Basura İyi Gelen Yiyecekler

50 yaş üzeri yetişkinlerin neredeyse yarısı basur rahatsızlığı yaşamaktadır. Belirtileri ve neden olduğu rahatsızlıklar basurun hangi aşamada olduğuna göre değişmekle birlikte; anüste kanama, anüs çevresinde şişlikler, tuvalete çıkarken zorlanma veya acı nedeniyle çıkamama ve anüs bölgesinde kaşıntı en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

data-ad-region="test">

Basurun en çok görülen nedenleri ise gebelik, obezite, uzun süreler boyunca oturma, kronik sindirim sistemi sorunları, lif yönünden yetersiz beslenme, kabızlık ve az sıvı tüketimidir. Genel olarak et ağırlıklı beslenme alışkanlığımız, hareketsiz yaşantımız, bol baharatlı yemeklerimiz düşünüldüğünde basurun ülkemizde büyük bir sorun olduğunu söylemek pek yanlış olmaz.

Tedavi seçenekleri arasında ise, yine basurun durumuna göre ilaç, merhem kullanımı veya ameliyat bulunmaktadır.

Basur ağrılarının şiddetlenmesi ve basurun ilerlemesi beslenmemizle yakından ilgilidir ve buna bağlı olarak çok ilerlememiş basurun yarattığı sorunlar, doğru yiyecekler ve bol sıvı tüketimi ile önemli oranda azaltılabilir.

Basuru Olanlara Tavsiye Edilen Yiyecekler

Aşağıda, uzmanların basur sorunu olanlara tavsiye ettiği bazı gıdalar yer alıyor. Bu gıdaları beslenmenize ekleyerek sindirimi kolaylaştırabilir, kabızlığı önleyebilir ve basur belirtilerini kontrol altında tutabilirsiniz.

Yoğurt ve Kefir: Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda bulunan ve gıdaların sindirimi sırasında kullanılan iyi bakterilere (probiyotikler)  destek olduğu için basuru olanlara önerilen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bağırsaklardaki “iyi” bakteriler arttığında midede tam olarak  sindirilmeden bağırsaklara gelen gıdaların parçalanması kolaylaşır ve kabızlık ihtimali azalır.

Meyve ve Sebzeler: Kabızken tuvalete çıktığınızda (veya çıkmaya çalıştığınızda) zorlanmaya bağlı olarak damarlar normalden fazla baskıya maruz kalır, bu nedenle basur ağrıları şiddetlenebilir ve kanama görülebilir. Taze meyve ve sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirirken, lifli (posalı) yapıları ile sindirim sistemine destek olarak kabızlığı önlerler.
data-ad-region=”test”>

Gıdalardaki lif, bağırsakları hareketlendirir, dışkıyı yumuşatır ve zorlamaya gerek kalmadan vücuttan atılmasına yardımcı olur. Lif açısından zengin meyve ve sebzeler arasında ilk sıralarda elma, armut, avokado, enginar, bezelye, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye gelmektedir.

Tahıllar: Kepekli tahıllar, zengin besin değerleri dışında lif ve protein içerikleri ile sindirimi kolaylaştırarak basurun neden olduğu sorunların azaltılmasına yardımcı olarak kullanılabilir. Sağlıklı bir sindirim sistemi ve düzenli olarak tuvalete çıkmak için uzmanların önerdiği günlük tüketilmesi gereken lif miktarı yaklaşık 20-35 gramdır.

Lif bakımından zengin yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği veya atıştırmalık olarak lif yağsız patlamış mısır tüketebilirsiniz.

Sıvılar: Basur belirtilerinden ve oluşumundan korunmak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Su dışında sindirimi kolaylaştıran bitkisel çaylar, lif içeren sebze ve meyve suları içebilirsiniz.

Basuru Olanların Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Bazı gıdalar basur belirtilerini şiddetlendirip ağrılara ve kanamalara neden olabilir. Kahve, çay ve diğer kafein içeren içecekler (kola, yeşil çay gibi) basuru tetikleyen içecekler arasında ilk sıralarda gösterilmektedir. Kafein, vücudun susuz kalmasına neden olur. Ayrıca müshil etkisi yaratarak sindirim sisteminin uyarılmasına ve tuvalete çıkma düzeninin bozulmasına yol açabilir.
data-ad-region=”test”>

Kahve, belki başlarda tuvalete çıkmayı kolaylaştırdığı gibi bir izlenim yaratabilir ancak fazla tüketildiğinde bağırsaklardaki sıvıyı azalttığı için kabızlığa neden olur. Alkol tüketimi de hemoroid ile bağlantılı sorunları, vücuttaki suyu azaltıp iltihaplanmanın artmasına neden olduğu için şiddetlendirmektedir.

Kırmızıbiber, pul biber, karabiber gibi baharatlar ve hardal gibi acı soslar bağırsaklardan yarı sindirilmiş olarak geçtiğinden basur kanamalarını arttırabilir.

Kek, çörek, kurabiye, gazlı içecekler, dondurma gibi şekerli gıdalardan kaçının. Bu tip rafine şeker içeren besinler kabızlığa yol açarak bağırsak hareketlerini yavaşlatır ve basur belirtilerini şiddetlendirebilir.

Basuru olanların kontrol altında tutması gereken bir diğer noktada tuz tüketimidir. Patates kızartması, patates cipsi, tuzlu krakerler, hazır yemekler, şarküteri ürünleri, konserve çorba, tuzlu fındık, ay çekirdeği gibi yüksek miktarda sodyum içeren gıdalar kan basıncını yükselterek basura neden olan damarların şişmesine yol açabilir. Şişen rektal damarlar tuvalete çıkmayı zorlaştırır ve basur kanamalarını arttırabilir.

Doymuş yağlar, tüketilen gıdaların bağırsaklarda sertleşmesine, dolayısıyla kabızlığa neden olduğundan tüketilmeleri (sadece basuru olanlara değil sağlıklı kişilere de) önerilmemektedir.

Hazır sosis, salam, sosis, sucuk, margarin, fast food ürünleri doymuş yağ içerir ve sindirimi zorlaştırır. Bu tip yağlar yerine yağ kaynağı olarak zeytinyağı, keten tohumu yağı gibi sağlıklı alternatifleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

Basur ve Beslenme

Sonuç olarak basurun tedavisi dengeli ve dikkatli bir beslenme programı ile yakından ilgilidir. Tükettiğiniz gıdalara göre basur ağrılarını günlük hayatınızı etkilemeyecek, tuvalete çıkmayı zorlaştırmayacak seviyeye indirebilir ve basura bağlı kanamaları durdurabilirsiniz. Diğer yandan beslenmenize özen göstermezseniz her tuvalete çıktığınızda ağrılı bir süreç sizi bekliyor olacaktır.

Basur belirtilerini hafifletmek için önerilen gıdalar genel olarak sağlıklı beslenme için tavsiye edilen gıdalarla aynıdır. Uzmanların önerdiği besinler basura bağlı belirtileri hafifletmekle birlikte genel sağlığınızı da geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

Ancak basurun tedavisi için sadece beslenme şeklinizi değiştirmenin yeterli olmadığını unutmadan ilerleyen basur tedavisi için doktora görünmeli ve uzman kontrolünde bir tedavi programı oluşturulmasını sağlamalısınız.
data-ad-region=”test”>

Basur İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Aşağıdaki durumlarda profesyonel tedavi yöntemleri için doktora gitmeniz gerekebilir.

 • Evde uygulanan tedaviye rağmen 1 haftadan uzun süren ağrılarda
 • Ağrı ve şişlik şiddetleniyorsa
 • Evde tedavi yöntemleri ile (topikal merhemler) şişen damarlar 4-7 gün arasında normale dönmüyorsa
 • Rektal kanamalarda görülen kan rengi değiştiyse (koyu kırmızı veya parlak kırmızı gibi)
 • Dışkı renginde değişiklik varsa (koyu kahverengi, bordo veya siyahsa)

Yaygın olarak görülen basur belirtileri bazı ciddi hastalıkların (kolon kanseri ve rektal kanser gibi) belirtileri ile benzerdir. Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz önerilmektedir.

 • Tuvalete çıkmayla ilgili olmayan rektal kanama yaşıyorsanız
 • Dışkı normalden daha ince (örneğin bir kalemden daha geniş olmayan şekilde) geliyorsa
 • Midenizde şişlikle birlikte ishalseniz ancak yine de tuvalete çıkmakta zorluk çekiyorsanız
 • Dışkı siyah renkteyse
 • Anüs bölgesinde hassas olmayan şişlik veya şişlikler varsa

Basur Belirtilerini Hafifletmek İçin Diğer Öneriler

Banyo: Ağrı, kaşıntı ve basurun neden olduğu rahatsızlığın arttığı anlarda ılık suyla alınan duş rektal damaları rahatlatarak basur belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Merhemler: İlerlemiş basur için doktorunuzdan reçeteli merhem önerisi alabilirsiniz. Hafif ve orta dereceli basur içinse bir eczacıya danışabilirsiniz. Bu merhemler basura bağlı kaşıntıyı azaltır.

Hareket: Oturarak çalışıyorsanız her yarım saatte bir ayağa kalkarak bir kaç adım atın ve kan dolaşımını arttıracak hareketler yapın. Otururken ağrı yaşıyorsanız basur hastaları için özel olarak üretilen ve damalar üzerindeki basıncı azaltan yuvarlak oturaklardan kullanabilirsiniz. Oturağı çalıştığınız ortamda kullanmak istemiyorsanız en azında evde kullanabilirsiniz.

Soğuk Kompres: Bir torbaya buz doldurun ve 15 dakikadan fazla olmamak üzere bölgeye soğuk kompres yapın. Soğuk kompres şişliğin inmesine ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Ameliyat: Tükettiğiniz gıdalar basur belirtilerini azaltabilir ancak asıl sorunun tedavisini sağlamaz. Bu nedenle doktora gitmekten çekinmeyin, sonuç olarak bu sorun sadece size özgü değil ve milyonlarca insanla aynı rahatsızlığı yaşıyorsunuz.

İlerlemiş ve günlük hayatı etkileyen basur için ameliyat seçeneğini düşünebilirsiniz. Basur ameliyatı diğer cerrahi operasyonlara nazaran basit bir operasyondur. Dahili basurda problemli damarlara olan kan akışı durdurularak bu damarların kendi kendine ortadan kalkması sağlanır.

Dış basurda ise kanama görülen damarlara kimyasal bir solüsyon enjekte edilerek şişlik alınır ve damar boyutunda önemli oranda küçülme sağlanır. İlerlemiş dış basurda bir diğer seçenek ise damarların tamamen alındığı cerrahi (hemoroidektomi) operasyondur.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

,

Basura İyi Gelen Yiyecekler hakkında 160 yorum yapılmış

 1. ülkü 07/08/2012 at 19:05 #

  Ben daha yeni basura yakalandım, nasıl besleneceğimi bilmiyorum.

  • Fethi 11/01/2017 at 06:32 #

   Ülkü at kestanesini töz haline getir zeytin yağıyla karıştır basurlu yere sur. At kestanesi acı olduğu için balla karıştırıp aç karnına tatlı kaşığı ile al, Allah şifa verir bir şeyin kalmaz

  • Fatih 19/08/2017 at 01:18 #

   Hindistan cevizi hani şu lokumlardaki olandan . Günde bir çay kaşığı cigneyin yutun güzelce bir hafta falan kesin etkilidir.

 2. mustafa 13/10/2012 at 00:26 #

  Sevgili dostlar 12 yıldır basur rahatsızlığım var son 4 yıldır kanamalı. Nasıl kurtulurum bu illetten? Denemediğim bitkisel ilaç kalmadı, bu bitkisel ilaç imal edenler bence şarlatan. Bilgisi olan varsa fikir bekliyorum.

