Göbek Nasıl Erir? Göbek Yağlarını Eritmek İçin 10 Öneri

Göbek yağları genellikle erkek tipi kilo almayla özdeşleştirilir ancak göbek bölgesi ve bel çevresi hem erkek hem de kadınlar için kilo kaybedilmesi en zor bölgelerin başında gelir.

data-ad-region="test">

Göbek yağlarından kurtulmak sadece daha güzel görünen bir beden için değil daha sağlıklı olmak için de son derece önemli. Çünkü organları saran bu yağlar kalp hastalıkları ve tip 2 diyabetin başlıca nedenleri arasında gösteriliyor. İlerleyen yaşlarda metabolizma yavaşladığını için göbek yağlarından kurtulmak daha da zorlaşıyor.

Göbek yağlarını eritmek için genel kanı karın kaslarını çalıştıran egzersizleri daha çok yapmak olsa da aslında bunun bir faydası yok çünkü bölgesel egzersizler sadece kasları çalıştırıyor, onları kaplayan yağ tabakasına bir etkisi bulunmuyor.

Peki, göbek nasıl erir? Ve inatçı yağlardan nasıl kurtulabiliriz? İşte göbeğinizi eritmek için kullanabileceğiniz, sonuçları araştırmalara dayanan 10 öneri.

Göbek Yağlarını Eritmek İçin 10 Öneri

1 – Şekerden Vazgeçin

Yemeklere, içeceklere sonradan eklenen şekeri göbek yağlarınıza eklenen yeni bir parça gibi düşünebilirsiniz. Vücudumuzun sebze ve meyvelerin içerdiği şeker dışında şekere ihtiyacı yok. Pasta, kek, bisküvi, pastane işleri, çayı, kahveyi şekerli içmek, şekerli gazlı içecekler, şekerli meyve suları ve daha pek çok ürünün içerdiği şeker tamamen boş kalori ve daha fazla yağlanmanıza neden oluyor.

Özellikle hazır gıdalarda bulunan früktoz sadece karaciğer tarafından işlenebiliyor ve çok şeker tüketiyorsanız karaciğer bir süre sonra fazla früktozla baş edemeyerek bunu yağa dönüştürüyor. Bu durumun yarattığı fazla kilolar bir yana tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının önü açılıyor (1,2).
data-ad-region=”test”>

2  – Ambalajlı İçecekler İçmeyin

Marketlerde gördüğümüz ve genellikle etiketlerinde “%100 Doğal” yazan meyve suları sonradan eklemiş şeker içerir. Kola ve diğer gazlı içeceklerin ne kadar şekerli olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Ayrıca sporcu içeceği olarak satılan ürünler ve enerji içecekleri de şeker içerir. Eğer göbeğinizi eritmek istiyorsanız bu içeceklerden uzak durun.

Ambalajında “O kalori, Şeker İçermez, Diyet” yazan ürünlerden içmeyi planlıyorsanız bir kötü haber de onlar için vereyim. Bu tip içecekler genellikle aspartam, sakarin gibi yapay tatlandırıcılar içerir. Bu yapay tatlandırıcılar belki kullanıldıkları içeceğin 0 kalori olmasını sağlayabilir ancak pek çok yan etkisi vardır. Migren, çarpıntı, depresyon, beyin kanseri, mide bulantısı, kusma, görme bozuklukları bu yan etkilerden sadece bir kaç tanesi (3).

Tüm bunlara ek olarak diyet içeceklerin kilo vermeye etkisi üzerine yapılan araştırmalar bu içeceklerin düşünülenin tam aksi yönde bir etki yarattığını söylüyor. Örneğin 3682 yetişkinin katılımıyla yapılan bir çalışmada haftada 21 kutu diyet içecek tüketenlerin kilo alma ve obeziteye yakalanma risklerinin bu içecekleri tüketmeyenlere oranla 2 kat daha fazla olduğu belirlenmiş (4).

3 – Daha Çok Protein Tüketin

Konu kilo vermek olunca protein en önemli besin öğesidir. Bunun başlıca nedenleri tokluk hissini %60 oranında uzatarak günde ortalama 441 kalori daha az alınmasını sağlaması ve metabolizmayı hızlandırarak günde 80-100 kalori daha fazla yakılmasını sağlamasıdır (5,6,7).

Göbek yağlarını eritmek istiyorsanız karbonhidrat ağırlıklı beslenme yerine daha çok protein içeren bir beslenme programına geçmek atacağınız en önemli adım olacaktır. Protein ağırlıklı beslenme sadece göbeği eritmekle kalmaz aynı zamanda bu bölgenin tekrar yağlanması riskini de azaltır (8).

Protein ağırlıklı beslenmenin sadece genel olarak kilo vermeyi sağlamadığı aynı zamanda direkt olarak göbek yağlarını erittiği yönünde bazı araştırma sonuçları da bulunmaktadır (9).

Kaliteli protein kaynakları olarak bilenen doğal yumurtayı, balık, deniz ürünleri, az yağlı kırmızı et, kümes hayvanları ve süt ürünlerini daha fazla tüketerek göbeğinizi eritebilirsiniz. Tabii bu beslenme şeklini sürekli uygulamak koşuluyla.
data-ad-region=”test”>

4 – Karbonhidratı Azaltın

Tükettiğiniz gıdalardan aldığınız karbonhidratı kontrol altında tutabilirseniz çok daha kolay kilo verirsiniz. Karbonhidratın azalmasıyla birlikte iştahınız da azalır ve daha az kalori alırsınız. Bu konuda yapılan araştırmalarda diyet yaparken yağı azaltmak yerine karbonhidratı azaltanların 2-3 kat daha fazla kilo kaybettikleri sonucu elde edilmiştir (10).

Ayrıca karbonhidratın sınırlandırıldığı diyet programları kilo vermenizi kolaylaştırmanın yanı sıra özellikle göbek bölgesindeki yağlardan daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olabilir.

