L Carnitine (L Karnitin) Nedir? Kullanımı, Yararları ve Zararları

L carnitine (bazı kaynaklarda sadece carnitine olarak da geçiyor) vücut tarafından doğal olarak üretilen ve “yağ oksidasyonu” adı verilen süreçle, yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan ikincil (nonessential) bir amino asittir.

data-ad-region="test">

L carnitine aynı zamanda çeşitli hastalıkların önünü açan “oksidadif stresi” azaltmaya yardımcı bir bileşendir. Vücudumuz L cantitine’i karaciğer ve böbreklerde üretir, kas, kalp, beyin ve spermde depolar. Vücut tarafından üretilen karnitin miktarı çoğunlukla yeterlidir.

Ancak bazı kişilerde, çeşitli nedenlere bağlı olarak carnitine üretimi yeterli olmayabilir veya üretilen carnitine dokulara gerektiği gibi taşınamayabilir. Örneğin anjin ve bazı ilaçların carnitine üretimini olumsuz etkilediği bilinmektedir.

L Carnitine Amino Asidinin Öne Çıktığı Sağlık Koşulları

Bir antioksidan gibi çalışarak çeşitli hastalıkların oluşma ve gelişme sürecini hızlandıran “serbest radikallere” karşı vücudu koruyan L carnitine, bu özelliği ile kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere beslenme bozuklukları, diyabete bağlı komplikasyonların tedavisinde ve bu hastalıklardan korunma sürecinde ön plana çıkmaktadır.

Anjin: Çeşitli klinik araştırmalar L carnitine ve propionyl-L-carnitine’in sabit anjini bulunan hastaların göğüs ağrısı yaşamadan egzersiz yapabilmelerine yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

Ancak uzmanların, anjin hastalarının L carnitine takviyesi kullanarak kendi kendilerini tedavi yöntemine başvurmamalarını öneriyor ve alınacak karnitin miktarının bir doktor tarafından belirlenmesi gerektiğinin altını çiziyor.
data-ad-region=”test”>

Kalp Krizi: Kalp krizi sonrası, bir sonraki olası ataktan korunmak için alınan geleneksel ilaçlarla birlikte carnitine takviyesi kullanımının 2. kalp krizi riskini daha da azalttığı yönünde bazı çalışmalar mevcut.

Bu konuda yapılan her araştırma aynı sonuca sahip olmadığı için carnitine takviyesini kalp krizi ilaçlarıyla birlikte kullanıp kullanamayacağınızı doktorunuza danışmalısınız.

Periferik Damar Hastalıkları: Klinik araştırmalar, L carnitine takviyesinin akut damar tıkanıklığı veya damar sertleşmesi nedeniyle yaşanan periferik damar hastalıklarının, bacaklarda kramp ve ağrı gibi belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahip.

L carnitine, damar tıkanıklığı nedeniyle bacaklara daha az kan gitmesi sonucu yürüme zorluğu çeken hastaların bu şikayetlerinin azalmasına yardımcı olan takviyeler arasında gösteriliyor.

Diyabetik Nöropati: Kan şekeri seviyesinin uzun süre yüksek değerlerde kalması, sinirlerin hasar görmesine ve buna bağlı olarak hastanın başta kol, bacak ve ayaklar olmak üzere vücudun çeşitli noktalarında his kaybı ve ağrılar yaşamasına neden olan “diyabetik nöropati” L carnitine ile azaltılabilir.

Bu alanda yapılan çalışmalar acetyl-L-carnitine’in tahrip olan sinirlerin yenilenmesine yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak bu konuda daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Alzheimer Hastalığı: Carnitine’in Alzheimer hastalığını durdurmaya faydası olup olmadığı konusunda yapılan araştırmalar karışık sonuçlara sahiptir.

