Anemiye İyi Gelen Yiyecekler

Demir eksikliği anemisi dünyada beslenme yetersizliği ve mineral eksikliğine bağlı olarak görülen rahatsızlıklar arasında ilk sırada yer almaktadır.

data-ad-region="test">

En sık doğurma dönemindeki kadınlar, çocuklar ve ergenlerde görülen aneminin karakteristik belirtileri çabuk yorulma, halsiz hissetme ve zayıflayan bağışıklık sistemidir.

Uzun süreli demir eksikliği ise bayılma nöbetleri ve geçici hafıza kaybı gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Beslenmenize demir bakımından yüksek gıdaları ekleyerek anemi belirtilerinin şiddetini azaltabilirsiniz.

Demir Bakımından Zengin Yiyecekler

Demir ve vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen anemi için beslenme programınızı düzenlemeniz, demir ve B12 bakımından zengin yiyecekleri daha sık tüketmeniz uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Diyetinize tüm ana besin gruplarından bir miktar ekleyin ve çay, kahve gibi demirin vücut tarafından emilimini etkileyen içecekleri azaltın. Size uygun beslenme programı için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bazı ilaçlar, demir ve vitaminlerin vücut tarafından kullanımına etki edebilir.

Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa (örneğin sindirim sistemini çalıştıran ilaçlar) doktorunuza danışarak vitamin ve mineral takviyesi kullanabilirsiniz.
data-ad-region=”test”>

Demir eksikliği anemisi için aşağıdaki listede bulunan besinleri daha sık tüketebilirsiniz.

 • Kırmızı et
 • Yumurta sarısı
 • Koyu, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, karalahana)
 • Kurutulmuş meyve (kuru erik, kuru üzüm)
 • Demir ile zenginleştirilmiş tahıllar (etiketleri kontrol edin)
 • Deniz ürünleri (istiridye gibi)
 • Hindi veya tavuk sakatatı
 • Fasulye, mercimek, nohut ve soya fasulyesi
 • Karaciğer
 • Enginar

Aneminin Nedenleri ve Belirtileri

Anemi kanda yeterli miktarda kırmızı kan hücresi ya da hemoglobin bulunmadığı durumlarda ortaya çıkar. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinin ana bölümüdür ve oksijeni tutar. Eğer hemoglobin seviyesi düşerse kandaki oksijen miktarı azalır ve organların işlevlerini yerine getirmesi için gereken oksijen kan yoluyla taşınamaz.

400’den fazla türü bulunan anemi şu 3 ana grupta toplanabilir; kan kaybı yüzünden oluşan anemi, kırmızı kan hücresi üretiminin azalması nedeniyle oluşan anemi ve kırmızı kan hücresi tahribatı nedeniyle meydana gelen anemi.

Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri

Demir mineralinin eksikliği kemik iliğinde hemoglobin üretimini sekteye uğratır. Azalan hemoglobin seviyesi kandaki oksijen seviyelerini de aşağıya çeker. Bu tip demir eksikliğine bağlı anemi aşağıdaki nedenlerden ötürü oluşabilir;

 • Demir bakımından yetersiz beslenme
 • Ağır adet kanamaları
 • Gebelik ve emzirme döneminde artan demir ihtiyacı
 • Sık kan verme
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Crohn hastalığı
 • Cerrahi olarak midenin ve bağırsağın bir kısmının alınması
 • Çeşitli ilaçlar
 • Kafeinli içeceklerdata-ad-region=”test”>

Vitamin Eksikliği Anemisi

Vitamin eksikliği anemisi B12 ve folat eksikliğinde görülür. Bu iki vitamin kırmızı kan hücresi üretimi için gereklidir. Vitamin eksikliği anemisi nedenlerine bağlı olarak 4 ana grupta toplanabilir.

Megaloblastik anemi: B12 vitamini veya folik asit ya da her ikisi eksiktir.

Pernisiyöz anemi: Crohn hastalığı, bağırsak parazitleri, mide veya bağırsak kısmının cerrahi olarak çıkarılması veya HIV enfeksiyonu gibi durumların yol açtığı ve B12 vitamininin vücut tarafından yeterince emilememesi durumudur.

Yetersiz Beslenme: Çok az veya hiç et yememek B12 vitamini eksikliğine yol açabilir. Aynı şekilde sebzeleri çok pişirmek veya az sebze tüketmek B12 vitamininin yeterli miktarda alınamamasına neden olabilir.

