Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Mide ülseri, mide zarında ve dokusunda meydana gelen, tahriş olmaya açık iltihaplı yaralardır. Ülserin tipik belirtileri karın ağrısı, baş ağrısı, kusma ve mide bulantısıdır. Milyonlarca insanı etkileyen ülser tedavisinde doktorunuz tarafından belirlenen ilaçları kullanabileceğiniz gibi bu iltihaplı yaralara zarar veren yiyeceklerden kaçınmalı ve yaraların iyileşmesine yardımcı olacak besinleri tüketmelisiniz. Ülser belirtileri tükettiğiniz gıdalara göre şiddetlenebilir. Mide ülseri için uzmanlar K vitamini bakımından zengin gıdaları, antioksidan meyveleri, sebzeleri ve lifli besinleri önermektedir.

Mide Ülserine Faydaları Besinler

Lifli Gıdalar: Lifli gıdalar sindirim sırasında gıdaların parçalanması için salgılanan hidroklorik asidi kontrol altında tutarak ülser yaralarının bu asit nedeniyle tahriş olmasını engeller. Besin lifi açısından zengin sebze, meyve ve tam tahıllı ekmekler ülser belirtilerini hafifletmek ve ülserin genişlemesini engellemek için kullanılabilir.

K Vitamini: K vitamini ülser tedavisi için gerekli olan vitaminler arasında ilk sırada yer almaktadır. Açık yaraların kanamasını önleyici ve yaranın bulunduğu mide zarını iyileştirici özelliği sayesinde ülser tedavisi sürecini kısaltmaya yardımcı olur. K vitamini bakımından zengin lahana, ıspanak, avokado, kuşkonmaz, soya, aspir yağı, yonca ve çavdar unu gibi besinleri beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

Flavonoidler: Flavonoid içeren yiyecekler ülseri önleme ve yaraların iyileşmesine yardım edebilir. Peptik ülser oluşumundan sorumlu “Helicobacter pylori” bakterisinin çoğalmasını ve yayılmasını engelleyen flavonoidler en çok sarımsak, soğan, kereviz ve elma gibi yiyeceklerde bulunur. Bu gıdaları düzenli olarak tüketerek mide zarının zayıflamasını ve ülserin genişlemesini engelleyebilirsiniz.

Mide Ülserine Zararlı Besinler

Yağlı Yiyecekler: Yumurta, süt ürünleri, tavuk kanadı, işlenmiş etler, fastfood ürünleri, patates cipsi, krakerler, pastane ürünleri ve sığır eti gibi doymuş yağ içeren gıdalar mide ülserini şiddetlendirebilir. Genellikle kızartma ürünlerinde kullanılan trans yağlar da mide ülseri olanlara tavsiye edilmemektedir. Trans ve doymuş yağ içeren gıdalar sindirimi zorlar ve sindirim sisteminin gıdaları parçalamak için daha fazla mide asidi salgılamasına neden olur. Daha fazla yağ asidi ise açık, iltihaplı ülser yaralarında tahrişe ve büyümeye yol açabilir.

Alkol: Teknik olarak gıda maddesi olmamakla birlikte aşırı alkol tüketiminin ülser belirtilerini şiddetlendirebileceği biliniyor. Alkol ve ülser arasındaki bağ bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da alkol tüketenlerde daha çok mide ülseri görülüyor. Alkol aynı zamanda ülser yaraları bulunmayan midelerde mide astarına zarar vererek tahrişe yol açabilir.

Kafein: Daha çok kahve ile ilişkilendirilen ancak yeşil çay, siyah çay, kolalı içeceklerde de bulunan kafein, mide asidi üretimini arttırarak ülser belirtilerinin şiddetlenmesine ve yaraların tahriş olmasına neden olabilir.

Diğer Beslenme Önerileri

Doğru beslenme ile önemli ölçüde tedavi edilebilen mide ülseri, aynı şekilde yanlış beslenme ile ilerleyebilir ve mide kanamasına kadar varan ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden ülseriniz varsa kendinize bir diyet listesi belirlemeli ve bu listeye bağlı kalmalısınız. Yukarıda uzmanların önerdiği besinlere yer vermeye çalıştık. Şimdi genel olarak ülseri olanlara tavsiye edilmeyen besinlere bir bakalım. Portakal, limon, ıhlamur, greyfurt, domates ve domates sosu gibi asitli gıdalar ülseri tetikleyebileceğinden dikkatli tüketilmelidir. Kahve, alkol ve diğer kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

Ekşi krema, dondurma gibi fazla asit ve sindirim enzimi salgılanmasına neden olan süt ürünleri iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Toz biber, karabiber, acı biber, pul biber, nane, tarçın gibi baharatlar olabildiğince az tüketilmelidir. Çikolata ve gazlı içecekler ülseri olanlara önerilmez. Gün boyu öğünlerinizi bölerek sindirimi rahatlatabilir ve mide asidini kontrol altında tutabilirsiniz.

