K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yağda çözünen vitaminler arasında yer alan K vitamini vücudumuzda yağ dokusunda ve karaciğerde depolanır. En önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır ve K vitaminindeki “K” Almanca Koagulationsvitamin’den (pıhtılaşma vitamini) gelmektedir.

data-ad-region="test">

Kanın normal şekilde pıhtılaşmasını sağlamanın yanı sıra kemikleri kırılmaya karşı korur, menopoz sonrası kemik kaybını önler, damar sertliği riskini azaltır, karaciğer ve prostat kanseri riskini düşürür.

K vitamini eksikliği sık görülen bir durum değildir, çünkü günlük olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzelerin çoğu bu vitaminden bol miktarda içermektedir. Ayrıca bağırsaklarda bulunan “iyi” bakteriler K vitamini üretebilmektedir.

Ancak antibiyotik kullanımı, K vitaminin vücut tarafından emilmesini önleyen hastalıklar (safra kesesi veya safra yolu hastalıkları, kistik fibrozis, çölyak hastalığı), karaciğer hastalıkları, kan inceltici ilaçlar, ciddi yanıklar ve hemodiyaliz tedavisi K vitamini eksikliğine neden olabilir. Bu gibi durum ve hastalıklar sırasında doktorunuz K vitamini takviyesi önerebilir.

K Vitamini Bulunan Besinler

Düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketiyorsanız (kale, ıspanak, brokoli…) büyük ihtimalle yeterli miktarda K vitamini alıyorsunuz demektir.

Çeşitli sağlık koşulları nedeniyle beslenmenizi K vitamini bakımından zenginleştirmek istiyorsanız aşağıda K vitamini içeren yiyeceklerin bir listesini bulabilirsiniz.

Ancak bu listede yer alan bazı yiyeceklerin herkes tarafından tüketilmesi uygun olmayabilir. Sizin sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.
data-ad-region=”test”>

Fesleğen: 1 yemek kaşığı (yaklaşık 4 gr) kurutulmuş ve öğütülmüş fesleğen 77.2 mcg K vitamini içerir ve bu miktar günlük K vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. K vitamini desteği için yemeklerinizde ve salatalarınızda daha çok fesleğen kullanabilirsiniz.

Adaçayı: 1 yemek çorba kaşığı kurutulmuş adaçayı günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık %45’ini karşılar. Aynı zamanda demir, magnezyum, folat, A vitamini, B6 vitamini, bakır ve C vitamini bakımından oldukça iyi bir kaynaktır.

Kekik: Kekik kurutulmuş baharatlar arasında K vitamini bakımından en zengin baharattır. 1 çay kaşığı kekik günlük K vitamini ihtiyacının %20’sini karşılar.

Ispanak: 1 adet orta boy ıspanak yaprağı 48.3mcg K vitamini içerir ve bu miktar günlük ihtiyacının %60’ına denk gelmektedir. Yani 2 yaprak çiğ ıspanakla hazırlayacağınız salatadan günlük alınması önerilen K vitaminini fazlasıyla alabilirsiniz.

Karalahana: 28 gram haşlanmış kara lahana yaprakları günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık 1.5 katı kadar K vitamini içerir. Karalahana aynı zamanda A vitamini, C vitamini, folat, kalsiyum, demir, manganez bakımından zengindir.

Taze Soğan: Salata ve çorbalarda sıkça kullanılan taze soğan tam bir K vitamini deposu. 100 gram (1 kase doğranmış) taze soğan günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık 2.5 katını karşılar.

Brüksel Lahanası: 1 adet Brüksel lahanası 33.6 mcg K vitamini içerir ve günlük ihtiyacın %42’sini karşılar.

Brokoli: 1 adet brokoli günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık %65’ini karşılar.

K Vitamini İçeren Diğer Besinler

 • Maydanoz
 • Marul
 • Lahana
 • Kuşkonmaz
 • Köri
 • Paprika
 • Pul biber
 • Salatalık turşusu
 • Kurutulmuş domates
 • Havuç
 • Kereviz
 • Soya fasulyesi
 • Kuru karanfil
 • Kaju
 • Böğürtlen
 • Yabanmersini
 • Dut
 • Ahududu
 • İncir
 • Armut

Günlük Olarak Alınması Önerilen K Vitamini Miktarı

K vitamini ihtiyacı yaşa ve cinsiyete göre değişebilir. Bazı ilaçlar K vitamini ihtiyacını arttırabileceğinden (antibiyotikler, kan inceltici ilaçlar gibi) düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, K vitamini takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki rakamlar U.S. National Library of Medicine’den alınmıştır.

