Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Mide ülseri, mide zarında ve dokusunda meydana gelen, tahriş olmaya açık iltihaplı yaralardır. Ülserin tipik belirtileri karın ağrısı, baş ağrısı, kusma ve mide bulantısıdır.

data-ad-region="test">

Milyonlarca insanı etkileyen ülser tedavisinde doktorunuz tarafından belirlenen ilaçları kullanabileceğiniz gibi bu iltihaplı yaralara zarar veren yiyeceklerden kaçınmalı ve yaraların iyileşmesine yardımcı olacak besinleri tüketmelisiniz. Ülser belirtileri tükettiğiniz gıdalara göre şiddetlenebilir.

Mide ülseri için uzmanlar K vitamini bakımından zengin gıdaları, antioksidan meyveleri, sebzeleri ve lifli besinleri önermektedir.

Mide Ülserine Faydaları Besinler

Lifli Gıdalar: Lifli gıdalar sindirim sırasında gıdaların parçalanması için salgılanan hidroklorik asidi kontrol altında tutarak ülser yaralarının bu asit nedeniyle tahriş olmasını engeller. Besin lifi açısından zengin sebze, meyve ve tam tahıllı ekmekler ülser belirtilerini hafifletmek ve ülserin genişlemesini engellemek için kullanılabilir.

K Vitamini: K vitamini ülser tedavisi için gerekli olan vitaminler arasında ilk sırada yer almaktadır. Açık yaraların kanamasını önleyici ve yaranın bulunduğu mide zarını iyileştirici özelliği sayesinde ülser tedavisi sürecini kısaltmaya yardımcı olur.

K vitamini bakımından zengin lahana, ıspanak, avokado, kuşkonmaz, soya, aspir yağı, yonca ve çavdar unu gibi besinleri beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.
data-ad-region=”test”>

Flavonoidler: Flavonoid içeren yiyecekler ülseri önleme ve yaraların iyileşmesine yardım edebilir. Peptik ülser oluşumundan sorumlu “Helicobacter pylori” bakterisinin çoğalmasını ve yayılmasını engelleyen flavonoidler en çok sarımsak, soğan, kereviz ve elma gibi yiyeceklerde bulunur.

Bu gıdaları düzenli olarak tüketerek mide zarının zayıflamasını ve ülserin genişlemesini engelleyebilirsiniz. Ancak özellikle çiğ soğan ve sarımsağın çok dokunduğu ülser hastaları da vardır. Dokunduğu takdirde bu gıdaları almayı kesinlikle sürdürmeyin.

Mide Ülserine Zararlı Besinler

Yağlı Yiyecekler: Yumurta, süt ürünleri, tavuk kanadı, işlenmiş etler, fastfood ürünleri, patates cipsi, krakerler, pastane ürünleri ve sığır eti gibi doymuş yağ içeren gıdalar mide ülserini şiddetlendirebilir.

Eskilerin sütün ülsere iyi geldiği inanışı artık geçerliliğini kaybetmiş ve süt, gaz yapan, mide asidini arttıran gıdalar arasında yerini almıştır.

Sütün verdiği rahatlama çok kısa süreli ve geçicidir.  Kısa rahatlama ardından mide asidinde artış yaşanabilir.

Genellikle kızartma ürünlerinde kullanılan trans yağlar da mide ülseri olanlara tavsiye edilmemektedir.

Trans ve doymuş yağ içeren gıdalar sindirimi zorlar ve sindirim sisteminin gıdaları parçalamak için daha fazla mide asidi salgılamasına neden olur. Daha fazla yağ asidi ise açık, iltihaplı ülser yaralarında tahrişe ve büyümeye yol açabilir.

Alkol: Teknik olarak gıda maddesi olmamakla birlikte aşırı alkol tüketiminin ülser belirtilerini şiddetlendirebileceği biliniyor.
data-ad-region=”test”>

Alkol ve ülser arasındaki bağ bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da alkol tüketenlerde daha çok mide ülseri görülüyor. Alkol aynı zamanda ülser yaraları bulunmayan midelerde mide astarına zarar vererek tahrişe yol açabilir.

Kafein: Daha çok kahve ile ilişkilendirilen ancak yeşil çay, siyah çay, kolalı içeceklerde de bulunan kafein, mide asidi üretimini arttırarak ülser belirtilerinin şiddetlenmesine ve yaraların tahriş olmasına neden olabilir.

Diğer Beslenme Önerileri

Doğru beslenme ile önemli ölçüde tedavi edilebilen mide ülseri, aynı şekilde yanlış beslenme ile ilerleyebilir ve mide kanamasına kadar varan ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden ülseriniz varsa kendinize bir diyet listesi belirlemeli ve bu listeye bağlı kalmalısınız.

Yukarıda uzmanların önerdiği besinlere yer vermeye çalıştık. Şimdi genel olarak ülseri olanlara tavsiye edilmeyen besinlere bir bakalım.

Portakal, limon, ıhlamur, greyfurt, domates ve domates sosu gibi asitli gıdalar ülseri tetikleyebileceğinden dikkatli tüketilmelidir. Kahve, alkol ve diğer kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

Ekşi krema, dondurma gibi fazla asit ve sindirim enzimi salgılanmasına neden olan süt ürünleri iyileşme sürecini yavaşlatabilir.

Toz biber, karabiber, acı biber, pul biber, nane, tarçın gibi baharatlar olabildiğince az tüketilmelidir. Çikolata ve gazlı içecekler ülseri olanlara önerilmez.

Gün boyu öğünlerinizi bölerek sindirimi rahatlatabilir ve mide asidini kontrol altında tutabilirsiniz.

Gıdaları kızartma yerine haşlama olarak tüketmek daha kolay sindirilmelerine yardımcı olacaktır. Mide ülseri bakteri, aşırı stres ve yanlış beslenme nedeniyle oluşabileceği gibi aşırı aspirin kullanımı da mide ülserine yol açabilir.

İlaç kullanmaya başlamadan önce yan etkileri hakkında bilgi almak için doktorunuza danışın. Eğer başka bir rahatsızlık için düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve mide ülseriniz varsa bunu doktorunuza söylemeyi unutmayın.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, ,

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler hakkında 60 yorum yapılmış

 1. Leiurus 17/11/2012 at 09:19 #

  Bu makalede o kadar çok hata var ki saymakla bitmiyor. Yıllardır ülser hastası olan birisi olarak doktorların bana tavsiye ettiği hemen her doğruya bu makalede yanlış, yanlışlara da doğru denilmiş. Örneğin ıhlamur ülsere en iyi gelen bir içecektir ama burada yasak demişler. Aynı şekilde yumurta ve sut ürünleri ülsere karşı en çok kullanılan yiyeceklerdir ama burada yasaklamışlar. Asıl ülseri tetikleyen ve düşman olan sarımsak ve kerevize evet yenilsin demişler. Lütfen bu yazıyı siteden kaldırın.

  • Admin 21/11/2012 at 15:52 #

   Merhaba,
   Yazının derlendiği kaynaklar yazının sonunda linkleriyle birlikte yer almaktadır. Yazı hazırlanırken kullanılan kaynaklar yabancı bilimsel araştırma raporları ve dünyaca ünlü sağlık kurumlarının web siteleridir. Tabii herkesin hastalığı farklı bir seyir izleyebilir ve bu yazıda yer alan yiyecekler bazı hastalara farklı etki edebilir. Zaten bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmaması gerektiğini “kullanım koşulları” sayfamızda belirttik. Lütfen yorumlarınızı siteyi “dikkatlice” inceledikten sonra yapınız.

   Sorularınızın cevabına gelince;
   En az 3 farklı kaynakta, Ihlamur çayının sindirimi kolaylaştırıcı etkisi olduğu ancak azda olsa asit içerdiği içi mide asidi üretimini arttırabileceği, yumurta ise az ve sadece haşlama olarak tüketilmesi öneriliyor.

   Dr. Ronald Hoffman tarafından yazılan bu makalede, geleneksel olarak ülser hastalarına önerilen sütün, ülseri azdıran mide asidini dengelemediği, aksine daha fazla mide asidi üretimine neden olabileceği belirtiliyor. Çeşitli araştırmalara dayandırılan ve Dr. John Briffa tarafından kaleme alınan “ülser hastaları süte neden güvenmemeli?” başlıklı bir diğer makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

   Dr. David Williams ise bu makalesinde sarımsağın, mide ülseri oluşması ve ilerlemesi nedenleri arasında yer alan “helicobacter pylori” bakterisini kontrol altında tutmak için öneriyor. Aynı öneri Maryland Medical Center Üniversitesi tarafından yayınlanan bu makalede de verilmiş. Aynı makalede yüksel lifli yapısı nedeniyle kereviz ülser hastalarına önerilen gıdalar arasında yer alıyor.

   • umut 26/12/2014 at 21:45 #

    Ülser hastasıyım bu donemde rahatsızlığım hat safhada. Yaklaşık 10 gündür ilaç tedavisine tekrar başladım ve son uç gündür sabahları midemde ağrı oluyordu ülsere iyi gelir düşüncesiyle kahvaltıda ıhlamur içiyor ve haşlama yumurta yiyordum. Bugün tekrar başka bir doktora gittim ve ağrım olduğunu ilaçların fayda etmediğini söyledim doktor verilebilecek en iyi ilaçların verildiğini yedip içtiklerime daha da dikkat etmen gerek dedi. Aksam eve geldim nette bu konuyla ilgili araştırma yaparken bu yazıya rastladım ve neden son üç gündür ağrım olduğunu anladım. Tabi ki her ülser hastalığının seyri farklıdır hatta benim bile bu donemdeki seyri çok çok farklı. Başlangıç üzüntü stres devamı hiç dokunmayan yiyecek ve içeceklerin dokunmasıyla devam ediyor o yüzden bu bilimsel araştırmayı yapanlara ben teşekkür ediyorum doğru bilinen yanlışları öğrenmiş oldum bu arada caninin istediğini yiyememek ve aç olmak zor. Allah herkese şifa versin.

   • gamze 15/03/2015 at 16:04 #

    1 senedir mide ağrısı şişkinlik sürekli yediklerim ağzıma geliyordu basta reflü dediler sonra endoskopi oldum 3 tane ülser 4 tane gastrit gördüler ilaç kullanıyorum hiç bir faydasını görmedim.

    • Özcan 20/08/2017 at 19:00 #

     Kudret narı suyunu tavsiye ederim bende 4 yıldır tedavi görüyor um şuan çok iyi duruma geldim aktarlarda var bir araştırın

  • Duru 13/11/2013 at 11:54 #

   Bende şaşırdım her yerde başka bir şey yazıyor en iyisi sulu sütlü şeyler yemek sanırım 🙁 Sürekli aç olmaktan bıktım herkes yiyor ben bakıyorum 🙁

   • Amazon 13/06/2016 at 11:21 #

    Ben şimdi geldim doktordan sut ve sut ürünleri yasak diyor

  • Aytaç 28/03/2016 at 07:46 #

   Benimde yillardir midemde yara var ve sole bi gercek varki.bu kisiye gore degisir.illede bunu yemiceksin icmiceksin bunlari yiceksin diye bisey yok.kendin bulacaksin.zaten artk anlarsin neyi yiip neyi yemeyecegini.kendini belli eder ufak bi tatmayla. Yani bu sitedr hata yok genelleme var dostum

  • Nevzat 25/12/2016 at 04:04 #

   Kızarmış gıdalar gerçektende kötü hale getiriyor kızarmış yumurta beni bitiriyor ama haşlanmış yumurta beni toparlıyor haşlanmış sebzeler ve tam tahilli ekmek gerçekten harika oluyor sanki ilaç almışçasına rahatlatıyor teşekkürler.

 2. sevda 10/07/2013 at 10:53 #

  Merhaba süs biberi ülsere iyi geldiğini biliyordum burada yememek gerektiğini söylüyor.

  • irem 22/07/2014 at 22:13 #

   Acı şeyler mide ülserine iyi gelmez yakar çünkü. En başta acıdan ve asitten uzak duracaksın.

  • kemal fırat 13/07/2015 at 09:33 #

   Ülser olan biri süs biberi yerse direk ölür benden söylemesi.

   • Beyhan 13/10/2015 at 08:04 #

    Bende de ülser var. Fakat süs biberi yiyorum hiçbir şey olmuyor.

 3. harun 08/11/2013 at 21:51 #

  Bende mide ülseri var, neler iyi gelir?

  • Doğan 05/03/2014 at 17:57 #

   Soğan limon kola sarımsak taze biber acı şart değil turşu çeşitleri baharatı yiyecekler sucuk pastırma bunlar çok zararlı. 5 yıldır mide ülseri ve gastirit var bunlar olmayınca midem çok rahat iyi bir Prof doktorun sayesinde öğrendim.

  • Nevzat 25/12/2016 at 04:09 #

   Tam tahilli ekmek haşlanmış yumurta haşlanmış sebzeler bol su ve stresten uzak dur ilaç bile kullanmazsın kızarmış gıdalar düşman sana unutma 17 seneden beri ülser benimle abi kardeş olduk.

 4. elâ 21/11/2013 at 08:13 #

  12 yıldır mide rahatsızlığı olan biri olarak; “Leiurus” a ve “Sevda” ya katılıyorum: Bu makalede bir tuhaflık var. Şöyle ki yaygın olarak bilinen hemen hemen her şeyin tersini söylemiş.

  Kendimden örnek vermek gerekirse; Süt, ıhlamur, acı biberlerin her türü mideme dokunmazken hatta iyi gelirken; soğan ya da sarımsak yersem acil vaka olabilirim ve yıllardır yemiyorum. Portakalın ve portakal suyunun şişkinlik yaptığını ben de deneyimledim. Yumurtayı ise görmek dahi istemem.

  Diger yandan hiç süt icemeyen, peyniri görmek dahi istemeyen hastalar da biliyorum ki bu da makaleyi doğruluyor. Ancak aynı hastanın soğan ve sarmısak da yiyemediğini biliyorum ve bu da yine makaleye ters düşüyor.

  Buradan şu anlaşılmaktadır: “Admin” in de belirttiği gibi;

  Hepimiz -insan türü olarak – aynı fizyolojiye sahip olsak da her insan farklıdır ve hastalığın seyri her insanda farklıdır. Mide rahatsızlığı olan birine x gıdası dokunmaz hatta iyi gelirken başka bir hastada tetikleyici unsur olabilmektedir.

  Sanırım en güzeli; kişinin kendini gözlemlemesi ve nelerin tetikleyici unsur olduğunu nelerin iyi geldiğini bulmasıdır. Böylece “Allah Allah! Soğan iyi geliyor yazıyordu; ama dokundu” dememize gerek kalmaz.

  Hekim değilim! Ancak; hem kendi hastalığım üzerinde hem etrafımdaki mide rahatsızlığı olan hastalar üzerinde yaptığım gözlemler sonucu herkesin bildiği yaygın maddeleri sıralamak gerekirse:

  1. Yağlı gıdalardan uzak durulmalı (Benim fikrim)
  2. Kızartmalar mümkün olduğunca az tüketilmeli (Benim fikrim)
  3. Fast-Food tarzı ürünler tüketilmemeli (Benim fikrim)
  4. Asitli içecekler ve kafein içeren içecekler tüketilmemeli ( Benim fikrim)
  5. Mide uzun süre aç bırakılmamalı; ancak tek ögünde mideyi yoracak kadar çok yememeli (Benim fikrim)
  6. Yağsız patates haşlamasının mideye iyi geldiğini sıklıkla gözlemledim.
  7. Içecekler yemek esnasında değil yemeğin üzerine içilmeli
  8. Stresle baş edebilmeyi öğrenmeli. Stres her hastalıkta olduğu gibi mide rahatsızlıklarında da tetikleyici unsurdur.
  9. Çikolatanın dokunduğunu sıklıkla gözlemledim.
  10. Ekşi gıdaların özellikle turşunun iyi gelmediğini sıklıkla gözlemledim.
  11. Ağrı kesici ve antibiyotik kullanımında dikkat edilmeli.Mide rahatsızlığı varsa; hekime belirtilmeli.

  Hem bu alanda senelerce eğitim almış hekimlerimize saygısızlık etmemek adına hem de okuduğunu anlamadan yorum yapma potansiyeli olacak olan insanların önünü kesmek adına tekrar belirtmek isterim ki hekim değilim ve sıraladığım maddelerin gözlemlerime dayandığının bir kez daha altını çizerim.

  Sağlıklı günler.

  • sevgi 19/04/2014 at 13:25 #

   Ela çok teşekkür ederim bende aynı sorun var doktorumda aynısını söyledi ama başlarda öyle yapıyordum. Ama bu aralar yine kaçırmaya başladım yemiyeceğim şeyleri yiyorum sancıi şişkinliki ağrı oluyor. Doktrum ülser dedi çevremdekiler diyor ki kudret narı yiyin diyor. Bende onu aldım devam ediyorum hep doktorumun verdiği ilaçları da kullanıyorum ama bir kaç haftadır faydalarını görmüyorum. Başka ne yapmalıyım bilmiyorum?

   • Engin 20/08/2017 at 05:18 #

    Selam kullandığın ilaçlarin isimlerini yazabilirmisin

  • ibrahim 12/09/2015 at 10:18 #

   Ülserin sigarayla bağlantısını sorabilir miyim bir bilginiz varsa rica etsem söyleyebilir misiniz?

   • Admin 28/09/2015 at 10:34 #

    Sigarayla birlikte alınan zehirli kimyasallar ve bakteriler mideye her zaman zarar verir.

   • gökhan 31/03/2016 at 06:00 #

    sigara ve ülser benim rahmetli dedem on iki parmak ülser hastaysıydı doktor sigara içersen ölürsün dedi dedem yine devam etti ve allah nur içinde yatırsın.

 5. Beyza 15/03/2014 at 17:33 #

  Bende de ve ülser daha 13 yaşındayım doktor ekşiyi tuzluyu acıyı fasfodu yasakladı tahin ve süt iyi gelir dedi. Bende peptik ülser var soğan kesinlikle yasak.

 6. kadir 08/08/2014 at 10:54 #

  Ben 2 defa mide kanaması geçiren ülser hastasıyım herkes bir şey söylüyor valla ben bile hala netleştiremedim neyin iyi neyin kotu olduğunu?

  • furkan 01/09/2014 at 14:26 #

   Bende senin gibi 2 kez geçirdim asitli şeyler yeme kola cipsi vb şeyleri sakın tüketme.

 7. kenan 30/08/2014 at 22:23 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun dileklerimle. Bende de ülser sorunu var ara sıra bende doktoruma gidiyorum. 4.5 ay tedavi diyor. Bende bal tüketiyorum iyi geliyor. Ama hiçbir yerde bal yenecekler arasında yok. Bal her derde deva derler?

  • İsmail 24/12/2015 at 06:04 #

   Bende de mide gastriti ve bağırsakta belli aralıklarda minimal ülser var azıcık bir şey yesem hemen şişkinlik yapıyor ama bir büyüğümün tavsiyesiyle bir kür kullanıyorum çok faydasını görüyorum. Sabah aç karnına bir çorba kaşığı organik bal, bir çay kaşığı keten tohumunun tuzu, bir çay kaşığı çörek otu tohumunun tozu, bir çay kaşığı ısırgan tohumunun tozunu küçük bir kapta karıştırılıp kahvaltıdan 1,5 veya 2 saat önce yenilecek, bir de akşam yatmadan 1.5 veya 2 saat önce yenilip yatılacak, gün içerisinde fazla yemek yenilmeyecek, bir kahvaltı bir de ikindi vaktinden sonra yense yeter 2 haftadır kullanıyorum çok rahatım tedavi ettiğini hissediyorum Allah o abiden razı olsun amin.

 8. bay6 05/11/2014 at 09:50 #

  2 haftadır sabahları aç karnına tahin yiyiyorum ağrılarım geçti böyle devam edeyim mi ki haşlanmış patates ve yumurta çok iyi geliyor.

 9. hulya 11/01/2015 at 00:59 #

  Mide ülserine her sabah havuç kırmızı şekerpancarı ve kabuğu kırmızı olan patatesi robottan geçirip suyunu bir su bardağı ve ya cay bardağı kadar içtiğinde iyi geliyormuş. Sadece kabuğu kırmızı olan patates olma şartıyla. İçebiliyorsan sadece patates suyu daha önemli.

 10. faruk 21/01/2015 at 02:32 #

  Bende on sekiz yaşlarımda aşırı mide ağrısı ile gittiğimde ülser başlangıcı teşhisi konulmuştu, bu hastalığın asla geçmeyeceğini ancak tedavilerle yaranın üstünün belki kapatılabileceğini söylemişti. Şu an kırk yedi yaşındayım otuz yıla yakın bir süredir yapmadığım, denemediğim şey neredeyse kalmamıştır, doğal ilaçlarda dahil. Çok zor bir yaşam, stres ve beslenmenin hayati önem taşıdığını düşünüyorum. Günümüz koşullarında nasıl başarabiliriz, ben başaramıyorum. Doktorum “şimdi yaşın genç ileri yaşlarda ameliyat kaçınılmaz olabilir” demişti merhum. Şimdi yeni doktor tedavisine başladım sonum ne olacak bende çok merak ediyorum. Herkese acil şifalar ve sağlıklı yaşam diliyorum.

  • kemal fırat 13/07/2015 at 09:36 #

   Sadece doğru doktoru bulamamışsın ve doğru beslenmiyorsun, ben de ülser azdığında ağrıdan bayılırdım tedavi ile geçtim bunları.

   • Efe 21/06/2017 at 15:58 #

    Kemal fırat bey nasıl bir tedavi uyguladınız

 11. mehmet emin 24/01/2015 at 18:22 #

  Ciğ patatesin suyunu deneyen var mı.

 12. enes 04/02/2015 at 14:02 #

  İnsanların yiyeceklere tepkileri değişkendir. Örneğin ülserli birine süt dokunuyor iken bir başka ülserliye iyi geliyor yani kendiniz yiyecekleri test etmelisiniz. Bir de günlük yağı var gripin kapının içini boşaltıp günlük yağı koyun ve sabahları aç karnına için ayrıca kantaron yağı da iyi geliyor. 2 çay kaşığı yeterli.

 13. enes 05/02/2015 at 15:47 #

  Ayrıca önemli olan bir durum daha var. Endoskopiden sonra patoloji sonuçlarınızın nasıl olduğu. Endoskopi ve patoloji sonuçlarına bakmadan hiç bir şey söyleyemezsiniz. En küçük ülser tedavisi 6 aydır.

 14. Hüseyin 18/05/2015 at 14:40 #

  5 aydır ülser hastasıyım. 2 kez endoskopi yapıldı. Midemde helicobacter pylori adında bir bakteri var. Ülserli hastalarda ilk önce bu bakterinin temizlenmesi gerektiğini söylüyorlar. 2 kere antibiyotik tedavisi verdiler. Sonuç hep pozitif. bu bakteride kurtulmanın bir yolu yok mu? Yani bu temizlenmeden ülserim iyileşmeyeceğini anlıyorum. Ben yasaklara uyan birisiyim. Beni asıl rahatsız eden ömür boyu çekmek zorunda kaldığım ağrılar.

 15. latif 24/05/2015 at 13:16 #

  Patatesin suyu içilmeli deniyor deneyen var mı?

  • seher 16/06/2016 at 17:07 #

   Ben denedim. Çok faydasini gördüm.

  • meral 17/10/2016 at 08:39 #

   hüseyin işin kötü bendede mide ünseri çıktı yeni endeskopi oldum parça aldılar daha sonuç gelmedi o virüs kanseri tetikliyormuş inş bende yoktur kantoron yağı kullan yada tadavi ol o yaralardan visrüsten kurtulmanın yollarına bak

 16. hayati 14/06/2015 at 22:56 #

  Tüm hasta arkadaşlara geçiş olsun Allah acil şifalar versin hepinizin yorumlarını fikrilerini okudum ve yaşadığım sürece karşılaştığım ülser ve ülser başlangıcı olan arkadaşlarımdan edindiğim bilgiler ışığında bende birkaç kelam etmek isterim haddim olmayarak: Bir kere ülser ve ülser başlangıcı sinir strese bağlı olarak yenilen içilen şeylerin tetiklemesiyle oluşur buna istinaden kendinizi öncelikle sinir ve stresten uzak tutmalısınız ve yiyecek içeceklerinize siz kendiniz karar vermelisiniz tabii deneme yanılma yöntemiyle çok değil bir ay içerisinde bunu tespit edebilirsiniz; ayrıca son olarak da ülser ve ülser başlangıcı korkutucu bir hastalık değildir ve çaresi olan bir şeydir kendiniz bırakıp onunla mücadele etmezseniz o da alır başını gider ve size de hayatı zehir eder tekrar hepinize geçmiş olsun der ACİL ŞİFALAR DİLERİM.

 17. kemal fırat 13/07/2015 at 09:40 #

  Yaklaşık iki yıl önce farkına vardım, doktor ülser var dedi ilaç uyguladım olmadı denilen her şeyi yaptım olmadı, midem ağrıdığında ağrısından bayılırdım o derece bir ağrı siz düşünün artık, ta ki doğru doktor ve ilacı bulana kadar şimdi ondan eser yok diyebilirim.

