B17 Vitamini Nelerde Bulunur?

İlk olarak 1830 yılında 2 bilim adamı tarafında acı badem’den izole edilen B17 vitamini ticari olarak “amigdalin” veya “laetrile” adlarıyla anılmaktadır.

data-ad-region="test">

Keşfini takip eden ve günümüze kadar gelen süreç içinde yapılan bazı bilimsel araştırmalar, B17 vitaminin kanserli hücre oluşumunu önlediği ve mevcut kanserli hücreleri öldürdüğü yönünde sonuçlar sunmakla birlikte bazı klinik çalışmalar B17 vitamininin kanseri önleme ve iyileştirme üzerine herhangi bir etkisi bulunmadığı yönünde sonuçlara sahiptir.

Yine de halk arasında “anti-kanser” vitamini olarak bilinir.

B17 vitamini en yoğun olarak kayısı çekirdeğinde bulunur ancak diğer pek çok meyve çekirdeği ve yemişlerde önemli miktarlarda B17 vitamini içermektedir.

B17 Vitamini ve Kanser

B17 vitamininin kanser üzerine etkisinin ,vücuda girdiğinde hidrojen siyanür oluşturarak kanserli hücreleri yok etmesinden ileri geldiği söylenmektedir.

Ancak bu enzimlerin salgılanarak dokulara ulaşması için sadece B17 vitamini yeterli değildir ve anti-kanserojen beslenme ve düzenli egzersiz içeren bir programla birlikte uygulanması önerilmektedir.

Klinik testler B17 vitaminin A, C, E, B15 vitaminleri ile birlikte alındığında kansere karşı daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Fakat B17 vitamininin kanserli hücreleri ortadan kaldırma ve kanserin yayılmasını durdurma üzerine etkisiyle ilgili daha çok bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

B17 vitamini ABD Gıda İlaç Dairesi ve Ulusal Tıp Enstitüsü tarafından “kanser önleyici” olarak kabul edilmemiştir. Amerikan Kanser Derneği web sitesine göre “B17 vitaminin kanseri tedavi edici özelliğiyle ilgili somut bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamaktadır”.




data-ad-region=”test”>

B17 Vitamini Nelerde Var?

B17 vitamini bakımdan zengin besinler genellikle çekirdekli meyvelerdir.

En çok B17 vitamini kayısı çekirdeğinde bulunur ancak şeftali, kiraz, erik ve nektar tohumları da yüksek oranda B17 vitamini içermektedir. Bu meyveler dışında elma çekirdeği, üzüm çekirdeği, çilek, ahududu ve böğürtlenden bu vitamini almak mümkün.

B17 Vitamini Bulunan Meyveler: Böğürtlen, yaban mersini, kiraz, kızılcık, üzüm, mürver, bektaşi üzümü, dut, çilek, ayva, ahududu.

B17 Vitamini Bulunan Çekirdekler: Elma çekirdeği, kayısı çekirdeği, kiraz çekirdeği, keten tohumu, darı, nektarın çekirdeği, şeftali çekirdeği, armut çekirdeği, erik çekirdeği, kabak çekirdeği.

B17 Vitamini Bulunan Fasulyeler: Siyah fasulye, börülce, bezelye, nohut, lima fasulyesi, bezelye.

B17 Vitamini Bulunan Diğer Gıdalar: Acı badem, kaju, okaliptüs yaprağı, ıspanak, tere, pancar, atlı patates, bambu yaprağı.

B17 Vitamininin Zararı Var mı?

B17 vitamininin zararları ile ilgili araştırmalar bu vitaminin (Laetrile ) özüt olarak ağız yoluyla alındığı taktirde bazı kişilerde siyanür zehirlenmesine neden olduğunu göstermektedir .

