Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak 18 Öneri

Kaslarımızın, organlarımızın, genel olarak vücudumuzun çalışabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır ve bu enerji tükettiğimiz yiyeceklerden, içeceklerden gelir. Gıdalardan aldığımız enerji vücudumuz tarafından ihtiyaç duyulan bölgelere dağıtılır ve fazlası “belki sonra ihtiyaç olur” diye yağ olarak depolanır.

data-ad-region="test">

Eğer vücudumuza tam olarak ihtiyaç duyduğu miktarda enerji sağlarsak hep aynı kiloda kalırız. İhtiyaçtan az enerji alırsak, enerji yağ depolarından karşılanmaya başlar ve bir süre sonra kilo vermeye başlarız.

İşte “nasıl kilo verilir” sorusunun cevabı bu kadar basit ancak uygulamada işler her zaman istenildiği kadar kolay ilerlemiyor.

İşte bu noktada işinizi kolaylaştıracak bazı önerileri deneyebilir, diyetinizi bozmadan ve aşırı stres yapmadan kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak 18 Öneri

1 – Ne Yediğinizi Not Alın: Bu öneriyi yakın çevrenizde kilo vermiş arkadaşlarınızdan duymuşsunuzdur. Bu konuda yapılan araştırmalar da “yemek günlüğü” tutmanın işe yaradığını gösteriyor ve yediği her öğünü detaylarıyla yazanların yazmayanlara oranlara %15 daha fazla kilo verdiği belirlenmiş.

Yediklerinizi yazılı olarak görmek hangi yiyecekleri daha çok tükettiğiniz, hangi öğünlerde veya haftanın hangi günlerinde daha fazla kalori aldığınız gibi bilgileri daha kolay görmenize ve beslenmenizi bu bilgilere göre tekrar düzenlemenize yardımcı olacaktır.

2 – Öğün Atlamayın: Öğün atlamak kilo vermenizi 2 şekilde zorlaştırır. İlki öğün atladığınızda bir sonraki öğünde çok daha aç olacağınız için doymanız zorlaşır ve atladığınız öğünden alacağınız kaloriyi tek seferde alırsınız.
data-ad-region=”test”>

Öğün atlamanın ikinci olumsuz yanı ise metabolizmanızı yavaşlatması ve dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını azaltmasıdır. Eğer kahvaltıyı atlarsanız gün boyu yavaş çalışan metabolizma nedeniyle normalden daha az kalori yakarsınız. Halsizlik, kan şekerinin düşmesi öğün atlamanın diğer olumsuz etkileridir.

3 – Kendinizi Aç Bırakmayın: Aç kalmanın gerçekten kilo vermenize bir katkısı yok üstelik aç kaldığınız için artan stres yüzünden salgılanan hormonlar vücudunuzun daha fazla yağ depolamasına yol açar.

Ayrıca aç kalarak diyeti sürdürebilmeniz mümkün değil aksine ilk birkaç hafta verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alma riski artar. Bu nedenle kesinlikle aç kalmayın ve çok acıktığınızda mutlaka bir şeyler yiyin. Acıkmadan masaya oturun demiyorum, uzun saatler boyu kendinizi aç bırakmayın diyorum.

4 – Su İçin: Genel sağlığımızı korumak için ihtiyaç duyduğumuz su 0 kaloridir ve midenizi doldurarak daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Enerji içeceği, kola ve yapay tatlandırıcı içeren “diyet” içecekler yerine su için.

Yapay tatlandırıcılarla üretilen içeceklerin kalori değerleri 0 olabilir ancak vücuda zararlı pek çok gıda kimyasalı içerirler. Sade su içmekten sıkılırsanız bitki çayı içebilirsiniz.

