Çinko İçeren Yiyecekler

Çinko; hücre metabolizması, protein üretimi, yaraların iyileşmesi, DNA oluşumu ve güçlü bağışıklık sistemi için temel bir mineraldir.

data-ad-region="test">

Pek çok gıdadan ihtiyaç duyduğunuz günlük çinko miktarını almanız mümkün. 19 yaş üstü kadınlar için tavsiye edilen günlük çinko miktarı 8 mg, 19 yaş üstü erkekler içinse 11 mg’dır.

Çinko en çok kırmızı et ve deniz ürünlerinde bulunmakla birlikte badem, fıstık gibi kuruyemişler, nohut fasulye gibi sebzeler çinko ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar çinko içermektedir.

Çinko Bakımından Zengin Gıdalar

Hayvansal Gıdalar: Midye, sığır eti ve diğer kırmızı etler yüksek miktarda çinko içermektedir. Örneğin 6 adet orta büyüklükte karides yaklaşık 70 mg çinko içerir.

80 gramlık kırmızı et yaklaşık olarak günlük çinko ihtiyacının yarısını karşılar. Tavuk, süt, yoğurt, peynir gibi diğer hayvansal gıdalar da çinko bakımından zengindir.

Kuruyemiş: 30 gram (hemen hemen 1 avuç) kaju 1.6 mg, 1 avuç badem 1 mg ve yine 1 avuç yerfıstığı 0.9 mg çinko içermektedir.

Bu yemişlerden günde 1-2 avuç tüketmek çinko ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaya yetecektir. Ayrıca 100 gram kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının tamamını karşılar.

Sebzeler: Sebzeler; vücudun sebze bazlı çinkoyu hayvansal gıdalardan alınan çinko gibi işleyemediği için çok iyi birer çinko kaynağı sayılmaz ancak bazı sebzeler yüksek oranda çinko içermektedir.

Örneğin 1 kase pişmiş ıspanakta yaklaşık 1.5 mg, 1 kase mantarda ise 1.3 mg gram çinko vardır. Bunlar dışında yeşil bezelye, bamya ve kuşkonmazda iyi birer çinko kaynağıdır.
data-ad-region=”test”>

Çinko Eksikliği

Çinko eksikliği ilk olarak bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudu enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı güçsüz hale getirir.

Fiziksel olarak kapasiteyi düşürerek egzersiz sırasında çok daha hızlı çalışmasına neden olabilir. İştah kaybı çinko eksikliğinin diğer bir belirtisidir.

Koku ve tat duyularında azalma yaşanabilir.

Vücutta yeterli miktarda çinko bulunmaması cilt tahrişine, kaşıntısına ve yaraların daha uzun sürede geçmesine yol açabilir.

Çinko eksikliği zihin karışıklığına ve kişinin sorun çözebilme yeteneğinin zayıflamasına neden olabilir.

Çinko Eksikliği Riski Bulunanlar

Düzenli Olarak Alkol Kullananlar: Düzenli olarak alkol tüketenlerin yaklaşık %40’ında düşük çinko seviyeleri görülmektedir.

Bunun nedeni alkolün çinkonun işlenme sürecini olumsuz yönde etkilemesidir.

Vejetaryenler: Hayvansal gıdalar hem çinko bakımından zengindir hem de hayvansal gıdalardan alınan çinko vücut tarafından daha kolay emilir.

Hamile ve Emziren Kadınlar: Gelişmekte olan fetüs yüksek miktarda çinkoya ihtiyaç duyar.

Aynı şekilde doğumdan sonra emzirme döneminde anne süt yoluyla yüksek miktarda çinko kaybeder.

Orak Hücre Hastalığı Olanlar: Orak hücre hastalığı bulunanların %60-70’inde çinko eksikliği görülmektedir.

Gastrointestinal Hastalığı Olanlar: Crohn hastalığı, ülseratif koliti, bağırsak hastalıkları ve diğer sindirim sistemi sorunu bulunanlarda çinko eksikliği sık görülmektedir.

Demir Takviyesi Alanlar: Yüksek miktarda demir takviyesi alanlarda çinko emilimi baskılanabilir ve bu durum çinko seviyesinin düşmesine neden olabilir.

Uyarılar

İstiridye, karaciğer, kuzu ve peynir gibi çinko içeren yiyecekler aynı zamanda yüksek oranda kolesterol içerdiğinden kontrollü olarak tüketilmelidir.

Susam, kabak çekirdeği ve fıstık gibi yemişler yüksek kalorili olduğu için kiloyu arttırabilir.

Antibiyotik, penisillamin gibi bazı ilaçlar çinko emilimini engelleyebilir.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, ,

Çinko İçeren Yiyecekler hakkında 7 yorum yapılmış

 1. adsız 14/11/2013 at 19:28 #

  Balıkta çinko var mıdır peki?

 2. pervin 18/08/2014 at 09:35 #

  Evet balıkta çinko vardır.

 3. adsız 14/10/2014 at 13:38 #

  Çinko eksikliği ne olur özellikle saç dökülmesindeki rolü nedir ayrıntılı yayınlar mısınız 6 yıldır saçlarım dökülüyor.

 4. Gulsum kurt 21/11/2015 at 01:24 #

  Çinko eksikliği diş eti çekilmesine sebep olur mu?

  • Hakan soyer 12/04/2016 at 20:08 #

   Evet oluyormuş, geçenlerde bir aktara sordum diş eti çekilmesi için bir formül varmıdır diye, çinko eksikliğinden kaynaklandığını söyledi, bir kutu kapsül şeklinde bişey satılıyormuş içinde 90 adet var ve bunu 90 gün kullanmak yeterliymiş

 5. beyza 18/08/2016 at 06:07 #

  kızımda çinko eksikliği çıktı boyu uzamıyor ve kilo almıyordu 9 aylık ama 4 aylık gibi görünüyor internetten de araştırdım çinko eksikliği gelişim geriliğine de sebep oluyormuş.şurup verdi.dilerim iyileşir.

  • Ayşenur 26/08/2017 at 23:19 #

   Benim de boyum kısa suan 17 yaşındayım ve 1.55 boyum annem küçükken götürmüş ve doktor bişeyi yok niye hep getryosun diye kızmış bi sene önce de gttk kısa diye doktor dedi ki suan bişey yapamayz küçükken getrseydnz uzardi dedi. Ve benm hayalm polis olmak o doktor o gün orda bana gereken şeyi yapsaydi belki uzndm belki polis olmam için gerekli boya sahiptim o kadar hayal kırıklığına ugradmki anlatamam

Bir cevap yazın