  • ismimin önemi yok 19/12/2012 at 15:38 #

   Merhaba, bildiğim bir şeyi paylaşayım sizinle. Benim bir tanıdığımın basuru vardır yıllardır. Ne denemişse iyi gelmemiş ama tanınmış herbalistlerden bir doktorun bitkisel ilacını kullandıktan sonra bu hastalıktan kurtulduğunu söyledi. Yardımcı olabildiysek ne mutlu.

   • büşra 24/02/2013 at 15:24 #

    Bitkisel ilacın adı ne acaba veya doktorun?

    • Bilal 09/08/2017 at 14:20 #

     Kıyamam sana ben

    • erdal 06/11/2018 at 23:48 #

     bol su ve taze acı biber yemelisin ben yaşadım çok acı çektim ama şimdi gayet rahatım
     gerçekten dikkate al

   • mehmet 07/03/2013 at 18:31 #

    @ismimin önemi yok
    Hadi ya seni uyanık git kendine başka pazar ara milletin hastalığından kendine pay çıkarma. Siz siz olun böyle tırı vırı bitkisel ilaçlara inanmayın. Ben grafikerim bu zamana kadar 700 800’ü geçti bu tarz ilaç ambalajlarını tasarlayalı. Müşteriler rahat rahat nasıl yaptıklarını anlatıyorlardı çünkü maksat para kazanmak gerisi tatava. Ne kadar zor durumda kalırsanız kalın doktordan şaşmayın tıbbın çözemediği bir hastalığı böyle abidik kubidik 3-4 liraya mal edilen ilaçlar mı çözecek mantıklı düşünün.

    • Barıs 07/11/2016 at 18:10 #

     Mehmet beye hak veriyorum kesinlikle doktora danışın kim olduğu belli olmayan kişilerin yorumlarını umursamayın.

   • Ali Avcı 31/01/2014 at 17:01 #

    Defne tohumunu havanda iyice ezin toz haline geldiğinde sabah akşam birer kaşık tutun kanamaya birebir şifa olsun.

  • seyfettin 22/07/2013 at 13:09 #

   Doktora gitmelisin dostum bende de 2-3 senedir var Allah kimsenin başına vermesin.

  • hakan 30/08/2013 at 00:10 #

   Of allahım gebersemde kurtulsam bu acıdan. Yok mu bir yardım edecek ya.

   • metin 06/09/2013 at 10:56 #

    Beni ara sana Ankara’da doktor ismi vereyim ve kurtul bak doktor dikkat et Allah rızası için yapıyorum bitkici değilim ara yardımcı olayım bu doktordan herkes memnun.

    • 6 sene basura yakalanan şahıs:/ 19/04/2014 at 20:31 #

     O Ankaralı doktorun açık adresi varsa telefon numarası bir arkadaştan duydum o da komşularından duymuş kimmiş. 10 gün rapor aldım işyerınden bi açık adres telefon bir şey verin. Çok acil takipteyim.

   • Gamze 04/10/2013 at 00:23 #

    Merhaba arkadaşlar hepinize geçmiş olsun. Ben Artvin’de yaşıyorum sadede geleyim. 8 yaşında basur oldum utandım anneme diyemedim desem de ailem duyarsızdı. Evlendim kızıma doğum yaptıktan sonra basurum damar çatlaklığı oldu yani ne ararsanız vardı bende. Bebeğime bile bakamaz oldum son çare araştırma yaptım ve bir doktor buldum ameliyat oldum. İlk günler yaram yeni olduğu için kötü geçti ama ilaçları düzenli kullandım. Şimdi 2 yıl oldu Allah’ıma şükürler olsun iyiyim artık ilaç kullanmıyorum imkanınız varsa ameliyat olun başka çaresi yok bu illetin inanın bana.

    • Elif 18/11/2013 at 07:14 #

     Bulunduğunuz şehirde bu konuda uzman iyi bir doktor araştırıp ona gidin. Ameliyat olmak çok tehlikelidir. Geri dönüşü olmayan hasar verilebilir. O yüzden ameliyat olmamaya çalışın. Babamın da uzun süren kanamalı basur problemi vardır. İyi bir doktor lazer tedavisi yaptı ve sorun çözüldü. Ancak sonrasında da beslenmeye dikkat etmek, kabız olmamak gerekiyor.

    • istanbul34 10/02/2016 at 01:38 #

     Bütün yorumları tek tek okudum üşenmeden, kimisi ilaç pazarlamaya yorum yazmış kimisi doktor reklamı yapmış kimisi dalga geçmiş. Ben bir tek gamzenin yorumuna inandım çünkü gerisi yalan Artvinli gamze doğru söylemiş. Ben de bir hafta önce ameliyat oldum. ameliyattan sonra hijyene ve yiyeceklere ve de ilaç tedavisine düzenli devam edersen hiçbir şeyin kalmıyor yani en baba çare doktor gerisi yalan.

   • ibrahim 08/04/2015 at 22:01 #

    Dostlar, insanlara faydalı olmak en büyük hedefimizdir. Çiğ patatesi rendeleyiniz. Bir miktarını yatarken, bölgenin üzerine koyunuz sabaha kadar kalsın, sabah kalkınca şaşıracaksınız.

   • melek 30/08/2015 at 21:29 #

    Yorumları okuyordum annemde rahatsızda size de üzüldüm umarım iyileşmişsinizdir.. Geçmiş olsun, üzüldüğüm için yazdım tabii cok geç oldu ama umarım iyileşmişsinizdir ya da bir çaresini bulmuşsunuzdur.. Hoşça kalın.

   • mahmut 05/06/2016 at 11:56 #

    merhaba hakan bey
    yapacağınız tekşey kuru kayısı veya gün kurusu yemeniz.bağırsağa birebir.ama siğara .alkol.acı,kızartma yemeyin.

  • Ayşe 21/10/2013 at 17:11 #

   10 tane kemer patlıcanı 10 bardak su ile kaynatıp 5 gün boyunca sabah ve akşam (günde 2 defa) aç karnına için. 5. günün sonunda hiç bir şey kalmaz. Benim bir tanıdığım basurdan bu şekilde kurtuldu.

   • semih 15/07/2014 at 06:26 #

    Kemer patlıcanı nasıldır normal patlıcan mı pazarda satılan?

   • sibel 24/11/2015 at 19:11 #

    Patlıcanların sapı kaynatılıyordu benim bildiğim.

    • Cevdet 27/04/2016 at 20:29 #

     Ben cevdet ben bazı arkadaslara civan percemini tavsiye ettim kullanan memnun kaldılar amaliyata giden hastalara söyledim amaliyat olmadan kurtuldular çay demler gibi demle soğuk olarak sabah akşam birer bardak için allah şifa versin.

   • konuk 25/01/2016 at 13:30 #

    Patlıcan ve domatesin içinde asit vardır. Yaraları şiddetlendirir diye biliyorum.

  • Halit 02/01/2014 at 14:45 #

   Basur ve hemoroit kesin çözümü için hacamat olun. Bakın 11 senedir diyorsunuz ilerlemiş bayağı ama üzülmeyin Allahın izniyle hacamatla kurtulursunuz. Unutmayın ki peygamber efendimiz “tedavilerin en hayırlısı hacamattır akıllı olun hacamat olun” buyurmuştur. Bende de hemoroit vardı hacamattan sonra 1 gün için iyileştim Allahım şahit bu kadar emin konuşuyorum. Allah acil şifalar versin.

  • Halit 02/01/2014 at 14:48 #

   Hacamat kesin çözümdür inan bak.

   • okan 19/06/2014 at 00:20 #

    Hacamat nedir?

  • Kağan Yıldız 27/01/2014 at 18:22 #

   Mustafa bey bir demet maydanozu 2-3 litre suyla kaynatın, oturabileceğiniz bir kaba koyun (kova ya da benzeri) dayanabileceğiniz sıcaklığa ulaştığında buharına oturun. 10 dakika kadar.

  • hasan 01/02/2014 at 01:29 #

   Nar kabuğunu cezvede kaynatın ve soğutun ılık hale gelince 1 çay bardağı kadar için. Buruk acı bir tat hoşlanmanız mümkün değil ama birer gün ara ile 5 kez yapın yaşam boyu bu sorunu unutun ve bir daha yaşamayın. Her şeyin ilacı doğada emin olun. Acil şifalar.

   • Mehmet 12/05/2014 at 21:26 #

    Nar kabuklarını kaynatıp asla içmeyin kabızlık yapar, her sabah kahvaltı yapmadan 1 saat önce bir bardak ılık su için 15 dakika sonra 1 tatlı kaşık zeytinyağı beslenmenize dikkat edin.

   • northern 11/06/2017 at 18:13 #

    Birer gün derken? İki günde bir mi yani?

  • rıdvan 01/10/2014 at 15:03 #

   Kardeşim sabahları kahvaltıdan önce kekik çayıyla beraber balı bir iki kaşıkla ama bu temelli çözüm değil fakat bu uygulamayı yaptığın müddetçe kendini iyi hissedersin.

  • şenay 15/10/2014 at 20:35 #

   Arkadaşlar bende aynı sıkıntıyı çekiyordum 2 gündür az miktarda tuz atıp ılık suyun içinde 15 dakika oturduktan sonra kantaron yağı sürdüm çok iyi geldi denemenizi tavsiye ederim.

  • non 16/10/2014 at 13:53 #

   Merhaba. Sirkeli su ile taharet alınması iyi geliyor.

  • recep 30/10/2014 at 21:52 #

   Defne tohumu arkadaşlar çok iyi geliyor yok ediyor.

  • BEDİR 16/10/2015 at 11:56 #

   En iyi fayda hurma günde 7 tane çekirdeği ile beraber hurma yiyin faydasını görüp dua edeceksiniz deneyin.

   • sevcan 07/06/2017 at 22:03 #

    Geçmiş olsun Benim çevremdeki insanlardan duyduğum bilgiyi sizinle paylaşmak istedim hepside bu illetten kurtulmuş 2 kilo patlıcanın üst sap kısmını kesip kaynatıp içincce iyi geliyormuş birde çınar ağacının kozalağını ekleyin bu patlıcan suyuna onuda yapan bir arkadaşım şifa buldu

  • tolgi 21/11/2015 at 19:44 #

   Usta ben 1 yıl kanamalı çektim dün ameliyat oldum şu an bir şey kalmadı tedavi sürecindeyim hala perhiz yapıyorum.

  • Nuri 06/12/2015 at 04:35 #

   Merhaba, kemer patlıcanının sapını kaynatıp için diyorlar bir araştırın

  • ahmet erkan 04/02/2016 at 10:40 #

   Bitkisel olsun olmasın ilaç denemektense şunları yapman daha iyi olur bence:
   Günlük düzenli bir şekilde yürü. Çok oturma.
   Lifli gıdalar tüket.
   Çok su iç.
   Son olarak da işi Allaha bırak.

  • Ziya 05/04/2016 at 11:10 #

   Sln ben ziya kılınç 8 senedir bende de aynı sorun var yani basur sorunu dizinde dile getirdiğimiz gibi denemediğim ilaç ve bitkisel ilaç kalmadı yediklerimede çok dikkat ederek her yolu denedi ancak gördüm ki kanama asamasina girdikten sonra geçen her sene beni daha da kötüye çevirdi dolayısıyla ameliyat oldum şuan ilk 5 gün lavaboya çıkinca 10dk şiddetli bir süreç yaşıyorum ama şuan 8gun oldu ve. Arıların öncesine göre hiç kalmadı desem yeridir size de tavsiyem biran evvel ameliyat olmanizdir tabi bu konuda doktorunuzu iyi seciniz saygılar geçmiş olsun

  • Asdfg 20/08/2016 at 22:43 #

   Yaktırın gitsin. Kesin çözüm ameliyat hem yeni yöntemler var artık kesip atılmıyor basur bağlama tekniği, yakma filan çok etkili. SSKnız varsa ne kaybedersiniz doktora gitmeyle

 3. Denge 19/12/2012 at 12:37 #

  Hocam en iyisi utanıp sıkılmaktan vs. vazgeçip doktora gitmektir. Benim sevgilim basur hastası ve ben Çin’de yaşıyorum azıcık güvensem buradaki doktorlara gözüm kapalı götüreceğim.

  • maraş 11/04/2013 at 20:27 #

   Önce geçmiş olsun bende basur oldum ama ıcak suya otur arada bir saf zeytin yağı ve hecaz kınası ile macun yap inan iyi gelir kısa zamanda geçer.

 4. fahri 23/01/2013 at 12:04 #

  Bir de acı kavun dediğimiz bir bitki var. Onun kökü alınır rendelenir ve kurutulur. Her sabah aç karına bir çay kaşığı içilir. 1 hafta ara verilir sonra 15 gün daha içilir. Yırtık ve çaylaklarda bunlar etkili olmaz onun çaresi ameliyat. Geçmiş olsun.

 5. Kerem 27/01/2013 at 13:57 #

  Arkadaşlar bende basur ilk oluştuğunda doktora gitmeye utanıyordum ama zaman geçtikçe ilerledi ve acısı da bir hayli çoğaldı. El mahkum doktora gitmek zorunda kaldım. Siz siz olun, far eder etmez doktora gidin. Tıpta utanma olmaz. Doktor nasıl utanmıyorsa sizde utanmayın.

  • cino 02/01/2015 at 23:31 #

   Ben iki defa ameliyat oldum.yinede kurtulamadım.benim gibi 2 defa ameliyat olup da kurtulamayan birçok arkadaş var. Doktor deforme olan yeri düzeltir o kadar. Kesin çözüm değil.

   • Cihan 02/04/2016 at 20:37 #

    Aynen,iki defada ben ameliyat oldum 10 sene sonra tekrar ortaya cikti.Bu illetten nasil kurtulacagiz bilemiyorum her türlü merhem sifali bitkiler kullandim bana misin demiyor.

 6. deniz 01/02/2013 at 20:45 #

  Bitkisel tedavilerle boşuna kendinizi avutmayın, bu iş ortaya çıkar çıkmaz doktora gitseydiniz ilaçla yırtardınız. İlerledi mi ameliyat şart.

 7. sema 21/02/2013 at 22:39 #

  Bende de var bu illetten çok acı çekiyorum, rahat oturup kalkamaz oldum ama doktora gidemiyorum bir türlü bu ilacın işe yaradığını söyleyen var mı?

  • aysel 10/03/2013 at 21:12 #

   Sakın yapma bu hatayı ben yaptım yıllarca bu illeti çektirdim kendime. Seninki de benimki gibi sakin erteleme boşuna, sonun yine doktor olacak ve ertelediğin için daha çok acı çekeceksin. Ben çok çektim sonunda da ameliyat oldum. Çünkü çok gecikmiştim. Keşke hiç ertelemeseydim. Birde acılı hiçbir şey yemeyin. Bu hastalığın bas düşmanıdır.

  • şenay 15/10/2014 at 20:37 #

   Tuzlu ılık suyun içinde 15 dakika oturun ve ardından kantaron yağı sürün çok iyi geliyor şiddetle tavsiye ediyorum.

   • bosver 31/07/2015 at 11:21 #

    Kantaron yağı yoksa tuzlu su yeterli midir?

 8. mert 05/03/2013 at 02:45 #

  Güzel ve akıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Basur ile savaşta en önemli şey yediğimiz besinleri iyi seçmektir. Bunu güzel bir dille açıklamışsınız.

 9. Murat 18/03/2013 at 00:35 #

  Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun diyorum. Bu hastalığa yakalanır yakalanmaz doktora gittim ve daha çok yeni olan hastalığıma hemen ameliyat teşhisi koydular. Bu hastalıkla ilgili ameliyat olan akrabalarım bana sakin olma ameliyattan sonraki süreç çok kotu oluyor dediler ve ameliyat olmaktan vazgeçtim. Ama gün geçtikçe ilerliyordu ve ağrılarım sancılarım artıyordu. Büyük abdestimi yapmak bir kabus olmuştu. Güzel Allahım bir gün karşıma bir abi çıkardı belediye otobüsünde. Sabah işe giderken boş bir sürü koltuk varken ben ayakta gidiyordum. Bu abi arkadaşım otursana neden ayakta gidiyorsun diye seslendi. Bende yok böyle iyi diye cevap verdim ve acı çekiyordum. Tekrar seslendi arkadaşım hasta mısın dedi, yok dedim. Yok, sen iyi değilsin yapabileceğim bir şey varsa yardımcı olmak isterim dedi. bende usulca kulana eğilip abi bende basur var acı çekmem hastalığım bu dedim abi cebinden bir kart çıkardı ve bir doktor kartıydı bu. Dedi ki bu doktora git bu hastalıktan bir günde kurtul dedi ve o doktora gittim ve bu hastalıktan bir günde kurtuldum. Bu olayın üstünden tam 2 yıl geçti ve kurtuldum. Allah herkese acil şifalar versin geçmiş olsun.

  • soner 22/03/2013 at 09:27 #

   Üstat bu doktorun adresi nasıl? Bildirebilir misin?

   • melisa 13/05/2013 at 19:48 #

    Doktorun adresini biliyor musun?

    • gökhan 07/10/2014 at 13:22 #

     Selam Gökhan ben kısa zaman içinde bende de oldu ama sağ olsun ablam bana çalıştığı köyden kurutulmuş patlıcan tozunu getirdin ve ben bunu 1 hafta falan kullandım içerek değil basurun bulunduğu yere sürüyordum çok şükür çoğunu attım daha iyi olmaya başladım bana ulaşabilirsen sana ulaştırabilirim maksadım yardımcı olmak.

  • Gökmen 14/05/2013 at 06:46 #

   Geçmiş olsun, öğrenebilir miyiz bu doktorun telefonunu.

  • adnan 25/12/2013 at 19:40 #

   Murat kardeş bende senin gibi bu illetin pençesindeyim allah rızası için bana bu doktorun kim ve nerde oldugunu yazarsan sen den allah razı olsun saygılarımla.

  • serhat 08/08/2014 at 09:15 #

   Kardeş bu doktorun adresini bana da yazar mısın?

  • Alper 13/04/2016 at 05:57 #

   Ortaya at bekle… kardesim o doktorun adi adresini verde bir suru insan nemalansin di mi? Bende geçti sizde gecmesin mi demek istiyorsun anlamadim ki?

 10. mustafa 19/05/2013 at 14:52 #

  Ya herkese çok geçmiş olsun ne kadar kalabalıkmışız 🙂

 11. Basurlu Mürsel 26/05/2013 at 23:07 #

  Selam basurlu kardeşlerim benimde basurum oldu bugün itibariyle kanıyorda ara ara 1 haftadır geçmedi yok mu bir fikriniz? popomuzun acısından üniversiteye rezil olduk ev arkadaşlarım bile adımı bay basur koydu . Help me please 🙁

 12. hamza 14/06/2013 at 08:31 #

  Arkadaşlar bizim ırsi dede, amca, baba, birader ve bende de var. Şuan en iyi bana sıcak su oturma ve kuru incir yemek.

 13. cemre 10/07/2013 at 20:54 #

  Annemin yaptığı ilaç birebir iyi geliyor. Kızılcık otu 1 avuç kadar eski bir tencerede 1 tatlı kaşığı tuz 1 litre su kaynatın sıcakken tencereye oturun yanmayacak şekilde buharının üstünde yani. Çok iyi geliyor.

 14. hakan 30/08/2013 at 00:14 #

  Ya ameliyat iyi mi ya? Bu derde cevap yazında ona göre ameliyat olayım. Lazer mi, toka mı, bıçakla mı hangisini tavsiye edersiniz?

 15. mete 02/09/2013 at 18:17 #

  Keşke cebime biri bir doktor adresi bıraksa bu dertten kurtaracak 4 gündür çekiyorum. İlk gün küçük bir parça olarak çıktı hafta sonu şansıma düzgün bir hastaneye gidemedim bir merhem kullandım ilk basta işe yarıyor gibiydi 2. gün o çıkan parça 4 tane oldu. Yani 3 gündür cehennem acısı çekiyorum. Doktor küçülmesi lazım ameliyat yapmam diyor ama küçülmesi hayal gibi. Çok şey okudum nette kesin bir şey yok Allah düşmanımın başına vermesin. Geçer inşallah bir gün. Geçmiş olsun herkese.

  • Lalenur 15/09/2014 at 10:34 #

   Ankara doktorları yazınız çıkıp istediğiniz doktora randevu ayarlayın bu Ankara yerini çıkartıp atıyorum İzmir de yazabilirsiniz hepinize geçmiş olsun.

 16. kusburnu 16/09/2013 at 19:37 #

  Arkadaşlar bu işi en iyi çözen kuşburnu, bu meretin bir marmeladını yapıyorlar, iki gün aç karnına birer kaşık at bir sene kafan rahat, tabi seviye de önemli. Bulun o marmeladı bir ay yiyin bak kökten çözülüyor.

 17. türkan 22/09/2013 at 12:53 #

  Geçmiş olsun.

 18. Basur Ameliyatı Olan biri 26/09/2013 at 14:54 #

  Öncelikle geçmiş olsun herkese; Ben de 14 sene önce başladı bu basur 1,5 yılda bir çıkıyordu doktora gidiyordum ameliyatlık değil dikkat et ve merhem kullan diyordu. Merhem, fitil derken iki günde geçiyordu ama bu sefer ramazandan sonra bir vurdu anüsün etrafı tamamen şişti ve dayanılmaz bir hafta geçirdikten sonra doktora gittim ve direk ameliyat dediler özel hastanede oldum ameliyat sorunsuz geçti. Ama ameliyat sonrası çok sıkıntılı geçse de sabah akşam ağrı kesici iğne vurularak 2 hafta çok dikkatli beslenerek sıkıntının çoğunluğunu aştım ameliyattan sonra 1,5 ay sürüyor tam iyileşmek ama ilk 2 hafta sıkıntı çekiyorsunuz onu da iğneyle aşıyorsunuz. Tabi bu süreç kişilerin iyileşme sürecine göre ve yapılan ameliyata göre değişiyor. Siz siz olun ertelemeyin. Ameliyat olarak da kesme, yakma, ve dikiş yöntemi en iyisi bilginiz olsun. Bir daha ameliyat olduğunuz yerlerden tekrarlama olmuyor diyor doktor orada ki basur hattını komple aldığı için tekrar çıkması mümkün değilmiş ama diğer yerlerden olma ihtimali var o yüzden yeme içme ve tuvalet alışkanlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Allah kimsenin başına vermesin. Hepinize geçmiş olsun.

 19. Kıvanç 06/10/2013 at 17:58 #

  Ameliyat olalı bir ay oldu. Kendimi daha toparlayamadım 18 yıldır çekiyordum bu illeti, lütfen doktordan utanmayın işinizi gücünüzü bırakıp bir hastaneye gidin, çünkü en sağlam çözüm bu. Şifalı bitkilerle uğraşıp vakit kaybetmeyin nasıl olsa en sonunda bir cerraha kendinizi bırakacaksınız Bundan kaçış yok maalesef.

 20. Ymc 25/10/2013 at 19:56 #

  Tavsiyelerim, yemek olarak mümkün olduğunca özellikle “bamya” yemeğe bakın , fakat piştiğinde hani sümük gibi yapış yapış olanlarından olsun. Kesinlikle farkını göreceksiniz. Kepekli falan yiyin diyorlar fakat biraz sıkıntı veriyor. Bamyanın yanında bir parça olabilir.

  Bitki olarak böğürtlen kökünü kaynatıp için. 5 bardak suya 100 gram kök (ince olması iyi olur) konup 10 dk kaynatılır ve süzülerek her sabah aç karnına 1 bardak içilir. Yalnız bunu uygularken mümkün olduğunca kabızlığı önleyen sıvı veya bitki tüketin. Kanamaya iyi geliyor ve vücuda başka destekleri de var.

  Papatya çayı çok iyi. Sallama satılanları kullandım. Diğerlerine güvenemedim. Hem bağırsakları çalıştırıyor hemde ağrı kısmında faydalı oluyor.

  Salep çok faydalı – Kafeinli içeceklerden uzak durmaya bakın. Vücuttan su atılı yaptığı için pek iyi değil. Sıcak içecek olarak sütle halis hakiki salep yapın.

  Mürver çiçeği çayını için. Bir tutam brdağa koyup üstüne kaynar su ekleyip 5 dk bekletin. Bu içecek aynı zamanda soğuk algınlığındada bir numara. Basurada iyi geliyor.

  Kantaron yağı(hakiki zeytinyağı ile olan) faydalı. Diğer bitkisel haplarla etkileşimine dikkat etmek gerek. Bir tatlı kaşığı günde içilebilir. ayrıca sorunlu bölgeye sürülebilir. Sürüldüğünde acıyı hafifletiyor, damar büzücü vs. etkileri var. (bir bardak suya katılarak) Belki bir çay kaşığı çörek otu yağı da kantaron yağı ile beraber içilebilir. At kestanesi yağı sürmekte faydalı fakat kısa dönemde belki etkisinin farkına varılamayabilir.

  Akşam yatarken zeytinyağını pamuğa döküp sorunlu bölgeye konur şişliklere faydalı. aynı şekilde elma sirkesi de iyi. Ne ishal olun nede kabız. Yediğiniz denediğiniz her şeyin ne olduğuna iyi bakın. Az yemek tüketin. Gerekirse vitamin falan ayakta kalmaya bakın.

  Meyve suyu olarak şeftali suyu tavsiyemdir . Kuşburnu suyu yanma yapıyor onun yerine kayısı daha iyi bir seçim kabızlık için. Eğer iltihabi durum varsa ki genelde durum kötüleştiren sebeptir. O zaman antibiyotik şart. Ayrıca bir haber okumuştum Hatay da çakal otu diye bir ot varmış ve çok etkiliymiş.(Denemedim)

  Muhtelif rahatsızlığı olanlar bitkileri kullanmadan önce doktora danışmalı özellikle damr büzücüler. Geçmiş olsun.

 21. Osman 30/10/2013 at 21:10 #

  Arkadaşlar bitkisel ilaçlar ile zaman kaybetmeyin, denemediğim şey kalmadı herkes başka başka tavsiyelerde bulunur, ağrısını sizler çekersiniz. Tek çaresi doktordur.

  • Emsalsiz 04/01/2014 at 01:26 #

   Selam arkadaşlar basur bir damar hastalığıdır, damarı bir balona benzetin balonu şişirdiğini ve havayı boşalttığınız da deforme olduğu gibi damarda deforme olur ameliyattan başka bir çözümü yok kesin çözüm.

  • özkan 22/05/2016 at 12:44 #

   Çok doğru söylüyorsun, benimde yarın randevum var, üç haftadır geçmedi, doktor ameliyat diyor, yarın randevu var, ameliyat olacam galiba.

 22. baris 06/11/2013 at 13:13 #

  Kesinlikle çay, kahve, sigara ve baharatlardan uzak durun, sigara içilen ortamda bile bulunmayın. Kimi yerlerde damar şişmesine bağlı tromboz varsa buz kalıbıyla kompres yapın diyorlar şişliği indirmesi için ama kendimden biliyorum ki bu yöntemi denemedim, kışın poponuzu sıcak tutun, soğuk hiçbir yere oturmayın ve uzun çorap pijama türü şeyler giyin, eğer hastalığınız geçmiş veya uzun süredir yakalanmadıysanız bile bunu yapın, soğuğa oturun on beş dakika, akşamına hemoroid olursunuz. Doktordan da çekinmeyin gidin ama kortizonlu fitil veya melhem verecektir genelde, bunları siz de alabilirsiniz, fitil daha iyi, uzun süre kalabiliyor, çok hareketsiz kalmayın özellikle yatakta 8-9 saat yatıp uyumayın. Birkaç yıldır yoktu iki haftayı geçti sürünüyoruz, iyileşir gibi oldu ama işte çalışma koşulları ortamı ev gibi olmayınca… Herkese geçmiş olsun tekrar, piyasada satılan tiriviri ürünlere de inanmayın.

 23. convas 12/12/2013 at 15:26 #

  Arkadaşlar öyle acılar çekiyordum ki Allah kimseye vermesin bu acıyı diye içimden geçirirdim. Düşünün yani acının boyutunu ama insanlarında yaşamasını istemiyorum bu acıyı. Lazerle ameliyat oldum çoğu yerde aynı tedavi var zaten. Gidin kurtulun yok şunu iç yok şunu karıştır yok kirpi eti ye yok lokuma pudra dök oraya yapıştır. İşin içine girdikçe insanlardan şaka gibi malzemeler topluyorsunuz ama şunu söyleyeyim geçenlerde vardır ama her insan vücudu aynı tepkiyi verecek diye bir şey yok. Mesela benzinli arabaya diesel koymak gibi. Sizden tek ricam bitkisel evde kaynatılıp da içilen falan filanlar inanın sürecinizi uzatır sonunda yine doktorluk olacaksınız. Çünkü insanoğlu geçtiğine inandığı an aynı yaptıklarına devam eder. Tabii ki hemoroidin derecesi de önemli ama balık baştan kokar bir kere kendini gösterdi mi gerisi illaki geliyor. Allah aşkına hayatınızın ne zamanına kadar şunu kaynat iç yok şunu sür bak yok şunları karıştır falan bunlara ne kadar süre ayak uydurabileceksiniz ki. Kendimizi kandırmayalım doktora gidelim bu kadar insan burada bu paylaşımını yapıyorsa hani iyi geliyordu koca karı ilaçları he herkeste demek aynı tepkiyi gösterecek diye bir şey yok. En iyisi tekrar söylüyorum doktor.

  Bu hayata yaşamaya geldiniz acı çekmeye değil varsa bir tedavi şekli seyirci olmaktansa içinde rol alın başrol oyuncusu olun, doktora koşa koşa gidin. Sonrası mı? Çok mutluyum koşuyorum zıplıyorum insanlarla konuşuyorum acım yok artık içim kan ağlamıyor. Artık tuvalete kosa kosa gidip 2 dakikadan bile fazla durmuyorum ya bazı şeyler var hayatta inanın arkadaşlar parayla satın alınamaz ve kimse sizlere bunları vaat edemez. Sağlığın pazarlığı olmaz doktora gidin, herkese geçmiş olsun. İnanın o acı çektiğiniz zamanlarda o acıyı çekmeyip bir yerde çalışıyor olsanız özel doktorun bile parasını çıkartabilirsiniz. Düşünsenize 20 dakika tuvalette dursanız iki günde bir ayda 300 dakika yapar 5 saat yapar yılda 60 saat yapar üzerine de yaşadığınız acıyı koyun kötü geçirdiğiniz anları koyun insanlardan soğuduğunuz anları koyun çalışma hevesinizin olmadığı mutsuz anlarınızı koyun işte bu hastalık buna bedel. Gidin bedeli neyse ödeyin, kurtulun.

 24. merve 21/12/2013 at 10:29 #

  Valla canlar kim ne derse desin ben çaremi hakiki zeytinyağında buldum. Günde 2, 3 kere 1 yemek kaşığı içiyorum ve basurlu bölgeme pansuman yapıp küçük bir pamukla o bölgeme koyuyorum inanılmaz rahatlatıyor. Ne acı ne kanama nede zorlanma oluyor. Allah’a binlerce şükür olsun nimetlerindeki şifalardan. Hepinize geçmiş olsun.

  • ihsan 30/01/2014 at 19:51 #

   Merve kardeşimiz doğru söylüyor pamukla o bölgeye zeytin yağı koyuyorum çok faydası var mutlaka deneyin hepinize geçmiş olsun.

  • basura çözüm 18/03/2014 at 10:46 #

   Merhabalar, bende zaman zaman olurdu.sıcak suya oturunca rahatlıyordum. Çok merhemler kulladım hiç birinden fayda görmedim, en son üç gün önce tuttu, bu hepsinden beterdi. Ne oturuyorsun ne kalkıyorsun. Yatakta bile sağa sola dönemiyordum. En son acıdan kıvrandığım önceki gün akşam şöyle bir tedavi uyguladım ve 1 saat içinde mucize bir şekilde basurun patlayıp irin ve kanaması sonucu müthiş bir rahatlama gördüm ve bunu, aynı acıyı paylaşan insanlarla paylaşmak istedim. Ben faydalandım inşallah sizlerde faydalanırsınız. İlk önce yediklerimize dikkat edeceğiz.kabızlık yapacak yiyeceklerden uzak duracağız.sadece sulu yemekler yiyeceğiz. Kabızlık varsa sıcak bal şerbeti içiyoruz. Peygamber efendimizin, “Ölümden gayrı her derde devadır” dediği “çörek otu” nu duydunuz mu? (çörek otu, keten tohumu, polen toz halinde öğütülmüş şekilde balla karıştırarak yiyoruz) bunu devamlı yerim. Çörek otu yağı ve çörek otu yağı kapsülü var baharatçılarda bulabilirsiniz.

  • halil 04/10/2015 at 15:25 #

   Ahmet Maranki İbrahim Saracoğlu da zeytinyağı pamuğa sürüp makata koyun diyor Merve haklı. yumuşatıyor rahatlatıyor orayı 2- 3 ay her gün yapmak lazım zeytin yağı soğuk pres hakiki olacak aktarlarda var biraz pahalı ama ne yapacan, can bu.

 25. bawer 22/12/2013 at 03:27 #

  Arkadaşlar bende iki senedir var bu lanet çok ilaç kullandım ama geçmiyor. Allahtan her zaman ağrımıyor sadece tuvalete çıkınca ağrıyor en iyisi doktora gitmek.

 26. yme 15/01/2014 at 18:01 #

  Basur için kendim neler yapabilirim arkadaşlar. Param yok kendi imkanlarımla yapmam lazım.

  • özcan 09/07/2014 at 20:24 #

   Dere otu çiğne aç karnına bir bardak suyla yut.

 27. efehan 19/01/2014 at 10:09 #

  Herkese geçmiş olsun arkadaşlar ben de sizdenim yapmanız gereken en kolay şey pamuğa sirke damlatın ve oranıza koyun. Çok ciddiyim ALLAH kurtarsın yardımcı olabildimse ne mutlu 🙂

  • eda 22/01/2014 at 10:16 #

   Zeytinyağı da iyi geliyor.

 28. eda 22/01/2014 at 10:14 #

  Herkese geçmiş olsun ben büyük tuvaletimi yaparken acı oluyor yememle ilgili değil zeytinyağı sürdüğümde rahatlatıyor.

 29. Gülcan 02/02/2014 at 22:29 #

  Yurt dışında bu sorunun çözümü şayet çok ilerlemişse basura iğne ile müdahale ediliyor. Mide ve bağırsak uzmanları bu şekilde kurutuyorlar.

  • sercan 06/02/2014 at 15:13 #

   Sizce kesin olarak tedavi edebiliyorlar mı?

