Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde ölümle sonuçlanan hastalıkların ilk sırasında yer alan kalp hastalıkları, kişinin beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilgilidir.

data-ad-region="test">

Günümüzde hızlı yaşam koşulları beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kalp ve damar sağlığı açısından zararlı rafine şeker, trans yağ ve doymuş yağ içeren gıdaların daha çok tüketilmesine neden oluyor. Tabii bu beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve sadece kalbimiz için değil, genel sağlığımız için faydalı besinleri tüketmek elimizde.

Mevcut kalp hastalığı bulunan veya bulunmayanların kendilerine sağlıklı bir beslenme listesi oluşturarak bu diyete sıkı sıkıya bağlı kalmaları tüm uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Kalbe iyi gelen yiyecekler arasında; omega 3 yağ asidi içeren balıklar, ceviz, keten tohumu, yulaf gibi lifli gıdalar ve kan basıncını azaltan potasyum içerikli besinler ilk sıralarda gösterilmekte.

Kalp Sağlığı İçin Önerilen Besinler

Balık: Somon, ton balığı gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asidi içeriğiyle kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Omega 3 yağ asitleri trigliserid düzeyini azaltarak damar çeperlerinde tıkanıklığa yol açan plak oluşumunu azaltır ve kan basıncını düşürür.

Kalp sağlığı açısından haftada en az 2 öğün balık tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir.
data-ad-region=”test”>

Yemişler: Yine omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi yemişler balık tüketmeyenler için iyi birer alternatif olarak kullanılabilir. Bu yemişlerde bulunan lifler kan basıncını düşürerek yemek yedikten sonra oluşan kan şekerindeki ani düşüşleri dengeler.

Kan şekerinin aniden azalması aşırı yemek yemeye neden olurken lifli gıdalar kan şekerini düzenleyerek bu ani açlık hissini kontrol altına almanıza yardımcı olur.

Yulaf: Eğer yüksek tansiyon şikayetiniz varsa kalp sağlığınızı korumak için tansiyonu düşüren yulaf gibi besinleri daha sık tüketmelisiniz.

Yulaf aynı zamanda kolesterolü düşüren “beta glukan” açısından da zengindir. Kan şekerinin düşmesini engelleyerek yemeklerden sonra tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar.

Potasyum: Meyve ve sebzelerde bulunan bir mineral olan potasyum kan basıncını etkili bir şekilde düşürür.

Genellikle tuzla birlikte aldığımız sodyum mineralinin aksine vücutta fazla su tutulmasını engeller.

En çok muz, biber, patates ve yoğurtta bulunan potasyum için günlük tavsiye edilen tüketim miktarı 4.700 mg’dır.

Kalbe Zararlı Yiyecekler

Kalp açısından faydalı yiyecekleri tüketmek kalp sağlığı için ne kadar önemliyse kalbi ve damarları zorlayan besinleri olabildiğince az tüketmekte de o kadar önemlidir.

Genel olarak bakılırsa hazır gıdalardan, pastane işlerinden, tatlı ve çöreklerden, aşırı yağlı yemeklerden ve konserve gıdalardan uzak durmak bu alanda atılabilecek ilk adım olabilir.

Kalp sağlığını korumak için, tansiyon yükselten sodyum bakımından zengin gıdalarla, damalarda tıkanıklığa yol açan kötü kolesterolü yükselten yağlı gıdaların tüketimi sınırlandırılmalıdır.
data-ad-region=”test”>

Yağlı Etler: Kötü kolesterolü azaltmak kalbin düzgün çalışması için önemlidir.

Kötü kolesterol zamanla damar çeperlerine tutunarak birikmeye başlar. Bu birikim kanın geçeceği alanı daraltır ve ileriki aşamada plaklar damarın tamamen tıkanmasına neden olabilir.

Damarların bu kolesterol plakları nedeniyle tıkanmasını engellemek için hayvansal gıdalardan alınan yağ azaltılmalıdır. Yağlı etlerin kolesterolü yükselttiği bilinmektedir ve günlük olarak alınan yağın sadece %7’sinin bu tip yağlardan alınması önerilmektedir.

Tam Yağlı Süt Ürünleri: Süt, başta kalsiyum olmak üzere vücut için gerekli pek çok mineral bakımından zengindir ancak tam yağlı süt, krema, peynir gibi ürünler kötü kolesterolün yükselmesine neden olabilir.