5 – Daha Çok Besin Lifi Tüketin

Bitkisel gıdaların sindirilemeyen kısımları olan lif gıdaların mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatarak besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesi için zaman yaratır. Sindirim süreci yavaşladıkça yemeklerden sonra yaşanan tokluk hissi uzar, iştahınız azalır ve öğünler arası bir şeyler yemek zorunda kalmazsınız.

Bir araştırmaya göre 1 gün içerisinde 14 gram daha fazla besin lifi (3 orta boy kabuklu elma) alarak hiç diyet yapmadan 4 ayda 2 kilo verebilirsiniz. Hiç diyet yapmadan senede 6 kilo vermek bence oldukça iyi (11).

Bir diğer araştırmaya göreyse her gün 10 gram daha fazla besin lifi almak göbek bölgesindeki yağlarda %3.7 oranında azalma sağlıyor (12).

6 – Daha Çok Hareket Edin

Sadece karın bölgesini hedefleyen egzersizler yerine vücut genelindeki kasları çalıştıran egzersizleri seçin. Sadece mekik çekerek göbek yağlarını eritemeyeceğinizi, göbek ve diğer bölgelerde bulunan yağların eşit oranda yakıldığını, egzersizle bölgesel zayıflama diye bir şey olmadığını unutmayın.

Egzersizin kilo vermeye etkisi üzerine yapılan pek çok araştırmanın ortak sonucu aynı “düzenli egzersiz daha kolay ve kalıcı kilo vermenizi sağlar” (13). Nabzınızı ne kadar süre yüksek tutarsanız vücudunuz o kadar çok yağ yakar ve göbeğiniz o kadar kolay erir.

Tabii her egzersiz programı herkes için uygun olmayabilir. Örneğin herhangi bir kalp rahatsızlığınız varsa doktorunuz kardiyo egzersizlerinden ziyade yürüme, yüzme gibi hafif ve orta dereceli egzersizler önerecektir. Bir spor salonuna gidiyorsanız orada bulunan uzmanlara sizin için uygun bir egzersiz programı hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

7 – Ne Yediğinizi ve Ne Kadar Yediğinizi Not Alın

Günün koşuşturması içinde bazen ne yediğimizi unutuyoruz ve akşam eve gelip kalori hesabı yapmaya çalıştığımızda bazı atıştırmalıklar tamamen aklımızdan çıkabiliyor. Bunu önlemek için bir diyet defteri tutmak en iyi çözüm.

Bu defter sayesinde hem ne yediğinizi, kaç kalori aldığınızı net olarak görebilir hem de diyetinizden istediğiniz sonuçları alamıyorsanız neleri düzeltmeniz gerektiği konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

8 – Aldığınız Gıdaların Etiketlerini Okuyun

Bazen bunu yapmak biraz zor olabilir çünkü bazı ürünlerin etiketinde bulunan içindekiler ve besin öğeleri bölümü “normal” bir gözle okunamayacak küçük oluyor. Eğer etiketini okuyamıyorsanız o gıdayı almamak en iyisi. Ürünün kalori değerlerini okurken dikkatli olun çünkü ambalajda yer alan kalori miktarı genellikle o ürünün 100 gramının içerdiği enerjiyi gösterir.

Örneğin 250 gramlık paketlenmiş fındığın kalori bölümünde “628 kalori” yazıyorsa o paketin tamamı genellikle 1570 kaloridir. Üzerine yine okunmayacak kadar küçük “100 gramında” diye yazıyorlar ama okumak gerçekten zor.

Ayrıca paketlenmiş gıdanın ambalajındaki içindekiler bölümünde direkt olarak “şeker” yazmıyorsa bu şeker içermediği anlamına gelmez. Etikette fruktoz, laktoz, mısır şurubu, şekerkamışı suyu yazıyorsa bunlar sonradan eklenen şeker anlamına gelmektedir.

9 – Salatalarınızda Sirke Kullanın

Sirkenin kilo vermeye etkisi üzerine Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre günde 1-2 yemek kaşığı sirke tüketmek vücudun yağ oranını düşürüyor (14). Sirke aynı zamanda yemeklerden sonra yaşanan kan şekeri dalgalanmalarının da önüne geçerek tokluk hissini uzatıyor (15,16).

10 – Uykunuzu Düzenleyin

Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre günde 6 saatten az ve 8 saatten fazla yada düzensiz uyuyanların bel bölgesinde ve iç organları çevresinde yağlanma oranı düzenli olarak uyuyanlara göre daha fazla (17).

Sonuç olarak kilo vermek için yapmanız gerekenlerle göbeğinizi eritmek için yapmanız gerekenler farklı değil. Karbonhidratı proteinle değiştirip ambalajlı gıdalardan uzak durmak, gıdalardan aldığınız kalorinin harcadığınız kaloriden az olmasını sağlamak, haftada 150-200 dakika egzersiz yapmak ve bunları alışkanlık haline getirebilmek bir süre sonra o inatçı yağların inadını kıracaktır.

data-ad-region="test">

, , ,

Göbek Nasıl Erir? Göbek Yağlarını Eritmek İçin 10 Öneri hakkında 97 yorum yapılmış

 1. serdar 02/12/2014 at 23:49 #

  Faydalı bilgiler için çok teşekkürler.

  • Seren 03/09/2017 at 15:30 #

   Çok faydalıdır şekerden vazgeçiceğim

 2. Ayten Bekât 27/01/2015 at 10:04 #

  İnsanları sağlıklı yaşamları konusunda bilgilendirdiğiniz için,gerçekten çok teşekkürler.

 3. aynımah 05/02/2015 at 14:16 #

  Bu bilgiler gerçekten çok faydalı. İnsanları sağlıklı yasama yönlendiriyorsunuz çok teşekkür ederim.

