Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Yemeklerden sonra mide yanması şikayetiniz varsa öncelikle buna neden olan yiyecekleri belirlemeli ve yanma hissini arttıran besinlerden uzak durmalısınız.

data-ad-region="test">

Mide yanması, günümüzde milyonlarca insanı etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir sağlık sorunudur ancak beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle büyük ölçüde kontrol altına alınabilir ve yol açtığı rahatsızlıklar azaltılabilir.

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler sıralamasında mide asidini tutan ve sindirilmesi nispeten daha kolay olan çiğ sebzeler, lifli meyveler (muz, şeftali gibi asitli meyveler dışında kalan meyveler), uzun süre tok tutan tam tahıllı gıdalar ilk sıralarda gelmektedir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

Mide yanması arada bir görülüyorsa yediğiniz yemeklere dikkat ederek belirtileri azaltabilirsiniz. Ancak eğer her gün veya gün aşırı mideniz yanıyorsa bunun için mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü mide yanmasıyla, reflü veya mide ülserinin yarattığı rahatsızlıklar, neden oldukları belirtiler birbirine oldukça yakındır.

Ülserin ve reflünün tedavisinde erken teşhis önemlidir. Bu gibi mide yanmasından daha ciddi sorunların ilerlememesi için doktorunuz ilaç ve özel bir beslenme programı önerebilir.

Aşağıdaki listede yer alan gıdalar hafif ve orta dereceli mide yanmasını hafifletmek için önerilen besinlerdir.
data-ad-region=”test”>

Sebzeler: Mide yanması yaşamamak için öğünlerinizi hafif tutmalısınız. Bunun için haşlanmış sebzeler ideal bir seçim olabilir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin sebzeler hem yanmayı arttıran mide asidi üretimini dengeler hem de lifli yapılarıyla daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlar.

Ancak gaz yaptığı bilinen brokoli ve asitli domates mide yanmasına karşı önerilmiyor. Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ veya haşlanmış olarak yiyebilirsiniz.

Meyveler: Posalı (lifli) meyveler midenize fazla yük bindirmeden daha çabuk sindirilir. Bu sayede mide yanmasını arttıran mide asidi üretimi minimum seviyede tutulabilir.

Fakat mide asidini arttıran turunçgillerden (portakal, mandalina, greyfurt) ve asitli çilek, ananas, kivi gibi meyvelerden uzak durmalısınız.

Muz hem sindirime yardımcı olur hem de kolay sindirilir. Şeftali, armut, kavunda mide yanması yaşayanlara önerilen meyveler arasında yer alıyor.

Tam Tahıllar: Demir, magnezyum, B vitaminleri ve selenyum bakımından zengin olan tam tahıllı besinler (bulgur, esmer pirinç, arpa, yulaf…) genel sağlığınıza katkıda bulunurken mide yanmasına iyi gelir.

Mide Yanması Yaşamamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide yanmasını en aza indirmek için beslenmenize dikkat etmek atacağınız ilk adım olmalıdır. Sindirimi zor, aşırı yağlı gıdaları, tatlı atıştırmalıkları beslenme listenizden çıkarmakta fayda var.

Ayrıca tuzu kontrollü olarak tüketmeli ve tuzlu hazır gıdalardan (fast-food ürünleri, patates cipsi, krakerler…) uzak durmalısınız. Fazla baharatlı yemekler ve pul biber (veya toz acı biber) mide yanmasını arttırabilir.

Diğer Öneriler;

 • Kafeinli içecekler (kahve, kola, yeşil çay…) mide yanmasını arttırabilir
 • Gazlı içecekler (kola, soda…) mide yanmasına neden olabilir
 • Doymuş yağ (hayvansal yağ) içeren yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketin
 • Süt ve süt ürünleri yağsız veya az yağlı olanlar arasından seçin
 • Tavuk ürünlerini sindirime yardımcı olmak için derisiz tüketin
 • Yemeklerden sonra uzanmayın, dik oturun
 • Yatmadan önce yemek yemeyin, uykuyla yemek arasında en az 2 saat bırakın
 • Yattığınızda mide yanması artıyorsa sırtınıza yastıkla destek yaparak başınızı yukarda tutun
 • Sigarayı bırakın
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun

Sonuç olarak mide yanmasına iyi gelen yiyeceklerden önce mide yanmasına neden olan yiyeceklere odaklanmalısınız. Yani bol baharatlı ve yağlı bir kebap yedikten sonra “benim midem neden yanıyor” demek pek doğru değil.

