Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide üşütmesi, gıda zehirlenmesi, aşırı yemek yeme, vücudunuzun alışık olmadığı gıdaları tüketme ve daha pek çok nedenden dolayı yaşanabilen mide ağrıları günlük rutininizi bozacak kadar etkili olabilir.

data-ad-region="test">

Mide ağrısı çekerken bir şeyler yeme fikri kulağa hoş gelmese de bazı gıdalar midenizi yatıştırmak ve ağrıları hafifletmek için size yardımcı olabilir. Uzmanlar, bu ağrılar geçene kadar az yağlı, mideyi zorlamayacak, gaz yapmayan gıdalarla beslenmeyi öneriyor.

Eğer ağrılarınız, aldığınız önlemlere rağmen 1-2  güne kadar geçmezse altında yatan nedeni belirlemek için bir doktora görünmelisiniz.

Hafif Gıdalar

Mide ağrılarını hafifletmek için mide asidini absorbe eden gıdalar tüketebilirsiniz. Ekmek, tost, muz, pilav (çok az yağlı), haşlanmış patates, haşlanmış tavuk (derisiz) gibi besinler sindirim sistemini çok fazla zorlamadan, mide asidini dengeleyerek ağrılarınızın yatışmasını, en azından daha fazla şiddetlenmemesini sağlayabilir.

Yemekleri yavaş yavaş ve çiğneyerek yemek sindirim sistemine binen yükü hafifletecektir.

Sıvılar

Mide ağrılarıyla birlikte ishal varsa, kaybettiğiniz suyu gün boyu bol su içerek geri koymalısınız. Eğer vücut çok susuz kalırsa mide bulantısı şiddetlenir ve halsizlik hissedersiniz.

Vücut için gereken elektrolitleri içeren sporcu içeceklerinden aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketebilirsiniz.
data-ad-region=”test”>

Lifli Gıdalar

Mide ağrısı bazen uzun süren kabızlık nedeniyle oluşabilir. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan lifli gıdalar tüketerek bağırsaklarınızı boşaltabilirsiniz.

Uzmanlar kabızlık için buğday kepeği, esmer pirinç, rafine tahıllar, kepekli ekmek, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesini öneriyor.

Ayrıca düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebze ve taze meyve yemek kabızlığa iyi gelen besinler arasında gösteriliyor.

Az Yağlı Gıdalar

Hazımsızlık çekenlere, günde 3 büyük öğün yerine 5 küçük öğün tüketmeleri ve bu öğünlerde az yağlı gıdalar yemeleri öneriliyor.

İşlenmiş gıdalardan, fast-food yiyeceklerden, konserve gıdalardan, yağlı et ve süt ürünlerinden, bol baharatlı yemeklerden uzak durmak, en azından bu tip gıdaları azaltmak sindirim sisteminin daha düzgün ve hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Yoğurt ve Kefir

Fermente süt ürünleri olan yoğurt ve kefir, bol miktarda kalsiyum ve D vitamininin yanı sıra sindirime yardımcı olan probiyotik içermektedir.

Probiyotikler, mide ağrısına yol açan mide enfeksiyonu, kronik mide iltihabı, ishal gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlarken bu rahatsızlıkların neden olduğu belirtileri hafifletir.

Tükettiğiniz yoğurt ve kefirin sindirime yardımcı olması için ambalajının üzerinde “aktif kültür içerir” ibaresinin olup olmadığını kontrol edin.

Keten Tohumu

Yüksek oranda lif ve sağlıklı yağ olarak bilinen omega-3 yağ asidi içeren keten tohumu kabızlığa iyi gelir ve kabızlık nedeniyle oluşan şişlik ve mide ağrılarını azaltabilir.

Keten tohumunu öğütülmüş olarak yoğurtla karıştırarak ya da salatalarınızda kullanarak tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Sindirime yardımcı olan zencefil çayı mide asidi üretimini dengeler ve özellikle aşırı yemek sonrası yaşanan mide ağrısını hafifletir.

Midenizi yatıştırmak için taze zencefil kökünden 2-3 dilim keserek kaynar suya atın ve 3-4 dakika daha kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Mideniz yatışana kadar günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Diğer Öneriler

 • Mide krampı yaşıyorsanız bir süre süt ürünü tüketmeyin
 • Midenize sıcak kompres yapmak veya havlu sararak sıcak tutmak ağrıları azaltabilir
 • Gaz yaptığı bilinen fasulye, brokoli ve diğer sebzeleri tüketmeyin
 • Ayaklarınızın altına 2 yastık koyup sırt üstü uzanın
 • Gece saatlerinde yemek yemeyin
Kaynaklar
data-ad-region="test">

, ,

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler hakkında 93 yorum yapılmış

 1. şaban 31/05/2013 at 13:53 #

  Mide iltihabı meydana geliyor ve hangi yiyecekler yararlıdır?

  • Sedef 03/10/2015 at 11:59 #

   Kesinlikle sıcak şeyler tüketmeyin çay gibi. Doğal ilaç olarak gaviscon mide yanması içindir. Zencefil çayını değil, bal ve zencefil tozunu karıştırıp yutun. Ülser, gastrit, reflü ve mide iltihabım vardı geçti çok şükür tedavi gördüm. Yoğurdu, sütü, limonu önermiyorum çünkü içinde asit var mideyi yakar aynı zamanda gaz yapar. Salçalı, yağlı yemeklerden uzak durun. Yemek yemeden öncede mide koruyucu ilaç için kısacası doktora gidin bir endoskopi yaptırın en iyisi ilaç tedavisi ve sabır.

