Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Böbrekler, vücuttan atıkların çıkarılması için çalışan, üriner sistemin en önemli parçalarından birisidir.

data-ad-region="test">

Aynı zamanda kan basıncı, hormon salgılanması, asit-baz dengesinin düzenlenmesinde rol oynamaktadır.

Genel olarak sodyum ve potasyumun aşırı tüketilmesi böbrek fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Çeşitli aşamalardaki böbrek hastalıklarının farklı belirtileri olabilir ancak en sık rastlanan belirtiler arasında, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, beklenmeyen kilo değişimleri, kolay berelenme ve kanamanın uzun sürmesi, kaşıntı, ödem ve idrar üretiminin azalması gösterilmektedir.

Düzenli olarak yapılacak kan ve idrar testleriyle böbrek hastalıkları erken teşhis edilebilir ve doktorunuzun önereceği ilaç tedavisine ek olarak düzenli bir beslenme programı ile tedavi süreci hızlandırılabilir.

Böbrek Hastalarına Tavsiye Edilen Gıdalar

Pirinç: Düşük potasyum içeren pirinç aynı zamanda vücuda gereken enerjisi sağlayabilecek bir karbonhidrattır.

Potasyum vücut için gerekli bir mineral olmakla birlikte fazla potasyum böbrekler tarafından filtre edilerek vücuttan atılır. Aşırı potasyum tüketimi ise böbrekleri gereğinden fazla yorabilir.

Pirinç yüksek oranda potasyum içeren nişastalı karbonhidratlara alternatif olarak kullanılabilir.

Soya Proteini: Aşağı yukarı tüm hayvansal gıdalarda olduğu gibi süt ürünleri de “fosfor” minerali içerir. Fosfor özellikle kemik sağlığı için önemlidir.
data-ad-region=”test”>

Ancak fazla miktarda fosfor tüketimi ters etki yaratarak kemiklerin zayıflamasına yol açabilir.

Ayrıca fazla fosforu vücuttan atmaya çalışan böbrekler olması gerekenden fazla çalışınca yorulabilir ve filtre görevi gören hassas dokular yıpranabilir.

İşte bu noktada süt ürünleri kadar besleyici olan ve benzer mineralleri içeren soya ürünlerini kullanarak fosfor tüketimini kontrol altında tutabilirsiniz.

Beslenmenizde yapacağınız bu değişim böbrekleri fazla fosfordan koruyabilir.

Meyve ve Sebzeler: Yüksek protein içeren bir beslenme programı vücutta “üre” üretimini arttırarak böbreklere ekstra yük bindirebilir. Üre, protein metabolizmasının doğal bir yan ürünüdür.

Yüksek orandaki üre böbrekler tarafından vücuttan atılırken organı zorlayabilir ve kandaki toksinlerin atılması sürecini sekteye uğratabilir.

Protein alımını kontrol altında tutmak ve bol miktarda meyve, sebze tüketmek üre miktarını azaltarak böbrekleri rahatlatır.

Düşük Sodyum İçeren Gıdalar: Sodyum (tuz) kan basıncı ve böbrek sağlığı açısından oldukça önemli bir mineraldir. Aşırı sodyum tüketimi böbreklerin fonksiyonunu etkileyerek vücutta sodyum birikimine yol açabilir.
data-ad-region=”test”>

Ayrıca fazla sodyum kan basıncını da olumsuz yönde etkiler.

Eğer böbrek rahatsızlığınız varsa doktor tedavi sürecinde sodyum tüketimini kontrol etmenizi önerecektir.

Aşırı sodyum içeren gıdalar arasında konserve gıdalar, işlenmiş gıdalar, soslar, patates cipsi gibi atıştırmalıkları sayabiliriz.

Böbrek Hastalıkları Belirtileri

İdrar Üretiminin Artması: Akut veya kronik böbrek hastalıkları idrar üretiminin azalmasına neden olabilir. Daha az görülmekle birlikte bazı hastalarda idrar üretimi tamamen durabilir.