0-6 Ay Arası: 2 mcg
7-12 Ay Arası: 2.5 mcg
1-2 Yaş Arası: 30 mcg
4-8 Yaş Arası: 55 mcg
9-13 Yaş Arası: 60 mcg
14-18 Yaş Arası: 75 mcg
19 Yaş Üstü: 90 mcg

K Vitaminin Öne Çıktığı Durumlar

K vitamini, aşağıdaki durum ve hastalıklardan korunmak veya bu hastalıkların tedavisinde önemli olabilir.

 • Antikoagülan tedavi
 • Kemik kırığı
 • Kronik karaciğer hastalığı
 • Kistik fibrozis
 • Damar sertliği
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı
 • Karaciğer kanseri
 • Pankreas kanseri
 • Böbrek taşları
 • Gebelikte bulantı ve kusma
 • Osteopeni (kemik kaybı)
 • Osteoporoz
 • Tromboz

K Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

K vitamini eksikliğinde adet kanamasında artış, diş eti kanaması, burun kanaması, idrarda kan, kolay yaralanma ve morarma, kesiklerin normalden uzun kanaması gibi belirtiler görülebilir.

Uzun dönemli K vitamini eksikliğinde ise kemik yoğunluğu azalır ve kemik kaybı yaşanabilir. K vitamini eksikliğiyle bağlantılı olarak yumuşak dokularda kalsiyum birikimi artar ve damar sertliği, böbrek taşı gibi sorunlar görülebilir.

Fazla K vitamini tüketiminin ise (sentetik K vitamini dışında) herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yapılan bir çalışmada günlük 340 mcg (günlük önerilen miktarın yaklaşık 4 katı) K vitamini alımında dahi herhangi bir toksik etki belirlenmemiştir.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , , , , ,

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? hakkında 27 yorum yapılmış

 1. türkan 19/09/2013 at 20:14 #

  çok güzel bir yazı çok işime yaradı.

  • kerime 15/11/2014 at 20:38 #

   Ben 2 defa kalp ameliyatı oldum ve k vitamini fazla kullanmam gerekli bu sebze ve meyveleri ne kadar tüketebilirim.

   • biri 12/09/2015 at 15:52 #

    Allah kolaylık versin.

  • hasan 03/04/2016 at 07:28 #

   Benim çok işime yaradı

 2. harika 24/09/2013 at 17:07 #

  Harikaydı bunu yazana çok teşekkür ederim, çok işime yaradı.

 3. hediye 02/10/2013 at 18:37 #

  Harika bir yazı bunu yazana teşekkür ederim.

 4. harika02 24/11/2013 at 15:48 #

  Harika çok işime yaradı bu bilgiler teşekkür ederim bunu yazan kişiye 😀

 5. İsabella 30/12/2013 at 20:13 #

  Çok detayla ve emekle hazırlanmış. Gayet güzel. Ama benim bu bilgileri slayt şeklinde hazırlamam gerekiyor. Kopyalama ve yazdırma yasağı var sanırım ben nasıl alabilirim bu bilgileri? Ödevim 01/01/2014 tarihine kadar hazırlamam gerekiyor. Kısa bir süre içerisinde yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 6. murat 02/01/2014 at 17:54 #

  Sağ ol teşekkür ederim sınava yardımcı oldu.

 7. afet 06/01/2014 at 18:33 #

  Ben kalp kapağından ameliyatlıyım, kalp doktorum sadece K vitamini yemem gerektiğini söylüyor. Fakat ben K vitamini hangilerin de var hangilerin de yok bilmiyorum ne kadar dikkat etsen kan oranımı ayarlayamıyorum. Sizden ricam K vitamini içeren besinler neler, neler yemeliyim bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Tahir 26/03/2015 at 11:04 #

   Selam afet. Senin daha az k vitamini tüketmen lazım. Aynı ameliyatı eşim oldu. Almanya’daki tüm dr. K vitamini az almaşı lazım diyorlar.

  • necla 20/03/2016 at 21:15 #

   Bende kalp amaliyati oldum kapaklar degisti k vitamini yasak dedi doktorlar bilassa ispanak lahana bu tür yicekler

 8. harika 18/02/2014 at 17:19 #

  Çok işime yaradı mükemmel bilgiler.

 9. Nurgül 16/03/2014 at 13:02 #

  Afet hanım bende kalp kapak ameliyatı geçirdim K vitamini kanda pıhtı yapıyor diye biliyorum o vitaminleri çok az yememiz lazım hatta comadin kullanıyorsanız bir kitapçık var K vitaminlerini nasıl tüketmeliyiz diye hastanelerde bulabilirsiniz bana oradan vermişlerdi.