Bu nedenle bu ürünlerin “diyet” olan, az yağlı çeşitlerini tüketmek kalp sağlığını korurken diğer önemli minerallerin alınmasını sağlar.

Tereyağı yerine zeytinyağı daha sağlıklı bir yağ kaynağı olarak kullanılabilir.

Tuz: Aşırı tuz tüketimi kan basıncını yükselterek kalbi zorlar ve kalp hastalıkları riskini arttırır. Uzmanlar günlük tuz tüketiminin 2,3 gr’la sınırlandırılmasını öneriyor. Bu miktar yaklaşık yarım çay kaşığı kadar tuz anlamına geliyor.

Tuz dışında konserve yemekler, fast food, pastane ürünleri, cips ve kraker gibi atıştırmalıkları beslenmenizden çıkararak günlük sodyum tüketimini azaltabilirsiniz.

Rafine Beyaz Un: Kepekli tahıllar ve buğday unu kan basıncını dengeleyen lif bakımından zenginken rafine beyaz unun besin değeri oldukça düşüktür ve aşırı insülin üretimine neden olarak kan şekerini yükseltir.

İnsülin obezite, diyabet ve kalp hastalıkları riskini yükselten bir faktördür. Bu nedenle rafine beyaz unla üretilen makarna, kek, börek, cips, gofret gibi hazır gıdaları az tüketmek kalp sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , ,

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler hakkında 11 yorum yapılmış

 1. zeki 24/10/2013 at 07:40 #

  Şeker tip 2 hastasının günlük yemek ve hangi sebzeleri tüketmesi gerekiyor 60 yaşında.

 2. mehmet 23/02/2015 at 00:46 #

  Bu yazınızda günlük potasyum ihtiyacı 4.700 mg doğru mudur? 4.7 gram oluyor. Bu miktar çok az değil mi? Teşekkür ederim.

  • Admin 24/02/2015 at 12:29 #

   Evet Mehmet Bey 14 yaş üzeri yetişkinler için önerilen (ABD Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre) günlük potasyum tüketimi 4.700 mg yani 4.7 gr. Tabii bu rakamlar kişinin sağlık koşullarına ve yaşına göre değişebilir ancak sağlıklı bir yetişkin için önerilen miktar bu. Gram olarak bakınca az geliyor olabilir ama mesela 1 orta boy elma günlük potasyum ihtiyacının sadece %6’sını karşılayabilecek kadar potasyum içeriyor. Toplamda 4.7 grama ulaşabilmek için bir sürü sebze, meyve tüketmek gerekebilir.

 3. üstün torun 23/02/2015 at 02:06 #

  Tip 2 diyabet. 1.yanından tarçını eksik etmeyecek toz tarçın. Yediği her öğün yemeğinden sonra tepeleme 1 çay kaşığı tarçını yutacak suyla. Meyve azda olsa yenir. Ama tarçın dökerek.

 4. bahar 26/09/2015 at 14:20 #

  Benim 3 yaşında kalp yetmezliği olan bir oğlum var neler yemesi yasaktır.

  • Admin 28/09/2015 at 10:05 #

   Bahar hanım çocuklar söz konusu olduğunda çok dikkatli olmalıyız; bu nedenle sitemizde bu şekilde özellikle de çocuklara yönelik tavsiyelerden kaçınıyoruz. Lütfen doktorunuza danışarak en sağlıklı bilgiyi edinin. Geçmiş olsun.

  • serap ışık 15/06/2016 at 22:47 #

   omega 3-9 balık ve zeytinyağı asidi

 5. Admin 14/06/2016 at 13:15 #

  Herkese geçmiş olsun acil şifalar diyelim

 6. Emine 06/09/2016 at 11:10 #

  Benim %70 damar tıkanikligim var ne yiyip ne icecegime sasirdim. Kolestrolüm de dusmuyor bi türlü . Oglum doktor olmasina ragmen size sormak istedim. Bana yardimci olursaniz cok sevinirim

 7. Mümin 21/11/2016 at 06:21 #

  Hocam kaya tuzu denilen bi olay çıkardılar kalbe şekere zarar vermez deniliyor birde benim acılmıyan 2 damarım var sabahları bir yudum viski içmek uygunmudur ama tansiyon ve kötü klostrol haplarım var

 8. Serdar Ergün 23/01/2017 at 11:01 #

  Bende kalpte ekstra atım var. Neler önerirsiniz.

Bir cevap yazın