Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından tasarlanan protein ağırlıklı diyet programı “Dukan Diyeti” 40 yılı aşkın süredir var. Ancak Dr. Dukan’ın yazdığı ve 2000 yılında Fransa’da, 2010 yılında İngiltere’de ve 2011 yılında ABD’de piyasaya çıkan “Dukan Diyeti Kitabı”ndan sonra son derece popüler bir diyet haline geldi (1).

data-ad-region="test">

Dukan diyetinin izin verilen gıdalar ve çeşitli aşamalardan oluşan detaylı bir uygulaması var ve bunlara yazının devamında yer vereceğim. Ancak Dukan diyetinin özü “karbonhidratların büyük oranda azaltılıp protein ağırlıklı beslenmekten” oluşuyor diyebiliriz.

Yani bu diyette son yıllara kadar kilo vermenin tek formülü kabul edilen “kalori hesabı” yok. Dukan diyetinde protein tükettiğiniz sürece kalori hesaplamanız gerekmiyor.

Dukan Diyeti Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Dukan diyetinin vadettiği gibi gerçekten hızlı ve kalıcı kilo verdirdiğini kesin olarak öğrenebilmek için öncelikle bu diyeti denemek gerekiyor. Çünkü herkesin metabolizması, sevdiği gıdalar, beslenme şekli ve diyetten beklentisi farklı.

Bu nedenle “Dukan diyeti herkes için uygundur” demek pek doğru değil. Örneğin sağlık koşullarınız nedeniyle hayvansal besinler tüketemiyorsanız, herhangi bir nedenle bu tip gıdaları az tüketmeniz gerekiyorsa veya hayvansal gıdalardan uzak bir beslenme şekliniz varsa Dukan diyeti sizin için uygun değil.

Çünkü bu diyette toplam 100 adet besine yer veriliyor ve bunların 68 tanesi hayvansal gıdalardan oluşuyor (2). Vejetaryenler için Dukan diyetini yapmak imkansız değil ancak uzun bir süre sadece soya ve tofu yemek sıkıcı olabilir.

Beslenme uzmanlarının çoğunluğu ve çeşitli sağlık kuruluşları Dukan diyetinin hızlı ve kalıcı kilo vermeyi sağladığını belirtiyor. Örneğin İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Ulusal Sağlık Servisi’ne (The National Health Service) göre Dukan diyeti özellikle ilk aşamasında görülen ağız kokusu, ağız kuruluğu, halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi gibi olumsuz etkilerine karşın hızlı kilo vermeyi sağlıyor ve sıkı kuralları olmasına karşın uygulaması oldukça basit (3).
data-ad-region=”test”>

Dukan diyeti yapanlara göre de bu diyet hızlı kilo verdiriyor ve Dukan diyeti yapıp kilo verenlerin 4/3’ü bu diyeti tavsiye ediyor (4).

Ancak bu diyeti yapanların bazılarında herhangi bir belirti görülmezken bazıları özellikle diyetin ilk haftalarında baş ağrısı, enerji eksikliği, nefes kokusu, ağız kuruluğu ve kabızlık gibi sorunlar yaşadıklarını belirtiyorlar (5).

Dukan diyetiyle ilgili eleştiriler de yok değil. İngiliz Diyetisyenler Derneği’nin (British Dietetic Association – BDA) 2011 yılında yayınladığı ve neredeyse tüm İngiliz gazetelerinde yer verilen raporuna göre Dukan diyeti “etkili değil ve bilimsel temellere dayanmıyor” (6). Ayrıca Dukan diyeti aynı kurumun her yıl yayınladığı “ünlülerin yaptığı en kötü diyetler” listesinde son 3 yıldır yer alıyor (7).

“The Telegraph gazetesinde yayınlanan BDA raporuna göre Dukan diyeti bilimsel verilerle oluşturulmamış ve bazı gıda gruplarının tamamen çıkarıldığı bu diyet programı uzun sürede çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. “

Sonuç olarak Dukan diyetinin işe yarayıp yaramadığı, sağlıklı olup olmadığı konusunda çoğunluk “kilo verdirdiği ve bazı hafif sorunlar dışında herhangi bir soruna yol açmadığı” yönünde birleşiyor. Fakat bazı uzmanların Dukan diyeti ve bazı besin gruplarının tamamen çıkarıldığı diğer diyet programları konusundaki uyarılarını da göz önünde bulundurmak lazım. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa (yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kalp ve damar rahatsızlığı…vb.) bu veya diğer bir diyet programına başlamadan önce bir uzmana danışmanız en güvenli yol olacaktır.