Diğer Nedenler: Hamilelik, çeşitli ilaçlar, aşırı alkol tüketimi, çölyak hastalığı ve bağırsak hastalıkları vitamin eksikliğine bağlı aneminin nedenleri arasındadır.

Anemi Belirtileri

Aneminin en yaygın belirtisi kandaki oksijen azlığına bağlı enerji eksikliğidir. Yeterince dinlenmenize karşın halsizlik ve aşırı yorgunluk hissedebilirsiniz.

Sabahları uyanmak zorlaşabilir ve gün içinde şekerleme yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu belirtiler iş veya okul hayatınızı olumsuz etkileyecek kadar şiddetlenebilir.

Yine kandaki oksijen eksikliğine bağlı olarak kalp, organlara yeterli oksijen taşınması için daha hızlı çalışabilir. Hızlanan kalp atışı nefes darlığına ve göğüs bölgesinde ağrılara neden olabilir.

El ve ayakların üşümesi, sık yaşanan baş ağrısı, zihin karışıklığı, dikkat eksikliği ve sinirlilik hali aneminin diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

Anemisi olan kişilerde cilt daha soluk olur. Baş dönmesi sık görülür, ileri vakalarda bayılma ve bilinç kaybı yaşanabilir.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, ,

Anemiye İyi Gelen Yiyecekler hakkında 14 yorum yapılmış

 1. yase 16/02/2013 at 07:57 #

  Et yedim bir ara düzeldi ama sonra yiyemedim (maddi sebepler) tekrar anemi oldum.

  • Admin 18/02/2013 at 06:04 #

   Merhaba,
   Et ürünleri demir bakımından zengin kaynaklardır ancak tek kaynak olarak görülmemesi gerekir. Düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak gibi), fasulye, mercimek yiyerek de günlük olarak alınması gereken demiri almanız mümkün.

   • sah 03/10/2013 at 16:10 #

    Bende kullandım ama bir işe yaramadı.

 2. reyhan 22/02/2013 at 19:26 #

  Anemi hastasıyım, ciddi derecede kanın düşük 0.5 kanım. Kırmızı ete karşıda alerjim var paso ot yiyorum.

 3. aycan 10/06/2013 at 12:26 #

  19 yaşındayım, 6 yıldır anemiyim ve ne yiyip içtiysem hiç bir işe yaramadı. Sonrada ülserim olduğu için böyle olduğunu öğrendim.

 4. gulse06bjk 02/12/2013 at 05:49 #

  Anemiyim diye kırmızı et, kabızım diye sulu yağlı gıdalar yedim, derken karaciğerim de yağlanmaya başladı.

 5. gamze 02/12/2013 at 17:54 #

  Ben 5 aydır anemiyim ve hem kan ilaçları hem yeşil sebze kullanıyorum. Aşırı baş ağrımla baş dönmem var ekstra ne yapmam gerekiyor?

  • umut 03/07/2015 at 10:22 #

   Aneminin hangi türü?

  • nehir 23/07/2015 at 12:04 #

   B12 içiyor musun? balık ye bolca..

 6. Aliye 04/01/2014 at 12:10 #

  8 yıldır anemi hastasıyım, kan ilaçları kullanıyorum ama geçmedi. Tek çözüm pekmez. Sabah akşam 1 çorba kaşığı pekmez anında yükseltiyor.

  • Nurgül 01/02/2017 at 21:52 #

   Ne pekmezi yedin banada sölesene bende yiyeyim 6 yıldır kansızlık ve anemi tedavisi görüyorum 4 yıl önce kan takıldı yeniden doğmuş gibi oldum ama sonra yine gitti

 7. isimsiz 11/05/2014 at 08:32 #

  Anemiyle tansiyon ilişkisi var mıdır?

 8. Ceren 10/02/2015 at 16:32 #

  14 yaşında anemi hastasıyım doktor demir ilaçları verdi bunlar işe yarar mı kullananlar varsa ne yapmalıyım.

 9. eda akdogan 07/04/2017 at 09:45 #

  3 cocugumda anemi tsıyıcısı 6 4 2 bucuk yasındalar onları nasıl beslemelıyım ki toparlansınlar

Bir cevap yazın