Siyanür zehirlenmesinin ilk belirtileri ise nefes darlığı, zihin karışıklığı, halsizlik, bazı durumlarda baş ağrısı, baş dönmesi ve uyku halidir. Ağız içi ve ciltte kızarma veya pembeleşme görülebilir. Şiddetli siyanür zehirlenmesi ise nöbetlere, komaya ve nefesin durmasına yol açabilir.

Sonuç olarak B17 vitamini (aslında vitamin değil doğal bir bileşendir) hakkında görüşler 2 uçta yer alıyor.

B17 vitaminini destekleyenler bu vitaminin kanserin tedavisinde kilit rol oynadığını savunurken özellikle ABD başta olmak üzere çeşitli sağlık kuruluşları B17 vitaminin kanser üzerinde hiç bir etkisi olmadığının altını çiziyor hatta zehirlenmelere yol açabileceğini belirtiyorlar.

Ülkemizde ise bu konuyla ilgili yapılmış bir araştırma veya Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş bir öneri bulunmuyor.

İnternet üzerinde yaptığım araştırmada aynı bilimsel araştırmalar gibi 2 ayrı noktayı işaret ediyor. Bazıları B17 vitamininin gerçekten işe yaradığını söylerken bazıları bunun sadece ticari bir aldatmaca olduğunu savunuyor.

Bu durumda net bir bilgi bulunmadığı için alternatif kanser tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağı konusunda en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabileceğinizi düşünüyorum.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , ,

B17 Vitamini Nelerde Bulunur? hakkında 37 yorum yapılmış

 1. FKarabey 18/09/2013 at 10:59 #

  Bu cevabı yazanın nüfus kağıdı epeyce eski. 1940’lı yıllarda Kayseri’nin Gesi bağlarında geçirirdik ve o zamanda Eylül, Ekim aylarında bir veya birkaç sırtında heybesi ile gezen insanlar acı ve tatlı kayısı çekirdeklerini toplarlardı. Ne işe yaradığı sorulunca bunların acılarının kanser ilacı imal edilmek üzere Almanya’ya gönderildiğini duydukları söylenirdi. Yani yaklaşım yeni değil, biline.

 2. tülay güneşşen 14/03/2014 at 13:29 #

  Kanser söz konusu olunca niyeyse hiç bir şey kesin olmuyor ama gerçekte neyin iyi geldiği birilerinin işine gelmediği kesin. Yıllar önce acı bademin şeker içinde tüketildiğini duymuştuk tabi az miktarda.

 3. mustafa 27/05/2014 at 07:57 #

  Tabiki Amerika tıp araştırma bilmem nesi kansere faydası olmayacağını söyler ya ilaçlardan elde edilen paranın suyu kesilirse kim milyar dolarlar kazanacak !

  • Pr Dr Selim ASLAN 28/08/2016 at 15:17 #

   Arkadaşlar kesinlikle kanser denen bir şey yoktur,B17 vitamin eksikliği vardır ! Kanse bir icattır.Bunu bir Profesör Doktor olarak paylaşıyorum sizlerle.Dikkat ediniz,bir kanser ilacının en ucuzu 2.000 bin TL dir.Sadece bununla sınırlı olmamakla birlikte maaliyet sürekli artış göstermektedir.Bazı örnekler vermek istiyorum sizlere.Pakistan’ın hunzakut eyaletinde insanlar düzenli olaraqk Acı badem tüketirler.Tarihleri boyunca kanserden tek b,r ölüm vakası bulunmamaktadır.Amerika denen o lanet namusunu şerefini herşeyini paraya satan o gavur ülkede Acı badem satışı yasaklanmıştır.Bunu yaptıranlar ise ilaç sanayiinin devlet içindeki dini imanı herşeyi para olan maşalarıdır.Ayrıca acı bademle birlikte çok ama çok etkili bir kanser ilacı olan buğday’dan elde edilen bir şıramız vardır.Araştırın nasıl yapıldığını öğrenin ve mutlaka uygulayın.Bunla4ın yanında elmanın çekirdeğinide bol bol tüketin.Bütün bunları düzenli olarak yaptığınızda değil kanser kesinlikle her hangi bir şikayetten hastahaneye gitmeceksiniz.Peki bunları yapmak çokmu zor ? Hayır değil elbette.Kimi kahvehanede otururu boş boş oyun oynar sigara dumanı içinde boğulur kalır kimisi cafe lerde zaman geçirir kimisi ise gece clup larında hayatını zindana çevirir.Bütün bunlara zaman ayıran insanlar inanıyorum ki kendi sağlığı içinde gerekeni yapacaktır.Haydi dostlar,zaman kötü niyetli ilaç sanayisini bitirme zamanı,zaman kansersiz bir dünya için el ele verme zamanıdır ve zaman kardeşlik zamanıdır…
   Saygı ve sevgilerimle Allah’a emanet olun…

