Ameliyat Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrası beslenme yaraların daha çabuk iyileşmesi ve vücudun daha çabuk toparlanması için önemlidir. Ancak, herhangi bir ameliyat sonrasında fiziksel ve ruhsal durum nedeniyle iştahın normalden daha az olması ve yiyeceklerin tadının farklı algılanması gibi bazı sorunlar yaşanabilir.

data-ad-region="test">

Bu durumda kendinizi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ve özellikle ameliyat sonrası iyileşme döneminde önemi artan protein, vitamin ve mineralleri almak için biraz zorlamalısınız.

Ameliyat sonrası beslenme ile ilgili bir diğer önemli nokta ise kabızlığa neden olabilecek yiyeceklerden uzak durmak. Çünkü kabızlık, tuvalete çıktığınızda kendinizi zorlamanıza neden olacağı için ameliyat edilen bölgenin basınca maruz kalmasına yol açar ve bu durum iyileşme sürecini uzatabilir.

Sindirim sistemi dahilinde olan (mide, bağırsak, yutak, ağız, yemek borusu) veya sindirim sistemine yardımcı organları (karaciğer, pankreas) ilgilendiren ameliyatlar sonrasında beslenme farklı olabilir ve doktorunuza yemeniz, yememeniz gıdalar hakkında sizi bilgilendirecektir.

Bu ameliyatlar dışında kalan ameliyatlar için bazı beslenme önerilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Neler Yenmeli?

Öncelikle işlenmiş besinler yerine daha besleyici olan işlenmemiş gıdalar tüketmelisiniz. Örneğin, hazır olarak satılan portakal suyu içmek yerine portakal yemek daha iyi bir seçim olacaktır.

Ayrıca işlenmiş gıdalar sindirimi zor yağ, tuz, şeker ve gıda kimyasalları içermektedir ve ameliyat sonrası zaten yorgun olan vücudunuzun birde bunları sindirmekle uğraşmasını istemezsiniz.
data-ad-region=”test”>

Besin Lifi: Başta da belirttiğim gibi aşağı yukarı her kaynakta ameliyat sonrası beslenme konusunda ilk göze çarpan şey “kabızlık” sorunu.

Ameliyattan sonra kullanılan bazı ilaçlar bağırsaklarda sindirime yardımcı olan “iyi” bakterilerin sayısının azalmasına, dolayısıyla normalde kolay sindirilen gıdaların bile daha zor sindirilmesine neden olabiliyor. Bu sorunu aşabilmek için kolay sindirilen ve sizi zorlamayacak gıdalara ek olarak sindirimi kolaylaştıran “besin lifi” bakımından zengin yiyecekler tüketmelisiniz.

Elma, portakal, greyfurt, muz, şeftali, armut gibi meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler hem vitamin hem de besin lifi bakımından oldukça zengindir.

Ayrıca buğday kepeği, esmer pirinç ve çavdar yüksek miktarda besin lifi içerir. Ancak fazla besin lifi aynı zamanda aşırı gaz ile bağlantılı olduğundan, gaz problemi yaşarsanız bu gıdaları daha az tüketmeniz gerekebilir.

C Vitamini: Güçlü bir bağışıklık sistemi için kilit rolü olan C vitamininin önemi ameliyat sonrasında daha da artar. Cerrahi müdahaleden sonra kandaki C vitamini düşer ve C vitamini eksikliği yaraların iyileşme sürecinin uzamasına neden olur.

C vitamininin bir diğer önemi ise kolajen üretimini tetiklemesi ve bu sayede cilt yüzeyindeki yaraların iyileşme sürecini hızlandırmasıdır. Aynı şekilde “elastin” üretimini arttırarak dikişlerin bulunduğu bölgelerin aşırı gerilmesinin önlenmesine yardımcı olur. Portakal, çilek, lahana iyi birer C vitamini deposudur.

A Vitamini: A vitamini gıdalar yoluyla alınan proteinin kullanımı için gereklidir. Aynı zamanda yeni cilt hücresi ve yeni doku üretimi süreçlerinde önemli bir role sahiptir.

A vitamininin ameliyat sonrası beslenme için bir diğer önemi de yeni damarların gelişim sürecinde kullanılmasıdır. A vitamini hem hayvansal hem de bitkisel gıdalardan alınabilir.