 4. Sahyberdi Ashyrow 12/02/2015 at 06:00 #

  Böyle faydalı bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim. Şimdi anladım çektiğim mekiklerin neden göbek yağını eritemediğini.

  • Esra Kılıç 12/05/2016 at 15:02 #

   Aynen bence de çok faydalılar.

   • yasar 22/08/2016 at 12:55 #

    3ayda 27kilo verdim

 5. Gökçe 14/02/2015 at 17:32 #

  148 boyum 48 kilom var göbeğim beni rahatsız ediyor ayrıca basenlerim de var mutsuzum etraftan tepki alıyorum bana verebileceğiniz bir tavsiyeniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

  • bünyamin 21/02/2015 at 01:58 #

   Gökçe hanım sabah kahvaltısını iyi yapın öğle biraz yiyin akşam meyve ile geçiştirin sağlıklı bir yaşam dilerim.

   • Gökhan 24/06/2015 at 09:24 #

    Meyve kötü şeker içerdiğinden diyetlerde kabul gören bir yiyecek değil. Bir adet muz olabilir o da spordan 1-2 saat önce. Karpuz-kavun gibi bol şeker içeren meyvelerden bilhassa uzak durmak gerekir. Akşam yemeğinde yağsız et tüketilebilir, yanında salata (yağsız) ile birlikte.

   • ilker korkmaz 24/08/2015 at 19:27 #

    Bünyamin bey yediğimiz bir armutu eritebilmek için yaklaşık 30 dakika 5 pm de koşmamız gerekirken akşamı meyve ile geçiştirin ne demek anlayabilmiş değilim. Meyve sabahları tüketilmeli vücut gün içerisinde oldukça hareketli olduğundan dolayı sindirim sistemi rahatlıkla eritebiliyor ve en aza indirgiyor. Akşam altıdan sonra mümkün olduğunca tüketmemelisiniz çünkü vücudun en hantal ve yorgun olduğu saatler sindirim sistemi bunu kaldıramaz bu da daha fazla kilo alımını sağlar…

    • Recai 26/02/2017 at 16:58 #

     Zeytin yağının vücuda hiç bir zararı olmadığı gibi bilakis faidesi vardir

   • Omer 10/06/2016 at 23:57 #

    Yanlış öneri diyen arkadaşlar birsey bilmiyor. Akşamları meyve yemek Sağlıklı olduğu gibi vücudun eritemedigi birsey değil bunu kafanızdan çıkarın millete yalan yanlış saçma sapan şeyler söylemeyin. Bir armutu eritmek için 30 dk koşan beyefendi peki 1 dilim ekmek veya en sağlıklı olan sözde muz yığın diyen beyefendi 1 muz eritmek için ne kadar koşmalıyız belki koşu antrenorusunuzdur. Ama Sağlıklı besin doktoru olmadığınız kesin. Bende değilim ama sizden çok fazla şey biliyorum ve yanlış olmadığı gibi araştırmis bir bireyim. Zayıflamak isteyen bir kişi muz tuketmemeli. Muzdaki kalori hiçbir meyve yok. Neden muzlu süt içmeyin diyorlar ? Muzun kendisindeki kalori ve şeker hiçbir meyve de yok karpuz da buna dahil. Armut ? Ne gibi zararı var 130 kalori. En azından 1 dilim ekmekten daha yararlı liflere yararı var. 1 kilo erikte atıyorum 2000 klr varsa 2 dilim pasta buna eşit. Meyve tüketimi sağlıklı olduğu için meyve salatasıni öneren diyetisyenler var. Bakın sabah yulaf ezmesi yumurta ve peynir bunu karıştırın omlet gibi pişirin Soğutun yığın yanında yeşil çay metobolizma hizlandiricidir. Öğle yemeği salata domates sınırsız akşam yemeği 6 ya kadar yemelisiniz sonrasında alınan her yigecek zayiflamanizi engeller bu yüzden 6 ya kadar yığın protein için tavuk bonfile vb et veya balık tüketin akşam Cardio yapın. Yağ yakimini en üst seviyeye taşır aslında sabahtan yapmalısınız ve akşam yatmadan sabah yapılan cardio gün boyu etkilidir vücut uyurken bile kalori yakar cardio ise gün boyu otururken bile yakar. Gece yapılan cardio yattıktan sonra etkisini arttırır 6 saat 88 kalori yakarken cardio ile yatılan uyku 120 – 240 civarı yakar yanlış bilgi veren insan yanlış insandır sağlıklı yaşamlar !!!

  • Cenk 20/03/2015 at 22:24 #

   Selam sabah öğle akşam tavsiyem yeşil çay iç en iyi yağ yakıcı faydasını çok gördüm.

   • Meryem 10/07/2016 at 22:48 #

    Aynen katılıyorum size 2 aydır Yeşilçay içiyorum 7 kg.aldım. .şiddetle bol limonlu Yeşilçay icmenizi tavsiye ediyorum☝

   • Omer 24/09/2016 at 16:11 #

    Yeşil çay derken önerebileceğiniz bir çay var mı ya da marka?

  • çet 20/03/2016 at 23:21 #

   Lütfen ekmek yemeyın ve sabah ılık limonlu su ıcın tabikide seker yag ( zeytin yagı tera yag az olsa da tuketın cıvı cıvıyı söker mantıgı ) bunları yapın ama cabuk olmasnı ıstıyorsan Spor.. sart.bol bol sabah yuruyusu erken yat sabah yuruyus..

