İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal, gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların sonucunda ya da ishale yol açtığı bilinen bazı gıdaların aşırı tüketimi nedeniyle oluşabilir.

data-ad-region="test">

İshal süresince sindirimi zor olmayan hafif gıdaların tüketilmesi ve sıvı tüketiminin arttırılması gerekir. Bu dönemde alkol, kafein, baharatlı gıdalar, süt ürünleri, yağlı gıdalar ve yüksek oranda lif içeren gıdalardan uzak durmalısınız.

İshale iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıralarda düşük lifli pirinç, muz, elma püresi ve bir kaç dilim ekmek ilk sıralarda gelmektedir.

İshal Tedavisine Yardımcı Gıdalar

Pirinç ve Pirinç Suyu: İshal sırasında dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.

Beyaz pirinç düşük lif içeriğiyle bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Esmer pirinç lifli olduğundan ve bağırsakları daha da yumuşatacağından ishal sırasında tüketilmemelidir.

Eğer ishaliniz uzun sürdüyse ve pirinç yemekte zorlanıyorsanız yarım kase beyaz pirinci 3 kase suda 45 dakika beklettikten sonra süzerek suyunu içebilirsiniz. Pirinç suyu, ishal sırasında ihtiyaç duyacağınız nişasta ve besin değerlerini sağlarken sindirim sistemini zorlamadan kaybedilen suyu yerine koymanızı sağlar.

Muz: Hafif ve sindirimi kolay bir meyve olan muz ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzda bol miktarda bulunur. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal nedeniyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlayabilir.
data-ad-region=”test”>

Elma Püresi: Bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesine yardımcı, bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir.

İshalken elmanın kabuklarını soyun çünkü elma kabuğu sindirim sisteminizi daha da hassaslaştırabilir.

Böğürtlen: İshal tedavisinde geleneksel olarak kullanılan böğürtleni meyve olarak yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz. Daha etkili bir tedavi için böğürtlen suyu içine birkaç çay kaşığı yenibahar atıp her saat başı yarım çay bardağı tüketebilirsiniz.

Limon Suyu: Günde 3-5 kez taze sıkılmış limon suyu içmek ishale neden olan patojenleri öldürecektir.

Elma Sirkesi: Doğal bir antiseptik olan elma sirkesi bağırsakların ve tüm sindirim yolunun temizlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca elma sirkesi içinde bulunan “pektin” maddesi dışkının sertleşmesini ve ishalin hafiflemesini sağlayabilir. Her öğünden sonra dolu su bardağına 1-2 çay kaşığı sirke karıştırarak içebilirsiniz.

Kepek: Her gün 1 yemek kaşığı kepeği beslenmenize ekleyerek ishalin daha kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak kahvaltılık gevreklerde bulunan kepek ya da kepekli ekmek gibi işlenmiş kepek değil, işlenmemiş doğal kepek tüketmeniz gerekiyor.

İşlenmemiş kepeği çorbalarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz. Kepeğin özelliği her tanenin kendi ağırlığının 8 katı kadar su emebilmesi ve ishal sırasında bağırsaklarda biriken suyu azaltmasıdır.
data-ad-region=”test”>

Keçiboynuzu Tozu: Tanen ve bağlayıcı pektin maddesi bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu tozu anti-viral etkiye sahiptir. Bebek ishalinde de kullanılabilecek keçi tozundan 1 çay kaşığı kadar bebek mamasına ekleyebilirsiniz.

Havuç: 1-2 havucun dış kısmını soyduktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezerek püre kıvamına getirin. Her 15 dakikada 1 çay kaşığı yiyerek ishali hafifletebilirsiniz.

Sarımsak: İshale neden olan bakterileri daha kısa sürede öldürmek için her gün 2-3 çiğ sarımsak yiyebilirsiniz. Bu yöntem özellikle seyahatler sırasında faydalı olabilir.

Bal: Bakteri nedeniyle oluşan ishal tedavisi için bal kullanabilirsiniz. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal karıştırın ve gün içine yayarak için. Şeker hastalarının bal tüketirken dikkatli olması gerekmektedir.

Patates Çorbası: Kendinize bir tencere patates çorbası hazırlayın ve gün boyu için. Papates bağırsaklarınızın normale dönmesini sağlayacaktır.

Zencefil: Gün içinde, yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı içerek hem ishalin etkilerini hafifletmiş hem de ishal nedeniyle vücudunuzun kaybettiği suyun bir miktarını yerine koymuş olursunuz. Aynı şekilde nane, civanperçemi ve meyan kökü çayları da ishali azaltmak için kullanılabilir.

