Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Hızlı kilo vermek ve sağlıklı olarak hızlı kilo vermek arasında büyük fark var.

data-ad-region="test">

Örneğin şok diyetlerle 1 haftada 4-5 kilo vermek aslında kilo vermenin temel amacı olan yağlardan kurtulmayı sağlamıyor. Bu tip diyetler sadece su ve bir miktar kas dokusu kaybına yol açıyor.

Ayrıca şok diyetlerle verilen kiloların kısa bir süre sonra geri döneceği neredeyse garanti.

Sağlıklı hızlı kilo vermenin yolu ise beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyip, kalorisi düşük ancak besleyici özelliği olan gıdaları daha çok tüketip düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor.

Hızlı Kilo Verebilmek İçin Beslenmenin Düzenlenmesi

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Kilo vermek için atılması gereken en önemli adım “boş kalori” kaynaklarının beslenme programından çıkarılmasıdır. Kalori değeri yüksek ancak besin değeri düşük (vitamin, mineral, protein, yağ içermeyen) gıdalar kilo vermenizin önündeki en büyük engel.

Şeker ise bu listenin başında geliyor. Taze sebze ve meyvelerden alınan şeker vücudumuz için yeterliyken hazır gıdalar ve içeceklerden aldığımız şeker sağlıklı bir beslenme için almamız gerekenin 4-5 katını buluyor.

Günümüzde, özellikle gençler arasında günlük kalori alımının neredeyse %10’u şekerli içeceklerden geliyor (1). Üstelik bu içeceklerin vücuda hiçbir katkısı yok.
data-ad-region=”test”>

Bağımlılık yaratan şekerin bel bölgesi yağlanmasının başlıca sorumlusu olduğu artık biliniyor. Ancak şekerin kilo verememize hatta kilo almamıza etkisi sadece çok yüksek kalorili olmasından ileri gelmiyor.

Yapılan araştırmalar aşırı şeker tüketiminin bize doyduğumuzu söyleyen “leptin” hormonu direncine yol açtığını ortaya koyuyor (2). Yani şeker tükettikçe daha geç doyuyoruz ve iştahımız daha da açılıyor.

Şekerli içeceklerin diyet olanlarını tüketmek belki size kilo aldırmaz ancak bu içeceklerde kullanılan yapay tatlandırıcıların sağlığa pek çok zararı olduğunu unutmayın (3).

Hızlı kilo vermek istiyorsanız pasta, kek, bisküvi ve diğer paketlenmiş atıştırmalıklar, diyet veya normal gazlı içecekler, paketlenmiş meyve suları, küp şeker ve diğer sonradan eklenmiş tüm şeker kaynaklarını beslenmenizden çıkarın.

Birçok meyve doğal olarak şeker içerir. Eğer şeker ihtiyacı duyuyorsanız üzüm, muz, elma, armut gibi meyveler (kontrollü olarak) tüketebilirsiniz.

Nişastalı Besinler

Ekmek, patates, makarna, pirinç gibi karbonhidrat değeri yüksek nişastalı besinler kilo vermenizin önündeki engel olabilir. Tüm nişastalı gıdalar kötüdür demiyorum ancak nişastalı gıdaların “rafine” ve “doğal” (basit ve kompleks) olarak 2 farklı türü bulunuyor.

Örneğin beyaz ekmek yada beyaz pirinç rafine karbonhidrat sınıfına girer. Rafine karbonhidratların besin değeri oldukça düşüktür, daha az besin lifi içerirler ve yarattıkları tokluk hissi kısa sürer. Ayrıca bu tip besinler çok hızlı sindirildiği için kan şekerini kısa sürede yükseltirler.
data-ad-region=”test”>

Diğer yandan rafine edilmemiş kompleks karbonhidratlar daha yavaş sindirilir ve kan şekerini daha yavaş yükseltir.

Beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç, patates yerine çok olmamak kaydıyla bezelye, mercimek ve kuru fasulye, kepekli ekmek, çavdar ekmeği yemek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Daha Çok Protein

Karbonhidrat yerine (ekmek, pirinç, patates, makarna…) protein ağırlıklı beslenmek (et, balık, yumurta, süt ürünleri…) hızlı kilo vermek konusunda size iki temel noktada destek olur.

İlki protein bakımından zengin gıdalar tokluk hissini uzatarak öğünler arasında açlık krizine girmenizi önler ve bu sayede gün boyu daha az kalori almanızı sağlar (5).

İkincisi ise proteinin metabolizmayı hızlandırıp, enerji kaynağı olarak vücuttaki yağ depolarının kullanılmasına yardımcı olmasıdır.

Günlük olarak sağladıkları kalori oranları aynı olsa da karbonhidrat ağırlıklı bir diyet yerine protein ağırlıklı bir diyet uygularsanız kaybettiğiniz yağ oranı daha fazla olacaktır (6).