  • mehmet sait 29/03/2016 at 20:01 #

   benim de kilom 58 di 150 cm iken ama ben sürekli spor ve basketbol oynadım ha baketbol hem kilonu düsürür hemde boyunu uzatır ve çok az yemek ye hadi dediklerimi uygula hoşçakalım

  • Mstf Tatlidil 17/07/2016 at 11:31 #

   Düzenli yürüyüş

 6. Ahmet 15/02/2015 at 12:46 #

  Yazıda uzun uzun anlatılmış işte göbek yağlarını eritmek için dikkat edilmesi gerekenler. Sonuçta bu tavsiyeler herkes için geçerli. Göbek yağlarını eritmek için bence önce kararlı olmak gerekiyor.

 7. isim 20/02/2015 at 21:52 #

  Hergün 250 mekik çekiyorum koşuyorum erimiyor. Ekmek zaten yemiyorum daha da dikkat edeceğim.

  • Gökhan 24/06/2015 at 09:27 #

   Koşmaktan ziyade tempolu yürümek yağ yakımında daha etkili bir yol. Bunun da 45-50 dk. aralığında olması tavsiye ediliyor, bu zamandan fazla ve koşu tarzındaki egzersizler kas kaybına yol açabiliyor.

 8. kubra 18/03/2015 at 20:12 #

  Diyet yapıldığı zaman her bölge nasibini alıyor. Yeter ki azimli olalım.

  • bora göksu 30/11/2016 at 16:58 #

   hayır oyle olmuyor bazı kişilerde bölgesel yağlanmalar olabiliyor.

 9. beyazatsizprens 19/04/2015 at 07:09 #

  Faydalı bilgiler için teşekkürler. Ayni sorun bendede var yürüyüş egzersizlerimi belli bir sıklıkla yapıyordum fakat o bölgedeki yağlar erimiyordu. Bu işe başlamadan önce yapılacak ilk adim kararlı olmak ve uyku düzenini rayına oturtmak. Daha sonradan proteinli gıdalara ağırlık vermek ve ekmek hamur işi vb şeyleri azaltmak, hazır gıdalardan kaçınmak ve en önemlisi de hareketli olmak. Bugün tartıldım ve kilom 78 umarım bir ay sonra kilodan göbek ve çevresindeki yağlardan ne kadarlık bir azalma olduğunu yazacağım.

 10. Mehmet Tez 19/04/2015 at 20:33 #

  Ufak bir göbeğim var merak ettim okuyayım dedim. Gerçekten verdiğiniz sağlıklı bilgiler için teşekkürler. Spor ve sağlıklı beslenmeyle eritilmeyecek yağ yoktur.

 11. ilknur 05/05/2015 at 10:52 #

  bu göbek felaket duruyor. bir yıllık evliyim ve evliliğimin ilk 4 ayında oluştu şimdi ise görenler bebek 7 aylık var mı diyor. çok utanıyorum. hiç bir çaba sarf etmiyordum eritmek için ama artık kararlıyım bilgiler için teşekkürler.

 12. Ayşe 05/05/2015 at 20:28 #

  Çok kilolu degilim ama göbeğim var ve çok rahatsız oluyorum tavsiye vermiş siniz teşekkürler.

  • murat 11/09/2015 at 13:13 #

   Yediğinin yarısını ye yaptığın hareketin iki katini yap aksam altıdan sonra yemek yeme ve beyaz un ve şekerden uzak dur ve günde 3 litre su iç ayda 5 kilo verirsin inşallah yani göbeğin gider.

 13. ergün 14/05/2015 at 19:34 #

  Yaklaşık 4 yıl öncesine kadar düzenle bir spor hayatim vardı vücudum ve bedenim gayet fit görünüyordu sporu bıraktım düzensiz yeme içme eğlence derken şuan göbek kısmında 3 kilo fazlam var oldukça rahatsız ediyor beni verdiğiniz bilgileri de deneyeceğim.

 14. gonul 01/06/2015 at 19:44 #

  Boy 1.58 kilom 58 göbeğimi nasıl gider metabolizmam zayıf tembellik varmış ne yapmalıyım?

  • Özlem 07/04/2017 at 08:21 #

   Zeytinyağı ve sirke kullan . Yeşil çay rezene karahindiba zencefil biberiye ve kuru kayısı bunları karıştır demle günde 3 fincan iç günde bir kez de yoğurda zencefil zerdeçal ve tarçın dök karıştır ye bide yemeklerinde acı biber kullan e tabiki kahve içmeyide ihmal etme bunlar metabolizmanı hızlandırır .

 15. ella 04/06/2015 at 13:33 #

  Çok faydalı bilgiler çok sağ olun.

 16. ahmet cevdet 04/06/2015 at 17:56 #

  Boyum 1.90 kilom 100 göbeğim beni çok rahatsız ediyor. Bunu okuduktan sonra artık şeker ve ekmeği ve karbonhidratı kesecem. Bakalım 1 ay sonra kaç olacam? Elimden geldiği kadar da hep yürüyüş yapacam. Teşekkür ederim bilgi için.

 17. Sedat erbaş 20/08/2015 at 20:37 #

  120 kiloydum boyum 1.71. 4 ayda 22 kilo verdim ve diyete devam. Tanıdığım bir spor eğitmeni tarafından aldığım bilgilerle sabah aç karnına 1 litre su kahvaltıda 3- 4 yumurta beyazı ekmeği unuttuk. Salata domates Çorba 4 ayda beni eski XL elbiselerden kurtardı çok şükür devamı gelecek akşamları 6 ‘an sonra yemek yasak yulaf ezmesi haşlanmış yeşil mercimek salatası 6 ay sonra 80 kilo günde ortalama 4 litre su.

  • ahmet - izmir 18/02/2016 at 22:49 #

   Merhaba Sedat Bey, günde 4 litre su içmek böbreklere zarar verebilir. İdeali 3 litre.

  • Leyla 05/03/2016 at 15:00 #

   Allah aşkına sabah aç karnına 1litre suyu nasıl içicez?

 18. İsimsiz 22/08/2015 at 05:26 #

  Sedat bey tam olarak uyguladığınız diyet hakkında detaylı bilgi verir misiniz lütfen.