Hiç veya çok az idrar üretimi böbreklerin kanı temizleyemediği anlamına gelir ve böbreklerde ciddi bir rahatsızlık olduğuna işaret eder.

Poliüri ve Noktüri: Renal tübüler asidoz, glomerulonefrit ve bazı kronik böbrek yetmezliği durumlarında idrar üretimi anormal olarak artabilir.

Günlük idrar üretimi 2.5 litreyi geçtiğinde buna “poliüri” adı verilir. İdrar genellikle renksiz ve açık sarı renktedir.

İdrarın artmasının nedeni böbreklerin filtre işlemi sırasında yeterince su emmemesidir. Poliüri hastaları geceleri sık sık tuvalete kalkar.

Ödem: Çoğu böbrek hastalığı vücudun su toplamasına neden olur. Ödemler genellikle ayaklarda ve bileklerde görülür.

İleri düzeydeki böbrek hastalıklarında yüzde ve vücudun diğer bölgelerinde de ödem oluşabilir. Şiddetli ödem, akciğerlerde sıvı birikmesine yol açarak nefes darlığına neden olabilir.

Diğer Belirtiler: Böbrek rahatsızlıklarında mide bulantısı ve kusma görülebilir. Bunlara ek olarak iştah kaybı ve beklenmeyen kilo kaybı yaşanabilir.

Kanın pıhtılaşma süresi uzadığı için basit yaralanmalar bile uzun süre kanayabilir. Böbrek hastalığı nedeniyle kanda metabolik atıkların birikmesi şiddetli kaşıntıya yol açabilir.

İleri düzeylerde toksin birikimi cilt rengini sarılaştırabilir.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

,

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler hakkında 39 yorum yapılmış

 1. irfan 18/05/2013 at 10:13 #

  Ben diyaliz hastası olan bir şahısım ve ayni zamanda da ağır seker hastasıyım, bana verilen seker diyetini uygulamaya başladığımda bende fosfor problemi başladı ve bu da böbreklerimin rahatsızlığından dolay, ve simdi bana fosfor içermeyen mamullerin yenilmesini öneriyorlar ve bunları araştırdığımda yenilecek hiç bir şeyin kalmadığını görüyorum çünkü her şeyde fosfor var. Çaresizim, ne yiyeceğim? Artık bilemiyorum psikolojik sıkıntıya gireceğim.

  • Admin 19/05/2013 at 06:44 #

   İrfan Bey,
   Sizin sağlık koşullarınıza uygun bir beslenme programı oluşturulması için doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışmalısınız. Size uygun yiyecekler mutlaka vardır ancak hem diyaliz hem de şeker hastası olduğunuz için bu gıdaların çok dikkatli seçilmesi gerekir.

  • Esra S. 25/11/2013 at 16:11 #

   Ben de diyaliz hastasıydım nakil oldum diyaliz zamanında fosforum tavan yapmştı. Doktorum böyle devam ederse ilerde dizlerimde kireçleme olacağını söylemişti bende ne yiyip içeceğimi şaşmıştım 🙁

   • atakan 04/11/2015 at 18:31 #

    Geçmiş olsun herkese.

   • tugrul 11/07/2016 at 09:12 #

    bende kronik böbrek hastasıyım nakil dedinizde benim böbrekler suan yüzde 20 çalışıyor nakil olunca nasıl oldunuz eski saglıgınız gibi rahatmısınız cevap yazarsaniz sevinirim ben tugrul mersinden

  • Birol 06/06/2016 at 08:53 #

   Besin takviyeleri var sporcuların kullandığı ben onları kullanmaya basladım

 2. murat 13/06/2013 at 13:06 #

  Merhabalar, benim doğuştan böbreğimin biri yok yani tek böbreğim. Şu an oldukça sağlıklı ve ben korkmaktayım üstelik sporcuyum da bu aktivitenin böbreğime zararı olur mu?