   • Oğuz 07/08/2016 at 12:53 #

    Merhaba sedef hanım ben de gastrit ve reflü varda siz daha önce yaşadınız diye size danışmak istedim. Ne kadar süre sonra geçirdiniz bu hastalığı ?

    • güven 20/12/2016 at 18:50 #

     En iyi çözüm mide yanması başladığında beyaz leblebi yemek hemen yanmayı kesiyor mutlaka deneyin.

  • Muhterem 04/11/2015 at 22:40 #

   Mide ağrısına birebir haşlama patates geliyor. Ağrıyı hızla alıyor ve asidini de yok ediyor. Mideyi rahatlatıyor. Denemede fayda var.

 2. beyza 05/08/2013 at 12:19 #

  Sarmısak, soğan, lahana, pırasa vs.

  • esra 03/11/2014 at 13:17 #

   Sarımsak ve soğan közlenmiş yada haslanmışsa mide dostudur.

 3. fatih 27/12/2013 at 09:24 #

  Sarımsak soğan mı? Bunlar en zararlı şeyler, lütfen bilginiz olmadan yorum yapmayın.

  • ceren 19/06/2014 at 07:17 #

   Bence fatih çok doğru söylüyor.

  • Seher 23/03/2017 at 03:25 #

   Soğan ve sarımsak kişinin midedeki rahatsızlık boyutu be çeşidine göre faydalı oldığunu dokunduğunu hissettiğiniz an tüketmeyin diye de belirtmişler.

   • Seher 23/03/2017 at 03:31 #

    Benim mideme ikisinde dokunuyor. En faydalı sızma zeytin yağını buldum. ( Hakiki zeytin yağı)Sabah ve akşamları aç karna bir yemek kaşığı içine bir iki damla limon damlat fazla damlatma iç. Allah’ın izni ile sonucu görün.

 4. ayşe 15/01/2014 at 11:34 #

  Yudum yudum içilen ılık süt, sade maden suyu, sarı leblebi özellikle mide kaynamasına.

  • sinem 17/12/2014 at 15:04 #

   Sarı leblebi falan ise yaramıyor lütfen bilginiz varsa yorum yapın.

   • ayşe 22/12/2014 at 11:12 #

    Adama yaramış insanlık yapmış yazmış sarı leblebi diye. Bilgi istiyorsan doktora git bir zahmet. Herkesin bünyesi farklı sana yaramayan başkasına yarar. Gideceksiniz doktora kanınıza göre verecek endoskopi yaptıracaksınız midenize göre verecek. Ne ters insanlarsınız yahu.

   • ahmet vedat 06/12/2016 at 10:41 #

    herkesin bünyesi farklı sana iyi gelmeyen ona iyi gelir adam zehir tavsiye etmiyor denemekte fayda var konuşmak için konuşmaktan vazgeç bence bilgide istiyorsan ayşe hanım izah etmiş uzman bir hekime görün.

  • Sedef 03/10/2015 at 12:01 #

   Süt çok çok zararlıdır, bilginiz olmadan yorum yapmayın. Süt mideye gaz yapar, asidi artırır.

 5. yağmur 07/02/2014 at 13:59 #

  Baharat kullanmayın mideye en kötü gelen şey dikkat.

 6. yasemin 22/04/2014 at 23:27 #

  Her gün sabah kalktığımda ve geceleri aşırı mide ağrısı ve bulantı oluyor şiddetli bir şekilde lütfen yardımcı olur musunuz?

  • burcu 22/12/2016 at 17:10 #

   Kesinlikle denemelisiniz yarım çay bardağı suya yarım cay kaşığı tarçın aninda kesiyor ağrıyı da bulantıyı da.

 7. Murat 28/04/2014 at 18:47 #

  Mide ağrısı sebebi: Mide duvarının incelmesiyle yara oluşmaya başlar ve kısa süreli gidip gelen şiddetli ağrılara sebep olur. Ön karın boşluğunda iki kaburga arasında hissedilir. En önemli sebeplerinden biri moral bozukluğu ve strestir. Akşamları az ve hafif (yağsız) yiyecekler yiyin. Akşam yemeğini yatmadan en az 3 saat önceden yiyin. Doktorunuzdan mide asidinin etkisini azaltan ilaç isteyin. Bu ilacı gece uyurken kullanacaksınız ve mide kendini daha hızlı bir şekilde onaracaktır. Yatmadan en az 2 saat önceden az yağlı ılık süt için. Midenizi sıcak tutun ama sıcak bir şey içmeyin ve kesinlikle üşütmeyin.

  • ahmet 13/11/2014 at 18:27 #

   Süt kesinlikle içilmez evde ilk müdahale şekerli ılık su ve ayakların altına iki yastık koyarak sırt üstü yatmak kesinlikle asitli acı sindirimi zor olan bakliyatlar özellikle kırmızı et soğan asla yenmemeli yağsız ana yemekler ve haşlanmış patates türü tüketilmeli 2 gün içinde geçmeyen ağrı için mutlaka gastroloji uzmanına gidilmeli bir hastalık habercisi olabilir. Mide ağrısın baş nedeni iş hayatından kaynaklanan stres ve sıkıntıdır.