 4. arif 27/08/2014 at 17:28 #

  Aynı etki buğday şırası ve kayısı çekirdeği bu iki karışım şahsen denendi ve test edildi 3. evre kolon kanseri 1 yıl içinde yok denecek seviyeye geldi kendi doktoru bile tedaviyi bırakıp nasıl olduğunun peşine düştü.

  • galip 15/11/2014 at 10:23 #

   Benim babamda da var, çok merak ediyorum bu cim suyu bu kadar faydalımı geçekten umarım faydalıdır, çünkü babamda 3 evre deniyor, ben vermeye başladım bile gerçi cim suyunu herkese şifa olmasını dilerim.

   • Nurcihan 14/07/2016 at 11:46 #

    Bugday sirasi nasil yapiliyor

  • seda 16/12/2014 at 11:01 #

   Merhaba arif bey. Buğday şırası ve kayısı çekirdeğini tesadüfen başka sitede dün duydum ve denemeye karar verdim ama buğday şırası nasıl yapılıyor ve çorbalık dediğimiz yarma ile aynı mı? Bilginiz var mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

   • Mahir 28/12/2014 at 17:58 #

    Selam. Buğday şırası tarifini bugün tesadüfen sosyal paylaşım sitesinde gördüm. Bir bardak aşurelik buğday, önce tertemiz yıkanarak bir litrelik cam kavanoza konur. Üzerine 3 bardak su -klorlu olmamak şartıyla- ilave edilir. Kavanozun ağzı bir tülbentle kapatılarak serin bir yerde 24 saat bekletilir. Bu ilk su kullanılmaz, dökülür. Kavanoza yeniden 3 bardak su ilave edilir. 24 saat bekletildikten sonra oluşan yarı gazozlu su içilmek üzere bir kaba aktarılır. Böylece bir bardak aşurelik buğdaydan kış aylarında günde 5 kez, yazın ise günde 3 kez şıra alınır. Buğday şırasının lezzeti bazılarına itici gelebilir. O takdirde her şıra bardağına bir C vitamini tableti eklenirse, nefis bir içecek ortaya çıkar.

    • zelal 21/04/2015 at 14:22 #

     Acaba bu buğday sırasını aç karnına mı yoksa tok karnına mı içilir? Bide kaç defa yapmak gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

    • nazan 15/05/2015 at 20:03 #

     Böylece bir bardak aşurelik buğdaydan kış aylarında günde 5 kez, yazın ise günde 3 kez şıra alınır. Affedersiniz bu kısmı anlayamadım aynı buğdaydan 3/5 kere mi faydalanabiliyoruz. Günde dediğiniz için anlayamadım 24 saat suyun beklemesi gerekmiyor mu?

