Gaza İyi Gelen Yiyecekler

Herkes günde toplam 1-2 litre kadar gaz üretir ve bu gaz günde 14-20 defa vücuttan atılır. Yemeklerden sonra gaz oluşmaması için dikkat edilmesi gereken nokta, her insanın sindirim sisteminin farklı gıdalara farklı tepkiler verdiğini unutmadan, sizde gaza yol açan yiyecekleri belirleyip bunlardan uzak durmaktır. Beslenmenizde yapacağınız bir kaç değişiklikle gaz oluşumunu engelleyebilir, en azından makul düzeylere indirebilirsiniz. Bazılarına hiç gaz yapmayan gıdalar size gaz yapabilir ancak tüketildikten sonra genel olarak gaz yaptığı bilinen gıdalar arasında süt ürünlerini, fasulye, bezelye, karnabahar ve yağlı gıdaları sayabiliriz.

Gaz Nedenleri

Yemek yerken fazla hava yutma, sindirilmemiş veya zor sindirilen gıdalar gaz oluşumunun ana nedenidir. Şeker içeren besinler sindirim sistemi hassas kişilerde gaza neden olabilir. Çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu ya da Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları bulunan kişilerde aşırı gaz gibi semptomlar görülebileceğinden doğru diyet programına sadık kalmak daha da önemlidir. Ayrıca Laktoz veya gluten intoleransı olanlar, yüksek lifli meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar ve baklagillerle beslenenlerde gaz oluşma ihtimali daha yüksektir.

Gaza Karşı Ne Yapılabilir?

Gaz oluşumunu azaltmak ve vücuttan atılmasını hızlandırmak için bazı doğal yöntemlerden ve besinlerden yardım alabilirsiniz. İlk atılacak adım, sindirime yardımcı olan gıdaları daha fazla tüketmek ve aşırı yağlı, şekerli gıdalarla gaz yaptığı bilinen yiyeceklerden uzak durmak olmalı.

Zencefil, nane ve rezenenin gazı azalttığı bilinmektedir. Yemeklerden sonra bu bitkilerden biriyle hazırlayacağınız çay gaz sorununuzu hafifletebilir. Ancak reflüsü olanlara nane çayı önerilmemektedir.

Ana yemeklerden sonra yenen, özellikle fazla miktarda şeker içeren meyveler gaz oluşumunu arttırabilir. Bu nedenle meyve yiyecekseniz yemekten en az 2 saat sonra yemeye çalışın.

Sindirim sistemini yardımcı olmak için, gündelik olarak yediğiniz yoğurdu sindirimi destekleyen bakteriler bakımından zengin olan probiyotik yoğurtla ya da organik yoğurtla değiştirin.

Stres ve kaygı gaz oluşumunu tetikleyebilir. Öğünlerinizi aceleye getirmeden yavaş yavaş yiyin. Yemek yerken stresliyseniz bu sindirim sisteminizi olumsuz yönde etkiler ve sindirim sırasında oluşan gaz miktarını arttırabilir. Yemeklerden sonra yavaş adımlarla yürümek ve hafif fiziksel aktiviteler gazın vücuttan atılmasını kolaylaştırabilir.

Gaz, bazen sindirim sisteminden bağımsız olarak, yutulan hava nedeniyle oluşabilir. Hava yutmayı en aza indirebilmek için sakız çiğnemekten, sert şekerlemeler yemekten kaçının. Sigara içerken yutulan havada gaza neden olabilir.

Gün boyunca 3 büyük öğün yemek yerine sindirim sistemini rahatlatmak için 5-6 küçük öğün yiyin. Az ve sık yemek aynı zamanda tokluk hissini uzatacağından kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sindirim sistemine binen yükü azaltmak için lokmalarınızı iyi çiğneyin. Bunun için kendinize bir çiğneme miktarı belirleyebilirsiniz. Bir süre sonra bu bir alışkanlık haline gelecektir.

Gaz Yaptığı Bilinen Gıdalar

Aşağıdaki besinler genel olarak sindirim sırasında fazla gaz üretimine neden olur, ancak bu liste gaz yapan yiyeceklerin tam listesi değildir. Size uygun bir beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

 • Fasulye
 • Soğan
 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Karnabahar
 • Enginar
 • Kuşkonmaz
 • Armut
 • Elma
 • Şeftali
 • Erik
 • Sakız
 • Tam tahıllı buğday ekmeği
 • Kepekli tahıllar
 • Süt
 • Krema
 • Dondurma
 • Bira
 • Gazlı içecekler
Galeri
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, , ,


Gaza İyi Gelen Yiyecekler İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. mustafa bay 24/09/2014 #

  Merhaba, ben 1 haftadır gaz sancısı çekiyorum. Yemeklerime hiç dikkat etmedim ve internetten hiç araştırmadım sadece doktorlara güvendim her doktor ayrı ilaç yazdı. Benim tavsiyem midenizde veya bağırsaklarınızda farklı hastalık yoksa yukarıdaki sitenin tavsiyelerine mutlaka okuyun yediklerinize çok dikkat edin. Ben 1 hafta acı çektikten sonra bu tavsiyeleri okudum ve rahatım yediğiniz yemekler gaz sancısına neden oluyor.

 2. Murat 10/01/2015 #

  Başlık “Gaza İyi Gelen Yiyecekler” ama nane, rezene ve zencefil dışında hiç bir şey söylememişsiniz. Bir insanın bunları kullanarak üç – beş öğün doyması mümkün mü? Bence bu sayfanın başlığı “Gaz yapan Yiyecekler” olmalıydı ki, bunları da halk arasında çoğu insan zaten biliyor.

  • Admin 12/01/2015 #

   Yazıda gaz sorunu olanların dikkat etmesi gereken noktalara yer verildi çünkü gazı geçiren yiyecek sayısı yok denecek kadar az. Yani gaz sorununuz varsa gaz yapan yiyeceklerden kaçınmalısınız ve yukarıdaki önerilere dikkat etmelisiniz.

 3. burhan böcek 19/01/2015 #

  Bende bir aydan beri mide gazı ve iki günden beri mide de yanma var acaba bunları gidermek için ne tür besinler tüketmem gerekiyor bu arada düzensiz bir beslenme şeklim var.

 4. tayhan 01/02/2015 #

  Doktorlar bir şey anlamıyor. Hep bunu ye bunu yeme diyorlar. Belli ki bu bağırsaklarda bir sorun var ki zehir gibi gaz yapıyor. Arkadaşlar gazı kesinlikle hafife almayın. Bendede gaz oluyor ve beni çok rahatsız ediyor. En iyisi iyi bir doktor bulmak ve tedavi olmak. Yoksa ömür boyu çekeriz.

Bir Cevap Yazın