  • serhat 30/01/2015 at 10:37 #

   Süt her mideye iyi gelmiyor ama arkadaşlar patates haşlaması mide sıkıntısına çok iyi.

  • Nevin 01/09/2017 at 00:08 #

   Tam anlattiginiz gibi bende agri oluyo ozellikle aksam basliyo yatamiyorum oturamiyorum agridan:((

 8. sude naz 29/04/2014 at 11:26 #

  Merhaba ben bunları deniyeceğim.

 9. uğur 17/05/2014 at 22:41 #

  Merhaba midem çok dolu veya şişkin veya gazlı hastaneye gittim serum verdiler o gün iyi oldu. Ama daha sonra şikâyetim devam etti. Simdi karnımdaki gazı bir türlü çıkartamadım ilaç nane limon ıhlamur vs sıcak havlu ne yaptıysam olmuyor. Gaz belime kadar vurdu uyuyamıyorum 2 gündür. Bu haldeyim ne yapsam düzelmiyor. Yatsam olmuyor otursam olmuyor ayakta dursam yine olmuyor her türlü ağrıyor. Ne yapmalıyım acil cevap?

  • seslidünya 09/06/2014 at 19:12 #

   Merhaba uğur bey çok fazla yemekten dolayı sizde soda içerseniz 30 dk. sonra 5 kasık yoğurt yığın ağrınız geçer.

  • hasan 19/02/2015 at 04:58 #

   Keten tohumunu kısık ateşte teflon tavada kavurun 2-3 dakika içerisinde tohumlarda çatlama olur ki kavrulduğu anlaşılır. Bu tohumları ahşap havanda dövün iki tatlı kaşığı dövülmüş tohumu bir çay bardağı kaynamış ılık suya katın 5 dakika sonra içiniz. 2-3 saatte bir bunu yapabilirsiniz bu yaptığınız karışımı günlük yapmalısınız. Yoksa sağlıklı olmaz. Dövülmüş keten tohumu faydasını çabuk kaybeder.

 10. Esra 26/05/2014 at 21:53 #

  Mide rahatsızlıklarınıza, şiddetle çiğ patates suyu tavsiye ederim. Şifa olduğunu bizzat gördüm. Babamın midesinin neredeyse tamamında yara vardı. Patates suyu ile iki sene boyunca yaranın büyümesini engelledik yani patates suyu sayesinde o yarayla yaşadı. İki senenin sonunda midesi alindi ve su an çok iyi durumda. Ablamda da ülser vardı o da şifayı patates suyunda buldu. Kime tavsiye ettiysek mide şikayetlerinden kurtuldu.

  Nasıl kullanılacağına gelirsek: 21 gün her sabah aç karnına yani kahvaltıdan yarım saat önce bir tane patatesi rendeleyip (katı meyve sıkacağınız varsa onu da kullanabilirsiniz) suyunu için. 7 gün ara verin. Yine 21 gün aynı şekilde devam edin şikâyetiniz kesilmezse. Yine 7 gün ara verip 21 gün tekrar edin. Eminim iyi gelecektir. Herkese Allah acil şifalar versin.

 11. ceren 19/06/2014 at 07:14 #

  Mide ağrısı çok kötüdür ve benim bunun için önerdiklerim zencefil çayını, yoğurt ve kefir keten tohumu gibi şeyleri öneriyorum ve bende içinde dahi doktora danışmadan kimsenin dediklerini yapmayın midenize zarar verecek şeyler yapabilirsiniz bana katılanlar cevap yollasın.

  • utku 05/10/2014 at 08:03 #

   Dediklerinizi uyguladım şu an midemin yanması 2 katına çıktı zencefil çayı mahvetti beni.

   • gulsen 27/03/2015 at 21:33 #

    Karbonat deneyin.

 12. mustafa 26/06/2014 at 08:12 #

  Mideme bir anda sancılar giriyor nası geçer veya ne iyi gelir?

 13. ozlem 12/07/2014 at 05:49 #

  Merhaba, benim bir kaç gündür midemde şiddetli ağrı, ateşim, halsizlik var. Sinüzit olduğu içinde baş ağrısı da var. Haftasonu olduğu için acile gittim iğne yaptılar gönderdiler ama iğnenin etkisi geçince devam etti. Benzer bir durum yaşayan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • fatih 21/07/2014 at 08:12 #

   Özlem hanım geçmiş olsun bu arada kısa zaman içinde dahiliye uzmanına görünürseniz iyi olur bu arada kimse kimseye akıl vermesin bilmem patates suyu bilmem karpuz kabuğu bakın arkadaşlar herkesin değişik rahatsızlıkları olabilir bunu da hekimlerimize gidip çözeceğiz herkese sağlıklı günler dilerim.

   • engin 29/01/2015 at 04:28 #

    Herkesin mide ağrısının sebebi farklıdır. Ancak genel olarak yasaklar şunlar doktorun bana söylediği isin şakası yok. Doktor tedavisi gerekir. Mide uzmanına gidin. Yasaklar. Sıcak soğuk baharatlar yasak. Cay kahve kola soda zencefil baharattır. Nane yasak. Kızartma ve kepek yasak. Çiğ sert az olmuş pişmemiş meyve sebze yasak. Kompostolar az şekerli ılık ballı bitki cay baharatsız tencere yemekleri çok yumuşak haşlama pilav serbest.

