D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamininin temel görevi vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olmaktır ve buna bağlı olarak kemik gelişiminde önemli bir rolü vardır. Özellikle kemik gelişiminin devam ettiği büyüme döneminde yeterli D vitamini almak büyümenin yavaşlamaması ve kemik dokusu üretimi açısından çok önemlidir.

data-ad-region="test">

İlerlemiş D vitamini eksikliği yetişkinlerde osteoporoz, çocuklarda ise raşitizme yol açabilir.

D vitamini bulunan besinleri tüketmek dışında, yeterli oranda D vitamini için gün ışığından faydalanabilirsiniz. Çünkü vücudumuz güneş ışığını kullanarak D vitamini üretme yeteneğine sahiptir.

D Vitamini Bulunan Besinler

“D vitamini hangi besinlerde bulunur?” sorusunun cevabından önce D vitamini ve gün ışığı arasındaki ilişkiden biraz daha bahsetmek istiyorum.

Bulutsuz bir günde güneşe çıkıp 10-15 dakika boyunca güneş ışığı almak vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini büyük oranda karşılamaya yeter.

Tabii ne kadar güneşte kalınması gerektiği kişinin cilt rengine ve günün saatine bağlı olarak bir kaç dakikalık farklılıklar gösterebilir ancak, güneş D vitamini için en önemli kaynaktır. Bu nedenle “gün ışığı vitamini” olarak anılır.

Burada altını çizmek istediğim nokta D vitamini içeren gıdaları ne kadar sık tüketiyor olursanız olun mutlaka günde 10-15 dakika, güneş kremi sürmeden güneşe çıkmanız önemli. Böylece yeterli miktarda D vitamini aldığınızdan emin olabilirsiniz.
data-ad-region=”test”>

Zaten D vitamini eksikliğinin en sık görüldüğü coğrafyalar güneşin yüzünü az gösterdiği, yağışlı ve bulutlu bölgelerdir.

Bu arada güneşte kalma sürenizi uzatmanın D vitamini üretimi açısından pek bir faydası yok aksine cildiniz güneşten yanabilir ve çeşitli cilt hastalıklarının önü açılabilir.

Cildinizin ne kadar büyük bölümünü güneşte tutabilirseniz (yüz, bacaklar, kollar, sırt bölgesi) cildiniz yanmaya başlamadan maksimum oranda D vitamini üretimi sağlayabilirsiniz.

Şimdi D vitamini bulunan besinlere göz atalım.

D vitamini bulunan besinlerin sayısı oldukça azdır. Doğal gıdalar dışında günümüzde bazı besinlere (süt, kahvaltılık gevrekler, soya sütü, margarin gibi) üretim aşamasında D vitamini takviyesi yapılmaktadır.

Bu tip besinlerin hangileri olduğunu ambalajlarında yer alan “içindekiler” bölümünü okuyarak bulabilirsiniz.

Doğal olarak D vitamini bulunan besinler ise şu şekildedir:

 • Peynir
 • Tereyağı
 • Yağlı balıklar
  • Ton balığı
  • Somon
  • Uskumru
 • İstiridye
 • Balık yağı
 • Yumurta
 • Patatesdata-ad-region=”test”>

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliğinin ilk belirtileri kemiklerde görülür. Uzun süreli D vitamini eksikliği kemiklerin zayıflamasına, kırılganlaşmasına ve şeklinin bozulmasına yol açabilir.

Bu vitaminin eksikliğinin neden olabileceği diğer hastalıklar ise şu şekildedir; kalp ve damar hastalıkları, çocuklarda şiddetli astım, kanser ve yaşlılarda kavrama yeteneğinin zayıflaması.

Bazı gruplar D vitamini eksikliğine karşı diğer kişilerden daha hassastır. Ten rengi koyu olanlar, 65 yaş üzeri yetişkinler, bulutlu coğrafyalarda yaşayanlar, yeterince güneşe çıkmayanlar, yeterince yağ tüketmeyenler de D vitamini eksikliği daha sık görülmektedir.

Hamilelik döneminde D vitamininin önemi (diğer vitamin ve mineraller gibi) artar. Güneşe fazla çıkmayan ve D vitamini bakımından yetersiz beslenen annelerin bebeklerinde kemik zayıflığı görülebilmektedir.

Emzirme döneminde ise yeterli miktarda D vitamini alıyorsanız bebeğiniz de ihtiyacı olan D vitaminini anne sütünden alacaktır.

Eğer yeterli D vitamini almadığınızı düşünüyorsanız bebeğinizin kemik gelişiminde herhangi bir sorun yaşanmaması için doktorunuza danışarak D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.

Ne Kadar D Vitamini Alınmalı?

Özel bir sağlık koşulunuz bulunmuyorsa, ABD Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak alınmasını önerdiği D vitamini miktarı yaş gruplarına göre;

Bebekler

0-6 aylık: 10 mikrogram
7-12 aylık: 5 mikrogram

Çocuklar

1-3 yaş: 15 mikrogram
4-8 yaş: 15 mikrogram
9-70 yaş 15 mikrogram
70 yaş üzeri: 20 mikrogram
Hamilelik ve emzirme dönemi: 15 mikrogram şeklindedir.

Fazla D vitamini Almanın Bir Zararı Var mı?

Gıdalar yoluyla günlük önerilen miktarın çok üzerine çıkmak pek mümkün olmasa da D vitamini takviyesi kullanıyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü fazla D vitamini vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumdan fazlasını emmesine yol açar ve bununda bazı yan etkileri olabilir.