Ayrıca çay, kahve alışkanlığınız varsa ve bunları sigarayla birlikte tüketiyorsanız mide yanmasından kurtulmanız çok zor.

Bazı yiyecekler mide yanmasını arttırabilir ancak sizin mideniz genel olarak mide asidi üretimini ve yanma şikayetlerini arttıran gıdalar dışında başka yiyeceklere de hassas olabilir.

Siz de rahatsızlığa neden olan yiyecekleri tam olarak bulabilmek için yediklerinizi not edin. Böylece tam olarak hangi gıdaların, içeceklerin yanma hissini arttırdığı belirleyerek bu gıdalardan uzak durabilirsiniz.

Mideniz sık sık yanmaya başladıysa mutlaka doktora gidin ve kendi kendinize ilaç tedavisi uygulamayın.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , , , , ,

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler hakkında 47 yorum yapılmış

 1. esra 09/10/2013 at 13:27 #

  Annem için bu bilgiler çok işime yarayacak gibi. Bu site bence çok güzel.

  • musa 19/08/2014 at 03:48 #

   Teşekkürler.

  • SÜLEYMAN 31/10/2015 at 21:35 #

   Mide yanması genellikle Ph değerinin düşmesine yani asit oranın yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Eğer bir hassasiyet varsa inanılmaz derecede rahatsız eder. Peki bunun çaresi yok mu? Tabiki herşey gibi bunun da çaresi çok kolay. Ben ne kadar şunu yiyin bunu yemeyin desem de (kendimden biliyorum) dayanamayıp asit oranını yükselten gıdalardan alacaksınız. Peki dayanamayıp aldınız ve o baş belası yanma oldu ne yapacaksınız. Çok basit. Hemen yapmanız gereken asiti etkisiz hale getirmek. Bir Avrupa kanalının (TV5) reklamında R****e çiğneme tabletini keşfettim. Alıyorsunuz 30-40 sn bekliyorsunuz yanma denen birşey kalmıyor. İçeriğinde kalsiyum ve magnezyum karbonat mide sıvısındaki asit ile reaksiyona girerek su ile çözünebilir mineral tuzlan oluşturur. Ph seviyesi yükselir.Nötr bir ortam oluşur ve sizde rahatlarsınız. Peki bu ilacı bulamadığınızda ne yapacaksınız? Evde varsa karbonatınız bir kaşık alıp su ile karıştırın ve bu karışımı için. Anında yanmanız kesilecektir. Şunu unutmayınız her şeyin cevabını bulacağınız bir yer mutlaka vardır.

  • Jones 28/06/2017 at 10:41 #

   evet 🙂

 2. fulya 14/01/2014 at 17:55 #

  Benim mide şikayetlerime iyi gelen her şey çok iyi anlatılmış bu site bence herkes tarafından okunmalı uygulanmalı.

 3. Özgür 02/02/2014 at 15:25 #

  Merhaba arkadaşlar benimde uyguladığım bir yöntem var gerçekten çok faydasını gördüm. Mide yanmasını önlemek için akşam yatmadan önce bir bardak süt içiyorum sabahta uyanır uyanmaz bir bardak su içiyorum bu tedaviyi 10 gün uyguluyorum hiç bir şekilde mide yanması kalmıyor. Şimdiden geçmiş olsun diyor bol sağlıklı günler diliyorum. Umarım bu bilgi işinize yarar.

 4. nafiz şenyer 25/02/2014 at 09:36 #

  Bu siteden mide için çok çok bilgi aldık ve öğrendik sonsuz teşekkür ederiz. Güzel bir site. Nafiz Şenyer Altınoluk Edremit.

 5. arzu 22/03/2014 at 19:55 #

  Benim 14 yaşında bir oğlum var mide yanması başlayınca iki büklüm kalıyor doğrulamıyor ne yaptıksa geçmedi doktora gittik ilaçlar fayda etmedi ama bir şeyi farkettim mantar yediği zaman oluyor tesadüf mü yoksa gerçekten mantar mı dokunor bilemiyorum olabilir mi acaba mantardan.