İshal İçin Beslenme Önerileri

Bazı gıdalar ishal belirtilerini hafifletebildiği gibi bazı gıdalar ishali şiddetlendirebilir. İshal olduğunuzda yağ, yağlı gıdalar ve yoğurt dışında kalan süt ürünlerini tüketmeyin.

İshalle birlikte kusma görülüyorsa katı yemekler yerine çorba gibi sıvı ve sindirimi kolay yemekler tüketin.

Ayrıca ishalken bol su içmeniz önerilmektedir. İshal 3-4 günden uzun sürdüyse ve şiddetini arttırıyorsa doktora görünün.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

,

İshale İyi Gelen Yiyecekler hakkında 104 yorum yapılmış

 1. nalan 30/11/2012 at 11:11 #

  Kocaman bir yalan öyle çayla falan zayıflanmaz. Bol bol spor yapacaksınız, plates spor kısacası bol bol hareket. Sakın inanmayın bu çay hikayelerine resmen para tuzağı.

  • ekin 15/09/2014 at 10:16 #

   Bu konu ne alaka ki?

  • Abdullah 01/10/2014 at 09:00 #

   Dengesiz misin acaba? Burada zayıflamayla ilgili tek bir cümle yok 🙂

  • isimsiz 21/12/2014 at 16:24 #

   Katılıyorum çay hikaye bol bol spor ve hareket.

   • Ben 13/06/2016 at 11:51 #

    Arkadaşlar spor sıkılaşmak için kilo vermek istiyorsanız düzenli ve dengeli yiyeceksiniz ayrıca bitki çayları özellikle yeşil çay zayıflamada çok etkili, sporu dengeli yerken yanında yapacaksınız ki sıkılaşın ve kalorileri verin

  • kadri 16/11/2016 at 13:17 #

   Aynen öyle cay degil cay tarlasıni afedersin soksan zayıflama olmaz.tembeller icin para tuzagı turk milletinin tembelligini bilmeyen yok. Ot cöp dolandırıcılıgı bu denli cogalmzdı degilse
   Cay tarlasi cumlesinden sonra artık bu bahis kapanır diye umut ediyorum.

 2. yase 16/02/2013 at 07:52 #

  Aynen hap, tablet çay vb hep para tuzağı. Ben dahil kaç kadın kullandık, hani nerede zayıflık? Ha cüzdanlarımız zayıfladı tabii.

  • Admin 18/02/2013 at 06:01 #

   @nalan, @yase, yazıda zayıflama çaylarıyla zayıflanır diye bir bölüm yok. Acaba ben mi görmedim diye tekrar okudum ancak sadece ishal nedeniyle kaybedilen suyu yerine koymak için çay içebilirsiniz cümlesi var. Acaba zayıflama çayları hakkında bilgiyi nerede gördünüz?

   • Emine 02/09/2013 at 14:59 #

    Çok haklısın admin yorumları görünce yanlışlıkla başka sayfayı mı açtım diye ben de şaşırdım. Bu yazıya bu yorumu yapmaları hakikaten çok ilginç 🙂

  • ege 29/07/2014 at 00:53 #

   Muamma arkadaş hipotroid ve diyabet gibi hastalıklar vücudu yavaşlatarak az bile yesen kilo aldırırlar, bir bakarsın dünyayı yiyor zapzayıf yersen alırsın yemezsen almazsın diye bir şey yok!

   • Türkan 12/09/2015 at 14:10 #

    Sevgili Muamma ; Yorumun çok acımasız ve yargılayıcı olmuş , dikkat edin imtihanınız olur. Ben , şişmanlara göre çok daha fazla yiyen bir insanım, yemeği de çok seven biriyim. Ancak buna rağmen oldukça zayıfım, tıbbi nedenini bilmiyorum muhtemelen metabolizmam hızlı çalışıyor. Biyolojik olarak her türden insanın yaşadığı bir problem için lütfen uzmanı olmadığınız bir konu da hüküm vermeyin. Nefse hakim olmaya çalışma kısmına katılıyorum, ancak nefs ile mücadele zaten sadece bu konuda değil her konu da dünyaya gönderiliş sebebimiz değil mi?

  • Lawliet 03/01/2015 at 12:50 #

   Beyninizi kullanırsanız kilo almazsınız yalnız buranın konusu zayıflamak değil gidin başka yerde konuşun lütfen yorum kirliliği yapmayın.

 3. enes 26/02/2013 at 06:28 #

  Çok güzel bir site ve her hastalığa iyi gelen şeyler var. Bu siteyi kim kurduysa Allah razı olsun.

 4. filizx 23/03/2013 at 08:45 #

  Çok güzel bilgiler, teşekkürler.

