Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun faydaları arasında ilk akla gelen kemik sağlığı için önemli kalsiyum minerali bakımından zengin olması ancak yoğurdun faydası sadece bu değil. Sindirimi düzenlemekten, vitamin ve minerallere, kilo vermeye yardımcı olmaktan kan basıncının düzenlenmesine kadar pek çok faydası bulunuyor.

data-ad-region="test">

Tabii her yoğurt birbirinin aynı değil. Beslenme uzmanlarının önerisi organik ve yağsız yoğurtların tüketilmesi yönünde.

Özellikle grip ve soğuk algınlığının yaygın olduğu kış aylarında düzenli olarak yoğurt tüketmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve bu tip hastalıklara karşı vücudun direncini arttırıyor.

Yoğurdun Sağlığa Faydaları

Osteoporoz: Kemik dokusunun içinde anormal derecede boşluklara neden olan osteoporozun önlenmesi ve tedavisi sürecinde beslenme önemli bir rol oynamaktadır.

Kalsiyum bakımından zengin yoğurt, kemik yoğunluğunun korunmasında ve hastalığın gelişiminin yavaşlatılmasında tüketilmesi önerilen gıdalar arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Kemik sağlığını korumak ve kemikle ilgili hastalıklara önlem almak için önerilen günlük kalsiyum miktarı 1000-1300 mg arasındadır. Bu miktarı yağsız organik yoğurt, yağsız peynir çeşitleri, beyaz fasulye, kale, brokoli ve yağsız süt gibi gıdalardan alabilirsiniz.

Hipertansiyon: Kan basıncının normalden yüksek olması durumu olan hipertansiyon çoğunlukla hiç bir belirtiye yol açmaz ve zaman için damarları tahrip ederek kalp ve damar hastalıklarının önünü açar.




data-ad-region=”test”>

Sık sık tansiyon ölçümü yaptırmak tansiyonu kontrol altında tutmak adına önemlidir.

Amerikan Kalp Derneği’nin 2100 kişiyle yaptığı ve 15 yıl süren çalışmaya göre, düzenli olarak yağsız yoğurt yiyenlerin yemeyenlere göre yüksek tansiyona yakalanma riski %30 daha az. Araştırmaya katılanların günlük olarak tükettiği yoğurt miktarı yarım kase (yaklaşık 100gr) yağsız yoğurt.

Sindirim: Bağırsaklarda bulunan ve tüketilen gıdaların sindirimi sırasında kullanılan “iyi bakteriler”in sayısı azaldığında kabızlık gibi sindirim sorunları görülür.

Bu bakterilerin temel görevi gıdaların parçalanmasıdır. Yoğurt bu iyi bakterileri içerir ve bu özelliği ile kabızlığa karşı koruma sağlar, sindirimi kolaylaştırır.

Ancak sindirime yardımcı olan bakteriler her yoğurtta aynı miktarda bulunmaz. Eğer yoğurdu sindirimi düzenleme amaçlı tüketecekseniz bağırsak mikroflorası için faydalı mikroorganizmaları içeren ve bu amaçla üretilen “probiyotik yoğurt” satın alın.

Kolon Kanseri: Yoğurdun sindirimi kolaylaştıran etkisi kolon kanserine karşı koruma amaçlı olarak önerilen gıdalar arasında yer almasını sağlıyor.

Düzenli olarak yoğurt yemek kabızlığı önlerken bu bölgede kanserin önünü açan zararlı patojenlerin birikmesini engelliyor. Bu konuda 45,241 kişi (14,178 erkek; 31,063 kadın) ile yapılan araştırmada günlük yoğurt tüketiminin özellikle erkeklerde kolon kanseri riskini azalttığı tespit edilmiş.

Ancak yoğurdun kolon kanserinden korunmaya etkisi üzerine daha çok sayıda bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.




data-ad-region=”test”>

Ülseratif Kolit: Bir bağışıklık sistemi hastalığı olarak kabul edilen ve kesin bir tedavisi bulunmayan ülseratif kolitin en sık görülen belirtisi uzun süre devam eden ve zaman zaman kanlı olarak görülen ishaldir.

Ülseratif kolitin yol açtığı rahatsızlıkların hafifletilmesi ve iltihabın azaltılması için genellikle antibiyotikler kullanılır. İlerleyen durumlarda cerrahi müdahale düşünülebilir.

Yoğurt ülseratif kolit hastalarında sindirimin düzenlenmesi ve kullanılan antibiyotikler nedeniyle sindirime yardımcı olan bakterilerin sayısını arttırmak için önerilen gıdalar arasındadır.

Enfeksiyonlar: Yoğurt, enfeksiyonel hastalıklara karşı vücudun direncini arttırarak özellikle kış aylarında sık görülen gribe yakalanma riskini düşürür. Bu konuda yapılan bir çalışmaya göre düzenli olarak yoğurt yemek hastalık (grip) sürecini %20 oranında kısaltıyor.

Yoğurt aynı zamanda bağırsak, vajinal ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlıyor.

Diyabet: Diyabet diyetinde tüketilen karbonhidrat miktarının dikkatli izlenmesi ve karbonhidrat içeren gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi önemlidir.

Protein bakımından zengin olan ve diğer pek çok atıştırmalığa göre çok daha az miktarda karbonhidrat içeren yoğurt gün içinde daha az karbonhidrat tüketmenize yardımcı olabilir. Tabii her yoğurt aynı değildir.

