zaman daha fazla yiyebilirsin spor yap bence çünkü spor yapınca terlersin terleyince vücuttan gereksiz yağlar çıkar ve zayıflarsın fakat sporunu düzenli yapmalısın yemeğini düzenli yemelisin ve senin tabağın genellikle diğer kişilerden küçük olsun. Ben bunları söyleyebilirim benim yaptıklarım genellikle bunlar çünkü.

  • vural 02/12/2015 at 12:32 #

   Ayşe hanım bu konuda azimli ve kararlı olmanız lazım. yaşınız genç olduğu için hala hızlı kilo verirsiniz.

   • Gül 02/01/2017 at 18:05 #

    Bende katiliyorum devamli ve duzenli olarak spor yapmalisin

  • yasemın 19/05/2017 at 10:53 #

   kesınlıkle morelını bozma aynı durumdayız ama su an ıyı bır durumdayım bunu ıyı bır dıyet ve yesıl caya borcluyum unnutma ! kazanmak kafada baslar

   saglıklı gunleri…..

  • esma 23/06/2017 at 22:36 #

   Ayşe abla sakin üzülme pantolonlarin içine girememek nasil bir duygudur bilirim ama asla vazgeçme eminim ki azimli birisindir ve o kilolara yenilmeyeceğine inanıyorum eminn ol ki tel gibi olucaksın :))

 3. Beyzanur 18/08/2015 at 22:09 #

  Ayşe ben de iki ay önce 68 kiloydum su an 61 im yaşım 19, günde üç litreye yakın su içiyorum ve her öğün 300 kaloriyi geçmemeye çalışıyorum günde üç öğün hala da zayıflamaya devam ediyorum.

  • Ahmet 03/09/2015 at 05:36 #

   Ben 30 yaşındayım, yıllardır süre gelen alışkanlıkla sabah kahvaltısı yapmam. Sürekli oturduğum hareketsiz bir işim var. Her yemekte de en son ben kalkarım sofradan çok yerim yani. Ekmek hiç yemem tadını unuttum diyebilirim. Yersem de kesinlikle beyaz ekmem yemem. Öğlen ve akşam olmak üzere günde iki öğün yemek yerim. Pek su içmem günde 2 ya da 3 bardak. Yediğim yemek ne olursa olsun yanında çiğ soğan, acı biber ve bol yoğurt vazgeçilmezimdir. Bunlar olmazsa o sofraya oturmam. Pek spor yapmam. Haftada bir halı saha maçı haricinde. Gece yatarken cips cerez bisküvi kraker tüketmeden uyuyamam. Bol meyve yerim özellikle mevsim meyvelerini. En sevdiğim ve çok tükettiğim meyve incir. Boyum 1,71 m Şimdi bu bilgiler ışığında kaç kilo olduğumu tahmin eder misiniz?

   • murat 05/09/2015 at 14:10 #

    Çok iddialı konuşmana bakılırsa sen 67 70 kg arasısın bazı insan ne kadar yerse yesin metabolizması gereği kilo almaz.

   • Serpil 31/01/2016 at 12:44 #

    Bunları gururla söylediğinize göre zayıfsınızdır. Bana 70-75 civarı gibi geldi. ??

  • senar 12/09/2015 at 06:13 #

   300 kalori derken mesela hangi yiyeceğin ne kadar kalori yaktığını ben bilmiyorum onu da bana söyler misiniz ben akşam yemek yemiyorum bu doğru mu ya da hangi yemekleri yemeliyim ekmek yiyeyim mi siz nasıl kiloları verdiniz benim boyum 176 kilom 83 fazla yani lütfen tecrübenizle yardımcı olursanız sevinirim Beyzanur Hanım.

