Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Emzirme dönemindeki annelerin büyük çoğunluğu zaman zaman bebeklerinin yeterince süt alıp almadıklarından endişe eder. Vücudun ürettiği süt miktarı, bebeğe verilen mama miktarı gibi kontrol edilemediği için annelerde “yetersiz süt üretimi” endişesi oldukça normaldir.

data-ad-region="test">

Ancak şunu söylemek gerekir ki bebeğe yetecek kadar süt üretilememesi durumu oldukça nadir görülen bir durumdur. Emzirme dönemindeki kadınların yaşadığı bir diğer sorun ise, bebeğin her yaptığını süte bağlamaktadır.

Örneğin bebek, sütü çıkarıyorsa veya gazı oluyorsa, ya da bir gün az bir gün çok süt içiyorsa anne bunu kendi yediği bir şeye veya yetersiz süte bağlama eğilimindedir. Çoğu durumda bebeğin bu davranışlarının nedeni anne sütü değildir.

Eğer doktorunuzun tavsiye ettiği biçimde besleniyorsanız ve sütü azalttığı ya da kalitesini düşürdüğü bilinen gıdalardan, içeceklerden uzak duruyorsanız çok büyük ihtimalle sütünüz bebeğinize yeterli gelecektir. Bu dönemde, yine doktorunuza danışarak, anne sütünü artırdığı bilinen bazı gıdalardan yardım alabilirsiniz.

Anne Sütünü Artırdığı Bilinen Gıdalar

Çemen Otu Tohumu: Hint mutfağı ve Ayurvedik tıpta yaygın olarak kullanılan çemen otu tohumu anne sütünü arttırmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar 2 hafta boyunca düzenli olarak çemen otu tüketiminin anne sütünü belirgin oranda arttırdığını ortaya koymaktadır.

Rezene: Etnofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre hormon değişikliklerine yol açan anethol, dianethole ve photoanethole bakımından zengin olan rezene, anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini teşvik eder.

Dereotu: Rezenenin yakın akrabası olan dereotu sağlıklı anne sütü üretimini destekleyen hormonal değişikliklere yardımcı olabilir.
data-ad-region=”test”>

Geleneksel Olarak Anne Sütünü Artırdığı Düşünülen Gıdalar

Aşağıdaki gıdalar, anne sütüne etkileri konusunda bilimsel araştırma bulunmamakla birlikte çeşitli toplumlarda, emzirme dönemindeki kadınlara önerilen gıdalar arasında yer almaktadır ve yüzyıllardır geleneksel olarak tüketilmektedir.

Siyah Susam: Kalsiyum bakımından zengin olan siyah susamın anne sütünü artırmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Kalsiyum dışında bakır gibi bazı mineraller içeren susamı yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kimyon: Süt üretimini teşvik ettiği düşünülen kimyon doğumdan sonra anneyi güçlendirmek için önemli olan demir bakımından da zengindir.

Arpa: Arpa ile yapılan pilav veya çorba laktasyonu artırmak için kullanılabilir. Arpanın anne sütünü artırdığı yönünde herhangi bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamasına karşın emzirme dönemindeki anneler tarafından yüzyıllardır geleneksel olarak tüketilmektedir.

Özellikle arpa ve rezene kombinasyonunun sütün kalitesini yükselttiğine inanılmaktadır.
data-ad-region=”test”>

Fesleğen: Sindirim sistemini düzenleyen, sakinleştirici etkisi bulunan ve buna ek olarak iyi bir K vitamini kaynağı olan fesleğen yemeklerle birlikte veya çay şeklinde tüketilebilir.

Yeşil Sebzeler: Mükemmel birer vitamin ve mineral kaynağı olan fasulye, ıspanak, pancar yaprağı ve kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler laktasyonu arttırabilir. Bu yeşillikler aynı zamanda sindirime yardımcı olur ve vücudu güçlendirir.

Kırmızı ve Turuncu Sebzeler: Beta-karoten bakımından zengin havuç, tatlı patates, pancar ve diğer kırmızı, turuncu sebzeler anne sütü kalitesini arttırmaya yardımcı olabilir.

Sarımsak: Emziren annelerin kokusu nedeniyle bebeğin sevmeyeceğini düşündüğü, ancak aksine bebeğin süt emme süresini arttıran sarımsak aynı zamanda annenin de iştahını açarak süt kalitesi için gerekli vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olur.

Yulaf: Besin lifi, demir ve kalsiyum bakımından zengin olan yulaf emziren anneler arasında oldukça popüler bir besindir.

Kendinize yulaf püresi hazırlayabilir ve pürenin besin değerini arttırmak için fındık, süt, meyve ya da baharat ekleyebilirsiniz.

Yağlar: Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve susam yağı gibi sağlıklı yağların emzirmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu yağlar ayrıca annenin enerjisini arttırır.

Uyarılar ve Önlemler

 • Bebeğiniz kilo alamıyorsa veya vermeye başladıysa vakit kaybetmeden bir uzmana gidin.
 • Aşırı stres süt kalitesini düşürebilir. Bu nedenle kendinizi rahatlatacak bazı yöntemler bulmalısınız.
 • Bebekler süt emmek için ortalama 20-45 dakikaya ihtiyaç duyar.
 • Hastalık döneminde süt üretimi azalabilir.
 • Emzirme döneminde kullanılan doğum kontrol hapları süt üretimini azaltabilir.
 • Anne sütünü arttırdığı söylenen herhangi bir vitamin takviyesi veya bitkisel ürün almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Günde 10-12 bardak su içmek emziren anneler için önemlidir.
 • Yorgunluk süt üretimini olumsuz yönde etkileyebilir.
Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , ,

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler hakkında 76 yorum yapılmış

 1. melek 24/08/2014 at 15:00 #

  Merhaba ben melek 3 aylık bir bebeğim var ve sütüm yetmiyor bebeğim aç kalıyor ve kansız olduğunu öğrendim lütfen bana yardımcı olun ilk bebeğim kansızlık için ne yapabilirim teşekkürler.

 2. bahar 08/09/2014 at 06:25 #

  Pekmez ve ıspanak tüketmelisin bol bol.

 3. tuba 15/09/2014 at 09:32 #

  Benim ikinci çocuğum ikisinde de günde iki bardak pekmez şerbeti içtim çok şükür sorun yaşamadım ben de çok kansızlık vardı şimdi öyle bir problemim yok çok şükür bir de çayı çok tüketme tüketirsen de bir damla limon sık.

 4. halime 22/09/2014 at 11:34 #

  Merhabalar benim iki aylık bebeğim var ve ben çok iştahsız olduğum için günde iki öğün tüketiyorum ve çocuğuma yeterince süt veremiyorum hazır mama kullanıyorum sakıncası var mı ve git gide sütüm azalıyor.

  • melda 20/10/2014 at 17:12 #

   İştahınız az ise sık sık azar azar sevdiğiniz gıdaları alin ancak aksatmayacağınız ilk şey su çünkü yediklerinizden ziyade süt üretimini arttıran tek şey su ve emzirmedir. Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz o kadar sütünüz artar ayrıca gece emzirme süt yapımını daha fazla artırmaktadır. Sütünüz azaldı diye emzirmeyi azaltırsanız sütünüz zamanla daha da azalarak kesilecektir.

 5. Mrykerem 18/12/2014 at 06:07 #

  Canım mamaya asla başlama biberona alıştığı zaman seni emmeyi istemez biberon daha rahat geldiği için. Ve ben bu hatayı yaptım biberon verdim sütüm az diye şimdi zorla emziriyorum ve sütü arttıracak ilk besin sudur 3-3.5 lt su içeceksin dereotu, rezene, komposto bulgur pilavı ye. Ve sağ sütünü o zaman göğüsün süt dolar sağma makinesi çok güzel diyorlar.

