Göbek Eriten Diyet Nasıl Yapılmalı?

Diyet ve egzersizle bölgesel zayıflama diye bir şey mümkün olmadığından göbeğinizi eritmek için öncelikle genel olarak kilo vermeniz gerekiyor. Eğer fazla kilolarınızın çoğu göbek bölgesindeyse kilo vermeye başladığınızda bu bölgeden daha fazla yağ kaybedersiniz.

data-ad-region="test">

Ancak göbek bölgesindeki yağlardan tamamen kurtulmak için iyi bir diyet programı seçmeli ve diyetinize uzun süre sadık kalabilmelisiniz.

Göbek eritmek için mekik çekmek veya bazı aletlerle karın kası egzersizleri yapmak ise göbeğinizi eritmek yerine karın kaslarınızı çalıştırır.

Çünkü karın kasları ile bu kasların üzerinde bulunan yağlar birbirinden bağımsızdır. Yani diyet yapmazsanız ne kadar mekik çekerseniz çekin göbeğiniz erimeyecektir.

“Göbek eriten diyet nasıl yapılmalı?” veya “göbek yağlarından nasıl kurtulmalı?” sorularının cevaplarına geçmeden önce göbek bölgesindeki yağlanmanın dış görünümünüzü olumsuz etkilemesi dışında sağlığınıza ne gibi zararları var kısaca onlara bir göz atalım.

Göbek Bölgesinden Yağlanmanın Zararları

Göbek yağları sadece ciltle organlar arasındaki yağlardan ibaret değil. Bu bölgedeki yağlanma arttıkça yağlar yavaş yavaş organların çevresini de sarmaya başlıyor ve etkisi altına aldığı organların fonksiyonlarında bozulmalara yol açıyor.

Kilonuz ne olursa olsun göbek bölgenizde yağlanma varsa kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, kolon kanseri ve uyku apnesi gibi hastalıkların görülme oranı 4-5 kat artıyor (1).
data-ad-region=”test”>

Fazla kilonun sağlığımız üzerine etkileri hakkında yapılan bazı araştırmaların ilginç sonuçları var. Örneğin göbek bölgesinden yağlanma genel olarak vücudun yağlanmasından çok daha tehlikeli ve “merkezi yağlanma” olarak adlandırılan bu durumun ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açma ihtimali genel yağlanmadan %50 daha yüksek (2).

Bu nedenle “vücut kitle indeksi” hesaplaması yaparken sağlığınız için önce göbek bölgesindeki yağlanmanın ne kadar olduğunu göz önüne almanız gerekiyor. Çünkü vücut kitle endeksi değeriniz normal değer aralığında çıksa bile göbek bölgesinde yağlanma varsa sağlığınız tehdit altında olabilir (3).

Göbek Eriten Diyet İçin Genel Kurallar

İnternet başta olmak üzere farklı mecralarda “göbek eriten diyet”, “göbek yağlarını kısa sürede eritin” ve benzer başlıklarla pazarlanan pek çok farklı diyet listesi bulabilirsiniz ancak başta da söylediğim gibi özel bir diyetle veya egzersizle sadece göbek bölgesinden kilo vermek mümkün değil.

Göbek yağlarınızı eritmek istiyorsanız önce genel olarak kilo vermenizi sağlayacak bir diyet programı bulmalı ve nabzınızı yükseltecek kardiyo egzersizleri yapmalısınız.

Göbek erittiği iddia edilen bazı zayıflama destekleri, çay ve diğer ürünler satılıyor ancak hemen söyleyeyim bu tip ürünler de göbeğinizden kilo vermenizi sağlamaz.

Diyet yapıyorsanız belki bir miktar metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize veya vücuttan su atmanıza yardımcı olabilirler ancak göbek yağlarını eritmek gibi bir özellikleri yoktur.

Şimdi göbek eriten diyetlerin ortak özellikleri neler bir bakalım.

Göbek yağlarının erimesi için beslenme uzmanlarının büyük çoğunluğu karbonhidratların azaltılmasını öneriyor. Yani gün içinde aldığınız karbonhidratların toplamını 50- 1000 gram aralığında tutabilirseniz bir süre sonra vücudunuz enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanmaya başlayacaktır. Bu da genel olarak yağ yakmanızı ve göbek yağlarının azalmasını sağlar.
data-ad-region=”test”>

Karbonhidratı Azaltın

Karbonhidrat takibi yapmak pek kolay değil çünkü karbonhidrat deposu olarak bilinen pirinç, makarna, ekmek, paketlenmiş atıştırmalıklar dışında pek çok meyve, sebze de karbonhidrat içeriyor.