Balık yağı, kuzu ciğeri ve peynir hayvansal A vitamini (retinol), havuç, ıspanak, tatlı patates ise bitkisel A vitamini (beta-karoten) için iyi kaynaklardır.

Çinko: Hasarlı dokuların iyileşmesi için önemli bir mineral olan çinko yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Yumurta sarısı, balık, baklagiller, et, kümes hayvanları ve kepekli tahıllar çinko bakımından zengindir.

Doktorunuz, ameliyat sonrası bir süre çinko takviyesi kullanmanızı önerebilir. Kendi kendinize çinko takviyesi almamanızı öneririm çünkü fazla çinko kaslarda güçsüzlüğüne ve bakır eksikliğine neden olabilir.

Protein: Hindi, tavuk ve balık gibi kırmızı ete göre daha az yağ içeren protein kaynakları ameliyat sonrası beslenmenin önemli bir parçasıdır.

Kırmızı et fazla önerilmemektedir çünkü kırmızı ette bulunan doymuş yağ kabızlığa yol açabilir. Et ürünleri yemek istemiyorsanız fındık, soya, fasulye gibi bitkisel kaynaklardan vücudun ihtiyaç duyduğu proteini alabilirsiniz.
data-ad-region=”test”>

Ameliyat Sonrası İştah Azlığı

Ameliyattan sonra iştah azlığı oldukça normaldir ve genellikle ameliyattan 3-4 gün sonra normale döner. Ancak bu 3-4 gün kritik olduğu için beslenmenin aksatılmaması önemlidir.

Operasyon sonrası iştah azlığının başlıca nedeni kabızlıktır. Doktorunuzdan kabızlık için ilaç önerisi alabilirsiniz.

Eğer kabızlık sorununuz yoksa ancak yine de iştah kaybı varsa kalori bakımından zengin yiyeceklere yönelebilirsiniz. Protein tozu eklenen taze meyve suları zor yemek yiyenler için bir çözüm olabilir. Ameliyat sonrasında yeterince protein almanız gerektiğini unutmayın.

Ameliyat Sonrası İçin Önerilen Besinler Listesi

Aşağıda ameliyat sonrası yenmesi önerilen bazı gıdaları bulabilirsiniz ancak bu gıdaların bazılarının tüketilmesi bazı ameliyatlar için uygun olmayabilir. Sizin geçirdiğiniz ameliyata ve sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programı için doktorunuza danışabilirsiniz.

 • Havuç
 • Portakal
 • Çilek
 • Greyfurt
 • Tatlı patates
 • Ispanak
 • Dolmalık biber
 • Kale
 • Lahana
 • Brokoli
 • Yabanmersini
 • Ananas
 • Tavuk eti
 • Hindi eti
 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Çavdar ekmeği
 • Tam tahıllı buğday ekmeği
 • Esmer pirinç
 • Ceviz
 • Balık

Sonuç olarak; ameliyat sonrasında vücudun içinde bulunduğu fiziksel durum beslenmeyi zorlaştırabilir ve 3-4 gün iştahsızlık görülebilir.

Ameliyatı takip eden ilk günlerde genellikle sıvı ağırlıklı ve yumuşak gıdalarla beslenme önerilmektedir. Bu dönemde doktorunuza danışarak vitamin, mineral veya protein desteği kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

İlk bir kaç günü yüksek kalorili yumuşak gıdalarla atlattıktan sonra iştahınız normale dönecektir. İştahınız açıldıktan sonra ise işlenmemiş ve besin değeri yüksek taze sebze, meyveler, yağsız protein kaynakları ile (hindi, tavuk, balık) beslenmek iyileşme süresini önemli oranda azaltacaktır.

Ameliyat sonrası rahatsız edici boyutlarda gaz ve kabızlık gibi sindirim sorunları için kendi kendinize çözümler üretmek yerine doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

, , , , , , ,

Ameliyat Sonrası Beslenme hakkında 21 yorum yapılmış

 1. Berrin 20/03/2014 at 12:52 #

  Annem pankreas ameliyatı oldu burayı okudum faydalanacağız. Teşekkürler.