Yağdan Korkmayın

Diyete başlar başlamaz tüm yağ tüketimini ortadan kaldırmak çok doğru değildir. Çünkü hem karbonhidratı hem de yağı azaltırsanız kendinizi halsiz hissedebilir ve diyetten vazgeçebilirsiniz.

Tabii yağ seçiminde dikkatli olmak gerekiyor çünkü her yağ birbirinin aynı değil ve vücuda etkileri farklı olabiliyor. Margarin ve benzeri yağlardan uzak durun ve zeytinyağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı, balık yağı gibi omega yağ asitleri bakımından zengin yağlar tüketin.

Ayrıca haftada 2-3 kez yağlı balık yiyerek veya her gün 2-3 ceviz, 10-15 fındık veya badem yiyerek yağ ihtiyacınızı karşılabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım?

Hızlı veya yavaş, kilo vermenin başlıca kuralı gün içinde yediklerinizden ve içtiklerinizden aldığınız kalorinin harcadığınız kaloriden az olmasıdır. Yani kilo almamak için ve kilo vermek için aldığınız kalori miktarını kontrol altında tutmalısınız.

Sağlıklı, dengeli beslenen ve ideal kilosunda olan kişiler için önerilen günlük kalori miktarı 19-31 yaş arası kadınlarda 2000 aynı yaş aralığındaki erkeklerde 2400’dür (7).

Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız daha fazla kaloriye ihtiyaç duyabilirsiniz. Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşladığı için kalori ihtiyacı da azalır.

Beslenme uzmanlarının ve doktorların sağlıklı ve kalıcı kilo verilmesi için önerdiği kalori miktarı kilonuzu korumak için almanız gereken kaloriden 500 kalori daha az almanız yönünde. Örneğin kilonuzun sabit kalması için 2600 kalori almanız gerekiyorsa bunu 2100’e düşürmek bir süre sonra kilo vermenizi sağlayacaktır.

Yarım kilo yağ yakmak için harcanması gereken kalori miktarı +-3500’dür. 1 hafta boyunca günde 500 kalori az alırsanız 7×500=3500 yani haftada 0.5-1 kilo arası verebilirsiniz. Bunun hızlı bir kilo kaybı olduğunu söylemiyorum ancak sağlıklı, kolay ve kalıcı kilo vermek için uzmanların önerisi bu.

Daha hızlı kilo vermek içinse günlük kalori miktarını daha da düşürmelisiniz.

Uzmanların genel sağlığın bozulmaması için tavsiye ettikleri minimum kalori miktarı 1300-1600 arasında değişiyor.

Yani kilo verme hızını arttırmak için günde 700-800 daha az kalori alabilirsiniz. 800 kalori daha az aldığınızı kabul edersek 800×7=5600 yani haftada 1.5, ayda 6 kilo verebilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermek İçin Egzersizin Önemi

Aldığınız kalori miktarını istediğiniz kadar aşağı çekemiyorsanız veya kalori azaldıkça kendinizi bitkin ve halsiz hissediyorsanız daha çok hareket ederek aradaki açığı kapatabilirsiniz.

Egzersizin kilo vermeye etkisiyle ilgili şöyle bir örnek vereyim; diyet yapmayan 60 kilo biri her gün 45 dakika hızlı tempoda yürüyerek ayda 2 kilo verebilir. Yaptığınız egzersizi orta zorlukta bir diyetle desteklerseniz ayda 4-6 kilo verebilirsiniz.

Egzersiz sadece yağların yakılması için değil kasları geliştirmek ve vücuda şekil vermek için de tavsiye ediliyor. Kilo verirken vücudunuzun daha şekilli görünmesini istiyorsanız hangi bölgeniz daha yağlıysa o bölgedeki kasları çalıştıran egzersizler yapabilirsiniz (8).

Bölgesel egzersizlerin o bölgedeki kiloların verilmesine etkisi yoktur ancak kilo verdikten sonra ortaya çıkan kaslarınızın daha belirgin olmasını sağlar.

Egzersiz alışkanlığınız yoksa hızlı kilo vermek için birden vücudunuza yüklenmeyin çünkü aniden yapılan egzersizin yaratacağı kas ağrıları ve aşırı yorgunluk egzersiz düzeninizi bozabilir. Yavaş yavaş başlamak hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Örneğin yürüyüş yapacaksanız ilk hafta günde 30 dakika yüksek tempolu yürüyerek başlayın ve süreyi her hafta 15 dakika arttırarak devam edin. Kondisyonunuz arttıkça temponuzu arttırabilir, sürenizi 2’ye bölerek yarısında yürüyüş yarısında koşu yapabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermek İçin Diğer Öneriler

Uykunuzu Düzenleyin: Fazla uyku uyanıkken metabolizma hızının yavaşlamasına, az uyku ise gün içinde enerji eksikliğinden dolayı daha çok kalori almanıza neden olur.

Stresi Azaltın: Aşırı ve sürekli stres nedeniyle salgılanan hormonlar hem iştahı arttırır hem de vücudun daha fazla yağ depolamasına yol açar.