 6. sese 18/12/2014 at 13:31 #

  Bebeğini her istediğinde önce emzirir sonra mamaya başvurursan bebeğin memeyi unutmaz suyu bol iç tatlı bir şeyler ve balık ye.

 7. ayse can 14/01/2015 at 15:35 #

  Pirinç unundan yapılan mamalar kaçıncı ayda veriliyor.

  • burcu 25/01/2015 at 22:43 #

   6 aylıktan sonra ver ve içine sütünü az koy.

   • berivan 10/05/2016 at 13:13 #

    Merhaba ben 21 günlük bir anneyim bebeğim göğsümü fazla almıyor ve mama veriyorum bu iyi bir şey mi?

    • Admin 15/05/2016 at 10:58 #

     Berivan Hanım burada önemli olan bu kararı doktorun verip vermediği.

  • ayşe 27/07/2015 at 16:04 #

   Sakın pirinç unu vermeyin.

   • Zeynep 13/06/2016 at 00:35 #

    Neden princ unu vermemeliyiz

 8. Sibel 09/02/2015 at 12:39 #

  Doğumdan sonra 6 ay boyunca demir hapını kullanmamı önerdi doktor. Hem kendim hem de bebek için. Süt tamamen psikolojik. Sütüm yetmiyor demeyin. Bol bol su için, moralinizi bozmayın. Fırsat buldukça uyuyun, kaliteli beslenin. Et, süt ya da sütlaç, balık bol salata ayran ve bulgur pilavı yedim ben. 3 . Çocuğum 1 aylık ve 3 de sezaryen. Sütüm bunları yaparak hep bol oldu maşallah. Bir de günde 3-4 fincan rezene içiyorum çay kahve hiç tüketmiyorum.

 9. semra 09/02/2015 at 22:48 #

  Çocuğum iki aylık kola benzeri gazlı içecek içersem sütümde azalma olur mu?

 10. Cansu 23/02/2015 at 22:29 #

  Merhaba 15 günlük bebeğim var sezaryenle oldu memeyi hiç almıyor ve meme ucu yok süt de gelmiyor. Bebeğimi memeye nasıl alıştırabilirim.

  • gülsüm 03/07/2015 at 19:34 #

   Bana hastanede hemşireler dedi ki memeye kaşıkla şekerli su dök sonra çocuğu emzir benim çocuğum öyle emdi.

  • blue 08/05/2017 at 18:54 #

   Cansu bnm de göğüs ucum yoktu eczanede göğüs kalkanı satılıyor onu al onunla emzir bn 20gün onu verdim daha sonra göğsümü verdim ucu çıktı onunla..

 11. seyhan 06/03/2015 at 21:20 #

  Merhaba. Benim bebeğim 15 günlük sütüm az olduğu için pek doymuyor ve o yüzdende hep aç dereotu çok tüketiyorum papatya çayı çok içiyorum ama yine de fazla sütüm yok ne yapmalıyım. Bir de aşırı kahveciyim kahve içmeden duramıyorum içebilir miyim?

 12. gülbeyaz 23/04/2015 at 21:07 #

  Merhaba hanımlar benim bebeğim 1.5 yaşında hemen hemen. Yukarıda da belirtildiği gibi yararlı bir şekilde bol bol sıvı tüketmeniz lazım. Dengeli ve düzenli beslenmeniz çok önemli bebeğiniz için yemeğinizi yedikten sonra incir, elma, meyve suyu gibi vitamin deposu yüksek şeyleri tükettiğiniz zaman sizden iyisi olmaz ve bebeğinize yavaştan ek gıdalar alıştırın taze taze meyve suları sıkın tuzsuz çorbalar yedirin yoğurt yedirin sevmediği veya da yemediği zaman asla zorlamayın. Yarım saat sonra 1-2 kaşık daha verin tekrar deneyin ne kadar bebeğinizin gelişimi için yararlı şeyler yedirirseniz bebek o kadar çabuk elden çıkar.

