Kan Yapıcı Yiyecekler

Kansızlık olarak adlandırılan “anemi”, kanın yeterli miktarda kırmızı kan hücresi içermemesi durumudur. Kırmızı kan hücreleri organlara oksijen taşınmasında kullanılır. Kanla birlikte taşınması gereken oksijenin azlığı en çok sürekli yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini belli eder.

data-ad-region="test">

Anemi ya da kansızlık tüm dünyada kanla ilgili rahatsızlıklar arasında ilk sırada yer almaktadır.

Aneminin; genetik özellikler, kırmızı kan hücresi üretiminin azalması veya bu hücrelerin çeşitli nedenlerle tahrip olması gibi nedenleri olabilir.

Bazen gebelik, düzenli kan bağışı veya çeşitli hastalıklara bağlı olarak “geçici kansızlık” yaşanabilir. Kansızlık genel olarak yaşam kalitesini etkilediği, ilerleyen vakalarda ise ciddi hastalıklara yakalanma riski arttığı için dikkat edilmeli ve basit kan testleri ile kırmızı kan hücresi miktarı düzenli olarak ölçülmelidir.

Doktorunuz vitamin ve mineral takviyesi kullanmanızı önerebilir. Bu süreçte “kan yapıcı yiyecekler” olarak bilinen bazı gıdaları tüketerek, kırmızı kan hücresi üretiminde kullanılan demir ve folatı ihtiyacınız olan miktarlarda alabilirsiniz.

Kan Yapıcı Besinler

Kansızlığın farklı türleri olduğundan bahsetmiştim.

Dört ana başlıkta özetlemek gerekirse kansızlık,

1) vücudun yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretmemesinden,

2) mevcut kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalmasından,

3) kan kaybı, demir minerali bakımından zayıf beslenme ve

4) kronik hastalıklar, kurşun zehirlenmesi veya çeşitli böbrek rahatsızlıkları nedeniyle oluşur.

Bu dördü arasında en sık görüleni yetersiz demir nedeniyle kırmızı kan hücresi üretiminin azalmasıdır. Her anemi türü için tavsiye edilen “kan yapıcı yiyecekler” aşağı yukarı aynıdır.
data-ad-region=”test”>

Demir Çeşitleri: Kırmızı kan hücresi üretimi için hayati önem taşıyan demirin “heme” ve “non-heme” olarak iki farklı çeşidi bulunmaktadır.

Heme demir, hemoglobin içeren hayvansal gıdalarda (kırmızı et, balık ve kümes hayvanlarında, non-heme demir ise “et olmayan” kaynaklarda bulunan demirdir.

Heme ile non-heme demirin temel farkı, et ürünlerinden alınan demirin yaklaşık %15-35 vücut tarafından emilirken, et kaynaklı olmayan non-heme demirin %2-20 kadar vücut tarafından emilebilmektedir.

Non-heme demir C vitamini bakımından zengin gıdalarla (turunçgiller, lahana, çilek ve brokoli) alındığında vücut tarafından emilme oranı artar.

Demir çeşitleri ile ilgili bu kısa bilgiden sonra halk arasında kan yapıcı yiyecekler olarak adlandırılan, demir bakımından zengin ve kırmızı kan hücresi üretimini arttıran besinlere geçelim.

Aşağıda yüksek oranda demir içeren yiyeceklerin bir listesi bulunuyor ancak bu liste tüm zengin demir kaynaklarını içermemektedir.

Ayrıca listede bulunan bazı gıdalar yüksek kolesterol, yağ ve kalori içerikleri nedeniyle herkesin tüketmesi için uygun olmayabilir. Bu nedenle demir eksikliği yaşıyorsanız sizin sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programı için bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.

Kırmızı kan hücresi üretiminde önemli olan demir için tavsiye edilen günlük tüketim şu şekildedir; (Gebelik ve emzirme döneminde günlük demir ihtiyacı artar. Bu dönemlerde alınması gereken demir miktarı hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.)

7-12 Ay: 11 mg
1-3 Yaş: 7 mg
4-8 Yaş: 10 mg
9-13 Yaş: 8 mg
15-18 Yaş: 11 mg (E), 15 mg (K)
19-50 Yaş: 8 mg (E), 18 mg (K)
51 Yaş Üstü: 8 mg

Demir Bakımından Zengin Besinler (Et Ürünleri)

Tavuk Ciğeri: 100 gram pişmiş tavuk ciğeri günlük demir ihtiyacının %65’ini karşılar. Olumsuz yönü yüksek kolesterol içermesidir.