 2. vedat 07/10/2014 at 09:47 #

  Benimde babam pankreas ameliyatı oldu rabbim ikisine de acil şifalar versin inşallah.

 3. sevgi eren 25/01/2015 at 20:42 #

  Annem kastim ayında ince bağırsaktan ameliyat oldu. Ameliyat sonrasında annemin ayaklarında sisti ayakta kılcal damarlar kırmızıydı. Doktorumuzun dediği şey normaldir her şey düzelir dedi. Ayakta bir sorun yok iyileşti gibi ama velakin annemdeki halsizlik güçsüzlük takatsizlik devam ediyor. Her yediğini dakikasında wc gidip sürekli her yediğini büyük abdestiyle çıkartıyor ve bu onun gücünü zayıflatıyor. Sürekli ishal durumu var doktorumuzun iki kabızlık ilacı bile bir faydası etmiyor.

  • Suat 18/02/2016 at 22:58 #

   Kızarmış ekmek tost patates pirinç pilavı balık yesin.
   Et suyu yağlı et, baharatlı şeyler (özellikle karabiber koymayın) çorba (mercimek asla) süt salata limon yemesin bir süre.

 4. duygu aslan 07/03/2015 at 16:33 #

  Ben tüp mide ameliyatı oldum bugün 6. günüm ne yemem gerekiyor acaba.

 5. üzgünadam 22/11/2015 at 00:01 #

  merhabalar benim annemin hikayesi çok uzun 🙁 annem çok iyiydi kiloluydu annemin teşhisi bağırsakta bir kitle vardı fakat ne olduysa bundan sonra oldu ilk ameliyatında çok iyiydi yiyordu içiyordu kitle iyi huylu kanserle hiçbir alakası yoktu fakat her ihtimale karşı kemoterapi olarak hem ilaç alıyordu hemde ışın tedavisi uzun zaman ışın tedavisi aldıktan sonra özel hastanedeki doktoru söyle dedi ışın tedavisinde bağırsağı yakmışlar denildi işte bundan sonra annemin hikayesi uzadı annem kiloluydu yemek yiyor geziyor normal bir hayatı vardı fakat 2. ameliyatında bu sefer enfeksiyon kapmış denildi iltihap kuruması lazım tekrar hastane yatışı oldu daha sonra kusmalar başladı kusması bazen kesildi bazen tekrarladı daha sonra bağırsak dışarı alındı o bölge iyileşti denildikten sonra tekrar bağırsak yerine alındı annem neredeyse 7 defa ameliyat oldu özel mamalar verildi bir etkisi olmadı veya oldu biz bilemiyoruz fakat annem bir türlü kilo alamıyor ve karnımda bir guruldama var diyor gerçekten karnında acayip ses geliyor ve annem bir zaman diyalize gitmesi gerekti o bitti tedavi düzeldi sonra yine hastaneye yatış yaptı bu sefer çok acayip üşüme geliyor tir tir titriyorum diyor bilemiyoruz annemin karın gurultusu sesi bitmiyor sanki karnım kurutuyor diyor kanser ile hiç bir alakası yok fakat kusma bazen oluyor bazen ateşleniyor üşüme geliyor diyor yürürken bile eskisi gibi yürüyemiyor sürekli yatıyor özel beyaz renkte bir mama veriliyor bilmiyorum annemi nasıl geri düzelteceğiz iyileşecek 🙁

  • saliha 25/01/2016 at 22:41 #

   Önce geçmiş olsun anneniz şanssızlık dolu günler geçirmiş ben de yıllar önce bağırsak gurultusuyla çok uğraştım şansıma çok yaşlı bir Dr. karşıma çıktı basit bir tedavi ile iyileştim. Sorun şu bağırsak içindeki koruyucu tüylü tabaka yani Florası tedavi sırasında dökülüyor dolayısıyla vücut bağışıklık sistemi zayıflıyor sık sık üşüme boğaz ağrısı vb. oluyor bunun için verilen ilaçlar tekrar döküyor bu sarmal sürüp gidiyor. Ben de sinüzit tedavisi sırasındaki aldığım yüksek doz antibiyotik ten olmuşum. Bir sure B komplex Vitamini aldım bu yapılanmayı sağlıyor sonrada bir şeyi kalmıyor. Bu kadar basit ama maalesef Dr. Çok meşgul olduğu için atlıyorlar. Bir kutu deneyin sonucunu hemen alacaksınız.