İlk zamanlarda yapılan çalışmalar acetyl-L-carnitine’nin Alzheimer’in ilerleyişini yavaşlattığı yönünde sonuçlara sahipken, daha sonra, daha iyi dizayn edilmiş ve daha geniş kitlelerle yapılan araştırmalar da karnitinin Alzheimer veya bunamaya herhangi bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar devam etmektedir.
data-ad-region=”test”>

Böbrek Hastalıkları ve Diyaliz: Karnitinin üretilmesinden böbrekler sorumlu olduğu için böbrekleri etkileyen hastalıklar karnitin seviyesinin düşmesine yol açabilir. Bu durumda doktorunuz karnitini takviye şeklinde kullanmanızı önerebilir.

Sperm Sayısı Azlığı: Erkeklerde sperm sayısı azlığı carnitine seviyesinin düşüklüğüne bağlı olabilir. Uzmanlar L carnitine takviyelerinin sperm sayısını ve kalitesini arttırabileceğini belirtiyorlar.

Sertleşme Bozukluğu: Diyabet hastası ve prostat ameliyatı sonrası sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin katılımıyla yapılan öncü araştırmalarda, propionyl-L-carnitine’nin erkeklerde sertleşme bozukluğu tedavisine yardımcı olabileceği sonucu elde edilmiş.

Hipertiroidzm: L-carnitine, aşırı aktif tiroidin neden olduğu uykusuzluk, sinirlilik hali, çarpıntı ve titreme gibi belirtileri azaltmak için kullanılabilir. Olası yan etkilerden korunmak adına hipertiroidi olan hastalar carnitine kullanımı konusunda doktorlarına danışmalıdır.

Sportif Performans: Çoğu atlet spor müsabakaları öncesi L carnitine takviyesi kullanmaktadır. Ancak ABD merkezli “Ulusal Sağlık Enstitüsü” (National Institutes of Health) 20 yıl boyunca yapılan araştırmalarda, L carnitine takviyesi kullanmanın, sağlıklı kişilerde fiziksel performansı arttığı yönünde herhangi bir sonuç elde edilmediğinin altını çiziyor.

L Carnitine Zayıflatır mı?

L carnitine takviyeleri, her ne kadar “kilo verme ilacı” olarak pazarlansa da böyle bir etkisi olduğu konusunda yayınlanmış, geniş çaplı bir bilimsel araştırma mevcut değil.

Ayrıca yapılan küçük ölçekli araştırmalar L carnitine takviyelerinin kilo kaybını hızlandırmadığı yönünde sonuçlara sahip.

Örneğin 2000 yılında “International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism”de sonuçları yayınlanan araştırmada, fazla kilosu bulunan 36 kadına 8 hafta boyunca L carnitine takviyesi verilmiş. 2 ay sonunda L carnitine kullanan grupla ve “placebo” verilen kadınlar arasında kilo farkı oluşmamış.

Hatta, 2005 yılında “International Journal for Vitamin and Nutrition”da yayınlanan bir diğer araştırmaya göre L carnitine takviyesi verilen hayvanların, her gün aynı kaloriyi almalarına karşın L carnitine kullanmayan hayvanlara göre daha fazla kilo aldıkları tespit edilmiş.

Ancak Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi makalesinde, L carnitine’in yağ kütlesini azaltarak kas kütlesini arttırmaya ve buna bağlı olarak kilo vermeye yardımcı olabileceği belirtiliyor.

L Carnitine İçeren Besinler

Kuzu eti başta olmak üzere kırmızı et ve süt ürünleri doğal L carnitine bakımından zengin besinlerdir. Ayrıca balık, kümes hayvanları, kuşkonmaz, avokado ve buğday L catnitine içeren besinler arasındadır.

Fazla L Carnitine’in Zararları

Günde 3 gram ve 3 gramdan fazla L carnitine tüketimi mide bulantısı, kusma, mide krampları, ishal ve vücut kokusunun artması gibi yan etkilere neden olabilir. Nadir olmakla birlikte, uzun süre doz aşımı kasların zayıflamasına ve nöbetlere yol açabilir.

Mide Bulantısı ve Kusma: Mide bulantısı ve kusma fazla L-carnitine’in en yaygın olarak görülen yan etkisidir. Bu yan etkiler çok şiddetli olmayabilir.

İshal: Günde 5 gramdan fazla L carnitine takviyesi kullananlar ishal olabilir. İshal hafif seyredebilir ve 2-3 gün içinde kendiliğinden geçebilir.

Kaşıntı: L carnitine takviyesi nadir olarak kaşıntıya yol açabilir. Bu yan etki genellikle yüksek dozlarda görülmektedir.

Vücut Kokusu: L carnitine takviyesi kullanmak vücut kokunuzu değiştirebilir. Günde 3 gramdan fazla L carnitine takviyesi alanlarda vücut kokusu artabilir. Doz azaltıldığında koku kendiliğinden ortadan kalkar.

Nöbetler: L carnitine takviyeleri, geçmişinde çeşitli sağlık koşulları nedeniyle nöbet geçiren kişilerde nöbet sıklığını ve şiddetini arttırabilir.

Hamilelik ve Emzirme Dönemi: L carnitine takviyesi kullanmanın hamilelik ve emzirme dönemlerindeki etkisi konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Olası Yan etkilerden korunmak adına bu gibi hassas dönemlerde herhangi bir besin takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Herhangi bir sağlık koşulu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız L-carnitine takviyesi kullanmaya başlamadan önce olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alınız. Ayrıca damar sertleşmesi sorunu olanlar, siroz hastaları, hipotiroidi olanlar, karaciğer veya böbrek hastalığı bulunanlar ve yüksek tansiyon hastaları doktor kontrolü dışında karnitin takviyesi kullanmamalıdır.

L Carnitine Nasıl Kullanılır?

Farklı sağlık koşulları için önerilen carnitine dozları değişmektedir. Aşağıdaki günlük kullanım miktarları çeşitli araştırmalardan elde edilen* kullanım miktarlarıdır. Ancak sizin sağlık koşullarınıza, yaşınıza ve hangi nedenle L carnitine takviyesi kullanmanız gerektiğine bağlı olarak miktar değişebilir. Size en uygun dozaj için doktorunuza danışabilirsiniz.

L Carnitine Eksikliği Yaşayan Yetişkinler: Günde 990 mg’lık tabletlerden 3 adet.
Göğüs Ağrısı: 1 günde 2 adet 1 gramlık tablet.
Kalp Krizi Sonrası: Günde 2-6 gram arası.
Hipertiroid: Günde 1-2 gram arası.
Erkek Kısırlığı: Günde 2 gram L-carnitine ve 1 gram L-acetyl-carnitine.

*WebMD rakamları

Sağlık marketlerde L-carnitine, acetyl-L-carnitine ve propionyl-L-carnitine adlı besin takviyelerini bulabilirsiniz. L-carnitine yaygın olarak satılan ve en ucuz karnitin takviyesidir.

Acetyl-L-carnitine daha çok bilişsel bozuklukların ve hafıza sorunlarının tedavisinde kullanılır. Propionyl-L-carnitine takviyesi ise genellikle kalp ve damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olarak kullanılan karnitin takviyesidir.

D-carnitine takviyeleri doğal L-carnitine ile etkileşime geçerek istenmeyen yan etkilere neden olabileceği için tavsiye edilmemektedir.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , , , , ,

L Carnitine (L Karnitin) Nedir? Kullanımı, Yararları ve Zararları hakkında 35 yorum yapılmış

 1. Lalenur 25/02/2014 at 17:32 #

  Ben bu siteyi çok seviyorum daha 10 yaşındayım ama böbreklerim çok ağrıyor o yüzden buradan araştırma yapıp bir yerden bir liste yapıp yazıcıdan çıkardım ve artık öyle gıdalar tüketeceğim teşekkür ederim facebook sayfanızı da beğendim.