  • Emo 21/11/2016 at 02:07 #

   Mademki mantar dokunuyor vermeyin ozaman

 6. Murat 28/04/2014 at 18:17 #

  Mide yanmasının sebebi: Midenin sağ üst tarafında bulunan giriş borusundaki kapakçığın mide asidinden dolayı tahriş olursa mide asidi yemek borusunda hissedilir. Hatta ağza kadar bu asit hissedilebilir. Buna mide yanması denir. Akşam yemeklerini az ve hafif (yağsız) yiyin. Gece yatmadan en az 2 saat önceden 1 bardak süt için. Gece sol tarafınıza yatın.

 7. önemsi biri 22/05/2014 at 23:17 #

  Buradaki her şeyi harfi harfine yaptım ama geçmedi doktora binlerce kez gittim ultrasalla baktılar midemde bir şey yok dediler böbreğime de baktılar oradan da sorun çıkmadı çok şükür ama ben bu acıya daha fazla katlanmak istemiyorum belki mideme hortum salacaklar ama bundan çok korkuyorum ne yapacağıma kendim şaştım kaldım başka formüller varsa onu da yazın onu da uygulayım.

  • yasin 23/06/2014 at 21:13 #

   Karnıbaharı kaynat suyunu sabah akşam iç inşallah geçer geçmiş olsun.

   • nurcihan koroglu 04/01/2015 at 15:49 #

    Karnabahar suyu ilaç gibi çok etkili Saraçoğlu’ndan duymuştum süper ben faydasını gördüm de herkesle paylaşmak istiyorum.

  • birol ali 10/10/2014 at 20:23 #

   Ben Makedonyalıyım. Bende de ayni sorun var fakat çok rahatsız edici bir durum midede yanması halada yakıyor içimi ilaçlarla terapi oldum 6 aydır fakat arada bir iyiyim arada bir dilim, sadece sut ve yoğurt deneyin ve haşlanmış patates ve kızartılmış ekmek taze ekmek tüketme, ekmeği bayat olarak tüket ve çok az yemek ye böylede devam ediyorum ve çok korkuyorum geçmiş olsun.

  • murat 17/10/2014 at 14:02 #

   Mideni her zaman tok tut, haşlanmış patates ye, sabahları elma yersen geçer inşallah, bende midem yanıyordu kimse çözemedi, en son serum taktılar koluma sonradan anlaşıldı, çok yağlı yemek yemişim mideden kaydı mide boş kaldı, acı çekiyordum, haşlanmış patatesi tavsiye etti yedim geçti ama mide sürekli tok olması lazım günde 2 litreden az su tüketmemen lazım bak nasıl geçer çünkü su vücudun içini yıkar yemeklerin yanında su iç, çaymış kolaymış içmesen geçer rahatlarsın.

  • fatih 27/11/2014 at 19:41 #

   Selam senin miden ağrıyor mu yoksa yanıyor mu.Eğer ağrıyorsa cola içiyorsan derhal bırak. Bir damla bile içme. Ben çok çektim. Doktorlar bir şey bulamadılar En sonunda kendim buldum.25 senedir Cola içmiyorum ve ağrı denen bir şey kalmadı. Colanın içindeki fosfor asidi denen şey çok zararlı.

   • Oğuzhan yıldırım 01/04/2016 at 03:20 #

    Arkadaşlar bendeki mide yanması aynı anlattığımız gibi yıllardır cektim kabak çekirdeğini kabuğu ile beraber ağzımda cigneyerek Allahın izni ile geçici bir çözüm buldun

  • istatistikci 05/12/2014 at 22:27 #

   Bu konuda korkmanıza gerek yok. Şimdiye kadar 3-4 kez yaptırmam gerekti. Devlet hastanesinde anestezi olmadan (uyanık) yapıldığında oldukça zor oluyor, boğazınız tahriş oluyor. Ancak sadece mide ile ilgilenen hastaneler ve özellerde anestezi ile yapılıyor ve bu sizi etkilemiyor.