İstiridye: 100 gram çiğ istiridye günlük demir ihtiyacının %37’sini karşılar. Olumsuz yönü yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir.

Sığır Ciğeri: 100 gram pişmiş sığır ciğeri günlük demir ihtiyacının %36’sını karşılar. Olumsuz yönü yüksek kolesterol ve trans yağ içermesidir.

Sığır Eti: 100 gram sığır eti günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılar. Olumsuz yönü doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol içermesidir.

Hindi Eti: 100 gram hindi göğüs eti günlük demir ihtiyacının %82ini karşılar. Olumsuz yönü yüksek sodyum ve kolesterol içermesidir.

Demir bakımından zengin diğer et ürünleri: Ton balığı, tavuk, yengeç, karides.
data-ad-region=”test”>

Demir Bakımından Zengin Besinler (Et Dışındaki Kaynaklar)

Yulaf (Kahvaltılık): 100 gram kahvaltılık yulaf günlük demir ihtiyacının %24’ünü karşılar. Besin lifi, fosfor, selenyum ve manganez bakımından zengindir.

Soya Fasulyesi: 100 gram haşlanmış soya fasulyesi günlük demir ihtiyacının %29’unu karşılar. Fosfor, bakır, magnezyum, K vitamini, besin lifi, protein ve manganez açısından zengindir.

Mercimek: 100 gram haşlanmış mercimek günlük demir ihtiyacının %19’unu karşılar. Protein, fosfor, bakır, folat, manganez ve besin lifi bakımından zengindir.

Barbunya: 100 gram haşlanmış barbunya günlük demir ihtiyacının %12’sini karşılar. Besin lifi, protein, fosfor, manganez ve folat açısından zengindir.

Ispanak: 100 gram haşlanmış ıspanak günlük demir ihtiyacının %20’sini karşılar. Niasin, C vitamini, A vitamini, E vitamini, K vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, folat, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından zengindir.

Et dışında kalan, demir bakımından zengin diğer besinler: Tofu, kuru üzüm, irmik, pekmez, kepek ekmeği, beyaz ekmek, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fıstık, badem, kuşkonmaz, dereotu, kurutulmuş kekik, kurutulmuş maydanoz, karabiber, kurutulmuş tarhun, kurutulmuş biberiye, keklikotu, kimyon, çemenotu.

Kansızlık İçin Önerilen Vitamin ve Mineraller

Demir dışında kansızlık için, C vitamini (turunçgiller, domates, kavun), B12 vitamini (süt ürünleri, yumurta) ve folat alınması demirin vücut tarafından emilmesini arttırdığı için önerilmektedir.

Kansızlık Belirtileri

Kansızlık (demir eksikliğine bağlı anemi) yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır ve uzun süren demir eksikliğine bağlı olarak görülür.

Demir eksikliği kırmızı kan hücresi sayısını hemen etkilemez. Ancak bir süre sonra kırmızı kan hücresi depoları boşalmaya başlar ve hemoglobin değeri normalin altına iner.

Doğurma yaşındaki kadınlar, hamile kadınlar, az kilolu doğan bebekler normalden daha fazla demire ihtiyaç duyduğu için kansızlık riskleri yüksektir.

Böbrek rahatsızlıkları olanlar, özellikle diyalize bağlananlar, şiddetli adet kanaması yaşayanlar, sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar, çölyak hastaları, Chron hastaları, kanamalı mide ülseri bulunanlar bu risk grubundadır.

Kansızlığın en sık görülen belirtileri şunlardır;

 • Güçsüz ve yorgun hissetme
 • İş veya okulda düşen başarı oranı
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Vücut sıcaklığının düşük olması
 • Çocukluk döneminde zorlaşan sosyal ilişkiler
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Dilin şişmesi (glossitis)

Uyarılar ve Önlemler

Demir eksikliğine bağlı kansızlık için doktorunuza danışmadan vitamin ve mineral takviyesi kullanmayın. Uzmanların önerisi demirin ve diğer minerallerin besinler yoluyla alınmasıdır.

Ancak bazı durumlarda besinler alınması gereken demir için yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda günlük olarak almanız gereken demir ve kan yapıcı diğer vitamin/mineraller ile ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Aşırı demir tüketimi zehirlenmeye neden olabilir. 13 yaşına kadar olan çocuklarda düzenli olarak günlük 40 mg üstü ve 13 yaşından büyük yetişkinlerde günlük 45 mg ve üstü demir almak olumsuz etkilere yol açabilir.

