Semizotunun Faydaları

Semizotunun faydaları arasında ilk akla gelen vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir sebze olması.

data-ad-region="test">

Aşağı yukarı ıspanakla aynı miktarda demir, sütün yarısı kadar kalsiyum ve portakalın 1/3’ü kadar C vitamini içeren semizotu aynı zamanda çok düşük kalori oranıyla (100 gram semizotu 16 kalori içeriyor) kilo kontrolü/kilo verme için tüketilmesi önerilen sebzeler arasında yer alıyor.

Semizotunun bir diğer özelliği ise pek çok sebzeden daha yüksek oranda omega 3 yağ asidi ve antioksidan içermesi.

Semizotunun Sağlığa Faydaları

Omega 3 Yağ Asitleri: Hayvansal gıdalarda bulunan EPA, DHA ve bitkilerde bulunan ALA omega 3 yağ asitleri için tek kaynağımız tükettiğimiz besinler. Çünkü vücudumuz bu yağ asitlerini kendi kendine üretemiyor.

Omega 3 yağ asitlerinin sağlığımıza en önemli etkisi ise kandaki yağ oranını (trigliseridler) düşürerek kalp ve damar hastalıklarından korunmamızı sağlaması. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalarda omega 3 yağ asitlerinin depresyon, astım, dikkat eksikliği gibi sorunların görülme riskini azalttığı ve bu hastalıkların tedavi sürecine yardımcı olduğunun altı çiziliyor.

Yine yapılan bilimsel çalışmalara göre yeterli miktarda omega 3 yağ asidi almak Alzheimer ve bunama gibi beyin fonksiyonlarında meydana gelen problemlerin ortaya çıkmasını önlüyor.

Doktorunuzun tavsiyesi ile omega 3 takviyesi kullanmak bir seçenek olabilir ancak omega 3’ü tükettiğiniz gıdalardan almak istiyorsanız her hafta en az 3 öğün hamsi, lüfer, sardalye, ton balığı, uskumru veya somon yemelisiniz. Omega 3 bakımından zengin yemiş ve yağlar ise keten tohumu ve keten tohumu yağı, kanola yağı, soya fasulyesi yağı, zeytinyağı ve ceviz.




data-ad-region=”test”>

Semizotu ve omega 3 içeriğine gelince. Bitkilerde, hayvansal gıdalarda olduğu gibi direkt omega 3 yağ asidi bulunmuyor. Ancak bitkilerde bulunan ALA (alpha-linolenic asit) vücudumuz tarafından omega 3’e dönüştürülebiliyor.

100 gramında ortalama 300 – 400 mg ALA bulunan semizotu bu yönden oldukça avantajlı bir sebze.

Semizotunun diğer bir ilginç özelliği ise sadece balık ve balık yağında bulunan omega 3 yağ asidi olan EPA (eicosapentaenoic acid) içermesi. 1 gram semizotunda yaklaşık 0.01 mg EPA yağ asidi bulunuyor.

Vitamin ve Mineraller: Semizotu başta C ve A vitamini olmak üzere pek çok vitamin (niasin, riboflavin, folat, B6 vitamini) içeriyor. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez mineralleri bakımından oldukça zengin bir sebze olarak öne çıkıyor.

Demir: Demir minerali, oksijenin vücut geneline taşınmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretiminde kritik bir rol oynar. Demir eksikliği halsizlik başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Ispanakla aynı oranda demir içeren semizotu demir eksikliğine karşı tüketilmesi önerilen sebzeler arasında yer alıyor.

Antioksidan Etkisi: Antioksidan vitaminler olarak kabul edilen A ve C vitaminlerini bol miktarda içeren semizotu bu özelliğiyle “süper sebze” olarak bilinen ıspanaktan daha fazla antioksidan etkiye sahip.

Semizotunun Besin Değeri

100 gram çiğ semizotu;

 • 16 kalori
 • 1.3 gr protein (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 1320 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %26’sı)
 • 21 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %35’i)
 • 0.1 mg riboflavin (günlük ihtiyacın %7’si)
 • 12 mcg folat (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 0.5 mg niasin (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
 • 65 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %7’si)
 • 2 mg demir (günlük ihtiyacın %11’i)
 • 68 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %17’si)
 • 44 mg fosfor (günlük ihtiyacın %4’ü)
 • 494 mg potasyum (günlük ihtiyacın %14’ü)
 • 0.3 mg manganez (günlük ihtiyacın %15’i)
 • 0.9 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %1’i) içerir.
 • 100 gram semizotunun 93.9 gramı sudur.

Yukarıdaki rakamlar 4 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için önerilen 2000 kalorilik referans diyetine göre belirlenmiş USDA verileridir.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , ,

Semizotunun Faydaları hakkında 7 yorum yapılmış

 1. Omer 18/07/2015 at 18:26 #

  Semizotu ayrıca zona, mantar, bakteriyel enfeksiyonlarda, virüslere karşı vücut direncini yükseltip hastalıklara karşı korumada bir numara. İstatistiki veriler çok yerinde olmuş teşekkürler.

 2. osman erol 22/09/2015 at 19:15 #

  Semizotu aynı zamanda telomer kısalmasını önler. Böylece hücre ömrü dolayısıyla insan ömrünü uzatır.

 3. Gürbüz Köse 03/12/2015 at 11:33 #

  Semiz otunun iki çeşidi vardır, bunlardan küçük ve daha etsiz yapraklı olan yabani semiz otunun daha fazla besin değeri vardır, hem de daha lezzetlidir.

 4. derya 11/08/2016 at 20:33 #

  semiz otunun en önemli özelliklerinden biride emziren anneler için harika çok fazla süt yapması su içiyorum sütüm çok oluyor fakat sütüm su gibi semizotu yediğimde kaymak gibi resmen harika yıkıyorum bir tabağa koyuyorum gelip gidip yiyiyorum benden tavsiye

 5. Zobeyde 08/07/2017 at 14:49 #

  Benim bahcede semiz otu oldukça cok. Her sabah aç karnına yerim ve ara öğünlerde değil yerim faydasını gördüm tavsiye ederim bulunmaz bir nimettir.

 6. Ünal 17/07/2017 at 11:58 #

  Bu yaziyi okudukca inadida Yabani yetisen Semiz otu yemege basladim.

  Tavsiyem: Ufak hale dogradiktan sonra Sarimsakli Yogurtlan yada Limonlu tuz halde yemesi süper.

 7. EBRU 16/08/2017 at 11:26 #

  Semizotunda demir var. Yoğurtla tüketirseniz içerisindeki maddeler tepkimeye girer ve yoğurt, semizotunun içindeki demiri kırar. Ayrı ayrı zamanlarda tüketmek daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın