İyot İçeren Yiyecekler

İyot, sağlıklı büyüme için gerekli bir mineraldir ve iyot eksikliği “guatr” olarak adlandırılan genişlemiş tiroid bezine neden olabilir.

data-ad-region="test">

Son 10 yılda iyot eksikliği nedeniyle yaşanan sağlık sorunlarının önüne geçebilmek adına normal tuzlar iyotlu tuza çevrildi ancak fazla tuz tüketiminin diğer sağlık sorunlarına yol açabileceğini unutmadan iyot içeren yiyecekleri beslenmenize katabilirsiniz.

Sağlıklı bir yetişkin için tavsiye edilen günlük iyot miktarı 150 mcg’dır (0.00015 gram).

İyot İçeren Besinler

Deniz Ürünleri: Balıklar (özellikle tuzlu su balıkları) iyot bakımından oldukça zengindir ve iyot kaynağı olarak tüketilebilir.

Yüksek oranda iyotlu balıklar arasında ilk sıralarda ton balığı, mezgit, soğuk su ve derin deniz balıkları gelmektedir. Karides ve diğer kabuklu deniz canlıları da iyot eksikliğini önlemek için kullanılabilir.

İyotlu Tuz: Yemeklerde ve masada kullandığınız tuzu iyotlu tuzla değiştirmek günlük olarak almanız gereken iyodu fazlasıyla sağlayacaktır.

Sebzeler: Ispanak, soya fasulyesi, şalgam, pazı, kabak, kuru fasulye ve sarımsak gibi sebzelerin iyot oranı yüksektir. Bu sebzeleri aynı zamanda vitamin kaynağı ve antioksidan olarak tüketebilirsiniz.

Çilek: Meyveler genellikle iyi bir iyot kaynağı değildir ve sadece bir kaç meyve iyot içerir. Bu meyveler arasında yer alan çilek düşük kalorili olması ve içeriğindeki mineraller ile sağlıklı bir beslenme programına eklenebilir. 6-7 adet çilek günlük iyot ihtiyacının yaklaşık %8’ini sağlar.

Yoğurt, Süt ve Peynir: Süt ve süt ürünleri iyot bakımından zengindir. Bir kase yoğurt günlük iyot ihtiyacının yaklaşık %60’ını, 1 bardak süt %40’ını, 1 yumurta %20’sini karşılar.
data-ad-region=”test”>

İyot Eksikliği ve Tavsiyeler

İyot eksikliği başta da söylediğimiz gibi tiroid bezi hücrelerinin dolayısıyla tiroidin büyümesine neden olur. Bu kadınlarda erkeklerden daha sık görülen bir hastalıktır ve özellikle gebelik döneminde ve ergenlik öncesi çocuklarda görülür. Yeterli miktarda iyot almak çocuğun fiziksel ve beyin gelişimi açısından önemlidir.

Aşırı iyot alımının yol açtığı zehirlenme vakaları nadir olarak görülmekle birlikte fazla miktarda iyot tüketimi tiroid bezlerinin çalışmasını etkileyebilir.

İyot kaynağı olarak sadece iyotlu tuz kullanmak yerine bu minerali balık, deniz ürünleri ve sebzeler yoluyla almak uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Çeyrek çay kaşığı iyotlu tuz günlük iyot ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar.

Önerilen Günlük İyot Tüketimi;

Çocuklar: 1-3 yaş 90 mikrogram, 4-8 yaş 90 mikrogram, 9-13 yaş 120 mikrogram
Yetişkinler: (14 yaş ve üzeri): Erkekler 150 mikrogram, kızlar 150 mikro gram

Yukarıdaki rakamlar dışında kişinin iyot ihtiyacı yaşına, cinsiyetine ve hamilelik gibi diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Emzirme dönemindeki kadınların daha çok iyot alması gerekebilir. Sizin veya çocuğunuz için en doğru günlük iyot tüketimi miktarını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

,

İyot İçeren Yiyecekler hakkında 12 yorum yapılmış

 1. hasan 13/11/2012 at 11:18 #

  Bende troid bezinin fazla çalışması var. Doktor iyotlu gıdalardan uzak durmamı söyledi. Bu gıdalar nelerdir?

  • ziyaretçi 09/03/2014 at 15:31 #

   Yukarıda yazan tüm besinlerden uzak durmalısın.

  • erz 08/03/2015 at 08:10 #

   Bende de hipertiroidi var fazla çalışıyor tiroitlerim iyot kullanmamı söyledi.

 2. narin yavuz 07/08/2014 at 07:37 #

  Troid nodül var ne yememem gerekiyor kilo alıyorum teşekkür ediyorum.

  • Nihat 13/05/2016 at 18:42 #

   Evet öyle.

 3. emine 03/01/2015 at 10:03 #

  Ben 6 haftalık hamileyim hipotiroidi hastasıyım sabah aç karnına ve öğle aç karnına ilaç alıyorum bunların yanı sıra hangi bitkilerden yemeliyim.

  • Dr Elif 31/08/2015 at 17:08 #

   Öncelikle durumunuzu dahiliye ya da endokrin uzmanına bildirmeli, onların yönlendirmesiyle diyetisyene gitmelisiniz. İlaç aldığınız ve hamile olduğunuz için mutlaka gıdalarınız da doktor ve diyetisyen kontrolünde olmalıdır.

 4. semra 12/02/2016 at 12:45 #

  Merhaba. Dahiliye doktoruna gittiğimde çok düşuk seviyede guatr olduğunu söyledi. Bunun zamanla artma olasılığı var mı?

 5. elif 04/07/2016 at 14:55 #

  Iyi gunler…troidim alindi ve temmuz 18 de atom tedavisi olacagim…doktorum o gune kadar hem ilacimi kesti hemde iyotlu olan hicbirsey yiyip icme dedi…tatile alanyaya gitmek istiyoruz bir kac gunlugune deniz suyundada iyot var…denize girsem birsey olurmu acaba…tesekkur ederim simdiden

 6. aysel sevim 30/07/2016 at 12:43 #

  meraba bn iyot diyetindeyim ne yiyecegimi bilmiyorum birncide liste vardi aciklamasız simdi liste yok meyve ve sebze yiyebilirsiniz diyo ama hagileri bilmiyorum netten araßtiriyorum isim verden yaziyo meyve sebze kırmizı olmayan diye halsiz düşüyorum basim donuyo yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

 7. Bum 04/01/2017 at 17:38 #

  İyotlu tuzda iyot yoktur. Eskiden olduğu sanılırdı. Ancak iyotlanan tuzdaki iyotun uçucu olduğu ve paket açılır açılmaz uçup gittiği ospatlandı. Tuzların iyotlanmasına unicef onculuk etti. 30 yıllık fiyasko. Meğer tuzdaki iyot uçup kaçıyormuş. Haya allah insanlari aşırı tuza alıştırdık. Derhal lokantalardaki tuzlukları toplayın. Millet iyot eksikliğinden dolayı aptal ve hasta oluyordu. Şimdi bir de aşırı tuz tüketimi sebebi ile başka hastalıklara sahip oldu…. İyot ihtiyacınızı sadece iyotlu sular ile karşılayabilirsiniz… BUM. Yalan balon patladı.

 8. zeynep 06/05/2017 at 11:04 #

  Guatr icin ne onerirsiniz

Bir cevap yazın