Gözlere İyi Gelen Yiyecekler

Vücudun diğer organları, dokuları için olduğu gibi, gözlerin sağlıklı ve güçlü olması için de bazı özel besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

data-ad-region="test">

Yaşla birlikte görüşün zayıflaması, gözlere iyi geldiği bilinen bazı yiyeceklerle yavaşlatılabilir. Bunlar arasında; bera-karoten (A vitamini), C vitamini ve E vitamini açısından zengin olanları uzmanlar tarafından göz sağlığı için en çok önerilen besinler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Aynı zamanda lutein, zeaksantin, çinko ve selenyum içeren gıdalar, gözleri güçlendirmek ve görüşü korumak için tavsiye ediliyor.

Genel beslenme önerisi ise, farklı renklerde sebze ve meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi, günde en az 6 bardak su içilmesi ve vücudu susuz bırakan çay, kahve, şekerli gazoz gibi içeceklerin az tüketilmesi yönünde.

Gözlere İyi Gelen Gıdalar

Sadece görüşü korumak için değil göz kuruluğunu gidermek için de bazı gıdalardan yardım alabilirsiniz.

Aşağıdaki listede yer alan gıdalar genel olarak göze iyi geldiği bilinen beta-karoten, C ve E vitaminleri bakımından zengin gıdalardır. Ancak sizin sağlık koşullarınıza uygun besin önerileri için bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.

Beta Karoten Kaynakları: Havuç ve havuç suyu, tatlı patates, kabak, portakal ve portakal suyu, kavun, mango, kayısı, lahana, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, Brüksel lahanası ve balık yağı.
data-ad-region=”test”>

C Vitamini Kaynakları: Turunçgiller ve suları, papaya, kiraz, ahududu, çilek, yaban mersini, kivi, brokoli, yeşil ve kırmızı biber, karnabahar ve lahana.

E Vitamini Kaynakları: Buğday tohumu, badem ve badem ezmesi, fıstık ve fıstık ezmesi, ayçekirdeği, keten tohumu, avokado ve yumurta.

Lutein ve Zeaksantin Kaynakları: Koyu yeşil yapraklı sebzeler lutein ve zeaksantin için en iyi kaynaklarıdır. Kale, ıspanak, pazı, su teresi ve şalgam bu besinlerin arasında ilk sıralarda gelmektedir. Diğer iyi kaynaklar ise; yeşil bezelye, mısır, marul, brokoli, kabak, havuç, Brüksel lahanasıdır.

Çinko ve Selenyum Kaynakları: Çinko, vücudun A vitaminini absorbe etmesine yardımcı olarak gözleri güçlendirir. Fıstık, kabak çekirdeği, leblebi, mayalı gıdalar, istiridye ve diğer deniz ürünleri çinko bakımından en iyi gıdalar arasında yer almaktadır.

Dokosaheksaenoik Asit Kaynakları: Retina ve gözün dış segmentlerinde bulunan önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit göz sağlığını korumak açısından düzenli olarak alınmalıdır.

Daha çok somon, orkinos, uskumru, sardalye, ringa gibi yağlı, soğuk su balıklarında bulunan dokosaheksaenoik asit için kabuklu deniz hayvanları da iyi birer kaynaktır.

Bazı balıklarda cıva seviyesi yüksek olduğu için aşırı balık tüketiminin bazı yan etkileri olabilir. Doktorunuz bu durumda balık yerine cıva testi yapılmış balık yağı tüketmenizi önerebilir.

Göz Sağlığı İçin Havuç

Çocukluğumuzdan beri, havucun göz sağlığı için en iyi sebze olduğu söylenir ve bu öneri neredeyse her türlü göz rahatsızlığı için geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Bazı geleneksel/bitkisel tedavi yöntemlerinin geçerli olmadığı yıllar içinde yapılmış çalışmalarla kanıtlanmış olsa da “havuç ve göz” için bunu söyleyemeyiz.