Diyet Günlüğü Tutun: Yediklerinizi detaylı olarak bir kenara yazmak ve yemeklerinizin kalori miktarlarını hesaplamak hem diyete bağlılığınızı arttırır hem de istediğiniz sonuçları elde edemiyorsanız neleri yanlış yaptığınızı bir bakışta görebilmenizi sağlar.

İştahınızı Azaltın: Greyfurt, yulaf, elma, yumurta, zencefil, yeşil yapraklı sebzeler gibi besin değeri yüksek kalorisi düşük bazı gıdalar doğal olarak iştahınızı azaltır.

Öğünlerinizi Küçültün: Tepeleme dolu bir tabakla masaya oturmak doysanız bile yemeye devam etmenize neden olabilir. Tabağınızı çok doldurmayın. Hatta bazı uzmanlar küçük tabak kullanmanın “gözü doyurduğunu” ve psikolojik olarak daha az yemek yendiğini söylüyor.

Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin: Herkesin bir yemek yeme “tetikleyicisi” vardır. Bazılarımız TV seyrederken atıştırmayı sever bazılarımız geç saatlere kadar çalıştığında iştahını kontrol edemez.

Günün hangi saatlerinin ve hangi aktivitelerin sizi atıştırmalıklara yönlendirdiğini belirleyin ve buna karşı önlem alın. Örneğin patates cipsi yerine kendinize önceden daha az kalorili ve sağlıklı bir atıştırmalık hazırlayarak dolaba koyabilir ve mideniz çok kazındığında onu yiyebilirsiniz.

Öğün Atlamayın: Atladığınız her öğün takip eden öğünde size daha fazla kalori olarak geri dönecektir. Ayrıca öğün atladığınızda metabolizmanız yavaşlar ve daha az kalori yakmaya başlarsınız.

data-ad-region="test">

, , , , , ,

Hızlı Kilo Vermenin Yolları hakkında 62 yorum yapılmış

 1. gamze 22/04/2015 at 18:41 #

  Yazılanları dikkate alacağım ve uygulayacağım umarım ise yarar yaşıma göre 20 kilo fazla var şimdiden yazılanlar için teşekkürler.

  • leyla 28/01/2016 at 21:02 #

   Katılıyorum uygularsak iyidir bize yardımcıdır.

   • zehra 12/03/2016 at 12:28 #

    Aynen bn yaşitlarima gore kendimi kilolu hissediyorum 🙁

  • zehra 12/03/2016 at 12:22 #

   3 ayda 16 kilo bence cok iyi nasil verdiysen ogrenebilirmiyimm

 2. Ceren 24/09/2015 at 05:32 #

  20 yaşındayım ve 3 ayda 16 kilo verdim 72 kiloyken 56 oldum ama annemin yanında olduğum için biraz gözüm yemeklerle boyandı sanırım şu an 59 kiloyum ve boyuma göre 53 olmam gerekiyormuş yani bi diyet programı daha bekliyor beni ????????

  • RıDoo 01/10/2015 at 20:52 #

   Ceren sen yine vermişsin ben spor yaptığım halde veremiyorum..:((

  • melk 25/10/2015 at 20:31 #

   Ceren nasıl verdin peki sen bu kiloları?

  • SİBEL 13/11/2015 at 08:11 #

   Bunu nasıl yaptın çok iyi vermişsin.

  • Zeynep 01/03/2016 at 07:39 #

   3 ayda 16 kiloyu nasıl verdiniz öğrenebilir miyim?

  • seda 03/03/2016 at 09:10 #

   Ne yaptın peki?

  • harun 13/10/2016 at 13:36 #

   3 ayda 16 kilo vermek için ne yerseniz yiyin. ama az yiyin.. ve saat 19:30 dan sonra hiç bir şey yemeyin. açlığınızı suyla bastırın. günde en azından yarım saat yürümeye çalışın. ve merdiven çıkmayı zahmet değil, alışkanlık haline getirin.yavaş yavaşta olsa çıkın. buzdolabınıza kendinizi beğenmediğiniz fotoğrafı yapıştırın. Canınız abur cubur çektiğinde fotoğrafa bakarak gerçeğinizle yüzleşin ve vazgeçin.

 3. elif 14/10/2015 at 17:38 #

  Ceren’cim nasıl verdin 3 ayda 16 kiloyu merak ettim egzersiz yaptın mı neler yaptın bende 72 kiloyum ve inşallah zayıflıycam ????????????

  • fatih 27/04/2017 at 16:57 #

   eğer saglıklı zayıflamak istiyosan caedio yapıpı 3 beyazdan uzak duracaksın ve sabredeceksin 14 günde bir tartılacaksın

 4. sevcan 16.10.2015 16/10/2015 at 13:57 #

  Ben de yazılanları yeni okudum şu an 70 kilodayım mutlaka dikkate alacağım. Teşekkürler.