 30. korktm 12/02/2014 at 00:58 #

  Herkese geçmiş olsun.

 31. VuslatX 17/02/2014 at 20:11 #

  Değerli bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Ben kısaca şöyle söyleyeyim: Lifli besinler yiyin, bol bol su için, asla peynir yemeyin. Çünkü peynir asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur. Mümkün mertebe, siyah çay, kola ve kahve içmeyin. Bu içecekler bağırsakları kurutur. 5-6 gibi et ve et mamullerine ara verin. Çünkü asidoza sebep olur, buda birçok hastalığın ana kaynağıdır.

 32. jeanpaul28 24/02/2014 at 17:38 #

  Vallaha bizim sülalade genetik olsa gerek en son bende çıktı ilk önce kabızlıkla başladı sonrada dışarı sarktı tüm kremlerini ve haplarını kullandım ama içeri girmedi. Kendimi çok kötü hissetiyordum ve dr gitmeye karar verdim. Dr muhayene etti kan pıhtılaşması dedi ve ilaçla çok uzun tedavi gerekebilir ancak küçük bir operasyonla 5 dk da alırız rahatlarsın dedi ve nihayetinde oldum yaklaşık 20 dk sürdü hazırlanma v.s. tek sorun hemşirelerin izlemesi. Sağlık olsun sonuçta deyip gidin ameliyatınızı iyi bir dr olun.

 33. Şahin 27/02/2014 at 14:01 #

  Öncelikle Selamün Aleyküm herkese. Bende de var bu illetten 3-4 yıldır. Ama çok şükür Allah’a ki, acı sızı şişlik ve kanama yok. Sadece şişlik (çıkıntı) oluyor makat da, ama o da büyük tuvaletimi yaptığımda oluyor sadece ve tuvaletimi yaptıkdan sonra kendiliğinden geçiyor şişlik 1 saat içinde (tabi biraz rahatsız ediyor ağrı sızı olmasada). Onun dışında rahatsızlık vermiyor bu hastalık. Umarım ilerlemez bu illet. 2 kere doktora gittim. İlkinde hap ve merhem verdi. Bitmeden bıraktım ilaçları. İkinci gittiğimde merhem ve fitil verdi ama yine bitmeden bıraktım. Uyguladığım bir tedavi yöntemi yok henüz, ama büyük tuvaletten sonra ‘yakmayacak şekilde’ sıcak bir nesnenin (ben sobanın üstünde ısınan mermeri tercih ediyorum) üzerine oturuyorum rahatlayana kadar ve şişlik yumuşayana kadar. Yani poponuzu soğuktan kesinlikle koruyun. Ve yapmayın denildiği halde, ben gibi çayı ve acıyı bol miktarda tüketmeyin. Hatta hiç tüketmeyin ve tüketilmesi sakıncalı olan diğer yiyecek ve içeçeklerden uzak durun. Her duyduğunuz tedavi yöntemini de uygulamayın. 3 günde 5 günde kesin çözüm diye reklamı yapılan krem ve ilaçlara da (iyice araştırma yapmadan) itimat etmeyin. İnsanoğlunun para için yapmayacağı bir şey yok çünkü. Kendinize ve özellikle de poponuza iyi bakın, Allah’a emanet olun.

  • Emre 05/06/2017 at 07:08 #

   Şahin kardeşim sana yazılan hap ismini verirmisin bende aynı belirtiler var Yen’i farkettim

 34. Ahmet Yılmaz 30/03/2014 at 10:24 #

  Sitenizdeki bilgiler çok çok kıymetli. Bundan dolayı sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben şahsen çok istifade ettim. Ve bu hastalıkla alakalı her şeyi buradan öğrenmiş oldum desem yeridir.

 35. bayram 01/04/2014 at 17:25 #

  Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun. Bende 8 sene önce yakalandım çok çektim o yüzden halinizden anlıyorum, ne yaptıysam olmadı. Ne doktor ne bitkisel. Sonunda yaz tatilindeyken bir akrabamın tavsiyesiyle bir ılıcaya gittim yani şifalı suya gittim. İlk girdiğimde kendimi ispirtoya girmiş gibi hissettim ama 2 dakika sonra geçti. Yarım saat kadar suda oturdum sonra çıktım ve 7 senedir temelli kurtuldum ama tabi ki yediklerime içtiklerime dikkat ediyorum. Tekrar geçmiş olsun Allah şifalar versin.

 36. umut 17/04/2014 at 18:19 #

  Arkadaşlar öncelikle besleme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekli. Bunun için yapmanız gereken bol su içmek, günde 2-2.5 litre. Kola, kahve, çay, acı baharat ve alkolden kesinlikle uzak durmalısınız. Ayrıca posa (lif) bakımından zengin yiyecekler yemeniz lazım. Bunlar elma, çilek, armut, kayısı, incir, kuru kayısı, kuru incir, ıspanak, patates, mercimek, bezelye, kuru fasulye bunları uygulayarak kurtulabilirsiniz.

 37. Burhan 19/04/2014 at 20:15 #

  Arkadaşlar size tek tavsiyem doktora gidin ben bir günde kurtuldum basur memesine kelepçe takılıyor ve sorun bitiyor. Kelepçe dediğim lastikle meme boğulup bir kaç gün içinde düşüyor ve kabus bitiyor.

 38. Kesin Tedavi Yöntemi 02/05/2014 at 11:22 #

  Merhaba arkadaşlar,
  Şiddetli ağrı, kanaması, ödem var ise hemen kartuş alıp makate yapınız.(Sabah 1,akşam 1). Eczanelerde vazelin şeklinde özel ilaç karışımı yaptırılıyor ve çok iyi geliyor (İlaçlar italyan yazısıyla yazıldığından ve elimdeki sakladığım reçeteden pek bir şey anlamadığımdan hangi ilaçlar olduğunu yazamayacağım maalesef) yemeklerden kızartma, yağlı, baharatlı, soslu, acı yemeklerden kaçınınız, sizi mahveder, durum daha da kötüye gider. Kansere çeviren bile var Allah korusun. Kapıdaki düşmanı ameliyat tavsiye edilmiyor fakat kelepçe diye tabir edilen lastik atılıyor (boğma yöntemi) bir kaç gün sonra kurutup atıyor. Sıcak buharda günlük en az 10-20 dk kadar oturunuz. Makat kısmında çatlak ve yara bere var ise yaranın bir kısmı da olsa kendini dışarı atabilecek ise; bu da sıcak su tutarak uzun süre ıkınmanızla mümkün olabilecektir. Her yara parçası attı mı kendini emin olun çok rahat hissedeceksiniz kendinizi. Yara var ise mutlaka tahriş edilen yaranın çabuk iyileşmesi için yara kremi uygulamalısınız. Yaranın tedavisi çok çok önemlidir. Cola v.s asitli içeceklerden uzak durunuz. Bu hastalığın insanı stresi soktuğu gibi çok stres daha da büyümesine azmasına neden olmaktadır. Uyurken sıcak su torbası veya cam bir şişenin içine sıcak su koyarak yüz üstü uzanıp bölgenin üstüne koyunuz. Bölgedeki yarayı yumuşatıp dağıtmasına (büzmesine) yardımcı olabilmektedir. Lokum koyup şişmenin inmesini hızlandırabilirsiniz, emin olun deneyin faydasını göreceksiniz. Soğuk sudan kaçınınız mutlaka sıcak su ile wc ihtiyacı giderilmelidir. Bölgenin sürekli kuru olması gerekmektedir.

 39. galeselli 06/05/2014 at 18:14 #

  Kardeşler bal ile çekilmiş çörek otunu karıştrıp aç karnına sabah akşam bir çorba kaşığı yiyin. İnşallah faydasını göreceksiniz, birde acı ve baharatlı yemeyin arkadaşlar.

 40. basur kardeşler 18/05/2014 at 22:25 #

  Arkadaşlar yaklaşık 8 yıldır basur var. Basur olduğumu 2 yıl sonra anladım. Yara gibi bir şeydi. Sert kemik gibi bir şey birçoğunuz dokunmuşsunuzdur. Bende halen var fakat sadece wc deyken dışkı çıkarken buna takılıyor ve basur ete saplanıyor inanılmaz acı veriyor. Ben yediklerime dikkat ederek acı çekmiyorum. Has çörek otu yağı her şeye iyi geliyor her gün kullanın kabız eden gıdalar tüketmeyin. Kısaca basurunuzla iyi geçinirseniz sizi üzmez ona iyi bakın.

 41. huseyn 01/06/2014 at 18:18 #

  En ideal rahatlatıcı zeytinyağı başka çözüm aramayın. Geçmiş olsun herkese.

 42. Ali 27/06/2014 at 13:44 #

  Merhaba arkadaşlar. Bu pis hastalıktan kurtulmak zannederim biraz zor. Doktor tedavisi dediğinizi de yaptım ama 3 sene sonra yine başıma geldi. Ankarada doktor var dediler aradım buldum gittim 10 dakikalık çalışmaya bir milyar para aldı. İyi olsa da 10 milyar versem ama maalesef. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Hepinize geçmiş olsun.

 43. Halil 02/07/2014 at 18:57 #

  Bende gittim o Ankaradaki doktor 2 sene öncesi 1 milyar aldı ama boşuna yine hastalık başladı. Bu Ankaradaki doktor boş bence o doktor tutturmuş bir yol gidiyor ama nereye kadar bilemiyorum.

 44. özcan 09/07/2014 at 20:17 #

  Sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce dereotu çiğnedim bir bardak suyla yudum yudum içtim. Has çörek otu yağını sıcak suya bir tatlı kaşığı kattım ve bir kaşık bal ile tatlandırdım. Basura akşam zeytinyağlı pamuk ve sabah çitlembik yağı sürdüm ve kuru incir sabah ve akşam yedim artı kuşburnu marmelat devamlı yedim ve 10 günde kurtuldum bu illetten.

 45. ömer 25/07/2014 at 04:43 #

  Arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun bende yakalandım bu lanet hastalığa yeni oldu ilk acı hisset ve internetten araştırdım basurmuş Allah kahretsin 2 sefer doktora gittim ama bir türlü çıkaramadım söyleyemedim ya lütfen biri güzel bir şey söylesin tedavi için yeni oldu sadece şişme var çok ağrı.

  • salih 27/07/2014 at 02:15 #

   Arkadaşım geçmiş olsun benim ara sıra kullandığım bitkisel ilaç var sana tavsiye ederim kuru{incir yaprağını suda kaynatacaksın rengi koyu olur kaynadıktan sonra soğumasını bekle soğudu mu buz dolabına koy 24 saat dursun tok karnına küçük çay bardağının yarısı kadar iç ama tadı berbat istersen içine şeker istediğin kadar koyabilirsin. Ben yılda bir kez yapıyorum şunu yazmayı unuttum ağrıların bitti mi ilacı kes ben öyle yaptım sana tekrar geçmiş olsun.

 46. salih 27/07/2014 at 02:22 #

  Bir şey unuttum incir yaprağından 1 litre suya 3 veya 4 yaprak atacaksın aktarlarda bulabilirsin.

 47. yawuz 15/08/2014 at 03:36 #

  Arkadaşlar merhaba bede basur vardı hem içte hem de dışta olmak üzere iki taneydi tabi içtekini ameliyata öğrendim. Arkadaşlar lazer ile ameliyat oldum ameliyat sırasında bir sıkıntı çekmedim bel altı uyuşturuyorlar ve etkisi geçtikten sonra makata içine tampon yaptılar hastane o gece başıma yıkıldı. İçte de olduğu için ama sadece dışta olduğuna eminseniz hiç ağrınız olmayacaktır buna emin olun ama içte de varsa Allah sabır versin ameliyatı gecen oldun 13/08/14 oldum ve şuanda büyük abdestten sonra yerim duramıyorum ağrılarım çok var çok yani şuan ağrıdan duramıyorum eğer durumunuz ilerlemesiyse ameliyatı en son düşünün derim. Valla Allah acil şifa versin. Ameliyat beş dakika sürüyor ama ağrıları iki üç hafta çok şiddetli sürüyor zaten en ağrılı ameliyat basurmuş bilginiz olsun.