5 – Kalori Hesabınıza %10 Ekleyin: Yaptığınız hesaplamalara göre günde 1600 kalori alıyorsanız ve buna rağmen belirli bir süre geçmesine rağmen kilo veremiyorsanız aldığınızı düşündüğünüz kalori miktarına %10 (örneğin 160 kalori) daha ekleyin. Çünkü yemeklerin pişirilme şekli, hazırlanırken ne kadar yağ kullanıldığı, yediğiniz peynirin türü gibi pek çok farklı nedenden dolayı hesapladığınızdan daha fazla kalori almış olabilirsiniz.
data-ad-region=”test”>

6 – Kendi Diyet Listenizi Kendiniz Hazırlayın: Birkaç tanesi çok popüler olmak üzere yüzlerce farklı diyet listesi var. Bu kadar çok diyet listesi bulunmasının nedeni temel olarak her diyet programının herkes için uygun olmaması.

Nasıl kilo verilir dendiğinde “şu diyetle kilo verilir” demek imkansız çünkü herkesin beslenme alışkanlıkları farklı ve bu nedenle bağlı kalabileceği, kendine uygun diyet programı diğerlerinden farklı olabilir.

Başkalarının hazırladığı diyetleri yapmakta zorlanıyorsanız kendi diyet programınızı hazırlamak en iyisi. Hazır diyet listelerine bakarak sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz öğünleri bir araya getirebilirsiniz.

7 – Gerçekçi Hedefler Koyun: Kilo vermeye çalışırken pek çoğumuzun yaptığı yanlışlardan biri de kendimize ulaşmamızın mümkün olmadığı hedefler koymaktır. Örneğin 2 ayda 20 kilo vermeyi hedeflemek gibi. Belki bu hedef bazıları için gerçekçi olabilir, aramızdan bazıları bu kadar kiloyu 2 ayda vermiş olabilir ancak genele baktığımızda bu pek mümkün değil.

Zaman geçtikçe ve hedefinizin gerisinde kaldığınızı hissettikçe moraliniz bozulabilir ve diyet yaparken en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerin başında moral gelir.

Stres yaratan uçuk hedefler yerine “ilk ay 4 kilo vermek istiyorum” gibi uygulaması nispeten daha kolay ve gerçekçi hedefler koymaya çalışın.

8 – Acıkmadan Yemek Yemeyin: Pek çoğumuz masaya tam olarak acıkmadan oturuyoruz ve yemek yemeye başlamamız için “yeterince tok olmamamız” yetiyor. Hatta bazen aç olmasak bile stresten, sıkıntıdan veya sadece aktivite olsun diye yemek yiyoruz. Bu durum vücudun yeterince kalori harcamadan tekrar kalori alınmasıyla birlikte yağ depolamaya başlamasına neden oluyor.

Tam olarak acıktığınızı hissetmeden yemek yemeye başlamayın ve bunu alışkanlık haline getirmeye çalışın.

9 – Sevdiğiniz Bir Yiyeceği Feda Edin: Diyet yapmaya başlamadan önce en sevdiğiniz yiyeceklerin bir listesini oluşturun ve bunların arasından diyete başladığınızda tamamen hayatınızdan çıkaracağınız bir tanesini belirleyin. Yemeklerden sonra yediğiniz çikolata veya TV karşısında yediğiniz patates cipsi olabilir. Sadece bunu gerçekleştirebilseniz dahi ayda 3000-5000 kalori daha az alırsınız.

10 – Mutlaka Kahvaltı Yapın: “Kahvaltı günün en önemli öğünüdür” cümlesi belki klişe ama her klişenin iyi bir nedeni var. Kahvaltı etmeden güne başlarsanız metabolizmanızın uyku halinden günlük yaşama adapte olması zorlaşır.

Bu nedenle metabolizma hızınız normal değerinin altında kalır ve yaktığınız kalori miktarı azalır. Bunun yanı sıra kahvaltı etmediğiniz için güne zihinsel ve fiziksel olarak başlamanız zorlaşır, kendinizi halsiz ve isteksiz hissedersiniz.
data-ad-region=”test”>

11 – Hareketi Artırın: Ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok kalori harcarsınız. Sağlıklı bir diyette her gün almanız gereken minimum kalori miktarı ortalama 1400-1600’dür. Aldığınız kaloriyi bu kadar düşüremiyorsanız daha fazla hareket ederek yaktığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz.

