Gaza İyi Gelen Yiyecekler

Herkes günde toplam 1-2 litre kadar gaz üretir ve bu gaz günde 14-20 defa vücuttan atılır. Yemeklerden sonra gaz oluşmaması için dikkat edilmesi gereken nokta, her insanın sindirim sisteminin farklı gıdalara farklı tepkiler verdiğini unutmadan, sizde gaza yol açan yiyecekleri belirleyip bunlardan uzak durmaktır.

data-ad-region="test">

Beslenmenizde yapacağınız bir kaç değişiklikle gaz oluşumunu engelleyebilir, en azından makul düzeylere indirebilirsiniz.

Bazılarına hiç gaz yapmayan gıdalar size gaz yapabilir ancak tüketildikten sonra genel olarak gaz yaptığı bilinen gıdalar arasında süt ürünlerini, fasulye, bezelye, karnabahar ve yağlı gıdaları sayabiliriz.

Gaz Nedenleri

Yemek yerken fazla hava yutma, sindirilmemiş veya zor sindirilen gıdalar gaz oluşumunun ana nedenidir. Şeker içeren besinler sindirim sistemi hassas kişilerde gaza neden olabilir.

Çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu ya da Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları bulunan kişilerde aşırı gaz gibi semptomlar görülebileceğinden doğru diyet programına sadık kalmak daha da önemlidir.

Ayrıca Laktoz veya gluten intoleransı olanlar, yüksek lifli meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar ve baklagillerle beslenenlerde gaz oluşma ihtimali daha yüksektir.

Gaza Karşı Ne Yapılabilir?

Gaz oluşumunu azaltmak ve vücuttan atılmasını hızlandırmak için bazı doğal yöntemlerden ve besinlerden yardım alabilirsiniz.

İlk atılacak adım, sindirime yardımcı olan gıdaları daha fazla tüketmek ve aşırı yağlı, şekerli gıdalarla gaz yaptığı bilinen yiyeceklerden uzak durmak olmalı.

Zencefil, nane ve rezenenin gazı azalttığı bilinmektedir. Yemeklerden sonra bu bitkilerden biriyle hazırlayacağınız çay gaz sorununuzu hafifletebilir. Ancak reflüsü olanlara nane çayı önerilmemektedir.
data-ad-region=”test”>

Ana yemeklerden sonra yenen, özellikle fazla miktarda şeker içeren meyveler gaz oluşumunu arttırabilir. Bu nedenle meyve yiyecekseniz yemekten en az 2 saat sonra yemeye çalışın.

Sindirim sistemini yardımcı olmak için, gündelik olarak yediğiniz yoğurdu sindirimi destekleyen bakteriler bakımından zengin olan probiyotik yoğurtla ya da organik yoğurtla değiştirin.

Stres ve kaygı gaz oluşumunu tetikleyebilir. Öğünlerinizi aceleye getirmeden yavaş yavaş yiyin.

Yemek yerken stresliyseniz bu sindirim sisteminizi olumsuz yönde etkiler ve sindirim sırasında oluşan gaz miktarını arttırabilir.

Yemeklerden sonra yavaş adımlarla yürümek ve hafif fiziksel aktiviteler gazın vücuttan atılmasını kolaylaştırabilir.

Gaz, bazen sindirim sisteminden bağımsız olarak, yutulan hava nedeniyle oluşabilir. Hava yutmayı en aza indirebilmek için sakız çiğnemekten, sert şekerlemeler yemekten kaçının. Sigara içerken yutulan havada gaza neden olabilir.

Gün boyunca 3 büyük öğün yemek yerine sindirim sistemini rahatlatmak için 5-6 küçük öğün yiyin. Az ve sık yemek aynı zamanda tokluk hissini uzatacağından kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sindirim sistemine binen yükü azaltmak için lokmalarınızı iyi çiğneyin. Bunun için kendinize bir çiğneme miktarı belirleyebilirsiniz. Bir süre sonra bu bir alışkanlık haline gelecektir.

Gaz Yaptığı Bilinen Gıdalar

Aşağıdaki besinler genel olarak sindirim sırasında fazla gaz üretimine neden olur, ancak bu liste gaz yapan yiyeceklerin tam listesi değildir. Size uygun bir beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.