 2. Tunahan 07/04/2014 at 17:28 #

  Kilo verdirdiğine inanıyorum ben. 🙂

 3. umut 08/07/2014 at 08:10 #

  L-carnitine kullandım kullanıyorum çok faydalı geliyor belki gözde görülmez ama ruhen çok işe yarıyor.

  • Gul 10/07/2017 at 21:03 #

   Bu urunu kac ay kullanmamiz lazim?

 4. ferhat 21/10/2014 at 00:02 #

  Böyle bir açıklama yok yukarıda yazmış l carnitine kullanan daha kilo aldığı ortaya çıkmıştır diye. Spor ya0madan hiç bir halta yaramaz zaten.

 5. Susanna 04/01/2015 at 15:31 #

  Ben l-carnitine kullanıyorum haftada bir ya da iki kere ancak spora inebiliyorum. Bir saat yürüyüş bandında kalıyorum yürüyüş bandına çıkmadan önce bir kapak l-carnitine bir bardak suya döküp içiyorum. Bir saat sonra yapıyorum sporu gerçekten ise yaradığını düşünüyorum ama kesinlikle spor yapılmayacaksa durduk yere içilmemeli çünkü spora inicem diye içip uyuyakalmışım gerçekten rahatsız etti çarpıntı yaptı. bir huzursuzluk verdi. Ama spor yapınca ekstra terliyorsunuz ve tuvalete çıkarıyor. Uygun kullanılırsa tavsiye ederim ama tembellik etmemek lazım sporla desteklenince kilo kaybediliyor.

  • elmira 19/01/2015 at 16:13 #

   Selam. Azerbaycan’dan yazıyorum. Lütfen söyler misiniz kaç ml içiyorsunuz? Ben yeni aldım, L- karnitin 55000 yazıyor adı. 15 ml 825mg dir. 90 dakika bantta yürüyüş yapıyorum. Zayıflamaya yardım olur mu? Teşekkürler.

   • Salman 01/02/2015 at 11:18 #

    Merhaba öncelikle dikkat edilmesi gereken konu doz aşımına dikkat aşırı mide rahatsızlığı yaşatır. Çoğunlukla yanma hissi verir l karnitin. Vücudunuzun ve yaşınızın oranına göre haftada iki yada bir defa spordan 45 dakika önce kullanmanız öneririm ama lakin spor şart çünkü kaslarınız ve metabolizmanız çalışacağı için fazla yağları ter yolu ile atacaksınız buda su kaybına ve tuz kaybına neden olur bu konuları dikkat ederek kullanın.

  • bahar 27/08/2016 at 16:23 #

   aynen spor la birlikte zaten bunu içip spor yapmamak ne alaka

 6. nur 27/06/2015 at 11:55 #

  Alerjisi olan kullanmasını doktora danışmadan ben kullandım daha yarısını içmeden nefes darlığı oldu ve hala geçmedi acile yatırıldım kimse kullanmasın tavsiye etmiyorum.

  • bobaaannen 28/02/2017 at 16:14 #

   Senin alerjin varsa niye doktora danışmadan iş yapıyorsun? Ayrıca L-Carnitine içip obez gibi yatarsan nefes darlığı çekersin ve ne için alıyorsan da işe yaramaz. Burda saçma sapan yorumlar yapıp milletin aklını karıştırmaya gerek yok.

 7. can 12/07/2015 at 19:23 #

  Kalp ameliyatı geçirdim ve sizce bunu kullanmam kalbimi kotu etkiler mi?

  • Admin 16/07/2015 at 20:28 #

   Can Bey hassas bir konu, lütfen bir doktora danışmadan kullanmayınız.

 8. tunahan 21/07/2015 at 07:35 #

  L- carnitine zayıflatmaz sadece metabolizmayı harekete geçirerek daha hızlı yağ yakmanızı sağlar tabi düzenli spor yaparsanız.

