Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide üşütmesi, gıda zehirlenmesi, aşırı yemek yeme, vücudunuzun alışık olmadığı gıdaları tüketme ve daha pek çok nedenden dolayı yaşanabilen mide ağrıları günlük rutininizi bozacak kadar etkili olabilir. Mide ağrısı çekerken bir şeyler yeme fikri kulağa hoş gelmese de bazı gıdalar midenizi yatıştırmak ve ağrıları hafifletmek için size yardımcı olabilir. Uzmanlar, bu ağrılar geçene kadar az yağlı, mideyi zorlamayacak, gaz yapmayan gıdalarla beslenmeyi öneriyor. Eğer ağrılarınız, aldığınız önlemlere rağmen 1-2  güne kadar geçmezse altında yatan nedeni belirlemek için bir doktora görünmelisiniz.

Hafif Gıdalar

Mide ağrılarını hafifletmek için mide asidini absorbe eden gıdalar tüketebilirsiniz. Ekmek, tost, muz, pilav (çok az yağlı), haşlanmış patates, haşlanmış tavuk (derisiz) gibi besinler sindirim sistemini çok fazla zorlamadan, mide asidini dengeleyerek ağrılarınızın yatışmasını, en azından daha fazla şiddetlenmemesini sağlayabilir. Yemekleri yavaş yavaş ve çiğneyerek yemek sindirim sistemine binen yükü hafifletecektir.

Sıvılar

Mide ağrılarıyla birlikte ishal varsa, kaybettiğiniz suyu gün boyu bol su içerek geri koymalısınız. Eğer vücut çok susuz kalırsa mide bulantısı şiddetlenir ve halsizlik hissedersiniz. Vücut için gereken elektrolitleri içeren sporcu içeceklerinden aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketebilirsiniz.

Lifli Gıdalar

Mide ağrısı bazen uzun süren kabızlık nedeniyle oluşabilir. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan lifli gıdalar tüketerek bağırsaklarınızı boşaltabilirsiniz. Uzmanlar kabızlık için buğday kepeği, esmer pirinç, rafine tahıllar, kepekli ekmek, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesini öneriyor. Ayrıca düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebze ve taze meyve yemek kabızlığa iyi gelen besinler arasında gösteriliyor.

Az Yağlı Gıdalar

Hazımsızlık çekenlere, günde 3 büyük öğün yerine 5 küçük öğün tüketmeleri ve bu öğünlerde az yağlı gıdalar yemeleri öneriliyor. İşlenmiş gıdalardan, fast-food yiyeceklerden, konserve gıdalardan, yağlı et ve süt ürünlerinden, bol baharatlı yemeklerden uzak durmak, en azından bu tip gıdaları azaltmak sindirim sisteminin daha düzgün ve hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Yoğurt ve Kefir

Fermente süt ürünleri olan yoğurt ve kefir, bol miktarda kalsiyum ve D vitamininin yanı sıra sindirime yardımcı olan probiyotik içermektedir. Probiyotikler, mide ağrısına yol açan mide enfeksiyonu, kronik mide iltihabı, ishal gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlarken bu rahatsızlıkların neden olduğu belirtileri hafifletir. Tükettiğiniz yoğurt ve kefirin sindirime yardımcı olması için ambalajının üzerinde “aktif kültür içerir” ibaresinin olup olmadığını kontrol edin.

Keten Tohumu

Yüksek oranda lif ve sağlıklı yağ olarak bilinen omega-3 yağ asidi içeren keten tohumu kabızlığa iyi gelir ve kabızlık nedeniyle oluşan şişlik ve mide ağrılarını azaltabilir. Keten tohumunu öğütülmüş olarak yoğurtla karıştırarak ya da salatalarınızda kullanarak tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Sindirime yardımcı olan zencefil çayı mide asidi üretimini dengeler ve özellikle aşırı yemek sonrası yaşanan mide ağrısını hafifletir. Midenizi yatıştırmak için taze zencefil kökünden 2-3 dilim keserek kaynar suya atın ve 3-4 dakika daha kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Mideniz yatışana kadar günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Diğer Öneriler

 • Mide krampı yaşıyorsanız bir süre süt ürünü tüketmeyin
 • Midenize sıcak kompres yapmak veya havlu sararak sıcak tutmak ağrıları azaltabilir
 • Gaz yaptığı bilinen fasulye, brokoli ve diğer sebzeleri tüketmeyin
 • Ayaklarınızın altına 2 yastık koyup sırt üstü uzanın
 • Gece saatlerinde yemek yemeyin
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, ,


Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler İçin 48 Yorum Yapılmış

 1. şaban 31/05/2013 #

  Mide iltihabı meydana geliyor ve hangi yiyecekler yararlıdır?

