Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç dökülmesi büyük oranda kalıtsal nedenlerle meydana gelir ancak yetersiz beslenme nedeniyle oluşan vitamin ve mineral eksikliklerinin de saç dökülmesine yol açtığı bilinmektedir. Eğer saçlarınız kalıtsal nedenlerle dökülüyorsa bunu beslenmenizi düzenleyerek durdurmanız mümkün değil ancak saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini ve dökülmenin yavaşlamasını doğru bir beslenme programıyla sağlayabilirsiniz. Saçlarınız belirli bir neden olmadan dökülmeye başladıysa başka bir hastalığın belirtisi olabileceği için bir doktora görünmeniz tavsiye edilir.

Saç Dökülmesi ve Beslenme

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Demir bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler demir eksikliğine bağlı saç dökülmesini durdurabilir. Demir eksikliği anemisinin karakteristik belirtisi saçların incelmesi ve dökülmesidir. Demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesini düşürerek organlara ve saç köklerindeki hücrelere yeterince oksijen taşınamamasına yol açar. Gebelik dönemindeki kadınlar ve çocuklar demir eksikliği riski taşımaktadır. Günlük beslenmenize bol miktarda sebze ekleyerek bu mineralin eksikliğinin yarattığı sorunlara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Meyveler: Pek çok meyve güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir ve antioksidan etkisi yaratır. C vitamini vücudunuzdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken ısı, güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği nedeniyle yıpranan saçların sağlığını da korur. Portakal, greyfurt, karpuz, çilek başta olmak üzere C vitamini içeren meyvelerle saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kuruyemişler: Saçların normal uzama döngüsünün korumasında E vitamini, esansiyel yağ asitleri ve sülfür içeren kuruyemişler oldukça etkilidir. Ceviz, fındık, badem gibi yemişler saçlara doğal parlaklık verirken yerfıstığı saç dökülmesine neden olan tiroid bezi sorunlarını engelleyen iyot bakımından zengindir.

Yoğurt: Saçların uzamasını teşvik eden kalsiyum ve protein bakımından zengin olan yoğurt aynı zamanda sindirime yardımcı olan iyi bakteriler içerir.

Deniz Ürünleri: Balık, karides ve mideye gibi deniz ürünleri saç köklerini güçlendiren ve hormonları dengelemeye yardımcı olan çinko içerir. Erkek tipi saç dökülmesinde çinko eksikliyle sık karşılaşılmaktadır. Ancak aşırı çinko tüketiminin de saç dökülmesine yol açabileceğini göz önünde bulundurarak çinko takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Fasulye: Hayvansal gıdalar yoluyla alınan protein için daha sağlıklı bir alternatif olan fasulye sağlıklı saçlar için gereken proteini sağlayabilir.

Tavuk, Hindi: Yeterince protein almadan sağlıklı saçlara kavuşmak ve yetersiz beslenme nedeniyle oluşan saç dökülmesini durdurmak mümkün değil. Gerekli proteini sağlıksız, yağlı et gibi besinlerden almak yerine daha az yağlı olan kaliteli protein kaynağı tavuk ve hindi eti tüketebilirsiniz. Ayrıca B12 vitamini ve biotin içeren yumurta saçlarınızı güçlendirecektir.

Havuç: Gözlere faydasının yanı sıra saç derisini koruyan A vitamini içeren havuç sağlıklı saç kökleri için tüketilebilir. Saç derisinin sağlıklı olması saçın uzaması, parlak ve dayanıklı olması açısından önemlidir.