  • Süleyman 18/01/2015 at 21:50 #

   Kardeş aynısı bende de oldu hatta ben serum da yedim ama etkisi geçince yine ağrıdı.

 14. yağmur 23/07/2014 at 17:33 #

  Merhabalar 3 gündür sağ göğsümün altı şiddetli bicimde ağrıyor pazar günü acile gittim iğne yaptılar etkisi geçti simdi aynıyım ne yapmalıyım?

  • erol zorlu 10/08/2015 at 22:27 #

   Yağmur hanım ağrıyan bölgede bir kitle oluşumu olabilir bir an önce uzmanından yardım almalısınız eğer dediğim gibi bir kitle oluşumu varsa ve erken tanı konulmazsa kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Ben doktor değilim ama sağlık teknikerim sağlık bilgilerim doğrultusunda bu cevabı yazdım geçmiş olsun.

 15. Buğra 24/07/2014 at 23:40 #

  2 grup insan var arkadaşlar, 1.grup şişmanlar hatta obezler bunlar az yiyecek öğün aralarında ara öğün yapacak en önemlisi yiyecekleri güzelce çiğneyerek yiyecekler. 2.grup sigara alkol ve asitli yiyecek tüketenler bunlarda bu sayılan şeyleri yemeyecek Amerika yeniden keşfedilmesin lütfen çok bilinmeyenli denklem değil bu iş. Aç karnına sabah iştah keser bunlar ama adamı kıvrandırır. Aslında bu yazdıklarım acı tecrübelerimdir.

 16. sibel25 06/08/2014 at 16:18 #

  Benim midem sürekli şişiyor ne yapsam geçmiyor bana yardım edebilecek var mı?

 17. recep 01/09/2014 at 10:17 #

  Midem çok kötü gurultu sesleri geliyor maden suyu içtim midem yanmaya başladı bunun sebebi nedir?

 18. hilal 07/09/2014 at 11:57 #

  Arkadaşlar merhaba; benim midem kısa aralıklarla ağrıyor. Fakat bu her zaman olmuyor en son iki ay önce olmuştu bide şimdi ne yapmalıyım ya yardımcı olursanız sevinirim.

  • Mertcan 09/01/2015 at 14:37 #

   Benim de aynı şekilde karnım ağrıyordu doktora gittim mide ilacı aldım bir daha kesinlikle karnıma ağrı girdiğini pek söyleyemem.

 19. reyhan 18/09/2014 at 07:17 #

  Merhaba. Midemden parça alındı sonuç mide iltihabı. Hap verildi ama ağır bir ilaç içemiyorum. Doktorum ya içeceksin ya da 10 yıl sonra kanser olacaksın dedi. İyi değilim lütfen bir çare.

 20. Hacer 26/09/2014 at 08:28 #

  Merhaba, aşırı bulantım ve mide ağrım var, üstüne garip sesler de geliyor. Yoğurt tavsiyenize uymamla istifra etmem bir oldu, bana ne iyi gelebilir ? Yardım İstiyorum.

 21. tuğba 29/09/2014 at 10:55 #

  Her sabah mide bulantım oluyor ara ara da ağrılarım doktora gittim ilaç kullandım çay kahve ve kolayı bırak dedi bıraktım abur cuburu kestim ama hala devam ediyor doktor endoskopi dedi istemiyorum ve karnım tok olsa bile ses geliyor ne yapmam gerek?

 22. yasin 06/10/2014 at 21:56 #

  Öncelikle mide problemi olan herkese büyük geçmiş olsun. Arkadaşlar bu sorunların tümüne tek bir çözüm var kesinlikle günde iki öğünden fazla yememek ve öğün arasında minimum yedi sekiz saat olmasına dikkat etmek. Çok aç olduğunuzu hisseder iseniz çok az bir kaç atıştırmalıkla geçiştirin. yok baharatlı yemeyin yok efendim çok yağlı yemeyin şunu tüketin bunu tüketin sigarayı bırakın bunların hepsi boş muhabbet. Tam üç yıl boyunca kullanmadığım ilaç denemediğim yöntem kalmadı. Konuyu az yiyerek çözebilirsiniz. Biraz yemeyi fazlalaştırdığınızda aynı sorunları tekrar yaşamanız çok normal olacak deneyin ve istediğinizi de rahatlıkla tüketin. Tabi bu süreç öyle hemen değil en az bir hafta sonra sistem yerine oturuyor. Sabırlı olun. Bol su tüketin. Yemeklerden önce kesinlikle bir bardak su için. Sindirim sistemini harekete geçirecektir. suyu tek seferde değil yudum yudum içerek tüketin. Deneyin farkı görün bütün sıkıntılarınız sona erecek tekrar geçmiş olsun.,

  • alper mutlu 13/05/2015 at 07:04 #

   Bu nasıl yanlış bilgidir? mide rahatsızlığı olanlar aksine günde 5-6 defa az az yemelidir.

 23. Sener 14/10/2014 at 18:32 #

  Merhaba arkadaşlar, Herkese geçmiş olsun ve Allah acil şifalar verir hepimize inşallah. Ben 33 yaşındayım ve 4 senedir mide ağrısı çekiyorum. Kahve cay cola vesaire içmiyorum çünkü ağrıyı çoğaltıyor. Bazen geceleri kalp atışı ile uyanıyorum. Midem kaynıyor sanki. Endoskopi yapıldı ve hiçbir şey rastlanmadı! Ama mide sorunum bir türlü geçmedi. Bana yardım edin demeyeceğim çünkü herkesin ağrısı bile türlü.

