Maydanoz Suyunun Faydaları

A, C ve K vitamini bakımından oldukça zengin olan maydanoz, aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum içerir. Bu özellikleri ile sadece salatalarda kullanılan bir bitki olarak değil, daha sağlıklı olmak ve çeşitli hastalıklardan korunmak için tüketilen bitkiler arasında yer almaktadır.

data-ad-region="test">

Maydanoz ve maydanoz suyu geleneksel olarak böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, sindirim sorunları, ödem, adet dönemi problemleri, astım ve öksürüğe karşı kullanılır. Bu sağlık koşullarının hepsine birden iyi gelip gelmediği konusunda net bir bilgi için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Ancak yine de, genel sağlık için kritik önem taşıyan vitamin ve mineralleri içeren bu bitkiyi daha fazla tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Maydanozun Besin Değeri

1 yemek kaşığı (yaklaşık 4 gram) taze maydanoz; günlük C vitamini ihtiyacının %8’ini, kalsiyum ihtiyacının %1’ini, demir ihtiyacının %1’ini, A vitamini ihtiyacının %6’sını, K vitamini ihtiyacının %77’sini, folat ihtiyacının %1’ini karşılar.

Maydanoz aynı zamanda E vitamini, B6 vitamini, çinko, fosfor, besin lifi, magnezyum ve bakır mineralleri açısından çok iyi bir kaynaktır.

Maydanozun Faydaları

İdrar Söktürücü: Maydanoz güçlü bir idrar söktürücüdür ve ödemin atılması için yaygın olarak kullanılır. Bu özelliği ile, safra ve böbrek taşlarının vücuttan daha kısa sürede atılması için geleneksel olarak tüketilen bitkiler arasında yer alıyor.

Ancak safra veya böbrek taşınız varsa düzenli olarak maydanoz suyu içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririm.
data-ad-region=”test”>

Öksürük ve Sinüzit: Maydanoz suyu, hastalık veya alerji nedeniyle artan mukusun vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda sinüslerin dolduğu ve öksürün arttığı zamanlarda maydanoz çayı veya suyu içmek iyi gelir.

Gaz: Yemeklerden sonra gaz sorunu yağıyorsanız maydanoz suyu veya çayı içebilirsiniz. Gazı azaltmak için maydanoz çayını çok hızlı içmeyin, her 2-3 dakikada bir kaç yudum alın.

Göz Sağlığı: Maydanoz, göz sağlığı için kritik önemi bulunan A vitamini bakımından zengindir. A vitamini retinada ışık hassasiyetini sağlayan “rodopsin” pigmentinin üretilmesinde kullanılır.

Cilt Sağlığı: Cilde esnekliğini veren ve yaşlanmanın etkilerini geciktiren kolajen üretiminde C vitamini kullanılır.

Yüksek oranda C vitamini içeren maydanozu düzenli olarak tüketerek cildin ihtiyaç duyduğu C vitaminini yeterli oranda almasını ve kırışıklıkların gecikmesini sağlayabilirsiniz.

Kanserden Korunma: Maydanozun özellikle kolon, meme ve cilt kanserinden korunmak için önerilen bitkiler arasında yer alıyor. Fakat böyle bir faydası olup olmadığı konusunda yapılan çalışmaların sayısı şu anda yetersiz.

Ancak hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalarda, maydanoz da bulunan “carnosol” adlı bileşenin kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği tespit edilmiş.

Kilo Verme: Çoğu diyet listesinde maydanoz çayı veya maydanoz suyunun yer aldığını biliyoruz. Bunun nedeni aslında maydanozun yağ yakmaya, kilo vermeye değil, vücutta bulunan fazla suyun atılmasına yardımcı olmasıdır. Maydanoz, idrar söktürücü etkisiyle ödemin atılmasını hızlandırır.

Kalp Sağlığı: Maydanoz, en önemli B vitaminlerinden biri olan folik asit içerir. Folik asit, vücutta yüksek oranlarda bulunduğunda direkt olarak damarları tahrip eden “homosistein” adlı molekülün nötralize edilmesinde kullanılır.

Romatoid Artrit: 20.000 kişinin katıldığı bir araştırmaya göre, gıdalar yoluyla en az miktarda C vitamini alanlar, romatoid artrit’in en çok görüldüğü kişiler.

En iyi C vitamini kaynaklarından biri olan maydanozu daha sık tüketerek bu hastalığa yakalanma riskinizi önemli oranda azaltabilirsiniz.

Böbrek Sağlığı: Yukarıda maydanoz ve maydanoz suyunun böbrek taşının vücuttan atılmasını hızlandırmak için geleneksel olarak tüketildiğinden bahsetmiştim.

Maydanoz aynı zamanda, herhangi bir böbrek rahatsızlığı olmayanlara da, böbrek fonksiyonlarının geliştirilmesi ve sodyumun böbrekler tarafından işlenmesinin kolaylaşması için önerilmektedir.

