Kilo Aldıran Vitaminler

Kilo almanın en sağlıklı ve güvenli yolu besin değeri yüksek, protein ve karbonhidratlar bakımından zengin bir beslenme programı uygulamaktadır.

data-ad-region="test">

Sadece tükettiğiniz gıdaların kalori miktarına odaklanmak belki kilo almanızı sağlayabilir ancak damar tıkanıklığı gibi ciddi sağlık sorunları riskini arttırabilir.

Çünkü her kalorinin kalitesi aynı değildir ve sağlıklı kilo için kaloriyle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin de tam olarak alınması gerekir.

Kilo aldıran vitaminler ise hem iştahı arttırırken hem de vücuttaki diğer fonksiyonları ile genel sağlığınıza katkıda bulunur.

Hangi vitaminler Kilo Aldırır?

Sadece bir vitamin veya multivitamin kullanarak kilo almak pek mümkün değil. Kilo alabilmek için kendinize vitamin, mineral, protein, yağ asidi ve diğer besin ögeleri bakımından zengin bir beslenme programı hazırlamalısınız.

Bunu tek başınıza yapmak yerine bir beslenme uzmanına danışmak işinizi epey kolaylaştıracaktır. Beslenme programının yanı sıra, çeşitli araştırmalarla sağlıklı kilo almayı hızlandırdığı belirlenmiş bazı vitaminlerden yardım alabilirsiniz.

C Vitamini: ABD merkezli “Ulusal Sağlık Enstitüsü”ne göre C vitamini metabolizmayı bir miktar yavaşlatarak kilo almaya yardımcı oluyor.

Eğer aşırı hızlı metabolizma nedeniyle kilo alamıyorsanız daha fazla C vitamini tüketebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta C vitamininin vücut tarafından depolanmadığı için günlük olarak alınması gerektiğidir.
data-ad-region=”test”>

Günlük olarak önerilen miktarın çok üzerinde C vitamini almanın mide bozukluklarına ve ishale neden olabileceğini unutmayın.

D Vitamini: Sağlıklı kemikler için kritik bir rolü olan D vitamini aynı zamanda özellikle hamile kadınlarda sağlıklı kilo almayı destekleyen vitaminler arasında yer alıyor.

D vitamini kemik yapısını güçlendirdiği için kilo alma sürecinin önemli bir parçası olan düzenli egzersize karşı vücudun direncini arttırıyor.

Tiamin (B1 Vitamini): Suda çözünen B vitaminlerinden biri olan tiamin iştah açıcı özelliği ile kilo almayı kolaylaştırabilir.

Tiamin bakımından zengin esmer pirinç, tam tahıllı ekmekleri ve eti beslenmenize ekleyerek bu vitaminden yararlanabilirsiniz.

Kilo Almaya Yardımcı Mineraller

Çinko: Çinko minerali bakımından eksik beslenme iştahın azalmasına neden olarak kilo almayı zorlaştırabilir. Düzenli olarak önerilen miktarda (yetişkin erkekler için günlük 11 mg, kadınlar için 8 mg) çinko minerali almak iştah açar ve daha sık yemek yemenizi sağlar.

Çinkoyu doktorunuza danışarak takviye şeklinde alabilir veya çinko bakımından zengin deniz ürünlerini, et, kuruyemiş ve süt ürünlerini daha sık tüketebilirsiniz.

Demir: Demir eksikliği, özellikle çocukların normal kilonun altında kalmasına yol açmaktadır. Demir eksikliği aynı zamanda zihinsel ve fiziksel gelişimi yavaşlatır.

Demir ölçümü yaptırdıktan sonra doktorunuz test sonuçlarına bağlı olarak demir takviyesi önerebilir. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından oldukça zengindir.

Kreatin: Kreatin (creatine monohydrate) enerjiyi kısa dönemli olarak arttırarak kasları geliştirmek için ihtiyaç duyulan direnci sağlıyor.

Sindirildikten sonra direkt olarak kaslara giden kreatin fiziksel egzersiz süresini uzatıyor kas kütlesini arttırmanıza yardımcı oluyor.

Kreatini toz şeklinde kullanabilir ya da kırmızı et ve balık gibi gıdalardan alabilirsiniz.

Sonuç olarak; kilo aldıran vitaminler denilince bir kaç vitamin ön plana çıkıyor ancak sadece bu vitaminlere yüklenmek yerine vücudun diğer vitaminlere ve minerallere ihtiyacı olduğunu unutmadan dengeli bir beslenme programı uygulamak gerekiyor.

Sağlıklı bir beslenme ile aldığınız kilonun yağ olarak depolanmasını önleyebilir ve esas amaç olan kas kütlesinin artmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynaklar
data-ad-region="test">

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, , , , ,

Kilo Aldıran Vitaminler hakkında 4 yorum yapılmış

 1. ayşenur 07/07/2014 at 00:03 #

  Site gerçekten çok güzel ve bu bilgilerden yola çıkarak kendime sağlıklı bir diyet programı yapacaktım ama birbiriyle çelişen bilgi fark ettim ve ne yapmam gerektiğine karar veremedim. mesela esmer pirinç hakkında kilo aldırdığı ama aynı zamanda da yağ yaktırdığı da yazıyor, kilo vermek isteyen biri olarak hangisini baz almalıyım?

  • Hüseyin 07/07/2014 at 21:32 #

   Esmer pirinç sporla birlikte vücudun kas kitlesinin artmasına yardımcı olur. Kilo almayla yağlanmayı karıştırmamak gerek. Sağlıklı kilo alma ancak kas kitlesinin artmasıyla olur. Yoksa yağlanmanın faydadan çok zararı var. Esmer pirincin yağ yakması ise sağlıklı bir karbonhidrat olarak metabolizmayı hızlandırmasından ileri geliyor. Tabi kilo vermeye çalışıyorsanız esmer pirinci kontrollü olarak tüketmelisiniz. Kilo verin vermeyin beyaz pirinci esmer pirinçle değiştirmek her koşulda daha sağlıklı.

 2. Yeliz 16/03/2016 at 09:56 #

  Merhabalar 45 kiloyum ne yaptıysam ne kullandiysam Kilo alamıyorum düzenli besleniyor um hastaneye de gittim hatta sigara kullanan biriyim bıraktım hiçbir fayda olmadı nolursunuz bana yardımcı olurmusun uz çok istiyorum Kilo almayi

 3. Murat 02/12/2016 at 11:33 #

  Sigarayla kilonun hiçbir alakası yok sadece iştahı düşürür tek yapmanız gereken çok yemeniz yediyinizin iki katını yiyin bakın o zaman 1 ayda 5 kilo garanti alırsınız

Bir Cevap Yazın