Kabak Çekirdeği: Ceviz gibi kabak çekirdeği de omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından zengindir ve tüm bu mineraller saç sağlığını korumaya yardımcı olur. Her gün 1 avuç kabak çekirdeği yiyerek daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Erkek tipi saç dökülmesi düşük yağ içeren bir beslenme programıyla tamamen durdurulamasa da yavaşlatılabilir. Bazı bilim adamları erkek tipi kelliğin ergenlik döneminde artan testosteron seviyelerine bağlamaktadır. Hayvansal gıda temelli yüksek yağ testosteron seviyelerini arttırarak saç köklerini olumsuz yönde etkileyebilir. Proteinden oluşan saç telleri için günlük beslenme yoluyla alınan protein ve B vitaminleri çok önemlidir. Bu proteini yağlı gıdalar yerine fasulye, mercimek, yoğurt gibi kaynaklardan alabilirsiniz. Avrupa’da yapılan bazı çalışmalar soya proteininin saç büyümesini %15 oranında arttırdığını belirtmektedir.

Kaynaklar
İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, ,

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler İçin 18 Yorum Yapılmış

 1. saç dökülmesi 27/11/2012 #

  Benimde saçlarım çok dökülüyor, ne yaptıysam çare bulamadım. Bunun bir ilacı yok mu? Ne olur yardım edin, pisikolojim çöktü.

 2. tevrat 27/09/2013 #

  Kardeşim günde 100 tane saç dökülmesi normal bir kere onu söyleyeyim. Demir içeren besinler tüketmeye devam et.

 3. gonul 07/10/2013 #

  Saçlarım çok fazla dökülüyor. Ne şampuanlar denedim olmadı. Lütfen bir yol gösterin.

  • Admin 08/10/2013 #

   Merhaba,
   Yazıda da belirtildiği gibi kalıtsal saç dökülmesinin kesin bir çözümü bulunmuyor ve bu tip dökülmenin önüne geçmek kozmetik çözümlerle pek mümkün değil. Ancak yazıda yer verilen gıdaları beslenmenize ekleyerek, vücudunuzun, dolayısıyla saçınızın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri tam olarak alarak saçın çevresel faktörler ve yetersiz beslenme nedeniyle dökülmesini yavaşlatabilir hatta önleyebilirsiniz.

  • mehmet 08/12/2013 #

   Bebek şampuanı kullan.

 4. hanife 15/11/2013 #

  Merhaba. benim saçlarım dökülüyor ve çok az ne yaptıysam bir türlü çoğaltamadım uzatamadım saçlarımı. Yağlar, şampuanlar, ilaç tedavisi hiç biri işe yaramadı. Bir de şansımı burada denemek istedim ne yapabilirim?

 5. aydın 03/12/2013 #

  Valla ben saç ekimine gittim :-)

 6. tarik 31/12/2013 #

  Saçlarınızı fazla yıkamayın. Yıkadığınız zaman 2 günde bir yıkayın, su fazla sıcak olmasın ve haftada 1 kere saç serumu kullanın. Saçlarınızı genellikle kısa kesin fazla aynadan bakmayın her aynadan baktığınız zaman moraliniz bozulur. Balık, süt, tavuk, fasulye, yumurta, ceviz, ekmek, kuzu eti tüketin bunları 3 ay için kullanın. Saçlarda tıpkı tırnaklar gibidir ne kadar keserseniz o kadar uzar ama saçlarınızı genellikle kısa kesin asla jöle kullanmayın. Şampuanınız da ne ucuz ne pahalı olsun. Senede 2 kere saçlarınızı sıfıra verin utanmayın saçlar için en iyi moraldir. Saçlar birazda borsaya benzer borsa siyasi sıkıntı olduğunda alt üst olur, onun için moral.

 7. pinar 29/01/2014 #

  Merhaba, aşırı derecede dökülmem vardı. Bir cinnet anında belime kadar olan saçlarımı ensem açık kalana kadar kestirdim. Yine de başımdan resmen akıyordu saçlar. Sonra bir programda duyduğum; bir baş sarımsağı bir çay bardağı sütte soyup kaynattım. Sütü süzüp elimle sarımsak dişlerini ezerek şampuanıma kattım. En ufak bir koku bile kalmadı kaynayınca. Bunu uyguladım. Artık tek tel bile elime gelmiyor ömür boyu kullanmayı düşünüyorum. Eşimin açılan tepesi siyahlaşmaya başladı. Çok zahmetsiz ve de temiz (yağ vb. düşünülürse) Sonradan çam terebenti yağı da ekledim daha da güçlü oldu saçlarım. Mutlaka yapın pişman olamayacaksınız.