 • Fasulye
 • Soğan
 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Karnabahar
 • Enginar
 • Kuşkonmaz
 • Armut
 • Elma
 • Şeftali
 • Erik
 • Sakız
 • Tam tahıllı buğday ekmeği
 • Kepekli tahıllar
 • Süt
 • Krema
 • Dondurma
 • Bira
 • Gazlı içecekler
Kaynaklar
data-ad-region="test">

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

, , ,

Gaza İyi Gelen Yiyecekler hakkında 19 yorum yapılmış

 1. mustafa bay 24/09/2014 at 06:40 #

  Merhaba, ben 1 haftadır gaz sancısı çekiyorum. Yemeklerime hiç dikkat etmedim ve internetten hiç araştırmadım sadece doktorlara güvendim her doktor ayrı ilaç yazdı. Benim tavsiyem midenizde veya bağırsaklarınızda farklı hastalık yoksa yukarıdaki sitenin tavsiyelerine mutlaka okuyun yediklerinize çok dikkat edin. Ben 1 hafta acı çektikten sonra bu tavsiyeleri okudum ve rahatım yediğiniz yemekler gaz sancısına neden oluyor.

 2. Murat 10/01/2015 at 03:54 #

  Başlık “Gaza İyi Gelen Yiyecekler” ama nane, rezene ve zencefil dışında hiç bir şey söylememişsiniz. Bir insanın bunları kullanarak üç – beş öğün doyması mümkün mü? Bence bu sayfanın başlığı “Gaz yapan Yiyecekler” olmalıydı ki, bunları da halk arasında çoğu insan zaten biliyor.

  • Admin 12/01/2015 at 16:37 #

   Yazıda gaz sorunu olanların dikkat etmesi gereken noktalara yer verildi çünkü gazı geçiren yiyecek sayısı yok denecek kadar az. Yani gaz sorununuz varsa gaz yapan yiyeceklerden kaçınmalısınız ve yukarıdaki önerilere dikkat etmelisiniz.

   • ziya 22/06/2015 at 15:41 #

    Aslında sindirilmesi güç olan ve kalın bağırsakta gaza neden olan gıdalar FODMAP diye isimlendirilmiş ve huzursuz bağırsak gibi rahatsızlıkları olanlar için low FODMAP diyeti önerilir. İnternette Low FODMAP Diet diye aratırsanız kaçınmanız gereken ve güvenli olduğu bilinen gıdaların listesini bulabilirsiniz.

  • Murathan 08/07/2015 at 23:35 #

   Aynen katılıyorum.

 3. burhan böcek 19/01/2015 at 09:25 #

  Bende bir aydan beri mide gazı ve iki günden beri mide de yanma var acaba bunları gidermek için ne tür besinler tüketmem gerekiyor bu arada düzensiz bir beslenme şeklim var.

  • Ali 24/11/2015 at 14:22 #

   Bence düzenli beslenmeniz lazım ben de öyle idim ama ilaç da kullanıyorum doktorun verdiği ilaçlar çok rahatlatıyor.

 4. tayhan 01/02/2015 at 18:28 #

  Doktorlar bir şey anlamıyor. Hep bunu ye bunu yeme diyorlar. Belli ki bu bağırsaklarda bir sorun var ki zehir gibi gaz yapıyor. Arkadaşlar gazı kesinlikle hafife almayın. Bendede gaz oluyor ve beni çok rahatsız ediyor. En iyisi iyi bir doktor bulmak ve tedavi olmak. Yoksa ömür boyu çekeriz.

 5. yavuz 31/08/2015 at 12:01 #

  Arkadaşlar ben de hem reflü var hem yanma hem de gaz var o kadar doktora gittim nafile acaba ne yemeliyim nelere dikkat etmeliyim bilen varsa buyur?

 6. dilara 24/12/2015 at 20:03 #

  Eeee bu listede bütün yiyecekler gaz yapıyor daha ne kaldı aç gezelim o zaman :)))

  • Selim 18/03/2016 at 10:33 #

   Dilara kardeş, aşağıdaki yorumumdaki tavsiyeleri uygularsanız gaz yapmayan yiyeceklerin de yapanlar kadar çok olduğunu göreceksiniz, azıcık dikkatle tok ama gazsız gezmek mümkün..

 7. mmm 15/02/2016 at 12:25 #

  1. gazlı içecekleri tamamen kesin, kola gazoz vs
  2. sürekli oturmayın, özellikle iki büklüm oturmak, uzun süre araç kullanmak vs gibi
  3. hareket edin, yürüyün, bu şekilde hem hazım kolaylaşır, hem bu süreçte gaz çıkışı olur ve karın şişmez
  4. az yiyin, özellikle karın şişliği için 2-3 günlük çok hafif, peynir ekmek tarzı yiyerek midenize bir rahat aldırın…
  5. su için

 8. Selim 18/03/2016 at 10:29 #

  Öncelikle Ziya kardeşimizin tavsiyesine uyun ve internetten gaz yapan-yapmayan yiyeceklerin tam listesini bulun, “Low FODMAP foods list” yazarak arayabilirsiniz, sonra görsellere girin, karşınıza birçok detaylı listeler çıkacaktır. İngilizce bilmiyorsanız bir bilenle veya google çeviri ile kolayca Türkçe yapabilirsiniz, emniyetli yiyeceklerin de bir hayli çok olduğunu göreceksiniz. Listelere mümkün olduğunca uyarak gaz şişmesi sorunundan ömür boyu kurtulmanız mümkün, azıcık hareket ve yürüyüş işi kolaylaştırır..