Ağız Kokusu: Maydanozda bulunan klorofil kronik ağız kokusunu giderir ve nefesi tazeler. Bitkiye yeşil rengini veren klorofil aynı zamanda kanı temizler ve yeni kırmızı kan hücresi üretimini destekler.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz yaprakları oldukça küçük olduğu için 1 bardak dolusu saf maydanoz suyu hazırlamak pek kolay değil ve bu miktarda saf maydanoz suyunun bazı yan etkileri olabilir. Zaten sadece maydanoz suyunun tadı acı gelecektir.

Hem acılığını almak hem de içeceğinizi daha kolay hazırlamak için maydanozu havuç, kereviz, salatalık, domates suyuyla birlikte kullanabilirsiniz.

Ne kadar farklı renkte sebze kullanırsanız o kadar iyi, çünkü farklı renklerdeki sebzeler farklı vitamin ve mineraller içerir. 1 bardak maydanozlu sebze suyu için 6-7 dal maydanoz kullanmanız yeterli.

Sebze suyu hazırlamak için katı meyve sıkacağına ihtiyacınız olacak. Evde katı meyve sıkacağı yoksa maydanoz çayı yapabilirsiniz. 1 büyük bardak maydanoz çayı hazırlamak için 10 adet maydanoz yaprağını kaynamış suya atın ve 10 dakika kadar bekletin. Çayınızı tatlandırmak bal veya limon kullanabilirsiniz.

Uyarılar, Önlemler

Hamileler, kasılmalara neden olabileceği için maydanoz suyu içmemelidir. Maydanoz suyunun günde 30-50 ml’den fazla tüketilmesi önerilmez.

İdrar söktürücü ilaç veya herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız maydanoz suyu içmeden önce olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , , ,

Maydanoz Suyunun Faydaları hakkında 31 yorum yapılmış

 1. nevcihan 22/07/2015 at 17:58 #

  süperrr tşk

 2. ilayda 06/09/2015 at 10:33 #

  Kokusundan kusacaktım ama…

 3. Haldun 24/09/2015 at 14:10 #

  Teşekkür ederim, çok faydalı şeyler öğrendim. Elinize sağlık…

  • Admin 28/09/2015 at 10:24 #

   Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

 4. Arzu 15/10/2015 at 04:50 #

  Bilgileriniz için teşekkür ederim. Aradığım soruların cevaplarına sayenizde ulaştım sağ olun.

  • Admin 16/10/2015 at 13:16 #

   Arzu Hanım vakit ayırıp yorum yazdığınız için biz teşekkür ederiz.

 5. Cicek 02/11/2015 at 22:24 #

  Merhaba yaklaşık 3 aydır her gün düzenle olarak esim ile beraber 3 demet maydanoz 5 salatalık (ufaklardan ) 1 adet limon ve 40 cm ebadında taze zencefil ile kati meyve sıkacağında sıkıyorum maydanoz biraz zor oluyor. 3 aydaki değişikliğe gelince hiçbir diyet yapmıyoruz tatlıyı aşırı seviyoruz gece uykudan uyanacak derece de ki esim 10 kg verdi. Ben ise 3 kg verdim ödem bende o kadar çok yoktu. Cildim parlıyor adet düzensizliğim ilk basta yoktu sonra 1 ay boyunca ara ara kanamalarım oldu fakat resmen içimin temizlendiği belliydi doktora danıştık bir sorun yok dedi ne de olsa kani temizliyor su an âdetim normalinden kısa sürüyor. Wc ye sürekli çıktığım için böbrek taşlarım yok oldu (biraz ağrılı oldu ama buna şükür:)) tok tutuyor sigara kullanıyoruz fakat o karışımı içtikten sonra pek istemiyoruz öksürük konusuna gelince biraz artıyor çünkü sigara da kullandığımızdan dolayı içimizi temizliyor.

  • ekin serin 10/12/2015 at 02:38 #

   Çiçek Hanım karışım hakkında biraz daha detay verir misiniz sadece sularımı kullanılıyor?

  • nur 21/04/2016 at 20:23 #

   Peki bu karisimi ac mi? tok mu? Nasil kullaniyoruz acaba?

  • Muhammed Baykul 10/03/2017 at 10:00 #

   3 demet maydanoz kişi başı 1,5 maydanoz demeti çok değil mi hergün için?

  • Birol ÖZGEN 04/04/2017 at 07:14 #

   Çiğdem hanım selam bu karışımın sadece suyunumu içiyoruz malum çok şeyler var ama insan çekiniyor

 6. Duygu 06/11/2015 at 14:57 #

  Ankisiyete panik atak hastasıyım ilaç kullanıyorum bunu içebilir miyim herhangi bir yan etkisi olur mu?

 7. Cigdem 15/11/2015 at 11:40 #

  Allah razı olsun.

 8. Gül 06/12/2015 at 21:48 #

  Benim ablam aynen bu tarifle içmeye başlamış maydanoz suyunu fakat kimseye söylememiş bir süre sonra çok kilo verdiğini fark ettik sorduğumuzda tarifini verdi. Çok kiloluydu ve inanılmaz iştahlı bir bayan o kadar yemesine rağmen bu kadar çok kilo verdiyse herkes verebilir. Ayrıca adet düzensizliğine de çok iyi geliyor. Sürekli idrara çıkmanıza da neden oluyor. İçinizdeki iltihapları temizlediğine içmeye başladıktan sonra göreceksiniz.

