Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide bulantısının pek çok farklı nedeni olabilir ancak bu nedenler arasında en sık görülenleri; migren, araç tutması, aşırı alkol kullanımı, stres, kaygı, vertigo ve gıda zehirlenmeleridir. Tabii bunlar dışında gebelik döneminde yaşanan sabah bulantıları oldukça yaygındır. Bazı yiyecekler mide bulantısını şiddetlendirirken bazıları hafiflemesine yardımcı olabilir. Eğer mide bulantısı düzenli olarak görülüyorsa ve ortada belirli bir neden yoksa öncelikle teşhis için doktora gitmelisiniz. Geçici mide bulantısını hafifletmek için aşağıdaki yiyecek ve içecekleri kullanabilirsiniz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Zencefil: Zencefil araç tutması, hamilelikte yaşanan sabah bulantıları gibi farklı nedenlerle görülen mide bulantılarına iyi gelir. Mide bulantısını hafifletmek için günde 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için toz zencefil yerine taze zencefil dilimlerinin kullanılması tavsiye ediliyor.

Sindirimi Kolay Gıdalar: Mideniz bulandığında bol proteinli veya yağ içeren sindirimi nispeten daha zor gıdalar yerine tuzlu kraker gibi atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Tadı ve kokusu çok güçlü olmayan krakerler mide bulantısını bastırabilir.

Limon: Bazı kadınlar gebelikte yaşanan bulantılar için limon kullanmaktadır. Limonun ekşi tadı veya bazen sadece kokusu bile mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Daha etkili bir çözüm için hazırladığınız zencefil çayının içine yarım limon suyu sıkabilirsiniz.

Mideyi Boş Bırakmayın: Boş mide bulantının artmasına neden olabilir. Bunun için hafif, midenizi tutacak, çok güçlü kokusu ve tadı olmayan yiyecekler tüketebilirsiniz. Mide suyunu alması ve midenizin dolması için bir parça ekmek içi yiyebilirsiniz.

Su: Sıvı kaybı mide bulantısını şiddetlendiren bir diğer faktördür. Özellikle mide bulantısı yaşadığınız günlerde içtiğiniz su miktarına özen gösterin. Kafeinli içecekler ve enerji içecekleri içmeyin. Suyu bir anda içmek yerine yavaş yavaş için ve suyun çok soğuk olmamasına dikkat edin. Eğer mide bulantısı su kaybı nedeniyle görülüyorsa suyla birlikte kaybettiğiniz mineralleri daha hızlı yerine koymak için potasyum bakımından zengin muz yiyebilirsiniz.

Nane: Bulantının arttığı anlarda 1-2 nane yaprağı çiğnemek veya nane çayı içmek iyi gelebilir. Nane mideyi rahatlatarak bulantının kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Ancak mide ekşimesi şikayetiniz varsa nane yemek ekşimeyi arttırabilir.

Elma: Elma, lifli yapısıyla mide bulantısına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Tabii bir seferde 2-3 elma yemek bulantıyı şiddetlendirebilir. 1 elmayı dilimleyin ve yavaş yavaş yiyin.

Kuruyemişler: Protein eksikliği bulantıyı arttırabilir ancak mideniz bulanırken et, tavuk veya balık yemek istemeyebilirsiniz. Bu gıdalar yerine 1 avuç fındık, fıstık, badem işinize yarayabilir.

Tavuk Suyu: Grip gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olması için sık başvurulan yiyecekler arasında yer alan tavuk suyu çorbası (pirinçli veya erişteli) mide bulantısı yaşarken içmesi ağır bir çorba olabilir. Ancak tavuk suyu mide bulantısına da iyi geldiği için çorba yapmak yerine 2-3 parça tavuğu haşladıktan sonra suyundan bir miktar içebilirsiniz. Evde tavuk yoksa bulyon kullanabilirsiniz.

Mide Bulantısı İçin Diğer Öneriler

Dinlenin: Aşırı mide bulantısı genellikle baş dönmesi ile birlikte görülür. Bu gibi durumlarda kendinizi zorlamayın ve dinlenmeye çalışın. Kısa bir uyku veya sırt üstü 30 dakika kadar uzanmak bulantının azalmasına yardımcı olacaktır.