 5. Hüseyin 07/11/2015 at 22:09 #

  1.78 boyum var 95 kiloyum vermem gereken 15 kilo bu okuduklarımı uygularsam 3 4 ayda 15 20 kilo verebilirim diye düşünüyorum. İnşallah’ta öyle olur diye umuyorum. ! 😀

 6. Mujde 08/11/2015 at 20:16 #

  Ben 1.64 boy ve 55 kg ye sahibim. 6 ay önce 68 kg idim. Düzenli olarak spor yaptım daha sonra ise gidip gelirken hep bir durak önce inip yürüdüm olabildiğince yeşillik ve elma tükettim sabahları aç karına 1 bardak ılık limonlu su içtim kahvaltıda ise special k gevrek tükettim. Akşam 6 dan sonra hiç bir şey yemedim. Uyku düzenimi 8 saate çıkardım. Ve yavaş yavaş ama sağlıklı kilo verdim ve bu diyeti hiç bir sayfaya bakarak değil kendim düşünerek çıkardım. Ve tabi faydasını da gördüm sizlere de uyuyor ise öneririm.

 7. berkay 21/11/2015 at 20:11 #

  Onu bunu bilmem de yazan çok iyi yazmış insanlar için yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler bir de gidip biraz zayifliccim ????

 8. Meryem 05/12/2015 at 11:25 #

  Şimdi 1.70 boyundayım 74 kiloyum inş ben de veririm.

 9. basak 07/12/2015 at 22:21 #

  N’olur bana da bir şeyler önerin ben evliyim bir çocuğum var 165 boyum 75 kg kilom var ne yapabilirim su bile yarıyor bana.

 10. Derya 14/12/2015 at 18:49 #

  İnsanların hızlı kilo verme gibi bir düşünceleri olmamalı çünkü kalıcı kilolarınızı sağlıklı beslenerek ve spor yaparak verebilirsiniz önemli olan hayatınız boyunca doğru beslenmek (sadece birkaç ay için değil) yürüyüş de gerçekten çok önemli.

 11. İlknur 29/12/2015 at 09:45 #

  Arkadaşlar tamamen olay kendimizde bitiyor. Ben 1 ayda tam 8 kilo verdim. Kafama göre değil doktor tavsiyesi üzerine. Ama şu da bir gerçek ki SPOR SPOR SPOR bunsuz bir şey olmuyor Özellikle de yürüyüş günde yarım saat 45 dakika yaptığımız şeyin bile ne kadar faydası var. Ben beyaz ekmeği hayatımdan tamamen çıkardım çavdar yiyorum ve inanın ki bazen onu bile yiyemiyorum. Bizim karnımız doyuyor ama gözümüz doymuyormus. Boyum 1.59 Ve boyuma göre 55 kilo olmam lazım. Daha vericem inşallah ama başlayınca asla pes etmeyin çok su için ve ekmeği kesin!

  • Aysl 05/03/2016 at 17:54 #

   Çok iyi kilo vermişsin bende 55’e düşmem lazım tam olarak neler yaptınız?

 12. seda 03/03/2016 at 09:13 #

  Ben o kadar taktım ki artık dayanamıyorum 97 kilo gösterdi tartı ve kendimi ne hale düşürmüşüm diye yakınıyorum yardım edin n’olur.

  • ünal 14/03/2016 at 19:38 #

   öncelikle ekmek makarna pirinç gibi yiyecek kesmen gerek. spor yapın ve degişikligi görün

  • Hale 02/07/2017 at 18:40 #

   Merhaba siz kilo vermek istiyorsunuz be size öneririm ilk önce beyaz ekmek hiç yeme çavdar yada kepekli ekmek ye …
   Daha sonra kivi,elma ve armut yemelisin .
   Ve her akşam 1 türk kahvesi iç!
   Ve daha sonra hergün su’nun içine limon damlayla iç
   ☺☺☺☺☺☺
   Ve makarna türü yeme
   Yani 1 ayda 15 kolay falan verirsin

   Sunu unutm buz dolabına nefret ettiğin birisinin fotosu yapıştır karnın acıktığın zaman gidince ve görünce bıkıp açma !!!!!
   Ve hergün 20:00 da yemek yeme

 13. Cihan 03/03/2016 at 16:53 #

  Arkadaşlar Kilo vermek istiyorsanız sabah akşam 1 er saat koşu vs yürüyüş yapacaksınız diyet olarak hiç bir şeyden korkmayın her şeyi yeyin (hazır gıda çikolata cips vs. hariç) ancak az tüketin. koşu şart. Şahsen 3 yıl önce mülakat nedeniyle sporu günde 3,5-4 saat yaparak 45 günde 105 kilodan 89 kiloya düştüm. Diyet uzun vadede (10 ay) ağır spor kısa vadede (3 ay) aynı sonucu alır.