 3. gürol 28/07/2013 at 15:02 #

  Kreatinia 1.9, idrarda proteinin 1.0250 20 senedir böbrek hastasıyım sonuçlarım şu an böyle kendimi iyi hissediyorum. Sizden ricam bana özgü böbrekle ilgili iyileştirici veya gidişatı yavaşlatıcı bir ot rica ediyorum.

  • Admin 04/08/2013 at 20:26 #

   Gürol bey sitemizde sadece konusunda uzman kişi ve kurumlardan derlediğimiz bilgileri sunuyoruz. Tedaviye yönelik bir tavsiye yapmamız, hatta sadece bizim değil sizi görmeden diğer web sitelerinin de bunu yapması hiç doğru olmaz. Çünkü her rahatsızlık kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve tedavi yöntemi değişik olabilir. Bu nedenle alternatif tedaviler için öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririm.

  • aykut peker 26/10/2013 at 08:32 #

   Ağrı bulunan yerlere sıcak su uygulayın.

  • Selda 28/12/2016 at 21:24 #

   Gürol bey 20 senedir sonuçlarınız hep bu düzeyde mi gitti… yani ilerleme olamadı mı?

 4. pinar 01/10/2013 at 13:43 #

  Annem son 3 aydır Meme CA tedavisi görüyor. Bu hastalıkla birlikte annemin yandaş hastalıkları da bulunmakta. Kronik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve sjögren sendromu. Me CA’dan dolayı kullanılan kemoterapi ilacı kreatin üre değerlerini yükseltti. Kreatin şu an 4.68. Bu birçok rahatsızlıktan dolayı annemin beslenmesinde nasıl bir neler verip neler veremeyeceğimi şaşırmış durumdayım. Bana yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Baris Dolan 16/02/2015 at 14:48 #

   Benim kreatin 4,9 böbreklerim ağrımaya başladı böbrekleri güçlendirmek için ne yapmam lazım ve ne yemem lazım.

 5. aydan 03/12/2013 at 11:38 #

  Selamaleyküm. Benim ikinci gebeliğimin 8. ayında idrarda protein, tansiyon çok yükselmişti. Sonra preeklampsiye dönüştügü için bebeğimi kayıp ettim ne yazık ki. iki yıl aradan sonra şimdi iki aylık hamileyim. Her hafta idrar testi yaptırıyorum. Süt ürünleri kullanıyorum. Bu hastalığın gelişmemesi için ne yapmalıyım? Şunu da söyleyeyim doğumdan sonra protein yok, tansiyon da iyi.

 6. sinem 19/05/2014 at 09:34 #

  Böbreklerim aşırı derecede ağrıyor ne yapmalıyım?

 7. özgür 14/07/2014 at 07:40 #

  Merhaba benim sol böbrek kısmım ön ve arka olmak üzere çok şiddetli olmasa da uzun zamandır ağrıyor genelde o bölge çok soğuk oluyor sizce hüneri? Teşekkürler.

 8. menderes 23/07/2014 at 11:44 #

  Özgür bey öncelikle anlattıklarınız böbreklerinizde tas veya kum olduğunu gösteriyor bir üroloji veya nefroloji uzmanına gitmeniz film çektirmeniz gerekli sağlıklı yaşamak ve böbreklerinizi kaybetmek istemiyorsanız.

 9. Nur 06/08/2014 at 00:52 #

  Benim de sol böbreğim ağrıyor çok şiddetli değil ama endişeleniyorum ne sorun olabilir cevaplarsanız çok sevinirim.

  • yalçın.süt.istanbul 24/03/2015 at 11:37 #

   Nur hanım Selam benim sağ ve sol böbreklerim buz kalıbı gibiydi 5 sene öyle geçti gece yatarken yaz kış fark etmez hep çok soğuktu nedenini de bilmiyordum, sonra taş varmış çok miktarda, tedavi oldum taşları kırdırdım düşürdüm. Şimdi kış bile gömlekle dolaşmaktayım. Ama böbrek yetmezliği var tedavi oluyorum.