 48. Okn 02/09/2014 at 01:17 #

  Arkadaş herkes utancından ne hale gelmiş ya saat birden beri kıvranıyorum ve yaklaşık 10 senedir bendede var bu ille sabah ilk isim doktora gitmek.

 49. süleyman 06/09/2014 at 07:50 #

  Ben ramazan bayramının 3. Günü tuvaletteyken makatımda acıma oldu. Sonra kan geldiğini anladım korktum. Hemen internette araştırdım. Basur olduğunu anladım. Ben beslenmeme dikkat eserek kanamayı neredeyse tamamen durdurdum. Ama yine de çok ağrı var. Oturmak kalkmak şöyle dursun ayakta bile duramıyorum. Eczaneden aldığım bir kremi kullanıyorum ama yararın var mı bilmiyorum. Acım büyük, bu gece sancı tuttu 3ten beri ayaktayım.

 50. Sağlık Olsun 16/09/2014 at 11:34 #

  Basuru olan arkadaşlar beni iyi dinlesin alternatif tıbbı sevdiğimden bende bitkisel ilaçları severim tercih ederim ama size bir sağlıkçı olarak şunu söyleyeyim basurun dereceleri var. Şimdi ileri derece olan bir basura gerçek şu ki bitkisel ilaçlar tedaviler veya beslenme şekli bu basuru durdurup bitirmesi imkansız. Doktorun verdiği fitil ve merhemler de pek işe yaramayacaktır, hatta bana şunu yeme bunu kullan vs. Diyen doktoru bir ay sonra ameliyat masasında gördüm yani bunun çaresi ameliyattır ama ameliyatı yapan cerrahta işin ehli olması gerek bunu size tatlı dili güler yüzüyle ilgilenmesiyle hayatta çözemezsiniz. Bunu anca o gibi ameliyata giren hemşire anestezist arkadaşlara sorup öğrenebilirsiniz velhasıl en iyi ve etkili ameliyatta longo yöntemiyle yapılan ameliyattır bu aletinde kalitelisi olması lazım, YouTube den yazıp görebilirsiniz bu yöntem ülkemizde pek yaygın değil umarım artar. Diğer yöntemler yani kesilip çıkarılan yöntemler pek doğru değil ve yan etkisi olabilecek durumlardır. Kalın sağlıcakla.

 51. Bayram 20/09/2014 at 02:17 #

  Arkadaşlar bir haftadır çekiyorum ama Allah daha beterinden korusun diyorum. Eğer birine beddua edecekseniz Allah seni basur etsin de acısından bağır deyin bence bu ona yeter. Artık varın sizin anlayın. Hepinize geçmiş olsun.

 52. harun34 25/09/2014 at 18:59 #

  Arkadaşlar bunun tek çözümü ameliyat onu söyleyeyim, çünkü onu yemeyim bunu yemeyim olayına girerseniz aç kalırsınız çünkü şuan tükettiğimiz besinlerin %80’nını yememeniz gerekir böyle yaşamakta tam bir saçmalık bence. En iyisi doktora gittiğiniz zaman direk ben ameliyat olmak istiyorum deyin ilaç falan yazmaya kalkarsa ameliyat olmak istiyorum deyin, çünkü devamlı makattan kan kaybetmek mantıklı bir olay değil bence, ben ameliyat oldum kurtuldum bu illetten.

 53. cahit 12/10/2014 at 06:33 #

  Geçmiş olsun bu ilet geçmiyor baharat çeşitleri yemeyin daha da azıyor.

 54. ebru 15/10/2014 at 20:03 #

  Arkadaşlar 3 sene önce iç hemoroit ameliyatı oldum. Sonrasında iyileştim diye çok dikkat etmedim.3, 4 aydır dışarıda bana rahatsızlık veren şişlikler oluştu. Bir aydır üç ay sürecek ilaca başladım. Bunun yanı sıra netten çok araştırdım ve bir yorumda kantaron yağı ile tanıştım. 4 gündür kullanıyorum inanın hiçbir şeyim kalmadı şiddetle tavsiye ediyorum. Gece yatarken bir pamuk parçasına kantaron yağını dökün ve hemoroide bölgesinin üzerine pamuğu koyun totonuzla iyice sıkıştırıp yatın inanın ilk günden faydasını göreceksiniz. Tabii suyu ihmal etmeyin yiyeceklerinize dikkat edin. Bu arada piyasada el yapımı kantaronlarda varmış rant bu ya pahalı onlar, ben aktardan 50 ml. lik şişeyi 5,-t.l. ye aldım. Tekrar ediyorum kantaron tam bir şifa kaynağı herkese geçmiş olsun.

 55. motor tamircisi 17/10/2014 at 20:19 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun Selamın aleyküm. 33 yaşında bir is adamıyım 6 senedir basurum var bir arkadaşım tavsiyesiyle yaptığım şeyi söyleyeceğim 1 diş sarımsağı sabah kalktığınızda çiğnemeden yutun 21 gün hep aynısını deneyin bur günü bile kaçırmayın ben uyguladım bendeki geçti denemekte fayda var yemenize de dikkat edin geçmiş olsun herkese.

 56. yunus 25/10/2014 at 12:52 #

  Selam arkadaşlar bende de basur var ameliyat olmayı düşünüyorum ameliyattan sonra ağrı kaç gün sürer.

  • ebru 06/11/2014 at 21:53 #

   Yunus arkadaş bir hafta ağrı oluyor, özellikle tuvalet ihtiyacı ve sonrasında. O arada bol su ve sebze tüketmelisin. Bir haftadan sonra kesiliyor ağrıların. Ameliyat zorunlu değilse yazmıştım zaten kesinlikle kantaron yağını kullan. 2 günde etkisini gösteriyor. Mutlaka kullanmanı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

 57. ali 05/12/2014 at 10:58 #

  1 haftadır bu sıkıntıyı çekiyorum kanama yok ufak bir sislik var oturmamda kalkmamda ayakta durmamda sıkıntı yok sadece biraz kasıntı oluyor ne yapmam gerekiyor. Herkese geçmiş olsun. Acil şifalar diliyorum.

 58. nuriye 06/01/2015 at 12:12 #

  Benim gecen seneler bir defa olmuştu sanıyorum 1 haftaya kadar geçti şimdi tekrar nüksetti oturmakta yürümekte zorlanıyorum napabilirim nasıl geçecek bu illet. Her şeyden soğudum.

 59. mercan 18/01/2015 at 01:18 #

  Hepinize geçmiş olsun bende de aynı sorun vardı ilk önce kanamayla ve kaşıntıyla başladı. İlk başta anlamadım sonradan ortaya çıktı sıcakla geçer dedi annem geçmedi. Ama yanlış söylemiş ılık şu tutun yada 10 dakika oturun fitil ve krem ve fitili akşam yatarken kremi sabah akşam hapı sabah öğle akşam ağrı kesiciyi akşam ve sabah alın ılık suyla geçiyor ben 3 gündür çekiyordum bugün çok çok iyiyim ve asla şampuan yada sabun kullanmayın.

 60. fg 19/01/2015 at 00:49 #

  Arkadaşlar gerçekten bende bu gece acısını çekiyorum basur iletinin burada yazılanlara göz gezdirdim. Şuanda acı çeken varsa gerçekten zeytinyağı ile pansuman yapsın iyi geliyor ve duşa girip sıcak suyla makat bölümüne su tutsun bir müddet rahatlatıyor saygılar.

 61. Lalenur 01/02/2015 at 18:31 #

  Hepinize geçmiş olsun ben Basur sıkıntısı çekmiyorum ama yorumlara baktım bazıları bitkisel ilaçlara güveniyor bazıları da doğada çözüm olduğuna inanıyor. Ama doktor en önemlisi tabi bazı doktorlar para için tırı vırı yapıp çok fazla para alıyor. Bunun için önce araştırmak şehrinize göre hemoroid doktorları yazın çıkacaktır basın orada bir sürü doktorlar vardır hastalarının yorumlarını okuyun ona göre randevu alın ve koşa koşa gidin işinizi gücünüzü bırakıp ameliyat olun. Eğer acı verirse yorum yazan arkadaşlardan bir tanesi ağrı kesici iğne vurularak geçtiğini söylüyor. O zaman ağrı kesici iğne vurulursunuz sonra basura iyi gelen yiyecekleri yiyin içecekleri için tuvalet ihtiyacınıza dikkat edin iyileşirsiniz Haydi iyi akşamlar.

  • yucel 30/06/2017 at 09:00 #

   çoban çantsı 100.100 iyi geliyor

 62. ahmet 02/02/2015 at 22:42 #

  Ben 2-3 hafta önce doktora gittim merhem verdi bağırsak düzenleyici verdi lavman verdi ama wc den sonra şişme oluyor 4-5 tane şişkinlik oluyor.

 63. yigitselda 06/03/2015 at 17:47 #

  Merhaba herkese. Yorumların birçoğunu okudum ve herkese şifa diliyorum. Bu hastalığı uzun zamandır 3-4 ayda bir yaşıyorum. Bazen hafif atlatıyorum kimi zamanda 1 hafta yataktan kalkamayacak kadar ağır geçiriyorum. Sebze ve meyve seçme adetim olmadığı için her şeyi yer içerim. Hastalandığımda faydalı ne varsa tüketirim. Fakat önemli olan bu hastalığın başlamaması. Bunun için hastalandığımda tükettiğim gıdaları hasta olmadığım zamanlarda günlük hayatımda titizlikle yiyor içiyorum. Arkadaşlar armut, erik, kiraz, sebzeler, yoğurt, kefir, vesaire. Evet, bunlar bağırsak için iyi çözümler ama ağrı ve şişliği azaltacak, kiminde ise iyileşecek en iyi çözümüm hurma arkadaşlar. Evet, hurmayı son hastalığımda bir akşam yedim ve ertesi sabah iyileştiğime inanamadım, inanamadım çünkü ameliyatlık durumdaydım. Çok şükür iyileşmiştim. Tabi gıda düzensizliklerinde bu tekrarlayabilir. Ama aklınızız bir köşesinde hatta başköşesinde hurma kesinlikle kalsın arkadaşlar.

 64. Halil 25/03/2015 at 21:24 #

  Arkadaşlar öncelikle bütün yorumları baştan sona okudum ve bilgi verme amacıyla yazan herkese teşekkür ederim. Bu hastalık bende de yaklaşık 6 sene önce başladı. O zamanlar zor da olsa doktora gidip tedavi olmuştum, krem ve fitil vermişti fakat kullanmadım. Çünkü o zamanlarda bu kadar sancı ve şişlik olmuyordu. Ve beslenme alışkanlığım çok bozuk olduğu için, sürekli ishal yada kabız olduğum için hastalığım daha da ilerledi ve şişlikler sürekli olmaya ve geçmemeye başladı. Yarın tekrar muayene olmaya gideceğim ve size söyleyeceğim şey beslenme gerçekten çok önemli. Kuru incir tuvalete rahat çıkma ve kabızlığa karşı iyi geliyor. Hastalığın derecesi arttıysa da en güzeli iyi bir doktordan doğru yöntemle ameliyat olmak. Allah hepimizin yardımcısı olsun umarım bu hastalıktan tamamıyla kurtulabiliriz, esen kalın.

