Tok Tutan Yiyecekler

Fazla kilolar sadece dış görünüşümüzü etkilemiyor, çok daha önemlisi kanserden kalp sorunlarına kadar pek çok hastalığa davetiye çıkarması.

data-ad-region="test">

Bu fazla kilolardan kurtulmak, özellikle yemek yemeyi keyif olarak görenler için pek kolay değil ancak kilo vermek için yine gıdalardan yardım alabilirsiniz.

Bazı yiyecekler diğerlerinden farklı olarak yemek sonrası tokluk hissini uzatarak gün boyu aldığınız kaloriyi kontrol edebilmenizi ve yaptığınız diyet programına sadık kalabilmenizi sağlayabilir.

Tokluk süresini uzatabilmek için elma, yeşil sebzeler, yulaf gibi yavaş sindirilen lif bakımından zengin gıdaları tüketebilirsiniz.

Tok Tutan Besinler

Elma: Vitamin ve mineral bakımından zengin olan elma aynı zamanda lifli yapısı nedeniyle tokluk hissini uzatır ve düşük kalorilidir.

Kan glikoz seviyesini düzenleyerek enerji veren elma özellikle egzersiz sonrası kaybedilen enerjiyi geri almanıza yardımcı olabilir.

Salata: Marul, lahana, kereviz, salatalık ve diğer yeşil yapraklı sebzeler diyet programınızda size avantaj sağlayabilir. Bu sebzelerin sindirimi yavaştır ve yedikten sonra midenizi uzun süre dolu hissedebilirsiniz.

Kilo vermenize yardımcı olması için yemeklerden önce bir büyük kase salata tüketin. Yüksek kalorili salata sosları yerine limon veya sirke kullanabilirsiniz.
data-ad-region=”test”>

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi sizi daha uzun süre tok tutar.

Yulaf ezmesi içinde bulunan karbonhidratların vücut tarafından yakılması daha uzun sürer ve diğer öğüne kadar gereken enerjiyi sağlar.

Glisemik indeksi düşük olan ancak besin değeri bakımından zengin olan yulaf ezmesi açlık hormonu “ghrelin”i baskılar.

Yeşil Çay: Öğünler arasında içeceğiniz 1 bardak yeşil çay açlık hissini bastırmanıza yardımcı olabilir.

İyi bir antioksidan olan yeşil çay aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak gün içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Protein: Sadece karbonhidrat tüketmek yağ hücrelerinde aşırı enerji depolanmasına dolayısıyla vücutta yağ kütlesi artmasına neden olurken, protein karbonhidratın vücut tarafından emilme hızını yavaşlatır.

Balık ve deniz ürünleri, yağsız et, yumurta ve tavuk eti gibi kaliteli protein kaynakları sizi daha uzun süre tok tutar ve gün içinde gereken enerjiyi sağlar.

Baharat: Baharatlı gıdalar tokluk üzerinde iki şekilde etkilidir; birincisi baharatlı gıdalar masaya oturduğunuzda daha az yemek yemenizi sağlar, ikincisi ise hararet yaptığı için daha fazla su içmenize dolayısıyla midenizin dolmasına neden olur.

Eğer midenizde herhangi bir sorun yoksa yemeklerde kullandığınız baharatı arttırarak tokluk hissini uzatabilirsiniz.

Açlığı Bastırmak İçin Diğer Öneriler

Her öğünde, özellikle kahvaltıda protein bakımından zengin gıdalar tüketin. İyi bir kahvaltı sizi gün boyu tok tutabilir.

Yumurta, organik yoğurt veya süzme peynir gibi kaliteli protein kaynaklarını kahvaltınızda kullanabilirsiniz.

Kraker, cips, nişastalı gıdalar gibi rafine karbonhidratları tüketmekten kaçının.

Düzenli uyuyun. Uykunuzu alamazsanız enerjiniz düştüğü için daha çok aç hissedersiniz.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

Tok Tutan Yiyecekler hakkında 6 yorum yapılmış

 1. umran 20/06/2015 at 12:06 #

  Çok beğendim.

 2. Ulaş 25/06/2015 at 06:33 #

  Açlıktan bayılmak üzereyim, çok çabuk acıkıyorum dünyayı yesem de fark etmiyor.

  • birdost 10/07/2015 at 14:26 #

   Kaç kilosun ki?

 3. Eray 05/09/2015 at 22:36 #

  İnsulin direnciniz olabilir doktorunuza danışın.

 4. Pelin 12/09/2015 at 21:45 #

  Gerçekten çok teşekkür ederim payalştığınız bilgiler bana çok yardımcı oluyor sitenizde paylaştığınız bilgiler sayesinde daha sağlıklı besleniyorum ve istediğim fiziğe biraz daha yaklaşıyorum yeniden çok teşekkür ederim. Not: rica etsem iç bacakta biriken yağları eritmek için de beni bilgilendirir misiniz?

 5. Fatih 20/06/2017 at 15:50 #

  Güzel faydalı bir yazı olmuş ?

Bir cevap yazın