  • saçlarım dökülüyor 09/02/2014 #

   Pınar hanım bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz. Nasıl yapılacağını anlamadım da. Sütü mü şampuana katıyoruz sarımsakları mı?

  • Derya 23/03/2014 #

   Pınar hanım. Sarımsakları ezip şampuana koyuyoruz. Çam tebentinini de mi şampuana koyacağız. Ve ne kadar koyacağız. Şampuan markası önemli mi. Siz hangi markaya koydunuz bu malzemeleri.

 8. naturelkozmetik 21/02/2014 #

  Size dökülmeyi önleyen ve sacları kuvvetlendirip iki katına çıkartan bir ürün önerebilirim ayrıca daha önceki dökülmüş saç köklerini tekrardan canlandıran bir ürün var şuan ve anlaşmalarımız devam etmekte olup ürün piyasaya çıktığından ilk Türkiye pazarında satışa sunmayı hedefliyoruz ve ama ürün halen test aşamasında ve kullananlarda etkili derece yeni saçlar çıkması ve dökülmeyi çok etkili şekilde durduğu kanıtlanmıştır. Ama emin olun ilk bu ürünün satışı Türkiye pazarı olacaktır. Test sonuçları kısa süre sonra sonuçlanıp yüzde yüz doğal olan hiç bir yan etkisi olmayıp dünyada en etkili şekilde saç getirten ve dökülmeyi durdurup saçlarınıza canlılık veren bir üründür kesinlikle. Kullandıktan sonra saçlarınızın canlılığı ve kalınlaşmasından ve yeni saç köklerinin tekrardan canlanmasından bunu fark edeceksiniz. İlk kullanan benim ve saçlarım resmen iki katı kalınlığa ulaştı ve dökülen saç köklerimde yeni saçlar çıktığını söyleye bilirim emin olun bir haftada etkisini fazlasıyla göreceksiniz ve 2 ay gibi kısa bir sürede eski saçlarınıza kavuşacaksınız şaka gibi görünse de bende inanamadım ve ilk kullanan ben olmak istedim şu an etkisi gördüğüm için yurt dışından bu ilacın ilk Türkiye de pazarlanması konusundan üreticilerden dağıtım ve satış merkezi olarak bunu talep ettik şu anda yetkili kişilerle anlaşma sağlandı ancak test aşamasının henüz bitmediği için satışımız biraz gecikecek ama 1-2 ay gibi kısa bir süre sonra Türkiye de satışa direk geçeceğiz.

  • soner 21/03/2014 #

   Ürünün adını yazabilir misiniz?

 9. mehmet 27/02/2014 #

  Saçlarınıza bitkisel şampuanları tercih edin ama çakma olmasın orijinal bitkisel olsun yani kimyasalı da bazen bitkisel diye satabiliyorlar.

 10. sezen 11/03/2014 #

  Bu arada etkili sonuç için şampuan ve serum olarak kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

 11. Deniz 13/03/2014 #

  Pınar hanım kaç diş sarımsak kullanalım ne kadar ml şampuana sarımsakları koyalım. Ne kadar süre kullanınca etkili oluyor? Cevabınızı bekliyorum. Gerçekten yeniden saç çıkıyor mu?

 12. Bektas 21/03/2014 #

  Kel kaldıktan sonra aklımız başımıza geldi. Bir ailede 10 kişi aynı yemek ve aynı gıdaları tüketiyor hepside kel ve bizler buna genetik diyoruz. Aslında öyle değil Vitamin eksikliği yeşil sabun iyi gelir bol bol vitamin alın.

 13. helin 07/04/2014 #

  Benim saçlarım çok dökülüyor ama her ilkbaharda ne yapmam gerekir.

Bir Cevap Yazın

Sade Yeşil