Şekere İyi Gelen Yiyecekler

Şeker hastalığı, kandaki şeker seviyesinin yüksek düzeylerde olmasına yol açan kronik bir hastalıktır ve genellikle beslenmenin düzenlenmesi ile kan şekeri dengesi sağlanabilmektedir.

data-ad-region="test">

Uygun bir beslenme sadece hastalığın belirtilerini hafifletmekle kalmaz, ilerlemesini ve daha ciddi komplikasyonlara yol açmasını engeller.

Uzun süre tedavi edilmeyen şeker hastalığının yol açabileceği diğer hastalıklar arasında kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, gözlerin bozulması ve işitme kaybı bulunmaktadır.

Sizin sağlık koşullarınıza en uygun diyet ancak doktorunuz tarafından belirlenebilir ancak şeker seviyesini düşürdüğü bilinen bazı gıdaları tüketerek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

Şeker ve Beslenme

Bakliyat: Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller yüksek oranda suda çözünen besin lifi içerir ve glisemik indeksleri düşüktür. Besin lifi içeren yiyecekler şekerin kana karışma sürecini yavaşlatır ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olur.

Lif aynı zamanda besinlerden gelen kolesterol emilimini yavaşlatarak kalp hastalıkları riskini düşürmektedir.

2001 yılında yapılan ve “Nutrition Reviews” adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmaya göre 6 hafta boyunca günde ortalama 25 gram besin lifi tüketen tip 2 diyabet hastaların şeker ve kolesterol seviyelerinde, besin lifi tüketmeyen hastalara oranla önemli iyileşmeler kaydedilmiş.
data-ad-region=”test”>

Tahıllar: İşlenmemiş kepekli tahılların glisemik indeksi düşüktür ve vücut tarafından işlenmesi zamana yayılarak kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açmadan enerjiye dönüştürülür.

Kepekli makarna, tam tahıllı çavdar ekmeği ve kepekli tahıllar kan şekerini sabit tutarken yüksek glisemik indekse sahip olan rafine edilmiş tahıllar kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir.

Omega 3 Yağ Asitleri: Omega 3 yağ asitleri özellikle şeker hastalığı nedeniyle oluşabilecek kalp ve damar rahatsızlıklarını engellemek için önemlidir.

Bu esansiyel yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için tüketilen gıdalar yoluyla alınmalıdır. Keten tohumu ve ceviz dışında tuzlu su balıkları yiyerek yeterli miktarda omega 3 yağ asidi alabilirsiniz.

Tarçın: Yemeklerinizde ekstra tat için kullanabileceğiniz tarçının şekere etkileri hakkında 2003 yılında yapılan ve “Diabetes Care” dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre 1-6 gram arası tarçın tüketmek kan şekeri dışında kolesterol ve yağ oranını da düşürüyor ve tip 2 diyabet hastalarında kalp krizi riskini azaltıyor.

Sebze ve Meyve: Mineral, vitamin bakımından zengin olan sebze ve meyveler aynı zamanda lifli yapılarıyla kan şekerinin sabit kalmasına yardımcı olur.

İçerdikleri antioksidanlarla bağışıklık sistemini de geliştiren sebzeler ve meyveler arasında lahana, karalahana, portakal, ıhlamur, limon, şalgam, brokoli, turp, ıspanak, greyfurt, çilek ve böğürtlen ilk sıralarda gelmektedir.

Şekeri olanların yağ, tuz veya sos eklenmiş sebzeleri, yüksek oranda sodyum içeren konserve sebzeleri ve turşu tüketmeleri önerilmez.

Yağsız Et: Daha az miktarda doymuş yağ içeren yağsız et kolesterol düzeyini düşük tutmak için idealdir ve bol miktarda protein içerir.

Ringa, somon, sardalye, alabalık, ton balığı, karides, derisiz tavuk ve hindi gibi etlerden vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini alabilir ve kalp hastalıkları riskini azaltabilirsiniz. Eti pişirirken kızartma yerine haşlama yöntemini kullanın.

Zeytinyağı: İyi kolesterolü yükselten ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlayan zeytinyağını yemeklik yağ olarak kullanabilirsiniz. Zeytinyağı insülin direncini azaltarak kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olur.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, ,

Şekere İyi Gelen Yiyecekler hakkında 23 yorum yapılmış

 1. mehmet 03/12/2015 at 22:05 #

  Kim diyor diyabetten kurtulmak diye bir şey yok diye tip 2 diyabet dikkat edildikten sonra tamamen düzelebiliyor. Kurtuluş yok diyerek insanları ilaca bağımlı kılıyorsunuz, ilaç sektörünün istediği de zaten bu, ne öldürüyor ne iyileştiriyor. Hayat boyu ilaca bağımlı yarı sakat yarı sağlam insanlar…

  • Admin 13/12/2015 at 20:42 #

   Mehmet Bey Türkiye Diyabet Vakfı diyor, kendi verilerinizi onlarla paylaşabilirsiniz.