 13. busra 24/04/2015 at 16:06 #

  Benim iki günlük kızım oldu ve sürekli ağlıyor annesinin sütü yok doymuyor çocuk ne yapmalıyız.

 14. inci 08/05/2015 at 08:05 #

  Günde yedi sekiz adet hurma yiyin sütü gerçekten artırıcı özelliği var.

 15. yesim 22/05/2015 at 20:12 #

  Merhaba adim yeşim bebeğim var 4 aylık ama ilk bir ay emzirmeye çalıştım sonra gribe yakalandım doktora gittik doktor çocuktan uzak durmamı istedi çocuğa grip geçmesin diye. Sonra mamaya başladık biberonla bebeğimi emzirmek istiyorum ama sütüm yok.

 16. Funda 29/05/2015 at 21:08 #

  Ne demek bebekten uzak durmak anne Sütü zaten koruyucu

 17. emine 15/06/2015 at 21:35 #

  Merhaba arkadaşlar benim 1 kızım var. 4 aylık 5 kg. 800gr. sizce normal midir çevremdekiler zayıf diyor.

  • esma 20/06/2015 at 08:04 #

   Evet bence çok zayıf. Tabii her çocuk farklıdır ama benim oğlum 1 aylık ve 5 kg 320 gram. Doktorunuza danışın bence bir. İnş bir sorun yoktur.

 18. Husna 21/06/2015 at 00:11 #

  5 aylık bebeğim var oruç tutuyorum sütüm azaldı ne yesem sütüm çoğalır lütfen cevap.

  • Admin 23/06/2015 at 08:45 #

   Sayın Husna, ilk 6 ay bebek için çok önemli, oruç sırasında hem süt azalabilir hem de sütün kalitesi vitamin, mineral bakımından düşebilir. Elbette sizin kararınızdır ama özellikle bebeği 6 ayı doldurmamış, hazır mamaya başlamamış, emziren annelerin oruç tutmaması bebek açısından daha hayırlı olabilir.

  • ada 05/07/2015 at 21:30 #

   Ben de oruç tuttum acaba ondan mıdır?

 19. zahide 24/06/2015 at 07:10 #

  Benim kızım var daha 24 günlük göğsümün birini almıyor ne yapmam lazım hem de doymuyor mama veriyorum sakıncası var mı?

  • Admin 24/06/2015 at 20:12 #

   Zahide Hanım bebekle ilgili kararları doktoruyla birlikte vermek de fayda var. Doktor bebek kilo kaybediyorsa mama verilmesini tavsiye edebilir ancak miktarı, mama türü vs için lütfen doktorla görüşmeyi ihmal etmeyin.

  • selvi 03/11/2015 at 13:10 #

   Bebeğe ilk 6 ay anne sütünden başka bir şey vermeyin beslenmenize dikkat edin anne sütü koruyucudur bağışıklığı geliştirir. Siz ne yerseniz bebeğiniz de onu yer vitaminli şeyler yemeye özen gösterin. Emmediği göğsünüzü de sağın kaşıkla verin mutlaka sadece anne sütü doymaz demeyin sütüm yok demeyin sık sık emzirin.

 20. Zeynep 05/07/2015 at 16:39 #

  Merhaba 2 aylık bebeğim var 2 gündür sütüm yok gibi göğsüm dolu dolu değil ne yapmam gerekiyor ne yemem lazım 3 litre su içiyorum her gün.

  • Azat 29/08/2015 at 16:25 #

   2 aylık bebeğimiz var karım sütü azaldığını hissediyor bunun için neler etsek iyi olur?