 2. beyza 05/08/2013 #

  Sarmısak, soğan, lahana, pırasa vs.

  • esra 03/11/2014 #

   Sarımsak ve soğan közlenmiş yada haslanmışsa mide dostudur.

 3. fatih 27/12/2013 #

  Sarımsak soğan mı? Bunlar en zararlı şeyler, lütfen bilginiz olmadan yorum yapmayın.

  • ceren 19/06/2014 #

   Bence fatih çok doğru söylüyor.

 4. ayşe 15/01/2014 #

  Yudum yudum içilen ılık süt, sade maden suyu, sarı leblebi özellikle mide kaynamasına.

  • sinem 17/12/2014 #

   Sarı leblebi falan ise yaramıyor lütfen bilginiz varsa yorum yapın.

   • ayşe 22/12/2014 #

    Adama yaramış insanlık yapmış yazmış sarı leblebi diye. Bilgi istiyorsan doktora git bir zahmet. Herkesin bünyesi farklı sana yaramayan başkasına yarar. Gideceksiniz doktora kanınıza göre verecek endoskopi yaptıracaksınız midenize göre verecek. Ne ters insanlarsınız yahu.

 5. yağmur 07/02/2014 #

  Baharat kullanmayın mideye en kötü gelen şey dikkat.

 6. yasemin 22/04/2014 #

  Her gün sabah kalktığımda ve geceleri aşırı mide ağrısı ve bulantı oluyor şiddetli bir şekilde lütfen yardımcı olur musunuz?

 7. Murat 28/04/2014 #

  Mide ağrısı sebebi: Mide duvarının incelmesiyle yara oluşmaya başlar ve kısa süreli gidip gelen şiddetli ağrılara sebep olur. Ön karın boşluğunda iki kaburga arasında hissedilir. En önemli sebeplerinden biri moral bozukluğu ve strestir. Akşamları az ve hafif (yağsız) yiyecekler yiyin. Akşam yemeğini yatmadan en az 3 saat önceden yiyin. Doktorunuzdan mide asidinin etkisini azaltan ilaç isteyin. Bu ilacı gece uyurken kullanacaksınız ve mide kendini daha hızlı bir şekilde onaracaktır. Yatmadan en az 2 saat önceden az yağlı ılık süt için. Midenizi sıcak tutun ama sıcak bir şey içmeyin ve kesinlikle üşütmeyin.

  • ahmet 13/11/2014 #

   Süt kesinlikle içilmez evde ilk müdahale şekerli ılık su ve ayakların altına iki yastık koyarak sırt üstü yatmak kesinlikle asitli acı sindirimi zor olan bakliyatlar özellikle kırmızı et soğan asla yenmemeli yağsız ana yemekler ve haşlanmış patates türü tüketilmeli 2 gün içinde geçmeyen ağrı için mutlaka gastroloji uzmanına gidilmeli bir hastalık habercisi olabilir. Mide ağrısın baş nedeni iş hayatından kaynaklanan stres ve sıkıntıdır.

  • serhat 30/01/2015 #

   Süt her mideye iyi gelmiyor ama arkadaşlar patates haşlaması mide sıkıntısına çok iyi.

 8. sude naz 29/04/2014 #

  Merhaba ben bunları deniyeceğim.

 9. uğur 17/05/2014 #

  Merhaba midem çok dolu veya şişkin veya gazlı hastaneye gittim serum verdiler o gün iyi oldu. Ama daha sonra şikâyetim devam etti. Simdi karnımdaki gazı bir türlü çıkartamadım ilaç nane limon ıhlamur vs sıcak havlu ne yaptıysam olmuyor. Gaz belime kadar vurdu uyuyamıyorum 2 gündür. Bu haldeyim ne yapsam düzelmiyor. Yatsam olmuyor otursam olmuyor ayakta dursam yine olmuyor her türlü ağrıyor. Ne yapmalıyım acil cevap?

  • seslidünya 09/06/2014 #

   Merhaba uğur bey çok fazla yemekten dolayı sizde soda içerseniz 30 dk. sonra 5 kasık yoğurt yığın ağrınız geçer.

