Kabız Yapan Yiyecekler

Kabızlık sindirim sisteminde yaşanan sorunlar, düzensiz beslenme, su eksikliği nedeniyle haftada 3 kereden az tuvalete çıkma, dışkının sert ve kuru olması durumudur.

data-ad-region="test">

Besin lifi içeren sebze ve meyvelerden bol miktarda tüketmek, günde en az 8 bardak su içmek dışında kabızlığa yol açtığı bilinen çikolata, kahve, kola, muz gibi gıdalardan uzak durmak şikayetlerinizi azaltacaktır.

Kabızlık bazen düzenli olarak kullanılan ilaçların yan etkisi veya sindirim sistemindeki diğer sorunların bir belirtisi olarak ortaya çıkabileceğinden 10 günden uzun süren kabızlık için doktora görünmeniz tavsiye edilir.

Kabızlığa Neden Olan Besinler

Çikolata: Çikolata, gıdaların yol açtığı kabızlık nedenleri arasında en sık görülenidir. Düşük lif ve yüksek şeker içeren işlenmiş çikolata kabız yapan yiyeceklerin ilk sırasındadır.

Beyaz Ekmek: Az oranda lif içeren işlenmiş beyaz ekmek kabızlık şikayeti olanlara önerilmemektedir. Kabız yapan yiyecekler listesinde çikolatanın hemen altında yer alan beyaz ekmek dışında işlenmiş buğday, çavdar ve arpa ürünlerinden bağırsak hareketi sağlamak için kaçınmak gerekir.

Peynir, Dondurma: Yüksek orada şeker ve yağ içeren süt ürünleri kabızlık yapabilir. Yağlı peynir ve şekerli dondurma dışında puding, şekerleme tüketimi kabızlık döneminde azaltılmalıdır.
data-ad-region=”test”>

Bir diğer süt ürünü olan yoğurt ise sindirime yarayan, bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayısını arttırarak kabızlığın tedavisine yardımcı olur.

Kafein: Kafein içeren kahve, kola, çay gibi içecekler kabızlığı şiddetlendirir. Bunun nedeni kafeinin vücudu susuz bırakması ve sindirim için gereken suyun sağlanamamasıdır.

Rafine ve İşlenmiş Yiyecekler: İşlenmiş gıda tüketenlerin daha sık kabızlık yaşadığı bilinmektedir. Pizza, hamburger, patates cipsi, konserve gibi hazır gıdalar hazırlanırken sindirime yardımcı olan liflerin çoğunluğu çıkarılmaktadır.

Kabızlığın Diğer Nedenleri

Antibiyotiklerin de dahil olduğu pek çok ilaç sindirimi yavaşlatarak kabızlığa yol açmaktadır. Bu ilaçlar arasında ilk sıralarda alüminyum hidroksit ve kalsiyum karbonatlı antasitler, antispazmodik ilaçlar, antidepresanlar, demir takviyesi tabletleri, ağrı kesiciler ve antikonvülzan ilaçlar gösterilmektedir.

Sürekli ilaç kullanmanızı gerektiren bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışarak kabızlık için ek bir ilaç tavsiyesi isteyebilirsiniz.

Antibiyotikler hastalığa neden olan bakterileri öldürürken bağırsaklarda sindirimi sağlayan iyi bakterilerin sayısını da azalttığından bu dönemde probiyotik ürünler tüketebilirsiniz.

Seyahat sırasında hava ve tüketilen gıdaların değişimi nedeniyle kabızlık yaşamak normaldir. İlk 3-4 günden sonra bağırsak hareketleri eski düzenine geri dönecektir.

Bu sırada bol bol sıvı tüketmek, hareket etmek ve normalden çok farklı gıdalar yememek kabızlığın süresini azaltabilir.

Gebelik döneminde hormon değişikliklerine, sıvı alımına, basura bağlı olarak kabızlık yaşanabilir.

Kabızlığın Belirtileri

 • Bağırsak hareketlerinde yavaşlık
 • Seyrek tuvalete çıkma ve zorlanma
 • Ikınmaya neden olan sert dışkı
 • Kramp benzeri karın ağrıları
 • Aşırı gaz ve şişkinlik hissi
 • Bulantı, kusma ve gaz çıkarmada zorlanma
 • İştah kaybı
 • Ağız kokusu ve ağızda kötü tat

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Kabızlık oldukça sıkıntı verici bir rahatsızlık olmasına karşın genellikle sağlığı tehdit etmez ve uygun bir beslenme programıyla önemli ölçüde tedavi edilebilir.