Gıdaları kızartma yerine haşlama olarak tüketmek daha kolay sindirilmelerine yardımcı olacaktır. Mide ülseri bakteri, aşırı stres ve yanlış beslenme nedeniyle oluşabileceği gibi aşırı aspirin kullanımı da mide ülserine yol açabilir. İlaç kullanmaya başlamadan önce yan etkileri hakkında bilgi almak için doktorunuza danışın. Eğer başka bir rahatsızlık için düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve mide ülseriniz varsa bunu doktorunuza söylemeyi unutmayın.

Galeri
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, ,


Ülsere İyi Gelen Yiyecekler İçin 21 Yorum Yapılmış

 1. Leiurus 17/11/2012 #

  Bu makalede o kadar çok hata var ki saymakla bitmiyor. Yıllardır ülser hastası olan birisi olarak doktorların bana tavsiye ettiği hemen her doğruya bu makalede yanlış, yanlışlara da doğru denilmiş. Örneğin ıhlamur ülsere en iyi gelen bir içecektir ama burada yasak demişler. Aynı şekilde yumurta ve sut ürünleri ülsere karşı en çok kullanılan yiyeceklerdir ama burada yasaklamışlar. Asıl ülseri tetikleyen ve düşman olan sarımsak ve kerevize evet yenilsin demişler. Lütfen bu yazıyı siteden kaldırın.

  • Admin 21/11/2012 #

   Merhaba,
   Yazının derlendiği kaynaklar yazının sonunda linkleriyle birlikte yer almaktadır. Yazı hazırlanırken kullanılan kaynaklar yabancı bilimsel araştırma raporları ve dünyaca ünlü sağlık kurumlarının web siteleridir. Tabii herkesin hastalığı farklı bir seyir izleyebilir ve bu yazıda yer alan yiyecekler bazı hastalara farklı etki edebilir. Zaten bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmaması gerektiğini “kullanım koşulları” sayfamızda belirttik. Lütfen yorumlarınızı siteyi “dikkatlice” inceledikten sonra yapınız.

   Sorularınızın cevabına gelince;
   En az 3 farklı kaynakta, Ihlamur çayının sindirimi kolaylaştırıcı etkisi olduğu ancak azda olsa asit içerdiği içi mide asidi üretimini arttırabileceği, yumurta ise az ve sadece haşlama olarak tüketilmesi öneriliyor.

   Dr. Ronald Hoffman tarafından yazılan bu makalede, geleneksel olarak ülser hastalarına önerilen sütün, ülseri azdıran mide asidini dengelemediği, aksine daha fazla mide asidi üretimine neden olabileceği belirtiliyor. Çeşitli araştırmalara dayandırılan ve Dr. John Briffa tarafından kaleme alınan “ülser hastaları süte neden güvenmemeli?” başlıklı bir diğer makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

   Dr. David Williams ise bu makalesinde sarımsağın, mide ülseri oluşması ve ilerlemesi nedenleri arasında yer alan “helicobacter pylori” bakterisini kontrol altında tutmak için öneriyor. Aynı öneri Maryland Medical Center Üniversitesi tarafından yayınlanan bu makalede de verilmiş. Aynı makalede yüksel lifli yapısı nedeniyle kereviz ülser hastalarına önerilen gıdalar arasında yer alıyor.

   • umut 26/12/2014 #

    Ülser hastasıyım bu donemde rahatsızlığım hat safhada. Yaklaşık 10 gündür ilaç tedavisine tekrar başladım ve son uç gündür sabahları midemde ağrı oluyordu ülsere iyi gelir düşüncesiyle kahvaltıda ıhlamur içiyor ve haşlama yumurta yiyordum. Bugün tekrar başka bir doktora gittim ve ağrım olduğunu ilaçların fayda etmediğini söyledim doktor verilebilecek en iyi ilaçların verildiğini yedip içtiklerime daha da dikkat etmen gerek dedi. Aksam eve geldim nette bu konuyla ilgili araştırma yaparken bu yazıya rastladım ve neden son üç gündür ağrım olduğunu anladım. Tabi ki her ülser hastalığının seyri farklıdır hatta benim bile bu donemdeki seyri çok çok farklı. Başlangıç üzüntü stres devamı hiç dokunmayan yiyecek ve içeceklerin dokunmasıyla devam ediyor o yüzden bu bilimsel araştırmayı yapanlara ben teşekkür ediyorum doğru bilinen yanlışları öğrenmiş oldum bu arada caninin istediğini yiyememek ve aç olmak zor. Allah herkese şifa versin.