  • hasan 19/02/2015 #

   Keten tohumunu kısık ateşte teflon tavada kavurun 2-3 dakika içerisinde tohumlarda çatlama olur ki kavrulduğu anlaşılır. Bu tohumları ahşap havanda dövün iki tatlı kaşığı dövülmüş tohumu bir çay bardağı kaynamış ılık suya katın 5 dakika sonra içiniz. 2-3 saatte bir bunu yapabilirsiniz bu yaptığınız karışımı günlük yapmalısınız. Yoksa sağlıklı olmaz. Dövülmüş keten tohumu faydasını çabuk kaybeder.

 10. Esra 26/05/2014 #

  Mide rahatsızlıklarınıza, şiddetle çiğ patates suyu tavsiye ederim. Şifa olduğunu bizzat gördüm. Babamın midesinin neredeyse tamamında yara vardı. Patates suyu ile iki sene boyunca yaranın büyümesini engelledik yani patates suyu sayesinde o yarayla yaşadı. İki senenin sonunda midesi alindi ve su an çok iyi durumda. Ablamda da ülser vardı o da şifayı patates suyunda buldu. Kime tavsiye ettiysek mide şikayetlerinden kurtuldu.

  Nasıl kullanılacağına gelirsek: 21 gün her sabah aç karnına yani kahvaltıdan yarım saat önce bir tane patatesi rendeleyip (katı meyve sıkacağınız varsa onu da kullanabilirsiniz) suyunu için. 7 gün ara verin. Yine 21 gün aynı şekilde devam edin şikâyetiniz kesilmezse. Yine 7 gün ara verip 21 gün tekrar edin. Eminim iyi gelecektir. Herkese Allah acil şifalar versin.

 11. ceren 19/06/2014 #

  Mide ağrısı çok kötüdür ve benim bunun için önerdiklerim zencefil çayını, yoğurt ve kefir keten tohumu gibi şeyleri öneriyorum ve bende içinde dahi doktora danışmadan kimsenin dediklerini yapmayın midenize zarar verecek şeyler yapabilirsiniz bana katılanlar cevap yollasın.

  • utku 05/10/2014 #

   Dediklerinizi uyguladım şu an midemin yanması 2 katına çıktı zencefil çayı mahvetti beni.

   • gulsen 27/03/2015 #

    Karbonat deneyin.

 12. mustafa 26/06/2014 #

  Mideme bir anda sancılar giriyor nası geçer veya ne iyi gelir?

 13. ozlem 12/07/2014 #

  Merhaba, benim bir kaç gündür midemde şiddetli ağrı, ateşim, halsizlik var. Sinüzit olduğu içinde baş ağrısı da var. Haftasonu olduğu için acile gittim iğne yaptılar gönderdiler ama iğnenin etkisi geçince devam etti. Benzer bir durum yaşayan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • fatih 21/07/2014 #

   Özlem hanım geçmiş olsun bu arada kısa zaman içinde dahiliye uzmanına görünürseniz iyi olur bu arada kimse kimseye akıl vermesin bilmem patates suyu bilmem karpuz kabuğu bakın arkadaşlar herkesin değişik rahatsızlıkları olabilir bunu da hekimlerimize gidip çözeceğiz herkese sağlıklı günler dilerim.

   • engin 29/01/2015 #

    Herkesin mide ağrısının sebebi farklıdır. Ancak genel olarak yasaklar şunlar doktorun bana söylediği isin şakası yok. Doktor tedavisi gerekir. Mide uzmanına gidin. Yasaklar. Sıcak soğuk baharatlar yasak. Cay kahve kola soda zencefil baharattır. Nane yasak. Kızartma ve kepek yasak. Çiğ sert az olmuş pişmemiş meyve sebze yasak. Kompostolar az şekerli ılık ballı bitki cay baharatsız tencere yemekleri çok yumuşak haşlama pilav serbest.

  • Süleyman 18/01/2015 #

   Kardeş aynısı bende de oldu hatta ben serum da yedim ama etkisi geçince yine ağrıdı.

 14. yağmur 23/07/2014 #

  Merhabalar 3 gündür sağ göğsümün altı şiddetli bicimde ağrıyor pazar günü acile gittim iğne yaptılar etkisi geçti simdi aynıyım ne yapmalıyım?