 6. Selin 05/02/2016 at 11:10 #

  Bende yeni ameliyat oldum ve çok fazla gazım vardi yürüyerek gazı daha rahat attım.

 7. Ufuk 21/04/2016 at 11:09 #

  Bende kıl dönmesi ameliyatı oldum dikiş olmadığı için açık yara tedavisi oluyorum ondan burada yazılan şeyler benim için çok önemli teşekkür ederim.

  • elif 05/10/2016 at 05:29 #

   Ben de kıl dönmesi oldum benim kapalı yara sen ne kadar sürede iyileştin

 8. numan 19/06/2016 at 14:35 #

  Burun ameliyati sonrasi nelet yenmeli? Çiğneme baya sıkıntı oluyor ama

 9. nuray 30/06/2016 at 06:30 #

  Mrb.annem yeni bypas ameliyati oldu kabizoldu neyemesini tavsiye edersiniz

 10. Hasan 16/08/2016 at 06:29 #

  Böbrek rahatsızlığımdan dolayı bir tane böbreğimi aldırdım bundan sonraki yaşamımı böyle devam ettirmem gerektiği bilincindeyim
  Sizden ricam neler yemeliyim neler yememeliyim hususunda bilgi verirseniz sevinirim.

 11. whiple mağduru 14/09/2016 at 19:11 #

  Amcam yaklaşık 3 sene önce pankreas kanseri nedeniyle whiple ameliyatı oldu. Şimdi sürekli sancı ve sırt ağrısı oluyor. Bu duruma nasıl bir çözüm tavsiye edersiniz ?

 12. Gülizar 17/09/2016 at 10:40 #

  Ben de kadın hastalıklarından ameliyatı oldum ve bir hafta oldu midede çok ağrım var ne yapmalıyım?

 13. umit 29/10/2016 at 10:22 #

  Gecmis olsun

 14. Cnky 24/11/2016 at 21:56 #

  Merhaba..
  Ben yeni myom ameliyatı oldum üstünden 4 gün geçti ama ben hala bişey yiyemiyorum doğru düzgün nasıl beslenmeliyim?

 15. ruya 27/01/2017 at 22:49 #

  4-5 gün önce safra kesem açık ameliyatla alındı. Uzun bir kesik ve ameliyat ile dün taburcu oldum.2. Günden beri sürekli doktorumun tavsiyesini dinleyerek yürüyüş yaptım İlk günkü şiddetli ağrılarım gaz kaynaklıymış ki yürüdükçe hafiflediler.Eve dönünce rahat durmayıp ev işi yapmaya kalktım fakat 5 dk içinde aşırı yorgunluk ile bitkin düştüm 9 gün sonra iznim bitiyor. Ben nasıl olup da iyileşip koşuşturacam? Eskiden resmen dolap beygiri gibi koşuşturuyordum.Şimdi adım atarken bile doğrulamıyorum Öksürürken acı duyuyorum.Gelecek günlerden umutsuzluğa kapılmış durumdayım. Çabucak nasıl iyileşirim? Nasıl ve ne zaman eski gücüme kavuşacağım. Çok merak ediyorum. Herkese acil şifalar dilerim Allah yardımcınız olsun

 16. ryp 25/05/2017 at 17:38 #

  Allah şifa versin 5 günde iyi beslenme ile yine dolap beygiri gibi olursunuz merak etmeyin insan vucudu çabucak toparlıyor psikoloji çok önemli

 17. Şefika Alıç 29/07/2017 at 03:36 #

  Bir hafta önce mide kanseri nedeniyle midemin tümü alındı.Yerine bağırsaktan mide yapıldı.Dün taburcu oldum.Birçok mama ve mide takviyesi verildi ama içince ishal oluyorum.Güzel ve yararlı önerisi olan var mı?

 18. Musti 28/08/2017 at 13:06 #

  Karaciğer dönör ameliyati oldum 11 gun oldu doktorum herşeyi yiyebilirsin sakincasi yok dedi ama şişkinlik ve gaz bitmiyor napmam lazim

Bir cevap yazın