Örneğin 1 adet domateste 5 gram kadar toplam karbonhidrat bulunuyor (4). Bu nedenle karbonhidrat kısıtlamalı bir diyet yaparken sadece şeker, hamur işi ve pirinç gibi besinleri azaltmak yeterli değil, her yediğiniz sebzenin, meyvenin karbonhidrat değerini kontrol etmeniz gerekiyor.

Tek tek hangi besinin ne kadar karbonhidrat içerdiğini hesaplamak için vaktiniz yoksa en azından pirinç, makarna, beyaz ekmek, şeker, paketlenmiş gıda, tatlı ve pastane işleri yemeyerek tükettiğiniz karbonhidratı önemli oranda azaltabilirsiniz.

En az karbonhidrat içeren sebzeler listesi ise şu şekilde (5);

 • Marul
 • Ispanak
 • Pazı
 • Karalahana
 • Lahana
 • Maydanoz
 • Kişniş
 • Fesleğen
 • Kekik
 • Kereviz
 • Turp
 • Mantar
 • Kuşkonmaz
 • Bamya
 • Salatalık
 • Rezene
 • Brokoli
 • Yeşilbiber
 • Kırmızıbiber
 • Brüksel lahanası

Diyet listenizi oluştururken bu sebzeleri bol bol kullanabilirsiniz.

Proteini Artırın

Karbonhidratı azaltmak demek Türk mutfağında bulunan yemeklerin önemli bir kısmının çok kontrollü olarak tüketilmesi anlamına geliyor çünkü bizim mutfağınız genel olarak karbonhidrat ağırlıklı.

Ancak bu konuda çaresiz değilsiniz çünkü evde veya dışarıda protein ağırlıklı yemek seçenekleri bulmak mümkün. Tavuk eti, kırmızı et dışında protein bakımından zengin diğer gıdalar da bulunuyor.

 • Mercimek
 • Fasulye
 • Süt
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Yumurta
 • Ceviz
 • Fıstık
 • Kabak çekirdeği
 • Susam
 • Ay çekirdeği
 • Nohut
 • Soya
 • Yulaf

Bu besinler et dışında kalan protein kaynakları olarak diyet listesine eklenebilir (6).
data-ad-region=”test”>

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Yediğimiz meyve ve sebzelerin içerdiği şeker dışında vücudumuzun başka şeker kaynaklarına ihtiyacı yok. Sonradan eklemiş rafine şeker içeren gıdalar günümüzde obezitenin başlıca nedeni olarak gösteriliyor ve hatta bel bölgesindeki yağlanmayı hızlandırdığı konusunda araştırma sonuçları mevcut (7). Hiç bir vitamin, mineral içermeyen besin değeri neredeyse 0 olan rafine şeker sadece enerji veren boş bir kalori kaynağı.

Göbeğinizi gerçekten eritmek istiyorsanız şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Şekerli gazlı içeceklerden, paketlenmiş meyve sularından, paketlenmiş atıştırmalıklardan uzak durmalı ve çayınızı, kahvenizi şekersiz içmeye alışmalısınız.

Daha Çok Besin Lifi Tüketin

Sağlıklı bir sindirim sistemi için son derece önemli olan besin lifi göbek yağlarını daha kısa sürede eritmenize yardımcı olabilir. Bu alanda yapılan araştırmalara göre sindirimi yavaşlatarak tokluk hissini uzatan besin lifini günlük 10 gram arttırmak karın boşluğunda biriken yağların %3,7 azalmasını sağlıyor (8).

Besin lifinin kilo vermeye etkisi üzerine yapılmış olan bir diğer araştırmaya göre günlük 14 gram ekstra besin lifi hiç diyet yapılmamasına karşın 4 ayda 2 kilo verilmesini sağlıyor (9). Tabii 4 ayda 2 kilo vermek çok az bir kilo kaybı gibi gelebilir ancak bunu bir de diyet ve sporla desteklediğinizde çok daha fazla kilo verebilirsiniz. Sadece besin lifini arttırarak ayda 1 kilo bence hiç fena bir rakam değil.