Oda Sıcaklığı: Çok sıcak ortamlarda oturmayın. Evdeyseniz pencereleri açın ve içerdeki havayı tazeleyin.

Yürüyün: Dışarı çıkın ve yavaş adımlarla yürüyün ve hava alın.

Sonuç olarak mide bulantısı yaşadığınız günlerde aşırı kahve, çay içmekten kaçınmak, et yemekleri veya fast-food gıdalar yerine sindirimi kolay basit gıdalara yönelmek bulantının şiddetlenmesini önleyecektir.

Sürekli mide bulantısı ise başka bir sağlık sorununun belirtisi olarak görülebileceği için doktor kontrolü gerekebilir. Mide bulantısı aşağıdaki durumlarla birlikte görülüyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmalısınız

 • Göğüs ağrısı
 • Şiddetli karın ağrısı veya krampları
 • Bulanık görme
 • Bayılma
 • Zihin karışıklığı
 • Soğuk, nemli, soluk cilt
 • Yüksek ateş ve boyun ağrıları
 • Kusmuk içinde dışkı kokusu veya kan
 • Hızlı nefes alma veya çarpıntı
Galeri
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, , , , ,


Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler İçin 48 Yorum Yapılmış

 1. Kukutela 22/12/2013 #

  Paylaşımınız için teşekkürler . Yalnız zencefilin hamilelikte düşük riski oluşturduğunu okumuştum. Günde 2,3 bardak demişsiniz normal bir bitki çayı bile 1 bardaktan fazlası riskli bitki çayları rahatlatıp gevşettiği için düşük riski olanlarda tehlikeli olabilir. Doktorum beni uyarmıştı.

  • Öznur 09/11/2014 #

   Merhaba. ibrahim Saraçoğlu taze zencefili bir dilim bir kaç dakika kaynatıp hamile hanımlar sadece bir yudum alabileceğini söyledi ama sadece bir yudum.

   • elma 18/11/2014 #

    Elmayı yedim ama bakalım inşallah bir faydası olur.

 2. Araba Tutan Adam 28/01/2014 #

  Bugün saat 15.00 te 4 saatlik bir yolculuğum var ve beni aşırı derecede araba tutar bu nedenle tavsiyelerinizi uygulayacağım umarım bir yararı olur şimdiden çok teşekkürler.

  • yusuf özkan 20/02/2014 #

   Bunları deneyeceğim çünkü 2 gündür midem bulanıyor 5 kere kustum inşallah bunlar iyi gelir.

  • ilyas 07/11/2014 #

   Camını aç oksijen al elmayı dilimleyerek yavaş yavaş ye ve fast food et gibi yemekleri yeme.

 3. mahmut 11/03/2014 #

  Protez diş kullanıyorum üst dişimi takınca midem bulanıyor ne yapmalıyım?

 4. isimsiz 15/04/2014 #

  Benim ilacım var onu yutunca midem bulanıyor 3 defa kustum bunları deneyeceğim ama su içince daha çok midem bulanıyor :(

  • sude naz 29/04/2014 #

   O zaman doktoruna git söyle ilacı kusmaması için bir şeyler der.

 5. midesi bozuk 06/05/2014 #

  Umarım iyi gelir işe gidemedim ya bulantıdan baş ağrısı da var.

 6. ahmet kırkız 06/05/2014 #

  Hafif bulanıyor nedeni ne olabilir? Boğazlarım da ağrıyor allah düşmanım başına vermesin amin.

 7. kerem 23/05/2014 #

  Ben valla mide bulantısından ölüyorum hep kusuyorum bunları denerim.

  • serkan 29/07/2014 #

   Benim ablamda var size iyi geldi mi?

 8. hatice 27/05/2014 #

  Merhaba arkadaşlar yazılanlara katılıyorum 10 haftalık hamileyim berbat bulantılarım ve bas dönmelerim var. Sürekli serum takılıyor. Bulantı hapı kullanıyorum ama pek ise yaradığını görmedim. Nane çayı, krakerler ve elma beni kurtaranlar arasında. Ama midemde gastrit var bulantıyı bu kadar şiddetlendiren bu olabilir mi?

 9. aycelen 29/05/2014 #

  Bende 7 haftalık hamileyim her gün kusuyorum mide bulantı hapı aldım daha çok kustum yatmaktan sıkıldım da hayırlısı bakalım sürekli alternatif tıptayım ama yok çare.