  • Sener 14/10/2014 at 18:36 #

   Bu telefonla bir şeyler yazmak bile sorun. Her neyse ben esranın dediklerini deneyeceğim. Bir kaç kere duydum ben bunu. Patates suyu iyi gelir diye. Bana patatesi kaynat suyunu iç dediler ana aynı hesap sonuçta. Sizlere inşallah 1 ay sonra güzel bir haber ile geri dönerim.

 24. yakup 20/10/2014 at 09:31 #

  İnsanın midesi sürekli çalışan bir fabrika gibidir, aslına bakarsanız biz kendi kendimizi hasta ediyoruz, çünkü çay sigara alkol gazlı içecekler bunlar midenin bir numaralı düşmanı, ha birde bunlara aldığımız sağlıksız gıdalar eklenince yediğimiz, hormon içtiğimiz hormon yine çok şükür midemiz bedenimiz iyi bunlarla savaşıyor, kısaca çok yemek yiyen ve az egzersiz yapan millet olarak bir çiçek gibi olan bedenimize az yağlı az tuzlu az şekerli vitamin ile beslersek inşallah ki hiçbir şeyimiz kalmaz, şimdiden herkese Allah şifalar versin, bir kısas ile sözlerime son vermek istiyorum asrı saadet döneminde bir puta tapan peygamber efendimize gelir ve der ki, senin ahalinden kimseyi hasta görmüyoruz oysa yokluk içindesiniz biz ise o kadar mal varlığı içinde hastalıkla boğuşuyoruz der, efendimiz adama derki, benim ashabım ümmetim az yer, az uyur ve az güler, o yüzden hastalık bu bedenlerde yer edinemez der, bilmem biz günde 9 öğün yemekle tıka basa her bulduğunu yiyen insanlara bir örnek olsun.

  • mehmet 30/11/2014 at 13:45 #

   Arkadaşlar hemen herkes uzman olmuş ya da başından geçmiş bir hastalık var lakin size bir şey önerim her yerde yemeyin. Yediğiniz şeyler zarar verdiyse yağdandır ya da zamansız yemektendir.

   • hasan 11/12/2014 at 15:21 #

    Aynı sıkıntı bende de oluyor stres en büyük düşmanı mide ağrısının.

 25. apo 25/12/2014 at 08:29 #

  Mide yanması ve ağrısı olan arkadaşlar öncelikle sigara baharat eksi domates mandalina portakal yağlı kızartma asitli içecekler özelikle kola bir numaralı mide düşmanlarından birisi uzak durmak lazım sadece hasta olan değil sağlıklı insan içinde geçerli mide çok hassas çok çabuk zarar görür haşlama yemekleri tercih etmelisiniz. Herkese acil şifalar.

  • Mazlum 06/02/2017 at 04:54 #

   Bende yogurdun iyi geldigini dusunuyorum ve her gun tuketiyrm yagli iyeceklerdn ve asitli iceceklerdn uzak duruyorm amadaha gastritmi deilmi baska birseymi bilmiyrm doktr ilaclarinı kullan acı baharatlı gazlı iyecek iceklerdn uzak dur dedi gecer.. suanda skntı yok gece gec saatte yemknyedim byle mide bulantısı oldu bas dönmesi birsey biln vrmı acba ve cok seyi kafama takarm acaba alakası varmı?

 26. Ağa 08/02/2015 at 06:12 #

  Merhaba arkadaşlar benim alkolden sonra midem çok pis ağrıyor ve hiç bir şey canım çekmiyor yiyemiyorum ama genelde canım tuzlu ve acı çekiyor ne yapmam gerekiyor?

 27. rüveyda 14/02/2015 at 17:49 #

  Tam 3 yıldır mide arası çekiyorum yediğim her şeyi geri çıkarıyorum gitmediğim doktor kalmadı endoskopiye girdim defalarca midemde yara yani ülser var. Yine migren şiddetli ağrıyla doktora gittim 2 gün hastanede yattım serumlarla düzeldim. Eve geleli 4 saat oldu şuan yine açılar içinde mide ağrısı çekiyorum. Yorumları okudum da arkadaşlar herkesin hastalığı farklı gördüklerinizin duyduklarınızı yapmayın daha kötü sonuçlara yol açabilir.

 28. yasar 17/02/2015 at 20:28 #

  Bence en iyi ilaç soda.

 29. halit 04/03/2015 at 08:59 #

  Benim midemde ağrı oluyor. Röntgen çektirdiğimde doktorlar önceden bir hastalık geçirdin mi diyorlar. Sağ tarafımda mide de yara izi kalmış. Az bir soğuk alayım midem ağrıyor. Yediğim yemekler dokunuyor. Nasıl bir tedavi uygulamam gerekir. Teşekkürler.

 30. kutbettin 04/03/2015 at 17:51 #

  Sabahları kaynamış suyu büyük bir bardağa koyup iki çay kaşığı şeker mide hastalığına iyi gelir.

 31. duru 03/04/2015 at 15:00 #

  Sarı leblebi çok iyi gelir deneyin.