 65. vuslat 04/06/2015 at 06:39 #

  Arkadaşlar bence erkekler biraz daha şanslı bende de var basur normal günlerde hiç acıma kanama olmuyor ama adet günlerinde dayanılmaz oluyor neden olduğunu bilen varsa açıklasın lütfen.

 66. charger 11/07/2015 at 15:34 #

  En iyisi doktora gitmek şimdi utanırsınız belki ama daha sonra mecbur gidersiniz. Ben geçen sene ameliyat oldum ameliyattan sonra tuvaletimi yaparken acıyordu ama tuvaletten sonra hiçbir sıkıntı olmadı. 2 haftada daha da iyi oldum ben normal klasik ameliyat oldum şimdi Allah’a çok şükür iyiyim. Bana doktor rektoskopi yaptı ameliyat olman lazım dedi hiç düşünmeden oldum. Tavsiyem önce bir doktora gidin ben de ilaç dereotu zeytinyağı denedim geçici rahatlamalar yaptı. Ameliyattan 2 hafta sonra okula devam ettim. Gerçekten ilerleyince inanılmaz ağrısı ve acısı var. Allah herkese şifa versin.

 67. Ali KOPUZ 17/07/2015 at 05:17 #

  Basura çok iyi gelen bir formül, denemekten korkmayın size bi zararı olmayacak hem her yerde bulunan hemde ucuz bir yöntem.

  1 tane vazelin alacaksınız eczaneden, ufak bir kutu olsun 20-30 gr lık.
  Birde Kafirun (küp şeker gibi bir şey)
  Her 20 gr kreme 1 Küp olacak şekilde kafirunu iyice ezip toz haline getireceksiniz. Sonra vazelinin içine atıp iyice karıştırın. Vazelin sade olsun.

  Geceleri sıkıntı yaşadığınız bölgeye süreceksiniz ve içeriye de sürmeniz lazım. Yani parmağınızı yarısı kadar içeri. 7-10 gün arası kullanın. Biraz yakacak ama eğer yakmıyorsa demek ki Kafirun az olmuş. Geceleri iç çamaşırınızı kirletmemek için kremi sürdükten sonra tuvalet kağıdı veya peçete kullanmanızı tavsiye ederim.

  Büyük sıkıntıdan kurtaracak, eğer geçtikten sonra tekrarlarsa yine aynısını yapın ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi.

  Birde yaptığınız karışımı buzdolabında tutmanız gerekiyor. Kullanmadığınız kısmı kalan kremi yani 1 ay içerisinde kullanmanızda bir problem yok. 1 aydan eski olan karışımı kullanmayın. Yeni yapın zaten ucuz.

  Dua ederseniz bana değil bu karışımı bulan kişiye dua edin.

 68. Aydın köyden 28/08/2015 at 14:50 #

  Herkese öncelikle geçmiş olsun…..

  Hızlı birkaç tüyo…

  1. Yemek alışkanlığınızı değiştirin. (Bol salata) ve taze fasulye, bamya vs. gibi ürünler bir müddet etten uzaklaşın.
  2. Bol Sıvı tüketin ( En az 2,5 litre su) günlük.
  3. Günlük sabah , akşam çörek otu Yağı kapsülü kullanıyorum aç karnına (her marka mevcut eczanelere sorabilirsiniz)
  4. Alkoldan özellikle mayalı( bira ,şarap vs.) uzak durun adı üstünde mayasıl.
  5. Çay,kola,kahve asitli Şeyler ,domates,Patlıcan vs amannnn,
  6. Bbitki çayları derler aman sinamekiden uzak durun….
  7. İŞTE BENİM HER ŞEYIM (gerçek zeytinyağına yapılan kantaron Yağı ……)her tuvaletten sonra makat kuru olacak pamukla kantaronlayın faydasını Göreceksiniz …
  8.her gün kaba bizim dille, yani taze incir 3 adet….

  Tuvalette fazla kalmayın ve alışkanlık haline getirin. Bir an önce herkesin şifa bulması dileğiyle…. Yediklerinize dikkat edin ne kabız kalın ne de ishal olun dikkat, dikkat..

 69. Gökhan 17/09/2015 at 00:58 #

  Merhaba arkadaşlar 3 gün oldu ameliyat az ağrı var herkese söylüyorum doktora başvurun ameliyat ise olun kurtulmak için ameliyat başka kesinlikle kesinlikle ot çöp şu bu faydası yok ben 5 senedir basur çektim kanama çok oldu yapma ilaç mı aktarlardan neler neler aldım yok sonuç ameliyat başka bir şey yok kurtulmak istiyorsanız acil şifalar diliyorum herkese.

 70. Mehmet-27 01/10/2015 at 19:38 #

  Ben bu hastalık yüzünden dört defa ameliyat oldum son 5 yıl içinde çaresi sadece düzenli beslenme kabız olmama ve stres yapmıycan o kadar su an eğer basurunuz varsa geçmiyorsa da ilaç falan bitkisel tedavi boşuna. Ben hepsini denetim gidin doktora on beş dakikada ameliyatınızı yapar iki günde ayaktasınız. Sonrasında tekrar olmamak için hayat boyu beslenmeye kabız olmamaya dikkat edin yoksa benim gibi dört defa ameliyat olursunuz.

 71. Mst 09/10/2015 at 22:39 #

  Arkadaşlar öncelikler herkese geçmiş olsun nelerin faydalı olabileceği için neredeyse tek tek yorumları okudum benim de size tavsiyem misvakı rendeleyip yemek ne kadar çok yenirse faydası o kadar oluyor tekrar hepimize geçmiş olsun.

 72. GUGİ 11/10/2015 at 11:49 #

  Arkadaşlar herkese geçmiş olsun öncelikle. Ben basura yakalandım. Kendi kendimi tedavi ettim. Ne derler bilirsiniz tırnağın varsa kendi başını kaşıyacaksın. Ben aloe veralı bir krem ve talk pudrasını birlikte kullanınca iyileştim arkadaşlar. Kremin markasını reklam olmasın diye yazmıyorum. Fakat aloe veralı bir krem olması yeter diye düşünüyorum. Fakat talk pudrasını da kullanmanız şart tek başına krem sonuç vermiyor ikisini de kullanın. Eğer 7 gün içinde geçmezse arkadaşlar yazın kremin markasını da yazarım. Ama eminim ki geçecek. Herkese geçmiş olsun. Bir allah razı olsun demeniz yeter.

 73. Mhp 19/10/2015 at 22:37 #

  Arkadaşlar bunu size yardımcı olabilmek için paylaşıyorum ben bir yıldır hemoroit ağrısı çekiyordum yani öyle sanıyordum en sonunda ağrısına dayanamayıp İstanbul’da özel bir kliniğe gidip muayene oldum ve iyi ki gitmişim. Sadece hemoroit değil anal fissür de varmış ve asıl ağrıyı o yapıyormuş tıp ilerledi hemoroitleri lazerle yaktılar. Anal çatlağı botoks iğnesiyle tedavi ettiler ve 10 gün içinde iyi oldum ağrım da kalmadı. Diyeceğim şu o şifaymış bu şifaymış bunlarla uğraşmayın ve muhakkak bir doktora gidin amacım burada size yardımcı olmak çünkü o ağrıyı nasıl çektiğimi bir ben bir Allah bilir gerçek sıkıntınızın ne olduğunu bilmeden kendi kendinizi tedavi etmeyin. Herkese geçmiş olsun tekrar.

 74. Soldier 20 19/12/2015 at 22:02 #

  4 yıldır yaşadığım kanamalı basurdan 12 gün önce ameliyat olarak kurtuldum. Fakat en ufak acı, karabiber, kuru yemekler nedeniyle sancı başlıyor. Sıkı perhiz şart!!! Ameliyat olduktan sonra bir arkadaşımın Konya’lıların termiye dedikleri bitkiden (kurusu) aktardan 100 gr alıp sabah bir bardak suya 2 tane koyup akşam suyunu içmiş, akşamda gene bardağa 2 adet koyup sabah suyunu içimiş yaklaşık 10 gün sonra rahatsızlık kalmamış. Ağrılarım devam ederse bunu deneyeceğim.

 75. turko 30/03/2016 at 22:30 #

  Acil agrinizi dindirmeniz gerekiyorsa her koşulda kullanabileceginiz yöntem bölgeye zeytinyagi sürün ve doktora gidene kadar sayfada yazıldıgı sekilde beslenin.

 76. özkan 22/05/2016 at 13:09 #

  Bende hem tromboze hemoroid hemde makat çatlağı var, üç haftadır doktorun yazdığı ilaçları kullandım fayda etmedi, bütün yola başvurdum iyileşme yok, yarın dördüncü haftanın başı pazartesi, doktor hep ameliyat ediyim başka çaresi yok dedi, galiba yarın ameliyat olacağım, başka çaresi kalmadı

 77. Yeni basurlu 16/08/2016 at 13:09 #

  Gaz sıkışması , basuru tetikliyor.
  Sallama bitki çayları çok zararlı.
  Zeytinyaği hem için hem sürün.
  Baharat ,tuz şeker azaltin.
  Sebze tuketin. Kabuğu zor sindirenler
  Domates ve patlıcan soyun ..
  Çiğ sebzelere bir sure ara verin .
  Yemeklerde yağ olarak Zeytinyağ kullanın .
  Asitli içeceklerden uzak durun .
  Ayran ve yoğurt tuketin.
  Çay ,kahve bir süre ara verin .

 78. Şahin 06/09/2016 at 02:36 #

  Çok sancısı olupta acı çekenler varsa sıcak suyun içine otursun geçici bir çözüm ama bilğiniz olsun

 79. mücahit 26/09/2016 at 21:56 #

  bende de basur var. arkadaşlar bir dönem bende de kanama aşırı derecede olmaya başladı. besinlerden dolayı muhtemelen. şunu yaptım ve faydasını gördüm.1 hafta boyunca banyoda leğenin içine bir avuç dolusu (iki elinizi birleştirin ve elinizden taşsın korkmayın) toz kireç alıp normal bir suya bırakıp (öyle çok sıcak değil havalar soğuksa ılık olabilir hasta olmayın diye.) leğenin içinde en az 40 dakika (ben bir saat oturdum) boyunca oturun. yalnız suyu çok koymayın sadece basur bölgesini suyla temas ettirin vücudunuza fazla bulaştırmayın. ben sürekli suyu bir şeyle karıştırıyordum. laptopumu alıp 1 saat film izliyordum. suyun içerisine oturun ve bacaklarınızı da açın. çok aşırı bir kaşınma olmasa da vücuda değen yerlerde az bir şey kurutma meydana geliyor ve buda kaşıntıya neden oluyor. zaten toz gibi olduğu için suda da dağınık bir şekilde kalıyor ama kireç leğenin dibine çöküyor siz ara ara suyu karıştırın. emin olun kanamayı %95 kesecektir. ben yaptığımda aşırı derecede kanama vardı abdest almak çok sıkıntıydı.