Demir takviyeleri özellikle boş mideyle alındığında baş dönmesi, kusma, ishal ve kabızlığa neden olabilmektedir. Demir takviyesi kullanıyorsanız bu takviyeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , , ,

Kan Yapıcı Yiyecekler hakkında 28 yorum yapılmış

 1. Gizem 22/09/2013 at 13:29 #

  Merhaba, benim annem akdeniz anemisi, kardeşim doğduğunda verilen kanla bu hastalığa yakalandı. 10 sene sonra kendini belli etti bu hastalık. Ne yapmamız gerekiyor, yardımcı olur musunuz bize Allah aşkına. Gitmediğimiz doktor kalmadı. Kan kanserine dönmeye başladığı söylendi. Bizim ne yapmamız gerekiyor?

  • eminturkmen 17/04/2014 at 18:02 #

   Allah şifa versin benim kızımda Akdeniz anemisi. Kocaeli Umuttepe Dr. Zelal Ekici çok iyi allah şifa versin.

  • Demir 18/12/2016 at 16:34 #

   Gizem hanım, akdeniz anemisi sonradan kapılan bir hastalık değildir. Doğuştan gelen kalıtsal bir hastalıktır. Kan kanserine dönüşmesi ihtimali yoktur.

  • Leyla Akgül 31/05/2017 at 17:51 #

   Allah şifa versin. İnşallah iuileşmiştir.

 2. hatice 03/12/2013 at 21:57 #

  Allah acil şifalar versin.

 3. derya 12/07/2014 at 16:34 #

  Benim annemde hastalığa yakalandı. Allah tüm hastalara şifa versin.

 4. sukran 07/08/2014 at 19:04 #

  Merhaba, benim 3 yaşındaki oğlumda b12 ve demir eksikliği var. Çok iştahsız yemiyor, çabuk yoruluyor ve 5 aydır suren kabızlık sorunu var demir şurubunu tadından dolayı içmiyor. Üzgün ve çaresizim.

  • Atanur Ateş 26/10/2014 at 17:24 #

   Bizim kızımızda da aynı sorun vardı ama süt aldım 60 adet (çocuklar için vitamini olan) sabah akşam içirdim. Kan sonuçları çok iyi çıktı.

   • Sacide sezer 29/12/2016 at 17:02 #

    Merhaba acaba kızınızın kansızlığı için hangi marka çocuk sütü kullandınız. Benim kızımda da kansızlık var. Çok üzülüyorum.

   • gul ozekinci 20/01/2017 at 06:50 #

    Hangi süt acaba

 5. Hakan Köroğlu 12/01/2015 at 10:29 #

  Kan grubuna göre beslenmeyi ve doğal ürünlerle beslenmeye çalışın. Doktorların yazdığı vitaminlerden daha etkili oluyor. Ben 3 aylık özel beslenme tekniği ile hem kansızlığı hemde hiper troidi yendim. Tıbben mümkün değil gibi görünüyor ama doktorlar kan grubuna göre ilaç yazmıyor ve her vitamin her grubta aynı emilmiyor.

  • oruc surucu 18/02/2015 at 12:07 #

   Hangi kan gurubu sizinki ve neler yediniz bu 3 ay boyunca.

  • Semra kılıç 11/10/2015 at 17:20 #

   Sız hangi doğal bitkileri kullanıyorsunuz acaba söyler misiniz?

  • Sevil 09/05/2016 at 20:45 #

   Merhaba rahatsızlıklarınızın ikisi de bende var. Kan grubunuz nedir? Ve nasıl tedavi oldunuz?

 6. Birgül gülen 25/01/2015 at 19:49 #

  Merhaba benim 8 yaşında bir yeğenim var hem demir eksikliği hem de kansızlığı var acaba ne yapmalıyız lütfen yardımcı olun şimdiden çok sağ olun.

 7. Kader Günay 09/04/2015 at 22:55 #

  Bende Akdeniz anemisiyim hastaneye yatırılacak durumdayım ama evde tedavi yöntemi çıktı sonradan 3 aylık tedavi süreci başladı neler yapmalıyım nasıl çabucak kurtulabilirim bu hastalıktan.

 8. köksal 05/06/2015 at 07:12 #

  Babamın ilgin bir kan hastalığı oluştu. Kanı top yekûn değiştiği halde bir turlu yeni kan üretemiyor. Sadece ilaç kullanıyor. Buradaki önerilere dikkat edeceğiz bakalım.

 9. ilayda 01/07/2015 at 20:43 #

  Allah hepinize acil şifalar versin benim için de dua edin çok çaresizim:-(

 10. Ömral Erdoğan 27/10/2015 at 13:16 #

  Merhabalar arkadaşlar, bende Crohn Hastalığı teşhisi var. 2011 yılından beri hastayım. Bununla ilgili sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım. Hepinize acil şifalar.