 10. vatan 01/10/2014 at 14:24 #

  Merhabalar bende su sıralar tansiyon yükselmesi oldu. Sonra nefrolojiye gittim bana holter kan basıncı makinası takıldı. Sonra 24 sat durdu vücudumda sonra çıkardılar yüksek çıktı. Ben bazı testler istediler hepsi iyi çıktı sadece aldosteron yüksek çıktı normal referans değeri 35 300 arası olması lazımken bende 371 bir zararı tehlikesi var mıdır acaba lütfen beni aydınlatır mısınız psikolojim bozuldu iyice.

 11. hicabiye özlü 11/12/2014 at 14:43 #

  Merhabalar. Babamda kalp yetmezliği çıktı, aynı zamanda kalpte sızıntı da varmış. Bunun için tedavi görürken böbreklerde de problem çıktı. Ama aynı zamanda engelli kendisi, iki bacağı birden yok, ikisi de diz üstünden kesik. Bundan dolayı hastaneye gitmek onun için işkence. Evde yapabileceğimiz yada yedirebileceğimiz şey varsa, ve cevaplarsanız memnun olurum. Aynı zamanda yüksek tansiyon hastası. Yani yok yok durumda ve birçoğu yeni çıktı, bir kaç ay öncesine kadar gayet sağlıklıydı.

  • mehmet 14/12/2014 at 04:36 #

   Sayın hicabiye özlü devletin evde bakım üniteleri var babanızı siz taşımakta zorlanıyorsanız veya mümkün değilse gelirler evde gerekeni yaparlar siz durumu aile hekiminiz ile görüşün o size yol göstermesi lazım. Geçmiş olsun.

 12. tahsin 16/12/2014 at 22:19 #

  Ben seker hastasıyım 19 yıldır yaşım 30 böbreklerimde şekerden dolayı bir tanesi zarar vermiş ben sut balık et türleri yemiyor acaba ileride bir sıkıntı yasar mıyım çoğunlukla aç kalıyorum?

  • zehra 17/03/2015 at 09:30 #

   Benim dedemde şeker hastası ve birçok ameliyat oldu. Doktorlar ona bol bol su içmesini önermiş. Aslında insanların günde 2 litre su içmeleri kendilerine bağlı idrarları sarı ise fazla su içmeleri gerekiyor şeker ve tuzlu şeyleri yememesi biraz nefse de bağlı.

 13. ayşe 22/12/2014 at 12:32 #

  Babamın potasyumu çok yüksek çıkıyor ne yapmamız gerekiyor yoksa diyalize girebilirmiş.

 14. gonca 09/01/2015 at 01:29 #

  Ben küçüklüğümden beri sol böbreğim küçük doktora gidiyorum sürekli son gittiğimde 7 mm böbreğimin 5 mm düştüğü görüldüğünü söyledi doktor ve mikrop ürettiğini söyledi böyle giderse ameliyatla alacağını söyledi.

 15. ibrahim 09/03/2015 at 23:00 #

  Murat kardeşim, oğlumda ayni durumda ve oda sporcu. Hangi sporu yapıyorsun bilmiyorum ama hiç bir doktor bir sakıncası olduğunu söylemedi. Sadece darbe içeren sporlar (boks, tekvando) gibi sporlar önerilmiyor. Tek böbreğe zarar gelmemesi için. Dikkat edilecek hususlar; idrar bekletilmeyecek, bolca sıvı alınacak, ayaklar sıcak tutulacak, terin üzerinde kurumayacak, bol meyve sebze tüketilecek ve belirli aralıklarla idrar ve kan testiyle börek fonksiyonları takip edilecek.