Dukan Diyeti Aşamaları

Dukan diyeti temel olarak 4 aşamadan oluşuyor. Bu aşamalarda toplam 100 gıdaya yer veriliyor ve kalori kısıtlaması yok. Yani listede yer alan gıdaları aksi belirtilmedikçe istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Bir Bakışta Dukan Diyeti Aşamaları

Atak Aşaması: 68 adet saf protein yenebiliyor, 2-7 gün arası sürüyor, ilk hafta içinde 1-4 kilo arası kilo verilmesi bekleniyor, günde 1.5 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 20 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Seyir Aşaması: 68 adet saf proteine 32 adet sebze ekleniyor, her 6 günde 1 kilo verilmesi bekleniyor, günde 2 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 30 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Sağlamlaştırma Aşaması: 68 protein, 32 adet sebzeye tam tahıllı ekmek, meyve ve peynir çeşitleri ekleniyor, seyir aşamasında kaybedilen her kilo için sağlamlaştırma aşamasına 10 gün ekleniyor, günde 2 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 25 dakika egzersiz yapılması gerekiyor.

Dengeleme Aşaması: Tüm gıda guruplarından yiyecekler tüketilebiliyor, ömür boyu sürüyor, günde 3 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor, günde 20 dakika fiziksel aktivite yapılması gerekiyor (13).
data-ad-region=”test”>

1 – Dukan Diyeti Atak Aşaması

Dukan diyetinin atak aşaması 2-7 gün sürüyor. Bu aşamanın hedefi yüksek proteinle diyete hızlı bir başlangıç yapmak. Atak aşamasında 68 tane yüksek proteinli gıda öneriliyor. Bu gıdalar pişirilirken bitkisel ve hayvansal yağların kullanımı yasak. Yemeklere kesinlikle tuz eklenmiyor. Önerilen pişirme yöntemleri ızgara ve fırın (8, 9).

Atak Aşamasında Tüketilebilen Gıdalar

 • Yağsız dana veya sığır eti (yağ oranı %5’in altında olmalı)
 • Tavuk ve hindi eti (derisi ve kanatların dış kısmı hariç)
 • Sığır ciğeri, dana ciğeri
 • Yağda bekletilen konserve balıklar dışında tüm taze balıklar
 • 1.5 kaşık yulaf kepeği
 • Kabuklu deniz canlıları
 • Yumurta (günde 2 adet)
 • Koyun eti yasak
 • Az yağlı (yağ oranı %2’nin altında olmalı) süt ve süt ürünleri

Yemeklere tat vermek için sirke, hardal, baharatlar, bitkiler, soya sosu (az miktarda), sarımsak, limon suyu (3-4 damla), şekersiz ketçap (az miktarda) ve fruktoz içermeyen tatlandırıcılar kullanabilirsiniz. Atak aşamasında beslenmenin değişmesinden dolayı ve fazla protein nedeniyle sık görülen kabızlığın önlenmesi için bol bol su içilmesi öneriliyor. Yine aynı nedenden ötürü bu ilk aşamada sindirim sisteminin ihtiyaç duyduğu besin lifi için günde 1-2 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor.

Dukan diyetinin atak aşamasında 68 farklı protein kaynağı deniliyor ancak bu “68 farklı yemek çeşidi” anlamına gelmiyor. Çünkü listede bulunan 68 gıdanın büyük çoğunluğunu domuz, tavşan, sülün, keklik, bıldırcın, deve kuşu gibi et çeşitleri oluşturuyor. Bu nedenle bu aşamada kendinizi her gün tavuk eti yerken bulabilirsiniz.

Atak Aşaması İçin 1 Günlük Örnek Diyet Listesi

Kahvaltı: Yağsız yoğurt, 1 adet haşlanmış yumurta.
Ara Öğün: Piliç ızgara.
Öğle Yemeği: Yağsız süzme peynir ve ızgara göğüs tavuk eti.
Ara Öğün: Yağsız yoğurt (1 kaşık yulaf kepeği ekleyebilirsiniz).
Akşam Yemeği: Izgara balık ve 1 adet suda pişirilmiş yumurta.

Yumurtalar ve yulaf dışında kalan gıdalarda 1 kase veya 100 gram gibi miktar belirtmedim çünkü bunları sınırsız olarak tüketebiliyorsunuz.
data-ad-region=”test”>

Atak Aşaması İçin 1 Haftalık Örnek Diyet Listesi

1. Gün

Kahvaltı: Bitki çayı, yağsız süzme peynir, 2-3 dilim ızgara göğüs tavuk eti.
Öğle: Izgara yağsız dana eti, yağsız yoğurt.
Ara Öğün: Tarçınlı, yulaf kepekli (en fazla 1.5 kaşık) krep.
Akşam Yemeği: Sarımsaklı ızgara veya fırında karides.