Bu nedenle yoğurt seçerken az yağlı olmasına, organik olmasına ve şeker içermemesine dikkat edin. Bu bilgileri ambalajın üzerindeki “içindekiler” veya “besin değeri” bölümünde bulabilirsiniz.

Yoğurdun Diğer Faydaları

Kilo Kontrolü: Yoğurt yüksek kalorili atıştırmalıklara oranla daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca yüksek mineral ve vitamin içeriğiyle besin değeri yüksektir.

Yoğurdun kilo vermeye etkisi üzerine Tennessee Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, diyet yaparken atıştırmalık olarak yağsız yoğurt yiyenler hiç atıştırmalık yemeyenlere oranla %22 daha fazla kilo veriyor ve bel bölgesindeki yağları %81 oranında daha fazla yakıyor.

Bunun nedeni kendinizi aç bırakmayıp yoğurt yediğinizde az kaloriyle metabolizma hızının düşmesini önlemeniz. Ayrıca açlığın neden olduğu halsizlikten bu şekilde korunabilirsiniz.

Vitamin ve Mineraller: Kemik sağlığı için kritik öneme sahip kalsiyum ve potasyum bakımından zengin olan yoğurt ayrıca sinir sisteminin normal fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olan B12 vitamini içermektedir. 200 gram yoğurt kadınlarda günlük B12 vitamini ihtiyacının yaklaşık %60’ını tek başına karşılar.

Menopoz: Yoğurt menopoz döneminde görülen terlemeleri azaltmak için tavsiye edilmektedir. Yine bu dönemde görülen kemikle ilgili problemlerin riskini azaltmak için tüketilebilir.

Beyin Fonksiyonları: Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) tarafından yapılan bir araştırmaya göre probiyotik gıdalar beyin fonksiyonlarını geliştiriyor.

Yoğurdun Besin Değeri

100 gr yağsız yoğurt;

 • 56 kalori
 • 2 mg kolesterol
 • 8 gr karbonhidrat
 • 8 gr şeker
 • 0.9 mg C vitamini
 • 0.2 mg riboflavin
 • 0.1 gr niasin
 • 0.1 mg B6 vitamini
 • 12 mcg folat
 • 0.6 mg B12 vitamini
 • 199 mg kalsiyum
 • 0.1 mg demir
 • 19 mg magnezyum
 • 157 mg fosfor
 • 255 mg potasyum
 • 77 mg sodyum
 • 1 mg çinko
 • 1 mg omega 3 yağ asidi
 • 4 mg omega 6 yağ asidi içerir.
Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , , , , ,

Yoğurdun Faydaları hakkında 11 yorum yapılmış

 1. deniz 27/02/2015 at 21:02 #

  Merhaba 22 yaşındayım ama vücudum esnek gelişmeye müsait kemiklerim vs henüz olgunlaşmadı çocuk gibi 1,68 boydan gecen seneden bu yana spor yapıyorum 1,74 oldu yoğurt tüketirsem her gün ki tüketiyorum kemik gelişimime yardımcı olur mu.

  • Yunus 12/07/2015 at 17:23 #

   Gerçekten boyun iyi uzamış spora devam et merak ettiğim uyku düzenin nasıl hangi sporlar yaptın neler yer içersin spora ne kadar zaman ayırdın ben de 21 yaşındayım spor etkili oluyor boy uzaması için yoğurt faydalı olur kemik gelişimi için kalsiyum magnezyum mineralleri önemlidir süt ürünlerinin hepsinde bulunur D vitamini de çok önemlidir onu da güneşten alırsın beslenme uyku spor boy uzamasında önemli faktördür stresten de uzak durmalısın stres boy uzamasını olumsuz etkiler kal sağlıcakla…

  • naz 10/08/2015 at 13:20 #

   Boy uzaması için belli bir hareket var mı yoksa normal sporunuzu mu yaptınız acaba.

   • Fatih 15/02/2016 at 20:07 #

    Barfiks çekebilirsen bu boy uzatmada etkili olur Naz.

   • Yiğit 06/08/2016 at 12:41 #

    Mümkün oldukça ağırlık kaldırma saat 9 da uyumuş olman gerekiyor (eğer gelişme çağındaysan tabi) onun dışında barfix çekmek yerine barfix demirinde asılı kalman yeteri olacaktır kilolu isen koşarak kilo vermeye çalış zayıf olman boy uzamasına katkıda bulunur

   • ersin çelik 12/10/2016 at 11:37 #

    ibrahim saraçoğlu balık tavsiye ediyor.

 2. Sinan 12/07/2015 at 18:15 #

  Mutlaka ama yoğurt doğal maya olacak hazır yoğurt ve hazır yoğurttan elde edilen maya olmamalı.

 3. zehra 17/11/2015 at 16:51 #

  Arkadaşlar benimde kilo vermem için yiyorum ama yoğurt yağlı yoğurttur acaba sorun olur mu?

  • Admin 23/11/2015 at 20:00 #

   Zehra Hanım kilo vermek istiyorsanız tam yağlı süt ürünlerini değil, az yağlı, light olanları tüketmeniz daha iyi olur.

 4. Blackdeep 02/03/2016 at 17:38 #

  Bir kase yoğurdu yatmadan yaklaşık bir saat önce pul biber ve limon suyuyla karıştırarak yerseniz diyetinize çok yardımcı olduğunu göreceksiniz 😉

 5. ERCAN 02/06/2016 at 10:54 #

  normal gün içerisindede yemiş oldugum yogurdanda bu konuda bana afaydaları olur deyılmı

Bir cevap yazın