Daha çok yürüyün, yürüme mesafesindeki yerlere yürüyerek gidin, izin günlerinizde mutlaka 1 saatinizi egzersize ayırın, merdivenleri yürüyerek çıkın, kısacası daha çok hareket etmeye çalışın.

12 – Kendinize Yardımcı Olun: Evde çikolata, cips, paketlenmiş atıştırmalıklar, pasta, kurabiye, kek, börek ve benzeri gıdaları bulundurmak çok acıktığınız anlarda “bir parçadan bir şey olmaz” mantığıyla bu tip besleyici özelliği az ancak yüksek kalori içeren gıdalara yönelmenize neden olabilir. Bu yüzden evde sadece diyetinize uygun olan, besin değeri yüksek kalorisi düşük gıdalar bulundurun.

13 – Rafine Şekeri Hayatınızdan Çıkarın: Vücudunuzun meyve ve sebzelerin içerdiği şeker dışında kalan, yemeklere, içeceklere sonradan eklenen şekere ihtiyacı yok. Hiç protein, yağ, vitamin veya mineral içermeyen şeker bu nedenle “boş kalori kaynağı” olarak tanımlanıyor (1). Ayrıca şeker yemek sadece kilo aldırmıyor dişleriniz, diş etleriniz, karaciğeriniz içinde çok zararlı.

Günümüzde fazla kiloların ve buna bağlı hastalıkların baş sorumlusu olarak gösterilen rafine şekeri hayatınızdan çıkarmak sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda sağlınıza da büyük oranda katkıda bulunacak bir karar olacaktır.

14 – Stres Yapmayın: Modern hayatta neredeyse yaşadığımız her şey stres kaynağı. Stresten uzak durmak pek kolay değil ancak kilo vermek istiyorsanız bunun için çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Stres nedeniyle salgılanan hormonlar kan şekerinin yükselmesine, daha çabuk acıkmanıza, daha zor yağ yakmanıza, bel bölgesinin yağlanmasına, daha çok yağ depolanmasına yol açtığı için kilo vermenizin önündeki en büyük engellerden biridir (2).

Spor, hobi, nefes egzersizleri gibi stres azaltma tekniklerini araştırın ve kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz yöntemi uygulayın.

15 – Uykunuzu Alın: İhtiyacınız olandan daha az uyuyorsanız enerji açığını kapatmak için normalde yediğinizden daha fazla yemek yemek zorunda kalabilirsiniz (3). Ayrıca beyniniz sizi enerji deposu olduğunu bildiği pasta, çikolata gibi yiyeceklere yönlendirecektir.

İyi bir uyku ve protein bakımından zengin bir kahvaltı gün boyu sizi dinç tutar ve diyetinizi daha kolay uygulamanıza yardımcı olur.

16 – Karbonhidratı Azaltın: Karbonhidratlar çok çabuk sindirilir ve kısa sürede glikoza dönüştürülür. Bu nedenle karbonhidrat ağırlıklı beslenmede tokluk hissi uzun sürmez ve pankreas artan glikoz nedeniyle daha fazla insülin salgılamak zorunda kalır (4). İnsülin arttığında ise yağ yakmanızı sağlayan enzimler baskılanır ve fazla yağdan kurtulmak zorlaşır.

Eğer karbonhidratı azaltıp protein ağırlıklı beslenmeye başlarsanız vücudunuz “yağ depolama modundan” çıkıp “yağ yakma moduna” geçer.

17 – Daha Küçük Tabaklar Kullanın: Bu öneri biraz garip gelebilir ancak yapılan araştırmalar yemeklerini normalden daha küçük tabaklarda yiyenlerin otomatik olarak daha az yemek yediğini ve daha çok kilo verdiğini ortaya koyuyor (5).