    • ali.deliklitaş 07/11/2016 at 23:10 #

     Sevgili kardeşim bildiğimiz aşurelik buğday bir su bardağı dolduracak şekilde koyup yıkıyoruz sonra bir litrelik kavunozun içine koyup üzerine 3su bardağı su ilave edip kavunozun üzerinde tülbentle kapatıp.24saat serin bir yerde bekletiyoruz sonra bekleyen suyu döküyoruz üzerine yeniden 3 su bardak suilave edip 24saat bekledikten sonra suyunu içiyoruz

   • hakan 09/04/2015 at 20:19 #

    Bir bardak aşurelik buğday, önce tertemiz yıkanarak bir litrelik cam kavanoza konur. Üzerine 3 bardak su -klorlu olmamak şartıyla- ilave edilir. Kavanozun ağzı bir tülbentle kapatılarak serin bir yerde 24 saat bekletilir. Bu ilk su kullanılmaz, dökülür. Kavanoza yeniden 3 bardak su ilave edilir.24 saat bekletildikten sonra oluşan yarı gazozlu su içilmek üzere bir kaba aktarılır. Böylece bir bardak aşurelik buğdaydan kış aylarında günde 5 kez, yazın ise günde 3 kez şıra alınır. Buğday şırasının lezzeti bazılarına itici gelebilir. O takdirde her şıra bardağına bir C vitamini tableti eklenirse, nefis bir içecek ortaya çıkar.

   • MEHMET ALİ AKAR 27/11/2015 at 12:43 #

    Buğday şırası bildiğimiz unluk temiz buğdayı önce üstünü aşacak şekilde su koyuyoruz 24 saat beklettikten sonra (serin bir yerde) o suyu döküyoruz ve aynı işlemi tekrar yapıyoruz ve bunu içiyoruz kışın aynı buğdaydan 5 defa alabiliyoruz yazın en fazla 3 oluyor rabbim acil şifalar versin çok faydası var.

   • Eyup 12/06/2016 at 00:17 #

    Yarma bugday olmaz mutlaka normal bugday olacak yarmalik bugday yakanmis ve dovulmus olur

   • Pr Dr Selim ASLAN 28/08/2016 at 15:25 #

    Hayır dostum yarma ile buğday farklıdır.Buğdayı özellikle köylerden almaya gayret et.Paket buğday kullanmayın kesinlikle.Ayrıca şıra için google da çok anlatrımlar var.bir kaç siteye bak en çok hangisi aynı şeyi uyguluyorsa onu dene.Başarılı olman dileklerimle.Geçmiş olsun,allah acil şifa versin.

  • özlem 13/01/2015 at 08:29 #

   Bir yakınıma kanser teşhisi kondu. Rica etsem bu yiyecekleri nasıl kullanıldığını yazabilir misiniz? Günde kaç defa, ölçüleri ne kadar kullanılması gerektiğini yazabilirseniz çok mutlu oluruz. Teşekkür ederim.

 5. ahmet idris ulutaş 09/10/2014 at 15:08 #

  Buğday çim suyu bu konuda oldukça başarılı.

  • muzaffer 18/09/2016 at 10:33 #

   spirulina okyanus yosunu deneyin.

 6. abdullah 02/01/2015 at 15:38 #

  Ben akciğer kanseriyim evre 3b bunları denemedim ama günlük bir limon ve kaysı çekirdeğini bol yerim limonu ise kabuğu ile birlikte dr lar 3 ay ömür biçmişlerdi 39 yaşında iken şimdi 47 yaşımdayım saygılar.

  • eylul 10/03/2015 at 14:28 #

   Benim babam da 3.evrenin sonunda fark edildi. Derinde olduğu için ameliyat olamıyor. Fakat yayılmamış diğer organlara. Yarın ışın tedavisine başlanacak. Sizin durumunuz bana umut verdi Abdullah Bey. Umarım bizlerin de yüzü güler.

   • Tugba 13/10/2015 at 18:44 #

    Abdullah Bey çok geçmiş olsun benim babama da bu teşhis konuldu. Ne yapmamız gerek ağrılardan duramıyor ameliyat olamayacak yerde radyoterapi dediler pet sonucunu bekliyoruz neler kullandınız ağrıyla nasıl basa çıktınız yardımcı olur musunuz acil şifalar.