2. Gün

Kahvaltı: Bitki çayı veya sıcak yağsız süt, yağsız olarak hazırlanmış omlet, 2-3 dilim yağsız pastırma.
Öğle: Çeşitli baharatlarla hazırlanmış ızgara veya fırın balık.
Ara Öğün: Yulaf kepekli yağsız yoğurt, bitki çayı veya kahve (şekersiz).
Akşam: Haşlanmış yumurta, yağsız yoğurt.

3. Gün

Kahvaltı: Bitki çayı, yağsız beyaz peynir, 1-2 dilim hindi salam.
Öğle: Izgara göğüs tavuk eti, yağsız yoğurt.
Ara Öğün: Yulaf kepekli yoğurt.
Akşam: Fırında göğüs tavuk eti veya yağsız kıymayla hazırlanmış köfte.

4. Gün

Kahvaltı: Bitki çayı, çırpılmış 2 adet yumurta, yağsız peynir.
Öğle Yemeği: Köri soslu tavuk.
Ara Öğün: Şekersiz çay veya kahve, yulaf kepekli kek.
Akşam: Balık çorbası.

5. Gün

Kahvaltı: Bitki çayı, yulaf kepekli yoğurt.
Öğle: Buharda pişirilmiş balık, yağsız yoğurt.
Ara Öğün: 2-3 dilim hindi salam.
Akşam: Biberli sığır eti ızgara.

6. Gün

Kahvaltı: Bitki çayı veya şekersiz kahve, nane ve körili omlet.
Öğle: Izgara göğüs tavuk eti, yağsız yoğurt.
Ara Öğün: Yulaf kepekli bisküvi.
Akşam: Hindi etinden hazırlanmış köfte.

7. Gün

Kahvaltı: Bitki çayı veya kahve, haşlanmış 2 adet yumurta.
Öğle: Füme somon, yulaf kepeğiyle hazırlanmış kek.
Ara Öğün: Bitki çayı veya kahve.
Akşam: Fırında tavuk (derisiz).

2 – Dukan Diyeti Seyir Aşaması

Dukan diyetinin seyir aşamasında (cruise phrase) beslenme listesine bazı sebzeler dahil oluyor ve tüketebileceğiniz besin sayısı 100’e yükseliyor.

Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu rakam sizi yanıltmasın çünkü her gün yemediğimiz ve bulmamızın neredeyse imkansız olduğu bazı etler (sülün, keklik, deve kuşu…vb.), yine bulmanın çok zor olduğu (en azından Türkiye’de) kılıç balığı, keler balığı, pisi balığı, yayın balığı gibi balıklar bu 100 besin arasında yer alıyor. Bu nedenle Dukan diyeti yaparken seçeneklerin azalmasından dolayı en çok tavuk, hindi eti ve dana eti tüketiliyor.

Seyir aşamasında eklenen sebzelerden bazıları (aşağıda tam listeyi bulabilirsiniz) enginar, kuşkonmaz, pancar, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, salatalık, havuç ve patlıcan.

Dukan diyetinin 2. aşaması olan seyir aşamasında hedeflenen kişinin fazla kilolarından kurtularak “gerçek kilosuna” ulaşması.

Bu aşamanın süresi kişinin kaybetmek istediği kilo miktarına göre belirleniyor ve verilmek istenen her kilo için 6 gün öneriliyor. Yani 10 kilo vermek istiyorsanız Dukan diyetinin seyir aşaması sizin için 2 ay sürecek.

Seyir aşaması kendi içinde uygulama şekilleri bakımından çeşitli kollara ayrılıyor. Örneğin 1 gün saf protein diyeti (sebze yok), 1 gün protein+sebze diyeti uygulandığında buna 1/1 adı veriliyor. Burada önemli olan kaç gün “saf protein”le beslenilecekse takip eden “protein+sebze” günlerinin aynı sayıda olması. Seyir aşamasının bu alt kolları kişinin fazla kilosuna göre 1/1, 2/2, 3/3, 4/4, 5/5 olarak tanımlanıyor.

Bu aşama genel olarak insanlara biraz karışık gelse de aslında gayet basit. Şöyle düşünebilirsiniz; 1 gün atak aşamasındaki gibi sadece protein yiyeceksiniz 2. gün ise listede önerilen sebzeleri öğünlerinize ekleyebileceksiniz. Bu döngü sürekli tekrar edecek. 1 gün protein, 1 gün sebze ve protein, 1 gün protein, 1 gün sebze ve protein gibi.

Dr. Dukan’ın tavsiyesi yemek çeşitliliği sunduğu için uygulaması daha kolay olan 1/1 seçeneğinin kullanılması yönünde ancak aşırı kilolular için 3/3, 4/4 ve obezler için 5/5 uygulamasını (5 gün saf protein, takip eden 5 gün protein+sebze) öneriliyor (10).

Ayrıca bu aşamada günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapılması gerekiyor.