 32. Bahar 05/04/2015 at 07:43 #

  Soda mide ağrısına çok iyi gelir deneyin, sarı leblebi iyi gelmez mideyi daha çok ağrıtır.

 33. zafe 01/05/2015 at 04:13 #

  Arkadaşlar kesinlikle mide ağrısı çekmek istemiyorsanız baharattan ve gazlı içeceklerden uzak durun. İki gün önce baharatlı bir yemek yedim iki gündür midemde ağrı acı yanma ağrısı sırtıma kadar vuruyor ve sırtüstü kesinlikle yatamıyorum. Ama bu sürekli olmuyor geçişli çünkü denedim kendimi bahsettiğim şeyleri yedim zaman mide dengeyi kaybediyor. Bence sizde ne yediğinize içtiğinizi not alıp hangi gıdayı aldığınızda mide ağrısı başlıyorsa o gıdalardan uzak durun. Bunun tek çaresi bu. Birde aşırı yemek yemeyin bu yazıyı yazarken midemin ağrısından kıvrandığımı söylemeden geçemiycem.

 34. kardelen 11/05/2015 at 09:00 #

  Ben gittim endoskopiye girdim çıktıktan sonra doktor bana kesinlikle süt çay kahve soda meyve suyu cola salçalı baharatlı yemekler abur cubur börek poğaça yağlı ne varsa kızartma v.s. yemeyeceksin dedi. Yediğime içtiğime dikkat ettim günlük 6 adet antibiyotik içiyordum. Şuruplarım vardı kullandım geçti size tavsiyem kefir kullanın arkadaşlar ve sabahları aç karnına muz yiyin ben hep öyle yaptım çok şükür iyiyim. Kefiri doktorlarda önerir. Zeytin domates bile midemi yakıyordu o derece yani ama kesinlikle doktora gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Hepinize geçmiş olsun.

  • Ela 23/12/2015 at 10:29 #

   Ben endoskopiden korkuyorum nasıl geçti ağrı oldu mu?

 35. sezen 11/07/2015 at 07:09 #

  Merhaba arkadaşlar bende 3 aydır süren bir mide yanması mevcut kesinlikle ne yapsam geçmiyor ve canım çok yanıyor ne yapmalıyım bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz?

 36. EMİNE 22/10/2015 at 09:23 #

  Merhabalar, 1995-2000 yılları arası iş stresinden kaynaklanan aktif ve kronik düedonel ülsere yakalandım. Süt hiç iyi gelmedi. 5 yıl perhiz ettim. Ayrıca doktorların verdiği ilaç tedavisini kullandım. Her ilaç tedavisi sonrası olmak üzere 3 defa endoskopi yaptırdım ve ben bu ülseri iyileştirdim. Mutlaka doktora gitmenizi öneririm. Gece-gündüz/aç-tok hiç fark etmez ağrı çok şiddetli oluyordu. Tedavi olmazsa kansere kadar uzanabilir. Herkese acil şifalar. dilerim.

 37. Alpaslan 10/11/2015 at 08:17 #

  Yukarıda bahsedildiği üzere, herkesin bünyesi farklı farklı. Birine iyi gelen bir şey, bir başkasına iyi gelmeyebilir. Ben yaklaşık 10 yıldır bu dertten mustaribim. Yani profesyonel mide hastasıyım diyebilirim:) Kullanmadığım ilaç, gitmediğim doktor kalmadı diyebilirim. Mide ülserinin ve midedeki asit üretiminin artmasının en önemli sebebi nedir aslında, biliyor musunuz? Bir çok hastalıkta ana unsur olan, stres tabii ki..

 38. oguz 21/12/2015 at 14:54 #

  Stres yapmayın, sigara içmeyin, nane çiğneyin ya da içerisinde nane olan şeylerden tüketin naneli bal mesela.

 39. ali haydar 26/02/2016 at 18:30 #

  Sarı leblebi sıcak süt çok güzel geliyor.

 40. sabri 08/03/2016 at 16:54 #

  arkadaşlar her mide ağrısı, krampı mide ile alakalı olmayıp safra kesesi ile alakalı da oluyor
  eğer şunlar oluyorsa (bu teşhis değil yaşadıklarım belki yardımcı olur)
  hafif ateşlenme gibi ter geliyorsa ardından hafif üşüme sonrasında mide kramplarına sırtta ağrılara sebep oluyorsa safra kesesiyle bağlantılı olabilir
  ve ayrıca dilinize bakın (orta kısımlar sarı ise dilde çatlaklar var ise yan kısımlarda diş izleri var ise bunlar safra kesesi bağlantılı ya da karaciğer de sıkıntı olabilir)
  burda ki yazılanlar yol göstermek için hemen bu diye kendiniz teşhis koymayın kendinizde araştırın ama ilk önce doktora gidin

  • Mustafa 02/06/2017 at 12:46 #

   Sabri beye katılıyorum ve o ateşlerden sonra muayene sonrası safra ameliyatı oldum düzeldim fakat dietime dikkat etmediğim için göğüs kafesimin birleştiği yerde ağrılarum oluştu şimdi tedavi görüyorum

 41. ayşegül 31/03/2016 at 18:17 #

  benimde mide ağrılarım epey şiddetlendi haşlanmış patates ve muz baya hafifletiyor ayrıca tarçın ve balı karıştırıp macun kıvamında yiyorum baya etkisi oluyor tavsiye ederim