  • Selen Schaper 20/06/2015 at 22:26 #

   Abdullah bey, ailemizde akciğer kanseri teşhisi koyulan çok sevgili bir teyzemiz mevcut, Acaba uyguladığınız diyeti biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? Sevgiler.

  • derya 28/06/2015 at 15:12 #

   Allah uzun ömür versin.. Daha sağlıklı yaşayın inşallah….:)

  • tugba 11/07/2015 at 08:17 #

   Abdullah bey merhabalar kayısı çekirdeğini günlük ne kadar yediniz acaba? Herkese bol şifalar…

  • Eyup 12/06/2016 at 00:20 #

   Dert veren rabbim dermaninida verir insaallah allahtan asla umit kesmeyin

 7. ramazan ozel 12/07/2015 at 17:17 #

  Biz meme kanseri için ceviz sütü denemeye karar verdik. Denizli’den getirttik. Doktorumuzun verdiği ilaçların yanında ceviz sütü kullandık 90 gün boyunca ve 90 günün sonunda sürekli büyüyen ve çoğalan tümörlerin durduğunu söylediler doktorlarımız bile şaşırdı. Göğüsün alınması gündemdeydi ama çok şükür rabbime gerek kalmadı.

  • bakinka 03/04/2016 at 06:47 #

   Ceviz sütü nasıl yapılır lütfen

  • Ayşe 08/11/2016 at 07:42 #

   Ceviz sutunu nasil temin edebiliriz

  • Aslı bal 21/12/2016 at 17:39 #

   Ceviz sütü diye soruyorum bilen yok. Yardımcı olursanız sevinirim ben de aynı sıkıntıları yaşıyorum. Lütfen cevap bekliyorum..

 8. yonca 30/07/2015 at 10:15 #

  Ne sıklıkla kullanılacak lütfen acil.

 9. Kürşat 17/11/2015 at 18:31 #

  Selam arkadaşlar bir sorum olucak 1 bardak aşurelik buğdaydan kaç kez şıra alabiliyoruz lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.

  • Engin 06/02/2016 at 06:54 #

   Zaten sorun buğdayın kendisi yani genetiği bozuldu buğdayın ben de yapmıştım sonra buğdayı kullanmamak üzere attım evden buğdaydan imal edilen hiçbir şey yememeye özen gösteriyorum ham madde buğday o da bozuk.

 10. Aysen CONGUR 16/05/2016 at 16:30 #

  Rabbim herkese şifa versin.Benim babam 4. Evre mide kanseri.mide ve karın boşluğuna yayılmış.organlara sıçrama yok.Kemoterapiye başladık.Burda çeşitli bilgiler yazılıyor ve bizlere umut veriyorsunuz.Bunun ne kadar ciddi ve hassas bir konu olduğunun farkındasınızdır eminim.Denenmişlik ve sonuç olan varsa açıl detaylarla yazarsa çok sevinirim.Hepimizin kıymetlileri söz konusu olan.Çok rica edicem net kullanım ve süreç detaylarını.

 11. ilhan 11/10/2016 at 07:17 #

  yukarıda arkadaş açıklamasını yapmış ( kışın aynı aşurelik buğdayı 5 kez , yazın sıcaklardan dolayı 3 kez kullanabiliyorsunuz, geçmiş olsun

 12. GAZIMUSTAFA MACIT 10/07/2017 at 14:28 #

  Buğday olarak genetiği bozulmamış olan, Kastamonu bölgesin de yetişen ”Siyez Buğdayı” kullanabilirsiniz.

 13. harun 21/08/2017 at 14:26 #

  Yorumlar çok bilinçli maşallah bize bunları takdir etmek düşer. Kanser sonradan çıkarılmış bir hastalıktır ilacı var b17 mahsus zararlı dir diyenlere inanmayın.

Bir cevap yazın