Prostata İyi Gelen Yiyecekler

Prostat bezi erkek üreme sisteminde önemli bir rol oynar. Prostat kanseri (prostatitis) ve prostat iltihaplanması gibi sık görülen hastalıkların erken teşhisi hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.

data-ad-region="test">

Erken teşhis kadar, prostat hastalıklarından korunmak için ve hastalıkların tedavisi sürecinde tüketilen yiyecekler de önemlidir.

E vitamini ile selenyum, çinko mineralleri içeren ve antioksidan etkisi bulunan meyve ve sebzeler başta olmak üzere prostata iyi gelen yiyeceklerden yardım alabilirsiniz.

Prostat Sağlığı ve Beslenme

Meyveler: Meyvelere rengini veren bileşenler, bizi hastalıklara karşı daha dirençli hale getiren farklı antioksidanlardır.

Farklı renklerde meyveleri her gün tüketmek prostat kanseri gibi hastalıklardan korunmanızı sağlarken genel sağlığın gelişimine katkıda bulunur.

Meyvelerden aldığınız vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirime katkıda bulunur, saç, cilt sağlığını korur ve iştahı azaltıp kilo kontrolü sağlar.

Antioksidanlar açısından en zengin meyveler çilek, kiraz, portakal, greyfurt, mango, papaya, kavun, kivi, erik, üzüm ve karpuzdur.

Sebzeler: Sebzeler, meyveler gibi vücudu enfeksiyonlardan, hastalıklardan korumaya yardımcı olur ve direncini arttırır.

Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve yeşilbiber besin değeri en yüksek, düşük kalorili sebzeler arasında yer almaktadır. Bu sebzeler vücut için gerekli olan mineralleri, antioksidanları sağlarken düşük kalori değerleri ile kilo kaybına yardımcı olabilir.
data-ad-region=”test”>

Antioksidan özellikli diğer sebzeler arasında kırmızı dolmalık biber, ıspanak, lahana, Brüksel lahanası, havuç, domates, kış kabağı, tatlı patates sayılabilir.

Tam Tahıllar ve Kepek: Rafine edilmiş tahıllarda daha fazla lif, besin ve protein içeren kepekli tahıllar üzerine yapılan ve Ekim 2010 yılında “Journal of Nutrition” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre tam tahıl kepeği prostat kanseri olan erkeklerde tümör büyümesini azaltmaya yardımcı oluyor.

Çalışmada, prostat kanseri olan 17 erkek, 6 hafta boyunca tam tahıllı ürünler tüketmiş ve tüketmeyenlere göre tümörlerde küçülme kaydedilmiş.

Araştırmacılar tam tahıllı gıdaların prostat kanseri üzerine olumlu etkisinin kan şekerini düşürmesinden ileri geldiğini belirtmektedir.

Yağsız Protein: Vücutta doku üretiminin yapı taşı olan amino asitler protein kaynaklarından sağlanmaktadır.

Yağlı kırmızı et, işlenmiş etler, yağlı süt gibi doymuş yağ oranı yüksek protein kaynakları genel sağlık gibi prostat sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir.

Ancak yağsız süt ve süt ürünleri, ton balığı, somon balığı, mercimek, fasulye, yumurta akı, tavuk ve hindi eti, yağsız yoğurt gibi daha kaliteli protein kaynakları prostat sağlığını korur. İyi bir protein kaynağı olan soğuk deniz balıkları aynı zamanda vücut için gerekli omega yağ asitleri bakımından da zengindir.

Likopen: Domates ve domates ürünlerinde bulunan “likopen” prostat hastalıklarına karşı koruma sağlar. Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre domates, domates salçası, domates sosu, ketçap ve diğer domates ürünlerini daha çok tüketenlerin prostat kanserine yakalanma riskini azalttığı tespit edilmiştir.

1995 yılında yapılan Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir diğer çalışmada haftada 10 porsiyon domates tüketen erkeklerin prostat kanseri riskini %45 oranında azalttığı belirlenmiş.

Selenyum: Meyve, sebze, deniz ürünleri, yumurta, sarımsak gibi besinlerde bulunan selenyum düzeyi yüksek olan erkeklerde prostat kanseri riskinin %50 oranında azaldığı Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonucunda yer almıştır. Yaşla birlikte azalan selenyum miktarı selenyum içeren gıdaların tüketimi ile arttırılabilir.