  • nurhan 03/03/2017 at 08:18 #

   mehmet bey doğru söylüyor. ilaçsız karatay diyetini uygulayarak 3 aylık şekerim 7.5 tan 6 ya düştü. açlık kan şekerim 117 o da düşer inşallah. 6 aydır uyguluyorum. yemek yemeyi severim. şunu öğrendim bize sunulana vücudumuz alışıyor. şekersiz baklavasız yapamam diyordum. yaptım oldu. şimdi biraz yersem midem bulanıyor. tadını unuttum. böyle yaşamak mı olur diyorsanız oluyor. diğer gıdalar da güzel.

 2. Ali 14/12/2015 at 15:22 #

  Varsa bir çaresi lütfen yazar mısınız bıktım insülin yapmaktan üç tane de hap alıyorum halen çok yüksek.

  • Osman Savcı 15/03/2016 at 10:49 #

   Aynen kabul ediyorum. İnsanlar doğru beslendiği zaman tip 2 diyabet hastalığı iyi olabilir ama dil ve damağımızın esiri olursak ne tabletler hatta nede insülin eski sağlığımıza döndüremez. İşin çaresi diyet ve yakabildiğimiz kadar yemektir.
   Dokular yaşlandıkça her organımızda ona göre fonksiyonlarını eskisi gibi yapamıyor. Perhizlerimize dikkat edersek hastalık ortadan kalkıyor.

  • osmanrasul 25/01/2017 at 11:00 #

   haftada 4gün 1 çay kaşığı çörek otu çiğne 3 gün kabuk tarçın 1gün kekik kaynat 2 gün zeytin yaprağı 10 adet yaprak 1 bardak klorsuz suda ve bol egzersiz ve yürüyüş lahana ve suyuda çok faydalı

  • Zumre 04/07/2017 at 20:37 #

   Gunde bir tane dış sarımsak yut yani enzim sorununuz varsa parcalayarakta ilaç içer gibi sarımsak yutabilirsiniz inanın allahin sayesinde bir kaç gunde annenizden yeni doğmuş gibi olursunuz soğan sarımsak bu tur kötü kokan sebzelerde otlar inanın daha şifalı yani şifalı olan herşey kötü kokar bende şeker hastasiydim boğulup komalik oluyordum tatliyi şekeri çikolatayı bıraktım kepekli ekmek sebze meyve derken hastalığından çok şükür eser kalmadı

 3. alptekin 27/12/2015 at 14:27 #

  Ben şunu anladım vücudunuza yaramayan yiyecekleri yemeyeceksin, ben şekeri tatlısı pilavı beyaz ekmeği kestim 3 ayda 22 kg verdim ve artık yediklerime dikkat ediyorum ve şeker seviyem süper sağlıklı şeyler tüketirseniz boğazınıza hakim olursanız korkulacak hiçbir şey yok.

  • Hatice 19/09/2016 at 21:51 #

   Alptekin bey uyguladığınız diyeti bize de söyleyin lütfen annem şeker hastası ve sürekli yüksek.

 4. Mustafa özkan 09/06/2016 at 16:08 #

  Beyaz ekmeği pirinci tatlıyı şeker kullanmayı kestim günde 1 saat yürüyüşle tıp 2 diabeti Allah ım izniyle yendim ilaç kullanmıyorum , hiçbir doktor şu u ye bunu yeme demedi kendi araştırmalarım sayesinde oldu. 55 yaş . 20 kğ verdim..

 5. Bülent 05/08/2016 at 19:25 #

  Alptekin bey uyguladığınız diyeti bizede söyleyin bizde uygulayalım

 6. sayinbuyuk 26/08/2016 at 17:25 #

  Merhaba! bende şekerim 248 çıktı doktor unsilün iğne yazdı birde elime diyabet liste verdi zor ama listeye uydum tam bir ay oldu şekerim ac ve tok ölçülerde 70 75 80 90 105 110 en çok tok 126
  tam bir ayda 6 kilo verdim ama her yiğitin harcı değil artık bu liste bizi kuru kemik bırakır şeker hastalığı bütün yiyeceklerde bizi mahrüm eti ancak güzümüzle bakarız dünya bu kadar gelişmiş bir şeker hastalığı ilacını bulamamış bu tıp nasıl gelişmiş yanı bize verdiği liste şeker yükselmez çünkü hep ac geziyoruz ac adam hiç bişeysi yükselmez