  • Osman 08/03/2016 at 11:54 #

   İşte tam da aradığım tarif kardeşim onu yeme bunu yeme değil de her şeyi ayarında tüketip düzenli spor yoksa sayılanları hayatımızdan çıkarmak kolay kolay mümkün değil.

 14. hülya yakar 11/03/2016 at 19:44 #

  merhaba arkadaşlar ben hülya 6 kilo fazlam var boyuma göre spor yapmaktan nefret ediyorum aç geziyorum resmen

 15. melih 13/03/2016 at 11:49 #

  Merhabalar ben melih 15 yasindayim 1.80 boyum var su an 80kg im eskiden 92kg dim eylul ayinda karateye basladim ayni zamanda okulda badminton basketbol box vs diye gittik su an box yapiyoruz 4 5 ay da 80kg a dustum tabikide aburcuburu azalttim ekmegi azalttim sekeri vs baya azalttim ama sorun su 12kg vermeme ragmen vucudumdaki yag orani hala fazla yaptigim testlerde vucut yag oranim %19 cikiyor bu dusmus hali tabikide eskiden %23 gibi birseydi galiba ama dedigim gibi hala yag oranim cok haftada 4 gun karate 1-2 gun de box yapiyorum nasil beslenmeliyim? yag oranimi nasil %10 altina dusururum ve tahminen ne kadar zaman alir? simdiden cok tesekkur ederim.

 16. hümeyra 15/03/2016 at 18:51 #

  170 boyum 59 kilom var kilom normal ama bolgesel yaglanmalarim var nasil kilo verebilirim

  • ayca 23/10/2016 at 14:21 #

   kilo vermene gerek yok,spor yaparak yağları kasa dönüştür bolca protein tüket

   • Kadir 24/07/2017 at 11:05 #

    Yağ kasa dönüşmezki ayrıca fazla alınan protein de yağa dönüşür günlük her kilo başına 1.5-2 gr protein alımı yeterli olur.kilo verilmek isteniyosa günlük alınması gereken kalorinin 400-500 kalori altında beslenip düzenli spor yapılırsa kilo verilebilir.

  • Nagihan 02/01/2017 at 22:08 #

   Kardeşim eğer bel ve basenden yağlanma ise mekik çek ve bacak hareketleri yap ve evde temizlik yaparken yerleri falan silerken eski yöntem ellerinle eğilerek temizle bir ay olmadan sonuca ulaşırsın ve bol su iç

 17. Öykü 17/03/2016 at 16:10 #

  Ya 45 kiloyum ama yinede boyumdan dolayı hafif sismanim. Ama haftada 3 kilo vermisligim var yine aldım artık yine vermeye bakacağız

 18. Neslihan 11/04/2016 at 05:48 #

  Çok güzel bence bunu uygulayan herkez zayiflar..Bende gecen sene 4ayda 11 kilo verdim sadece haslanmis sebzelerle tavuk balık karni bahar brokoli … beslendim eve eliptik bisiklet aldim oylebi işe yaradiki bu alet yağlarımı hemen eriti vücudum şekil aldı her giydigim yakisiyodu cevremdekilerin bakislari degisti .. 66 dan 55. Boyum 1.69 . Arkasina hamile kaldim ve dogumdan sonra butun kilolarim gitti hic birsey yapmadan çünkü basta sağlıklı verdim kilolarimi 🙂 bu diyete benim yaptigim diyete benziyor kilo problemi olanlar kesinlikle uysun yapsin.. istedinizmi kafaya koydunuzmu yaparsınız!!

 19. İclal 12/04/2016 at 16:18 #

  Hımmmm. Arkadaşlar 1.58 boyum var ve 46.5 kiloyum bana 13 yaşında birine göre zayıf diyorlar ama fazla kilolu gosteriyorum?bu bilgileri okuduğum iyi oldu şekere çok duskunum ve her sabah patates yiyorum öğle yemeklerinde makarna pilav ekmek yiyordum ama artık yemiycem olan bana oluyor. İnşallah şu fazla kilolardan kurtulurum. Bunları yazana gerçekten çok teşekkürler çünkü böyle yemeye devam etseydim belki de manda kadar olur eve sigmazdim.

 20. Ceren 06/05/2016 at 04:37 #

  Kas dokusu kaybolmaz, kasın hacmi azalır. Sporcuların daha “çok” kası yok kasları daha hacimli.

 21. seyit 17/06/2016 at 15:30 #

  okudum çok da hoşuma gitti emegi geçenlere teşekür ederim ben düzenli spor yapmıyorum benim boy 1,86 kilo 98 çok şişman göstermiyorum boydan kurtarıyoruz hafif göbek var güzel bir çalışma olmasını ümit ediyorum ilerde tekrar 30 gün sonra yazarım tekrar fark neler.

 22. kemal 28/06/2016 at 02:36 #

  20 kilo fazlam var yaşım 18 boy 1,80 kilo 95 , 75 kilo ideal kilom , ben tavsiyelere yönelik deniycem inşallah işe yarar.