 21. ada 05/07/2015 at 21:26 #

  Benim de kızım iki aylık önceleri sütüm dolup taşıyordu ama şimdi çok azaldı yetmiyor kızıma neden azaldı bilmiyorum ya nasıl arttırabilirim yardımmmm…

 22. ada 05/07/2015 at 21:36 #

  Ne yapsam olmuyor o kadar su içiyorum çemen tozunu kaynatıp içiyorum sık sık bir şeyler atıştırıyorum 2 gündür oruç da tutmuyorum. Önceleri emzirdikten sonra ondan mutlusu yoktu ama şimdi doymuyor basıyor çığlığı çok üzülüyorum yaa o daha çok küçük :((( ve ilk çocuğum o her şeyim… Allah yardımcımız olsun arkadaşlar. Önerilerinizi bekliyorum.

  • aysenur 06/10/2015 at 11:04 #

   Bulgur pilavını deneyin aşırı derecede süt yapıyor.

  • selvi 03/11/2015 at 13:14 #

   Bu kadar stres yaparsan gelmez zaten düşünme görürsün nasıl geldiğini.

 23. senem 22/07/2015 at 21:45 #

  Benim 20 günlük bir oğlum var ama sütüm yetmiyor tüm önerileri yapmama rağmen sizin bir öneriniz var mı?

 24. duygu 26/07/2015 at 17:57 #

  16 günlük bir yeğenim var ama ablamın sütü daha gelmedi ne yapabiliriz?

  • selvi 03/11/2015 at 13:12 #

   Sıcak bir havlu koyup bekletsin ılıktan biraz daha sıcak suyla sık sık banyo yapsın gelecektir. Sık sık emzirin.

 25. Seda 17/08/2015 at 09:24 #

  4 aylık bebeğim var doğru beslenmediğim için sütüm 20 ml ya geliyor ya gelmiyor son zamanlarda fazla sıvı tüketmeye başladım fakat ne yaptıysam artmıyor mama kullanmak istemiyorum artık önerilerinizi bekliyorum.

  • Sabina 12/05/2017 at 04:13 #

   Muz yeyin sutu artiriyor

 26. Aslı 05/10/2015 at 09:40 #

  Merhaba benim 42 günlük oğlum var ilk doğumum. Bebeğimi yalnız büyütüyorum ve o yüzden pek iyi beslenemiyorum sürekli ağlayan ve gazlı bir bebeğim var çünkü bırakıp bir şeyler hazırlayıp yiyemiyorum. Sütüm bu yüzden yetmiyor diye düşünüyorum. Çünkü bebeğim meme emerken göğüslerim sızlıyor ve ilk 15 20 sn sızlarken sut geliyor emiyor ve sızlama geçtikten sonra gelen sut duruyor ve oğlum memeyi çekiştirmeye başlıyor ardından ağlıyor. Bu sütüm yetersiz anlamına mı geliyor.

 27. hatice 21/11/2015 at 15:39 #

  Sütüm gelmiyor.

  • havvanur 27/01/2016 at 09:58 #

   Süt pompası al ve sık sık sağ basta gelmese de sonradan sonraya gelecektir eczanede 7 lira fln galiba.

 28. Omer 05/12/2015 at 08:54 #

  Kızım 25 günlük oldu fakat eşimin sütü çok az geliyor eşim dereotu yiyor boza içiyor bolca su tüketiyor tıbbi bitkisel çayından içiyor bir de aktardan süt arttıran bitkisel bir çay aldık onu da içti. Rezene çayı da içiyor bugünde bir ürün aldık onu içecek bu zamana kadar pek bir artış olmadı sütünde başka neler yapabiliriz bilgi verirseniz sevinirim.

  • Tuba.. 18/02/2016 at 08:55 #

   Kesinlikle kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı kompostosu yapın biraz şeker biraz da pekmez koyun.

 29. Betül 15/03/2016 at 17:08 #

  Benim de 13 günlük bebeğim var, sarılığımız 10 çıktı sık sık emziriyorum ama her emmenin peşine aranıyor acaba sütüm mü yetmiyor? Gaz sorunu da çok yaşıyoruz.