 15. Buğra 24/07/2014 #

  2 grup insan var arkadaşlar, 1.grup şişmanlar hatta obezler bunlar az yiyecek öğün aralarında ara öğün yapacak en önemlisi yiyecekleri güzelce çiğneyerek yiyecekler. 2.grup sigara alkol ve asitli yiyecek tüketenler bunlarda bu sayılan şeyleri yemeyecek Amerika yeniden keşfedilmesin lütfen çok bilinmeyenli denklem değil bu iş. Aç karnına sabah iştah keser bunlar ama adamı kıvrandırır. Aslında bu yazdıklarım acı tecrübelerimdir.

 16. sibel25 06/08/2014 #

  Benim midem sürekli şişiyor ne yapsam geçmiyor bana yardım edebilecek var mı?

 17. recep 01/09/2014 #

  Midem çok kötü gurultu sesleri geliyor maden suyu içtim midem yanmaya başladı bunun sebebi nedir?

 18. hilal 07/09/2014 #

  Arkadaşlar merhaba; benim midem kısa aralıklarla ağrıyor. Fakat bu her zaman olmuyor en son iki ay önce olmuştu bide şimdi ne yapmalıyım ya yardımcı olursanız sevinirim.

  • Mertcan 09/01/2015 #

   Benim de aynı şekilde karnım ağrıyordu doktora gittim mide ilacı aldım bir daha kesinlikle karnıma ağrı girdiğini pek söyleyemem.

 19. reyhan 18/09/2014 #

  Merhaba. Midemden parça alındı sonuç mide iltihabı. Hap verildi ama ağır bir ilaç içemiyorum. Doktorum ya içeceksin ya da 10 yıl sonra kanser olacaksın dedi. İyi değilim lütfen bir çare.

 20. Hacer 26/09/2014 #

  Merhaba, aşırı bulantım ve mide ağrım var, üstüne garip sesler de geliyor. Yoğurt tavsiyenize uymamla istifra etmem bir oldu, bana ne iyi gelebilir ? Yardım İstiyorum.

 21. tuğba 29/09/2014 #

  Her sabah mide bulantım oluyor ara ara da ağrılarım doktora gittim ilaç kullandım çay kahve ve kolayı bırak dedi bıraktım abur cuburu kestim ama hala devam ediyor doktor endoskopi dedi istemiyorum ve karnım tok olsa bile ses geliyor ne yapmam gerek?

 22. yasin 06/10/2014 #

  Öncelikle mide problemi olan herkese büyük geçmiş olsun. Arkadaşlar bu sorunların tümüne tek bir çözüm var kesinlikle günde iki öğünden fazla yememek ve öğün arasında minimum yedi sekiz saat olmasına dikkat etmek. Çok aç olduğunuzu hisseder iseniz çok az bir kaç atıştırmalıkla geçiştirin. yok baharatlı yemeyin yok efendim çok yağlı yemeyin şunu tüketin bunu tüketin sigarayı bırakın bunların hepsi boş muhabbet. Tam üç yıl boyunca kullanmadığım ilaç denemediğim yöntem kalmadı. Konuyu az yiyerek çözebilirsiniz. Biraz yemeyi fazlalaştırdığınızda aynı sorunları tekrar yaşamanız çok normal olacak deneyin ve istediğinizi de rahatlıkla tüketin. Tabi bu süreç öyle hemen değil en az bir hafta sonra sistem yerine oturuyor. Sabırlı olun. Bol su tüketin. Yemeklerden önce kesinlikle bir bardak su için. Sindirim sistemini harekete geçirecektir. suyu tek seferde değil yudum yudum içerek tüketin. Deneyin farkı görün bütün sıkıntılarınız sona erecek tekrar geçmiş olsun.,

 23. Sener 14/10/2014 #

  Merhaba arkadaşlar, Herkese geçmiş olsun ve Allah acil şifalar verir hepimize inşallah. Ben 33 yaşındayım ve 4 senedir mide ağrısı çekiyorum. Kahve cay cola vesaire içmiyorum çünkü ağrıyı çoğaltıyor. Bazen geceleri kalp atışı ile uyanıyorum. Midem kaynıyor sanki. Endoskopi yapıldı ve hiçbir şey rastlanmadı! Ama mide sorunum bir türlü geçmedi. Bana yardım edin demeyeceğim çünkü herkesin ağrısı bile türlü.