   • gamze 15/03/2015 #

    1 senedir mide ağrısı şişkinlik sürekli yediklerim ağzıma geliyordu basta reflü dediler sonra endoskopi oldum 3 tane ülser 4 tane gastrit gördüler ilaç kullanıyorum hiç bir faydasını görmedim.

  • Duru 13/11/2013 #

   Bende şaşırdım her yerde başka bir şey yazıyor en iyisi sulu sütlü şeyler yemek sanırım :( Sürekli aç olmaktan bıktım herkes yiyor ben bakıyorum :(

 2. sevda 10/07/2013 #

  Merhaba süs biberi ülsere iyi geldiğini biliyordum burada yememek gerektiğini söylüyor.

  • irem 22/07/2014 #

   Acı şeyler mide ülserine iyi gelmez yakar çünkü. En başta acıdan ve asitten uzak duracaksın.

 3. harun 08/11/2013 #

  Bende mide ülseri var, neler iyi gelir?

  • Doğan 05/03/2014 #

   Soğan limon kola sarımsak taze biber acı şart değil turşu çeşitleri baharatı yiyecekler sucuk pastırma bunlar çok zararlı. 5 yıldır mide ülseri ve gastirit var bunlar olmayınca midem çok rahat iyi bir Prof doktorun sayesinde öğrendim.

 4. elâ 21/11/2013 #

  12 yıldır mide rahatsızlığı olan biri olarak; “Leiurus” a ve “Sevda” ya katılıyorum: Bu makalede bir tuhaflık var. Şöyle ki yaygın olarak bilinen hemen hemen her şeyin tersini söylemiş.

  Kendimden örnek vermek gerekirse; Süt, ıhlamur, acı biberlerin her türü mideme dokunmazken hatta iyi gelirken; soğan ya da sarımsak yersem acil vaka olabilirim ve yıllardır yemiyorum. Portakalın ve portakal suyunun şişkinlik yaptığını ben de deneyimledim. Yumurtayı ise görmek dahi istemem.

  Diger yandan hiç süt icemeyen, peyniri görmek dahi istemeyen hastalar da biliyorum ki bu da makaleyi doğruluyor. Ancak aynı hastanın soğan ve sarmısak da yiyemediğini biliyorum ve bu da yine makaleye ters düşüyor.

  Buradan şu anlaşılmaktadır: “Admin” in de belirttiği gibi;

  Hepimiz -insan türü olarak – aynı fizyolojiye sahip olsak da her insan farklıdır ve hastalığın seyri her insanda farklıdır. Mide rahatsızlığı olan birine x gıdası dokunmaz hatta iyi gelirken başka bir hastada tetikleyici unsur olabilmektedir.

  Sanırım en güzeli; kişinin kendini gözlemlemesi ve nelerin tetikleyici unsur olduğunu nelerin iyi geldiğini bulmasıdır. Böylece “Allah Allah! Soğan iyi geliyor yazıyordu; ama dokundu” dememize gerek kalmaz.

  Hekim değilim! Ancak; hem kendi hastalığım üzerinde hem etrafımdaki mide rahatsızlığı olan hastalar üzerinde yaptığım gözlemler sonucu herkesin bildiği yaygın maddeleri sıralamak gerekirse:

  1. Yağlı gıdalardan uzak durulmalı (Benim fikrim)
  2. Kızartmalar mümkün olduğunca az tüketilmeli (Benim fikrim)
  3. Fast-Food tarzı ürünler tüketilmemeli (Benim fikrim)
  4. Asitli içecekler ve kafein içeren içecekler tüketilmemeli ( Benim fikrim)
  5. Mide uzun süre aç bırakılmamalı; ancak tek ögünde mideyi yoracak kadar çok yememeli (Benim fikrim)
  6. Yağsız patates haşlamasının mideye iyi geldiğini sıklıkla gözlemledim.
  7. Içecekler yemek esnasında değil yemeğin üzerine içilmeli
  8. Stresle baş edebilmeyi öğrenmeli. Stres her hastalıkta olduğu gibi mide rahatsızlıklarında da tetikleyici unsurdur.
  9. Çikolatanın dokunduğunu sıklıkla gözlemledim.
  10. Ekşi gıdaların özellikle turşunun iyi gelmediğini sıklıkla gözlemledim.
  11. Ağrı kesici ve antibiyotik kullanımında dikkat edilmeli.Mide rahatsızlığı varsa; hekime belirtilmeli.