  • Batı 27/06/2015 at 05:32 #

   Her gün bir sabah bir de akşam kefir iç marketlerde bulursun kesinlikle faydasını görürsün geçmis olsun…

  • memet temizyurek 12/11/2015 at 11:09 #

   Kardeşim ben de senelerce çektim ama şükür kurtuldum ablamın tavsiyesi ile oldu en iyi çözüm Türkiye’de bolca bulunan iğde günde 10 tane öğle aksam 10 gün sonra hiçbir şeyin kalmaz ilk günden göreceksin kendin bile inanamayacaksın. Allah yardımcın olsun o sıkıntıyı bildiğim için yardımcı olmak istedim ben çok şükür kurtuldum.

 8. bankacı 15/09/2014 at 13:22 #

  Her mideniz yandığında 1 yudum ılık süt için yanma geçer. Birde mideyi üşütürseniz soğuk içecekler içerseniz de fena sancı yapar dikkat edelim.

 9. Zeynep 23/09/2014 at 12:48 #

  Ben 20 yaşındayım ve 1 senedir bu mide yanmasıyla yemeklerden soğudum. Geğirme oluyor yediğim yemekler çıkacakmış gibi oluyor. Doktora dahi gittim ama ilaçla geçiriyor. İlaçların hepsini bitirdim hala devam ediyor.

  • Halil Kalfaoğlu 25/09/2014 at 18:31 #

   Mide yanmalarında 1-2 çay kaşığı karbonat bir su bardağı suda karıştırarak için 5-10 dk bir şey kalmaz geçmiş olsun kendinize iyi bakın.

 10. caner 08/11/2014 at 16:56 #

  Merhaba transformal nefes egzersiziyle mide yanması ve reflunun geçtiğine dair bir yazı okumuştum uyguladım ve gerçekten çok iyi geldi. Bu mide sorunu birazda psikolojik stresten uzak kalmaya çalışıp yediklerinize de dikkat ederseniz sorun kalmayacaktır.

 11. Isa 16/02/2015 at 19:20 #

  Ballı süt ağrıyan mideye iyi geliyor.

 12. doğan 03/03/2015 at 18:46 #

  Mide yanması bende de var. Soğuk 1 bardak süt veya haşlanmış patates çok iyi gelir. Yada ekmek içi.

 13. Alican 04/03/2015 at 09:57 #

  Mideye hortum salınmasının tıbbi adı endoskopidir. Ve ben endoskopiye girdim. Korkulacak bir şeysi yok. Gerek boğaza sıkılan sprey gerekse bir şey yememe çok daha rahatlatıyor operasyonu. Endoskopiden korkan arkadaşlara sesleniyorum. Korkmayın. Psikolojik olarak rahat girerseniz operasyon çok rahat geçer.

 14. Atıf 13/03/2015 at 22:51 #

  4- 5 yıl önce sebep yokken (yada ben öyle düşünüyorum diyelim) bir el yemek borumu alttan bir elde üstten tutmuş sıkıyor ve kıvrandırmaya başladı. Dönem dönem azaldı – arttı. Son zamanlarda mideme kitlendi. Yanma değil sancılı bir durum gibi. Nefesimi kestiği zamanlar çok oldu. Stresi sevmediğini hissetim. Onu düşününce bile ses veriyor bazen bana ben buradayım diye. Bir ara zemzem suyu içtim geçti. Ben geçtiğini düşünürken 6 ay sonra karşıma çıktı ki ne çıkma stresten başkası değil diye düşünüyorum. Allah sabır versin bunu yaşayanlara… Gecesi gündüzü yok alimallah. Doktora gidice. Bir halt bulamayacaklar. Size de yazıcam buradan teşhis koyamayınca reçeteyi doldurup gönderiyorlar. Selamlar saygılar sağlıkla kalın.

  • hatice 01/03/2016 at 19:46 #

   Ayni durum bende de var nefes alamıyorum gece hiç uyuyamıyorum ilaçlar da fayda etmiyor çok zor durumdayım. Yanmam da var biri boğazıma yapışmış gece gündüz hissediyorum üç aydır böyleyim ama bu mide stresten kaynaklanıyor başka rahatsızlığım da var. Onu stres ettiğimden oldu aylardır uyumuyorum ne kadar sürecek ne zormuş her şeyi deniyorum o hissi bir şey geçirmiyor yanmayı geçiriyor az da olsa ama boğulacak gibiyim bir şifa arıyorum çok zor durumdayım.