 23. MURAT 21/07/2016 at 11:04 #

  arkadaşlar 2 ayda sağlıklı bir şekilde evde hiçbir spor salonuna gitmeden sadece bazı egzersizler yaparak(yürüyüş) ve en önemlisi yememi fazla azaltmadan sadece basit uygun metotlarla 10 kilogram verdim 90 kilogramdan 80 kilograma düştüm.sonra diyeti bozarak sadece yediklerimi düzenleyerek 5 kilogram daha vermişim şu anda 75 kiloğramım ve halen zayıflıyorum amacım sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için tavsiye isteyenler mesaj atabilir son olarak şunu söylemeliyim herkes hızlı kilogram vermek ister bu çok yanlış bir algıdır sanki biz o kiloyu 1 haftada aldıkta 1 haftada birden çok zayıflamak ister böyle bir şey olamaz olsa bile sağlıklı olmaz arkadaşlar.Önemli olan midenin küçülmesidir eğer bir anda zayıflarsan miden çok küçülmez ve iradene sahip olamadığın bir anda bir bakmışsın verdiğin kilonun 2 katını almışsınız böyle olmak istemiyorsanız benim yöntemimi kullanmalısınız.

  • irem 12/07/2017 at 08:49 #

   bana yardım eder misin 14 yaşındayım 1.70 boyum var ama çok kiloloyum 15 20 kilo vermem lazım

 24. Anonim 05/08/2016 at 19:57 #

  Arkadaşlar bende 64 ten 54 e düştüm 2.5 ayda filan.Haftada bir kilo vermek çok ideal.Zumba yapın,egzersiz yapın.Zumbayı günde 40 dk yapın mesela.Haftada bir kez yasak olan bir şey yiyin.Diyete bağlı kalmanız için gerekli.Beyaz ekmek yemeyin .Günde 10-15 bardak su için .En onemlisi de saat 18.00-18.30 dan sonra hicbirsey yemeyin lutfen.Bu cok etkiliyor.

 25. Kübra 08/09/2016 at 11:16 #

  Bende kilolarımdan çok şikayetçiyim evliyim bir kızım var doğumdan sonra aldığım kilolardan bi türlü kurtulamadım ve sağlık problemlerim başladı ? 15 kilo fazlam var Nasıl verecegım bilmiyorum

 26. Dilara 05/10/2016 at 07:46 #

  3,5 ayda 15 kilo verdim ve hic spor yapmadim. Etlerim sarkmadi ama biraz yumusama oldu. Simdi diyete devam ediyorum elbette. Yazildigim spor salonlarina en fazla 10 gun gittim ve simdi spor yapmanin kiymetini daha iyi anliyorum. En azindan yarim saat tempolu bi yuruyus yapalim gunde o bile yeterli olur.

 27. İbrahim 10/10/2016 at 19:15 #

  Merhaba arkadaşlar 18 yaşındayım 1.72 boyundayım 53 kiloyum ama bu kilo verdikten sonraki halim 2.5 ayda 17 kilo verdim aslında hiç zorluk çekmedim açıkcası her seyin başı (şeker !!! ) şeker kessinlikle insan düşmanı çayımı bile şekersiz içiyorum üstelik 1.5 saat fitness yapiyordum (günlük) + doğal yağlı yiyecekler kullandım 1\2 tabak yemek yiyodum ekmek aynı şekilde çeyrek her öğün )+ vücudum cok şekillendi çok kaslı vücuda sahip oldum arkadaşlar deneyen pişman olmaz karar sizin !

 28. ahmet 11/10/2016 at 13:34 #

  birdenbire hızlıca kilo aldım ne yapmam lazım?sabah kahvaltısında 1 poğaca öğlen ise bir döner yiyorum zayıflayamıyorum

 29. Emre 24/10/2016 at 10:05 #

  Kilo vermek isteyen ve almak isteyen arkadaşlar işin püf noktası aslında yemek yemektir. Yemeği keserseniz kilo kaybı olabikir doğru ama yağdan değilde Kaptan gider yani küçülme olur hacim kaybolur ama yerine göre karbonhidrat protein ve yağ alırsanız (protein miktarı ne kadar fazla olursa sizin için o kadar daha iyi olur) vücudunuzda sarkma ve yağlanma olmaz. Birde şunu söyleyim çevrenizde varsa güvendiğiniz zeytinyağı saf olmak şartıyla alın ve yemeklerde kullanın saf olarakta çay bardağının çeyreği kadarda içebilirsiniz unutmayın zeytinyağı yağ soker pislikleri atar. Eğer proteini yükseltip yağ oranını ve karbonhidrat ı (günde en fazla 4 dilim ekmek günlük ihtiyacı karşılar kilolar için ) düşünürseniz normal evde yapılan egzersizle bile faydasını görürsünüz. 5 senedir spor yapıyorum ilk senemde 2.5 ayda 12 kilo verdim yoğun egzersizle şunu anladım ama yemek yemeden kilo verilmez mecbur yenmesi lazım aç kalınarak kilo verilmez kendinize eziyet şuan 90 kiloyum hedef 95 kilo bodybuilding yapıyorum isteyene program beslenme listesi atabilirim maili mi alta yazıcam

 30. Arzu 11/11/2016 at 12:29 #

  2 ayda 15 kilo verdim, yeniden dogmus gibiyim, dahada vermem gerek.yilbasina kadar 15 kilo daha vermeye sartladim kendimi.bakalim insallah.merdivenleri cikisim bile degisti.cok mutluyummmm.