 10. Hazal 03/06/2014 #

  Ben kek yemeği bir az abarttım sabahtan beri midem bulanıyor. Elma yiyeceğim umarım geçer :(

 11. araba tutabilir 08/06/2014 #

  Bugün 18 saatlik bir yolculuğum var deneyeceğim.

 12. midesi bulanan 13/06/2014 #

  Bende yüzde yüz panikatak var midem 1 aydır bulanıyor tüm testleri yaptırdım bir şey çıkmadı çok korkuyorum kurmak istemiyorum ama bulanıyor sanki böğürecek gibi oluyor aylardır. Allah düşmanın başına vermesin :(

  • elıf 29/06/2014 #

   O bende de var ama daha önce böyle hiç olmadım yemek yiyemiyorum 4 gündür.

 13. elif 29/06/2014 #

  5 gündür midem bulanıyor hiç bir şey yok sabah kalktığımda yemek aklıma geldiğinde koku vurduğunda dayanamadım eczaneden ilaç aldık onu içtim bugün biraz daha iyiyim acaba neden böyle oluyor bu arada hamile değilim.

 14. Zeynep 29/06/2014 #

  Ben de oruç tuttum bugün iftarda hiçbir şey yiyemedim sadece su içebildim midem hala çok bulanıyor tavsiyeleri deneyeceğim umarım ise yarar.

 15. hicran 10/07/2014 #

  Sabahları çok midem bulanıyor oruçta hiçbir şey yiyemiyorum yesem kusuyorum ne yapmalıyım doktora gittim enfeksiyon dedi ama ilaçlar daha beter kusturuyor ne yapmalıyım? Hamile değilim.

 16. İsimsiz 11/07/2014 #

  Su daha çok mide bulandırır limonda.

 17. dilara 12/07/2014 #

  Arkadaşlar mide için en iyi hava alın, eğer şöyle bir durum varsa mide bulantısı baş ağrısı karın ağrısı bunalma bu durumlar fazla yemek yemekten olur. Onun için uyuyun hiçbir şeyiniz kalmaz yada tuzlu çubuklu kraker yiyin geçmiş olsun.

 18. mide hassas 13/07/2014 #

  Valla arkadaşlar 6 haftalık hamileyim yok böyle bir bulantı. Çıkarmamak için yapmadığım şey kalmadı en son çubuk krakeri buldum bir nebze de olsa bastırıyor. Balık kraker, çizi gibi şeyler yiyin ve kesinlikle aç kalmayın. Sabahları fazla uyuduğum zaman müthiş bulantıyla uyanıyorum. Sizinle paylaşmak istedim geçmiş olsun.

 19. midem bulaniyo 17/07/2014 #

  Sahura kalktık kahvaltılık yedik ve 1 litre su içtim yok böyle mide bulantısı arkadaş herkese geçmiş olsun.

 20. nejla 19/07/2014 #

  Ben şu an yataktayım bunları bulmam imkansız başka ne yapmalıyım?

  • advisor 01/08/2014 #

   Hemen marketi ara eve servis yapan marketlerden isteyebilirsin?

 21. Sude 27/07/2014 #

  Hepinize geçmiş olsun ben ne yaparsam yapayım araba beni tutuyor bu nedenle küsüyorum bir kere kustun mu gerisi geliyor .Arkadaşlar sakın aç karnınıza binmeyin mide asiti kusarsınız.

 22. dilek 31/07/2014 #

  8 haftalık gebeyim. Bekarken de sürekli mide bulantım vardı. Bu nedenle yemek yiyemiyorum ve 41 kiloyum. İdeal kilom 57. Gebelik beni mahvetti. İse bile gidemiyorum. Tek korkum bulantıların 9 ay boyunca sürmesi. Çubuk kraker ve leblebi dışında hiç bir şey iyi gelmiyor. Onlarda bir anlık zaten. Bunalımdayım.

  • aşkın 01/09/2014 #

   Zencefil, limon ve nane iyi geliyor.

 23. emine 27/08/2014 #

  Arkadaşlar benim 3 yıldır bulantım var bir çare bulamadım doktorada gittim vallahi bu işi bilen varsa çıksın övmekten midemde fıtıklar oldu 3 cü ameliyatımı olacağım mideden refluden başladım yapışma oldu ondan oldum fıtıklar çıktı bir çare bulamadım bulursanız yazın.