Dukan diyetinin seyir aşaması uzun sürdüğü ve yemek seçeneği az olduğu için disiplin ve kararlılık gerektiren bir süreç. Diyeti kurallarına uygun olarak yapıp kilo vermeye başladıkça ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayarak bu zorlu süreci atlatabilirsiniz.

Seyir Aşaması İçin 1 Haftalık Örnek Diyet Listesi

Aşağıdaki liste çoğunluğun uyguladığı 1/1 yani 1 gün saf protein, 1 gün protein+sebze içermektedir (11).

1. Gün (Sebze+Protein)

Sabah: Şekersiz sıcak içecek (yağsız süt ve tatlandırıcı kullanabilirsiniz), domatesli yumurta.
Öğle: Tavuklu salata.
Ara Öğün: Yağsız krem peynirle kereviz sapı.
Akşam: Çeşitli baharatlarla hazırlanan göğüs tavuk eti ve kepekli galeta.

2. Gün (Saf Protein)

Sabah: Sıcak içecek (bitki çayı olabilir, salamlı yumurta (yağ eklenmeyecek).
Öğle: Izgara veya fırın balık.
Ara Öğün: Yağsız yoğurt.
Akşam: Hindi eti (fırın veya ızgara).

3.Gün (Protein+Sebze)

Sabah: Bitki çayı, hindi salam ve yağsız tavada pişirilmiş mantar.
Öğle: Kepekli galeta ve domates.
Ara Öğün: Yağsız yoğurt (veya küçük bir parça haşlanmış balık)
Akşam: Fırında mantar ve hindi.

4. Gün (Saf Protein)

Sabah: Sıcak içecek, yağsız yoğurt.
Öğle: Yağsız tavada omlet (sebze yok, peynir olabilir).
Ara Öğün: Yağsız yoğurt.
Akşam: Haşlama veya fırında somon, çıtır yulaf kepeği (1 kaşık).

5. Gün (Protein+Sebze)

Sabah: Sıcak içecek, ıspanaklı yumurta.
Öğle: Kremasız kuşkonmaz çorbası.
Ara Öğün: Yağsız krem peynirle havuç.
Akşam: Mantarlı tavuk.

6. Gün (Saf Protein)

Sabah: Sıcak içecek, yağsız tavada pişirilmiş tavuk parçaları ve yağsız beyaz peynir.
Öğle: Kepekli galeta, yağsız krem peynir, füme et.
Ara Öğün: Yağsız yoğurt.
Akşam: Baharatlı somon.

7. Gün (Protein+Sebze)

Sabah: Sıcak içecek, salam, pastırma veya sosis, yumurta.
Öğle: Haşlanmış karides.
Ara Öğün: Yulaf kepekli yağsız yoğurt.
Akşam: Zencefilli fırında tavuk ve yeşil salata.

3 – Dukan Diyeti Sağlamlaştırma Aşaması

Dukan, kiloların verildiği ve gerçek kiloya ulaşıldığı anda kişinin diyet açısından en “hassas” dönemine girdiğinin altını çiziyor. Ona göre bu hassasiyet çok sıkı bir diyetten sonra kazanılan başarının kişinin “rehavete kapılarak eski beslenme alışkanlıklarına dönme riskinin” yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bu tehlikeli durumu önlemek için diyetin 3. yani “sağlamlaştırma” aşaması var.

Bu aşamada diyet listesine yeni ve lezzetli ekler geliyor. Örneğin artık her gün bir miktar meyve + günde 2 dilim tam tahıllı ekmek yiyebilir, az miktarda da olsa makarna veya tam tahıllı pirinç tüketebilirsiniz.

2. aşama olan seyir aşamasında verdiğiniz her kilo için sağlamlaştırma aşamasına 10 gün eklemeniz gerekiyor. Diyelim ki seyir aşamasında 15 kilo verdiniz Dukan diyetinin sağlamlaştırma aşaması sizin için toplam 150 gün sürecek. Bu kural çok önemli ve mutlaka uyulması gerekiyor.

Bu aşamanın diğer önemli kuralı ise haftanın 1 gününü “saf protein” günü olarak ilan etmek ve bu gün içinde sadece atak aşamasında izin verilen gıdaları tüketmek.

Sağlamlaştırma aşamasının en güzel tarafı haftada 2 öğün “kutlama yemeği” yiyebiliyor olmak. Bu 2 öğünde istediğiniz her şeyi (pizza, hamburger, patates kızarması, dürüm döner, dondurma…) yiyebilirsiniz.

Ama Dukan bu ödül öğünlerinin sınırlarını sıkı sıkıya çizmiş.

Şöyle ki; 2 ödül öğününün arasında en az 1 gün olmalı. Yani salı akşamı ödül öğünü yedikten sonra pazartesi günü öğle yemeğinde ödül yemeği yiyemiyorsunuz. Ödül öğününde sadece 1 adet ödül seçilebiliyor (1 pizza, 1 hamburger, 1 porsiyon patates kızarması gibi). Aynı öğünde 2. ödül (tabak) yasak.

