Şekere İyi Gelen Yiyecekler

data-ad-region="test">

Şeker hastalığı, kandaki şeker seviyesinin yüksek düzeylerde olmasına yol açan kronik bir hastalıktır ve genellikle beslenmenin düzenlenmesi ile kan şekeri dengesi sağlanabilmektedir.

Uygun bir beslenme sadece hastalığın belirtilerini hafifletmekle kalmaz, ilerlemesini ve daha ciddi komplikasyonlara yol açmasını engeller.

Uzun süre tedavi edilmeyen şeker hastalığının yol açabileceği diğer hastalıklar arasında kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, gözlerin bozulması ve işitme kaybı bulunmaktadır.

Sizin sağlık koşullarınıza en uygun diyet ancak doktorunuz tarafından belirlenebilir ancak şeker seviyesini düşürdüğü bilinen bazı gıdaları tüketerek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

Şeker ve Beslenme

Bakliyat: Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller yüksek oranda suda çözünen besin lifi içerir ve glisemik indeksleri düşüktür. Besin lifi içeren yiyecekler şekerin kana karışma sürecini yavaşlatır ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olur.

Lif aynı zamanda besinlerden gelen kolesterol emilimini yavaşlatarak kalp hastalıkları riskini düşürmektedir.

2001 yılında yapılan ve “Nutrition Reviews” adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmaya göre 6 hafta boyunca günde ortalama 25 gram besin lifi tüketen tip 2 diyabet hastaların şeker ve kolesterol seviyelerinde, besin lifi tüketmeyen hastalara oranla önemli iyileşmeler kaydedilmiş.
data-ad-region=”test”>

Tahıllar: İşlenmemiş kepekli tahılların glisemik indeksi düşüktür ve vücut tarafından işlenmesi zamana yayılarak kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açmadan enerjiye dönüştürülür.

Kepekli makarna, tam tahıllı çavdar ekmeği ve kepekli tahıllar kan şekerini sabit tutarken yüksek glisemik indekse sahip olan rafine edilmiş tahıllar kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir.

Omega 3 Yağ Asitleri: Omega 3 yağ asitleri özellikle şeker hastalığı nedeniyle oluşabilecek kalp ve damar rahatsızlıklarını engellemek için önemlidir.

Bu esansiyel yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için tüketilen gıdalar yoluyla alınmalıdır. Keten tohumu ve ceviz dışında tuzlu su balıkları yiyerek yeterli miktarda omega 3 yağ asidi alabilirsiniz.

Tarçın: Yemeklerinizde ekstra tat için kullanabileceğiniz tarçının şekere etkileri hakkında 2003 yılında yapılan ve “Diabetes Care” dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre 1-6 gram arası tarçın tüketmek kan şekeri dışında kolesterol ve yağ oranını da düşürüyor ve tip 2 diyabet hastalarında kalp krizi riskini azaltıyor.

Sebze ve Meyve: Mineral, vitamin bakımından zengin olan sebze ve meyveler aynı zamanda lifli yapılarıyla kan şekerinin sabit kalmasına yardımcı olur.

İçerdikleri antioksidanlarla bağışıklık sistemini de geliştiren sebzeler ve meyveler arasında lahana, karalahana, portakal, ıhlamur, limon, şalgam, brokoli, turp, ıspanak, greyfurt, çilek ve böğürtlen ilk sıralarda gelmektedir.

Şekeri olanların yağ, tuz veya sos eklenmiş sebzeleri, yüksek oranda sodyum içeren konserve sebzeleri ve turşu tüketmeleri önerilmez.

Yağsız Et: Daha az miktarda doymuş yağ içeren yağsız et kolesterol düzeyini düşük tutmak için idealdir ve bol miktarda protein içerir.

Ringa, somon, sardalye, alabalık, ton balığı, karides, derisiz tavuk ve hindi gibi etlerden vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini alabilir ve kalp hastalıkları riskini azaltabilirsiniz. Eti pişirirken kızartma yerine haşlama yöntemini kullanın.

Zeytinyağı: İyi kolesterolü yükselten ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlayan zeytinyağını yemeklik yağ olarak kullanabilirsiniz. Zeytinyağı insülin direncini azaltarak kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olur.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, ,

Şekere İyi Gelen Yiyecekler hakkında 8 yorum yapılmış

 1. mehmet 03/12/2015 at 22:05 #

  Kim diyor diyabetten kurtulmak diye bir şey yok diye tip 2 diyabet dikkat edildikten sonra tamamen düzelebiliyor. Kurtuluş yok diyerek insanları ilaca bağımlı kılıyorsunuz, ilaç sektörünün istediği de zaten bu, ne öldürüyor ne iyileştiriyor. Hayat boyu ilaca bağımlı yarı sakat yarı sağlam insanlar…

  • Admin 13/12/2015 at 20:42 #

   Mehmet Bey Türkiye Diyabet Vakfı diyor, kendi verilerinizi onlarla paylaşabilirsiniz.

 2. Ali 14/12/2015 at 15:22 #

  Varsa bir çaresi lütfen yazar mısınız bıktım insülin yapmaktan üç tane de hap alıyorum halen çok yüksek.

  • Osman Savcı 15/03/2016 at 10:49 #

   Aynen kabul ediyorum. İnsanlar doğru beslendiği zaman tip 2 diyabet hastalığı iyi olabilir ama dil ve damağımızın esiri olursak ne tabletler hatta nede insülin eski sağlığımıza döndüremez. İşin çaresi diyet ve yakabildiğimiz kadar yemektir.
   Dokular yaşlandıkça her organımızda ona göre fonksiyonlarını eskisi gibi yapamıyor. Perhizlerimize dikkat edersek hastalık ortadan kalkıyor.

 3. alptekin 27/12/2015 at 14:27 #

  Ben şunu anladım vücudunuza yaramayan yiyecekleri yemeyeceksin, ben şekeri tatlısı pilavı beyaz ekmeği kestim 3 ayda 22 kg verdim ve artık yediklerime dikkat ediyorum ve şeker seviyem süper sağlıklı şeyler tüketirseniz boğazınıza hakim olursanız korkulacak hiçbir şey yok.

Bir Cevap Yazın