 42. gizem 14/04/2016 at 13:00 #

  mide ülserinden hayatım mahvolmuştu. arkadaşım bana yemeklerden önce 1 kaşık mesir macunu ye, yemeklerden sonrada mutlaka 1 bardak ebegümeci çayı iç dedi. inanın düzenli yaptım. 1-2 hafta olmadan agrılarım yok oldu. duadenol ülser vardı,2 kez endoskopi oldum.bir sürü hap kullandım ama anlık geçiyordu. 15 yıl önce kullanmıştım bitki ve macunu inanın hiç bir şeyim kalmadı. sırtıma vuruyordu agrısı, su içince bile agrıyordu. Darısı sizlere.inşallah bana da nazar degmez.

 43. mehmet 21/04/2016 at 06:09 #

  Mide rahatsızlığına en büyük etken stres, sıkıntı ve bilinçsiz beslenmektir. Yorumlarda yazılan çoğu besinleri ve ilaçları zamanında ben de kullandım. Ama hiçbirinin faydasını görmedim. Çünkü stresten kendimi bir türlü uzaklaştıramadım en sonunda (tip dilinde mide ca) diye tabir edilen mide kanserine yakalandım ve ameliyatla midemin tamamı alindi şu an Allaha şükürler olsun her hangi bir sıkıntım yok. Bir abi bir kardeş olarak size tavsiyem ne kadar başarabilirseniz bilmem ama kendinizi fazla strese ve sıkıntıya sokmayın, (bir de kesinlikle uzmana ve doktora danışmadan ilaç ve diğer ürünleri kullanmayın) mide çoğu şeyi hazmediyor ama stresi hiç hazmedemiyor hepinize sağlıklı ve mutlu yasam dilerim.

  • Aysel 05/06/2016 at 09:35 #

   Allah wefa versin hamiya… mende nece illerdi ki mede probleminen eziyet cekirem Mualice aldim ama dietani pozunca yenide agrilar geri qayidir En yaxwisi kartof, havuc suyudu. yemeklere de dikkat edilse duzeler

 44. esra 28/05/2016 at 17:40 #

  Merhaba arkadaşlar bende bir sene olmak üzere mide ağrısı cekiyrm midem yanıyor iştahsızlık oluyor yemek yeme isteğim gelmiyor ve nerdeyse bir haftadır ağrısı sırtıma kadar vuruyor daha önce doktora gittim ilaç yazdı bir sure agrim olmadı ama şimdi yine başladı doktara gidip.endoskopi yaptırayım mi zararı var mı çok ağrı oluyor mu ???

 45. KUDRET NARI 14/06/2016 at 16:07 #

  Hayret, kimse KUDRET NARI ndan bahsetmemiş. Mide veya sindirim sistemi sorunları deyince ilk akla gelen ve mutlaka denenmesi gerekenlerden halbuki. (Ağustos sonu – Eylülün ilk haftası gibi pazarda oluyor) .. Bir de denemedim ama Prof. Saraçoğlu da Havuç Suyu ve Ayn-ı Sâfâ (portakal nergisi) bitkisinin çayını öneriyor.. Ki havuç suyunun da mideye iyi olduğu bilinir zaten (genelde kök – yumru gibi bitkiler özellikle mideye ve genel anlamda vücuda faydalıdır zaten) ..

 46. Demet 20/07/2016 at 16:39 #

  Arkadaslar son zamanlarda ne zaman yumurta yesem mıgde agrısından delırıcek gıbı oluyorum ???
  Doktora gıtmekte ısıme gelmıyor duzenlı ılac kullanabılecek bırı degıl evde yapılabılecegım bır seyler varmı acaba paylasırsanız sevınırım ?

 47. turgut 25/07/2016 at 11:15 #

  acikdiginiz zaman tatli kaşigi bal ve cay bardagi ilık su icin ve bir saat birşey yemeyin inanin her acikdiginizda yapin sagliga kavuşuesunuz ( bildıginiz kişiden hakiki bal olmali))

 48. ecemsu 21/08/2016 at 05:17 #

  Arkadaşlar Benim de midem bulanıyor ve ağrıyor Burnuma kusmuk kokusu gelior , yemek yiyemiyorum görür görmez yemekleri midem bulanıyor , sürekli su tüketiyorum ,lütfen bana yardım Edin midemin ağrıması ve bulunması yetmiyormuş gibi birde halsizlik var ….. önerileriniz Benim için çok önemli teşekkür ederim…..

 49. Hakem 06/10/2016 at 14:12 #

  Dengeli beslenin yağlı, tuzlu,şekerli, hamur işi,az yeyin dokuz karının yediğini yerseniz birde bir karının çıkardığını çıkaramazsanız sorun büyük olur.

 50. Ramazan 18/12/2016 at 16:18 #

  Benim midede reflü ve ülser mevcut midede yanma olduğunda çiğ pates yumurta büyüklüğünde yeyince beş dakika içinde ağrı ve yanma anında geçiyor denemede fayda var.allah sağlık ve afiyet versin tüm hastalara.