   • neslihan 13/10/2015 at 10:40 #

    Dostum ben 5 ay önce 74 kiloydum ve bu sabah 59,1 kiloydum tartıldığımda. Hani diyorlar ya her şey kafa da başlar diye kesinlikle doğru, öncelikle gerçekten kilo vermeye karar vermelisin… Elbette kilo vermek istiyorsun ama bunun için gerçek anlamda bir şey yapmıyorsun… Çok şeyden ödün vermen gerekiyor.
    Sen abur cubur yiyorum ama halen çok kilolu değilim diyenlere bakma böyle bireyler de var ama biz onlardan değiliz belli ki dikkat etmemiz gerekiyor.
    Hayatındaki ekmek oranını çok aza indirge ve kesinlikle tam buğday ekmeği ye ama günde bir iki dilimi geçmesin, benim tercihim kahvaltı da bir dilim ekmekti.
    Pirinç pilavı yeme, patates nasıl piştiği önemli değil çok az tüket, tuz az kullan (benim için en zoru buydu) şeker azalt, tatlı her gün yeme kilo verdikten sonra biraz artırırsın ama ilk zamanlar önemli.
    Ben tükettiğim süt ürünlerini çörek otu serperek yemeyi tercih ettim çünkü metabolizmayı hızlandırıyor sabah sekiz kahvaltı, 10:00 yarım elma, 12:00 öğle yemeği mümkünse çok az yağ kullan yemeklerde hatta mümkünse hiç kullanma. 3:00 gibi yine midemi bastıracak bir şeyler saat 6 -7 arası yemek, akşam 8 gibi az meyve bence bir taneden fazla olmamalı.
    Aralarda bol bol bitki çayı iç… Ben günde 3 bardak içiyorum… Bir öğün maydanozlu limonlu çay, bir öğün 5 i bir yerde bir öğün kayısılı hiçbiri yoksa veya canım bitki çayı istemiyorsa limonlu su ama ne çok sıcak ne çok soğuk… Çayları birden içme yudum yudum iç.
    Ve bunları yaparken keyif al. Aynaya baktığımda çok mutluyum ama önümde biraz daha zaman var… Dilerim sen de denersin ve faydalı olur.

 4. doğancan 16/10/2015 at 08:36 #

  Merhabalar adım doğancan 1,90 boyundayım. 83-84 kiloyum. Günde 3 litre su içip yediğime içtiğime dikkat ediyorum bence siz de öyle yapın. Ekmek yemiyorum. Akşam yemeğini 5 6 arası yiyorum. Daha sonra bir şey yememeye dikkat ediyorum. Yersem 8 9 gibi ufak atıştırmalıklardan yiyorum tok tutması için. Yatmadan 1 adet soda için o da göbek için iyi.

 5. selman 17/12/2015 at 06:17 #

  Üç ayda 15-25 kgr verebilirsiniz nasıl mı işte cevabı su ayrı yemek ayrı bütün mesele bu. Yemekler iyi çiğnenmeli yemekten önce 3 diş sarımsak ile su içmeli 30 dk beklenmeli içilen su midede vücut sıcaklığına gelince bağırsaklara gönderilir sonra akşam yemeği her akşam 18-21 saatleri arası yemek yenmeli önce çorba ekmeksiz bakliyat salata yoğurt. Yemek esnasında su içilmeyecek içilirse mide genişler içilmezse hazım kısa sürede biter sonraki öğünlerde daha az yer çabuk doyarsınız. Yemekten 3 saat sonra su çay ayran vb serbest yemek yiyince uykunuz basarsa korkmayın uyuyun ama su içmeyin ama ağızınızı çalkalayabilirsiniz sabahları ise su sarımsak için 30 dk bekleyin ve her sabah bir çeşit meyve yiyiniz doyuncaya kadar iyi çiğneyiniz acele etmeyiniz çünkü midemizin dişleri yok ve 3 saat sonra su içiniz sabah yedi akşam yedi de yemekler yenmeli ve aralarda hiç yemek yenmemeli. Aç durmalı su serbest ama fazla da su içmeyin fazla içilen su kana karışır devir daim olur kalp yorulur suyu çalkalayarak içiniz veya akan suyu veya donmuş ve çözülmüş su içiniz suyu emerek içiniz tuzu azaltın kaya tuzu kullanın. 30 gr şekeri vücut tolere eder şeker yerine bal kullanın ekmek yerine bakliyat yiyin barbunya fasulye bulgur erişte nohut vb et serbest doyuncaya kadar ette yenebilir örnek mönü çorba et salata yoğurt yasak et ile yoğurt arası 8 saat olmalıdır. İlk bir ay 10-15 kg verilir 2 ayda kilo verme durur 3 ayda tekrar vermeye başlarsınız bütün bunları yapamıyorsanız hay hay uzun vadede kilo verilir kural şu 30 dk önce su, yemek, 3 saat sonra su formül bu, iyi çiğneyin yavaş yemek yiyin yine de kilo vereceksiniz. Kalori hesabı yok köy tereyağı soğuk sızma zeytinyağı köy yoğurdu köy tarhanası köy eriştesi köy ürünleri köy yumurtası tüketin sağlığınıza kavuşacaksınız ağrılarınız azalacak kilo vereceksiniz tansiyonunuz 12-8 oluçak mide yanması reflü bitecek basur diye bir derdiniz kalmayacak yemekten önce yutulan sarımsak sayesinde vesselam.