Çünkü göze iyi gelen beta-karoten için en iyi kaynaklardan biri olan havuç, aynı zamanda göz sağlığını korumak için uzmanların önerdiği C ve E vitaminlerini de içermektedir.

1 adet orta boy havuç, günlük A vitamini ihtiyacının neredeyse 2.5 katı A vitamini sağlar. A vitamininin formları olan retinol ve retinal, gözün bazı temel fonksiyonları için önem taşımaktadır.

Hafif dereceli A vitamini eksikliği durumunda gece görüşü belirgin oranda azalır. İleri derecelerdeki A vitamini eksikliği ise kalıcı göz hasarına ve görüşün tamamen kaybolmasına yol açabilmektedir.

1 adet orta boy havuç günlük C vitamini ihtiyacının %7’sini karşılar. Antioksidan vitamin olan C vitamini kemikler, tendonlar ve kan damarı duvarlarının bir parçası olan kolajenin sentezlenmesinde gereklidir. C vitamini eksikliği diş eti kanaması, saç dökülmesi, eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açar.

Ayrıca, uzun dönemli C vitamini eksikliğinin katarakt riskini yükselttiği bilinmektedir.

1 adet orta boy havuç günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %2’sini karşılar. Yağda çözülen bir vitamin olan E vitamini kalp sağlığı korumak başta olmak üzere damar tıkanıklığı ve katarakt riskini azaltır.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , , , ,

Gözlere İyi Gelen Yiyecekler hakkında 12 yorum yapılmış

 1. mustafa 14/11/2013 at 09:59 #

  Çok teşekkürler.

 2. berna 03/04/2014 at 20:17 #

  Tavsiyeleriniz için teşekkürler inşallah işe yararlar.

 3. damla 02/08/2014 at 18:19 #

  Hepsi doğru.

  • didemm 31/01/2015 at 10:37 #

   Aynen hepsi doğru benim çok işime yaradı teşekürler.

 4. sıla 13/08/2014 at 10:53 #

  Çok teşekkür ederim.

 5. göz sorunu 25/08/2014 at 19:48 #

  Ben hiç denemedim ama yine de iyi şeyler.

 6. Hakan 06/05/2015 at 16:19 #

  Örneğin miyop genetik oluyor genelde benim amcam şaşı, ebem 30 yıldır kör, teyzem önünü zor görür teyze oğlu zaten göz tansiyonu var ve o da miyop, annem yakını göremiyor, babamda öyle. Bende uzağı göremiyorum bu durumda bu vitaminler en fazla benim için kötü gidişatı yavaşlatır sadece anlatabiliyor muyum haksız mıyım ben haklı olduğumu düşünüyorum kader işte.

 7. Hakan 06/05/2015 at 16:20 #

  Bu bilgileri verenden Allah razı olsun.

 8. nilgun 01/02/2016 at 18:30 #

  Kivi gözlere iyi gelir mi?

 9. ismail 19/03/2016 at 21:17 #

  Guzel bilgiler icin tesekur.
  Havuc basta olmak uzere gereken gidalari tuketmekte faydamiza olur

 10. . 08/04/2016 at 17:08 #

  Benim sol gözüm 0.25 numaralı bol bol havuç tüketmemin numaramın düşmesine ya da sıfıra inmesine katkısı olur mu acilllll cevap verin lütfen..

 11. Ceyda 13/02/2017 at 08:31 #

  Arkadaşlar bunun yanında göz egzersiziyle gözlerinizi iyileştirebilirsiniz. Dr. Bates in bu konuda çalışmaları mevcuttur. Hatta başarılı olduğu için de New York Hastanesi’nden ayrılmıştır. Çalışmalarına devam edebilmek için kendi kliniği açmıştır. Gözlük firmalarının işine gelmez tabi gözlerin iyileşmesinin. Günümüzde de ülkemizde bu egzersizleri uygulayan kurslar mevcuttur ve öğrencileri de başarılı sonuçlar almıştır.

Bir cevap yazın