  • güzel 18/07/2015 at 14:30 #

   Merhaba ne ilacı kullandığınızı sorabilir miyim?

 18. atakan 25/07/2015 at 18:19 #

  Selam herkese. Ben de çok ağır bir mide ülseri hastasıydım… 6 ay ilaç kullandım pek çok faydası olmadı. Ama sağ olsun bir teyzenin yaptığı tavsiye üzerine her sabah aç karnına bir yarım çay bardağından fazla patates suyu içiyorum şu an inanın ilaçlardan daha çok etki gösteriyor hamdolsun hızla da iyileşiyorum mutlaka tavsiye ederim…

 19. yelda 05/08/2015 at 15:43 #

  Selamlar. Bundan 1 ay önce endoskopi oldum mide ülseri çıktı. Başlıca sebebi stres ve genetik etkenmiş. Bunun yanında yediklerime çok dikkat etmem gerekiyordu. Çikolata, kahve ve kola vazgeçilmezimdi. Kolayı hayatımdan çıkartarak kendime ne kadar vermiş olduğumu anladım. Çikolata ve kahveyi az şekilde tüketiyorum. Baharatlı yemiyorum. Doktorun verdiği ilaçlarla şuan çok rahatım ağrıları bir daha yaşamak kesinlikle istemiyorum. Herkese acil şifalar.

 20. Umut Balkarkaya 08/08/2015 at 08:29 #

  Tüm yorumları okudum sadece bir kişi kudret narı çiçeğinden bahsetmiş, arkadaşlar; ecdat yüzyıllar boyu ülser ve açık yara tedavisinde kudret narı kullanmıştır. Bende 10 yıl önce ilaçlarda bulamadığım şifayı çok şükür ki bu çiçek ve zeytinyağı karışımında buldum. Denemekten zarar gelmez. Herkese Allah’tan acil şifalar dilerim.

 21. nil 23/08/2015 at 16:20 #

  Bende yaklaşık 6 aydır ülser hastasıyım stresten ve sürekli olarak biber tursusu baharatlı yiyeceklerden ciddi ağrılarım oluyordu düzenle ilaç kullanıyorum yediklerime de çok dikkat ediyorum ama iyileşmiyorum ve ağız kokusu da yapıyor bazen kimseyle konuşmak dahi istemiyorum ülserin kalıcı çözümü olan bir tedavi yöntemi var mı?

 22. mesut 03/09/2015 at 17:49 #

  Selam ben de iki kez mide kanaması geçirdim ve şundan emin oldum ki kendi hatamdan uzak durmam gereken ne varsa yemişim ve 1 ay hastanede yatınca bunları öğrendim ama en önemlisi iyi bir hekim şart ben prof bir hocaya denk geldim ki ALLAH herkese acil şifalar versin yediklerimize dikkat edelim yeter.

 23. Selma 04/12/2015 at 17:56 #

  Kudret narı çiçeği mi macunu mu?

 24. FurkanAndac 14/12/2015 at 21:47 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun bende 17 yaşında ülser başladı aşırı stresten 22 yaşındayım ömrümden ömür götürdü gitmediğim doktor uygulamadığım ilaç kalmadı. 4 kez endoskopi oldum çok şey denedim öncelikle şunu belirteyim herkes kendinin doktorudur herkesin vücudundaki empati ve sempati farklıdır fakat bana iyi geldiği için paylaşmak istedim. İnşallah yararı dokunan olur. Ben ege bölgesinde yaşıyorum burada yaygın olarak bilinen günlük yağı, sığla yağı da deniyor, gres yağından bir farkı yok biraz pahalı herkes ama herkes bunu tavsiye etti denedim. Her sabah balla karıştırıp aç karnına 1 kaşık yedim 2 ay sonra yani şu an Allah’ıma binlerce şükür herkes gibi acımı turşumu kolamı tüketebiliyorum.

 25. Mehnet 09/03/2016 at 22:59 #

  Slm arkadaşlar ben bir hafta önce mide yanması şikayetinden doktora gittim doktor hiç bir tektik yapmadan ülser tanısı koydu acaba başlıca belirtileri nelerdir. Tşk.

 26. sema 10/04/2016 at 19:52 #

  Kudret narı çiceği çok acı yiyemezsiniz.Aktarlardan kudret narı macunu alıp her gün tüketin.1 ay sonra ağrının geçtiğini göreceksiniz.