  • zeynep özbek 08/12/2015 at 14:17 #

   Merhaba aynı hastalık (crohn) annemde de teşhis edildi. Şu anda bir ilaç var ondan günde altı tane içiyor. Tam adını hatırlayamadım. Onda senelerdir kansızlık vardı. En son kolonoskopi yapıldı. Orada öğrenildi. Aslında en başta yapılması gereken teşhis koyma yöntemiymiş. Biz bilemedik ama doktorlarda hiç söylemedi. sürekli ünitelerce kan aldı. kan hapları içti. Şimdi eskiye göre daha iyi ama günce bu kadar çok ilaç almasından korkuyorum. Siz nasıl bir tedavi alıyorsunuz.

  • Oya 09/12/2015 at 08:46 #

   Crohn mu? Benim ablamda ayni hastalıktan var. Bazı dönemlerde atakları oluyormuş. Bu hastalığın tamamen geçme olasılığı var mı?

  • Mine 09/07/2016 at 12:38 #

   Merhaba bende de 2013 yılında crohn teşhisi konuldu, remisyondayım ama arada ataklarım oluyor.Önerileriniz nelerdir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 11. Yalcin 10/05/2016 at 11:09 #

  Slm a . Allah hepinize acil şifalar versin. Ben 22 yaşındayım iki ay önce rahatsızlanıp hastaneye yatırıldım, üç hastane değiştirdim toplam 50 gün yattım, sonunda hastalığıma teşhis koyuldu castleman hastalığı tafro sendromuna yakalanmışım… Hastalığım ile ilgili fazla bilgi yok çünkü çok nadir ve yeni bir hastalık. Tahlillerim iyiye gittiği için su an tedavim evde devam ediyor inşallah hepimiz bu hastalıklardan ev yakın zamanda kurtuluruz.

 12. musa 16/06/2016 at 08:29 #

  herkese selamlar. dedemin kansızlık problemi var iki ay da bir hastaneye götürüp kan veriyoruz . bazen 1 buçuk ay da bir de götürüp iki veya üç ünite kan veriyoruz. dedem dalak tükettiği zaman ona çok iyi geliyordu. bir sefer 5 ay sonra götürdük. kan yapıcıydı dalak. ve dedem dalak sevmediği için tüketmeyi bıraktı. tekrar 1 buçuk aya düştü kan takviyesi yapmak için hastaneye götürmek. allah bütün hastalara şifa versin inşallah. şimdi diğer kan yapıcı besinlerle beraber verip tekrar kan değerlerini yükseltmek için çaba gösterecez inşallah.

 13. Mehmet Makineci 31/08/2016 at 14:17 #

  Merhaba; ben de 2011 senesinden beri MM (Multiple Myeloma) tedavisi görmekteyim. 5 ay evvel otolog kemik iliği nakli yapıldı. Kan değerlerim bir türlü istenen düzeye ulaşmadı. Hemoglobi 10-10,30 civarında Trombosit 23ooo civarında. Haftada bir 150 lik aranesp kullanıyorum.bir iki yıldır alıyorum. Faydasını pek görmedim.Tavuk ciğerini tavsiye ediyorlar. Onu yemeyi düşünüyorum. Bol domates tavsiyesi var. İlaç almayı düşünmedim. Doktorum da henüz vermedi. Ne tavsiye edersiniz? Lütfen bana yazın.

 14. zehra 30/09/2016 at 21:27 #

  Merhaba. Akdeniz anemisi olanlar kan testleriniz nasıl çıktı. Bende de demir eksikliği var ama kanim çok dusmedigi halde çok etkiliyor beni. Çabuk yorulma halsizlik zayıflama gibi. Doktor bende de akdeniz anemisinden şüphelendi. Akdeniz anemisi olan hastalar siz de demir eksik çıktı mı acaba.

 15. öznur 17/02/2017 at 09:16 #

  merhabalar bende akdeniz anemisiyim yalnız benim demir iyi çıkıyo hastanede kan almam gerektiğini söyledi doktor ama ben ısrarla beslenmemi düzeltip tekrar baktıracağım annemdede aynı hastalık var onunki yükseliyo bazı durumlarda düşüyo ama genede yükselme ihtimali var böyle hastalar daha çok açıklama yaparsa seviniriz herkese geçmiş olsu

 16. İbrahim altan 08/05/2017 at 20:07 #

  Teşekürler buda faydalı linkler bir öneri bende tavsiye ederim.

Bir cevap yazın