  • akgül 25/03/2016 at 09:42 #

   Ya bn bu şekil kilo verme tiplerine inanmiyorum bundan 3sene once 14 yasinda ve 70 kiloydum hem dalga geciyoerlardi ve ben bi karar aldim cok arastrd,m ama dogrubolan ilk kendini taniman ya ekmek azal su ic ve spor yap aksam fazla yemek yeme bubkadar gercktn baslka seylere gerek yok sabir lazim ve suan 17 yasindayim 50 kiloyum inanin okuldaki ogretmenlerim dahi soruyor nsl bu sekil zayifladn diye spor sart illa para vermeyin otobusten 1 2 durak once inip yùrumeniz yeterli aksam yemek fazla yemeyin seker yerine meyve yiyebilirsiniz bnm fikrim bu

 6. Selma 28/12/2015 at 22:44 #

  Ben Selma. Doğumdan önce 50 kiloydum doğumdan sonra 64 sürekli 58 le 62’nin arasında gidip geldim spor yapmayı sevmiyorum eski kilomu istiyorum ama olmuyor ya bir hafta tam diyet yapıyorum sonra devamı gelmiyor istiyorum ama uygulayamıyorum.

 7. Brokalori:) 28/01/2016 at 12:22 #

  7.000kalori yakmak 1kg vermek demektir 1 saat hızlı tempo yürüyüş(5km hız) 400kalori harcatır
  Her gün hayatınıza 1 saat tempolu yürüş eklerseniz 17 gün de 1 kilo verebilirsiniz.

  Bunu sabah 1 saat akşam 1 saat (Günlük 800kalori ) ye çıkarırsanız da 9 günde 1 kilo verirsiniz.

  Dediğim gibi KOŞUBANTI alırsanız iyi olur 5km hızınızı stabil tutabilirsiniz normal insan 3 km hız ile yürür 6 km hızda koşmaya başlar. 5 iyidir 1 saate ortalama 5km yol yürümüş olursunuz 400 kalori yakarsınız.

  Öyle 3 günde 5 kilo İMKANSIZ dır.

  Normal bir yetişkin KADIN günlük 2000 yetişkin erkek 2500 civarı kaloriye ihtiyacı vardır Eksik alırsa HALSİZLİK BİTKİNLİK UYKU hali meydana gelir. Fazla alırsa KİLO ALMAYA BAŞLAR (Evet kas çalıştırmadan kalori alımını keserseniz vücut fiziksel aktiviteleri kısıtlamaya çalışacaktır. Az yiyerek KİLO VERİLMEZ. Bağırsak sorunları ve baş dönmesi uyuşukluk üşengeçlik meydana gelir).

  AÇ KALMADAN Düzenli spor yaparak Fazlaalıklardan kurtulmayı deneyin SPOR yaptığınız için Vücutta sarkma sözkonusu olamaz.