 5. dilara 07/04/2013 at 19:04 #

  Şu an çok karnım ağrıyor, ishalim ve yarın yazılı haftamın ilk günü. Şu an saat akşam 10 bir şey yapsam da fayda etmeyecek. Yarın annem kesin beni okula gönderir. O yüzden işim çok zor.

 6. ece 30/05/2013 at 14:37 #

  Bence bu site çok güzel. Kim bu siteyi yaptıysa eline sağlık elleri dert görmesin.

 7. ishalcocuk 14/06/2013 at 08:57 #

  Ben bu yiyecek ve içeceklerin çoğunu kullandım ama 3 gündür karnım ağrıyor ve ishalim devam ediyor ne yapmam lazım ?

  • muhammet 01/12/2013 at 23:04 #

   Tabiiki de doktora gideceksin.

   • MEHMET ALİ AKGEYİK 13/02/2014 at 08:52 #

    İshal için en etkili çözüm ayva yaprağıdır. Kurusu veya yaşı fark etmez kaynatın için çok da güzel bir tadı vardır. Arkadaşlar ben yıllardır biliyorum ve arkadaşlarıma tavsiye ediyorum şu ana kadar iyi gelmedi diyen yok kesin çözüm.

    • ali 30/04/2014 at 00:07 #

     Arkadaşlar ishale en iyi gelen muz. Gerçekten de öyle 4 yada 5 tane her öğünden yarım saat önce yiyin. Detoks yapın, sadece çiğ meyve ve çiğ sebzeyi 6 ay yiyin. Başka hiç ama hiç bir şey yiyip içmeyin. İçecek olarak sadece dağ sularından alın. İnanın hiç bir hastalığa yakalanmayacaksınız, kanseri bile yeneceksiniz. Benden söylemesi isteyen inanır isteyen inanmaz ama benim arkadaşımın göz bozukluğu ve saç dökülmesi gibi sorunlarda çözüldü. Bunları söylemek çoğu sitelerde ve tvlerde yasak çünkü adamlar ilaç satamıyorlar işin özeti bu.

  • quinnie 18/02/2014 at 07:45 #

   Eğer şiddetli ishalse ve 3 gündür mide bulantın da varsa doktora bir görün dizanteri de olabilir.

  • istiklal 06/07/2014 at 19:02 #

   Kardeşim sen en iyisi doktora git.

  • Ensar Daş 21/06/2017 at 12:37 #

   Benimde ağrım devam etmisti bagırsak enfeksiyonuymus doktor ilac verdi

 8. çiçek 12/07/2013 at 08:51 #

  Merhaba,
  ishal için karanfil çayından fayda gördüm. Bir bardak sıcak suya 15 tane karanfil atıp 5 dakika bekliyor sonra süzmeden içiyorum.

  • serhat 31/01/2014 at 14:31 #

   5 dakika içinde soğumuyor mu?

 9. Melis 01/08/2013 at 03:43 #

  Site çok güzel. Her şey olması gerektiği gibi yazılmış. Yorumlarda zayıflama çaylarından bahsedilmiş. Hatta yönetici bile anlam verememiş nereden çıkardıklarına 🙂 Neyse konu açılmışken söyleyelim. Aman arkadaşlar sakın kullanmayın zayıflama çaylarını. Genelde adlarında form yazar. İlk başta ishal yapıyor ama sonrasında çok kötü kabız oluyorsunuz. Çünkü bağırsaklarınızda ki mukus tabakasını eritiyor. Asla ama asla kullanmayın.

  • akinelieyioglu 27/12/2013 at 16:01 #

   O da nereden çıktı yani zararlı mı?

 10. Mustafa 13/08/2013 at 15:39 #

  Teşekkürler! Güzel site.

 11. ceren 04/09/2013 at 09:09 #

  Güzel bir site, tavsiyeler güzel, admin teşekkür ederim.

 12. ishaladam 25/09/2013 at 08:57 #

  Hepsini denedim yediğim içtiğim her şeyi olduğu gibi 2 dk sonra geri dışarı atıyorum. Kusura bakmayın ama ne yapmalıyım bu çok kötü bir şey.

  • akinelieyioglu 27/12/2013 at 16:03 #

   Üşütmeden kaynaklı kardeş.

  • İsalÇocuk 06/07/2015 at 16:52 #

   Kardeşim bol bol patates vb muz ye.

 13. sakine 30/09/2013 at 09:31 #

  Bu günle beraber dört gündür ishal ve karın ağrımla birlikte mide bulantısı da var. Sitenizi yeni gördüm tavsiyelerinizi deneyeceğim inşallah faydası olur. Şimdiden teşekkürler.