Ancak bazı durumlarda, başka belirtilerle birlikte görüldüğünde doktora gitmek ve acil yardım almak gerekebilir.

 • 3 haftadan uzun süren rahatsızlıklarda
 • Bağırsaklarda hareket sırasında anüste şiddetli ağrılar varsa
 • Yorgunluk gibi diğer belirtilerle birlikte görüldüğünde
 • Rektal kanama varsa
 • Tekrarlayan kusma görülüyorsa
 • Ateş ve karın ağrısı varsa
data-ad-region="test">

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Kabız Yapan Yiyecekler hakkında 19 yorum yapılmış

 1. Kabız 28/06/2013 at 21:52 #

  Çikolata ishalken asla alınmamalı, yanıltmayın insanları.

  • Admin 30/06/2013 at 09:29 #

   Yazıda “ishalseniz çikolata tüketin” diye bir bilgi yok. Siz nerede okudunuz bunu acaba? Ayrıca yazı kabızlık ile ilgili ishalle değil.

   • Miss X 04/10/2016 at 06:54 #

    Hahahahaha

 2. Hazal 31/05/2014 at 20:24 #

  Ben yoğurt diyeti yapmaya başladığımdan beri metabolizmam süper hızla çalışıyor 🙂 rahatladım.

  • melisa izol 09/09/2015 at 14:38 #

   Yoğurt diyeti nasıl anlatır mısın?

  • Mehmet Ali Kaya 20/12/2015 at 15:52 #

   Nedir yoğurt diyeti bahseder misiniz?

 3. Lale 21/11/2014 at 19:32 #

  İyi akşamlar herkese. Öncelikle benim bir sorum olacak. Bir tv programında kafeinin metabolizmayı çalıştırdığını duydum ve hergün aç karına içiyorum. Burda da kafeinin kabızlık yaptığını okudum. Ben aşırı derecede kabızlık çekiyorum lütfen yardımcı olun ne yapmam lazım.

  • nur 26/03/2015 at 08:56 #

   Arkadaşlar şiddetli kabızlık tedavisi görüyorum. Şu anki deneyimlerimden şunu diyebilirim ki yumurta, pirinç (pilav), makarna, hamur işi gibi tok tutan katı yiyecekler kabızlığı daha da tetikliyor. Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı zeytinyağı içmenizi ve yoğurt yemenizi tavsiye ederim. Tabi bir de mutlaka doktora gidin. Şuan kabızlık durumum çok fazla ilerlediği için bağırsaklarım da yara ve iltihap oluşmuş ve bağırsak hareketlerim iyice durmuş. Düzelmesi için elimden geleni yapıyorum ama inanın çok zor bir şey. O yüzden doktora gidip gerekli tüm tahlil vs leri yaptırın. Geç kalmayın.

  • u d 21/03/2016 at 20:54 #

   Kardeşim bol bol su iç aralıklarla yani bir kerede 2 litre içtim tamam değil 2 litreye araliklara böl gece yatkın muhakkak iç ve sabah kalkarken büyük Nescafe iç bira yürü bu bağırsakları harekete geçireceksiniz ondan sonra bol bol salata sebze meyve ye bol.bol karpuz kavun ye ozelikle mutfağından eksik etme bunları Allahin izniyle bir şey olmaz…..ve ozelikle yemek aralarina dikkat et yemek yedikten 4 5 saat sonra yemek ye bu 4 5 saat arasında şu iç yemek saatlerini düzenle vücudun dengele necek sistemi oturtacaksin yanu

 4. Yadigar 16/04/2015 at 19:54 #

  Ben iki senedir kabızlık çekiyorum kullanmadığım ilaç kalmadı ama düzelme yok ve son bir haftadır sağ kaburga altında şişlik ve şiddetli ağrı var ve doktorum bağırsakların hiç çalışmıyor dedi ne yapabilirim?

  • Elif 16/06/2015 at 12:51 #

   Senin yemen gereken zeytin yağı. Bir kaseye zeytin yağı koy ekmeğinle ye bu seni rahatlatacaktır. Kesinlikle öneririm.

  • Platon 31/08/2015 at 16:25 #

   Yemeniz ve yememeniz gerekenler belli zaten. İlave olarak günde en az 1 kere 30 dk tempolu yürümeniz faydalı olacaktır. Ayrıca sabah aç karnına içilen ve gün boyu yeterli tüketilen su çözüme destek olabilir.