 19. asd 02/09/2015 at 07:37 #

  Arkadaşlar şeker mevzusu çok doğru. Yaklaşık 2 yılda kendimi kasmadan aşırıya kaçmadan diyet uygulamadan eski halime göre çok zayıfladım. Şu an fit durumdayım ve çok şükür memnunum halimden. Önceden çaya çok şeker atardım, bisküvi kek çikolata çok yerdim. En başta bunları kestim. Kahvaltıda ekmek sıcak olduğundan 2 tane günde ise 4 e yakın ekmek yiyordum. Şimdi günde 1 ekmeğe yakın yiyorum. Doyuyorum. Dediğim gibi 2 senelik periyot. En başta direk kesmedim yavaş yavaş. Şimdi ise tam ideal moddayım :).sabır ve azim ister. İstekli olursanız zayıflarsınız. Diyete girerseniz bence başarısız olursunuz. Diyet dedikleri programdır uygulaması zor olur. Benim dediğim ve bu sayfada yazanlar çok doğru ve uygulanabilir. Başarılar.

  • ahmet 31/05/2017 at 11:55 #

   kaç kiloydun ki bir ekmeğe düşünce kilo verdin.100 kg ya düştünmü bari?????

 20. Tibbiyeli q7 02/09/2015 at 08:35 #

  Kardiyo egzersizlerinde kas yakmak ile yağ yakmak arasındaki çizgiden bahsederseniz cool olur.

 21. Enes 11/09/2015 at 09:15 #

  Güzel bilgiler için teşekkürler.

 22. Çiko 23/09/2015 at 15:44 #

  Çok tenkyu gerçekten.

 23. elenora 06/10/2015 at 07:55 #

  Ben hepsini uyguluyorum ama işe yaramıyor iki yıldır da yapıyorum ?

 24. sevda 06/10/2015 at 20:59 #

  Benim göbek aşırı büyük utanıyorum görenler kaç aylık diyor sezaryan dogumlarım yardım edin.

  • Aydın t. 03/04/2017 at 16:10 #

   Sevda hanım sadece sıfır şeker sıfır tuz bolca spor birde akşam 18:00 san sonra birşey yememeye çalışın

 25. merve 30/11/2015 at 03:36 #

  mrb. ben günde 3 litre su içiyorum.bol bol yürüyorum. Sabah ekmek yerine kırmızı turp yiyiyorum.çayımı şekersiz içiyorum kahvaltıda çayı şekersiz içip ayrıca bir bardak ılık suya limon sıkıyorum. Her yemekten 1 saat sonra maydanozu kaynatıp günde 3 bardak içiyorum. Öğün aralarında günde bir kez tarçın çayı içiyorum. Gayette fitim yani.

  • Volkan bayram 29/12/2015 at 07:15 #

   Merve hanim bildiğim kadarıyla 2.5 litre su yeterli üst limit olarak fazlası böbrekleri yorar diye biliyorum.

  • Zűğűrtlerin efendisi 14/06/2016 at 02:05 #

   Baksana hep iciyosun hic yedigin yokki tabi halinden memnun olacaksın

 26. sylvia 27/12/2015 at 11:07 #

  Yakın zamanda yürümeye başlıycam yediklerime de biraz dikkat edersem veririm herhalde. Ama şöyle ki ben iki yıl önce falan 50 kilo iken de göbeğim vardı az da olsa. şu an 57yim boyum 1,60 üniye basladığımda 48 kilo idim. Ama hep karnim şiş. Yazılanlara dikkat ettiğimde kilo verilebileceği doğrudur ama düz bir karin için ne yapmak gerek?

 27. Burak 02/02/2016 at 11:06 #

  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 28. sinem 14/03/2016 at 07:05 #

  İşe yarıyo mu ki acaba?

 29. İsimsiz 19/03/2016 at 20:58 #

  Ocak5diyet yapmaya basladım boyum 170 baslam kilom 68 sekeri tuzu beyaz ekmegi kestim arkadaslar ne kadar fazla desenizde ben günlük5lt su tüketiyorum cok suiçwn bi insanım yataktan kalktıgım gibi sabah 2büyük bardak su içiyorum hergün 1saat yürüyorum 400mekik cekiyorum fatirklı sekillerde platese basladım diyete basladıgımdan beri en son verdigim kilo 1mart 62 kiloya düştüm ama göbegimdeki yag gitmiyor düzenli olarak yeşilçay içiyorum sabahları ac karna maydonoz limon bir bardak su cırpıp içmeye basladım gercekten hergün düzenli spor yapıyorum uykuma dikkat ediyorum 12 8 olarak takılı kaldım 62kiloda ve göbegimdeki yagdan nefret ediyorum inş eriticem ben bu yagı cok azimliyim kas yapıcam lütfen beni bilgilendirin daha napıyım göbegimdeki yag için görüntü olarak abarttıgım gibi degil diyolar ama ben taktım

 30. Merve 02/04/2016 at 11:41 #

  Teşekkürler

 31. Engin 05/04/2016 at 05:08 #

  Merhaba ben 3 ayda 20 kg verdim nasılmı 1)ekmek kullanmadım sadece sabahları kullandım 2)öğlen sadecebirçorba ekmeksiz 3)akşam sadece bir çorba ekmeksiz 4)günde 6 km yürümek ve tatlı hiç yemedim kuruyemişlerin tüketmedim.Kilo vermenin tek çaresi açlık Mevla’na ne demiş açlık bütün ilaçlarım padişahıdır doktorlar niçin perhiz öneriyor bir düşünsenize…