 14. hüseyin 17/10/2013 at 13:16 #

  Çok iyi bir site.

 15. semih 24/10/2013 at 10:33 #

  2 çay kaşığı Türk kahvesi ve tam limonu bir çay bardağına sıkın 1 saat sonra düzeldiğinizi fark edersiniz.

  • Furkan 01/10/2016 at 21:39 #

   Sıksak yeter mi yoksa içmemiz mi lazım ?

 16. Fadime 16/11/2013 at 20:44 #

  Harika bir site, emekleriniz için teşekkürler, başarılarınızın devamını dilerim. Bilgiler muhteşem.

 17. burak43 22/11/2013 at 10:38 #

  Mineral kaybı da söz konusu olduğu için maden suyu önerir misiniz?

  • Ömer 02/08/2016 at 12:38 #

   Evet, ben içtim iyi geliyor.

 18. gülsüm 06/12/2013 at 10:22 #

  Patates tüketilmesi daha iyi.

 19. hulya 20/12/2013 at 20:24 #

  Tek ve kesin çözüm. Kurutulmuş ayva yaprağını bir cezve içinde 5 dakika kaynat. Şeker ilavesi ile çay gibi iç. Bebeklere de verilebilir. Hiç bir yan etkisi yok. Tadı da güzel. Günde iki defa. Geçmiş olsun.

 20. hulya 20/12/2013 at 20:28 #

  Ayva yaprağı çayı yarım saatte ishali kesiyor. Karın ağrısını durduruyor. Mutfağımda kurutulmuş ayva yaprağı her zaman bulunur. İsteyenlere de hep veriyorum. Daha fayda görmeyen olmadı.

 21. Ahmet 02/01/2014 at 17:17 #

  O çay ile ilgili yorumların sebebi sayfadaki reklamlar. Reklamlarda zayıflama çayı ile ilgili şeyler geliyor.

 22. bade 22/01/2014 at 04:38 #

  Okul yurdunda bu besinlere ulaşmam çok zor, öleyim ben en iyisi karın ağrısından.

 23. ayşem17 12/04/2014 at 18:34 #

  Siyah kola yarım çay bardağı + yarım çay bardağı soda ama soda sade olacak meyveli olmaz ve buna yarım limon sıkın için 20 dk ya anında kesilir ishal.

  • ibrahim heşeyim 08/06/2014 at 15:30 #

   Teşekkürler işe yaradı.

  • meltem 18/10/2015 at 10:11 #

   Aynen katılıyorum kahve ve limon deneyin.

  • usanmaz talebe 23/04/2016 at 20:04 #

   Muammanin yazdıkları çok doğru Afrika’da neden şişmanlama hastaligi yok

 24. saban 21/04/2014 at 09:31 #

  Yemekten sonra midem çok fena bulanıyor ne yapmam lazım?

 25. Seyfi 04/06/2014 at 10:44 #

  İshale en iyi gelen şey taze şeftali yerseniz anında kabız olursunuz.

 26. dilruba 05/07/2014 at 16:30 #

  İyi güzel yorum yapmışsınız ama herkesin bünyesi farklı sana iyi gelen bana iyi gelmez bence ishaliniz kusmanız vb. Ateş gibi rahatsızlıklarınız varsa doktora gidip bilinçli bir şekilde tedavi olmak gerekir herkese geçmiş olsun.

 27. Fatma 07/07/2014 at 11:43 #

  Şeftali, muz, pirinç siyah kolanın içine 1 tane aspirin atın için ishaliniz kesilecektir hemen geçmez biraz çekeceksiniz normal olarak 🙂

  • bircevabımvar 02/04/2015 at 20:53 #

   Biri inanıp dener ahiretlik olur öbür tarafta sormazlar mı.

 28. MeTe 10/07/2014 at 06:21 #

  Son çare olarak doktora göründüm 1 saat serum aldım bütün ağrılar geçti.

  • karbıagrıyancocuk 22/07/2014 at 04:45 #

   Aynen kardeşim benim 3-4 gün ağrımıştı doktora gittim bir serumla bütün ağrılarım gitti çok faydası oluyor serumun.

 29. karbıagrıyancocuk 22/07/2014 at 04:44 #

  Arkadaşlar bir kere daha karnım çok ağrıyordu ve isal olmuştum doktora mutlaka gidin ve size serum taksınlar şimdide çok karnım ağrıyor fakat daha doktora gidemedim bu akşam gideceğim. Serum takılınca bütün karın ağrınız ve isaliniz gidiyor benden size büyük bir tavsiye.