 15. murat ates 13/06/2015 at 17:08 #

  Herkese merhaba, hasta olan herkese acil şifalar diliyorum. Bende yıllarca şikâyet ettim mide yanmasından öyle bir hal almıştı ki hafif bir üşüsem ya da moralim bozulsa midem yanmaya başlardı. Gittikçe hassas bir hal almıştı ve bu yanmaları mide ağrıları izledi. Sizlere naçizane tavsiyem günde 3 öğün yemek yiyorsanız bunu 5 -6 ya çıkarın ve azar azar yemeye özen gösterin. Midenizi boş bırakmaktan kaçının. Yanma hissi oluşur oluşmaz bir şeyler atın ağzınıza (çerez bisküvi vb) hiçbir şey yapamıyorsanız su için. Mide asidinin sizlerde daha hassas hale gelen mide çeperine ve mide kapakçığına zarar vermeden keskinliğini azaltın. Ben doktor değilim ama yıllarca bu hastalıkla yaşadım tavsiyeler araştırmalar hep benzer yönde. Mutlaka doktora gidin keza bunun farklı sebepleri olabilir.
  Yüksek yastık ile uyumayı deneyin asit böylece mide kapakçığına temas etmeyecek.
  Leblebinin çok faydasını gördüm sanırım mide asidini emiyor bir şekilde tıpkı sünger gibi. Hafif yemek az yemek çok öğün bence uzun vadede anahtar kelime bu. Herkese tekrar geçmiş olsun umarım yakın zamanda iyi olursunuz.

 16. ibrahim 30/06/2015 at 03:45 #

  Keten tohumu ve balı harç yapıp iki ay boyunca sabah akşam bir tatlı kaşığı yiyin aç karnına. Bu iki ay boyunca yediklerinize dikkat edin bir şey kalmaz.

 17. levent 02/10/2015 at 08:50 #

  Arkadaşlar bende de vardı mide yanması yıllardır hastanede doktorlar ilaç yazıyor ama geçici siz aksam yatarken bir kaşık bal yiyin iyi gelir. Bu uygulamayı 10 gün yapın hiçbir şeyiniz kalmaz ben hem bal hem de keçiboynuzu pekmezi yedim akşamları yatarken hamdolsun şimdi rahat rahat yemek yiyorum. Soğan yiyemiyordum midem yanacak diye simdi çatır çatır soğan yiyorum tavsiye ederim deneyin bal dokunmaz bile.

 18. semra 24/11/2015 at 22:20 #

  Midenize hortum saldırarak bir bakteri olup olmadığına baktırmanızı öneririm. Helikobakter Pilori bir bakteridir ve midede şiddetli yanmalara sebep olur. Zaman içerisinde de mide kanserine yol acar.

 19. veli 01/12/2015 at 00:27 #

  Çözümü salatalık. Gerçekten şaka değil arkadaşlar benim midem yandığı zaman salatalık yiyorum midemin yanması geçiyor.

 20. dilara 22/02/2016 at 16:31 #

  18 yaşındayım 3 seneden beri midem yanıyor ve doktora gittim midemde yaraların olduğunu ve içten içe midemin sarktığını söylediler. Midemde reflü ve gastrit olduğunu söylediler ilaçlar fayda etmiyor.

 21. Ahmet 06/06/2016 at 19:17 #

  çok güzel bir site ve süper

 22. yılmaz 28/11/2016 at 06:55 #

  merhaba arkadaşlar alkelen reflüsü hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olablirmi

 23. Muammer cerkezoglu 28/11/2016 at 23:04 #

  Bana yardımcı olun midem ara sıra durup dururken yaniyor bazı geceler yatamiyorum mide yansımasından dolayı suyle bazen sancı göğsüme vuruyor nefes alisim da bile zorlanıyorum neyin dokunduğunu bilemiyordum sigara içiyorum o yuzden olabilir mi bilemiyorum