 27. bedel 23/06/2016 at 09:56 #

  merhaba sorum herkeze ülser olupda ishalll olan yokmu acaba aranızda sadece bendemi var.. 🙁

 28. Kara panter 21/08/2016 at 23:44 #

  Maalesef bende ,bir kere endeskopi oldum 3midede 1onoki parmak bağırsağı nda yara var 8 mm çapında hiç bir yemek dokunmuyor. Sert yiyecek ler yediğimde dişkim cıvık oluyor ve hafif geğiriyorum ilaç kullanmıyorum doktorada gitmiyorum (sigara ve uyuşturucu kulandim uzun yıllar 3 yil oldu bıraktım.43 yaşındayım . Ve biraktikdan sonra mide kanaması geçirdim benim fikrim, az yemeli .herkese şifa diliyorum Allah tan vesselam.

 29. Yetenek 14/09/2016 at 06:10 #

  Merhabalar…
  İnsanların bu kadar kendini yormasına şaşırmamak gerekiyor.Çareler arayıp duruyorlar.Çare iki sözcük:…
  Doktorların bile çare olamadığı bir çok hastalığa çare var.Mide hastalıkları, sigara, hemoroid, allerjik hastalıkların bir çoğu, sindirim ile ilgili hastalıklar, kanser, eklem hastalıkları , topuk dikeni…

  Spor ve diyet…

 30. selanay 05/10/2016 at 06:52 #

  Bogurtlen tuketin arkadaslar.

 31. selanay 05/10/2016 at 06:53 #

  Patatesi denedim hic bir faydasi olmadi.

 32. uğur 01/12/2016 at 16:08 #

  arkadaşlar ben 2 yıldır ara ara çekiyorum tam iyileşmedi ama en fana olduğu dönemlerde kudret narını kaşık kaşık yiyen biri olarak söylebilirim ki hiç bir işe yaramıyor aktardakilerin hepsi kötü. kendiniz yaparsanız belki işe yarayabilir o yüzden gidip şişesine 20 25 tl bayılmanıza gerek yok. ülserin düşmanı asit. asit yapan yemekleri yemeyin ama pişirirseniz sorun olmaz mesala soğan mı çekti canın pişir ye .. siz siz olun bitkisele yönelmeyin ben 1- 2 ay yüz üstü yatamadım acıdan midemin yarasından sonra bir helobaktari seti asit azaltıcı şuruplar ve haplarla 2 haftada yüz üstü yatar hale geldim. acıdan eser kalmadı kanamalarıda ciddiye alın her kanama basur kanaması değildir bu kardeşiniz kan tükürüyordu doktorlar midemdeki asidi öyle bir azaltı ki ceviz fındık yiyince erimiyordu midem bulanıyordu asit yoktu mide de.. çay içmeyin kola gazlı içekleri kahveyi unutun. birde beni et çok etkiliyor et yemek bana ters geliyor deneye deneye kendinize zararsızları bulabilirsiniz.

 33. hasan 07/02/2017 at 13:15 #

  bende yeni basladi hem mide ulseri gstrit ve panik atak hem agrilardan terlemeden yatamiyorum yeni tedaviye basladim nöroloji doktordan bir hap aldim yeni kullanacagim mecbur sonucunu bekleyecegim bir yorumda bulunmayacagim üzgünüm hepinize geçmis olsun

 34. turkan colak 13/07/2017 at 21:51 #

  herkeze gecmis olsun bende son iki aydir bu agriyi cekiyorum daha.doktora gitmedim ama midemde kocaman bir kaya var sanki agrisi beni maf etti ne yeyip ne icecegomi bilmiyorum soguk sutle duruyorum cok kotu bir agri allah yardimcimiz olsun artik.doktora gitme zamani geldi diyorum encok ta endeskobiden korkuyorum bu yuzden gidemiyorum insallah gidicemm 🙁

 35. Kadr 29/08/2017 at 04:21 #

  Tum hastalara Allah cc. tan acil sifa dilerim.Sonuç alinmis bir formul soylemek isterim.Bal icerisine yeterince kantaron otu eklenir.her sabah aç karnina bir kasik yenilir.bol su icmeye devam.ozellikle bazik sular.ornek zem zem gibi.1 yil devam sonunda ulserden eser kalmamistir.Acil maddi manevi sifalar…

Bir Cevap Yazın