  • Sener 14/10/2014 #

   Bu telefonla bir şeyler yazmak bile sorun. Her neyse ben esranın dediklerini deneyeceğim. Bir kaç kere duydum ben bunu. Patates suyu iyi gelir diye. Bana patatesi kaynat suyunu iç dediler ana aynı hesap sonuçta. Sizlere inşallah 1 ay sonra güzel bir haber ile geri dönerim.

 24. yakup 20/10/2014 #

  İnsanın midesi sürekli çalışan bir fabrika gibidir, aslına bakarsanız biz kendi kendimizi hasta ediyoruz, çünkü çay sigara alkol gazlı içecekler bunlar midenin bir numaralı düşmanı, ha birde bunlara aldığımız sağlıksız gıdalar eklenince yediğimiz, hormon içtiğimiz hormon yine çok şükür midemiz bedenimiz iyi bunlarla savaşıyor, kısaca çok yemek yiyen ve az egzersiz yapan millet olarak bir çiçek gibi olan bedenimize az yağlı az tuzlu az şekerli vitamin ile beslersek inşallah ki hiçbir şeyimiz kalmaz, şimdiden herkese Allah şifalar versin, bir kısas ile sözlerime son vermek istiyorum asrı saadet döneminde bir puta tapan peygamber efendimize gelir ve der ki, senin ahalinden kimseyi hasta görmüyoruz oysa yokluk içindesiniz biz ise o kadar mal varlığı içinde hastalıkla boğuşuyoruz der, efendimiz adama derki, benim ashabım ümmetim az yer, az uyur ve az güler, o yüzden hastalık bu bedenlerde yer edinemez der, bilmem biz günde 9 öğün yemekle tıka basa her bulduğunu yiyen insanlara bir örnek olsun.

  • mehmet 30/11/2014 #

   Arkadaşlar hemen herkes uzman olmuş ya da başından geçmiş bir hastalık var lakin size bir şey önerim her yerde yemeyin. Yediğiniz şeyler zarar verdiyse yağdandır ya da zamansız yemektendir.

   • hasan 11/12/2014 #

    Aynı sıkıntı bende de oluyor stres en büyük düşmanı mide ağrısının.

 25. apo 25/12/2014 #

  Mide yanması ve ağrısı olan arkadaşlar öncelikle sigara baharat eksi domates mandalina portakal yağlı kızartma asitli içecekler özelikle kola bir numaralı mide düşmanlarından birisi uzak durmak lazım sadece hasta olan değil sağlıklı insan içinde geçerli mide çok hassas çok çabuk zarar görür haşlama yemekleri tercih etmelisiniz. Herkese acil şifalar.

 26. Ağa 08/02/2015 #

  Merhaba arkadaşlar benim alkolden sonra midem çok pis ağrıyor ve hiç bir şey canım çekmiyor yiyemiyorum ama genelde canım tuzlu ve acı çekiyor ne yapmam gerekiyor?

 27. rüveyda 14/02/2015 #

  Tam 3 yıldır mide arası çekiyorum yediğim her şeyi geri çıkarıyorum gitmediğim doktor kalmadı endoskopiye girdim defalarca midemde yara yani ülser var. Yine migren şiddetli ağrıyla doktora gittim 2 gün hastanede yattım serumlarla düzeldim. Eve geleli 4 saat oldu şuan yine açılar içinde mide ağrısı çekiyorum. Yorumları okudum da arkadaşlar herkesin hastalığı farklı gördüklerinizin duyduklarınızı yapmayın daha kötü sonuçlara yol açabilir.

 28. yasar 17/02/2015 #

  Bence en iyi ilaç soda.

 29. halit 04/03/2015 #

  Benim midemde ağrı oluyor. Röntgen çektirdiğimde doktorlar önceden bir hastalık geçirdin mi diyorlar. Sağ tarafımda mide de yara izi kalmış. Az bir soğuk alayım midem ağrıyor. Yediğim yemekler dokunuyor. Nasıl bir tedavi uygulamam gerekir. Teşekkürler.

 30. kutbettin 04/03/2015 #

  Sabahları kaynamış suyu büyük bir bardağa koyup iki çay kaşığı şeker mide hastalığına iyi gelir.

 31. hatice 28/03/2015 #

  Süt ve meyve yiyorum midem bir türlü geçmiyor sonra ikide bir karnımda çok ses geliyor ve sabahları kahvaltı yapıyorum sonrada 2 bardak su içiyorum sonrada su içiyorum bir türlü geçmiyor midem çok kotu ağrıyor.

Bir Cevap Yazın