18 – Hormonlarınızı Kontrol Ettirin: Tüm çabalarınıza rağmen kilo veremiyorsanız bir hormon testi yaptırın. Örneğin çoğunlukla kadınlarda görülen tiroid hormonu dengesizliği kilo almanıza ve aldığınız kiloları vermekte zorlanmanıza yol açabilir.

Aynı şekilde kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonu düzensizlikleri kilo verememeye neden olabilmektedir.

data-ad-region="test">

,

Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak 18 Öneri hakkında 29 yorum yapılmış

 1. hasan oflu 07/07/2015 at 08:18 #

  ekmek yeme diyo kısaca 🙂

 2. Jale 17/08/2015 at 16:10 #

  Çok teşekkür ederim. Çok sağ olun. Minnettarım.

 3. leyla 22/11/2015 at 15:06 #

  Deneyelim bakalım.

 4. berkan 19/12/2015 at 09:21 #

  Gerçekten olumlu bir çözüm herkese tavsiye ederim.

  • serkan 08/02/2016 at 15:27 #

   Günlük ne yiycez ki?

   • Anonim 06/08/2017 at 05:34 #

    Kahvaltı

    1 yumurta (haşlanmış)
    Yeşil çay
    1 dilim kepek ekmek
    2 dilim peynir
    4 zeytin

    Öğle yemeği
    1 kase çorba
    Sebze salatası ( maydanoz kıvırcık salatalık domates )

    Akşam yemeği
    (Yemekten önce 1 bardak su )
    1 kase çorba
    Haşlanmış yiyecekler

    Not: Ara öğünlerde 9 çay olabilir

 5. angel 25/01/2016 at 17:58 #

  Çok iyi geldi denedim 50 kilodan 35 kiloya tam bir ayda geldim.

  • ela 31/05/2016 at 13:38 #

   çok sağlıksız değil mi? kilo alma gibi bi durumun oldu mu?

  • Eslem 29/07/2016 at 17:30 #

   Vay canına harika nasıl verdin?

   • fehmi 04/07/2017 at 12:57 #

    Bilemiyorum.

  • şirin 19/08/2016 at 18:20 #

   Nasıl diyete girdiniz acaba banada söyler misiniz

  • Sena 06/06/2017 at 13:57 #

   Nasıl verdin

  • catty girl 29/06/2017 at 09:22 #

   Ne yiyip ne ictin solede bizde kilo verelim

  • Çilekli 03/08/2017 at 19:37 #

   35 3. Sınıf çocukları için ideal bir kilo siz kaç yaşındasınız ve boyunuz kaç

 6. kübra sönmez 31/01/2016 at 14:54 #

  Bence çok mantıklı ve iyi.

  • Busraa 30/08/2017 at 11:12 #

   Arkadasim ben 15 yasindayim diyetisyene giddik yasimiz kucuk oldugu icin diyet vermedi daha dogrusu ergenlikte oldugumuz icin ergenlikte fazla kilo almamak icin pif nokta 90 kiloydum 45 kiloya dustum karbonhidrati kalditdim ip atladim 1 saat sabahlari 1 haslanmis yumurta yedim 1 sekersiz cay oflen arasinda 1 meyve cok sekerli olmayacak size bagli sonra 1 kase pulbiberli yogurt icinede 3 5 damla limon siktim ve yedim aksam fazla birsey yemedim sadece 3 5 bardak su ictim diyetteyken en iyi kalorici yakici au yogurttur arkadaslar

 7. kevser 02/02/2016 at 12:23 #

  Evet deneyeceğim inşallah.

 8. hayır 14/02/2016 at 10:25 #

  Çok teşekkür ederim Allah razı olsun bu siteden.

 9. Sidar 19/02/2016 at 22:40 #

  Çok açıklayıcı olmuş teşekkür ederim.

 10. Erkan 01/03/2016 at 09:20 #

  Ben hastalıktan kilo aldım normalde 50 kiloydum ama şimdi 1 sene filan bir anda 90 çıktım nasıl ne yaparım bilmiyorum yardımcı olur musunuz diyet listesi.