 7. Suna 03/09/2016 at 08:55 #

  Tecrübeyle sabittir, tam tahıllı, çavdarlı ya da sağlıklı olduğunu düşündüğünüz her tür ekmek ve bu tür sağlıklı(!) unlarla yapılan her türlü yiyecek kesinlikle şekeri yükseltiyor. Tip II diyabet hastası olmanın eşiğindeyken ve ilk gittiğim diyetisyen bana uç ana öğun ve 3 ara öğün ile günde 6 dilim tam buğday ekmegi vermişti. Daha sonra gereginden fazla kio verince, 8 dilime çıkardı. Ve ben diyabet hastası oldum. Sonra Canan Karatay’ın kitabını okudum, aynı tarihlerde yurt dışında gittiğim bir alternatif tıp diyetisyeni bana tamamen Canan Hoca’nın diyetini tavsiye etti. Bu diyete uygun olarak beslendiğimde bütün değerlerim normal çıkıyor. Saptığımda hemen tokluk kan şekerim sinyal veriyor. Bir – iki dilim ekmek yediğim her öğün sonrası tokluk kan şekerim 240-250’ye yükselirken tıpatıp aynı porsiyonu ekmeksiz yediğimde tokluk kan şekeri seviyesi 110-120 cıvarında oluyor. Hatta bu öğüne %70-85 kakao oranına sahip iki parça (20 gr. kadar) bitter çikolatayı eklediğimde bile bu değişmiyor.

 8. Burak 09/11/2016 at 15:13 #

  3 aydır şeker haplarimi kullanmıyorum. Şeker ekmek karbonhidratın kestim. Tam dengede ve rahatim. Bu arada her sabah egzersiz yapıyorum 1 ayda 6 kilo verdim. Ben cevrem 112 den 101 e düştü.

 9. Şevket Özdemir 25/12/2016 at 19:04 #

  Arkadaşlar en etkili yöntem; ilk olarak 3 beyazlarla vedalaşın,bol bol yürüyüş yapın son olarak günde 6 öğün yemek,tabii ki,azar azar ,tıka basa değil bu uygulamanızda haliyle perhize dikkat.tşk.

 10. Aysun 09/01/2017 at 10:52 #

  Ama ömür boyu istediğimiz gibi beslenemiyoruz hayattan tat alamıyoruz böyle olunca tedavi olmuş olmuyoruz ki sadece ara vermiş oluyoruz

 11. Özkan 24/01/2017 at 07:31 #

  Normal tempo yürüyüş. ekmekten pilavdan kısaca şekerli yiyecekler konusunda nefsimize hakim olarak, yaşantımızı denetim altına alarak süper sonuçlar alabiliriz. önce yapabileceğimize inanmamız lazım unutmayın ki şeker sağlıklı insana da zarar veriyor. 3 yaşında ve 10 yaşında ki çocuğun da hücrelerini yaşlandırıyor. 10 yıldır şeker hastasıyım. öncelikle 220 de yakaladım. sabah akşam ilaç aldım yürümeyi hayat biçimi haline getirdim. çünkü yürümek çok basit. sadece ayakkabılarınız eskiyor. 95 kg dan 75 e indim. sonra ilacı akşamları yarım almaya başladım. biz lavaboya bile arabayla giden bir milletiz. yaklaşık 10 yıldır 115 in üzerine çıkmadı 2016 yılı yakınlarımı kaybetmem hasebi ile stres sıkıntı şimdi 145 ler de seyrediyor. şimdi yeniden başlayacağım. sağlıklı insanlar bile günde 10 km yürümeye çalışıyor. siz 45 dk yürüyün.

 12. Emrah 27/03/2017 at 03:45 #

  Pepino veya yerelmasi 45 dk dusuruyot

 13. Faruk Öztaş 05/09/2017 at 06:14 #

  1 veya 1,5 kg taze bamya alın,şu an tazesini bulabilirsiniz,bunları 5 veya 6 büyüklüklerine göre ayrı ayŕı paketleyip dip frize koyun 30 tane olur.her akşam birini 250 lt lik bir su bardağına koyun ve bekletin (bamyaları bıçakla 2 ye 3 e bölerek) sabah aç karnına o bamya suyunu ıçin,bunu 1 ay uygulayın,çok faydasını göreceksiniz.
  Not:google dada var inceleyin.

 14. enver 05/09/2017 at 21:55 #

  degerli okuyucular birde en az diyetinize devam ederken her gun uyanınca gunde 4 cay bardagına kadar ılıktan sıcak yani caydan soguk olacak sekilde su iciniz en az 40 dk sonra ekmeksiz kahvaltı yapınız 30 gun deneyiniz insaallah sifa bulur banada dua edersiniz sifa allahtan sebeb halk olunandan

Bir cevap yazın