 24. midesi bozuk 03/09/2014 #

  Çok kötüyüm kusuyorum şimdi elma yiyeceğim.

 25. çaresiz 06/09/2014 #

  Benim 1 senedir midem bulanıyor yapmadığım şey kalmadı mideme hortum bile attılar mikrop var dendi ilaç verildi psikiyatriye gönderdiler gece yatarken mide bulantım vardı sabah kalktığımda ölücem sandım saat 7 oldu ama daha hiçbir şey yemedim midem almıyor ve ayakta duramıyorum başım dönüyor.

 26. midebulantısı 12/09/2014 #

  Sabah kalktığımdan beri midem bulanıyor başım dönüyor kusuyorum. Ağlayacağım yani o dereceye geldim artık. Umarım yazdıklarınız iyi gelir deneyeceğim.

 27. fatma 12/09/2014 #

  9 haftalık hamileyim ve midem çok bulanıyor zencefil çayını nasıl hazırlayacağım hakkında fikri olan varsa lütfen yazın. Bir de normal cayın içine katip içsem olmaz mı?

 28. nehir 24/09/2014 #

  Benim sürekli midem bulanıyor naptıysam geçmedi tam 6 yıl oldu ve artık usandım doktora gidiyorum hiç bir şey çıkmıyor.

  • haydar 07/01/2015 #

   Sizde benim gibisiniz benim çocukluğumdan beri var psikolojik bir psikiyatriye gidin benimki hala geçmedi ben gittim de biriktim ama son çare orası.

 29. yılmaz dakım 17/10/2014 #

  Allah razı olsun çok rahatladım.

 30. nurdan 30/10/2014 #

  17 haftalık gebeyim ve hâlâ aşırı şekilde bulantılarım devam ediyor yukarıda belirtilen her şeyi denedim ama nafile yok mu başka önerisi olan. Etkili bir ilaç falan.

 31. seda 07/11/2014 #

  Bende 4haftalık hamileyim ve mide bulantısı yüzünden her şeyden soğudum suratım asık geziyorum evde hiç halim yok sade soda için arkadaşlar bir kaç saat faydasını göreceksiniz rahatlayanınız ama ne yaparsanız yapın çözümü yok bana iyi geliyor rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

 32. yusuf 20/11/2014 #

  Arkadaşlar mide bulantısına nane limon iyi gelir.

 33. ezgi 07/01/2015 #

  Limon mide bulandırır ama tuzlu daha iyi deneyin. Suyu soğuk için limonla birlikte daha iyi gelir. Birde benden söylemesi suyunuz ılık limonunuz çok tuzlu olmasın bunları yatarak serin bir yerde yaparsanız rahatlatır midenize daha iyi gelir. Yedikten sonra karnınızı hafifçe okşayın ve dinlenin bunları yapmaya devam edin işe yaramazsa bir doktora başvurun.

 34. büsra 17/01/2015 #

  Merhaba arkadaşlar bende 7 hafta 5 günlük hamileyim benimde aşırı midem bulanıyor ne yapsam fayda etmiyor korkuyorum çocuğum beslenemiyor diye çünkü hiç bir şey yiyemiyorum.

 35. lars 18/01/2015 #

  İlk 3/4 ay bebek keseden beslenir sizin yediklerinize ihtiyaç duymaz rahat olun.

 36. expres 27/01/2015 #

  Nane nedense benim midemi daha çok bulandırıyor fakat zencefili denemedim.

 37. abdurrahman 02/02/2015 #

  Arkadaşlar eşim 11 haftalık hamile çok sık baş ağrısı ve aşırı mide bulantısı çekiyor ben çözümü taze zencefilde buldum kök kısmını 10 dk kaynatıp en az 1 bardak içirin faydası oluyor.

 38. fulya 17/02/2015 #

  Üç gündür yataktayım çok ateşim var midem aşırı derede bulanıyor. Hiçbir şey yiyemiyorum üç gece hiç uyumamışım yataktan bile çıkamıyorum. Her yerim tutulmuş durumda karnim çok ağrıyor boynumu kıpırdatamıyorum. Üç gündür ağzıma hiçbir şey değmemiş ben ne yapabilirim.

Bir Cevap Yazın