 5. Gamze 16/07/2015 at 22:09 #

  Birkaç yıldır ben de öyleydim fakat sabahları yürüyüş ve yemek öncesi bol su içimi artı olarak beyaz ekmek makarna pilav tüketimi olmadığı taktirde düzelme olduğunu fark ettim. Kayısı hurma gibi lifli meyveler ve kesinlikle ev yoğurdu düzenli olarak tüketilmeli . Böyle bir düzen oturduğu taktirde farkı göreceksiniz inşallah.

 6. Kadriye 25/07/2015 at 09:39 #

  Arkadaşlar yumurta kabız yapar mı?

 7. merve 08/08/2015 at 22:01 #

  Selam öncelikle benim 1 buçuk yaşında oğlum var oda dünden beri kabız bugünde yapamadı tam 3 gün olacak yarında yapamasa ne yapmam gerek nektarı bılendırdan geçiyorduk ona veriyorduk o yapar mı acaba nektarı bana yardımcı olunuz iyi geceler.

  • acar 06/10/2015 at 10:20 #

   Kayısı erik suyu, yumuşatır. Şeftali ishali keser. Hareket ettir bol sıvı ver. Ama gecikmek zarar da verebilir doktora ilet.

 8. Aras 05/09/2015 at 20:53 #

  Arkadaşlar olay çok basit, acil bir durumunuz varsa B******s işinizi görecektir, rahatladıktan sonra kesinlikle beslenme alışkanlıklarınıza bir düzen getirmelisiniz, vücut saat kaçta kahvaltı kaçta öğle yemeğini ve kaçta akşam yemeğini yiyeceğini anlamalı. Bir gün saat 3 te yapılan öğlen yemeği ertesi gün 5-6 da yapılmamalı, buna bağlı olarak kesinlikle ama kesinlikle pilav makarna hamur işi poğaça kek açma vb, beyaz ekmek ve buraya dikkat ÇAY tüketilmemeli. Adam günde 20 bardak çay içiyor sonra kabızım diyor. Bağırsakların eski düzenine girmesi için lifli yiyecek tüketilmeli örnek uyguladığım yemek listesi şu;
  Sabah kahvaltısı: 2-3 dilim çavdar veya kepek ekmeği, bol yeşillikli salata, 1 kase çorba ile taze sıkılmış meyve suyu veya süt
  Öğle yemeği: 2-3 dilim çavdar veya kepek ekmeği, 1 kase çorba ve günün yemeğine bağlı olarak pırasa, bamya, ıspanak, patlıcan kabak havuç karışımı olan türlü, taze fasulye yemeği vb altını çizerek söylüyorum SEBZE yemeği. hemen arkasından taze sıkılmış meyve suyu veya süt, 1 litre Su
  Akşam yemeği: öğle yemeğinden kalanlar 😀
  Yatmadan kesinlikle 1 lt su ve kuru kayısı süper bir ilaçtır..
  Kabızlık çeken arkadaşlar bu tarifin bir öğününden hemen sonra tuvalete çıkmalı, dışkı yapılmasa bile 10-15 dk ALATURKA tuvalete oturuş biçiminde beklemeli ve kesinlikle Ikınmadan beklemeli. Sadece oturup bekleyin bu size bağırsak hareketlerinizde düzelme sağlayacaktır.
  2-3 adet kuru kayısıyı bir bardak ılık suyun içerisine atıp 3-4 saat bekletin onlar şiştikten sonra içip kayısıları da löp löp yiyin, bağırsaklarınız dile gelse size bağıra bağıra teşekkür eder o derece sağlam bir yöntemdir 🙂
  Evet ben de çektim bu belalı hastalığı, bu sayede atlatıyorum şuan başladığım günle arada dağlar kadar fark var, bu yöntemi 1 ay uygulayın ve merhaba pilav merhaba makarna merhaba beyaz ekmek, çay :))

 9. chaishe 12/11/2015 at 10:12 #

  Benim de aksine kahve içtiğim anda ishal oluyorum. Normalde çay tiryakisiyim. Yine de bağırsaklarım normal bir şekilde çalışıyor. Bazen uykum gelmesin diye kahve içiyorum, sanki mushil içmiş gibi oluyorum.

 10. mutlu çetinkaya 26/09/2016 at 20:15 #

  İnsanoğlunun anatomik yapısı kadar karmaşık, komplex bir yapı var mı acaba? Bilim insanları araştırdıkça yeni bir özellik keşfediyor bu alemde. Bence her gıda farklı kişilerde farklı sonuçlar doğuruyor. Süt kimini kabız yapar, kimini ise ishal. Bünyenizi iyi kontrol edin ve ona göre beslenin derim. Rabbim şifalar versin.

Bir Cevap Yazın