 30. Zulya 25/07/2014 at 10:00 #

  uzun sure geçmeyen yada antibiyotik alımı sonrası oluşan ishal de, bağırsak mikroflorası olumsuz etkilenir, genelde bu tur ishallere probiyotik iyi gelir (bağırsaklarda yararlı ve zararlı bakteriler var ) probiyotik bağırsaklarda yararlı olan canlı bakteridir, eczanelerde var, uzun yıllardır ishal sorunu yaşadım, 2 sene önce bir kurs probiyotik içtim ve ishali unuttum, doktorların bu probiyotikden haberleri bile yok, kaç doktora gittim hiç birinin uyguladığı tedavi beni iyileştirmedi, sağlık ansiklopedisinden buldum probiyotik hakkında bilgileri ve kendi kendimi tedavi ettim.

  • sema 25/12/2014 at 19:28 #

   Arkadaşım mümkünse kullandığın probiyotiğin ismini verebilir misin? Bende yıllardır ishal sorunu yaşıyorum. Bir günüm ishalsiz geçmedi.

  • muzo 10/04/2015 at 18:20 #

   En ucuz ve etkili prebiyotik kefir.

  • özo 30/10/2015 at 15:45 #

   Uzun zamandır bu hastalıkla mücadele ediyorum. Biyopsi sonucu ulseratif kolit olduğumu öğrendim. Her şeyi denedim ama geçmedi. Araştırdım ve tek çare probiyotik. Bunu doktorlar bile söylemedi. probiyotik bağırsaklar için en gerekli şey ishalim düşmanı.

 31. Ali Can 03/08/2014 at 06:48 #

  2 gündür ölüyorum ya bu ne böyle.

 32. furkan 08/08/2014 at 08:59 #

  Süper site güzel bilgiler teşekkür ederim.

 33. üneys 31/08/2014 at 14:31 #

  İki gündür bende karın acısını çekiyorum doktorada gittim iğnede serumda yaptı geçmedi ne yapabilirim?

 34. halilGS 03/09/2014 at 18:06 #

  Her saat başı altımıza yapıyoruz rezil olduk artık muz iyi geldi ama beni çok şükür ama şimdi karnım ağrıyor.

 35. aynur 18/09/2014 at 19:47 #

  1 tatlı kaşı nar ekşisi ve 1 tatlı kaşığı kuru çekilmiş kahve karıştırıp yerseniz ishalden eser kalmaz tavsiye ederim.

 36. Hasanü 09/10/2014 at 08:02 #

  3 gündür ishalim doktorun verdiği ilaç fayda etmedi ve istifra da ediyorum yiyip içemiyorum midem kaldırmıyor.

 37. Ümit 27/10/2014 at 14:44 #

  Umarım tedaviler işe yarar çok kötü ishalim yarından sonra gezimiz var allah yardımcımız olsun.

 38. zavalli anne 23/11/2014 at 15:41 #

  Benimde bebeğim ishal oldu arkadaşlar. Ne yapacam bilmiyorum.doktora götürdüm sadece bir antibiyotik verdi. Bir buçuk yaşında bebegim.hepten halsizleşti, yemiyor içmiyor .gözümün önünde eriyor gitgide.napacam bilmiyorum.O kahveyi bende duydum çok etkisi oluyor gerçekten ama nasıl yedirecem onu ona.siringalarla beslemeye başladım. Çorbayı ağzına sıkarak veriyorum.

  • herkül 01/03/2016 at 00:48 #

   Allah şifa versin.

 39. ali 28/11/2014 at 12:01 #

  Arkadaş burada konumuz ishal zayıflama çayları konusu falan nereden çıktı saçma sapan yorumlar yapmayın lütfen.

 40. Kaan 11/12/2014 at 01:46 #

  Buradaki yapılan yorumların ve yorum yapanların sıkıntısı nedir çözemedim. gerekli açıklamanın ve bilgilendirmenin yanında konuyu açacak daha aydın bir yorumlama yerine bu saçmalık döngüsü ne için? Ayrıca bir şey eklenmeli ki bu yorumları yapan kişilerin ne gibi bir madde kullandığı merak konusudur. Sizin bence Senegal’e ziyaret vaktiniz gelmiş değerli değersiz arkadaşlarım. Ayrıca şu sağlık şeysinde dini konuların ne gibi bir bağlamı olduğunu ve paralelliği olduğunu anlamış değilim. Biri de bu ne saçmalık dememiş.

 41. bo cu 15/12/2014 at 18:14 #

  Herkese tavsiyeleri için teşekkürler.

 42. Sema 25/12/2014 at 19:20 #

  Benim 4 yıldır ishalim var. Yorumlarda okuduğum ayva yaprağı ve probiyotik takviyesini deneyeceğim. Umarım işe yarar.

