İştah Kesen Yiyecekler

Genel olarak fiziksel görünüşümüzü geliştirmek amaçlı yaptığımız diyetler, sadece dış görünüş bakımından değil esas olarak fazla kiloların sağlığımız üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden korunmak için önemlidir. Sağlıklı bir diyet ve verilen kiloların kalıcı olması için kendinizi açlığa mahkum etmeniz doğru değil. Her gün alınması gereken vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratların doğru kaynaklardan alınması, uzun süreli ve kalıcı kilo vermenize yardımcı olur. Yapacağınız diyeti belirledikten sonra iştah kesen yiyecekler, özellikle ilk haftalarda diyete bağlı kalabilmeniz açısından size destek olabilir.

İştah Azaltan Besinler

Elma: Pek çok beslenme uzmanı elma tüketmenin faydalarından bahsediyor. Elmanın iştahı bastırmasındaki etkisi ise lif ve “pektin” adındaki madde bakımından zengin olmasından kaynaklanıyor. Besin lifi ve pektin içeren elma öğünler arasında tüketildiğinde tokluk hissini uzatıyor ve diğer öğüne kadar midenin kazınmasını önlüyor. Elma ayrıca kandaki glikozu düzenlediği için fiziksel aktiviteler sırasında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayabilir.

Salatalar: Yerli ve yabancı diyet uzmanlarının hazırladığı diyet listelerinde, özellikle yeşil yapraklı sebzelere ne kadar çok yer verildiğini fark etmişsinizdir. Yeşil yapraklı sebzeler aynı elma gibi bol miktarda besin lifi içerir ve çok az kalori alarak uzun süre tok kalmanızı sağlar. Çeşitli sebzelerden hazırlayacağınız büyük bir salata ortalama 200-250 kaloridir (yağsız) ve iştahınızı bastırmak için vitamin, mineral bakımından oldukça iyi bir alternatiftir.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi yavaş sindirilen bir karbonhidrat olduğundan uzun süren tokluk hissi sağlar ve iştahınızı keser. Glisemik endeksi oldukça düşüktür ancak besin değeri düşük değildir. Mideniz kazındığında bir kase yulaf ezmesi yemek diğer öğüne kadar sizi tok tutacaktır.

Yeşil Çay: Çok acıkırsanız ve bir sonraki öğüne kadar epey zaman varsa bir bardak yeşil çay içerek iştahınızı bastırabilirsiniz. Yeşil çay acıkmanıza neden olan hormonların salınımını baskılayarak tokluk hissi sağlar.

Acı Biber: Acı biberin iştahı bastırma üzerinde direk bir etkisi yoktur ancak acı biberli yiyecekler, yemek sırasında daha az yemenizi ve daha çok su içmenizi sağlayabilir. Böylece masadan daha az kalori alarak ve su nedeniyle tok hissederek kalkabilirsiniz.

Protein: Protein, karbonhidratın vücut tarafından işlenmesini yavaşlatarak tokluk hissini uzatır. Balık, deniz ürünleri, tavuk ve yumurta gibi iyi protein kaynakları iştahın daha uzun süre kapalı kalmasını sağlar.

Yağ: Diyet sırasında yağ tüketimi her ne kadar popüler olmasa da belirli bir miktar yağ vucut için gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yağın hangi kaynaklardan alınacağıdır. Öğünler arasında hem sizi tok tutacak hem de sağlıklı bir yağ kaynağı olarak bir avuç fındık, ceviz, 4-5 zeytin, ay çekirdeği yiyebilirsiniz.

İştah Kesen Diğer Öneriler

Sık Öğünler: Yemekleri ağır öğünler yerine küçük öğünler şeklinde sık sık yemeniz, yemek aralarında yaşanan iştah artmasını engelleyecektir. 3 ana öğünü 6 yarım öğüne bölerek yiyebilirsiniz. Bu öğünlerde yağlı atıştırmalıklar yerine elma ve salata gibi hem sağlıklı hem de düşük kalorili gıdaları tüketmek kalori alımını kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.

Uyku: Uykunuzu tam olarak almazsanız gün içinde enerjinizin azaldığı anlarda iştahınız artabilir. Uyku kalorilerden bağımsız olarak enerji alabileceğiniz diğer bir kaynak olduğundan her gün önerilen kadar uyuyun.

Su: Vücudun susuz kalması genellikle açlık hissi ile karıştırılır. Sadece su içerek iştahınızı bastırabilecekken kendinizi yemek yemek zorunda hissedebilirsiniz. Bir şeyler atıştırmaya başlamadan önce büyük bir bardak su içip 20 dakika geçmesini bekleyin. Eğer açlık hissi susuzluk yüzünden oluştuysa bu süre zarfında iştahınız azalacaktır.

Galeri

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

,


İştah Kesen Yiyecekler İçin 14 Yorum Yapılmış

 1. handan akbaba 28/10/2014 #

  Yulaf ezmesine ne koyarak yiyebilirim sizce ne olur yardımcı olun bana.

  • esra 31/10/2014 #

   Genellikle yoğurta katıp yiyorlar.

  • elnure 11/03/2015 #

   Beyaz peynirle iyi.

   • sidal 12/04/2015 #

    Yulaf ezmesine biraz yani bir cay kaşığı bal yeterli hem enerji verir ve tok tutar ben öyle yapıyorum 55 kg halen kilo almadım.

  • fatma 20/10/2015 #

   Yoğurtla veya sütle yulaf ezmesini alabilirsiniz.

 2. hasret 30/12/2014 #

  12 bardak su içiyorum ama yemeğimi de gayet güzel yiyorum bir aydır diyetteyim 68 kiloyum. Bir aydır o kadar su içmeme rağmen hiç kilo vermemisim.10 kilo vermek istiyorum. Çok su içiyorum evet ama iştahımda var su içeli daha çok arttı.

  • murat 14/03/2015 #

   Bak kardeşim sadece su içmekle kilo veremezsin tatlı tüketimini 0’a indir akşamları 1 saat yürüyüş yap saat 19:00 dan sonrada yemek yeme yada aç karnına uyu.

 3. serkan 25/03/2015 #

  Yemeden 15 dk önce sütle karıştırıp içine bir avuç kuru üzüm koyarsanız harika oluyor. İçerisine ceviz kırıkları da koyarsanız sağlıklı bir kahvaltı oluyor. 15 dk önce sütle karıştırdığınızda yulaf ezmesi yumuşacık oluyor.

 4. Yılmaz 13/04/2015 #

  Yeşil çay güzel ama bir etki yapmadı bende. Lahana suyu çok güzel kilo verdiriyor. Araştırın isterseniz.

 5. gulderen 08/07/2015 #

  Yoğurda karıştırıp içine meyve parçaları atınca güzel oluyor.

 6. yasemin 07/08/2015 #

  En güzel zayıflatan elma sirkesi ben 15 kilo verdim 2 ayda düzenli kullanın sabah aç karnına bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı ekleyin yarım saat sonra kahvaltı yapın mutlaka deneyin.

  • Emre 16/08/2015 #

   Hakikaten 15 kilo verdiriyor mu?

  • Emre 16/08/2015 #

   Peki yemekten hiç kısmadın mı?

   • ayliz 08/09/2015 #

    Her şey boğazdan geçiyor boğazını tut egzersizini yap suyunu iç.

Bir Cevap Yazın