Diyet programınızı oluştururken brokoli, lahana, karnabahar, ıspanak, kereviz, kabak, fasulye, mantar ve portakal gibi lif bakımından zengin besinleri ekleyerek günlük lif tüketiminizi artırabilirsiniz (10).

Göbek Eritmek İçin 3 Günlük Örnek Diyet Programı

Aşağıdaki diyet listesi günlük karbonhidrat tüketimini sınırlandıran, protein bakımından zengin örnek bir diyet listesidir. Bu örnek diyet listesine göre, yukarıdaki sebzeleri ve protein bakımından zengin et dışında kalan diğer besinleri kullanarak kendi diyet listenizi oluşturabilirsiniz.

1. Gün

Kahvaltı: 2 yumurtalı, yağsız sebzeli omlet.
Atıştırmalık: Yarım kase yağsız yoğurt üzerine 1 yemek kaşığı yabanmersini, çilek veya salatalık.
Öğle Yemeği: Ton balıklı salata, ızgara tavuk dilimleriyle de hazırlayabilirsin.
Atıştırmalık: 15-20 adet badem.
Akşam Yemeği: 150 gram ızgara tavuk göğsü, haşlanmış yarım patates 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile, bol salata veya haşlanmış kuşkonmaz.

2. Gün

Kahvaltı: 2 adet çırpılmış yumurta, yanında haşlanmış yarım patates.
Atıştırmalık: Yağsız 1 bardak sütün içine 2 yemek kaşığı yabanmersini veya çilek atıp mikserden geçirin.
Öğle Yemeği: Ton balıklı veya ızgara tavuklu ıspanak salatası.
Atıştırmalık: 1 adet sap kerevizi 3 çay kaşığı kaşığı fıstık ezmesiyle yiyebilirsiniz.
Akşam Yemeği: 150 gram ızgara az yağlı et, 1 kase haşlanmış yeşil fasulye.

3. Gün

Kahvaltı: İçine 1-2 adet mevsim meyvesi doğranmış 1 kase yağsız yoğurt.
Atıştırmalık: 15 adet badem veya 4-5 adet ceviz.
Öğle Yemeği: Haşlanmış veya ızgara hindi eti (150 gr), 1 kase haşlanmış brokoli.
Atıştırmalık: 2 adet havuç.
Akşam Yemeği: 150 gram ızgara balık, 2 çay kaşığı zeytinyağında sotelenmiş karnabahar.

Göbek Eritmek İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Yapacağınız her egzersiz fazladan kalori yakmanızı sağladığı için diyetinize sadık kaldığınız sürece göbek yağlarının erimesine katkıda bulunacaktır.

Göbek bölgesini eriten mucize bir egzersiz veya egzersiz aleti yok. Ancak yağlar gittikten sonra karın kaslarınızın daha şekilli görünmesi için egzersize ayırdığınız sürenin bir kısmında karın kası çalıştıran hareketler yapabilirsiniz.

Yağların yakılması için önemli nokta egzersiz sırasında nabzınızın yükselmesi ve en az 20-30 dakika yüksek kalması.

Sağlığınız ve kilonuz el veriyorsa kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak daha önce hiç spor yapmadıysanız vücudunuza bir anda yüklenmeyin ve hangi kardiyo egzersizlerini yapabileceğiniz konusunda için bir uzmana danışın.

Uzmanlar yağların daha hızlı atılması için haftada en az 150 dakika tempolu egzersiz yapılmasını öneriyor. Alt sınır haftada 150 dakika, üst sınır ise sizin ne kadar vakit ayırabildiğinize, yaşınıza, sağlığınıza ve vücudunuzun ne durumda olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Göbek yağlarından kurtulmak için diğer önerileri “Göbek Nasıl Erir” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

data-ad-region="test">

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, , ,

Göbek Eriten Diyet Nasıl Yapılmalı? hakkında 33 yorum yapılmış

 1. defne 03/08/2015 at 13:32 #

  Vay bence harika ya tam istediğim gibi.