 9. tafi 04/09/2015 at 01:46 #

  o***** cla 1350 mg ve be s****** L-carnitine 3000mg kullanıyorum ikisinden de günde 1 kapsül ve 1 paket atıyorum. kullanmaya başladığımdan beri ciddi uykusuzluk problemi yaşıyorum uyuyamıyorum esniyorum ama gözüm kapanmıyor. Bunun nedeni ilaçlar olabilir mi? İlk defa supplement kullanıyorum. Help me.

 10. Erdinç Gökhan 04/09/2015 at 08:57 #

  Merhabalar. L-carnitine’nin kullanım şekli markadan markaya değişiklik gösterir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Admin 08/09/2015 at 08:53 #

   Erdinç Bey güvenilir bir markanın ürününü edinmek ve ardından ürün kullanım talimatlarını iyi bilmek gerekir. Firmalar farklı dozda, farklı içerikli ürünler üretiyor olabilir.

 11. Büşra Koska 04/03/2016 at 20:26 #

  Merhabalar, Ben pulmoner emboli atlattım. Kan sulandırıcı kullanmaya devam etmekteyim. Düzenli olarak haftada iki gün yüzüyorum. Bu ilacı alıp yüzmeden önce kullansam yararı olur mu? Bir de kan sulandırıcı ile etkileşime giriyor mu?

  • Admin 08/03/2016 at 11:12 #

   Büşra Hanım lütfen doktora danışınız, ilaçlar etkileşime girebilir.

   • Arda 18/08/2017 at 13:11 #

    Vücudumda kızarıklıklar ve kaşıntı oldu sabah spordan önce 1 kapak shot yapıyorum.
    Su ile karıştırıp içsem dahamı iyu

 12. Elçin 09/04/2016 at 23:10 #

  Merhaba arkadaslar bu gun ilk defa spordan bir saat once kullandım ama ne yazikki hic uykum gelmio geceyi sabah edicem sanirim icinde bol kafein icerdigi icin uyuyamiyorum sanirim beni bi aydnlatin lutfenn..

 13. Alev 24/04/2016 at 07:05 #

  Merhaba ben carnitini 1 haftadır kullanıyorum her gün 45 dakika yürüyüşle tavsiye ediyorum göbek kısmındaki yağları gerçekten azaltıyor çok su içittiriyor ben bir bardak su zor içerdim şimdi 2 litre içiyorum.

 14. Barış Baldır 27/04/2016 at 11:13 #

  Ben 40 yaşında düzenli spor yapmaya çalisan ve iki gün yürüyüş yapıp 10 km. Bir gün sinleniyorum. Ürün şimdi elime geldi. Haftada 5 gün spor yapiyorum ortalama? Her spordan önce haftada 5 ölçek yapıyor kullanmamda sıkıntı olurmu.

 15. Kartal Yıldırım 27/04/2016 at 15:30 #

  Haftada 3 gün spor yapıyor ve spor öncesi bir doz (1800 mg) aldım. 3 dün karın ve bacaklarımda alerjik kızarıklık ve kaşıntılar basladi.
  L-carnetin yapmış olabilir mi? Halen steroid iğnesi ile tedavi görüyorum.

 16. Aydın 28/06/2016 at 22:10 #

  Ben eski milli yüzücüyüm ve cidden uzun süre sonra düzenli spora başladım ilk kullandığım anda etkisini gördüm ister 15 ister 55 dakika tempoda koşun ama cidden belli bir faydası oluyor zaten hızlı terleyen bir vücudum var bide bunu alınca iyice ter atıyorum ve uyuyamayan arkadaşlara tavsiye olarak KEFİR içsinler diyorum cidden çok işe yarıyor iyi forumlar.