 24. Fsm 09/02/2017 at 22:48 #

  Arkadaşlar size öyle birşey önereceğim ki inanılmaz muazzam bişey mide kanseri olanları bile iyi ettiğini çok duydum. Bu mide yanmasından hayatım boyunca cektim bizde ırsidir. Babamda anamda dedelerimde sülalede cok kiside var. Çareyi okul icin gittigim muğlada buldum. Allahın nice güzel nimetinden biri daha sığla ağacı özütü, bu ağaç genelde ege ve akdeniz yörelerinde yetişiyormuş. Bu bölgelerde hangi aktara gitseniz sığla yağı dediniz mi verirler lakin orjinalini bulmak meseledir ve birazda pahalıdır. Ama bir nohut tanesi kadar dahi alsanız midenizde ki ağrıyı yanmayı tak diye anında kesiyor, reklam gibi oldu ama muhteşem bişey deneyin farkı sizde göreceksiniz !

 25. Asım 04/03/2017 at 06:23 #

  Elma ? …güne başlamadan bir tane elma yiyin ve etkisini görün.

 26. Cüneyt 08/03/2017 at 23:41 #

  Benimde şiddetli mide yanmalarım oluyor 2 defa hortum attırdım üçlü tedavi yaptım ama nafile su an bile yanma var mide asidini baskılayan ilaçlardan alırsam hiç bir sorun kalmıyor pantoprozal içeren ilaç ama onu da sürekli kullanmak zararlımıdır bilmiyorum ilacım bitti gecenin yarısındayım uyuyamıyorum

 27. Elif 13/03/2017 at 04:23 #

  Arkadaşlar ne hap ne şurup anında fayda etmiyor benim sürekli midemde bir yanma var ve ben bundan babaannem sayesinde kurtuldum toz karbonat her evde bulunur hamur kabartmak için kullanılan. Ondan bir çay kaşığı şiddetine göre de ayarlayabilirsiniz su eşliğinde içiyorum anında geçiriyor. Ben de bu sitelerden olan herşeyi denedim ama anında fayda etmedi. Denemenizde fayda var. Bu ağrı çok kötü Allah kimseye yaşatmasın.

 28. Zeynep 29/03/2017 at 00:06 #

  Benim midemde çok yanıyor ne kadar aç kalırsam o kadar iyi endoskopi den korkuyorum 10 yıldır böyle

 29. duygu 17/06/2017 at 03:28 #

  arkadaşlar geceden beri midem çok fena yanıyor . Çok kötüyüm. midemi üşüttüm ne iyi gelir . ne olur yardım edin .

 30. selahattin aygün 17/06/2017 at 14:06 #

  Mideniz yanıyorsa ayva yeyin hemen geçer.geçmiş olsun

 31. Hüseyin 31/07/2017 at 20:32 #

  Midenin asit dengesi bozulduğunda hangi yöntemi uygularsan uygulayın kısa bir süreçte tekrarlar..buna yeme alışkanlıkları bir çok etken bunu tetikler.. mide asistini dengede tutmanın yegâne çözümü bir bitkinin kökün ‘den geçer bu bitki hazanbel… eğir kökünün faydaları : Özellikle sindirim sistemi üzerindeki etkisi ile çok faydalıdır. İştah açan ve iştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Gastrit, mide ülseri ve ekşimesinde faydalıdır. Karın ağrısını geçirir. İdrar, gaz ve adet söktürücüdür. Spazmları giderir. Sinirleri yatıştırır, ağrıları dindirir ve ateşi düşürür. Terleticidir. Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen eğirotu, sarılıkta da faydalıdır. Vücudu zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı olur. Mide asistini dengede tutar… bunu düzenlemenin bir çok yöntemi var .. size fayda verecek şekli bir su bardağı 4/1 rini eğir kökü 4/3 sini ılık su .. bardağın ağzını açık bırakmayın 6 saat bekletin bir yudum yemekten önce bir yudum yemekten sonra her öğün 4 gün tekrarlayın ..

 32. ümmühan 13/08/2017 at 20:12 #

  Arkadaslar ben 15 yıldir cekiyordum bu reflü denen illeti şimdi rahatım kırmızı reişi mantarı kullanıyorum çok iyi geliyor

Bir cevap yazın