4 – Dukan Diyeti Dengeleme Aşaması

1. aşamada kendinizi diyete hazırladıktan, 2. aşamada kilo verip ideal kilonuza geldikten, 3. aşamada verdiğiniz kiloları geri almayı önledikten sonra gelen 4. aşamada ilk 3 aşamada değişen beslenme alışkanlıklarının ömür boyu sürdürülmesi hedefleniyor. Yani bu aşama hayatınızın sonuna kadar sürüyor.

Tabii bu aşama da kuralsız değil.

1. kural her gün en fazla 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketebilirsiniz.

2. kural her gün en az 20 dakika yürümelisiniz.

3. kural haftanın 1 günü sadece protein tüketmelisiniz (atak aşamasında izin verilen gıdalar).

Dukan Diyetinde Yiyebileceğiniz Besinler

Aşağıdaki liste Dukan diyetinin resmi web sitesinden alınmıştır (12).

Saf proteinler (Atak aşamasından itibaren)

Etler (Yağsız): Dana bonfile, bufalo eti, yağsız jambon, geyik eti, dövülmüş ince dana eti, dana pirzola, biftek, sığır filetosu, soya pastırması, az yağlı pastırma, domuz bonfile, yağsız sığır eti, yağsız jambon, sosis.

Kümes Hayvanları: Tavuk, tavuk ciğeri, yağsız hindi, tavuk sosis, az yağlı şarküteri ürünleri (hindi veya tavuk etinden olacak), devekuşu, bıldırcın, ördek.

Balıklar: Alabalık, ton balığı (konserveyse yağda değil suda olmalı), somon, alabalık, levrek, yayın balığı, pisi balığı.

Kabuklu Deniz Canlıları (ve diğerleri) : Karides, ıstakoz, yengeç, tarak, kerevit, istiridye, kalamar, ahtapot.

Bitkisel Proteinler: Soya, tofu.

Süt Ürünleri: Yağsız süzme peynir, yağsız krem peynir, yağsız süt, yağsız yoğurt, yağsız ricotta, yağsız beyaz peynir, yağsız ekşi krema.

Yumurta: Tavuk yumurtası, bıldırcın yumurtası, ördek yumurtası.

Sebzeler (Seyir aşamasından itibaren)

Enginar, kuşkonmaz, fasulye filizi, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, havuç, karnabahar, kereviz, salatalık, patlıcan, hindiba, rezene, yeşil fasulye, kale, marul, roka, mantar, bamya, pırasa, soğan, kabak, turp, ıspanak, domates, şalgam, su teresi.

Diğer Besinler

Yulaf Kepeği: Dukan diyetinin atak aşamasında 1 günde 1.5 kaşık, seyir aşamasında 2 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor.

Zeytinyağı: Seyir aşamasında her gün 1 çay kaşığıyla sınırlandırılmak üzere zeytinyağı kullanılabiliyor.

Goji Berries: Dut benzeri bir yemiş olan gori berries Dukan diyetinin atak aşamasında az miktarda, seyir aşamasında saf protein günlerinde 1 yemek kaşığı, protein+sebze günlerinde 2 yemek kaşığı yenebiliyor.

Dukan Diyetinin Avantajları

 • Kalori hesabına dayalı diyet programlarına göre daha hızlı kilo vermenizi sağlayabilir.
 • Kilo kaybı hızlı olduğu için diyeti yapan kişiye ekstra motivasyon sağlayabilir.
 • Kuralları sevenler için kısıtlayıcı bir diyet olması ve ne yeneceğinin belli olması avantaj olabilir.
 • Kalori hesabının olmaması ve izin verilen gıdaların sınırsızca tüketilebilmesi mide kazıntılarını ve açlık hissini önleyebilir.

Dukan Diyetinin Dezavantajları

 • Çok sıkı bir diyet olması ve bir sürü kuralları olan bir diyet olması bazı kişiler için uygulaması zor ve sıkıcı olabilir.
 • Listede 100’e yakın besin bulunsa da aslında bunların çok az bir kısmının marketlerde satılması dezavantaj olabilir.
 • Diyetin başında protein ağırlıklı beslenme nedeniyle ağız kokusu, halsizlik gibi bazı belirtiler yaşanabilir.
 • Tahıl ve besin lifi bakımından zengin sebze, meyvelerin kısıtlı olması özellikle başlangıç aşamasında kabızlık gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

Sonuç olarak Dukan diyeti kalori kısıtlamalı olmasa da diğer diyetler gibi sıkı kurallara sahip bir diyet programı. Diğer diyetlerde olduğu gibi bu kurallara uyulursa kilo verilebileceğini ve verilen kiloların kalıcı olacağını vadediyor.