 17. Sarı 07/11/2016 at 15:29 #

  Merhaba ben d vitamini ve magnezyum eksikliği için ilaç kullanıyorum L carnitine kullanmamda bir sakınca var mı

 18. Reyhan 03/03/2017 at 10:33 #

  Cidden çok yararlı bir site çokkkkkkk teşekkür ediyorum şahsım adına aradığım cevapları buldum:)

 19. 5442626721 04/03/2017 at 07:44 #

  Spor yapmadan sadece zayiflicam diye oturduğunuz yerde l-Cardiniti içmek bi işe yaramaz . Mutlaka sporla desteklenmeli. Likit planı kullanıyorum spor salonuna gitmeden yarım saat önce içiyorum sabahları protein agarlikli kahvaltı yapıyorum su tüketimine dikkat ediyorum. En az 1.5 saat spor yapıyorum. Spor yapmadığım günlerde içmiyorum sporla desteklenmesi şart. Yada normal hayat akışı dışında yasayacaginiz normalin üstünde yogun bir gün olmalı. Şeker hastasıyım kordizonla alınmış 30 km var buna rağmen çok güzel sonuçlar aldım sadece 6 kg yağ fazla kaldı çok güzel enerji veriyor spor yaparken yorumuyorum kiloda verdim cok mutluyum biz ayda 4kg hedefliyerek yola devam ediyoruz bunuda başardık artık 68kg oldum. Düzenli istikrarli şekilde devam ede bileceklere siddetle tavsiye ederim.

 20. Vahide 09/04/2017 at 01:23 #

  Merhabalar sitenizi ilk defa ziyaret ediyorum çünkü l carnitini ilk defa kullanıcam gerçekten açıklamalarınız aydınlatıcı arkadaşların tavsiyesi üzerine aldım 28 yaşında bir anneyim doğum sonrası kilolarından kurtulmak için aldım kilom 70 boyum 1.60 ama kilomdan hiç memnun değilim artı kilo gerçekten insana büyük bir yük kişiyi hantallaştırıyor sizce l carnitini ne kadar süre ve ne kadar dozajda kullanmam daha sağlıklı olur haftanın 3 gününden fazla spora gidemiyorum çocuğumu ihmal etmek istemiyorum zaten çalışan anneler hep bir vijdan azabı çekiyor bu yüzden çok fazla spora vakit kalmıyor l carnitin sizce doğurganlığı azaltır mı bilinmeyen yan etkileri vs var mı şimdiden teşekkürler.

  • Sg 13/05/2017 at 19:43 #

   Erkeklerde sperm sayısı , hızı ,kalitesi ve ileri hareketliliğini arttırdığı birçok çalışma İLE kanıtlanmış. Spor öncesi veya rutin kullanımı İÇİN yorum yapamayacağım

 21. spotlightkid 02/05/2017 at 10:52 #

  Karnitin dışarıdan takviye edildiğinde, vücudun karnitin üretimine negatif etkisi mevcut mudur?

 22. Barış 13/06/2017 at 23:21 #

  Sa bende penisilin alerjisi var kullanmamda sakınca olur mu

 23. gökalp 18/07/2017 at 11:33 #

  merhabalar bu L carniteyi yarindan itibaren kullanmaya basliycam yasim 47 nasil kullanmami tavsiye edersiniz gunde nekadar icmem ve spor yapmam gerekiyo beni aydunlatirsaniz sevinirim tesekkurler

  • Mfkfnfkmfkc 02/09/2017 at 16:00 #

   Merhaba. Bende kullanmaya başlıyıcam ama kullanmayı bıraktıktan sonra metabolizmamı bozar diye çok korkuyorum beni bilgilendirir misiniz kullanmayı bıraktıktan sonra metabolizma yavaşlıyor mu

 24. Sure 26/10/2018 at 10:35 #

  Ben her gun spor yapiyorum her gun L carnetin aliyorum cok guzel yag yakat, simdi qaliba dozu cok oldu bende bulanti ve ihsal yapti zann edersem bir iki gun ata verirsem iylesirim, cok iyi enerji veriyor ve yag yakiyor mutlaka spora kullanin

Bir cevap yazın