  • Mehmet Nuri Taşkın 04/01/2015 at 07:35 #

   Nurgül Hanım, Sizin söyledikleriniz tamamen doğrudur. Ben de 12 sene önce kapakçık ameliyatı geçirdim. K vitaminini ölçülü almak durumundayız. Yani yeşil olan her şey az tüketilmeli. Çünkü K vitamini kanda pıhtılaşmayı sağlıyor. Ve de sık sık INR değerini kontrol altında tutmalıyız Bu değer genelde 2,5-3 arasında oluyor. Onun için kapakçık ameliyatı geçirenler lütfen K vitaminini içeren gıdaları çok kontrollü yesinler. Ne yazık ki bizim için böyle bir kısıtlama var. Kerime hanım da umarım bu yazdıklarımı okur. Çünkü kalp ameliyatı olan bir kişi her durumda K vitaminin ölçülü ve kontrollü almak zorundadır.

   • Mehmet Nuri Taşkın 04/01/2015 at 08:17 #

    Bir de unutmadan ilave edeyim. Son bulgulara göre ifade ettiğimiz K vitamini aslında K1 vitamini. Bir de K2 vitamini var ki bunlar da fermantasyona uğramış gıdalarda (örn. peynir, turşu, sirke vb) ve yumurta sarısında bolca bulunuyor. kan pıhtılaşma faktörü yeşil yapraklı gıdalarda geçerli. Yani K1 vitamini ile ilişkili olarak. Bu K2 vitamini henüz ölçülemediği gibi çok da yeni bir konu kanımca.

 10. atakan 21/09/2014 at 13:30 #

  Çok teşekkürler.

 11. Oya inci 25/12/2014 at 09:29 #

  Çok güzel anlatmıştınız. Demek ki yeşilliklerle güzel besleniyorsak hap olarak almaya gerek yok.

 12. Metin 14/05/2015 at 08:26 #

  K vitamini vücutta çok dengeli olmalıdır, INR değerleri her ay yaptırılacak kan testleriyle 2 – 2.5 arasında tutulmalıdır. INR değerlerinizdeki düşüklük kanda pıhtılaşmaya, fazlalık ise kanamalara neden olmaktadır.Bir çok beyin felci, görme kaybı geçici körlük, kalıcı baş dönmeleri, beyin ve iç organlarda pıhtılaşmaya bağlı olarak anboli (kanın pıhtılaşmasıyla tıkanan damarlar nedeniyle hücrelerin oksijen alamayıp ölmesi) meydana gelmektedir. Ayrıca kandaki fibrojenler ve protoinler de kontrol altında tutulmalıdır. Aşırı tempolu kalp atışları aynı yayıkta olduğu gibi yağların topaklanarak damarları tıkamasına neden olabilir. Strese bağlı kanda pıhtılaşmalara da dikkat edilmeli, stresten uzak durulmalıdır. Genellikle K vitamini her bünyede yeteri kadar bulunur. Kalıtımsal olarak K vitamini fazlalığı da, eksikliği de olabilir. Sigara içmek ve duman altı olmak INR değerlerinde düşüklüğe ve kontrol zorluğuna neden olmaktadır. K vitamini eksikliği ise iç organ kanamalarına neden olabilir. Bence kontrolü her vitaminden çok daha önemlidir.

 13. nil 31/07/2015 at 04:36 #

  Hamile biri kan sulandırıcı ilaç içmeden beslenmesini buna göre düzenlerse zararı veya vitamin fazlalığı olur mu?

 14. mehmet 04/10/2015 at 09:50 #

  Çok işime yaradı teşekkürler.

 15. Gereksiz Kişiceğiz 25/10/2015 at 14:03 #

  Teşekkürler çok işime yaradı.

 16. atertemiz@cmail.com 03/06/2016 at 23:38 #

  diş implantı yaptırdım 12 saat geçmesine rağmen hala kanıyor ve implant yapan operatör kemik yapımın gevşek ve süngersi olduğunu söyledi bunun için k vitamini kullanmalımıyım lütfen bilen biri cevap yazsın

 17. Akın 07/11/2016 at 17:00 #

  çok teşekkürler çook işime yaradı

 18. füsun 20/06/2017 at 20:33 #

  bende de k vitamini eksikliği yüzünden kılcal damar kanamalari ,varis ,dişdil ,burun ve regl döneminde uzun süre ve çok kanamalı geçiyordu
  iğne tedacisiyle ve ardından maydanoz ıspanak gibi sebzeleri çiğ şekilde limon ve zeytin yağı ile salata yaptım
  uyumadan evel ya yogurt yada ayran içtim bunlarda bağırsaklarda k vitamini üretiyor
  neyse sorunuma çare buldum buarada şekerli şeyler kanamayı arttırıyor yoğurta kesiyor benim gibi kanama sorunu olanlara yardımı olur buarada siteniz çok faydalı teşşekkürü borç bilirim sevgiler…

 19. Ahmet 26/07/2017 at 10:39 #

  Çok teşekkür ederim aldığım bilgiler çok işime yaradı.

  • Aynur 10/08/2017 at 16:20 #

   Ben COUMADİN kullaniyorum ama İNR em 3.8 fikri çok üzülüyorum düşürmek için ne yapmaliyim lütfen beni aydinlatimisiniz

Bir cevap yazın