  • yasemin 02/04/2016 at 23:50 #

   Şu an aynı şeyi yaşıyordum bebeğimiz doymuyor olabilir Sütünü arttırmak istiyorsan eczaneden humana çay ı almalısınız ve bol bol su icmelisiniz inşaallah sütünüz artacaktır gaz sorunu için de sadece eczaneden alabileceğiniz zinco diye bitkisel bi damla gün de 3 defa 3 er damla verin Allah in izni ile iyi gelir bu iyi gelmez ise biogaia da iyi gelebilir Allah yardımcınız olsun

 30. Pınar 12/04/2016 at 14:46 #

  Merhaba üç aylık bebeğim var 5 kilo ikiyüzlü gram sizce kilosu nasıl sadece anne sütü almak istiyor mama almak istemiyor zorla verirsem de kusuyor sizce doktor a götürmeli miyim.

 31. Burcu Alkan 27/04/2016 at 00:04 #

  Zaten normal olanı 6 aya kadar anne sütüdür. Sırf kilo alsın diye mama verip şişmanlatmak sadece senin gözünü rahatlatır ama o bebeğin balon gibi sağlıksız şişmesidir. Çocuk mamayı kabul etmiyor buna sevinmen gerekir.

 32. Nergis 03/05/2016 at 12:07 #

  Slm aleykum arkadaslar nerdeyse bir ay olacak sezeryanla dogum yaptim 2 hafta emzirdikten sonra dişim apse yapmisti doktora gittim antibiyotik kullanmak zorunda kaldim ve 1 hafta emzirmedim mecburen mama kullandim simdi hem emziriyorum hem mama veriyorum sutumde fazla gelmiyo bebegimde sutumden cok mama iciyo mamayi azaltmam icin ne yapmam lazim ? Herkese tesekkurler

 33. Ayla 08/05/2016 at 10:04 #

  Tamam bunların hepsi yardımcı oluyor ama anne sütünü en çok artıran 2 şey var: uyku ve mutluluk!!! Evin isini gücünü bir yana bırakıp bebek uyuduğunda siz de uyursanız ve stresten, sizi bunaltan insanlardan uzak durursanız, sütüm az mi acaba diye kaygılanmak yerine mama takviyesi de yapıp emzirmeye devam ederseniz sütünüz artar! Benim sütüm azdı her gün ağlıyordum ne yapsam olmuyordu en sonunda anladım ki en önemli şey uyku ve neşeli olmak ve böyle böyle oğlumu 2 yaşına kadar emzirdim…

 34. aysel 21/05/2016 at 18:12 #

  5 gün önce sezaryenle doğum yaptım ilk iki gün sütüm çoktu ama bebeğim emmedi şimdi ise o emmek istiyor ama sütüm hiç yok denilecek kadar az ne yapmalıyım?

 35. Nurcan 22/05/2016 at 03:26 #

  Öyle bir kaynana var ki ne mümkün stresli olmamak.

 36. Derya 02/06/2016 at 23:59 #

  Merhaba anneler benim de kızım altı aylık oldu bende bazen sütümün yetmediğini düşünüyorum ama bu düşünce gereksiz. Gün içindeki uğraşlardan insan bazen ağzına lokma koymayı unutuyor. Oysa tek çözüm dengeli beslenme. Bebeğimizin ne kadar emdiğini anlayabiliriz aslında göğüsdeki sertlikten doluluğunu anlar emerkenki yutmayı duyabiliriz. Emzirdikten hemen sonra ve sonrasında aklınıza geldikçe çok sık sıvı tüketmek mesela ayran maden suyu meyvenin kendisi çok faydalı arasıra salata Kıvırcık domates yeşil kuru farketmez soğan maydanoz bunları salata yapabilirsiniz pazı lahana ıspanak çok önemli ve akabinde mercimek tavuk suyu çorbaları pilav makarna kötü bişey değil yiyin maden suyu için hem hazmı kolaylaştırır hem de sütünüzü çoğaltır haşlanmış mısır tüketin çok faydası var göreceksiniz ben yiyorum bunları ve faydalarını görüyorum yetmek değil artıyor bile…. Hepimize allah musmutlu çocuk büyütmek nasip etsin inşallah iyi geceler

 37. meral 13/06/2016 at 17:23 #

  8 günlük bebeğim var göğüs uclarim yara olduğu için ememiyor. Sutum gün geçtikçe azalmaya başladı ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen.