Çinko: Hücre fonksiyonları için gerekli bir mineral olan çinkonun prostat hastalığı olanlar tarafından daha çok tüketilmesi gerekebilir.

Prostat kanserinin erken evrelerinde ve prostat kanserinden korunmak için çinko bakımından zengin olan kabuklu deniz hayvanları, süt, fındık ve baklagilleri tüketebilirsiniz.

Bitkisel Yağlar: Doymuş yağların prostat kanseri ile bağlantılı olduğu bilinmekle birlikte keten tohumu, ceviz yağı ve kanola yağı gibi bitkisel yağlar hem prostatı korur hem de E, D ve K vitaminlerinin işlenmesine yardımcı olarak genel sağlığı geliştirir.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, ,

Prostata İyi Gelen Yiyecekler hakkında 10 yorum yapılmış

 1. ibrahim kaymaz 14/04/2014 at 10:36 #

  Sağlık yönünden verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder ve başarılar dilerim. Prostat için öneriler ve tavsiyelerinizi her zaman takdirle izleyeceğiz. Teşekkürler.

 2. Metehan 31/10/2014 at 16:38 #

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim kaynakça yazımımda en başta siz olacaksınız.

 3. sedat kutlu 23/02/2015 at 07:16 #

  Bu yalın ve öz aydınlatıcı bilgileriniz ile sunum sekliniz için tebrikler ve sonsuz teşekkürler.

 4. münir eroğlu 03/06/2015 at 07:33 #

  Prostat büyümesini önleyecek: 1-en önemli şifalı bitkiler meyveler sebzeler. 2-prostata zararlı veya iyi gelmeyen ürünler. 3-iyi huylu lipomların nasıl eritileceği ve bu iyi huylu yağlardan kurtulmanın yolları. İlginize çok teşekkür eder başarılar dilerim…

 5. Serkan 15/09/2015 at 03:23 #

  Dün babam prostat sebebiyle erken teşhis yapılarak hastaneye ameliyata alındı. Konu ile ilgili hiçbir bilgim yokken insan mecbur kalınca araştır araştır birşeyler öğreniyorsunuz. İnşallah verdiğiniz bilgiler faydalı olur. Teşekkürler insanları aydınlattığınız için.

 6. Hilmi 21/06/2016 at 10:35 #

  Sayfanız çol güzel.allah razı olsun sizden

 7. Zafer Özbaş 05/04/2017 at 07:41 #

  2 yıllık bir eziyet ve cansıkıcı süreden sonra hiç ilaç kullanmayan biri olarak dua ve araştırma sonucunda tarçın bal karışımını öğrendim ve en sonunda kullanmaya başladıktan kısa süre sonra tamamen iyileştim şükürler olsun. Bilinen bişey olmasına rağmen bulmak biraz zor oldu çünkü prostatit üzerinden arayınca karşınıza çıkmıyor ama bal ve tarçın karışımı faydalarına bakarsanız net şekilde bilgi var. Tek dikkat edilmesi gereken toz tarçın yerine kabuk tarçın ve kaliteli bal kullanmak. Küçük bir kavanoz içine tarçını kırıp üzerine kaynar su ekleyip kapağını kapalı beklettikten ve sadece su ılıkken içine bir tatlı kaşığı iyi kalite bal ekledikten sonra tarçın parçalarını yerken suyuda içmek yetti. Çok sağlıklı ve tüketilmesi gereken bir şifa deposu. İnşallah birileri bu sayede şifa bulur. Bir Allah razı olsun yeter.

  • Halis 05/07/2017 at 14:44 #

   Kardeşim ölçü ne olacak aç karninamı tok karninamı içeyim kaç bardak içmeliyim aynı dertten bendede var lütfen yazarmısın

  • mehmet aybar 12/07/2017 at 08:55 #

   tarçinin miktarı ne kadar,belirtmemiş zafer bey.bunu bildirmesini rıca ederim.

  • GURKAN 22/07/2017 at 09:21 #

   merhaba zafer bey nasilsiniz sizin bu soylediginiz bal ile tarcin karisimini gunde ne kadar kullanmaliyim siz yaklasik ne kadar sureyle kullandiniz ve faydasini gordunuz bilgilendirirseniz sevinirim bende non bakteriyel prostatit hastasiyim insaallah ise yarar

Bir cevap yazın