 80. Elif *44 06/11/2016 at 21:52 #

  Hemoroidin tek çaresi var oda keten tohumunda arkadaşlar. Dediklerimi yaparsanız bana dua edersiniz. 2 defa ameliyat oldum geçmedi kendi tedavimi kendim Yaptım çok iyiyim şimdi çok şükür. Ama düzenli yapmanız gerekiyor. Öğütülmüş keten tohumu ALIN bol miktarda. Her sabah aç karma bir tatlı kaşığı dolusu ağzınıza ilaç gibi ALIN ve üzerine bolca çok soğuk Olmasın ılık ayarda su için. Gün kurusundan komposto yapın bolca buz dolabına kapalı bir kaba koyun. Ondan da aç karnına bir kase yiyin. Bir bardak daha su için sonra normal hayata devam. Akşam oldu. Yemekten önce yine 1 tatlı kaşığı keten tohumu ve üzerine su. Sonra yemeğinizi yiyin ve karnınızı doyurun doymadan kalkmayın. Sonra bir leğene sıcak su koyun sizi yakmıycak ama biraz ısıracak ayarda olsun. Ona oturun su soğumaya yakın kalkın ve mutlaka anestol krem ALIN eve. Sudan kalkınca anestol kremi sürün hemoroid inizin üzerine. Meme dışardaysa eğer hafif hafif içeriye itin. Bunu günlük uygulayın. Bu arada acı asitli baharatlı ve çok katı yiyecekler tüketmeyin mutlaka günlük sebze yemeğiniz ve çorbanız olsun. Inanın bana en fazla 1 haftada tamamen geçecek ve siz bana dua edeceksiniz. Gün içinde bolca su için. Ve limon mandalina gibi asitli meyvelerden de bu dönemde uzak durun. Tavsiyelerime uyupta tedaviye ulaşan arkadaşlarımızdan ricam benimle paylaşmaları olur. Hepinize çok çok geçmiş olsun. Bu rahatsızlık çok zor Allah yardımcınız olsun inşallah. Rabbim hepinize acil şifalar versin

 81. korkusuz 21/11/2016 at 10:12 #

  4 gün önce ağrı başladı 2 gün sonra şişlik oldu açtım internetten yorumları okudum herkes doktordan hemşireden utanıyor bende bu sabah gittim doktora içerde eşim hemşire doktor 2 stajer vardı aç eğil sedyede bakayım dedi hemen indirdim ne varsa anında gösterdim stajerler kafasını çevirdi ben indirmeden hemşire bilgisayara döndü doktor eliyle araladı 4 saniye baktı krem yazdı hap verdi eve geldim 1 hap aldım krem sürdüm ağrı gitti allah razı olsun türk doktorlarından bu arada kimse bizim oramıza buramıza meraklı değil utanmanıza gerek yok adam yolda görse hatırlamaz beni sağlık önemli arkadaşlar özellikle erkekler neden utanıyor orasını anlamış değilim herkese geçmiş olsun. Geç olursa Güç olur unutmayın..

 82. Gold 22/12/2016 at 22:45 #

  Ülkenin yarısı basur beeee ????yalnız degilmisimmmm :))))))))

 83. Basurlu corumlu genc 06/01/2017 at 23:30 #

  Genclik burayi dinle 100de 100 agrilariniz dinecek evde rahat bi istirahat saglayacak.aksamlari yatarken su kesesine sicak su koyun.gerekli bolgeye temasini sağlayın ağrılarınız kesinlikle geciyor ve rahatlıyorsunuz.eczanelerde su torbasi yada su kesesi olarak satiliyor.bunun yerine banyoda leğene oturup 15 dakika sıcak suda bekleyebilirsini dusta iyi geliyor en pratiği su kesesi. cay ve kahveden uzak durun bol bol yogurt yeyin sut icin meyvesuyu icin.1 hafda içinde ağrılarınız cekilmez hal alırda geçmez ise bölgede nohut tanesinden büyük olup disgida koyu kahve, siyah , yesil renk gördüğünüzde saniye beklemeyin doktora gidin çünkü kansere kadar ilerliyor.25 dakikalik ameliyat süreci sizden birsey kaybettirmez ameliyat kesin cozum.basur damarlarina giden kan onleniyor durduruluyor siskinlik gideriliyor eaki halini alıyor ve en son anus bölgede yüzeysel tedavi yapılıyor saglikli hayatınıza devam ediyorsunuz.milyarlarin yasadigi bir sorun sadece sende degil Allah a emanet..

 84. Alp 22/02/2017 at 11:36 #

  Arkadaşlar bi çok kişi geçici çözümler yazmış patlıcan sıcak su sarımsak vb şeyler evet rahatlatıyor fakat geçici öneriler .Bunların hepsini denedim
  Ben bu süre önce operasyon geçirdim şimdi cok cok iyi durumdayım ilk iki hafta çok ağrılı geçiyor ağrı kesici iğneler haplar kremler kullandım yeme içmeye dişkinizi çok yumuşak yapmaya özen gösterdim sürekli sebze çorba yedim katı tüketmedim bunlara dikkat edin
  Doktorun ismi Mevlüt Topbaş giden herkes memnun Ankara Kocatepe camii yakınlarında polikliniğ

 85. dilek 07/03/2017 at 19:28 #

  merhaba herkese,
  ben de bir basur hastasıyım.ameliyatlık haldeydim.ama şimdi ameliyatsız kontrol altına aldım.
  spora başladım.yürüyüş şart.keten tohumu tüketiyorum.tuvalete çıkmam kolaylaştı.mevsim geçişlerinde ayaklarımı üşütmemeye dikkat ediyorum.

  keten tohumunu akşam yatarken bir tatlı kaşığı çiğneyerek tüketin.üstüne su için sabaha tuvalette buluyorsunuz kendinizi.illa akşam olması şart değil.herhangi bir yemek saatinde yiyebilirsiniz.
  herkese geçmiş olsun

 86. hemoroid ve anal fissür 14/03/2017 at 21:20 #

  arkadaşlar ben 24 yaşında bir kadınım ve bende yaklaşık 1.5 yıldır falan hemoroid vardı kaç kere doktora gittim merhem vs. ilaç verdi ama yurtta kaldığım için ve beslenmeme düzenli devam edemediğim için ilerledi ve bir tane çatlak oluştuğu söylendi kolonoskopi yapıldı ve evet çatlak vardı ameliyat dediler ama biraz ilaçla idare et olmadı ameliyat yapalım diye önerdi doktor yaklaşık 6ay geçti üstüne benim kanamam arttı acım çoğaldı meğer ikinci çatlakta oluşmuş bende çok araştırdım bir tane özel hastanede botoks uygulaması ile ameliyat oldum 1hafta oldu evet eskiye göre daha iyiyim ama hala tuvalete çıktığımda kan geliyor ve o günüm zehir oluyor inşallah geçer diye ümit ediyorum ama sanırım tekrar dikişli yada lazer ameliyatı olmam gerekiyor öneriyor musunuz?

 87. Bulent 17/03/2017 at 19:05 #

  Herkese geçmiş olsun başvuru aldırıp tetikleyen şey acı pulbiber acisivribiberde zararlı ama pul biber daha çok andırıyor bende de vardı acıyı çok yerdim buda bende memeyapiyordu kanamalı pul biberi eve sokmuyorum rahattım yerinde 5 senedir acıyı seviyorsanız benim gibi yapın sizde kızarmış şubelerini alın kurutun robota çekin pul birlerini bu olsun bu dokunmuyor midede de zararı yok gecmisolsun

 88. Seyit 19/05/2017 at 01:39 #

  Öncelikle hepinize geçmiş olsun. Haemorrhoid çok pis bi hastalık bende 3-4 gün önce ameliyat oldum.hala taharette sancı ve kanama var ama ameliyat diğer çözümlere göre daha etkili evet başta bende çok utandım. Emin olun hicbisey insan sağlığından daha önemli değil bir defa utanırsınız bin defa acı çekmektense ameliyat sonrası bol bol su içmeli ilac tedavisi ve hijyene dikkat etmeli lifli gıdalar tuketmelisiniz ne fazla gezin nede çok oturun. Hepinize acil şifalar diliyorum

 89. northern 11/06/2017 at 18:41 #

  Sevgili basurdaşlar size biraz saçma gelebilir ama bir tedavi var sanırım ben yaz günü olduğu ve çok kötü hissettirdiği ve yapacak zaman olmadığı için sadece bir gece uygulama yaptım. Ve basurlu bölgeye bu söyleyeceğim şeyleri koyduktan 15 dakika sonra basurlu bölgenin resmen emildiğini hissettim biraz pis birşey ama söyliyeyim bari belki siz yapar fayda görürsünüz. Kara lahana yapraklarını 10 dakika kaynat ama yırtılmasın sakın sonra yaz helvasını yaprağa yay az miktarda (helva cevizli olmayacak ve belki bazı yerlerde satılmaz bu helva karadenizde var kahverengi olandan ) sonra basurlu alana güzelce yapıştır ve yazın yapılmamasında fayda var çok rahatsız ediyor. Ayrıca düşmemesi için sıkı bir boxsır don giymek lazım (ben 1 saat sonra çıkarttım,çıkarmak zorunda kaldım)hepinizin güldüğünü görür gibiyim ama bu işlemi uygulayan bir abi tarafından denenmiştir. Sonuç basur masur yok. İyi çalışmalar Allah şifa verir inşaAllah. bir hafta uygula her gece.

 90. Ozgur 18/06/2017 at 11:16 #

  Öncelikle herkese geçmis olsun bende basur yok makat çatlağı var. Ilk başlarda basur zannettim eş dost sağolsun iyi bir doktor adı verdiler. Ama bende bssur olmadığı için gitmedim. Ben antalyada yaşıyorum. Doktor konyada gorev yapıyormuş. Konya büyükşehir belediyede adı Cenap Şirin. Yarım saatte amaliyat edip yolluyormus. Ameliyat olan bir çok yakınım var bu doktora kimi 5 yıl kimi 8 yıl olmuş. Herkes çok memnun. Bu doktoru internetten araştırırken konyada bu konuda uzman bir çok doktor olduğunuda anladım. Tekrar söylüyorum ben gitmedim. Umarım yardımcı oluşumdur. Allah herkese şifa versin.

 91. Ebru 23/06/2017 at 20:48 #

  Ilk agrim bu tuvalet sonrasi daha cok ama dayanilmaz.zeytinyagi ve kantoronla rahatladim yarim saattir ..umarim ilerlemez..gecmis olsun herkese

 92. Temel 15/08/2017 at 10:41 #

  Herkes basur icin bir yorum yapmış. Hatta bazıları birden fazla kez ameliyat olmuş fakat çare bulamadığını yazmış. Fakat hiç kimse bu hastalığın erkek ve dişi olmak üzere iki tür olduğunu yazmamış. Ben bir kerede kurtuldum bir daha çıkmadı diyenler hastalığın erkek olduğunu neden belirtmiyor acaba.? Ben birden fazla kez ameliyat oldum yinede kurtulamadım diyenler yakalandığı basur hastalığının dişi olduğunu neden belirtmiyorlar acaba.? Bir defa çıkıp kaybolana erkek basur denir. Bir defa çıkıp ta hiç iyileşmeyen ise dişi basurdur. Çay kahve kola sigara alkol kızartma salça domates turşu bira bunlardan uzak durmalısınız.Çayı hayatınızdan çıkartın. Çay yerine bağırsak yumuşatma özelliği olan ıhlamuru hayatınıza katın. Akşamları yemekten sonra illa birsey içmek ve atıştırmak istiyorsanız ıhlamur için ve yanına burçak tarzı lif kaynaklı bisküviler tüketin. Su olmazsa olmazdır. Fakat bünye meselesidir. Bazılarına bir veya birkaç bardak su yeterli gelirken bazılarına kışın iki litre yazın 5 litre bile ancak yeterli geliyorken birbirinize şu kadar litre su için tafsiyesinde bulunmaktan vazgeçin. Su zehirlenmesi ciddi bir risktir. Herşeyin azı yarar çoğu zarardır. Su da öyledir. Fazla içince zehirler. Canınız illa asitli birşey çekiyorsa kolaya alternatif olarak orjinal sade soda tüketebilirsiniz. 41 yaşındayım ergenlik döneminden beri basurum var. Ve dişi olanına sahibim. Fakat ne yaparsam yapayım hep kabızım ve bu durum basuruma çok zarar veriyor diyenlerdenseniz doktorunuza danışarak kabız çözücü hap kullanıp kullanamayacağınızı öğrenin. Hepinize geçmiş olsun.

Bir cevap yazın