  • damla selin 24/06/2016 at 20:19 #

   ben 88 kiloydum ve 1 ayda yememe ragmen 8 kilo verdim ve bu spor sayesinde oldu bence kendine bir hedef seçmelisin örneğin ben 80 kiloyum 60 olmak istiyorum hedefim atmış ikinci olarak kararlı ve azimli olman gerekiyo yanı herşeyi kafada btireceksin ben bu kiloyu vericem diyiceksin üçüncüsü kendine bir diyet seç yada kendi diyetini kendin hazırla ve buna uy ve sabahları ve akşamları yürüyüş yapıcaksın ben mesela tek yürüyemiyorum sıkılıyorum ve bırakıyorum yanına bir arkadaşını alırsan bu senin için sıkıcı olmaz ve keyifli hale gelir 2 ay içerisinde 20 kilo bile verebilirsin bunun haricinde benim diyet listemide sana yaziyim belki sana da uyar = sabahları kendine bir tabak koy ve o tabağın içerisine 2 tane haşlanmış yumurtanın beyazı ama eğer sarısız yiyemiyorum dersen 1 tane haşlanmış yumurtayı hem sarısı hemde beyazıyla yiyebilirsin ben öyle yapıyorum onun dışında serçe parmagı boyutunda peynır (yagzız veya salamura) 3 tane zeytin 2 dilim domates(çünkü domates kilo aldıran bir sebzedir) 2 dilimde salatalık yanına istediğin kadar maydonoz ve dereotu yiyebilirsin çay kullanıyorsan şekersiz iç hiç şekerli içemiyosan çay içme meyve suyu vs gibi şeyleri de kesinlikle türketme + öğlenleri iyice acıkana kadar bekle sonra kendine migrosta satılan yulaf kepeği al bu toz şeklinde ama insanın karnını doyuruyor fiyatıda 7.25 bir kaseye bundan 1.5 kaşık at ve 2 kaşıkta yoğurtla karıştır sonra ye + akşamları ise benim idealim tavuk göğüsü nü haşla ama bir avuç kadar olsun yağsız ve tuzsuz bir şekilde haşlayıp yanına yoğur koyup yiyebilirsin bunun dışında akşamları 40 dk yürü ben 2 günde 1.2 kilo verdim bu diyetle bu diyetin adı dukan express ama ben biraz değiştirdim böylesi benim için daha hafif oluyo sende bir dene derim ve son olarak iyi bir haber haftanın yedi günü bu diyeti uygula yedinci gün kendine yemek istediğin ne varsa önüne koy ve sadece bir öğün bunu ye burdaki amaç vücudunu şaşırtmak burda vücudun şaşıracak ve öbürsü gün uyandığında – kilon 0olacak yanı kılo almamış olucaksın :)) iyi şanslar

 11. Panda 08/09/2016 at 10:40 #

  70 kiloyum deneyecegim insallah kilo verebilirim

 12. Çok iyi 18/09/2016 at 15:34 #

  Allah razı olsun inşallah işe yarar.

 13. tevekkül 25/01/2017 at 21:40 #

  Deneyeceğim ve basaracağım evet ben bunu yapabilirim.

 14. merve 12/03/2017 at 06:26 #

  ya bende inşallah verebilirim ve başaracağımda…

 15. Mustafa 25/05/2017 at 05:07 #

  Ben de aynısı yapıyorum 130 dan bir haftada 125 e düştüm 4 aya hedefim 100 e düşmem boyum uzun olduğu için boydan kazancım var hergün spor yapıyorum indirim direncini yendim acıkma tokluk.hissi yok.

 16. Melike 06/06/2017 at 14:57 #

  Allahım sen bize yardım et, sabır ver.

 17. Seval 22/06/2017 at 23:34 #

  Gerçekten işe yarıyor 62 kiloyken şuan 55 kilodayim size minnettarım saolun

 18. Sibel 16/07/2017 at 13:53 #

  Bu günden sonra başlayacam diyete

Bir cevap yazın