 31. Ev hanımıyım 27/11/2016 at 09:10 #

  Ben de çok zor kilo verirdim,sabır ettim ekmeği,pirinci,şekerli bütün yiyecek içecekleri hayatımdan çıkardım.Bol maydanozlu salatalara ağırlık verdim,günde 1 saat tempolu yürüyorum ve her sabah akşam bir fincan zencefil çayı içiyorum.6 haftanın sonunda 5 kilo vermişim.İsteyince oluyor biraz nefsimize zincir takıp bağlayacağız arkadaşlar.5 kilom daha var onuda vereyim bundan sonra daha dikkatli besleneceğim zira alıştım yani.

 32. Ev hanımıyım 02/12/2016 at 14:26 #

  Şimdi ben hala diyetime devam ediyorum,kendi çapımda spor yapmak,ev işleri falan derken daha fazla vermem gerekir iken şimdi vermem durdu. Metabolizmamın durduğunu düşünüyorum çok panikledim. 5 kilo daha vermem lazım veremiyorum. Nerede hata yapıyorum bilemedim.Neyse biraz daha sabır edeceğim belki vermeye tekrar devam edebilirim. 3 haftadır bir gram düşmedim moralim bozuldu ya.

 33. deniz demir 05/12/2016 at 21:05 #

  göbeğim var bir türlü erimedi gitti fazla bir şey de yemiyorum sadece düzensiz kilo aldığım yer göbeğim başka bir yerime yansımıyor ne yapmam gerek bu konuda deneyimlerinizi ve bilginizi öğrenmek istiyorum.

 34. burak 19/12/2016 at 06:29 #

  1.98 boyum var yaşım 20 115 kiloyum 9 senedir basketbol yapıyorum vucudum kaslı fakat kilolu gözükmüyorum.Ama kendimde bi ağırlık hissediyorum bunu nasıl gidericem yardım edermisiniz???

 35. kader 09/01/2017 at 15:14 #

  Merhabalar arkadaslar ben kader 18 yaşında nisanlı 90 kilo 1.80 boyundayim ve yaza dügünüm var kilo vermek istiyorum ama beceremiyorum spor yapmakta zor geliyor bana bi tavsiye verirmisiniz lutfen??nişanlimda zayiflamami istiyor

  • melisa 14/02/2017 at 06:50 #

   canım spor yerine tak kulaklıkları çık dışarı her gün 1 saat yürü daha zevkli hem de 🙂 ayrıca bol yeşillik tüket ve abur cubura elini sürme derim ben zaten bu yüzden veremiyorum 🙁

 36. Bir görüş 08/02/2017 at 23:18 #

  Birinci kural,yukarıdaki yazılanları uygulamak.Cidden doğru söylüyorlar.İnsan kilo yapan besinleri yemeden daha sağlıklı ve kendini hafif hissediyor.Lezzetli ne var ise hep onlar kilo yapıyor sanki.Mesela ben,dolmaların her türlüsünü seviyorum al sana kilo,tatlılara bayılıyorum,hamur işlerini seviyorum,kızartmalar vazgeçilmezim idi,inanın şimdi tatlarını unuttum.Protein ağırlıklı beslenin kaslarınızı kaybetmeden kilo vereceksiniz.Bol su,uyku düzeni ve metabolizma hızınıza göre, kalori hesabı yaparak aç kalmadan yediklerinize dikkat edin.Bir ayda 10 kilo vermek yerine 4 kilo verin sağlıklı verin.Bir de sakın hızlı hızlı yemek yemeyin,kıtlıktan çıkmış gibi yuttuğumuz yiyecekleri vücut yağa depoluyormuş.Ben 55 yaşımda 61 kilodan 48 e düştüm.Çok hafifledim.Gencecik evlatlarımsınız sağlıklı olmak için lütfen iradenizi güçlü kılın sağlıklı besinleri hayat tarzınız haline getirin.