 9. elif 10/12/2015 at 21:04 #

  Adet olmuyordum tam 6 gün gecikmişti maydanoz suyunu sadece 2 gün içtim ve 2. Gün hasta oldum gerçekten mucize. Tavsiyem tadı kotu de gelse limonla harika oluyor deneyin göreceksiniz ????

 10. Atakan 26/12/2015 at 23:37 #

  Teşekkür ederim, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 11. nimet 30/01/2016 at 19:51 #

  İyi günler bende maydanozu suyla kaynatıp içilecegini duydum ve öyle yapıyorum acaba bu şekilde faydası olur mu?

 12. burcu 10/03/2016 at 14:34 #

  İdrar yollarında iltahap var..ilaç kullanıyorum ama denesem bi sıkıntı olurmu

 13. Sermin CARİM 28/03/2016 at 10:32 #

  çok faydasını görüyorum sadece yeşil olarak sabah kahvaltısın da tüketiyorum..

 14. Melıha 20/05/2016 at 17:44 #

  Adet söktürmeye faydası oluyor mu deneyeniniz var mı?

 15. Yagmur 01/06/2016 at 20:54 #

  Bende katnatıp içiyorum idrar yolu enfeksiyonunda inanılmaz faydası var iki gün sabah aksam içiyorum hemen yanmayı kesiyor

 16. Ruken 21/07/2016 at 21:38 #

  Ben hepatit B taşiyicisiyim ve degerlerim çok yuksek cikti Internet te arastirdim maydanoz suyunun iyi geldigini goruyorum Limon ekleyerek icmemde bi sakinca varmi acaba yada baska onerileriniz…

 17. Erdem Akdemir 10/08/2016 at 06:29 #

  Bende denemeye başladım kilom yok maksat göbek bölgemdeki yağlarımın erimesine yardımcı olmak biberiye yağı sürerek ve spor yaparak umarım istediğim sonucu alırım herkese kolay gelsin ^^

 18. rengin demirci 18/08/2016 at 21:44 #

  peki bu suyu hangi vakitlerde içmeliyiz

 19. Hakan KIZILDEMİR 02/10/2016 at 19:50 #

  Merhaba ben belki abartıyorum ama bir demetin 3 te birini blendire koyup içine biraz su 1 çay bardağı ve daha sonrada yarım limon sıkıyorum ve sürekli onu blendirde iyice incelene kadar döndürüyorum ve daha sonrada üzerine bir bardak soğuk su koyuyorum yaz olduğu için hava soğuksa normal koyuyorum.Mis Çok harika tadı oluyor ayrıca onu içmediğim gün halsiz bitkin ve midemde sıkıntılı oluyor tavsiye ederim. gözlere de çok iyi geliyor .emin olun iyi olmasa yarım satır yazardım…

 20. Dilek 12/10/2016 at 17:09 #

  Slm yemekten sonramı yemekten önceki 1 bardak mi birde ben bidee kaynatım hergün içsem olurmu

 21. Dilek 12/10/2016 at 17:10 #

  Bir demet kaynatım

 22. Eda 28/04/2017 at 06:19 #

  Merhabalar dün akşam bende denedim kaynatarak yaptım minik bir tencereye biraz su koydum yarım demetten biraz daha az maydanoz 2-3 yaprak nane, 1 yaprak dere otu ve birkaç damla limon sıktım kaynattım bir güzel ılık olunca 1 bardak içtim gece rahat uyudum ve sabah erkenden uyandım 1 bardak daha içtim işe gelirken halsizlik bitkinlik yok oldu diyebilirim hem kilo vermek hem de bitkinliğimin gitmesi için başladım değişimleri yeniden yazacağım size çok faydalı bir kür yengem de denedi o da çok memnun tavsiye ederim hem tadı da hiç öyle kötü değil harika

  • Demirci 18/06/2017 at 08:23 #

   Faydasını gordunuzmu?

 23. Zümrüt 16/05/2017 at 18:14 #

  Merhaba ben duyduki maydonoz suyu günlük yapılması gerektiğini ertesi günü içilmemesini doğrumu acaba

 24. Çiğdem 23/05/2017 at 19:10 #

  15 dal maydanoz 2 kaşik limon 1 bardak suyla blendırdan gecirip her sabah kahvaltidan 20 dk önce içiyorum.Bu kürü 15 gün boyunca aksatmadan yapiyorsunuz sonra 5 gün ara verip bi 15 gün daha devam ediyorsunuz en son 6 ay ara verip tekrarliyorsunuz.Bende çok faydasini gordum karaciğer yaglanmasi vardi bende ve bu yüzden dolayi yüzumde sivilcelr vardı onlar azaldı onun dısında vücuda enerji veriyor yorgunluk hissiniz ortadan kalkiyor.

Bir cevap yazın