 51. Ensar Yaralı 29/12/2016 at 15:59 #

  Baylar Bayanlar herkese sağlık esenlikler dilerim. Ben mide -bağırsak rahatsızlıkları ile lise yıllarında daha sonralarıda reflü ilede daha sonra tanıştım yani ne zamanki ev yemeği dışında lokantalarda ,yurt yemekhanelerinde ,işyerleri yemekhanelerinde vs yemek yemeye başladım bendede dayanılmaz ağrılar olmaya başladı. Devlet hastanekeri,üniversite ve özel hastanelerden tutun ünvanı prof olan dahiliyeci ve gastroentoloji uzmanlarına gittim sayısız röntgen sayısız endoskopi ve kolonoskopi çektirdim yaptırdım. Kimi bağırsaklarda polip olduğunu ve temizlediğini söyledi vs vs kimi yemeyle içmeyle alakalı değildir dedi. Kimi beyaz renkte sıvı (mukain ) mide ilacını devamlı içmemi söyledi. Bana göre en doğru olanlardan biri genel cerrah tarafından söylendi bağırsaklardaki boğumların zayıf olduğunu ve karın zarına yapıştığını ağrının sebebinin olacağını ayrıca yediklerin ve içtiklerinle ayrıca stres ,uykusuzluk ve yorgunlukla alakalı olarakta daha arttığının teşhisini koymuştu. Bir müsait zamanda gel karnınızı açalım dedi. Ben başka bir dahiliye uzmanına gittim kendiside tanıdıktı. Söylediği şuydu Ensar Bey bu ağrılar senin ömür boyu arkadaşın ancak fazla nüksetmemesi için şunlara dikkat et.1-Acı yeme 2- Çiğ soğan ve sarımsaktan uzak dur yiyeceksen pişirilmişinden ye.3-Domatesten uzak dur yiyeceksende kabuğu mutlaka soyulmuş olsun ve pişirilmişini tercih et.Sonuç olarakta problemlerini dışarı aksettirmeyip kendi içine atıyorsan bu ağrılarla arkadaşlığın uzar gider .

 52. Aziz 26/01/2017 at 18:01 #

  Mideyi koruyan doğada bir çok bitki var.çam ağacı reçine sini ezip toz haline getirip bir corba kaşigi kadar ciğneyip yutulduktan sonra mideye yararli çok faydası var mide yanması ekşime ağrılar ortadan kalkıyor. Sonrası çalışması daha sağlıklı hale geliyor.

 53. Halkın dostu 13/03/2017 at 19:33 #

  Arkadaşlar saf zeytinyağ ve takin mide dostu tahin midedeki yaralara iyi gelir ülser gastirit zeytini çekirdeği yutun iyi gelir

 54. burak 27/03/2017 at 18:05 #

  mide ağrısını bılmyıorum ama yanmaya karşı en iyi yicek kudret narıdır özellıkle ballı olanlarından alırsanız 1 taşla 2 kuş vurmus olursunuz balda ıyı gelır mıdeye ek olarakta süt mide asitini baskılar yanmayı alır ama arkadaşlar onemlı olan agrıyı yada yanmayı nasıl durdurcanız degıl bunun altında yatan sebebı bulup tedavı etmelısınız gastrıt tedavi edılmedı takdırde mıde kanserıne ülsere bır cok hastalıga davetıye cıkarıyor saglınıza deger verıyorsanız doktorların soledı yıceklerden uzak durmalısınız ve en kısa surede tedavı etmelısınız o mideyi

 55. Zarina 27/03/2017 at 18:14 #

  Her keze merhabalar. Mide agrisina zencefil gercekten iyi gelirmi? Bazıları olmaz demişler bazıları faydalı demisler ikisinin arasinda kaldim. Senelerdir mide agrisi cekiyorum Dr gitmekten cok korkuyom endeskopiden dolayi ) Agrini aninda kesecek bi çözüm varsa lütfen yardımcı olun. suan antibyotik kullaniyom ama mide koruyucuda aliyom 4 gündür simdi birden agri kurultu girdi mideme. Simdiden herkeze tsklr iyi aksamlar.

  • Veysel 24/05/2017 at 23:58 #

   Kardeşim endoskipiden niye korkuyorsun ya ilerde çok pişman olursun çok basit bazı yerlerde uyutuyorlar bile git tedavini ol bence

 56. omarkuafor 17/05/2017 at 21:13 #

  Merhaba mide fıtığı ameliyatı oldum 4 gün önce doktor bana sulu sıvı yumuşak şeyler tüket dedi ama genede yanma hissi var . Liste hallinde bana önerisi olan var mı acaba ?

 57. Özlem 07/08/2017 at 14:44 #

  Arkadaşlar mide sorunlarının önemli bir kısmı safra taşlarından kaynaklanır. Diğer bir etmen ağızda eksik diş nedeniyle yetersiz çiğneme. Yetersiz çiğneme mideye çok fazla yük binmesine sebep oluyor. Aşırı yağlı kızarmış yiyecekler de mideyi yorar, ağrımasına ve gaza sebep olur.
  Antibiyotik kullanımı mide florasını bozarak gaza ve ağrıya sebep olabiliyor. Eczaneden alabileceğiniz probiyotik şaseler işe yarıyor.
  Ağrı başlayınca mide düzenleyici ilaçlar gerekiyor. Yoksa haftalarca sürünürsünüz. Dahiliye uzmanları da verebilir bu tedavileri. Malum gastroenteroloji uzmanıma muayene olmak kolay değil.

Bir cevap yazın