Dukan diyetine başlamayı düşünüyorsanız benim tavsiyem diyetin tüm aşamalarını dikkatli bir şekilde inceleyerek, diyette izin verilen gıdalara bakarak bu diyetin sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz. Çünkü gerçekten sıkı kuralları ve çok sınırlı bir beslenme listesi var.

data-ad-region="test">

, , ,

Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır? hakkında 37 yorum yapılmış

 1. elif 13/09/2015 at 14:59 #

  Merhabalar ben de dukana başladım seyir evresine geçiş yaptım ancak sizin burada seyir için oluşturduğunuz örnek listede kepekli galeta yazıyor bu marketlerde satılan galeta mı yoksa dukanın kendi galetaları mı onu anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  • Admin 28/09/2015 at 10:28 #

   Elif Hanım buradaki önerilerde marketlerde de bulunabilecek ürünler kastedilmiştir.

  • Sultan 11/10/2015 at 20:33 #

   Yok normal galeta.

 2. seda 07/10/2015 at 13:24 #

  Merhaba bu örnek diyet listelerindeki ürünleri birebir uygulamam mı gerekli yoksa olmayan ürünlerin yerine başka bir şey yemeli miyim?

 3. tugba 15/10/2015 at 15:13 #

  Ben yarın başlayacağım ben kilo veremiyorum 55 kilo dan 70 kilo ya çıktım ve de bir daha hiç veremedim inşallah veririm başka önerileriniz var mı hızlı vermek için?

  • kübra 13/11/2015 at 20:19 #

   Acaba başladınız mı ve kilo verdiniz mi?

  • şevval su 02/04/2016 at 13:55 #

   elma diyeti uygulayabilirsin internette araştır ben yaptım 15 kilo verdim

   • Anonim 25/08/2016 at 23:39 #

    Geri aldinmi

 4. Nurrt 28/10/2015 at 21:15 #

  Emeğine sağlık çok güzel açıklama yapmışsın.

 5. Yasam 29/10/2015 at 09:03 #

  Merhaba ben 75 kilo ilk gebeliğini yaşayan bir kadınım bu diyeti uygulayabilir mjyim?

  • Admin 11/11/2015 at 12:52 #

   Sayın Yasam hamilelikte bu diyet önerilmez. Hamilelikte Dukan diyeti daha farklıdır. Örneğin tamamen yağsız ürünler yarım yağlı ürünlerle yer değiştirmelidir ya da sadece protein alınan günler hamilelikte uygulanmamalıdır. Bu konuda en doğrusu doktorunuza danışarak size özel bir beslenme programının nasıl olabileceğini öğrenmenizdir.

 6. Firat zorooglu 10/11/2015 at 15:25 #

  Her şey iyi güzel de organik beslenen biri yağsız sütü yağsız yoğurdu nereden bulacak? Marketlerde satılan yoğurdun ne derece sağlıklı olduğu tartışılır.

 7. Aslı 13/11/2015 at 15:02 #

  Bende denemeye kararlıyım ama iyi gelip gelmeyeceğini bilmiyorum.

 8. Nilüfer 21/11/2015 at 17:40 #

  Bence çok fazla kilonuz yoksa diyet yapmayın ben çok pişmanım verdiğim kilolar tekrar geldi ergenlik dönemimden bu yana hiç zayıf ya da normal bir insan olmadım düzensiz beslendim şu an 17 yaşındayım 4 ve ya 5 yıl oldu kilolu biri olmam. 70 kiloydum yaz günleri kilo vermek için biraz uğraşıyordum okullar acildi tartıldım 65 kilo olduğumu fark ettim sonra caba sarf ederek ekmek yemeden seker tüketmeden yağ tüketmeden ve abur cuburlardan uzak durarak 62 kilo oldum 3 haftada tabi ki günde en az 30 en fazla 60 dakika spor yaptım. Sadece 2 ya da 3 haftada 60 kilo olmak istiyorum hedefim başından belli 57 kilo çok zayıf değil çok kilolu da değil normal bir vücudum olsun yeterli giydiklerim şık dursun düğünlerde güzel görünsem yeterli… Bende patates diyeti şok diyetleri denedim ama dayanamadım geri aldım kiloları bence yavaş yavaş ve kalıcı kilolara sahip olun sağlıkla kalın… :”)