Aşırı D vitamini tüketimi mide bulantısı, kusma, kabızlık, iştah kaybı, zayıflık ve kilo verme gibi yan etkiler dışında aşağıdaki sağlık sorunlarını tetikleyebilir.

 • Akciğer, kalp gibi yumuşak dokularda kalsiyum birikimi
 • Zihin karışıklığı
 • Böbrek hasarı
 • Böbrek taşı

Sonuç olarak; D vitamini özellikle kalsiyum ile birlikte çalışarak kemik sağlığının korunması açısından önemli vitaminler arasında yer almaktadır. Diğer vitaminlerden farklı yönü ise vücudun bu vitamini güneş ışığıyla kendi kendine üretebilmesidir.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , ,

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? hakkında 16 yorum yapılmış

 1. emine 09/03/2014 at 20:11 #

  Sürekli uyuma ihtiyacı hissediyorum, el ve kollarımda güçsüzlük hissediyorum ve sürekli tansiyonum düşüyor bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz saygılarımla.

  • emel 12/03/2014 at 09:03 #

   Sizin söylediklerinizin aynısı bende de var emine hanım vitamin D3 eksikliği çıktı doktora giderseniz kan testi ile belirleniyor. Allah şifa versin.

  • Hayati 23/12/2014 at 10:35 #

   Depresyon başlangıcı olabilir bendede halsizlik vardı ama doktorlar bir şey bulamıyordu psikiyatri doktoru bir ilaç yazdı şu an iyiyim çok şükür.

  • meryem 23/04/2015 at 07:42 #

   Bir hormon testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Hipotiroitiniz olabilir T3 ve T4 testi yaptırın ve bir endokrinoloji uzmanına mutlaka görünün. Geçmiş olsun.

  • Idealist 30/03/2016 at 14:19 #

   Emine hanım sizdeki uyuşma b vitamini eksikliği nedeniyle yorgunluk hissine c ve e vitaminlerinin eksikliği nedeni ile bunları kuvvetlendirirseniz en kısa zamanda eski gücünüze kavusabilirsiniz

  • Tiroj 26/01/2017 at 13:58 #

   Dahiliye doktoruna görünün. Muhtemelen B12 vitamin eksikliği var.

 2. muhammed 15/05/2014 at 18:48 #

  Güzel işime yaradı.

 3. ada 09/07/2015 at 14:35 #

  Arkadaşlar abimin vitamin olarak demiri /7 normal bir insanda ise /70 bunun ile ilgili bildiğiniz şeyler var mı neler yedirmem lazım bildiğiniz bir şey varsa lütfen yorumlayın.

  • Rabia 17/10/2015 at 12:16 #

   Keçiboynuzu pekmezi çok iyi geliyor bende de var aynı problem sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı bunu alışkanlık haline getirdiğinde bir zararı yok çok iyi gelir.

   • Stella 12/12/2016 at 12:37 #

    Arkadaşlar keçiboynuzu dalak ve et ürünleri de cok yararlı annem de d vitamini eksikliği var şu an rahatsızlandı hastalandı moralim çok bozuldu ama suan bunları denicem teşekkür ederim.

  • Funda 03/11/2015 at 15:35 #

   Merhaba, benim de demir değerlerim 5,3, abinizden daha beter 🙂 ben doktora gittim bel fıtığı ve kemik ağrıları şikayetimle, istediği tahliller sonucu demir, kalsiyum ve folik asit için ilaç verdi. Abiniz eczaneden d3 damla ve D vitamini çiğneme tableti ilaç alabilir. Bir de sardalya balığında diğer besin gruplarına göre fazla miktarda var ve şimdi tam zamanı. Rabbim şifa versin inşallah.

 4. anıl 04/11/2015 at 05:00 #

  Benim de saçlarımda sürekli saç dökülmesi oluyor ne yapmalıyım?

 5. Stella 12/12/2016 at 12:39 #

  İnanın çok kötü bir şey önceden önlemini alın.

 6. Arif aliipek 20/03/2017 at 19:05 #

  Kollarımda ve bacaklarımda bazen akşamları ağrı, sabah kslktığımda kollarımda ve bacaklarımda ağrı ve güçsüzlük, çok uyumama rağmen uykuya doyumsuzluk. Bu şikayetleri anlattım doktorumuza. Vitamin değerlerine bakıldı d vitamini çok az çıktı . Devit üç ampul 4 tane verdi 15 gün ara ile tedaviye başladım buğün extra bşr ksç vitaminle takviyeyspıldı inşsllah iyi gelecek.

  • Okan 21/07/2017 at 05:18 #

   durumunuzda bir düzelme varmı arif bey

 7. Mehmet tahtacı 26/08/2017 at 19:23 #

  Uyku hali halsizlik sürekli bacak ağrıları şikayetim vardı çok araştırdım artık dayanılmaz hale geldim sonunda kardiyolojiye gittim hidroksin d çok düşük çıktı bu tip rahatsızlıklar vitamin eksikliğinden geliyormuş bir çalişma başlattim haplarımı kullandım bir taraftan deniz balıkları bir taraftan hayvansal gıdalar biraz yürüyüş birde vücuttaki kan oranı 17.5..18 çıktı bu çok fazlaymış her 4 ayda kan verdim kan oranı düştü bufa yapıyor trigliseridinizi ölçtürün onuda düşürdüm ondan sonra rahatladım tavsiyelerim bunlar uygularsanız faydadını görürsünğz inşlh yani bu iş tek şeyle değil çok sebepleri var araştırın…geçmiş olsun…

Bir cevap yazın