 37. İblis 08/03/2017 at 19:09 #

  Spora başlatınca KAS OLUŞUMUDA BAŞLAR sakın 1 ay spor yapıp beklenen kiloyu veremedim gibi yanılgıya düşmeyin
  YAĞ ağırlığı KAS ağırlığına dönüşecek yeni başlarken Tartıda hiç farkedilmeyebilir 1 ay sonunda Spora devam edrek Vücudunuzun Fit bir görünüme Girdiğini siz göreceksiniz zaten YAĞ AĞIRLIĞINDANSA KAS AĞIRLIYĞI OLMASI HERZAMAN İYİDİR

  SPORA BAŞLADIĞINIZ 2-3 HAFTA TARTILMAYIN SONRASINDA DA 1 AY SPOR YAPTIM GİTTİ 10 KİLO GİBİ DÜŞÜNÜRSENİZ YANILIRSINIZ EVET 10 KİLO YAKTINIZ ELBET KALORİ HESABINIZDA HATA YOK FAKAT KAS OLUŞUMUNUDA GÖZ ARDI ETMEYİN

  Böbekte problem olanlar Önce KArın kaslarını güçlendirecek ki yağ dokusu erimeye başlasın MEkik çekecekler bol bol 100 sabah 100 akşam mekik çekin Ayva göbeği diye birşey olmayacak

  KAS DOKUNUZ NEKADAR ARTARSA METOBOLİZMANIZ İÇİN LAZIM OLAN ENERJİ OKADAR ARTAR

  Sporcular HAyvan gibi yemek yer 10 yumurtayı 1 öğunde yiyenler tanıyorum adamlarda YAĞ adına hiçbişey yok YAĞ AĞIRLIĞI KÖTÜ

  Fazla TARTIYA kendinizi Kanıtlamaya çalışmayın Tartıda yazanla değil YAĞ BEZEELRİNDEN KURTULDUĞUNUZU KENDİNİZ VÜCDUNZDA HİSSEDİN

 38. Aytn 08/03/2017 at 20:03 #

  Ben 1,5 yılda 30 kilo verdim kilom normal boyuma gore ( şuan 67 kilo 1.67 boyundayım) ama dışardan bakıldığında bacaklarım kalın ve vücudum sıkı değil neden boyle acaba ? Ne yapmam gerekiyor ?

 39. Kadir 14/03/2017 at 12:08 #

  Bu gün 16 gün 3 kilo verdim sabah 1 tane meyve yada sebze öğlen aç bırakıyorum kendimi akşam sebze yemekleri,yoğurt,haşlanmış yumurta , vb
  Ama 3 günde bir muhakkak akşam yemeğinde haşlanmış yağsız et tüketiyorum abur cubur yok rejime başlarken 109 kiloydum bakalım kaç kiloya kadar inebilirim

 40. Zehra 11/05/2017 at 17:57 #

  Mükemmel ya ?

 41. Nilüfer 19/05/2017 at 09:13 #

  Asla kilo veremem ,asla spor yapamam ,spor yaparsam yorulucam sonra ev işlerini nasıl yapıcam,üç beyazı hayatımdan nasıl çıkarıcam bunlar mümkün degil derdim hep kendi kendime.Bir gün 75 kilo geldim ve göbekli sürekli kıyafet degıstiren biri oldum.bu degerli yazıyı okudum ve karar verdim.öncelikle iradeli olup gerçekten kilo vermeye azimli olmak gerekiyo.ilk şart bu.ilk iş diyetisyene giderek başladım.herşeyi biliyordum ama yapmak zor geliyordu.yanlış bi diyet yapmamak gerekiyor.listeyi harfiyen uyguladım.ara ögünleri atlamamak gerekiyo.şekerden uzak durdum.çünkü yag yakımını engelledigi için.günde en az iki en çok 3 litre suyu tüketdim.önceden çok az su tüketiyordum.spora gelince diyete başladıgım günün akşamına eşimle hergün yemekten bir saat sonra tempolu şekilde yürüyüşümüzü yaptık.ancak yürüyüşün ilk yarım saatinde sadece kalori yakılıyo.diger yarım saatinde yag yakımı gerçeklesiyo.dolayısıyla tam bir saati doldurdum mutlaka.bu arada sabahları ılık limonlu suyu mutlaka yaptım.tek başına limonlu su zayıflatmaz arkadaşlar.sadece yag yakımına yardımcı oluyor.inanın bu söylediklerimi yaptım ve bir buçuk ayda tam10 kilo verdim.bu arada arkadaşlar yürüyüşü tempolu yapmak çok önemli.yani koşmak ve yürümenin arasında birşey.öyle çarşı pazar gezer gibi vitrin yürüyüşü denilen yürüyüş olmamalı.bol su metobolizmayı hızlandırıyo ve yag depo yapmamızı engelliyo ve diyet arkadaşlar.inanın başaracaksınız.şimdi çok mutluyum.artık sıkı bir diyet yapmadan kilomu koruma altına aldım.herşeyden yeteri kadar yiyorum ve sporumu yapıyorum.darısı başınıza

 42. Sedanur 21/06/2017 at 11:26 #

  1.65 boyum var 66 kilodayım 55 kiloya düşmek istiyorum 3 ayda 11 kilo vermem mümkün mü?

 43. Hale 03/07/2017 at 12:09 #

  Böyle kolayca kilo verebilirsiniz

Bir cevap yazın