 38. Yazici 14/06/2016 at 09:00 #

  Benim 6 aylık ikizlerim var bir bucuk nisanın başına kadar emdiler az da olsa nisanda ikinci oğlumun apandisti payladı ve bir ay hastanede kaldık dönüşümlü olarak tabii bu arada ikizleri emziremedim onlar emmeyi unuttu sütüm de zorla sagarak 20 ml iki gögüsten anca geliyor. Sağmaylada bu sefer çoğaltamıyorum zaman çok kısıtlı geliyo. Ne yapacagımı şaşırdım. İlk oğlumu ıkı yıl ıkınciyi 14 ay emzirdim en az 1 yıl da ikizlerim emseydi vicdanen rahatlayacam. 🙁

 39. nurgul 26/06/2016 at 15:52 #

  Benim de oğlum 3 aylık mutlaka meme için zorlayan hangi mama anne sütünün yerini tutar ki gaz arısı bizde çok cektik 3 aya girer girmez oğlum kendi kendine hareketlenmeye başlayınca azaldı fakat karnından gurul gurul ses geliyorsa poposunda hep pisik varsa alerji olabiliyor ben anlamadım ve bu aya kadar hep cektik meğer süt alerjisi varmis yani ben inek sütü ve ürünlerini yediğim zaman sütten oğluma geçiyor ve rahatsız ediyormuş bebeğin kakasini takip edin arkadaşlar sumuksu (mukuslu) her zamankinden farklı renk ise Güvendiginiz doktora mutlaka gösterin bizim doktor hep normal olduğunu söyledi sonuç ağrılı sıkıntılı geçen bir 3 ay sukur farklı bi doktor alerji teşhisi koydu ve rahatladık göğüs ucu olmayanlar eczanelerde göğüs ucu cikarici satılıyor onunla deneyin sık sık dus almak gerçekten iyi geliyor ve hemen pes etmeyin her seyi deneyin sütünüzü artırmak için çünkü en iyi mama bile bebeklelimizi anne sütü gibi asla korumaz. Sizi üzen insanlardan uzak durun eğer duramiyorsaniz takmamaya çalışın yine olan size ve Bebeğinizin olur:()

 40. tuğba 27/06/2016 at 07:31 #

  Yardım edin lütfen benim bebegim 46 gundur yoğun bakımda kuvezde sutum çok azaldı ona sut sagmam gerekiuo ama gelmiuo ..bana onerebilceginz mucizevi sut arttıran bisey varmi . Yardim edin

 41. Ayse 01/08/2016 at 14:24 #

  Sutu ne arttirir

 42. Elif talay 17/08/2016 at 19:03 #

  Bulgur pilavı soğan tavsiye ederim tahin pekmez arttırıyor

 43. Semra 08/09/2016 at 17:32 #

  Ben de şuan emziriyorum ve kesinlikle dut pekmezini aşırıya kaçmadan tüketin.inanılmaz arttı benim sütüm.

 44. Özlem 13/10/2016 at 23:35 #

  3.5 aylık kızım var iki üç güne kadar iyi emiyodu sütümde iyiydi ama şimdi emerken bi kaç kere çekip bırakıyo emerken huysuzluyo dogal olarak sütümde azalma oluyo iki gündür mama veriyorum ondada ilk başta huysuzluyo sonra içiyo dişleri kaşınıyo ondan dolayı yaparmı.

  • ayse 23/11/2016 at 20:37 #

   Bu donemde oluyormuş çevreyi keşfetmeye farketmeye basladigi işin benim kizimda da var maalesef…pes etmeyin farklı yollarla emzirmeyi deneyin gezerek yatarak vb. Mamayı da kaşıkla verin biberona alismasin.