  • sami 26/01/2017 at 12:52 #

   aynen ya :))))

 2. nurgul 25/08/2015 at 18:23 #

  Izgara et veya tavuğu neden bu kadar öneriyorsunuz ? O kadar mı faydalı (zayıflamak için)?

  • Admin 27/08/2015 at 12:53 #

   Sorunuzu tam anlayamadım ancak karbonhidratı azaltıp protein alımını arttırmak istediğinizde et ve tavuk önemli protein kaynaklarıdır. Zayıflamak için değil, her şeyden önce besinsiz kalmamanız için tabii.

 3. sevgi 08/09/2015 at 21:01 #

  Ben 6 ayda 20 kilo verdim bol su içerek ekmek yemeyerek sabahları 45 dakika akşamları iki seans yürüdüm aç kalmadım porsiyonlarımı küçülttüm şimdiki halimi korumak istiyorum ne yapmalıyım?

  • Admin 12/09/2015 at 08:47 #

   Sevgi Hanım sık ve küçük porsiyonlar yiyerek, olabildiğince beyaz un ve şekerden uzak durarak ve tabii ki hareket ederek bu kiloda kalabilirsiniz. Sağlıklı beslenme, işlenmiş, hazır gıdalardan uzak durma sadece kilo vermek için değil, sağlık ve kilo korumak için de gerekli. Elbette canınız çok çektiğinde ya da bir kutlama vs varsa kendinize arada bir izin verebilirsiniz. Ama bu izinler sıklaşmamalıdır. Akşam yemeği ardından kalorili gıdalar tüketmekten kaçınmak, yürüyüşleri bu kadar yoğun olmasa da belki günde 20 – 30 dakikaya ve teke indirerek kilonuzu koruyabilirsiniz. Unutmayın bunlar sadece kilo korumak için değil, pek çok sağlık sorununu önlemek için de önemli.

  • Zehra 10/11/2015 at 22:33 #

   Kilolarınızı nasıl verdiniz diyetisyenden yardım alarak mı benim doğumdan kalan 20 kilo fazlalığı var yardımcı olur musunuz?

  • Tuğçe 08/02/2017 at 09:36 #

   Spora başlayabilirsiniz 😇😇😇

 4. Aylin 15/09/2015 at 11:27 #

  merhaba ben 25 yaşında 1,68 boyunda 53 kiloyum genel olarak zayıf bir insanım fakat son zamanlarda çok olmasa da biraz göbeğim çıktı dün pilatese başladım ama gıdamı zayıflatıp kilo vermek istemiyorum sadece göbek bölgemi biraz eritip kas yapmak istiyorum bunun için yapmam gerekler nelerdir. Teşekkürler.

 5. gülşen 01/10/2015 at 22:06 #

  mrb benim 10 kilo fazlam var maalesef. Vermek istiyorum ama sağlıklı bir şekilde. Kalıcı olsun istiyorum. Bunun için 10 kiloyu verirken bu diyet listesini kaç güne yaymam gerekiyor?

  • nisa 27/03/2016 at 12:27 #

   Ben 79 kiloydum 4-5 ay gibi bi sürede kendiliğinden 9 kilo verdim ve baya kalıcı vermişim geri almadım suan bi 10 kilo daha vermek istiyorum yiyecekleri azaltmak çok işe yarıyor ve bol su iç çok kalıcı kilo verebilirsin üstelik bir diyet listesine ihtiyacın kalmaz spor yapman gerekmez sadece yediğin ogunu azaltmak ve bol su iç başarılar

 6. Ertan 10/11/2015 at 00:15 #

  Mrb ben Arabistan’da çalışıyorum 4 yıldan beri ilk geldiğim yıl normal kilodaydım 75 kg ama şimdi 105 kgyum en hızlı ve verimli şekilde nasıl kilo verebilirim önerileriniz nelerdir acaba yardımcı olabilir misiniz?

 7. Güller 07/12/2015 at 14:54 #

  Merhaba ben doğumdan kalma kilolarımı vermek istiyorum ama yemeği bir türlü kesemiyorum suyu da çok içiyorum ama başka n’apmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  • Admin 16/12/2015 at 08:42 #

   Güller Hanım yemeği kesmekten ziyade neler yediğiniz önemlidir. Hazır gıdalar, hamur işi, kızartma, pilav, makarna, tatlı vb yerine sağlıklı beslenme önerilerine uygun öğünler yiyerek işe başlayabilirsiniz. Yeme alışkanlıklarını değiştirmeden tek başına su içmek istediğiniz sonucu vermez.