  • ahmet 27/04/2015 at 07:19 #

   O zaman sen git bir doktara görün. 4 yıldır geçmeyen ishal burada bakınarak uygulayarak geçmez.

 43. Meral Çetin 19/01/2015 at 09:27 #

  Ve ishal içinde kuru üzüm ve 3 veya 5 tane yiyebilirsiniz.

 44. isim vermek 10/02/2015 at 22:28 #

  Bence böyle bir site yapmak çok akıllıca. Kim yaptıysa eline sağlık. Bir sürü hastalığa çözüm var. Yapana çok teşekkür ederim.

 45. ozlem 17/02/2015 at 08:58 #

  İshal konusundaki paylaşımlarınıza teşekkür ediyorum, bilmediğim yeni yöntemleri öğrendim.

 46. Nur Şima 24/04/2015 at 07:21 #

  Ağrıya tarhana da iyi geliyor.

 47. melisa 03/06/2015 at 13:57 #

  Keşke 5 dakikada geçirecek bir şey olsa bana asidi gitmiş kola iç dediler haşlanmış patates ye dediler bi faydası olmadı.

 48. sude 24/06/2015 at 07:32 #

  Doktora sorduk kola şekerli yiyecekler vs onlar ishali düzeltmiyor aksine daha kötüleştiriyormuş.

 49. sude 24/06/2015 at 07:38 #

  2 gündür ishalim Karnım ağrıyor annem yoğurt verdi geçmedi ilaç verdi geçmedi bugün biraz iyiyim şu ana kadar yakalandığım en uzun ishal inşallah bütün arkadaşlarımızın ishali geçer.

 50. can 07/07/2015 at 11:41 #

  Son bir haftadır çok sevdiğim hindiba, kapuska, semizotu ve pancar yemekleri yiyorum. Yetmedi kaynattığım hindibanın suyu heba olmasın diye içtim. Eee sonuç buradayım. Ama yorumlara baktım da çok alakasız yorumlar var. Zayıflamaktan tutun da İslam’a çağrıya kadar. Arkadaşlar ishalseniz burada bilgi alış verişinde bulunun. Okuduğunuzu iyi anlayın. Sevgilerle.

 51. Mustafa 23/07/2015 at 12:58 #

  Arkadaşlar 2 çorba kaşığı yoğurt ve 2 çorba kaşığı nişasta karıştırın yiyin baya etkisi oluyor.

 52. Zehra 18/08/2015 at 08:18 #

  Arkadaşlar dün sabahtan beri çok kötüydüm çare ararken bu siteyi gördüm acil yapılacak bir şey yoktu muz elma evde yoktu. Bahçemizde böğürtlen var annem onları zebil olmasın diye her sene yoğun ve çok yaz şekerli meyve suyu halinde konserve yapar sadece bir bardak içtim mide zaten boş olduğundan herhalde yarım saate kesti ben fayda gördüm tavsiye ederim.

 53. serkan 20/08/2015 at 08:16 #

  Benim durumumu yaşayan insanlar olabileceğini düşünerek yazmak için internette aradım durdum sonunda buldum buldukça yazarım inşallah. İshalle 1 sene önce yakalandım (RABBİM insanları bu hastalıktan korusun )çok çok kötü zamanlar 1 sene sonra düzelmede olsa hala devam ediyor. ALLAHA şükür yine de daha iyiyim. Antibiyotikle başlayan bir sorun. İlk zamanlar iyileşmesi için ilaç çok kullandım farklı farklı doktorların verdiği. Tabi karnımın içinde ne titremeler bitti nede ishal geçti ilaç bitinceye kadar en azından titremeler geçiyor ama kullandıktan sonra tekrar titremeler ve ishal. 1 kaç ay sonra kafama göre internette ne gördüysem uyguladım kobay gibi sonra herkesin bildiği kefiri keşfettim!
  Kefir mayası alarak 4-5 ay kullandım bu çok olmasa da biraz daha iyi geldi ve kullandığımdan beri karnımda hiç titreme olmadı bu arada çikolata ıvır zıvır kola süt, süt tatlısı yiyeceklerden uzak durdum ve durmaya devam ediyorum 6 aydır her hafta 4 litre sütten yoğurt yapıyorum onu da yapmaya devam ediyorum. İlaç kullandığım zamanlar oldu. Bağırsaktaki dışkının emilimini sağlamak için sanırım uyarıcı hap diyebiliriz iyileştirici özelliği yok. En son kefiri biraz içmeyip ne durumda olduğumu merak ettim. tabi ilk günler gibi olmasa da yine biraz başa döndük sonra biraz daha oku oku oku en sonunda turşuyu da gördüm faydası olduğunu ve yaptığım şey 2 hafta boyunca 1 bardağa boğazınızı yakmayacak kadar yarım limon ve içine az organik elma sirkesi ve hazır suyla bardağı doldur çayda ve yemekte musluk suyu ama içerken her zaman hazır su kullanıyorum) bir de karışık tat markalı turşu kullandım imkanı olmayanlar evde yapmanıza gerek yok. 3-4 parça yiyip azda suyundan içiyordum ufak ufak ve 2-3 bardak kefir (ben kendim yapıyordum çoğunlukla böyle organik daha iyi ama ülkerin 1 lt 5 liraya var 6 bardak çıkıyor. )
  Akşam yemekle birlikte kefirden içerdim yemekten sonra diğerlerini yiyip içerdim ve en önemlisi bunları yedikten sonra bu yediklerimin iyi bir şekilde emilimi sağlasın diye hap içerdim eczaneden sıkıntı olmadan alabilirsiniz özellikle bu son uyguladığım durum kefiri bıraktıktan sonra bile daha iyiyim . tabi yukarda yazdığım gibi yapılmaması gerekenleri yapmaya devam ve herkesin farklı sorundan ishali olabilir inşallah faydası olur size ve olursa paylaşmanız dileğiyle ALLAH şifalar versin. Kendi şifanızda, duanızda dil kalple dönsün ki bu yazdıklarım işe yaramıyorken son yazdığım vesile olsun.