  Hem bu alanda senelerce eğitim almış hekimlerimize saygısızlık etmemek adına hem de okuduğunu anlamadan yorum yapma potansiyeli olacak olan insanların önünü kesmek adına tekrar belirtmek isterim ki hekim değilim ve sıraladığım maddelerin gözlemlerime dayandığının bir kez daha altını çizerim.

  Sağlıklı günler.

  • sevgi 19/04/2014 #

   Ela çok teşekkür ederim bende aynı sorun var doktorumda aynısını söyledi ama başlarda öyle yapıyordum. Ama bu aralar yine kaçırmaya başladım yemiyeceğim şeyleri yiyorum sancıi şişkinliki ağrı oluyor. Doktrum ülser dedi çevremdekiler diyor ki kudret narı yiyin diyor. Bende onu aldım devam ediyorum hep doktorumun verdiği ilaçları da kullanıyorum ama bir kaç haftadır faydalarını görmüyorum. Başka ne yapmalıyım bilmiyorum?

 5. Beyza 15/03/2014 #

  Bende de ve ülser daha 13 yaşındayım doktor ekşiyi tuzluyu acıyı fasfodu yasakladı tahin ve süt iyi gelir dedi. Bende peptik ülser var soğan kesinlikle yasak.

 6. kadir 08/08/2014 #

  Ben 2 defa mide kanaması geçiren ülser hastasıyım herkes bir şey söylüyor valla ben bile hala netleştiremedim neyin iyi neyin kotu olduğunu?

  • furkan 01/09/2014 #

   Bende senin gibi 2 kez geçirdim asitli şeyler yeme kola cipsi vb şeyleri sakın tüketme.

 7. kenan 30/08/2014 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun dileklerimle. Bende de ülser sorunu var ara sıra bende doktoruma gidiyorum. 4.5 ay tedavi diyor. Bende bal tüketiyorum iyi geliyor. Ama hiçbir yerde bal yenecekler arasında yok. Bal her derde deva derler?

 8. bay6 05/11/2014 #

  2 haftadır sabahları aç karnına tahin yiyiyorum ağrılarım geçti böyle devam edeyim mi ki haşlanmış patates ve yumurta çok iyi geliyor.

 9. hulya 11/01/2015 #

  Mide ülserine her sabah havuç kırmızı şekerpancarı ve kabuğu kırmızı olan patatesi robottan geçirip suyunu bir su bardağı ve ya cay bardağı kadar içtiğinde iyi geliyormuş. Sadece kabuğu kırmızı olan patates olma şartıyla. İçebiliyorsan sadece patates suyu daha önemli.

 10. faruk 21/01/2015 #

  Bende on sekiz yaşlarımda aşırı mide ağrısı ile gittiğimde ülser başlangıcı teşhisi konulmuştu, bu hastalığın asla geçmeyeceğini ancak tedavilerle yaranın üstünün belki kapatılabileceğini söylemişti. Şu an kırk yedi yaşındayım otuz yıla yakın bir süredir yapmadığım, denemediğim şey neredeyse kalmamıştır, doğal ilaçlarda dahil. Çok zor bir yaşam, stres ve beslenmenin hayati önem taşıdığını düşünüyorum. Günümüz koşullarında nasıl başarabiliriz, ben başaramıyorum. Doktorum “şimdi yaşın genç ileri yaşlarda ameliyat kaçınılmaz olabilir” demişti merhum. Şimdi yeni doktor tedavisine başladım sonum ne olacak bende çok merak ediyorum. Herkese acil şifalar ve sağlıklı yaşam diliyorum.

 11. mehmet emin 24/01/2015 #

  Ciğ patatesin suyunu deneyen var mı.

 12. enes 04/02/2015 #

  İnsanların yiyeceklere tepkileri değişkendir. Örneğin ülserli birine süt dokunuyor iken bir başka ülserliye iyi geliyor yani kendiniz yiyecekleri test etmelisiniz. Bir de günlük yağı var gripin kapının içini boşaltıp günlük yağı koyun ve sabahları aç karnına için ayrıca kantaron yağı da iyi geliyor. 2 çay kaşığı yeterli.

 13. enes 05/02/2015 #

  Ayrıca önemli olan bir durum daha var. Endoskopiden sonra patoloji sonuçlarınızın nasıl olduğu. Endoskopi ve patoloji sonuçlarına bakmadan hiç bir şey söyleyemezsiniz. En küçük ülser tedavisi 6 aydır.

Bir Cevap Yazın