 9. Salim 03/06/2016 at 11:04 #

  tavsiye ettiğiniz rezene çayını içtim gerçekten fayda buldum teşekkür ederim faydalı bilgileriniz içim

 10. turhal 04/10/2016 at 15:58 #

  Aynen ya ne kaldi her şey gaz yapiyor biz ne yicez ne içicez

 11. Mesut 19/10/2016 at 00:09 #

  Arkadaşlar benimde karnım hatta omuzlara kadar bile acayip şancı giriyor acaba bu gaz sancisimi

 12. Ersen dukkanci 12/02/2017 at 16:17 #

  Çörekotuyağıkullanin her sabah 1 tatli kasigi aksam yemegini yemeden 1 saat once tekrar alin 1 ila 1bucuk ay arasi devam edin tadi makina yagi gibidir 1 cay kasigi balida hemen akabinde tuketin mideniz bulanmasin saygilar.

 13. Zehra 03/07/2017 at 21:06 #

  Benimde migdemdereflu var ne yesem karnım gaz doluyor her yediğim migdemi sisiriyor resmen aç geziyorum karnım sisecek korkusundan çubuk kraker ve çayla yaşıyorum resmen herşeyi yasakladı doktor

 14. No name 19/08/2017 at 08:09 #

  GAZA İYİ GELEN YİYECEKLER:

  Meyve: muz, yaban mersini, kızılcık, üzüm, kavun, greyfurt, misket limon, limon, portakal, çarkıfelek, frambuaz, anason, çilek, ananas.

  Sebzeler: havuç,patlıcan, zencefil, taze fasulye, yeşil ve kırmızı biber, kıvırcık marul, zeytin, yaban havucu, patates, bal kabağı, ıspanak, kabak, tatlı patates(az miktarda),domates, şalgam, brokoli(az miktarda), tane mısır(az miktarda), salatalık, mercimek(¼ kap).

  Et & Kümes Hayvanları: tavuk, sığır eti, kuzu eti, hindi, şarküteri eti, işlenmemiş bütün deniz ürünleri.

  Gevrek, Tahıl, Bisküvi, Ekmek, Makarna, Kuruyemiş, Kekler: glutensiz ekmek ve makarna, yulaf lapası ve yulaf esaslı tahıllar, fındık, kahverengi ve beyaz pirinç, hindistan cevizi(+sütü+kreması vs.), yulaf kekleri, fıstık, patlamış mısır, pirinç keki, pirinç krakeri.

  Soslar, Şekerlemeler, Tatlandırıcılar, Ekmeğe Sürülenler: BBQ sos, bitter çikolata, altın şurup, reçel, ketçap, marmelat, akçaağaç şurubu, mayonez, hardal, zeytin, pesto, fıstık ezmesi, soya sosu, domates sosu, sirke, balzamik sirke, worckstershire sosu.

  Süt Ürünleri: tereyağı, brie peyniri, beyaz peynir, keçi peyniri, mozarella peyniri, ricotto peyniri, yumurta, laktozsuz süt ve yoğurt, margarin, yulaf sütü, badem sütü, krem şanti.

  İçecekler: şekersiz içecekler, kahve, yeşil çay, nane çayı, beyaz çay, siyah çay.

  GAZI OLANLARIN YEMEMESİ GEREKEN YİYECEKLER:

  Sebze &Baklagiller: sarımsak*, soğan*, enginar, kuşkonmaz, kuru fasulye*, pancar, bakla, kereviz, pırasa*, mantar, bezelye, arpacık soğanı,nohut.

  Meyve: elma*, avokado, kayısı, böğürtlen, kiraz, vişne, incir, mango, şeftali, armut, erik, kuru erik, kuru üzüm, tüm kurutulmuş meyveler.

  Et & Kümes Hayvanları: sosis, işlenmiş et.

  Gevrek, Tahıl, Bisküvi, Ekmek, Makarna, Kuruyemiş, Kekler: kek, bisküvi, galeta unu, kaju, hamur işi, buğday ve buğday ürünleri(makarna, ekmek, vs.)*, kepek, kruvasan, kuskus, patates makarnası, müsli, antep fıstığı.

  Soslar, Şekerlemeler, Tatlandırıcılar, Ekmeğe Sürülenler: bal*, sütlü çikolata, et/tavuk bulyon, sabır otu, fruktoz.

  Süt ürünleri: krem peynir, krema, dondurma, inek/keçi/koyun sütü*, ekşi krema, yoğurt.

  *= hayatınızdan çıkarın!

Bir Cevap Yazın