 54. Rabbia 20/08/2015 at 14:39 #

  Herkes iyi demiş güzel demiş de şu an yapamam ve ders çalışmam gerekiyor teog için lütfen daha kolay ve hemen hemen her evde bulunacak malzemelerden varsa örnek verin. Saygılar.

 55. inan 31/08/2015 at 18:02 #

  Abi bi haftadir ishalim mahvoldum tuvaleti boylamaktan ne olur bir çözüm ayrıca site on numara tbler admin.

 56. Suat Ertürk 09/09/2015 at 08:07 #

  Arkadaşlar; sitede gerçekten çok faydalı bilgiler var. Ve o bilgileri okuyup o an ki hangi durum aşamadaysak uygarlarsak inanın çok fayda göreceksiniz. Bir de tabi ki vücudumuzun buna bir cevap verme süresi herkese ve ishalin bulunduğu evreye göre muhakkak değişik zaman alacaktır.
  Her şeyden önce yorumlara baktığımda hayretler içinde kaldım. Girdiğiniz site ishalle ilgili olmasına rağmen nedendir bilmiyorum zayıflamaktan bahsediliyor. Bu siteyi noktasına varana kadar sonuna kadar okudum zayıflama çayları ile ilgili bir ibareye rastlamadım.

 57. Semina 20/10/2015 at 22:55 #

  İshale en iyi gelen şey nar ekşinin içine biraz limon suyu koyup karıştırın anında etki yapıyor.

 58. Halil 20/11/2015 at 07:45 #

  Seker rahatsızlığım var 1 yıldır ishalim her şeyi denedim yine ishalim çözüm var m?

  • can 14/07/2016 at 00:52 #

   Arkadaslar ben 2 sene ishal ve karin ağrısı yaşadım bütün doktorlara gittim sonuç bulunamadı hatta endoskopi dahi oldum ( şeh kürt doktoruna gittim ilaç sadece arkadaslara tavsiyem leblebi alip kirarak toz gibi yapip limon sıkarak yemek kasiğıyla gunde 3 yada 4 kaşık yesin bunun disinda gunde 2. 3 kes 1 rer kaşık limon suyu için 2. 3 gunde hiçbirşeyi kalmaz

 59. Salas 21/12/2015 at 02:37 #

  Arkadaşlar amipli dizanteri için önerisi olan var mı?

 60. nuran 03/03/2016 at 20:16 #

  Arkadaşlar yoğurt ve kuru kahveyi karıştırıp yemek de faydalı deneyin gerçekten geçiyor.