 8. akın çakır 12/12/2015 at 19:19 #

  Merhaba, ben 2 yıllık evliyim. Evlendikten sonra 20 kilo aldım. Göbek ve yanlarım çok çıktı. Boyum 185CM kilom 104, sağlığımı etkilemesinden korkuyorum ve önerilerinizi bekliyorum.

 9. Ahmet Punar 03/02/2016 at 16:29 #

  Merhaba Öncelikle Bu yazı İçin Teşekkürler. İdeal kilo hesabi yaptım 1.90 boyum ve kolom 102 hesaba göre 20 kilo fazlam gözükmekte. Ekmeği ve şekeri kestim çok az miktarda çaya seker kullanıyorum ve en rahatsız olduğum konu göbek. En hızlı yoldan nasıl kilo verebilirim..

 10. Neslis 21/02/2016 at 12:32 #

  Ben henüz 18 yaşındayım. 1.64 boyunda 68 kiloyum. 10 kg. Vermek istiyorum. Form çay içiyorum ve günlük düzenli olarak 30 dakika yürüyorum. Besin konusunda eksik olduğumu düşünüyorum. 5 ay içinde bu kiloları vermek istiyorum. Besin konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Volkan 03/04/2016 at 17:34 #

   Ekmek ve şeker sıfır

 11. buket 21/02/2016 at 17:24 #

  Bu üç günlük diyet listesinde kaç kilo veriyoruz?

 12. Emine 03/03/2016 at 16:05 #

  Mrb Ben 54 kilo 1.70 boy zayıfım ama sadece göbeğim var düz bir göbeğe sahip olabilmek için ne yapmalıyım?

 13. Asli 04/03/2016 at 15:24 #

  Boyum/ 1.65 – kilom 94 kalıcı kilo vermek istiyorum. Bu diyeti uzun sure uygulayabilir miyim? Veya bu kiloya ve boya göre nasıl diyet uygulamalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Admin 08/03/2016 at 11:13 #

   Aslı Hanım sitemiz genel bilgiler vermektedir. Kişiye özel diyet programı uygulama imkanımız bulunmamaktadır.

 14. Ceylan 16/03/2016 at 11:56 #

  Çok güzel bilgi verdiniz çok tskkkkk😊

 15. Hiranur 22/03/2016 at 18:15 #

  İyi akşamlar ben yumurta sevmioru yerine ne önerirsiniz

 16. murat 09/04/2016 at 14:03 #

  Merhaba benim insülin direncim 2,9 oranında ve sadece göbek bölgemde kilo var.. 1 haftadır 45 dakikalık yürüyüşe ve diyete başladım.. zamanında çok asitli içecekler tükettim.. 1.69 boyunda ve 82 kiloyum sabahları sadece 2 yumurta , arada bir meyve , öğlen çorba ve salata , tekrar arada meyve , akşam salata ve tavuk ve akşam 21 civarı bir meyve tüketiyorum. yaptığım diyet doğrumu acaba cevap verirseniz sevinirim..

 17. Ateş 13/04/2016 at 10:56 #

  Yazınız Çok Güzel Tebrik Ederim. Boyum 1.76 Kilom 67 şuan. Vucudum Fit. 2 Aydır akşam 20.00 dan sonra Haftada 5 gün Akşam 20 dakika kardio ve ağırlık Çalışıyorum. Fakat Göbeğim Erimiyor. Altında Kas Olduğunu Sertleştiğini Hissediyorum. Fakat Üst Tabaka da Hala Yağ Var. İşin İçinden Çıkamıyorum.Spordan Sonra Eve Gelip Yemek Yemem 22.30 u Buluyor. Salata, ton balığı Yada Izgara Tavuk Yiyorum Sadece Akşam. L’carnitine Kullanmayı Düşüyürum. Acaba Vucuttan Kilo Vermeyip Sadece Göbek Bölgemden Kilo Verebilirmiyim . Teşekkür Ederim.