 9. Tiverw 14/12/2015 at 11:35 #

  Ben dukanı yaklaşık 2 yıl önce yaptım ve 2 aylık dönemde 15 kilo verdim. Fakat okul temposu hariç bir spor yapmadım ve kalça bölgesinden kilo az verdim yani spor şart arkadaşlar. 2 aydan sonra diyetin seyir bölümünde tekrar eskisi gibi yemeye başlayınca hızlı kilo aldım ve bu normal eğer hayatiniz boyunca seker beyaz un gibi şeyleri çıkartmayacaksanız başlamayın diyete çünkü hızlı kilo alırsınız ve fazlasını alırsınız. İlk haftalarda baş dönmeleri falan olabiliyor ani hareketlerde endişelenmeyin bir süre sonra düzeliyor. Eğer yanında spor yaparsanız veya daha ileri vücut geliştirme tarzında sporlar çok sağlam bir vücuda sahip olabilirsiniz çünkü aldığınız protein takviyesiz bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

 10. cihan 01/02/2016 at 18:08 #

  Ben dukan diyetini uyguladım. Arada sırada da kaçamak yapıyordum. 1 ay içinde 104.4′ den 93’e düştüm. Sorunlar da bundan sonra başladı. Baş dönmesi, yatağa girdiğim anda kalp çarpıntısı, mide bulantıları görünmeye başladı. Sonra fark ettim ki metobolizmaya yüklenerek sıvı kaybı ve kas kaybı yaşamaktan başka bir şey yapılmıyor aslında. Spor ile yağlar eritilmedikçe yapılan diyetin de bir anlamı yok. Şu an bilerek kilo alıyorum. 95 te tutmaya çalışacağım. Çünkü özellikle kalp çarpıntısı gözümü korkuttu. Sonrasında günlük 5 km yürüyüş ile devam edeceğim. Benim amacım 75 civarına düşmek. Bunun için de spor şart.

 11. sema 14/03/2016 at 10:57 #

  diyete başlayalı 14 gün oldu 2 kilo verebildim.motivasyonum azaldı,daha fazlasını bekliyordum.

 12. zeliha 21/03/2016 at 09:29 #

  Yağsız yoğurt evde de yapılabilir.
  Sütü kaynatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz iyice soğuyacak buz dolabı nda bir gün bekletiyoruz. Sonra sütun üzerindeki katmanı iyice topluyoruz.soguk olan sütü tekrar ilitip mayaliyoruz

 13. Mürüvet 14/04/2016 at 07:49 #

  Diğer kilo verme programlarında kullanılabilen Sabahları yağsız sütle karıştırılıp içilen Protein takviyelerİ dukan diyetinde de alınabilir mi acaba çünkü çok tok tutuyor elimde de bi kaç kutu var değerlendirmek istiyorum.

 14. önemli değil 18/04/2016 at 07:48 #

  dukan diyeti ile yaklaşık 7-8 ayda 110 kilodan 75 kiloya düştüm Ve şuan 3 yılı aşkın 78 kilodayım. Tavsiyem kesinlikle en az 1 saat hızlı tempoda yürüyüş ve sabah, akşamları 3 er tane kuru kayısı. Kabızlık kesinlikle oluyor. Yürüyüş sindirim sistemine yardımcı olduğundan ne kadar yürürseniz o kadar kabızlığı rahat atlatırsınız.

 15. Tomris 20/04/2016 at 18:08 #

  Merhaba.Ben bu diyete 15 gün önce başladım. Sonuçlar mükemmel..101 kilodan 93 kiloya düştüm. Dukan diyetinde her şeyi olduğu gibi uygulasanız ne kilo alırsınız ne de baş dönmesi veya mide bulantısı hissedersiniz.

  • Gülşah 19/01/2017 at 15:46 #

   Burdaki listeyimi uyguladınız

 16. yasemin 11/05/2016 at 11:34 #

  MERHABA… Ben 1 aydır dukan yapıyorum vermek istediğim 6 kiloydu. 5 kilo verdim seyir dönemini 1/1 yaptım. Bel ve göbek bölgem sorunlu olduğu için o 1 kiloyu vermek için 0/2 ye geçsem olur mu??? Bir de 0/2 yapan bir kişi 5 gün normal beslendiği için güçlendirme evresinde nasıl beslenebilir?

 17. yurdagulata 17/06/2016 at 07:37 #

  merhaba 65 kiloyla başladım diyete 7 günde 62 .8 oldum şu an 62 . 9 yani durdu diyetime harfiyen uyuyorum ama ilerleme yok ne yapmam gerek .

 18. Berrin 22/06/2016 at 16:17 #

  Ben dukan diyetiyle 10 günde 7 kilo verdim diyetin yanında spor şart ve diyet dışına çıkmadım. Yanlız soda kullanmam gerekirmiş mineral eksikliği oldu bunun için diyet dönemi su ve özellikle soda tüketimine önem verin.

 19. Merve 05/07/2016 at 23:38 #

  Merhaba ben başlamayı düşünüyorum bazı yiyecekleri bulma imkanım yok onun yerine aynı kaloride farklı bir yiyecek yiyebilirmiyim? Mesela balık yerine haşlanmış tavuk göğüsü gibi..