 61. Merr 27/03/2016 at 00:11 #

  Arkadaslar cok kotu ishalim bugun 3.gecem ama ilk gun sulu diare vardi kuyruk sokumu agrilari ve eklem agrilari ile birlikte. 2.gun biraz katilasti haslanmis patates, yogurtlu pirinc corbasi yani haslanmis pirincli yogurt , kabuksuz havuc , kabuksuz elma , cilek , muz , kahve limon , sicak su torbasi , ekmegin sert kisimlari , portakal , yogurt , demli cay limonlu , ada cayi denedim hep hic biri kesmedi. Ayni zamanda soguk soguk terleme ve bagirsak mide agrilarim var. Bugun hastaneye acile gittik. Biri buyuk su serum verdiler biri kucuk sari antibiyotik serum verdiler. Oda kar etmedi.. patatesten pirincten midem bulandi artik. Olabildigince su tuketiyorum ancak gram agrim gecmiyor ishalimde.. geceleri uyuyamiyorum yarim saat lavabodaym 5 dk disardaym surekli ayni dongu.. onerisi olan varmi 18 yasinda bayanim sadece e.coli bakterisi vardi idrar kesemde ordan bagirsaga sicramis olabilirmi onuda 3 hastaneye gittim 3.hastane bulmustu. Simdi yine ayni sey bunu da kimse bulamiyor acil yardim ve cozum onerisi verir misiniz lutfen 3 gunde 4 kilo verdim asiri soguk terlemelerim var gobegim vardi gobegim gitti bir deri bir kemik kaldim cok korkuyorum

 62. Withouttea 11/04/2016 at 18:08 #

  Bence de çayla zayıflanmıyor, oyuna gelmeyin

 63. yucel 17/04/2016 at 19:30 #

  Arkadaşlar ben doktora gittim önerisi muz, leblebi ve maden suyu oldu.

 64. fuzui 21/05/2016 at 15:40 #

  Aynen öyle zayıflama çayları önce ishal sonrasında kabızlık yapıyor… en iyisi form çaylardan uzak durun…

 65. Elif karatas 17/06/2016 at 05:33 #

  Bnde 2 gndur ishalim olumden donuyor insan lutfen kesin geciren bi cozum soyleyin banaa :((

 66. Gürkan 28/06/2016 at 08:02 #

  Arkadaslar benim oglum 3 yasında birsene önce böbrek nakli oldu sonrasında bagısıklık sistemini cökerttikleri ilacöarla birlkte her hastalıgı alıyor bir senedir noro viüs ishalle ugrasıyoruz doktr ilacı yok bu virüsün diyor ve nakil için gerekli ilaclarıda kullanması gerekiyor yoksa böbrek kötüler demem oki hergün ishali onun sıvı kaybına minarel kaybına ve kilo kaybına sebeb oluyor 🙁 ve agızdan yemesini bilmioyr sadece püre yapıp veriyorum yutuyor nakil olmus ve bu virüse yakalanmıs arkadaslar varmı neler yaptınız pirincten artık korkuyırum seker hastası olucak endişesi var rabbim herkese sifasını versin zor 🙁

 67. can 14/07/2016 at 00:49 #

  Arkadaslar ben 2 sene ishal ve karin ağrısı yaşadım bütün doktorlara gittim sonuç bulunamadı hatta endoskopi dahi oldum ( şeh kürt doktoruna gittim ilaç sadece arkadaslara tavsiyem leblebi alip kirarak toz gibi yapip limon sıkarak yemek kasiğıyla gunde 3 yada 4 kaşık yesin bunun disinda gunde 2. 3 kes 1 rer kaşık limon suyu için 2. 3 gunde hiçbirşeyi kalmaz lütfen deneyin

 68. Ayca 13/08/2016 at 20:45 #

  Ben de iki aydır ishalim. Doktora gittik antibiyotiklerle, serumlarla gecmedi. Muz, patates,pirinç herşeyi denedik geçmedi. Çok zorlaniyorum evden çıkamıyorum. Artık psikolojim bozuldu. Kefiri daha önce hiç icmedim. Doktor yoğurt dışında pek fazla süt ürünü tüketme dedi. Kefiri kullansam bir zararı dokunur mu?

 69. Mesut 18/01/2017 at 12:29 #

  Yarım çay kaşığı limon tuzunu ağzınızda emin, geçmiş olsun

 70. Sibel G. 23/06/2017 at 23:56 #

  Organik kızılcık marmelatı da ishali kesiyor çocuk doktorumuz her şeye ilaç verme taraftarı olmayan mükemmel bir doktordu ve kızılcık marmelatıyla ishalden kurtulmuştuk.

 71. Nilüfer 12/08/2017 at 03:24 #

  Değerli arkadaşlar ishal için bir büyük boy elmayı kabuklarını soyduktan sonra rendeleyip 1 tatlı kaşığı nişasta ile karıştırarak pişirip yeyiniz..Allah’ın izni ile çok iyi geliyor..Hertürlü hastalığınız için Aidin Salih’in Yitik Şifanın İzinde kitabinı okumanızı tavsiye ederim..Afiyetli şifalı günler nasibiniz olsun..

Bir cevap yazın