 18. onur 20/04/2016 at 09:51 #

  Dear admin; Çalışıyorum.sürekli işim yürüyerek bir yerlere gitmekle geçiyor. Yürüyüş tonla var. Günde 7-8 BİN adım en az yürürüm var. Yalnız yürüdükçe acıkıyorum ve sürekli yemek yiyesim geliyor. İştah kesici bir şeyler lazım. 80 kiloyum. Ne önerirsin?

 19. Fatma Akgün 18/09/2016 at 09:56 #

  selam bende kiloluydum ama şimdi öylesine kilo verdim ki daha gençleştim ve huzur buldum nasıl mı tam 76kg’dım şimdi ise 57kg oldum nasıl olduğunu beyninize kendiniz ben kilo vermeliydim diyerekten emir vermelisiniz ve çok yürümelisiniz yiyeceğinizi dikkat etmelisiniz mesela şeker beyaz ekmek yağlı yiyecekler v.s. gibi kendinizi dikkat etmelisiniz her şeyi abur cubur ağzınıza sokmamalısınız içinizden her şeyi canım çekti misali yapmamalıyız insan kendini kendi kendine emir vermelidir yoksa hiç bir şeyi önleyemez kilo üstüne kilo almaya devam eder bunların hepsi insanın kendi elindedir ben bunların hepsini yaptım bir kilo verdim ki siz bile şaşırırsınız işte her şey insanın kendi elinde yapmak istediğini kendin becerebilirsen becerebilirsin benden bu kadar gerisini siz düşünebilirsiniz….

 20. ponor 03/10/2016 at 11:33 #

  ben hindi, tavuk ve dışarıdan aldığım etleri yemiyorum. aynı az yağlı et ızgara balık ızgara tavuk ve hindi yemem mümkün değil. Bunun yerine başka bir şeyler önerebilir misiniz? ve diyet listesi size aitse mümkünse devamını paylaşır mısınız?

 21. seda 21/10/2016 at 14:46 #

  Slm ben seda… 20 yaşındayım boyun 1.65 56 kiloyum Bende göbek ve mide var oturduğunda ikiye katlaniyor o kadar aşırı derecede yiyen biri değilim yemedigim halde göbeğin gitmiyor sürekli hareket halindeyim vermiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.. şimdiden teşekkürler

 22. Reyhan 22/10/2016 at 07:42 #

  Ben zayıf bir insanım.Boyum 170 ve kilom 57, ama göbeğim her zaman beni rahatsız ediyordu.Karın egzersizleri yapmam gerektiğini düşünüyordum.Onu da hiç bir zaman motive olup uzun süre yapamıyordum,Kahve-kurabiye,çay -bisküvi gibi ara öğünlerim çok oluyordu,ama toplam kalori alımına dikkat ettiğim için bunun sorun olmadığını düşünüyordum.Ama yazınızı okuduktan sonra bunun asıl sorun olduğunu anladım.Ama yazınızın ilginç özelliği çok zihin açıcı olması.Daha önce muhtemelen benzer bir kaç yazı okumuştum ama bende hiç bir etki yaratmamıştı,bu yazıda her şey çok berrak.Bir de ben uzman doktorum,ben bunları bilmiyorsam insanlar nasıl bilecek diye utandım.3 haftadır önerilerinize uymaya çalışıyorum.Ama Türkiyede bu gerçekten zor iş arkadaşınızın ikram ettiği bir kurabiyeye hayır demek,evde ailenize yaptığınız bir tatlıdan kendiniz almamak.Ama olabildiğince dikkat ettim,yumurta,yogurt,salata,sebze,et,baklagil yedim,mekik değil yürüyüş yaptım,ve gerçekten göbeğim biraz eridi..Tabi dikkat etmeye devam ediyorum.Çok teşekkür ederim

 23. Burcu 04/02/2017 at 19:20 #

  Merhaba! Yazınızı çok beğendim faydalı buldum Bi sorum olacak 19 yaşındayım ve 1 senedir sınava hazırlanıyorum 8 sene boyunca voleybol oynadım ama şu an sınavdan dolayı idmanlara gidemiyorum. Ders çalışırken sürekli abur cubur yiyorum engel olamıyorum 6 kilo falan aldım sanırım ne yapsam?🙄

 24. Naz 22/03/2017 at 00:17 #

  Çok tessukler tam istediğim gibi bir liste 😊

Bir Cevap Yazın