 16. ali 25/04/2015 at 11:49 #

  Ben şeker hastasıyım ve doktor böbrekler de sorun olduğunu söyledi, yediğim ve içtiklerimden kaynaklandığı için potasyum değerinin fazla çıktığını söyledi, ve diyalize girmek için sınır da olduğunu söyledi, acaba ne yapmalıyım, birde neler yemek yemem gerektiği konusun da bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 17. sinem 28/05/2015 at 11:32 #

  Babam 15 senedir insülin kullanıyor kalp krizi geçirdi baypass olacak bir de kreatinini 2.18 çıktı böbrek fonksiyonları düşük dediler böbrekleri %40 çalışıyor. Bir de tansiyon hastası ne yapacağımızı bilemedik böbrekleri için ne yapmalıyız.

  • Ahmet 03/11/2015 at 20:47 #

   Böbrek hastalığını alkali su ile yendim ve tavsiye ettiğim kişiler de memnun kalıp kesin sonuç aldılar ben bir tanıdığım vasıtasıyla kurtuldum.

   • Canan 20/07/2016 at 18:02 #

    Alkali suyu nasıl kullandınız anlatirmisiniz

 18. Abbas 24/02/2016 at 14:52 #

  Alkali su hakkında biraz bilgi verir misiniz? Böbrek hastalığınız neydi?

 19. yucedag 15/03/2016 at 10:10 #

  2010 – 2014 arası ağır böbrek hastası idim fakat öğrendim ki tıbbi tedavinin sonu yok şuan tuzlu, acı ve asitsiz yiyecek tükettiğim sürece ödem hiç yok kadar azalıyor. Sadece yatarken sırt üstü ve düz yatmak şartıyla böbreğimin daha iyi işlev gördüğünü keşfettim herkese öneririm.

 20. Gulay 03/04/2016 at 10:39 #

  Benim Annem kalp amaliyat oldu onun için comadin kullanıyor buarada böbrek yetmezligide var sürekli mide bulantısı iştahsızlık kilo kaybı üre yüksek çıkıyor üre 198 çıkmış Kreatif 2.37 iki bölümde diyetleri var oyüzden yiyecek birşey bulamıyoruz neyapmalıyım gerekiyor

 21. Ramazan Akbay 06/06/2016 at 10:43 #

  Benim Kreatin 2.50 hiçbir rahatsızlık hissetmiyorum. Belirtileri kreatin kaç olduğunda hissederim.

 22. Cenk gözüpek 18/08/2016 at 04:04 #

  Merhaba benim sorunum daha ciddi.
  Benim cinsel organimda su toplaniyor ve sürekli ereksiyon halindeki gibi sertlesme oluyor.
  Bu beni cok rahatsiz ediyor disarda herkez sizin sapik oldugunuzu zanediyor cunki pantolonuma sigmicak sekilde 20 cm büyüme oluyor ve 1 saat sürüyor normale dönmesi. Insanlar arasinda gezemiyorum.
  Yaz aylarinda haftada 3 veya 4 kez yasiyorum bu sorunu. Kendimi piskolojik cok kötü hisediyorum. Yasim daha 24 ve hayata kpskün bir sekilde yasiyorum. Bu hastalik benk heryerde etkiliyor belli zamani vakti yok isten atildigim bile oldu. Lütfen bana yardim edin

 23. Mo green 06/03/2017 at 22:52 #

  Rabbim hepinizin yardımcısı olsun gercekten cok üzüldüm tez zamanda saglıgınıza kavusursunuz inşallah

 24. Serdar Veral 18/05/2017 at 09:50 #

  Bende bobrek zari incelmesi var.hangi besinler iyi gelir

 25. sedai 30/05/2017 at 07:04 #

  selam bende bir böbrek hastasıyım yeni öğrendim belirtiler varmış ama ihmal ettim şimdi kby hastasıyım kreati 3 izmirde kontrol altında kalabileceğim dr bildiğiniz varsa rica etsem

Bir cevap yazın