 45. seda Kızılkaya 21/11/2016 at 10:25 #

  Merhaba 11 günlük oğlum var göğüslerim yara olduğu için sağıyorum 1 tanesini. Tek göğüste 25 30 cc cikiyor azmi sütun doktorumuz kilosuna göre sutumun yetmediğini söyledi. 3060 gr doğdu. 3000 kilo ile hastahaneden ciktik. 3 gün sonra gittiğimizde 2800 e dusmustu. 1 hafta sonra tekrar 3140 gr oldu. Doktor 300 diye yuvarladı. Sizce sütüm yetmiyor mu mama takviyesi yapıyor.

  • Admin 08/02/2017 at 10:26 #

   Seda Hanım geç cevap veriyorum ama diğer anneler faydalanabilir. Süt yetmemesi dense de aslında burada konu mutlaka süt yetmemesi olmak zorunda değil pek çok farklı etken olabilir. Küçük bebekler uyuyakalır yeterince içmez ya da göğüs yara olduğu için anne emzirmeyi kısa tutuyor olabilir. Bebek emdikçe göğüs süt üretir. Şimdi 30 gelir ama bebeğe daha çok lazım olduğu aylarda çok daha fazla sütünüz olduğunu görürsünüz. Doktorun dediği esastır. Bir iki kere mama takviyesi vermek dünyanın sonu değil. Zehir vermiyorsunuz. Ama mutlaka emzirmeye devam edin. Emzirdikçe süt gelecek. Böylelikle kısa sürede mamayı bırakabilirsiniz. Pek çok anne bunu yaşıyor. İlk günler sütüm gelmiyor diyen, mama veren nice annenin sonrasında 2 yaşına kadar bebeği emzirdiğine çokça şahit oluyoruz.

 46. Gülcan 25/12/2016 at 19:51 #

  Şerbet için beyaz helva yiyin ve bol su.

 47. Esin 04/03/2017 at 19:40 #

  Benimde bebeşim üç aylık iki aydır sütüm yetmiyor ne yapsam gelmedi bende ne yapacağımı bilmiyorum her şeyi denedim diye bilirim neredeyse bilgisi olan cevap yazabilir mi

 48. Aslı 25/04/2017 at 18:00 #

  Slm hanınlar besgun oldu sezeryanla dogum yaptım sutum az gelıyor kızım almıyor ucuda yok ne yapmam lazım ve gogsumu alırken cok aglıyor mecbur kalıp mama verıyorum bana bır cozüm soylesenız

 49. Ayşegül 29/05/2017 at 05:19 #

  Arkadaşlar anne sütünü arttıran en iyi ve tek çözüm bulgur pilavı ve maydanoz salatası sadece maydanozla baharatla yapılıyo. İnanın kesin çözüm alacaksınız hepiniz

 50. Ozo 17/06/2017 at 20:18 #

  Uyku huzur ve bol su en güzel sut yapıcı üçlü .benim bebegimde mamaya alismisti cok sikinti cektim ama basardim suan 4 aylik anne sutu aliyor mamayi icmiyor cok sukur.

 51. kezban 05/08/2017 at 19:49 #

  Benim bebegim 2gündür biraz huysuz emme süresi azaldi uyumuyor ağlamasıda var acaba sebebi nedr

 52. Sema 19/08/2017 at 21:32 #

  Merhaba benim bi göğsüm çok kötü yara oldu ve bu yüzden bebegimi tek göğsümle emzirebiliyorum öteki gogsumüde sagiyorum bunun bi zararı olurmu sutumde azalma olurmu ilk bebeğim ve sutumun azalmasını istemiyorum.

 53. Safiye 26/08/2017 at 18:12 #

  Merhabalar valla ben bütün söylediklerinizn aynisini yasiyorm bebegm 4ayna giriyo ama süttüm az oldugunu düsüne düsüne iyice azaliyo ve istahim gayet iyiydi ama simdi pek yok yardımm

Bir cevap yazın