 32. Bahattin 09/04/2016 at 19:40 #

  Merhaba arkadaşlar. 101.5 ile başladım 5 ay sürdü. Üstelik kış başında başladım ilk defa hava soğuk olmasına rağmen dışarda yürüyüş yaptım. 83 kg ma düştüm . Boyum 1.76 kaslı atletik bir vücudum var ve daha fazla klo veremiyorum. Yoksa kaslar dan vereceğim artık. Ne yaptığım à gelince şeker çikolata tatlı ne varsa çikti hayatımdan ekmekte azalttim sadece . Bol Protein et yedim genelde az bir kalvati geçiştirmé öğle yemeği çok hafif aksam yemegi. Ama her akşam en az 45 dak yürüdüm. Öğle Arası yarım saat yürüdüm. Akşamları karnıma ağrı girdiği bile oldu gürül gürül sesler geldi ilk başta sonra alıştım midem küçüldü. Zaten az bir şeyle soymaya başladım. Haftada bir gün FREE gün yaptım kendime. Ödüllendirdim iskender üstüne künefe bile yedim. Bir günü kendinize ayırın o günü iple çekin ki diğer günler nefsine hakim olasın. İnanılmaz hafifledim. Yaşam kalite m tavan. Tek Problem bir sürü yeni kyafet almak zorunda kaldım. Sürekli Zıplamak atlamak koşmak istiyor insan. Darısı sizlerin başına. İnanın o yediğiniz şeyin bir iki dakikalık hazzindan çok daha zevkli. Giydiğini z kıyafetin bile üzerinize dökümlü durması çok güzel. Sadece sabır ve uzun bir yol bi o kadar da kısa hem en sonuç beklemeyin önemli olan bir şeyin değiştiğini görmek . Goruyorsaniz hedef uzak değil muhakkaktır sevgiyle kalın.

 33. Fatih aysan 18/04/2016 at 15:34 #

  Selamlar bilgiler için teşekkürler boy 1.80 85 kiloyum genel olarak kilom göbeğime kaymış gibi hissediyorum hiç rahat değilim koşuyorum yürüyorum mekik şınav çekiyorum kollarımda falan sıkıntı yok göbek ve bel çevresi kurtulmak istiyorum artık fazlalıklardan.

 34. Nurcan 26/05/2016 at 22:48 #

  Gerçek çok güzel anlatılmış her şey on numara ⭐⭐⭐⭐⭐beş yıldız kendi adıma teşekkür ederim bilgilendim sayeninizde ?

 35. Zeki 04/06/2016 at 08:47 #

  Ey milleti islam ben yaş 65 boy 180 iki ay önce 118 kilo şimdi 108 günde 4 km. Yürüyüş şeker beyaz ekmek asla yok. Sabah bir dilim kepekli ekmek. 2 YUMURTA
  Bol yeşillik ve su. Herkese saglikli günler bol namaz kilmalar. vede hayirli ramazanlar.

 36. Fatma 04/06/2016 at 19:57 #

  1 58 boyum kilom 68 yüzme ve fitness à gidiyorum diyet yapıyorum ve hiç bir degisiklik yok. Ve ben çok sıkıldım sırt bölgem ve göbek bölgem beni çok rahatsız ediyor. Meme kanseri geçirdim ve Sol kolumu kullanamıyorum rahatça. Ama bu bilgilerle devam edicem her satırları dikkatlice okudum ve ne kadar yanlış yiyeceklerle diyet yaptığımı anladım. Çok teşekkür ediyorum. Şeker çok fazla kullanıyorum ve bitti artik benim icin .

 37. Hüseyin 07/06/2016 at 22:21 #

  Lifalif dediğimiz yulaf ezmesi ve bunun yanında bol miktarda protein içeren besinler tüketmeniz aynı zamanda karbonhidrat dedigimiz yağ yapıcı besinlerden uzak durmanız oldukça faydalı olur

 38. just_may 30/06/2016 at 08:42 #

  diyetisyene gittim bana ekmeği kesmelisin kesinlikle dedi o gündür bugündür ekmeği keserek yiyorum bi faydasını görmedim lütfen yardımcı olun..

 39. abel gülen 10/07/2016 at 18:43 #

  bakalım bende başlıcam diyete , 11/07/2016 tarih başlangıcım olur inş (: verdiğim kiloları inş buraya yazarım ?

 40. Alihan 14/07/2016 at 06:29 #

  Teşekkürler

 41. Ufuk 15/07/2016 at 08:15 #

  İnsanları uyandıran güzel bir yazı olmuş.Teşekkürler.

 42. Nur 19/07/2016 at 15:53 #

  Merhaba 20 yaşındayım 1.73 boy 57 kilodayım fazla kilom yok fakat öğrenciyim ve fast food yüzünden bel bölgemde yağlanma ve basenlerim oluştu. squat çalışıyorum yaklasık 2 haftadır ama bel bölgem için ne yapabilirim bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz

 43. issssoooo 22/07/2016 at 13:01 #

  Çok teşekkür ederim. Bu önerileriniz için çok teşekkür ediyorum. Kendime dikkat edeceğim bundan sonra.

 44. Engin 16/08/2016 at 16:36 #

  Kilo vermenin en kolay yolu ekmeği bırakmak ve yediklerimizi yarı yarıya indirmek yemeği kim masaya getiriyorsa tabağımı yarım istiyorum diyeceksiniz.Yani midede boş bir yer bırakacaksınız…

 45. Y'oxxx 27/08/2016 at 05:53 #

  Demekki en iyi yol bol bol su ve bol bol yürüyüş 🙂

 46. Nalan 17/09/2016 at 17:19 #

  Yaa kafayı yiyeceğim… ne yapsam olmuyor. sabah hafif bir kahvaltı, öğlen ve akşam nerdeyse hiç yemiyorum. 170 cm boyum 60 kg kilom ancak 6 aylık hamile gibi duruyorum. Lütfen yardım edin. daha başka ne yapabilirim. 🙁

  • Zeynep 20/02/2017 at 11:02 #

   Daha çok hareket et sabah koşu filan yap ben öyle yapıyorum

  • Emili 13/08/2017 at 09:11 #

   Merhaba sabah guzelce kahvaltinizi yapin.oglen yemeyin.aksam protein sebze saglikli bildigin seyleri yiyin,doyun.sadece iki ogun beslenin.Canan karatayin dedigi gibi.Boylece vucut yağ yakar.Duzenli uyuyun.Caya seker atmayin.Tatli yemeyin.Cola,meyve suyu icmeyin.Abur cubur yemeyin.Yürüyüş yapin.Ben bir saat aksam bir saat sabah tempolu yuruyorum.Yavas kilo veriyorum ama gobekten gidiyor

 47. ufuk 26/09/2016 at 06:38 #

  Gayet yararlı bilgiler emeği geçenlere teşekkürler.