 20. Eylül 18/08/2016 at 21:59 #

  Oncelikle merhabalar ben 5 yıl önce 120 kiloydum .hergün 1 bucuk saat kosu bandıyla spor 2 saatte bir kalorisi düşük beslenerek ve büyük bir sabır ve hırsla 3 yılda 70 kiloya düstüm.yavas kilo verdigim için vücudum da sarkma olusmadı .sonrasında vücudum direnç gösterdi ve kilo vermekte zorlandım son care dukan diyeti yaptım ve 4 ayda 10 kilo daha verdim.
  Bence dukan diyeti cidden cok iyi bir diyet ama herseyi dogru yaparsanız. kurallara uymanız lazım saglıklı beslenmeyi yasam tarzı haline getirmeniz lazım yoksa hangi diyet olursa olsun bıraktıgınız an vücut yediginiz herseyi depolar ve iki katı alırsınız. Bence kendinizi kandırmayın diyet yaptım bıraktım kilo aldı m ” diye tabiiki alıcaksınız .
  Şu anda 41 yasındayım hala saglıklı yasamaya devam ediyorum .bu yola basladıysanız birdaha geri dönmemeniz lazım.

 21. Kadriye 26/08/2016 at 19:53 #

  Merhabalar ben kadriye dukan diyetini 15 gundur uyguluyorum ama sadece 2 kilo verdim oda ac karnina tardildigimda tok karnina hicbi degisiklik yok acaba neyi yanlış yapiyo olabilirim?

 22. Asine 19/10/2016 at 13:57 #

  Merhaba

  Ben 78 kilo yum her ne diyet yaptiisem hic biri bana sonuc vermedi vw benim artik cok yuruldu ve diyet yapmak isteyim artik bitti
  Ama bu video da ki arkadasimizin ayni benim gibi sorunu. Var mis oda bu kilolari hep baska sehirlerde almis cunki bende inglitereye gelmeDen once 62. Kiloydu cunki buyum 1, 60 bu benim icin iyi kiloydu fakat inglitereye. Geldim de haftasina 5kg aldim si
  Diyse 78 . bu dukan diyeti. De son denicem artim oldu oldu olmadi hatima boyle devam edicem

 23. asiye 25/02/2017 at 10:09 #

  Merhabalar,
  ben yogurtu evde yapıyorum nasıl yağsız yogurt yapacam kaymaksız yiyorum zaten bu yağsız demek mi

 24. Pamirella 16/03/2017 at 20:04 #

  Ben bu diyeti 3 yıl önce yaptım 96 kilodan 68 kiloya düştüm yaz dönemi olduğu için yüzmek çok iyi geldi diyetle beraber fakat son aşamada bırakıp anaokuly da staj yaptığım için bolca ilaç kullandığım stresli bir dönemde tekrar yemeye başladığım için 80 kiloya cıktım hemde 2 3 ayda yani hayat boyu bunu kontrol altında tutabilecekseniz yapın eski yemek düzenine dönünce nasıl geri aldığınızı anlamıyorsunuz bile.

 25. Güneş 29/03/2017 at 22:35 #

  Ben dukan diyeti yapyorum et ve balik tüketemiyorum onun yerine ne yiyebilirm

 26. Emel 12/04/2017 at 05:21 #

  Meraba arkadaşlar ben hiçbir diyete inanmayan biri olarak arkadaşım iki aya yakındır yapıyo bildiğim kadarıyla 9 kilo verdi onu görünce bende yapmaya başladım bu onuncu günüm 4 kilo verdim inanamadım nasıl eridigime bide ben fazla yuruyusde yapamadım ama sadece protein yedim listedekilerin birçoğunu bulamasamda onlara eşdeğer bişeyler yedim şiddetle tavsiye ediyorum ama sabır çok önemli herkeze iyi gunler

 27. asin 15/04/2017 at 13:08 #

  merhaba ben 3. aşamanın diyet listesini tam anlayamadım 1. ve 2. gündeki gibi 3. günede örnek diyet lşistesi hazırlayabilirmisiniz yada mesela 6 gün boyuca sebze yiyip haftnın bir günümü sadece saf protein tüketeceğiz

 28. Arzu 19/04/2017 at 16:20 #

  Bugün başladım bir hafta sonra yazacak eksilen kilolari inş

 29. serdar 05/07/2017 at 11:21 #

  merhabalar ben bu diyeti uygulamak istiyorum annem biraz kilolu doktor dukan diyeti yapın demiş.
  şidmi sorum su . bu verdiginiz örnek listeyi tamamen uygulamak mı gerekiyor yoksa kitabı tamamen okuyup kendine göremi program hazırlamalı herkes bunu acıklarsanız sevinirim.

Bir cevap yazın