Sütte Hangi Vitaminler Vardır?

Geleneksel olarak kalsiyum deposu olarak kabul edilen süt aynı zamanda A vitamini, D vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B9 vitamini, B6 ve B12 vitaminleri içermektedir.

data-ad-region="test">

Süt genel olarak kemikleri güçlendirmek ve kemik gelişimine yardımcı olması için tüketilse de bunun dışında antioksidan etkisi, sindirime yardımcı olması, gut hastalığı riskini düşürmesi gibi diğer faydaları da bulunmaktadır.

Ancak süt tüketimi için uzmanların önerisi az yağlı ve %100 organik sütlerin tercih edilmesi yönünde. İneğin yetiştirilme ve sütün işlenme şekli faydaları üzerinde önemli bir role sahip ve son yıllarda organik olmayan sütlerin faydadan çok zarar getirdiği yönünde bazı araştırmalar bulunuyor.

Sütte Bulunan Vitaminler

100 gram tam yağlı inek sütünde;

 • 102 IU A vitamini (Gİ %2’si)
 • 40 IU D vitamini (Gİ %10’u)
 • B1 vitamini/Tiamin (Gİ %3’ü)
 • 0.2 mg B2 vitamini/Riboflavin (Gİ %11’i)
 • 0.1 mg B3 vitamini/Niasin (Gİ %1’i)
 • B6 vitamini (Gİ %2’si)
 • 5.0 mcg B9 vitamini/Folat (Gİ %1’i)
 • 0.4 mcg B12 vitamini (Gİ %7’si)
 • 0.4 mg B5 vitamini/Pantotenik asit (Gİ %4’ü) bulunur.

*= Günlük ihtiyaç. 2000 kalorilik bir beslenme programında, yetişkinler tarafından 1 günde alınması önerilen miktar. Günlük miktarlar kişinin sağlık koşullarına ve yaşına göre değişiklik gösterebilir.
data-ad-region=”test”>

Kalsiyum bakımından zengin süt (100 gram süt günlük kalsiyum ihtiyacının %11’ini karşılar) aynı zamanda magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır ve selenyum mineralleri açısından iyi bir kaynaktır.

Neden Organik Süt?

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar sütün homojenize ve pastörize edilmesi aşamasında kullanılan tekniklerin sütün kalitesini düşürdüğü bazı hastalıklara yakalanma ihtimalini arttırdığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, daha çok süt elde edebilmek için ineklere verilen antibiyotikler insanlarda antibiyotiklere dirençli hastalıkların görülme riskini yükseltmektedir.

Yine Amerikan Kanser Derneği’ne göre, endüstriyel süt üretiminde yaygın olarak kullanılan ve ineklerin daha hızlı büyümesini, daha çok süt süt vermesini sağlayan “rekombinant sığır büyüme hormonu” (Recombinant bovine growth hormone ya da rBGH) bazı kanser türlerinin görülme olasılığını arttırmaktadır.

Organik Sütün Faydaları

Günümüzde, süt hakkında kabul görmüş araştırmaların büyük çoğunluğu “endüstriyel hayvancılıkla” yetiştirilmiş, yani antibiyotik, büyüme hormonu, besin takviyeleri ve diğer kimyasalların kullanıldığı yöntemlerle yetiştirilen ineklerden elde edilen sütler üzerinde yapılmıştır.

Dolayısıyla %100 doğal yöntemlerle elde edilen sütün faydaları ve zararları konusunda henüz yeterli miktarda araştırma bulunmamaktadır.

Aşağıda %100 organik süt ile yapılan bazı bilimsel araştırma sonuçlarına yer vermeye çalıştım. Ancak organik sütün faydaları konusunda kesin bir görüş elde edilmesi için daha çok çalışma yapılması gerekmektedir.

Sütte bulunan “konjuge linoleik asit” bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik yoğunluğunu geliştirir, kan şekeri dengesini sağlar ve vücutta yağ birikmesini önleyerek kalp krizi riskini azaltır.

%100 organik sütte bulunan izoflavon formononetin, biochanin A ve prunetin gibi antioksidanlar serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruma sağlar.

Günde 1 bardak organik süt içmenin erkek ve kadınlarda gut hastalığının görülme olasılığını düşürdüğü yönünde bazı araştırmalar bulunmakla birlikte bu alanda daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , , ,

Sütte Hangi Vitaminler Vardır? hakkında 4 yorum yapılmış

 1. aslı 02/03/2015 at 12:42 #

  Son anda bu sitede buldum çok teşekkürler.

 2. ayşe 03/09/2015 at 11:41 #

  B12 im sınır seviyede ilaç kullanırsam kilo yapar mı bunun yerine besinlerden ihtiyaçımı karsılamam daha doğru mudur ??

  • Abdūssamed 08/04/2016 at 19:25 #

   Benimde hep düşüyor b12 siz baktınız tamamlandı mı

 3. Nuri Hakan Tataroğlu 18/04/2016 at 10:03 #

  Faydalı Bir Sıvı
  Benden önemli bir öğüt
  Faydalı bir sıvıdır süt
  Taze süt için koyun keçi güt
  Zayıflama programını sütle yürüt

  Süt akıcı ve berrak
  Rengi açık sarı ve berrak
  Günde içiniz üç bardak
  Sıhhat ıçin sütten kalma uzak

  Süt sanki beyaz bir kan
  Onu içmek istiyor her can
  Taze sütü bulmak zordur her an
  Sütü sevmeyenler içsin ayran

  Sütten yapılır yoğurt peynir
  Börek kek sütle yenir
  Sütlü tatlıları herkes beğenir
  Bozulan süte çürümüş denir

  Ankara, 18,04.2016, Nuri Hakan Tataroğlu, gezgin bezgin gurme halk ozanı araştırmacı şair fani bir fert, bu şiiri okuyun, okutun bu şiir hakkında yorum yazınız.

Bir cevap yazın