  • Murat Aslan 02/12/2016 at 08:02 #

   Nalan hanım , olmuyor diye birşey yok . Şu an bende aynı sıkıntıdayım Ne yaptıysam olmuyor . Bunun üzerine oturdum kullandığım ilaçların yan etkilerini araştırdım . İlaçlardan şüphelenmekte haklı çıktım .Kullandığım ilaçlardan birinin idrar söktürücü özelliği olduğunu vücudu resmen kuruttuğunu ayrıca bir sürü yan etkisinin olduğunu öğrendim . Yan etkiler hem insan hayatına direk etkili hem de kilo vermeyi engellediğini öğrendim . İlk fırsatta farklı bir doktora gideceğim . Bu araştırmada yaptığım en iyi tespitinde suyun vücut için önemi oldu . Benim su yüzdem yüzde 46 ‘ya düşmüş oysa bu oran yüzde 55 ile 65 arası olmalıymış . Yukardaki önerilerden biride su zaten .

 48. Ayşe 21/10/2016 at 08:04 #

  Çok basit sade bir dille anlatılmış

 49. beren 01/11/2016 at 08:53 #

  merhabalar
  öncelikle bu yaralı bilgiler için teşekkürler.
  herkes kendince haklı çünkü herkesin vücudu bir değil önce vücudumuzu tanıyıp istekli olup azimle yola koyulmak lazım bu işler diyetle olmuyor yaşam tarzı haline getirmek lazım ve kendinize sıkı kurallar koymak bence saçma sonuçta hepimiz insanız ve ölücez bu hayattan tat almadıktan sonra neden yaşıyoruz ki örneğin akşamları film izlemeyi çok severim ve mısır patlağı yemek beni çok mutlu eder bundan vazgersem tat alacağımı düşünmüyorum yada arkadaşlarımla oturup bi kahve içemeyeceksem akşam 8 de 9 da ne anlamı var kendinize zindan etmeden bişeyleri başarmakta mümkün ;)))
  15 yıllık spor geçmişimden sonra sporu bırakınca üni döneminde 89 kiloya ulaşmıştım bi karar verdim ve 3 ayda 22 kilo verdim 67 ye düştüm boyum 160 ve bazı sebeplerden tekrar bırakmak zorunda kaldım 3 yıl sonra ulaştığım kilo 92 bu şekilde kilo alıp vermek ve vücudumun sıkılığı sebebiylede çatlaklara neden oldu ve şu an tekrar karar vermiş durumdayım hazır paketlenmiş gıdaları ve ekmeği terkedince bir buçuk ayda 7 kilo verdim şu an 85im tekrar spora başladım çalışıyorum o sebeple haftada 3 gün 2 saat spor ve hafta sonu da 3 saat kadar bisiklet sürüyorum uykumu ve öğünlerimi düzene koydum kahvaltıyı iyi yapıyorum öğlen mecburen iş yerinde ne çıkarsa onu yiyorum akşamları yoğurtla meyveyle falan geçiştiriyorum günde iki buçuk litre su tüketiyorum hedefim 55 yani 30 kilom var ve önümüzdeki nisan 55 olma umuduyla yola çıktım olacağına da inanıyorum 🙂

 50. ozan sümer 07/11/2016 at 17:30 #

  Merhaba ben 3 ayda 20 kg verdim nasılmı 1)ekmek kullanmadım sadece sabahları kullandım 2)öğlen sadecebirçorba ekmeksiz 3)akşam sadece bir çorba ekmeksiz 4)günde 6 km yürümek ve tatlı hiç yemedim kuruyemişlerin tüketmedim.Kilo vermenin tek çaresi açlık Mevla’na ne demiş açlık bütün ilaçlarım padişahıdır doktorlar niçin perhiz öneriyor bir düşünsenize

 51. Bernanur 12/01/2017 at 20:38 #

  Yillarca 58 kiloydum ve o halimide zayıf bulmazken,simdi 63 kilo oldum.boyum 170..bir bayan 38 beden ustu kıyafet giymeye başladıysa tehlike canları çalıyor demektir..bende boyle oldu ve bugun itibariyle yavastan bir giris yaptım..su icmek aklima gelmez günde 1-2 bardak icerken, 1 litre su ictim.yesil caya başladım. insallah ayda bir buraya durumu yazicam.56 kilo hedefim..insallah hepimiz basaririz..

 52. Baki 14/01/2017 at 02:26 #

  Cok basarili daha iyisi yok

 53. Asu 25/01/2017 at 21:28 #

  Senelerce kilo alamayan zavallı ben sigarayı bırakınca 12kg aldım 8 ayda.başlangıçta sigarayı bırakmanın sevinciyle kilo almak bile mutlu etmişti. aaa bir de ne bakim 36 bedenden 40 beden pantolon almak zorunda kalınca mekiğe başladım boğazımdan nasıl kesicem bakalım.