 8. makbule 22/03/2016 at 20:35 #

  ben 24 yaşındayım ve sanırım artık 50 kiloyum yani geçmişte olabilirim gün geçtkçe de alıyrum önceden ne güzl 43-45 geziyordum 50 nin üzerine çıkınca fena oldum nasıl kilo vericem ben yaaa birde üşengeç olmayada başladım bu gidişat fena bana egzersiz yanında önerebileceğiniz yiyecek ve içeçek var mı? 🙁 kafam çok karışık kilo vermem lazım acil

 9. ezgi 26/05/2016 at 18:52 #

  Ben 1.5 sene önce 110 kiloydum şuan 80 kiloyum bu 30 kiloyu spor sayesinde verdim fakat şuan sporu bırakalı 1 ay oluyor 10 kilo daha vermek istiyorum ama spor işe yaramıyor vücut dinlenmeye çekildi ne yapmam gerek ?

 10. Gül demiral 02/06/2016 at 06:32 #

  Gerçekten faydalı bilgiler vermişsiniz.Zayıflamaya çalışan her insan bunları yaparak ciddi anlamda kilo verebilir.Teşekkürler insanlara doğal yollarla zayıflama yollarını anlattığınız için

 11. nilay 21/06/2016 at 14:51 #

  Bende 56 kiloydum simdi 53 kiloyum ve cok mutluyum bol bol su iciyorum spor u ihmal etmiyorum devamli spor yapiyorum az yemek yiyiyorum ve ekmek hayatta yemiyorum biraz yuruyus yapiyorum habur cubur yemeyin iyi degil

 12. Gece 24/06/2016 at 17:48 #

  Merhaba ben 14 yaşındayım 68 kiloyum herkes dalga geciyor balina diye bende artık zayiflamak istiyorum nasil zayiflarim lütfen yardımcı olur musunuz…

 13. Kurdoglu_gokhan@hotmail.com 17/07/2016 at 22:44 #

  Ben sadece akşam yemeği yiyorum ama bol su tüketiyorum yinede kilo alıyorum ben kilo vermek için ne yapmalıyım çok terliyorum ama aşırı şekilde terliyorum bi türlü kilo veremiyorum neyden acaba bilgisi olan varmı

 14. seda 07/08/2016 at 07:39 #

  Merhaba ben 19 yasindayim ve suan bi diyet yapıyorum günlük aldigim kalori maximum500 falandir. Yani çok az yiyorum 4 litreden fazla su içiyorum spor yapmasam da sürekli dışarı çıkıyorum ve yürümüş oluyorum. Hızlı kilo vermek istiyorum ancak benim metebolizmam çok yavaş haftanın 2 günü 500 den fazla kalori alıyorum vücudum alismasin daha çok çalışsın diye ancak suan sanki kilo vermem yavasladi ayrıca psikolojik olarak bir şey yiyemiyorum yani fazla yediğim şeyler bana batiyor sonrasında kendimden resmen nefret ediyorum hasta olmak istemiyorum ancak normal 8nsanlari yaptığı diyetler bana kilo aldırıyor çünkü metabolizma çok yavaş

 15. eslem 14/08/2016 at 15:55 #

  benim ortalama 8 kilo falan fazlam var zayiflamak icin spor yapmaya basladim daha bugun.ama yemek konusunda sikinti cekiyorum yani yemege cok dukunum dizce ne yapmaliyim

 16. Nezaket Karaca 09/10/2016 at 21:02 #

  1.63 boyundayım 75 kiloyum çok zor kilo veriyorum diyet bana göre değil farklı ne önerebilir siniz

 17. irem 08/11/2016 at 19:49 #

  Çikolata beyaz sütlü bitter olarak ayrılıyor peki hangisi daha az kalorili ve ne aralıklarla yemeliyiz

 18. nisa 03/06/2017 at 21:59 #

  benim adım nisa 7.sınıfa gidiyorum boyum 1.56 kilom 65 nasıl kilo verebilirim bana lütfen yardımcı olun

 19. Kerem 10/07/2017 at 09:58 #

  Ben karnımı suyla doldurup òyle yemek yiyorum ve bu şekilde 3 kilo verdim

Bir cevap yazın