 54. ersin topal 01/02/2017 at 08:02 #

  Şeker yeme, hamur yeme, koş, bol bol koş, protein li gıdalar ve salata ye,
  Buka dar basit, ay ben kilo veremiyor ay ben zayıflayamıyorum diyen, ya akşam eve gidip çikolata yer ya gofret yer ama farkında bile değildir , arkadaş bunu cevabı bu kadar basit abur cubur yeme.
  Yediğin şeker sonradan yakılmak üzere göbek ve bazı bölgelerde sonradan yakılmak üzere depolanıyor, boz ayılar nasıl yiyip yiyip kışın uyurken o depolanmış yağları yakıyor öyle düşünün, deponuzu doldurmayın 🙂 iyi sporlar

  • Zeynep 20/02/2017 at 11:03 #

   Aynen

 55. esra 08/03/2017 at 17:00 #

  1.70 boyundayım ama 61 kiloyum göbeğim ve gıdım var nasıl erir:(

 56. Seyit 16/03/2017 at 16:44 #

  Kilom 75 boyum 172 göbek var ve aşırı rahatsız oluyorum gün içinde 40 50 dk egzersiz yaparak protein tüketerek kilo verebilir miyim

 57. Blades 17/03/2017 at 21:50 #

  Super Yazı/Yureğinize Sağlık..

 58. gamze 11/05/2017 at 11:13 #

  Bn emziren bir bayanim sutumun artmasi icin ister istemez yiyorum ve kololarimla basim dertte

 59. levent 15/05/2017 at 20:52 #

  Ben onu bunu bilmem aksam 6 dan sonra yedigimiz herşey mideyi genisletiyor çünkü vucut hareketsiz kaliyor üzerine de yatiyoruz midemiz dinlenecegi yerde uykuda bile çalışıyor sabah olunca hurrra gene ye iç eee nasil göbek olmasın

 60. Özlem 16/05/2017 at 23:05 #

  Yukarıdaki Bütün yorumları okudum bazılarına çok güldüm bazılarına da çok mantıklı buldum insanın canı ne istiyorsa yiyor içiyor ondan sonra yok çok kilo aldım çok kiloluyum sonra nasıl zayıflayan Türk milleti işte

 61. Sümeyra 09/06/2017 at 19:53 #

  Kilom 55 boyum 1.70. İki sezeryan oldum. Herkes zayıfsın diyor ama eskiye göre göbeğim var. Hele de yemek yiyince göbüş çıkıyor iyicene. Daha dümdüz bir karın hayal edemiyorum.

 62. eyü 14/06/2017 at 06:33 #

  Aslında cevap basit , yeme aliskanliginizi değiştirin . Karbonhidrat yerine proteini bol yiyecekler yiyin. Margarin yerine sıvı yağ kullanın yemeklerde, şeker yerine meyve atistirin,illa ekmek yiycem ekmek siz olmaz derse nde buğday ekmeği yerine çavdar ekmeği arpa ekmeği yulafli ekmek yiyin fazla olmamak kaydıyla, salatayi çok yiyin. Ve spor salonuna gitmeye fırsat bulamayanlar için evde dahi spor yapabilirsiniz. Basit ama etkili açma germe hareketleri yaparak yağlardan kurtulur ac kalmamış olursunuz. Ve kilonuzu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Boyum 1.70 kilom 65. Bu aralar maçim yok. 63 kg da maçlara çıkacağım zaman 2 günlük idmanla düşüyorum o kiloya 67 kg da maça çıkmam gerekliyse 3 günde alıyorum . 60 kg da maça çıkmam gerekliyse 3 günde veriyorum kiloyu. Tabi diyceksiniz sen sporcusun yolunu biliyorsun , doğrudur ancakimkansiz değildir. Ben güne gün kilo mu ayarlarim sen ise 15 günde iyi gelişmeyle kilo nu kontrol altına alırsın tek fark bu. Sonuçta mutlu sonuca kavusursunuz arkadaşlar . Vücut metabolizmalarinin da farklılık göstermesi yağ yakma süresinde etki gösterir ancak unutmayinki insan iradesinin ve azminin yani istememenin önünde hiçbir engel yoktur. Herkese uygun kiloda sağlıklı başarılı bir vücut ve hayat dilerim

 63. Yunus 14/06/2017 at 21:43 #

  Boyum 1.69 kilom75 nasil kilo verebilirim

 64. Riot pin satın al 01/07/2017 at 21:22 #

  Teşekkürler yararlı ve sabırla uygulanması gereken bilgiler…

 65. Serkan 15/07/2017 at 11:18 #

  Gunde 200 dakika egzersiz nedir ya,? 8 saat is, 9 saat uyku 4 saat egzersiz geriye 2 saat kalıyor, valla depresyona girer daha fazla kilo alırsın

 66. Ramazan 29/07/2017 at 11:34 #

  17yaşındayım 80 kiloyum kilom beni rahatsız ediyor ne yapabilirim kilo vermek için

 67. Kemal 04/08/2017 at 10:22 #

  Çok net ve açıklayıcı olmuş.Gerçekten çok faydalı oldu teşekkürler.

 68. Sevilay 30/08/2017 at 00:15 #

  boyum 169 kilom 55 di fakat bol bol su içerek ve biraz da egzersizle 52 kiloya düştüm fakat bir türlü göbek yağlarından kurtulamıyordum. Yazınız sayesinde nedenini anladım. Artık daha dikkatli davranacağım bu konuda teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

 69. elif 02/09/2017 at 20:15 #

  1.68 boyum 50 kilo idim yaş:35,, bi dönem sonrası 6 ayda 18 kilo aldım.. veganım +gluten, çoğu kuruyemiş,baklagil allerjim var,,, bu kiloyu ben de nasıl aldığımı inanın bilmiyorum..(sadece pirinç , patates çok yemiştim) içecek olarak sadece çay içiyorum ama günde en az 12 bardak..

  birilerinin söyleyecek bi kaç sözü yardımı olabilir mi

Bir cevap yazın